Houd Ouwerkerk leefbaar Dorpsraad in Zonnemaire laakt laksheid gemeente Provincie wil één telefoongids Zeeland Akkoord commissie en politiepersoneel STREEKNIEUWS Serie Brouwse orgelconcerten Hoorzitting i] Zonnemaire MUZIEKAGENDA Doorgaan met opwerken van nucleaire brandstof 5 DONDERDAG 26 JUN11997 NR 26202 Hartekreet vanuit bevolking tijdens collegebezoek OUWERKERK - „We hebben geen onderzoeken no dig', maar geef ons elk jaar een stukje bestemmings plan om wat woningen te kunnen bouwen. Onze kin deren moeten op het dorp kunnen blijven wonen en leven; we willen de school openhouden. Houd Ou werkerk leefbaar." Openbare basisschool t Stoofje in Ouwerkerk heeft nu nog voldoende leerlingen. De bevolking wil dat ook in de toekomst graag zo houden. (Foto: Marijke Folkertsma) Die hartekreet vanuit de Ou- werkerkse bevolking werd dinsdagavond geuit tijdens het kennismakingsbezoek van het college van b en w aan deze kleine kern. De bevolking was er massaal voor naar het dorpshuis ge komen. Circa 120 mensen ga ven blijk van hun belangstel ling. „Hoe ziet u de toekomst van Ouwerkerk?", wilden de be woners van het college we ten. Wethouder C. Veerhoek zette uiteen, dat er van het rijk niet veel mag op Ouwer kerk, dat er van de provincie maar een beetje mag en dat het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland plan nen wil maken op basis van een volkshuisvestingsplan en een structuurvisie. Op ba sis van die pijlers voor het toekomstig beleid zal het col lege in het najaar met concre te plannen komen, aldus de toezegging van Veerhoek. Pijn De pijn op Ouwerkerk zit vooral in het feit, dat jonge mensen - geboren en getogen op het dorp - vaak niet kun nen blijven wonen in goed kope huurwoningen en dan naar elders moeten vertrek ken. Veerhoek gaf aan, dat scheefgroei in de bevolkings samenstelling op redelijke wijze ook in het volkshuis vestingsplan kan worden op gelost. Verder verwees de wethou- BROUWERSHAVEN - In de onlangs gerestaureer de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven vindt deze zomer een serie or gelconcerten plaats. Woensdag 2 juli geeft or ganist T. Jellema uit Leeuwarden de aftrap om 20.00 uur. Jellema begint zijn con cert met werk van de zes tiende eeuwse Spaanse componist De Heredia. Daarnaast vertolkt hij onder meer werk van Sweelinck, Forberger, Homilius en Bach. De Friese organist geeft les aan de conservatoria van Groningen en Arnhem. Behalve orgelles doceert hij ook muziektheorie. In verschillende landen trad hij op en hij is vaste organist van de Martini kerk in Franeker. Na deze avond volgen nog vier andere concer ten. Om de twee weken kunnen muziekliefheb bers in de Grote Kerk te recht. De serie is tot stand gekomen in onder linge afstemming met de serie orgelconcerten in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. EXPOSITIE BROUWERSHAVEN - 'Vier quiltgroepen van Schouwen- Duiveland houden van za terdag 5 tot en met zaterdag 19 juli een quilttentoonstel ling in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Het the ma is 'bloemen'. De kerk is maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur geo pend. TE VEEL OP THOLEN - Een 47-jarige au tomobilist uit Middelburg is dinsdagnacht door de politie op de Reimerswaalseweg in Tholen aangehouden omdat hij te veel alcohol had ge dronken. De man viel op door zijn slin gerend rijgedrag. Ademana lyse wees uit dat hij twee maal zoveel had gedronken als toegestaan. De automobi list kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vijf uren. DRANKRIJDER ZIERIKZEE - Een 35-jarige automobilist uit Dinteloord is dinsdag tijdens een ver keerscontrole op de Gouwe- veersezeedijk in Zierikzee aangehouden. Hij bleek te veel alcohol te hebben gedronken. De man blies 395 ug/1, terwijl maxi maal 220 ug/1 is toegestaan. De bestuurder had boven dien geen gordel om. der fijntjes naar die fracties in provinciale staten, die wo ningbouw hoofdzakelijk in Zierikzee gecontreerd wil len. „Die fracties kunt u daar ook op aanspreken," advi seerde Veerhoek. Hij gaf ook aan, dat de pro vincie zich moet richten naar het restrictief beleid, dat het rijk ten aanzien van de klei ne kernen voorstaat. „Kunt u de provincie dan niet eens uitnodigen?", was een vraag vanuit de bevol king. „Dat doen we ook. Maakt u zich maar geen zor gen, we lusten ze rauw." ant woordde burgemeester J. As- selbergs. Onvrede bestaat er in Ouwerkerk ook over het feit, dat een kavel soms lan ge tijd onbebouwd blijft. „Zo'n kavel wordt dan zui ver speculatief gekocht door een aannemer uit Zonnemai- re en eigen bewoners, die willen bouwen, krijgen geen kans." Het college werd verzocht daar zo mogelijk iets aan te doen. Wethouder G. van de Velde- de Wilde gaf aan, dat een op tieverstrekking slechts een maal verlengd kan worden en daar zijn bovendien kos ten aan verbonden. Voor het betreffende kavel in de Bur gemeester Romeijnstraat biedt dat geen oplossing, want dat is al verkocht. Wegen De bevolking was ook be- Deze wrevel werd woensdag avond geuit tijdens een open bare vergadering van de Dorpsraad Zonnemaire in het dorpshuis.„Het geeft je zo'n machteloos gevoel. Je wordt een eenzaam roepende in de woestijn," aldus vice- voorzitter K. Mandemaker. Van tijd tot tijd zou hij graag eens iets van het lijstje met actiepunten wegstrepen, maar tot nu toe is er weinig respons gekomen op hetgeen vanuit de dorpsraad is aan gedragen. „Over de kuil bij de bushalte praten we al een jaar. Er staat daar een grote plas en daar zou eindelijk eens iets aan gedaan moeten worden," sprak P. Stouten. Onvrede uitte dit dorps raadslid ook over de ver plaatsing van de glasbak. Verzocht was de glasbak aan de Oprit te verplaatsen naar de Bermweg. Aan die wens wil de gemeente niet tege moet komen, omdat de glas bak dan uit het zicht van het centrum zou komen te staan. „Nu hebben ze hem maar verzet naar de andere hoek, maar dat is zonde van het til len," aldus Stouten. Een gat onder aan de trap bij de dijk aan de Bermweg is veel bewoners ook een doorn in het oog en volgens Mande- maker is het risico daar te Bij de twee bankjes op de hoe raad graag een praathuisje nieuwd naar het standpunt van het college ten aanzien van de parallelweg langs de N59. Veerhoek liet weten de ze week een gesprek met Rijkswaterstaat (RWS) te hebben over de problema tiek tussen Zwanenburgse Weg en Vissersweg in relatie met het sluipverkeer via de Loensweg. Ook gaf hij een vallen bijzonder groot. In de woningbouw aan de zuidkant van Zonnemaire blijkt ook weinig schot te zit ten. De dorpsraad zou er bij de gemeente op moeten aan dringen, zo vinden sommige bewoners, dat dit bouwplan dat al ver 'op de rit' zit inder daad gerealiseerd wordt. Draaideur F. Walraven is sinds enige tijd intermediair tussen de dorpsraden en het gemeente bestuur. „Ik zie hem als een soort draaideur die zorgt dat er wat vaart komt in de te rugkoppeling met de ge meente," sprak J. Hinz, voormalig voorzitter van de Dorpsraad Zonnemaire. Mocht de dorpsraad echter niet tot het ambtelijk appa raat kunnen doordringen ad viseerde Hinz gewoon maar eens bij de verantwoordelijk wethouder aan te kloppen. Op de huidige actiepunten- lijst van Zonnemaire prijkt ook de realisering van een zo genaamd praathuisje op de plek, waar nu al twee bank jes staan op de hoek Zuid- weg/I.M. van der Bijlstraat. Dat praathuisje zou volgens de dorpsraad zowel voor ou deren als voor de jeugd een leuk ontmoetingsplekje kun- r. M. van der Bijt 1 zien. toelichting op de wegenpro- blematiek in groter verband. De wethouder maakte daar bij onderscheid in drie spo ren. Te weten: 1) een geld stroom ter verhoging van de verkeersveiligheid; 2) de zo genaamde 'Den Boer-gelden' voor de aanpak van actuele knelpunten betreffende de N59 en 3) - van veel groter be nen zijn. Andere actiepunten betreffen parkeerproblema- tiek, slecht onderhoud van wegen en openbaar groen, verlichting aan de Achter weg en het plaatsen van een verkeersspiegel aan het Breedveld. Uit de 'leefbaarheidspot' ho noreerde de dorpsraad subsi dieverzoeken van Ouden van dagen Zonnemaire, de Soos voor Ouderen (elk f 250,— en de ANBO (f 200,-) voor het organiseren van reisjes; Jeugdactiviteiten (f 500,—); de voetbalvereniging voor jeugdsport-activiteiten (f 750,—), Harmonievereniging Nut en Uitspanning voor een muzikale middag en een na jaarsconcert (i/250,—en de Oranjevereniging (f 485,—). Verder besloot de Dorpsraad tot een sponsoring van 150 gulden in de drukkosten van het programmaboekje voor het festival Zonnemaire Bui tengewoon en krijgt de Ou- derenso'os 120 gulden voor de aanschaf van een nieuwe mondharmonica, waar één van de leden fraai op kan spelen. Een subsidieverzoek van de Nederlandse Plattelands vrouwenbond werd afgewe zen. Deze groeperingen wil den graag de van de Rabobank verstrekte dui zend gulden aan de Dorps raad besteed zien aan de aan schaf van een videorecorder. Voorwaarde is dat deze gift de dorpsgemeenschap ten goede komt. Het verzoek van de Plattelandsvrouwen werd in dat verband wat te eenzij dig geacht. in Zonnemaire zou de dorps- (Foto: Marijke Folkertsma) lang- een verkennende studie door RWS op basis waarvan de knelpunten op de N59 en de N57 geanalyseerd worden. Veerhoek verwacht dat aan pak van deze wegen vervol gens op de zogenaamde MIT (Meerjarenplanning Infra structuur en Transport) wordt geplaatst. „Als je op de MIT staat, heb je de hoofd- Minister Wijers (Economi sche zaken) schrijft dat - me de namens zijn collega's van Buitenlandse Zaken, VROM en Sociale Zaken en Werkge legenheid - in een notitie aan de Tweede Kamer. Stoppen met de opwerking van radioactief afval is vol gens het kabinet in strijd met de wet. De kerncentrales zouden op basis van vrijwil ligheid moeten meewerken aan een een beleid om het af val direct op te slaan. Ze zouden dus ook bereid moeten zijn de schade te ver goeden die uit het beëindigen ZONNEMAIRE - In het dorpshuis in Zonnemaire wordt dinsdag 15 juli een hoorzitting gehouden over de achtste wijziging van het Bestemmingsplan Buitenge bied Brouwershaven. prijs," aldus de wethouder. „Dan wordt er een zoge naamde tracéwet-procedure gestart en is er ongeacht de hoogte van het bedrag ook geld voor de uitvoering." Met de studie van RWS is er, volgens de wethouder dus best wat schot in de proble matiek van N59 en N57 geko men. van de opwerking voor- vloeit. Borsele Dinsdag bracht de milieuor ganisatie Greenpeace een vat met radioactieve monsters naar de kerncentrale in Bor sele. De monsters zijn geno men aan de Franse kust bij de opwerkingsfabriek Cogé- ma in Cap la Hague. Green peace wil dat de kerncentra le Borsele het contract met Cogéma verbreekt en al het radioactief materiaal op slaat. Deze wijziging betreft de in richting van de landschaps camping bij boerderij Kij kuit van N. Deïst. Dc hoorzitting begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE Geslaagden RSG Na herkansing kunnen nog eens tien leerlingen van RSG Professor Zeeman rustig ademhalen. Leon van Gilst uit Bruinisse, Jarko Fierens uit Noordgouwe, San dra Bastiaanse en Theo Ver- kaart uit Zierikzee en Ange la Jung uit Zonnemaire behaalden hun MAVO-diplo- ma. Aan de HAVO slaagden Carolien van Marle, Jeroen Ruitenbeek en Lia van Wes ten uit Nieuwerkerk. Marius Geleijnse uit Burgh-Haam- stede en Jolanda van Gronin gen uit Zierikzee wisten hun VWO-diploma te behalen. Spreekuur FNV De FNV houdt woensdag 2 juli een gratis spreekuur in het MFC aan de De Huybert- straat in Zierikzee. Belang stellenden kunnen er van 10.00 tot 11.30 uur terecht voor problemen op sociaal gebied. Bij ziekte of geen vervoer komt de FNV ook aan huis. Voor nadere inlichtingen: te lefoon 414263. BURGH-HAAMSTEDE Geslaagd Ilse Slager uit Burgh-Haam- stede is geslaagd voor haar doctoraal examen in de bio medische wetenschappen zijn. De architect is momenteel bezig aan een nieuw ontwerp voor het politiebureau van Scchouwen-Duiveland. Per soneel en bouwcommissie verschilden lang van me ning. Volgens politiewoord voerster M. de Vreugde ging het daarbij over zaken als bruto kubieke meters in houd. De aanbesteding van het po litiebureau moet eind dit jaar plaatsvinden. De politie in Goes verhuist 1 aan de faculteit der Genees kunde van de Rijksuniversi teit Leiden. DREISCHOR Zangavond In de Nederlandse Hervorm de kerk in Dreischor wordt zaterdag 28 juni een zang- en orgelavond gehouden. Het Duivelands Mannenkoor uit Oosterland en het gemengd koor Vox Vivente uit Alblas- serdam verlenen hun mede werking. Stephan Folmer bespeelt het orgel, Bram Bout is de pianist. Verder wordt een appèlwoord ge sproken en is een boekenta fel aanwezig. De avond be gint om 19.30 uur. NIEUWERKERK Oud papier In gebouw Salem aan de Mo lenstraat in Nieuwerkerk kan vrijdag 27 juni tussen 18.30 en 20.00 uur oud papier ingeleverd worden. De op brengst is ten bate van de zending. OOSTERLAND Collecte De collecte ten bate van de Maag Lever Darm Stichting heeft in Oosterland 1116,50 gulden opgebracht. september naar een tijdelijk kantoor aan de Narebout- straat. Daar krijgt de politie de beschikking over het voormalig kantoor van de woningbouwstichting. De politie moet weg uit de Valckeslotlaan vanwege de bouwwerkzaamheden. Het huidige bureau wordt ver bouwd en uitgebreid. Eind volgend jaar keert de politie terug in haar nieuwe kantoor aan de Valckeslotlaan. PTT wijst verzoek af MIDDELBURG - De provincie wil dat PTT Telecom de drie Zeeuwse telefoongidsen bundelt tot één gids. De reden: service bieden aan iemand die het tele foonnummer van iemand in een andere regio wil op zoeken. De PTT voelt niets voor het verzoek. Vol gens de provincie wil de PTT zoveel mogelijk advertenties werven. In het verleden was de inde ling van de telefoongids in belangrijke mate afhanke lijk van de technische samen hang van telefooncentrales en bij elkaar horende num merplannen. Sinds 1994 is de opzet van de telefoongids drastisch veranderd. Het huidige beleid van de gids is gebaseerd op wat de gebrui ker en de adverteerder wil len. De uitgangspunten bij de geografische indeling van de telefoongidsen zijn op nieuw getoetst. Het gaat daarbij om gebruikersge mak, koopstroomonderzoe- ken, de keuze van het groot ste aantal adverteerders voor een bepaalde telefoon gids, de mate waarin de ge bieden regionaal met elkaar verbonden zijn en productie- technische overwegingen. Nauw hieraan verbonden zijn overwegingen van finan ciële aard. Het verzoek van de provincie wordt opnieuw beoordeeld bij een eventuele herindeling van de Zeeuwse regio. De provincie heeft overigens ook een brief gestuurd aan de hoofddirectie van Telecom. Zij wacht op een reactie voor dat eventueel besloten wordt een gesprek aan te vragen of de zaak informeel aan de or de te stellen of de situatie te laten zoals zij is. Op dinsdag 15 juli Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 28 juni: Markt, Brouwershaven. Concerten Brassband Apollo, Witte van Haem- stede en drumbands (13.30). 28 juni: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Zangavond t.b.v. de stichting Ondergrondse Kerk. Duivelands Mannenkoor en gemengd koor Vox Vivente (Alblasserdam) (19.30). 2 juli: Hervormde kerk, Burgh 'Zingend de kerk in' o.l.v. kerkmusica Wilma ten Wolde. 3 juli: Jacobuskerk, Renesse. 'Luisterconcert' door Luctor et Emergo m.m.v. fanfare-orkest, een melodische slagwerkgroep en Prosper Sevestre, orgel. 4 juli: Grote Kerk, Brouwershaven. Concert Zeeuws Vocaal Ensemble uit Goes en Vrouwenkoor Quod Libet uit Middelburg. (20.15). 9 juli: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Orgelconcert Bram Beekman (Vlissingen). 9 juli: Gereformeerde kerk, Haamstede. Zomeravondconcert Nu met Hope m.m.v. Sou- burgs Koper Quintet, Wim Boer, piano. (20.15). 12 juli: Brouwershaven Muziek Play in. 15 juli: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Orgelconcert Rinus Verhage (Stellendam/Zie- rikzee). (15.00). 23 juli: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Orgelconcert Herman van Vliet (Amersfoort). 24 juli: Ned. Herv. kerk, Haamstede. Musical Jizrahja - Het licht van God. 29 juli: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Orgelconcert Mar van der Veer (Zierikzee) (15.00). 6 augustus: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Orgelconcert Rinus Verhage. 12 augustus: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Orgelconcert Wim Boer (Zierikzee). (15.00). 3 september: Nieuwe Kerk, Zierikzee Orgelconcert Henk G. van Putten (Kapelle). 6 september: Markt, Brouwershaven. Concert Brassband Apollo en drumband. (19.30). 11,12 en 13 september: Diverse plaatsen in Zierikzee. Festival Muziek Monumentaal. 13 september: Ring, Haamstede. Concerten Brassband Apollo, Witte van Haem- stede en drumbands. (14.30). 20 september: Chr. Ger. kerk, Zierikzee. Schubert-koormanifestatie Eilandelijke ko ren. (14.00). 24 september: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Orgelconcert Jan Hage (Den Haag). 17 oktober: Bethlehemkerk, Scharendijke. Zangavond Sursum Corda m.m.v. zangvereni ging VZOS (St. Annaland), muziekgroep Zeeuwse Muziekschool en Kees Groenleer, or gel en piano. (19.45). Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con- cert/uiivoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12. 4301 WG Zierikzee. 'Je wordt eenzaam roepende in de woestijn' ZONNEMAIRE - De Dorpsraad Zonnemaire is onte vreden over de wijze waarop de gemeente Schou wen-Duiveland omgaat met concrete verzoeken om kleine reparaties en aanpassingen in het dorp. Er is nauwelijks of geen terugkoppeling en veel wordt af gedaan met de kreet: „Er wordt aan gewerkt." Volgens minister Wijers: BORSELE (ANP) - De elektriciteitssector mag door gaan met het opwerken van radioactieve splijtstof elementen uit de kerncentrales in Borssele en Dode- waard. Over nieuwbouw in Zierikzee ZIERIKZEE - De bouwcommissie en het personeel van de politie in Zierikzee zijn het eens geworden over de nieuwbouw. Eind volgend jaar moet het nieuwe politiebureau aan de Julianastraat klaar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5