Noordhoek schaft pijpensnijder aan ZOEKPLAATJE Gast uit rampnacht opent nieuwe hotel Gemeenteraad is mild over tekort negen ton Raad en niet college benoemt 'bouwbaas' Gulden voor mark (2) Orgelconcert van Beekman Verzekering dat 't eenmalig is' Burgemeester niet blij mee INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS Apparaat om uit zeebodem stekende boorpijpen af te snijden Country weekend, bingo, karaoke en soundmix Geslaagd VRIJDAG 27 JUNI 1997 NR 26203 5 ZIERIKZEE - Bram Beekman uit Middelburg opent woensdag 9 juli de serie orgelconcerten in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee. Het programma ver meldt werken van Duitse en Franse componisten uit de negentiende eeuw. Geopend wordt met So nate in c-moll (psalm 94) van J. Reubke. Van Joh. Brahms worden Twee Koraalvoorspelen opus 122 ten gehore gebracht. Verder speelt de organist werken van A. Boëly, L. Lefébure-Wély en van Ch. Widor. Beekman stu deerde aan het Brabants Conservatorium in Til burg. In 1975 behaalde hij de prix d'excellence. De organist is momen teel bezig met de voltooi ing van de complete or gelwerken van Bach op cd. Het concert begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - ,,We willen de verzekering dat het eenmalig is en ik hoop u daaraan niet te hoeven her inneren," luidde het commentaar van D66 op het te kort van negen ton bij de gemeente. Door bijstellingen van het beleid, verkeerde inschattin gen en andere aanlooppro blemen heeft de gemeente in de eerste drie maanden van haar bestaan negen ton meer uitgegeven dan de bedoeling was. De managementrappor tages hebben dat aange toond. Grotere uitkering Het tekort wordt vrijwel ge heel opgevangen door een grotere uitkering van het rijk. Het aantal woningen op Schouiwen-Duiveland, zo bleek uit een toelichting van wethouder G. J. van der Salm, is opnieuw geteld. Dat waren er wat meer geworden en daarom heeft Schouwen- Duiveland nog wat geld te goed uit Den ,,Als er geen tekort was ge weest, hadden we leuke din gen kunnen doen met die meevaller," betoogde D66- voorman J. van der Veer. CDA-fractieleider C. Lege- maate wilde weten over de 340 arbeidsplaatsen op het gemeentehuis nu voldoende waren of dat er nog meer ba nen bij moeten komen. 'Vijf of zes' Op dat laatste moest Van der Salm het antwoord schuldig blijven. „Het college is zeer terughoudend met uitbrei ding. Alleen de grootste knelpunten worden aange pakt. Of er nog ruimte is voor vijf of zes erbij? Ik heb er geen antwoord op." ZIERIKZEE - Hij is er niet blij mee, burgemeester J. Asselbergs. Maar de raad gaat de 'bouwbaas', ofwel projectmanager benoemen voor het nieuwe gemeen tehuis. „Benoeming door de raad moet echt een heel grote uit zondering zijn. Dit is toch echt een verantwoordelijk heid van b en w en ik wil ook geen precendent voor de toe komst," aldus Asselbergs. Zoals inmiddels breed be kend gaat de gemeente bij voorkeur tegenover de Texa co aan de Nieuwe Kooiweg in Zierikzee een gemeentehuis bouwen. De man of vrouw die het project gaat leiden, moet van buiten de ambtena rij of de politiek komen. De persoon wordt nauwlettend op de vingers gekeken door een uit de politiek benoemde commissie.Burgemeester en wethouders willen de ma nager benoemen. Maar dat ziet VVD-fractieleider J. Ge- leijnse totaal niet zitten. „Het gaat om een spilfunc tie. Bij benoeming door de raad verschaffen we die een breed draagvlak." Geleijnse kreeg onmiddellijk steun van de gehele raad, met uit zondering van RPF-voorman P. van der Meide. Hij betitel de Geleijnses voorstel als „ingegeven door de angst voor wat elders in den lande, bijvoorbeeld met het Chassé- theater in Breda is gebeurd." WD-wethouder C. Veer- hoek probeerde een compro mis te bewerkstelligen door de benoeming neer te leggen bij de politieke commissie. „Mocht die niet unaniem tot besluit komen, dan kunnen we het alsnog voorleggen aan de raad." Maar partijge noot Geleijnse en de rest wil den van geen wijken weten. „Wij buigen het hoofd voor de raad," besloot Veerhoek. FOTO JOOP VAN HOUDT ZANGAVOND MIDDELBURG - In de Ter Hoogekerk aan de W. Teelinkstraat in Middel burg wordt zaterdag 5 ju li een zang- en orgel avond gehouden. Het kinderkoor Blijde Stemmen, het Walchers Koor en gemengd koor Sursum Corda werken aan deze dienst mee. Jaap Bakker bespeelt het orgel. Verder is er een boekentafel van de Stichting De Onder grondse Kerk. De avond begint om 19.30 uur. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Mevrouw Bechmann moet nog even geduld hebben. Als Duitsland zijn best doet, komt de Euro over een paar jaar. Niemand van de Duitse toeristen is hier verplicht met marken te betalen. Je kan eenvoudig naar de bank gaan en je wisselt DM met koerswinst in voor gul dens. Wij Nederlanders doen dat ook als we naar Duits land gaan. Want er is bijna niemand in uw land, me vrouw Bechmann, die de gul den als betaalmiddel accep teert. Ook niet tegen een la gere koers (moet u eens een stroman voor inhuren). En uw opmerking dat er goed aan de toerist verdiend wordt, is erg kinderachtig. Al eens aan de Rijn en Moezel op vakantie geweest? We krijgen hier ons geld niet voor niets, er wordt hard voor gewerkt. En we zijn er niet op uit om de toeristen te bedriegen, zoals u dat ziet. D. WEHNES-VERWAAL Noordwelle ZIERIKZEE Speel-o-theek Het zomerfeest van speel-o- theek Leentjebuur, zaterdag 28 juni, wordt bij slecht weer van het plein van het MFC naar binnen verplaatst. Het feest duurt van 13.30 tot 16.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Burghse Schoole In museum de Burghse Schoole is deze zomer in de vorm van levend materiaal de levenscyclus van het groot koolwitje van eitje tot vlin der te volgen.Het is een aan vulling op de vlinderexposi tie. Bezoekers kunnen zien hoe de rupsen uit de eitjes komen, hoe zij zich verpop pen en hoe tenslotte vlinders uit de poppen komen. De he le cyclus duurt ongeveer vier weken (te zien tot en met 23 juli). De Burghse Schoole is geopend tot en met 25 okto ber, dagelijks van 13.30 tot 16.00 uur. In Juli en augustus van 11.00 tot 16.00 uur. Op zon-, maan- en feestdagen is de Burghse Schoole gesloten RENESSE Oud papier Muziekvereniging Luctor et Emergo zamelt zaterdag 28 juni oud papier in bij de pa percontainer aan de Dreef. Twee leden van de vereni ging zijn van 10.00 tot 11.00 uur aanwezig om het papier in ontvangst te nemen OUWERKERK Geslaagd Lenny Lemsom is afgestu deerd aan de Hogeschool West-Brabant in Breda. Haar afstudeerrichting was Soci aal Pedagogische Hulpverle ning. Zij verdedigde met suc ces haar afstudeerproject 'Zie Maar', een toneelstuk over de invloed van televi sie, dat ze samen met drie an dere SPH-studenten op een originele wijze ten tonele bracht. RENESSE - Eén van de gasten die in Hotel de Zeeuwse Stromen in Renesse overnachtte toen het hotel door brand werd verwoest, heropent zaterdag 12 juli het nieuwe hotel. De officiële opening vindt plaats om 18.00 uur. Gasten die tijdens de fatale nacht in het hotel verbleven, zijn al vanaf 14.00 uur welkom in het hotel. Hetzelfde geldt voor alle anderen die op een of andere manier bij de brand betrokken waren. Vanaf 13 juli is het hotel ópen voor gasten.Hotel de Zeeuwse Stromen brandde vorig jaar in de nacht van 29 op 30 juni vrijwel tot de grond toe af. Bij de brand raakte niemand gewond. Kort erna wisselde het hotel van eigenaar.De nieuwe ei genaren Leo van Vliet en Cees Dogger lieten door Zee- lenberg Architectuur een nieuw hotel ontwerpen. CArv^oi i ico Zierikzee Renesse Toten met zaterdag 28 juni Brouwershaven Werk negen leden Zeeuwse Kunstkring. Grote Kerk. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met zaterdag 28 juni Burgh-Haamstede Aquarellen en beeldhouwwerken Rit Creemers. De Bewaerschole. Dinsdag tot en met zaterdag 13.30-16.30 uur. Tot en met maandag 30 juni Schilderijen van de cursus Tekenen en Schilderen van SKW De Lichtboei. Expo sitiegang Corneliastichting. Dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur. Toten met dinsdag 15 juli Expositie verzameling scheerspullen van Ellen de Moor uit Rotterdam. Blikmu seum. Dinsdag en vrijdag van 10.00-12.00 uur. Zondagen 29 juni, 6 en 13 juli van 12.00-16.00 uur. Zaterdag 12 juli tot en met zaterdag 2 augustus Zomertentoonstelling Wim Hofman; illis- traties, omslagontwerpen en vrij werk. In Nederlandse Hervormde kerk. Dagelijks, met uitzondering van zondagen, van 11.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 12 juli tot en met woensdag 6 augustus Schilderijen en tekeningen van Bas Say- ers en Ines Sayers-Wiechmann. Stadhuis Maandag tot en met zaterdag 09.00-12.00 en 13.15-17.00 uur. Zaterdag 5 tot en met zaterdag 19 juli Quilttentoonstelling vier Schouwen-Dui- velandse quiltgroepen. Sint Nicolaas- kerk. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met dinsdag 30 september Kleuretsen Anneke Visser. Kapper/gale rie Rik en Riek, Melkmarkt 11. Vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. Donderdag van 08.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 08.00 tot 15.00 uur. Burgh Brouwershaven Brouwershaven Zierikzee Zomerprogramma Eetcafé Kerkwerve ZIERIKZEE - Noordhoek Underwater Contracts uit Zierikzee heeft een pijpensnijder aangeschaft. Dit apparaat wordt gebruikt om de uit de zeebodem ste kende boorpijp van verlaten boorputten eraf te snij den Sinds gisteren, donderdag, wordt de pijpensnij der getest. Volgens J. Stouten, projectmanager bij Noordhoek is de test tot nu toe redelijk goed verlo pen. „Het gaat volgens schema. Er was alleen een storinkje in de software, maar het gaat goed komen." Tot begin vol gende week is Noordhoek be zig met de test werkzaamhe den vanaf een ponton in de Oosterschelde. Het bedrijf test vanaf een ponton omdat je veel geld - zo'n 60.000 a 70.000 gulden per dag - kwijt bent als je hiervoor een schip inhuurt. „En dan mag er niets fout gaan, anders ben je meer kwijt," vertelt Stou ten. In de Oosterschelde zijn geen boorpijpen te vinden. In de Noordzee bevinden zich er rond de duizend. Wereldwijd zijn er tienduizenden pijpen in de zeebodem. Volgens Stouten worden de regels be treffende de oliepijpen steeds strenger. De oliemaat schappijen zijn wettelijk verplicht een zeebed schoon op te leveren. Verwijderd In het Nederlandse deel van de Noordzee moeten de uit stekende boorpijpen tot op een diepte van zes meter on der de zeebodem worden ver wijderd. Internationaal wordt dat waarschijnlijk standaard. „Er komen steeds boorpijpen bij," aldus Stou ten. Veel oliemaatschappijen lap pen de regels aan hun laars Zij laten de pijpen achter na dat ze de exploitatie van een olie- of gasveld hebben beëindigd of als zij na een proefboring afzien van ver dere inspanningen. De boor pijpen vormen veel hinder voor vissers die er met hun netten achter blijven haken. Alle oude boorputten staan op zeekaarten aangegeven en sommige worden door een boei gemai'keerd. Golf van Mexico Vanaf half augustus gaat Noordhoek boorpijpen ver wijderen bij IJmuiden, Enge land en Noorwegen. Ook in de Golf van Mexico en het Verre Oosten is nog veel werk te verrichten. „De con tacten daar zijn net opge start, maar maatschappijen zijn geïnteresseerd. Er is veel belangstelling om het appa raat te zien", aldus Stouten. Het grove ontwerp van de pijpensnijder komt van Noordhoek. IHC Handling Systems uit Berkel en Ro- De test met de pijpensnijder is gisteren redelijk goed verlopen„Het gaat volgens schemavertelt J. Stouten, projectma nager bij Noordhoek (links op de foto RechtsA. Post van IHC. (Foto: Marieke Mandemaker) denrijs heeft de details ont worpen. Dit bedrijf is gespe cialiseerd in de fabricage van apparatuur voor de offshore. Het in Nieuw-Beijerland ge vestigde Seatec heeft voor gebruik van de pijpensnijder een soort robot ontwikkeld. In september vorig jaar in troduceerde Noordhoek deze nieuwe methode. De robot is nodig voor het voorwerk: het plaatsen van een geleide- punt op de uitstekende pijp. Staat het snij-apparaat een maal bovenop de pijp, dan koppelt de robot zich er bo venop en zorgt het voor de aandrijving van alle mecha nismen. CONTROLE ZIERIKZEE - Bij twee snel heidscontroles werden giste ren door de radar 111 over tredingen geconstateerd. Op de Serooskerkseweg (N57) in Burgh-Haamstede reden 85 van de 1.075 passerende voer tuigen te hard. Op de Weg naar de Val (N256) in Zierik zee waren dit er 26 van de 465. In beide gevallen was de hoogst gemeten snelheid 121 kilometer per uur. KAPASI GOES - Vriendenkring Ka- pasi houdt zaterdag 5 juli voor de laatste keer dit sei zoen een dans- en ontmoe tingsavond voor alleenstaan den vanaf 25 jaar. Deze avond wordt gehouden in wijkcentrum 'De Spinne' in Goes, aanvang- 21.30 uur. Voor nadere informatie kan men bellen naar: 0113-230616. WANDELTOCHTEN VLISSINGEN - Wandel sportvereniging De Vrolijke Tippelaars houdt zaterdag 5 juli en zaterdag 2 augustus Duin en Strandtochten van uit Vlissingen. De afstanden die afgelegd kunnen worden zijn vijf, tien, vijftien, twintig of der tig kilometer. De wandel tochten over twintig en der tig kilometer vertrekken tussen 9.00 en 11.00, de overi ge afstanden tussen 9.00 en 13.00 uur. De start is bij de Kanovijver aan de Van Woel- derenlaan. Voor nadere in lichtingen: telefoon 0118- 464753. ZIERIKZEE - Schot uit Zie rikzee is aan de Hogeschool West-Brabant in Breda is ge slaagd voor het diploma SPH-AM (Sociaal Pedago gisch Hulpverlener-Activi- teitgerichte Methodiek). Het Koningin Maudplein in Nieuwerkerk, met een gedeelte van de Ribesstraat en Lijsterbesstraat. Dat was de oplossing van het Zoekplaatje van vorige week. Het bleek een gemak kelijke opgave, want maar liefst 44 mensen stuurden een op lossing in. Een inzender wist zelfs te melden dat het plein ge noemd is naar prinses Maud Alexandra van Engeland, die gehuwd was met Haakon VII, koning van Noorwegen. Uit de stapel goede inzendingen werd die van Rick v. d. Heijden. Loensweg 5, Nieuwerkerk getrokken. Hij krijgt de cadeau bon van 25 gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar Joop van Houdt bovenstaand Zoekplaatje heeft gemaakt, kan zijn of haar oplossing per brief of briefkaart opsturen naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. Inzendingen kunnen ook in de brievenbus aan het Jannewek- ken 11 in Zierikzee gedeponeerd worden. Zij moeten voor woensdag 2 juli binnen zijn. Op de brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden. KERKWERVE - Eetcafé Kerkwerve heeft haar zo- nierprogramma gepresenteerd. Tot en met dinsdag 15 augustus zijn er allerlei activiteiten als een count ry weekend, bingo, karaoke en soundmix. Vandaag, vrijdag, is er een haringfeest. Belangstellen den kunnen zich vanaf 21.00 uur tegoed doen aan deze lek kernij. Op de dinsdagen 1, 15, 29 juli en 12 augustus is er om 20.00 uur klaverjassen. Liefhebbers van bingo kun nen op de woensdagen 9, 23 juli en 6 augustus in het café terecht. De aanvang is om 20.00 uur. Vrijdag 11 juli staat om 21.00 uur een karao ke videoshow op het pro gramma. Mensen die een te gekke avond willen meema ken kunnen op de vrijdagen 18 juli en 8 augustus een cra zy night beleven. Vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 juli is het eetcafé omgetoverd tot een saloon. Die dagen is er een country weekend. Vrij dag 1 augustus staat het café vanaf 21.00 uur in het teken van een karaoke soundmix- show. Vrijdag 15 augustus is er een soundmixshow. Lief hebbers die hun zangkunsten voor publiek willen verto nen, kunnen vanaf 21.00 uur in het eetcafé terecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5