Kweek van de schorgroente lamsoren bij Serooskerke i w mm i i SCHOMEN-DUimm Zomerbus wordt feestelijk verpakt aangeboden aan de recreanten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE TROUWPLANNEN? - Snelheids over tredingen Baldadigheid Te veel gedronken Geen experiment meer, maar onderdeel van het project Recreatiemobiliteit Zeeland Met EG-subsidie en begeleid door wetenschappelijk onderzoek dé krant van schouwen - duiveland! EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKMRTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenmari ochtman bv LA Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 AFSCHEID Na zeventien jaar heeft Commissaris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, afscheid genomen. ROMMELMARKT Rommelmarkt van Oosterlands Fanfare heeft ruim 7000 gulden voor het Instrumentenfonds opgeleverd. TURNEN De zusjes Linda en Monique Slootmaker uit Nieuwer- kerk over hun indrukwekkende turncarrière. TENNIS Hans Minnaar en Femke Clerx zijn de clubkampioe nen van de Lawn Tennisclub Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 29 JUNI 1992 148e JAARGANG NR 25177 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Zeg mij wat gij eet en ik zal u zeggen wie gij zijt. Brillat-Savarin DEN HAAG - De .Actie voor Afrika" die de samenwerkende hulporganisaties in de derde week van juni hebben gevoerd heeft 10 miljoen gulden opge bracht. NIEU WERKERK/ZIERIK- ZEE - Tijdens snelheidscontro les die werden uitgevoerd met behulp van radarapparatuur signaleerde de politie afgelo pen vrijdag acht overtredin gen. Langs de Stolpweg bij Nieu- werkerk werden 54 voertuigen gecontroleerd. Daarvan reden er vijf harder dan de maximaal toegestane snelheid van 50 ki lometer per uur. De hoogste snelheden die werden geregi streerd waren 66 en 85 kilome ter. Op de Weg naar de Val bij Zierikzee werden 122 voertui gen gecontroleerd. Daarbij werd één bestuurder betrapt op te hard rijden. Hij ging 97 kilometer in plaats van de toe gestane 80 kilometer per uur. Langs de Heuvelsweg tussen Kerkwerve en Zierikzee pas seerden 62 voertuigen terwijl de politie controleerde. Twee daarvan reden respectievelijk 95 en 107 kilometer in plaats van de toegestane maximum snelheid van 80 kilometer. Alle overtreders krijgen binnen en kele weken een proces-verbaal in de brievenbus met bijbeho rende accept-giro voor betaling van de boete. RENESSE - In het afgelopen weekend maakte de politie in het kader van het lik-op-stuk- beleid zes keer een proces verbaal op in Renesse. De direct te betalen boetes wer den opgelegd voor baldadig heid, openbare dronkenschap en het doen van de behoefte op de openbare weg. De bedragen varieerden van 50 tot 90 gul den. OOSTERLAND/SEROOS- KERKE - In de nacht van vrij dag op zaterdag en zaterdag morgen vroeg hield de politie twee bestuurders aan die auto reden terwijl zij teveel alcohol op hadden. De heer O. uit Bruinisse werd in de nacht van vrijdag op za terdag aangehouden op de Oud-Heiligenweg te Ooster- land. Uit de ademanalysetest bleek dat hij een alcoholper centage van 390 ug/1 in zijn li chaam had. Zo hoog dat hem een dagvaarding werd uitge reikt omdat hij zich voor zijn gedrag moet verantwoorden voor de rechter. Hij kreeg ook een rijverbod. Zaterdag om 06.00 uur trof de politie op de Rijksweg N-59 tussen Zierik zee en Haamstede mevrouw G. uit Goes aan. Zij bleek een al- coholpercentale van 290 ug/L te hebben zodat zij een boete van 400 gulden kreeg opgelegd plus een rijverbod. I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, ik wil een- I kwartaalabonnement f 47,50 I kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179, I jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres i postcode: plaats: I telefoon handtekening: j Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: „Toerisme en mobiliteit zijn onlosmakelijk met elkaar ver bonden. Dat komt nog het beste tot uiting in de oude term vreemdelingenverkeer", begon gedeputeerde mevrouw De Vries haar toespraak. Er van uitgaande dat het recreatiever- keer in Zeeland zelfs een van de meest kenmerkende eigen schappen van de mobiliteit is, juichte zij het streven om het gebruik van de auto in de pro vincie te verminderen toe. visserij, 50.000 gulden van de provincie Zeeland en 50.000 gulden van de regionale Rabo- banken. „Daarmee hebben we een lamsorenproject kunnen opzetten. Maar we willen meer, we willen ook onderzoeken hoe de kweek van zeekraal, snij- biet en zeekool in de praktijk uitpakt", aldus de heer Evers- dijk. Dat is volgens de voorzitter van belang omdat het de be doeling is dat schorgroenten in de toekomst een gewoon akker- bouwprodukt worden. Het Oosterscheldegebied zou ideaal zijn voor de teelt van de ze soort produkten. „Maar er zijn zeker nog vele andere plaatsen langs de Nederlandse kust die daarvoor in aanmer king komen. Als onze stichting zich na enkele jaren kan ophef fen doordat de geteelde schor groenten op een normale com merciële basis aan de markt kunnen komen is ons doel be reikt". De stichting Mariene Cultures Oosterschelde is een non-profit stichting. Men zet zich ook in voor teelt van schorgroenten omdat het zoutminnende plan ten met een hoge voedings waarde zijn die mogelijk ook geteeld kunnen worden in ont wikkelingslanden. Met name de landen die kampen met het probleem van verzilte land bouwgronden. Op die manier zou de schorgroente een bijdra ge kunnen leveren aan het voedselprobleem in de arme landen. Tbnslotte kan de teelt een alter natief vormen voor het wegval len van het aantal schorgebie- den langs de Oosterschelde waar schorgroente mag worden geplukt. Sinds de Oosterschel de beschermd natuurgebied is, wordt de toegang tot die gebie den gereguleerd via een ver gunningensysteem. „Via de kweek van schorgroenten kun nen de schorren worden be schermd als natuurgebied ter wijl toch kan worden voldaan aan de groeiende vraag vanuit de restaurants en de schelpdie renwereld", aldus de heer Eversdijk. plaats in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede in aanwe zigheid van twee gedeputeer den van de provincie Zeeland ing J. I. Hennekeij en mevrouw G. de Vries-Hommes. „Na jaren van sterke groei van het toerisme in Zeeland komen de beheersvraagstukken meer en meer centraal te staan. Een van die vraagstukken betreft de beheersing en geleiding van het voor Zeeland zo kenmer kende recreatieverkeer. Onder deel daarvan is het streven de groei van het recreatief auto verkeer af te remmen, zodat Zeeland leefbaar en bereik baar blijft voor de eigen bevol king, de toerist en de onderne mer", aldus gedeputeerde Hen nekeij. Hij vertelde dat in 1991 600.000 autokilometers zijn be spaard door recreanten die de bus namen in plaats van de auto. „Als een dergelijk pro ject in Zeeland niet lukt, zal het voorlopig nergens in Ne derland lukken de rol van de auto in het recreatieverkeer te rug te dringen". Onder het toeziend oog van gemeentelijke vertegenwoordigers wordt de Zomerbus uitgepakt. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Ing-epakt als een enorm verjaardag-scadeautje met een strik er bovenop werd afgelopen vrijdag op camping De Duinhoeve in Burgh- Haamstede een zomerbus aangeboden aan een aantal recreanten. Een gebaar waarmee het einde werd gesymboliseerd van de experimentele fase waarin de zomerbus de afgelopen jaren werd opgestart. Het openbare vervoermiddel, dat toeristen moet stimuleren tijdens de vakantie de auto te laten staan, maakt nu vast onderdeel uit van het project Recreatiemobiliteit Zeeland. Een project dat de toeristen en recreanten openbaar vervoer verschaft vanaf de Panne aan de Belgisch/Franse grens tot Brielle in Zuid-Holland. De zomerbussen in dit ge bied rijden van een juli tot en met 31 augustus elke dag om het half uur. Bijna vijftig recreatie-onder- nemers in Westerschouwen hebben op het project in gespeeld door bij de exploitan ten van de zomerbus, de ver voersmaatschappijen ZWN en Carlier 64.000 zomerbuspassen te kopen en die voor een zeer gering bedrag aan te bieden aan de recreanten op hun be drijven. Uit een toelichting van campinghouder H. P. van Oost bleek dat het de bedoe ling is om volgend jaar gratis zomerbuspassen te verstrek ken aan recrea-T;en._„Als al die mensen gedurende hun vakan tie een keer gebruik maken van de zomerbus zorgt dat al voor 64.000 passagiers". Het project Recreatiemobili teit, waarvan de zomerbussen onderdeel uitmaken, is een ini tiatief van het bedrijfsleven. Het wordt financieel onder steund door de ministeries van verkeer en waterstaat, econo mische zaken, landbouw, na tuurbeheer en visserij, het pro vinciaal bestuur van Zeeland en vele gemeenten in de regio. De officiële start van het pro ject vond vrijdagmorgen „De toename van het autover keer vormt-niet alleen een be dreiging voor de bereikbaar heid van recreatiegebieden, maar stelt zeker ook grenzen aan de leefbaarheid in die ge bieden, zowel voor de eigen be volking als voor de toeristen en de recreanten. Een duurzame ontwikkeling van de samenle ving vereist het terugdringen van het niet noodzakelijke au togebruik, onder gelijktijdige verbetering van de milieu vriendelijke vervoersmoge lijkheden". Namens de vervoersmaat schappijen door wie de zomer bussen worden geëxploiteerd vertelde de heer G. W. Hage van Carlier bv Middelburg dat de klantvriendelijkheid van de zomerbus dit jaar is toegeno men doordat het buskaarten- systeem is aangepast. Voor txyee gulden per uur kunnen een volwassene en twee kinde- vervolg pagina 2 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Cd Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. het planten van de eerste lam soor. De heer Eversdijk zei te verwachten dat binnen enkele dagen ook overeenstemming kan worden bereikt met de Universiteit van Lissabon. Het onderzoek dat dé stichting Mariene Cultures Oosterschel de tot nu toe verrichtte om na te gaan of schorgroenten ook gekweekt kunnen worden, werd bekostigd door een finan ciële bijdrage van 300.000 gul den van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en Voorwaarde daarvoor is dat het project wetenschappelijk wordt begeleid via universitei ten in diverse landen van Euro- H. Eversdijk plant lamsoor. (Foto' Marijke Folkertsma). SEROOSKERKE - Vroeger werd het armelui voedsel genoemd, tegenwoordig wordt het in restaurants geserveerd als exquise lekkernij. Lamsoren (ook zee asters genoemd), zeekraal, zeekool en snijbiet. Schorgroenten waarnaar de vraag steeds groter wordt terwijl het aanbod ervan vermindert. De schorren langs de Zeeuwse zeearmen, waar de groenten van oudsher werden gesneden, werden daarvoor ongeschikt of ontoegankelijk doordat de Westerschelde ver vuilde en de Oosterschelde beschermd natuurgebied werd. Daarom nam de stichting Mariene Cultures Oosterschelde het initiatief om de schorgroenten te gaan kweken. Afgelopen vrijdag werden bij Serooskerke de eerste plantjes lamsoren uitgezet. Dat gebeurde op een twee hec tare groot proefveld aan de Stolpweg, tussen de Rijksweg Zierikzee-Haamstede en de Oosterschelde op twee kilome ter van het natuurreservaat De Schelphoek. De lamsoren wer den ingeplant door de Schouw- se agrariër P. Boot die het proefveld ook onkruidvrij zal houden. Wanneer de groei van de jonge lamsoren voorspoedig verloopt, hoopt men over onge veer zes weken de eerste partij naar de veiling in Breda te kunnen brengen. Het is de bedoeling om in 1993 ook zeekraal te gaan kweken en in de jaren daarna ook zee- kool en snijbiet. Dat bleek uit een toelichting van de voorzit ter van de stichting Mariene Cultures Oosterschelde, drs H. Eversdijk. Hij vertelde dat het voor negentig procent zeker is dat de Europese gemeenschap het schorgroenten-kweekpro- ject financieel gaat ondersteu nen met drie miljoen gulden, een bedrag dat vanaf 1 januari 1993 verspreid over vier jaar beschikbaar wordt gesteld. pa. Met universiteiten in Gent stemming over bereikt, zij wa- en Brussel is daar al overeen- ren ook vertegenwoordigd bij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1