Voor elk graf 2200 gulden Vraagtekens bij ontsluiting nieuwe wijk Poortambacht Poppenspel voor kleuters Knelpunten Zeeuwse revalidatie op een rij Raad akkoord met loods houtzagerij Beuzenberg Zuidhoek verwacht lichte stijging verlies toekomst Auto beschadigd ZEEUWS VLEGELBIER de frisse dorstlesser AGENDA VRIJDAG 27 JUNI 1997 NR 26203 3 Vraag en aanbod op elkaar afstemmen MIDDELBURG - Om een goed toegankelijk functie pakket aan te kunnen bieden dat voldoet aan de hulpvraag van revalidanten, moet de toegang tot de revalidatie/gehandicaptenzorg worden gestructu reerd. De Regioverkenning revalidatie Zeeland, gis teren aangeboden aan gedeputeerde G. de Kok, geeft een eerste zicht op vraag en aanbod op Zeeuws revalidatiegebied. In het Zeeuwse revalidatie- aanbod bestaan verschillen de witte vlekken. Zo schiet de verpleeghuiszorg tekort in het aanbod van mogelijk heden voor jonge patiënten. Voor speciale doelgroepen, zoals de Korsakov-groep en andere patiënten met niet- aangeboren hersenletsel, be staan evenmin voldoende mogelijkheden. Het Zeeuwse hersenletselteam dient een subsidieverzoek bij het rijk in om de door minster Borst beloofde veertigduizend gul den te bemachtigen. Ook op het terrein van de thuiszorg vormen de beperk te budgetten een probleem. Wachtlijsten en een aanbod dat niet overeenstemt met wat de cliënt wil, zijn hier het gevolg van. De wacht lijstproblematiek staat eveneens aangetekend als al gemeen knelpunt in de zie kenhuissector. Bovendien wordt het ontbreken van de mogelijkheid om binnen de regio klinische revalidatie aan te kunnen bieden als knelpunt ervaren. Overlapping komt echter ook voor. Deze overlap is on der meer gesignaleerd tussen de verpleeghuiszorg en het revalidatiecentrum, in de transmurale zorg, in het Wvg-traject tussen Zieken fondsraad en regio. De Stich ting VMC Zeeland, maker van de notitie, geeft aan dat dit echter niet geheel te voor komen is. Zo blijkt bijvoor beeld dat een ander tempo in het revalidatieproces een rol speelt in de keuze die een re- validant maakt voor ver pleeghuis of revalidatiecen trum. De betrokkene hecht vermoedelijk waarde aan die keuzemogelijkheid. Behandelingsplan Om een keuze te kunnen ma ken, is inzicht nodig in de voorzieningen. Voor elke in dividuele revalidant moeten de mogelijkheden in kaart worden gebracht en een be handelingsplan voorhanden zijn, waarmee richting wordt gegeven aan alle revalidatie- activiteiten. De Regioverkenning geldt als bouwsteen voor de Regio visie. In de samenstelling hiervan zijn aanbieders van de zorg, financiers, patiën ten/consumenten en provin cie betrokken. Vergelijking met supermarkt en strandpalen DREISCHOR - De eigenaar van houtzagerij Beu zenberg heeft toestemming een loods te bouwen op zijn terrein aan het Beldert in Dreischor. Met zeven stemmen tegen en dertien stemmen voor, ging de gemeenteraad gisteren akkoord met het collegevoorstel. De loods moet een einde maken aan de rommel op het terrein. Niet alleen de machines, maar ook het hout worden door deze loods - van zo'n 2500 vier kante meter - aan het zicht onttrokken. Een argument waar R. van der Wekken (CDA) geen kant mee op kon. Rommelig of niet, dat doet er voor mij niet toe. Een loods is geen ga rantie dat het niet romme lig zou zijn." Erger nog vindt de CDA'er dat de on dernemer met dit voorstel voor honderd procent in het gelijk wordt gesteld, na al le perikelen die zich eerder binnen de voormalige ge meente Brouwershaven hebben afgespeeld. H. Coomans (WD) drong er op aan de ingebruikname pas af te geven als aan alle criteria die door het college worden gesteld is voldaan. Hij doelde daarmee onder meer op zaken als beplan ting en netheid van het ter rein. Met een garantie van het college op dit punt kon hij met het voorstel mee gaan. Deze toezegging werd zowel planologisch - door wethouder C. Veerhoek - als milieutechnisch, door wethouder G. van de Velde- de Wilde, gedaan. Consistentie D66, bij monde van J. van der Veer, kon zich inhoude lijk goed in het plan vin den. Wel plaatste hij vraag tekens bij de consistentie van het gevoerde beleid. „Vergelijk dat eens met an dere zaken zoals de super markt en de strandpalen. In dit geval is er ook sprake van mensen die zich niet aan afspraken houden," luidde de overweging. Veerhoek vond een verge lijking niet op gaan.,In het geval van de supermarkt en de palen heeft een onderne mer gekozen voor een ont wikkeling die in strijd is met de vergunningen. In dit geval komt de gemeente met een voorstel bij Beu zenberg aan," luidde zijn verweer. P. van de Meide (SGP/GPV) liet zich hier door niet overtuigen. „Het was wel een initiatief van de ondernemer om de ruim te illegaal in gebruik te ne men. Dus die parallel met de strandpalen is er wel. ZIERIKZEE - Werkvoorzieningschap de Zuidhoek in Zierikzee verwacht volgend jaar een verlies van ruim drie ton. Gisteren werd abusievelijk vermeld dat het verlies begroot werd op zeven miljoen. Dit is echter het bedrijfsresultaat. Na verrekening met de rijksbijdragen resteert een veel kleiner verlies. Dat blijkt uit de begroting voor 1998 van de Zuidhoek. Het begrote tekort voor 1998 is een halve ton meer dan het tekort van ruim 2,7 ton, dat voorzien wordt voor dit jaar. Vorig jaar werd een verlies geleden van ruim 2,8 ton. Het financiële resultaat wordt onder meer nadelig beïnvloed door de invoering van de 36-urige werkweek. De productieopbrengst wordt hierdoor 135.000 gul den lager geschat dan voor heen. Daarnaast is een herbe zetting van bijna vijf volledige arbeidsplaatsen overeengekomen. Bovendien krijgt de Zuidhoek volgend jaar 96.000 gulden minder van het rijk dan dit jaar. De nadelige financiële gevolgen hiervan zijn echter nog niet duidelijk.In de meerjarenra ming houdt de Zuidhoek re kening met oplopende tekor ten. De prognose voor 1999 is een nadelig exploitatieresul taat van ruim vier ton. Het jaar daarop is dat iets min der om in 2001 vervolgens weer net boven de vier ton uit te komen. Voor het jaar 2002 wordt op dit moment een tekort voorzien van ruim een half miljoen. Volgens directeur F. Diele- man van de Zuidhoek is in deze prognose uitgegaan van het meest ongunstige scena rio voor wat betreft de terug lopende rijksbijdrage. „Maar er zijn signalen dat de voorlopige beschikking van het ministerie bijgesteld worden. Als dat gebeurt moet de prognose normaal gesproken gunstiger uitval len," aldus Dieleman.De di recteur wijst erop, dat de Zuidhoek het landelijk ge zien overigens niet slecht doet. Met de tekorten be vindt de Zuidhoek zich vol gens hem in de middenmoot van alle Nederlandse werk voorzieningsschappen. Mogelijkheid onderhoud door nabestaanden vervalt De keuze van nabestaanden om zelf het graf te onderhouden vervalt. De gemeente houdt de zaak dertig jaar lang bij voor 2200 gulden. (Archieffoto) ZIERIKZEE - De gemeente gaat het onderhoud van alle graven doen. Dat gebeurt dertig jaar lang voor een bedrag van 2200 gulden. De mogelijkheid van onderhoud door nabestaanden is vervallen. De nieu we regeling gaat dinsdag 1 juli in. Dat is gisteravond door de gemeenteraad besloten. Voor die 2200 gulden maakt de gemeente twee keer per jaar de grafsteen schoon, zet die na verzakking recht en houdt het wintervaste groen bij. De commissie Maatschappe lijke Aangelegenheden advi seerde twee weken geleden anders. Zij wilde nadrukke lijk de mogelijkheid van zelf onderhoud door nabestaan den inbouwen. Dat zou lei den tot' een lager tarief. De commissie vreesde vooral een forse stijging van de grafrechten in de voormalige gemeenten Duiveland en Bruinisse. Volgens eén ambtelijk ad vies valt dat in Bruinisse wel mee. Het hoge tarief geldt al leen voor eigen graven naast elkaar en dat is in Bruinisse niet mogelijk. Hier kan al leen boven elkaar worden begraven. De keuze laten tussen eigen onderhoud of door de ge meente is volgens de ambte naren ook moeilijk uitvoer baar. Dan moet worden ge administreerd wie wel en wie niet betaalt. De prakti sche uitvoering wordt er ook moeilijker door. Verder nemen de gemeen schappelijke lasten verhou dingsgewijs toe als het graf onderhoud duurder wordt. Dan kan het nog een pro bleem worden de nabestaan den op te sporen als het on derhoud niet of niet goed gebeurt. Tenslotte kan het aanzien van de begraafplaats worden geschaad als sommi ge graven slecht zijn onder houden. Voor de meerderheid van de gemeenteraad waren deze ar gumenten gisteravond vol doende om af te zien van de keuze tot eigen onderhoud. Maar niet voor de fractie van de RPF. J. van den Berge van deze partij diende een wijzi gingsvoorstel in om toch voor een deel van het onder houd - de grafbedekking - de keuze te laten om zelf onder houd te plegen en daarmee de kosten te drukken, „...be hoorlijk te onderhouden of te herstellen, voor zover de ge meente daar niet in voor ziet," luidde de letterlijke tekst van zijn amendement. Juridische problemen Wethouder P. Berrevoets voorzag daar juridische pro blemen mee. Als een graf bij voorbeeld een gedenkteken heeft, wat niet goed is onder houden, zouden de nabe staanden de gemeente daar op kunnen aanspreken. „De gemeente doet het minimale onderhoud en de rest kan de nabestaande doen. Uw amendement zegt het net an dersom. Is het onderhoud niet voldoende dan kan de geiheente aansprakelijk worden gesteld. Ik adviseer de raad dit niet over te ne- Steun Uiteindelijk kreeg Van den Berge alleen steun van de SGP/GPV-combinatie, GroenLinks en één van de twee D66-raadsleden. Uiteraard hanteert de ge meente meerdere tarieven, afhankelijk van de manier van lijkbezorging. Die varië ren van een urnen-nis of vers trooiing na crematie tot graf- tuin en grafkelder. Kritische kanttekeningen tijdens hoorzitting ZIERIKZEE - De verkeersdruk op met name de Gre velingenstraat in Zierikzee wordt volgens sommige bewoners veel te groot als in de nabije toekomst de nieuwe wijk Poort ambacht 10 met circa 230 wonin gen is gerealiseerd. Vraagtekens bij de voorgestelde ontsluiting werden donderdagmiddag geplaatst tij dens de hoorzitting over dit plan in zalencomplex Mondragon. Volgens H. Eversdijk van het stedebouwkundig bu reau VHP voldoet de huidige infrastructuur en zal de ont sluiting van deze nieuwe wijk via Oosterschelde- straat, Grevelingenstraat en Scheldestraat gerealiseerd kunnen worden. Sommige insprekers waren het daar niet mee eens. Met de nieuwbouw van de Thuis zorg in de Grevelingenstraat is er, volgens hen, sprake van veel parkeeroverlast. „Stel nu aan één kant al een par keerverbod in voordat die 230 woningen worden ge bouwd," luidde één van de adviezen. Wethouder C. Veerhoek kon digde aan dat de commissie Ruimtelijke Ordening bin nenkort wordt voorgesteld een verkeerstechnisch bu reau opdracht te geven de verkeerssituatie op de Laan van Saint Hilaire eens tegen het licht te houden. Een bewoonster van de Grut tostraat maakte van de gele genheid gebruik in talrijke toonaarden kenbaar te ma ken, dat de waarde van haar vrijstaande huis zal dalen, als dat straks helemaal wordt ingebouwd door rij tjeshuizen of flats. Zij richtte haar boosheid tot de gemeen te, omdat die drie jaar gele den beloofd zou hebben dat er in deze omgeving alleen nog maar vrijstaande wonin gen zouden worden ge bouwd. Een andere bewoonster van de Gruttostraat sprak over een 'zwaardere psychische belasting', doordat er nu veel meer woningen komen dan aanvankelijk gepland. Zij pleitte voor wat minder hui zen in deze nieuwe wijk, om dat er elders in de stad toch al zoveel te koop staan. Veerhoek legde daarop uit dat vermindering met bij voorbeeld vijftig woningen de prijs enorm zal opdrijven. Terwijl het juist de bedoe- ling is, dat de woningen in Poortambacht 10 ook voor jonge mensen betaalbaar zijn. Eenderde van de ge plande 230 woningen zal in de sociale sector worden ge bouwd. Een agrarisch onder nemer, wiens land aan de nieuwe wijk grenst en die ook gebruik maakt van de Levenstrijddijk om zijn schapen en koeien te laten grazen, pleitte voor een bre de, sloot als begrenzing van Poortambacht 10. De realisa tie van de wijk heeft directe invloed op zijn bouwplan. Een maisveld vormt bijvoor beeld een spannende speel plek voor de jeugd en een smal slootje vormt geen we zenlijke barrière. Volgens Eversdijk is de sloot langs de Levensstrijddijk echter buiten het plan gehou den en is het dus niet de be doeling die te verbreden. Stappenplan Wethouder Veerhoek gaf tot slot aan hoe het verdere stap penplan ten aanzien van Poortambacht 10 zal verlo pen. Het uitgewerkte plan ligt tot 17 juli ter inzage bij het gemeentehuis. Tot die da tum kunnen ook schriftelij ke reacties worden inge diend. Na aanpassing door stedebouwkundig bureau VHP, naar aanleiding van die reacties, wordt het plan twee weken ter inzage ge legd. Daarop kan de bevol king wederom reageren door een zogenaamde 'zienswijze' in te dienen. Daarna nemen b en w een definitief besluit, dat aan gedeputeerde staten wordt voorgelegd. Bewo ners, die al eerder hun licht over Poortambacht 10 wil den opsteken, bleken aan de balie van het gemeentehuis te zijn doorverwezen naar makelaar J. Bij de Vaate aan de Nieuwe Haven. Dat ver baasde Veerhoek zeer en hij zegde toe direct de balie hier over correct te informeren. 'Geen meter' Veerhoek hoopt, dat Poort ambacht 10 - met inachtne ming van de inspraak - zo snel mogelijk gerealiseerd zal worden. „Want,"zo liet hij weten: „er is verder in Zierikzee geen meter grond meer om te bouwen.' NIEUWERKERK - Een 65-ja- rige inwoner van Brouwers haven trof na het doen van boodschappen bij de A&P in Nieuwerkerk zijn auto be schadigd aan. De man parkeerde zijn voer tuig onbeschadigd op het parkeerterrein van de super markt. Na terugkomst bleek de auto een forse deuk op een hoogte van 27 centimeter te hebben opgelopen. Vermoe delijk is de schade door de bumper van een ander mo torvoertuig aangebracht. De dader is doorgereden. Het schadebedrag is vooralsnog onbekend. Advertentie trw Ademloos keken ze soms toe; de 54 kleuters van Peuterspeelzaal De Krukels in Bruinis se. Gisteren vierden zij het feit dat de peuter speelzaal 24 april 25 jaar bestond. Poppen speler Bouwen Breeman zette het feest luister bij en deed dat op een zeer boeiende manier. Breeman toverde poppen uit een ho ge hoed, speelde met mini-poppen op zijn vin gers en liet poppen op verkenning gaan de wijde wereld in. Na de voorstelling werd het feest afgesloten met friet en ijs. Aanvanke lijk was het de bedoeling om buiten te eten. Mede om deze reden was de jubileumviering ook verzet naar juni. De weersomstandighe den lieten dit echter niet toe, dus werd er bin nen gegeten. Het smaakte er niet minder om (Foto: Marieke Mandemaker) Maak op zaterdag 28 juni a.s. kennis niet het Op de BOERENLANDDAG te NOORDGOUWE van 10.00 tot 17.00 uur en in beide filialen van GALL GALL te ZIERIKZEE van 13.00 tot 17.00 uur presentatie van het ZEEUWS VLEGEL BIER Voor overige verkooppunten /.ie advertentie elders in deze krant. Inlichtingen Slichting Zeeuwse Vlegel 0113-247729 Vrijdag 27 juni Kerkwerve Haringfeest. Eetcafé Kerk werve. 21.00 uur. Nieuwerkerk Oud papier inleveren ten bate van zending. Gebouw Salem, Molenstraat. 18.30- 20.00 uur. Bruinisse Ledenvergadering Christe lijke Woningbouwvereni ging Schouwen-Duiveland. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 28 juni Zierikzee Rommelmarkt De Wieken Omroep Stichting, Gasthuis boomgaard achter zorgcen trum De Wieken, 9.00 uur. Bazar/rommelmarkt Chris telijke Gereformeerde Kerk. Schoolplein Johan Louis de Jongeschool. 9.00-16.00 uur. Tuin boekenfeest bij Boek handel De Vries van 9.30 tot 16.00 uur. Boekenmarkt van stichting Steun aan Israël. Onder de Beuze. Van 10.00 tot 15.00 uur. Zomerfeest van speel-o- theek Leentjebuur op het plein bij het MFC. 13.30 uur. Renesse Muziekvereniging Luctor et Emergo zamelt oud papier in. De Dreef. 10.00-11.00 uur. Brouwershaven Country-avond m.m.v. The Nashville Dancers. Jeugd soos The Trump. 20.00 uur. Dreischor Cursus natuurlijk genezen (Reiki). Ring 5. 11.00-17.00 uur. Zang- en orgelavond. Neder landse Hervormde kerk. 19.30 uur. Schuurfeest Plattelands Jon geren Zuid. Zuiddijk 4. 21.00 uur. Nieuwerkerk Actiedag Samen op Weg-ge- meente Duiveland. Kerk- ring, 10.00-16.00 uur. Optre den gospelkoor Together. 17.00 uur. Zondag 29 juni Dreischor Cursus natuurlijk genezen (Reiki). Ring 5. 11.00-17.00 uur. Maandag 30 juni Brouwershaven Fietstocht langs dijk en akker, start fam. De Koeijer, Noord-Bosweg 9,19.00 uur. Dinsdag 1 juli Kerkwerve Klaverjassen. Eetcafé Kerk werve. 20.00 uur. Woensdag 2 juli Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. FNV-spreekuur. MFC. 10.00- 11.30 uur. Burgh Lezing en zang onder leiding van kerkmusica Wilma ten Wolde in de Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert Theo Jellema uit Leeuwarden. Sint Nico- laaskerk. 20.00 uur. Donderdag 3 juli Renesse Zomeravondconcert door muziekvereniging Luctor et Emergo in de Jacobuskerk. 20.00 uur. Vrijdag 4 juli Zierikzee Concert Holland-Koor, Grote Kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Party Night. Eetcafé Kerk werve. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Voorronde van de Karaoke Mega Tour in de Schouwse Tapperij. 21.00 uur. Zaterdag 5 juli Zierikzee Boekenmarkt, Koninklijke Harmonie Kunst en Eer, Repetitiegebouw Kaersema- kerstraat, 9.00 -16.00 uur. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3