Hoogste met reinigingsrecht Zeeland als oorlogsdecor door twintig eeuwen heen RTL begint met de grote GTST-tv-quiz Kamer scherpt het terugkeerbeleid aan Arrestaties actie in Spijkerkwartier Toets emancipatie Minder getuigen in proces van Hakkelaar Met Zierikzeese Sylvia de Jong Hof legt eisen naast zich neer Schouwen-Duiveland geen extreem dure gemeente Aflevering 9 van Ach Lieve Tijd h/bt 7ixf- t 1 Afdeling sociale zaken moet verbeterd worden VRIJDAG 27 JUN11997 NR 26203 7 HILVERSUM (ANP) - RTL4 begint vrijdag 11 juli tussen 20.25 uur en 21.30 uur met de uitzending van acht wekelijkse afleveringen van de GTST-quiz. Dat als balsem op de ziel van de bijna twee miljoen trouwe kijkers die geen aflevering overslaan maar nu de dupe worden van de zomerstop. De eerste twee afleveringen zijn inmiddels opgenomen. Bij RTL4 staan de gestaalde tv-makers versteld van de parate detailkennis van de kandidaten. Winnaars krij gen een reis en eventueel een gastrolletje in een aflevering van de populaire soapserie. De presentator is Carlo Bosz- hard,»bekend van Telekids en Liefde op het Eerste Ge zicht. Ook in de GTST-quiz werkt Boszhard met kop pels. De drie kandidaten zijn namelijk gekoppeld aan een assistent die optreedt of heeft opgetreden in GTST. Daarbij zitten bekende na men als Reinout Oerlemans (Arnie), Wiek Jongsma (mijn heer Harmsen) en Wiebert Gieske (Robert). Gewonnen Deelnemers zijn Sylvia de Jong uit Zierikzee, en verder een inwoner van Loon op Zand en een Amsterdammer. Inmiddels is bekend dat Syl via de Jong en reis en een gastrolletje in de soap heeft gewonnen. AMSTERDAM (ANP) - Het hof in Amsterdam gaat veel minder getuigen horen in het hoger beroep te gen Johan V., alias de Hakkelaar en zijn compaan Koos R. dan de verdedigers willen. De rechters leg den vrijdag ook andere eisen van de advocaten naast zich neer. Het hof gaat wel akkoord met het opdraven van de aan klagers mr F. Teeven en mr M. Witteveen. Deze officie ren van justitie vertegen woordigden justitie in het proces tegen de leider van de hasjbende en diens medewer kers. De verdedigers, vader en zoon M. en A. Moszkowicz en hun collega J. Boone, kregen het hof niet zover ook minis ter Sorgdrager (Justitie), voorzitter Docters van Leeu wen van het college van pro cureurs-generaal en de Am sterdamse hoofdofficier van justitie mr J Vrakking als ge tuigen te horen. Op acht sep tember begint de inhoudelij ke behandeling van het hoger beroep. Ook vrijdag weer schitter den de hoofdrolspelers V. en R. door afwezigheid in het tijdelijke gerechtsgebouw in Osdorp. Het hof staat toe Teeven en Witteveen te horen over hun rol in de periode dat zij nog met de opsporing van de Hakkelaarsbende bezig wa ren. Vragen over hun optre den tijdens de rechtszaak zelf blijven voor de verdedi ging taboe. Ook de kroonge tuigen Abbas en Karman kunnen wat betreft het hof verschijnen op 8 september. Securitel Mr. M. Moszkowicz kreeg nul op het rekest rond het zoge noemde Securitel-arrest. De strafpleiter stelde het Open baar Ministerie niet ontvan kelijk bij het gebruik van meetapparatuur voor het ne men van hasjmonsters. De meters zouden pok niet zijn aangemeld bij de Europese Unie. Volgens het Hof be staan in Nederland geen voorschriften op het gebied van monsterneming. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft het te rugkeerbeleid voor asielzoekers van staatssecreta ris Schmitz van Justitie aangescherpt. Dat gebeurde door een ver bond tussen regeringspartij WD en oppositiepartij CDA, met wisselende steun van kleinere oppositiefrac ties. Zo sprak een meerderheid zich vrijdagmorgen vroeg uit voor de VVD/CD A-motie om een aantal centra in het leven te roepen waar uitgeproce deerde asielzoekers en door de politie aangetroffen ille galen moeten worden onder gebracht in afwachting van hun terugkeer naar eigen land. Verder wil een Kamermeer derheid dat Justitie voor taan altijd het uitzetten van uitgeprocedeerde asielzoe kers en illegalen begeleidt. Zo kan volgens de voorstem mers van de CDA-motie met die strekking beter worden gecontroleerd of de betrok kenen echt het land uit zijn. Gezinshereniging Met het verschil van één stem sprak de Kamer zich ook uit tegen een door Sch mitz voorgestelde versoepe ling van de mogelijkheden tot gezinshereniging in Ne derland voor asielzoekers met een verblijfstatus. ARNHEM (ANP) - De Arnhemse politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een verrassingsac tie uitgevoerd in de Arnhemse wijken Spijkerkwar tier en 't Broek. Daarbij zijn 38 mensen aangehou den. Vijftien van hen zijn in de vroege ochtenduren weer heengezonden omdat zij geen strafbare feiten gepleegd hadden. De politie hield de actie om dat bewoners van de wijken al jaren klagen over ernstige overlast door drugshandel en prostitutie. Vooral in de zo mermaanden zijn er in voor gaande jaren grote proble men geweest. Volgens een woordvoerder stemt het re sultaat van de verrassingsac tie nu tot tevredenheid: er zijn veel minder mensen aan gehouden dan verwacht. De politie bezocht drie kroe gen waarover veel klachten binnenkwamen. In één café trof de politie een illegale werknemer aan. In een ander pand is een man aangehou den die cocaïne bij zich had. Op straat hield de politie 36 mensen aan. Vijf van hen hadden een ontzeggingsver bod voor het Spijkerkwar tier en zes overtraden het sa menscholingsverbod dat al enkele jaren voor de Arn hemse probleemwijken geldt. Ook trof de politie vijf illegale prostituees aan, on der wie een minderjarige vrouw. Justitie is van plan dergelijke acties de komende maanden te herhalen. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland is in vergelij king' met de overige gemeenten in Zeeland geen ex treem dure gemeente om in te wonen. In Goes en Vlissingen is de lokale belastingdruk veel hoger, maar het goedkoopst woont men in Tholen, Veere, Kapelle en Noord-Beveland. Met het tarief van vierhon derd gulden voor het reini gingsrecht is Schouwen-Dui veland echter wel het hoogste van Zeeland. Boven dien wordt hier bij de heffing geen onderscheid gemaakt tussen één- en twee-per soonshuishoudens. Met an dere woorden: Schouwen- Duiveland kent geen gedifferentieerd beleid. Een alleenstaande betaalt per jaar net zoveel aan reini gingsrecht, als een groot ge zin, vierhonderd gulden dus. Een alleenstaande is wat rei nigingsrecht betreft in Mid delburg het goedkoopste uit; hij of zij betaalt daar per jaar 176 gulden. Aanzienlijk duurder wordt het voor twee- of meerpersoonshuis- houdens. Die krijgen in de provinciehoofdstad een heffing van 378 gulden. De opbrengst van de reini gingsrechten op Schouwen- Duiveland dekt voor 95 pro cent de lasten. Er zijn gemeenten die genoegen ne men met een lager percenta ge: Noord-Beveland: 74 pro cent; Sas van Gent: 77 procent; Hontenisse: 82 pro cent, maar er zijn ook ge meenten die uitgaan van een heffing voor honderd pro cent dekking, te weten: Goes en Kapelle. Kengetallen Deze gegevens staan vermeld in de brochure 'Kengetallen begrotingen en belastingen gemeenten en waterschap pen 1997' van de afdeling Be stuur van de provincie Zee land. Het overzicht komt dit jaar wat later doordat de her taxatie-uitkomsten voor de onroerende-zaakbelasting laat bekend zijn geworden en door de gemeentelijke herin delingen. De stijging van het reini gingsrecht van 324 naar vier honderd gulden per jaar heeft op Schouwen-Duive land de afgelopen maanden al veel stof doen opwaaien. Bij vrijwel elk kennisma kingsbezoek van het college van b en w aan de diverse kernen wordt het hoge tarief aan de orde gesteld. Met na me het feit, dat het tarief niet gedifferentieerd is, wekt on vrede op. Wethouder G. van de Velde- de Wilde heeft al keer op keer moeten uitleggen dat het tariefbesluit niet door de gemeente Schouwen-Duive land, maar eind vorig jaar nog voor de gemeentelijke herindeling, door het be stuur van de Reinigings dienst is genomen. Een toe komstige discussie over instelling van een mogelijk gedifferentieerd tarief sluit de wethouder niet uit. Anderzijds wijst zij er ook steeds op, dat het gewicht aan afvalstoffen per huis houding slechts voor een klein percentage meetelt in de tariefsopbouw. Grootste invloed daarop hebben de hoge kosten van de afvalver branding in Moerdijk, waar toe de gemeente wordt ver plicht. Gunstiger In het vergelijkingsstaatje van de onroerende-zaakbe- Het ongedifferentieerd tarief van vierhonderd gulden aan Reinigingsrecht heeft op Schouwen-Duiveland al veel stof doen opwaaien. (Foto: Joop van Houdt) lasting (OZB) steekt Schou wen-Duiveland gunstiger af. Met een totale heffing van 12,15 gulden per vijfduizend gulden waarde van de wo ning zit de gemeente niet ex treem hoog in de boom. Goes bijvoorbeeld, heeft een tarief van 22,77 gulden en Vlissin gen van 19,50 gulden. Er zijn overigens ook gemeenten waar aanzienlijk minder OZB betaald dient te wor den. Dat zijn Oostburg (f 8,90) en Tholen (f9,45). In het overzicht van de toe ristenbelasting valt Schou wen-Duiveland niet echt op met een tarief van 96 cent per nacht. Veere is de duurste in dit opzicht met 128 cent en Hontenisse de goedkoopste met 35 cent. Rijbewijs Het overzicht aan leges in de diverse gemeenten toont re latief grote verschillen. Zo kost een rijbewijs in de ge meente Schouwen-Duive land 38 gulden, in Axel maar dertig gulden, maar in Mid delburg moet men er vijftig gulden voor neertellen. Een paspoort kost op Schouwen- Duiveland 85 gulden, in Oostburg 108,35 gulden en goedkoopst hiermee zijn Goes en Hontenisse met 82,50 gulden. Een Europese indentiteits- kaart kost in alle gemeenten rond de 35 gulden. Veel grilli ger blijken de tarieven voor een uittreksel uit de per soonsgegevens GBA. In de gemeente Schouwen-Duive land betaalt men daar zes gulden voor, terwijl Vlissin gen en Borsele er veertien gulden voor rekenen. Hondenbelasting De hondenbelasting op Schouwen-Duiveland be draagt zestig gulden voor wie in het bezit is van één hond. Wie twee of meer hon den bezit moet negentig gul den betalen. In Vlissingen zijn de hondenbezitters veel duurder uit: 109 gulden voor één hond en 218 gulden voor twee of meer honden. Hr- 9 1 _pi y K" 1 J" ft ii - ,0 A. t Rondom de stad Zierikzee werden in 1575 allerlei verschansingen aangelegd om de Spanjaar den het hoofd te bieden. (Afbeelding: Rijksarchief Zeeland, Middelburg) ZIERIKZEE - Aan de Tweede Wereldoorlog bewa ren nog heel wat Zeeuwen herinneringen. Echter, door de eeuwen heen was Zeeland vaker decor van internationaal strijdgeweld. De eerste geschreven bronnen stammen uit de tijd van de Romeinse vero veringen. Ach Lieve Tijd, aflevering 9, geeft een overzicht van de oorlogen op Zeeuws grondgebied door twintig eeuwen heen Waarschijnlijk werden dui zenden jaren geleden in het Zeeuwse kustgebied al regel matig ruzies uitgevochten, oppert Ach Lieve Tijd. In het dunbevolkte gebied vochten dorpen onderling - vermoe delijk - over jachtgebieden en visgronden. Omdat men sen schrijven noch lezen kon den, zijn daar verder geen de tails over bekend. Dat werd anders met de komst van de Romeinen, zo'n tweeduizend jaar geleden. Uit de bronnen blijkt dat er toentertijd wei nig tegenstand werd gebo den. De eenvoudige vissers en boeren hadden namelijk niet veel in te brengen tegen de superieure technieken van de Romeinse verove raars. Na deze betrekkelijk vreedzame bezetting, die ein digde rond het jaar 275, zorg de de zee voor onbewoon baarheid van het Zeeuwse gebied. Vele eeuwen later kwam de dreiging opnieuw van de kant van de zee. Ditmaal, na 800, was de Zeeuwse kust re gelmatig doelwit van Noorse en Deense plunderaars. Met ringwalburgen, cirkelvormi ge versterkingen van aarde en plaggen, probeerden de Zeeuwen het hoofd te bieden aan de Vikingen. Na deze oorlogsuitingen was het lange tijd rustig in Zee land, wat weer veranderde toen rijkdom en welvaart verder toenamen. In die tijd, om precies te zijn in 1304, ontpopte ridder Witte van Haamstede zich als een ware held. Hij wist te ontsnappen uit het door Vlamingen bele gerde Zierikzee en bracht de vloot bijeen die redding bracht. Hoogtepunten In Ach Lieve Tijd staan meer hoogte- en dieptepunten uit het oorlogsverleden van Schouwen-Duiveland en ove rig Zeeland beschreven. Zo werd op 13 januari 1426 voor de kust van Brouwershaven een roemruchte zeeslag be slecht. Jacoba van Beieren, gravin van Holland en Zee land, delfde het onderspit te gen Filips van Bourgondië. Hij was overigens de eerste die bijna alle Nederlandse gewesten wist te verenigen. Zo'n anderhalve eeuw later zorgden de Spanjaarden weer voor heel wat onrust. Bekend zijn ook de verhalen over de zeeslagen tegen de Fransen en de Engelsen. Mi- chiel Adriaenszoon de Ruy- ter verwierf in de zeventien de eeuw zijn bekendheid als Zeeuwse zeeheld. Neutraal In deze eeuw ging zelfs de Eerste Wereldoorlog, waarin Nederland neutraal bleef. niet aan Zeeland voorbij. De Zeeuwse bevolking werd toch met deze strijd gecon fronteerd door onder meer de vele Belgische vluchtelingen en de verdwaalde bommen die af en toe neerkwamen op Goes of Zierikzee. Een elek trische draad langs de grens met België moest illegaal grensverkeer tegenhouden. In de Tweede Wereldoorlog speelde Nederland - en ook Zeeland - een veel grotere rol. Zeeland wist - met de hulp van Belgische, Franse en Engelse bondgenoten - nog betrekkelijk lang uit handen van de Duitsers te blijven, maar ging uiteinde lijk toch aan het geweld on der door. Zeventien mei 1940 werd de binnenstad van Mid delburg grotendeels platge bombardeerd. Het laatste stukje vrij Nederland, Oost burg in Zeeuws-Vlaanderen, werd 30 mei bezet. Dat Zeeland ook tijdens de Tweede Wereldoorlog een uitzonderingspositie innam, heeft vooral te maken met de strategische ligging aan zee en langs de Westerschelde. In de negende aflevering van het kleurrijke tijdschrift Ach Lieve Tijd staat de Tweede Wereldoorlog als laatste geweldsuitbarsting in deze regio uitvoerig be schreven. Maar ook aan andere veld slagen wordt uitgebreid aan dacht besteed. Een reis door de tijd, waarbij de positie van Zeeland en het handelen van de Zeeuwse bevolking door middel van onder meer anekdotes, een vermelding van oorlogshelden en om schrijvingen uiteen worden gezet. Met zwart-witfoto's worden de latere episodes geïllustreerd. De vroegere oorlogen zijn verlevendigd met behulp van afbeeldingen van schilderijen en tekenin gen. Vervolg Eind juli verschijnt het ver volg op Twintig eeuwen Zeeuwen en hun oorlogen. Ditmaal is het tijdschrift ge wijd aan de handelsperike len in Zeeland. Aflevering 10 komt eind juli uit. Werkdruk te hoog voor huidige bezetting ZIERIKZEE - Er moet zo snel mogelijk worden begonnen met het werven van personeel voor de afdeling sociale zaken van de gemeente. Boven dien moet de afdeling in het gemeentehuis bouw kundig worden aangepast en moeten de taken van de medewerkers worden geherstructu reerd. Dat blijkt uit een voorstel van het college van burgemeester en wethouders aan de gemeen teraad. De huidige bezetting van de afdeling sociale zaken is on voldoende. Dit wordt voor al veroorzaakt door de drukte aan de balie. Deze legt een te grote claim op de toch al onder druk staande productie-capaciteit. Zo zijn de aanvragen in het ka der van de Algemene bij standswet in aantal toege nomen. En ook het aantal hercontroles is sterk geste gen. Bovendien worden steeds andere medewerkers ingezet aan de balie. Dit wordt als verre van opti maal beschouwd. Voor de klant werpt dit een drem pel op, om bepaalde zaken te bespreken. Medewerkers kunnen door de baliedien sten weinig of geen regulie re werkzaamhedep verrich ten, zoals het afhandelen van aanvragen of hercon troles. Bovendien leert de ervaring dat sommige klan ten de verschillende balie medewerkers tegen elkaar uitspelen. De huidige opzet van de ba lies wordt door veel men sen als een drempel erva ren. Ze weten niet hoe de balie fungeert, maken geen gebruik van de bel en er is weinig privacy. „Om onder dergelijke omstandigheden een uitkering of een lening aan te vragen met daarbij een reden is verre van klantvriendelijk," aldus een ambtelijke notitie. Ook voor de medewerkers van de afdeling biedt de huidige opzet van de afde ling onvoldoende privacy. Het feit, dat zij zichtbaar zijn, wordt door hen als sto rend ervaren. En het kan onnodig moeilijke en onge wenste situaties veroorza ken. Het college wil de afdeling sociale zaken zodanig her- inrichten, dat er. meer pri vacy voor de klanten komt. Daarnaast wordt de wacht ruimte verbeterd en komen er verwijzingsborden. Ook worden er vaste baliemede werkers ingezet. Om de kwaliteit te waarborgen wil het college de sterkte van het team uitbreiden met ruim drie arbeids krachten. De knelpunten zijn maar ten dele terug te voeren op de gemeentelijke herinde ling. Ook zonder zouden ze aan het licht gekomen zijn bij de, toen nog, Interge meentelijke Sociale Dienst. Ze worden vooral veroor zaakt door nieuwe regelge ving. Wel heeft de herinde ling ervoor gezorgd, dat de knelpunten eerder aan het licht kwamen. EDE (ANP) - Ede heeft een winkelcentrum in het hart van de stad laten onderzoeken op vrouwvrien delijkheid. Ede is daarmee de eerste gemeente in Nederland die een emancipatie-effecttoets heeft la ten uitvoeren, aldus woordvoerder N. de Gouw. Het winkelcentrum Achter doelen is nog in aanbouw. Het onderzoeksbureau con stateert dat de Achterdoelen goed scoort qua werkgele genheid voor vrouwen. De opzet van het centrum is met twee parkeerterreinen, om zoomd door winkels en wo ningen, ook zodanig dat vrouwen zich daar veilig voelen. Om de veiligheid 's avonds te vergroten advi seert het onderzoeksbureau de vestiging van een restau rant. De gemeente wil meer nieuwbouwprojecten toetsen op vrouwvriendelijkheid en maakt daarvoor extra geld vrij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7