Aanleg dubbele gasbuis door polder Dijkwater LAATSTE RONDE Auto rijdt de sloot in Heli-traumateam gaat 1 augustus van start P ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Zeeuwse Stromen Vakantiegegevens over Schouwen-Duiveland ontbreken reisverzekering! H NSE H NSE Scheuren door werkzaamheden Bewoonster Weststraat krijgt schadevergoeding Vanwege uitbreiding glastuinbouw Sirjansland Kapelse logica Kwekerijen opgerold Besluitvorming komt wat achterop r BLIJFT ZEELAND 00K MET DIT WEER IN DE TOP VIJF? L dé krant van schouwen - duiveland! J ^ODELB^Ï>-- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 26 JUNI 1997 1 528 JAARGANG NR ^6202 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 )e finale van de nieuwbouw is begonnen... ip nieuwe Zeeuwse Stromen nadert haar (tooiing. Samen met u blikken we vooruit ir de opening én we blikken terug op de cesvolle arrangementen van de afgelopen iden. Want onze koks stelden een fangen keuzemenu samen van de populair ste gerechten, nog eenmaal voor half geld: 25,00. Reserveert u even? 0111 462040 Duinwekken 5, Renesse Zeeland weer in top vijf ZIERIKZEE - Zeeland is weer terug in de top vijf van vakanties in eigen land. Met 1,7 miljoen geboek te vakanties in 1966 staat onze provincie nu op de vierde plaats. Gelderland is favoriet bij de Neder lander, gevolgd door Noord-Brabant en Limburg. Het aandeel van Schouwen-Duiveland in deze stij ging van zes naar vier is niet boven tafel te krijgen. Gegevens ontbreken. Een groeiend aantal Neder landers houdt vakantie in ei gen land. De boekingen ste gen het afgelopen jaar met vier procent naar ruim 17 miljoen vakanties. De stij ging zit 'm vooral in de mid dellange vakanties van vijf tot en met acht dagen. Die gingen met acht procent om hoog. De vakantieganger geeft ook wat meer uit. De besteding steeg met één pro cent naar 4,1 miljard gulden. Dat blijkt uit gegevens van de AVN, het samenwerkings verband van ANWB, VW's en Nederlands Bureau voor Toerisme. Noord-Holland daalde in de ranglijst van de tweede naar de vijfde plaats. Ingedeeld naar toeristisch gebied blijven de Noordzee badplaatsen torenhoog favo riet, met de Veluwe als twee de bestemming. Zeeland dankt zijn vierde plaats aan een toename van ruim 300.000 boekingen. Het aan deel van Schouwen-Duive land in deze stijging is onbe kend. „Het ontbreekt nog aan in zicht. Misschien dat één toe ristenbelasting voor het ge hele eiland daar verandering inbrengt," aldus een toeris tisch woordvoerder van de gemeente. Niet bekend is of die toeristenbelasting in de toekomst gespecificeerd gaat worden naar aantal vakan ties of dat alleen de hoogte van het totale bedrag als in dicatie kan worden gebruikt. De gemeente zoekt volgens de woordvoerder, nog naar wegen om meer gegevens in handen te krijgen. Temeer omdat het te voeren beleid van gesignaleerde trends wordt afgeleid. „Ja klopt. Er is dus ook veel be langstelling voor nauwkeu rige gegevens. Landelijk wordt er nogal wat aan recre- atieonderzoek gedaan. Mis schien kan daar op aan wor den gesloten," aldus de ambtenaar. De directeur van WV Schouwse Kust, mevrouw M. Dalebout, ziet een aantal van deze trends. Zo signaleert de WV sinds ongeveer driejaar een groei in het aantal korte vakanties (2 tot en met 4 da gen). „We maakten ons daar in eerste instantie erge zor gen over, want dat betekent dat de lange vakantie korter wordt. Maar nu merken we dat het seizoen meer ge spreid wordt en dat is een gunstige ontwikkeling. Bo vendien hebben de vele wis selingen ook een positief ef fect op de verspreiding van informatie," licht Dalebout toe. „De kracht van de Neder landse vakanties zijn eigen lijk de korte en middellange vakanties. De hoofdvakan tie wordt vaak nog in het buitenland doorgebracht. In Nederland zelf bezoeken mensen vaak bepaalde eve nementen en plakken daar dan nog een paar dagen va- Het aantal Nederlanders dat een vakantie boekt in Zeeland is gegroeid. De moderne toerist wil bij voorkeur actief bezig zijn. (Archieffoto) kantie aan vast," verklaart persvoorlichter M. Baltus van de AVN. Volgens Baltus is de door snee toerist steeds meer op zoek naar rust en ruimte. Daarnaast wil de moderne toerist bij voorkeur actief bezig zijn. Wandelen Gekeken naar de activiteiten die worden uitgevoerd op toeristische standplaatsen delen in Zeeland wandelen en strandbezoek - beide 78 procent - de eerste plaats. In de Zeeuwse Noordzeebad plaatsen, waar onder meer Westerschouwen onder valt, staat het strandbezoek bo venaan. In het Deltagebied - dat zijn alle overige gemeen ten in Zeeland - blijkt wande len het populairst te zijn. Dalebout: „Aan die rust en ruimte voldoen we op Schou wen-Duiveland meer dan honderd procent. En wat be treft de activiteiten? Het aantal trekkers te voet en te fiets is gegroeid. Verder is hier een aanwas van allerlei activiteiten. Water- en duik sport, abseilen langs de pijler, mountainbiken en rui- tertoerisme zijn hier voor beelden van." Auto Opmerkelijk gegeven is de populariteit van de auto. De tweede meest ondernomen activiteit in het Deltagebied is de autorit (72 procent). In de Noordzeebadplaatsen komt het autoritje met 71 procent op de derde plaats. De auto blijkt daarnaast het vervoermiddel bij uitstek te zijn om op de vakantiebe stemming te geraken. Van het totaal van 17 miljoen va kanties in eigen land, wordt bij meer dan 15 miljoen de auto gebruikt. Advertentie 0111 456789 ZIERIKZEE - Mevrouw W. van Vossen krijgt ongeveer vierduizend gulden vergoed voor de schade aan haar woning in de Weststraat in Zie- rikzee. De schade ontstond tijdens riolerings werkzaamheden in maart vorig jaar. Ook de pro ceskosten van Van Vossen worden vergoed. Zij stelde aannemingsbe drijf De Voogd, die de werkzaamheden uitvoerde, aansprakelijk voor de toe gebrachte schade aan haar woning. De verzekering van dit bedrijf weigerde de schade te vergoeden. Hier op spande Van Vossen een proces aan. Volgens de verzekering zat er al een breuk in de funde ring voor aanvang van de werkzaamheden. Beëdigd bouwkundige S. de Nooijer uit Arnnemuiden, die een zaak onderzocht, consta teerde dat er geen sprake was van een beschadiging in de fundering. De zetscheur in de woning van Van Vossen is volgens hem wel ontstaan door de werkzaamheden. Hij ver oordeelde de verzekering tot het vergoeden van de schade en het betalen van de proceskosten. Van Vossen is opgelucht over de uitspraak. „De aan nemer die ik eerst raad pleegde had gezegd dat de hele voorgevel eruit zou moeten. Gelukkig is dit nu niet het geval." Deze Schie- damse aannemer had de schade op 83.000 gulden ge schat. Volgens de advocaat van Van Vossen, J. van den Doel sprak hij voor eigen voordeel. „Hij had wel zin in een klusje en wilde wel slopen en opnieuw bou wen." Van Vossen heeft ruim een jaar geprocedeerd. NIEUWERKERK - Op de N59 bij Nieuwerkerk vond woensdagnacht een eenzijdig ongeval plaats, waarbij een personenauto in de sloot te recht kwam. De bestuurder was verdwe nen. De auto, die total loss was, werd weggesleept door takelbedrijf Ista. Later in de nacht meldde de man zich bij de politie. SIRJANSLAND - Delta Nuts is bezig met de aanleg van twee kilometer extra gasleiding om Sirjansland heen in de richting van Bruinisse. Verdubbeling van het net is nodig vanwege de uitbreiding van de glas tuinbouw in Sirjansland. Door uitbreidingen in Brui nisse zelf, maar vooral door de te verwachten hogere af name van de glastuinbouw in Sirjansland, dreigen er in Bruinisse capaciteitsproble men. De grote toeleveringspijp van de Gasunie gaat onder het Grevelingenmeer door en komt bij Zonnemaire aan land. Van daar uit wordt ge heel Schouwen-Duiveland van gas voorzien. In de rich ting van Sirjansland en Brui nisse ligt tot aan Dijkwater een dubbele buis. Die wordt nu met twee kilometer ver lengd tot voorbij Sirjans land. Daarna gaat een enke le pijp verder. „En dat heeft alles te maken met de uit breiding van de kassen in Sirjansland," legt L. Gijzel, districtschef gas en water van Delta Nuts uit. Zoals bekend wordt in Sir jansland hard gewerkt aan de bouw van twintig hectare glas. Burgemeester en wet houders hebben bovendien plannen om de uitbreiding nog eens te verdubbelen tot veertig hectare. Voor de extra gaspijp is gis teren een 160 meter lange buis geboord onder de dijk en onder de Dillingsweg door. Ter hoogte van Horesca Poot komt de buis uit. Gijzel: „Het eenvoudigste is een ge stuurde boring. De bestuur bare boorkop trekt enkele malen een dunne buis door de bodem. Tijdens het boren spuit de kop een laagje klei tegen de wand. Daardoor zakt het boorgat niet meer in. Het laagje bentoniet fun geert tegelijkertijd als glij middel. Later gaat er een bredere buis, de ruimer, doorheen." Gereed Delta Nuts is de tweede week van juni begonnen met de verdubbeling van dit deel van het gasnet. Het werk moet op 25 juli gereed zijn. Voor de gasvoorziening van Sir en Bru is gistermiddag een buis geboord onder de dijk en Dil lingsweg. (Foto: Marijke Folkertsma) KAPELLE - „Ik woon op Kapelle, ik voel me Ou- werkerker, de postcode valt onder Nieuwerkerk, mijn telefoonnummer begint met 41, dus valt onder Zierikzee, maar we staan in het telefoon boek vermeld onder Nieuwerkerk. Kan daar enige logica in komen?" Deze vraag stelde me vrouw M. van den Hoek dinsdagavond tijdens het kennismakingsbe zoek van het college van b en w aan Ouwerkerk. „Dat klinkt heel inge wikkeld," constateerde burgemeester J. Assel- bergs. Contact opnemen met de PTT leek hem het beste, hoewel tot over eenstemming komen met de PTT, volgens hem ook moeilijk is. „Dat blijkt wel uit het feit, dat ze ook nog steeds niet in staat zijn om een tele foongids voor heel Zee land te maken," aldus Asselbergs. SCHARENDIJKE - Met vijf man sterk heeft de politie Oosterscheldebekken dins dag twee hennepkwekerijen in Scharendijke en Ellemeet opgerold. Twee mannen, 57 en 49 jaar, zijn aangehouden. De twee hennepkwekerijen staan niet met elkaar in ver band. De 57-jarige man uit Scharendijke en de 49-jarige inwoner van Ellemeet hiel den de kwekerijen in eigen woning. Bij beide mannen werden zo'n honderd planten en de daarbij behorende ap paratuur in beslag genomen. Deze spullen worden vernie tigd. De waarde is niet be kend. Door onderzoek kwam de politie de activiteiten op het spoor. De mannen zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Ergens geweest te zijn maakt menigeen gelukkiger, dan daar te zijn. Buien HET WEER In het algemeen veel bewolking en enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 11, middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Wind oostelijk, zwak tot matig, rond kracht 3. 2 GEZONDHEIDSZORG Aantal klachten en vragen over de gezondheidszorg in Nederland blijft stijgen. 3 VRAAGPRIJS De vraagprijs voor het voormalig Bru's gemeentehuis is te hoog voor verzorgingstehuis In 't Opper. 5 LEEFBAAR De bevolking van Ouwerkerk dringt aan op het leefbaar houden van deze kleine kern. 7 SCHIETEN Resultaten wijzen uit: er zit schot in het sportschieten op Schouwen-Duiveland. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Het heli-traumateam is per 1 augus tus in Zeeland inzetbaar. Voor boven de Wester- schelde is dat een helikopter van ANWB-Medical Air Assistance, gestationeerd op Rotterdam-Air port en voor Zeeuwsch-Vlaanderen is binnenkort de heli uit Brugge beschikbaar. „Qua besluitvorming komen we wat achterop, maar dat is geen reden om dit project op te houden, zegt gedeputeer de G. de Kok. Hij is over tuigd van de behoefte aan een ambulance-helikopter en heeft binnen het college van gedeputeerde staten dinsdag voorgesteld voor twee jaar tweemaal een bedrag van vijftigduizend gulden be schikbaar te stellen. Gs vinden dat dit bedrag niet ten laste moet komen van de algemene middelen, maar dat er een speciaal 'Zorg- fonds' voor gevormd moet worden. De Kok verwacht dat een af gerond voorstel op 12 augus tus binnen gs behandeld zal worden, waarna het na ad vies van de commissie wel zijn aan provinciale staten kan worden voorgelegd. De gedeputeerde verwacht ge zien de aandacht die provin ciale staten voor dit onder werp hebben, geen problemen bij de besluitvor ming. Hij benadrukt nog eens dat Noord-Brabant en Zuid-Holland al financiële medewerking aan de proef met de ambulance-helikop ter hebben toegezegd. De Kok vindt dat Zeeland niet kan achterblijven. Voorlichting Voor het inzetten van de he li's, het afzetten en beveili gen van de landingsplaats en andere veiligheidsaspecten zijn er voorschriften voor ie dereen die daarbij betrokken kan raken. Derhalve houden politie Zeeland, regionale brandweer Zeeland en ANWB-Medical Air Assi stance een voorlichtingsbij eenkomst voor leidinggeven den van politie, (regionale) brandweer, CPA, ambulan cediensten, reddingsbri gades, ANWB-wegenwach- ters en huisartsen. Hier komen de veiligheidsaspec ten en inzetcriteria aan de or de en zal een demonstratie van de mogelijkheden van de heli worden gegeven. Deze voorlichtingsbijeen komst wordt gehouden op woensdag 16 juli in hotel Ar- neville in Middelburg van 14.00 tot 16.30 uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving èf 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer12,4300 VB Zierikzee,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1