Motorcrossers uit Brouwershaven presteren goed in de 250cc klasse De Zeeuwse Dag van het Paard ZHV Delta Sport krijgt extra handicap in eredivisie handbal Rob de Vos: „Er kan competitie-vervalsing ontstaan Fabricio de Jonge vierde Motorcross Vlissingen Martin van der Weele leider in het algemeen RES-motorcross klassement Clubkampioenschappen tennisclub Zierikzee naderen de finales VRIJDAG 26 JUNI 1992 NR 25176 11 Penningmeester Kees de Vos (links) en voorzitter Leen Legemaate van handbalvereniging ZHV Delta Sport ondertekenen samen met ZHV marketing-manager Eddy Westveer het drie-jarige sponsorcontract. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Het Nederlands Handbal Verbond heeft tijdens de bondsvergade ring in Arnhem een belangrijk besluit genomen om de eredivisie van twaalf teams terug te brengen naar tien teams. Met ingang van de competitie 1992/1993 is met een meerderheid aan stemmen een nieuwe promotie/degradatieregeling aangenomen. Dat houdt in dat de vier laatste plaatsen in de eredivisie, en de hoogst geëindigde teams uit de eerste divisie A en B, een hele competitie om twee plaatsen in de eredivisie spelen. De versterkte degradatie is voor de debutant in de eredivi sie, ZHV Delta Sport uit Zie- rikzee, een behoorlijk tegen valler. „Het is voor ons een flinke tegenvaller", vertelt trainer Rob de Vos uit Middel burg. „Wij gingen er van uit om in ieder geval binnen de tiende plaats te eindigen. Ja, nu moe ten we binnen de acht teams blijven. Het wordt al een zware klus om je binnen tweeëntwin tig wedstrijden staande te hou den. Krijg je de pech om bij de laatste vier te eindigen dan krijg je alsnog tien wedstrij den om je oren. In deze promo tie/degradatieregeling word je dan zo maar even een halve competitie om je oren geslin gerd. Ik heb daar mijn beden kingen over en zeker aan het einde van een seizoen. De andere zijde van de medail le is wel dat je een herkansing krijgt om voor het behoudt te knokken in de eredivisie. Hoe wel je ook daar vraagtekens bij moet zetten. Want als je een aantal wedstrijden voor het einde van de competitie denkt dat je toch om promotie/degra datie moet gaan spelen, neem je gas terug. In hoeverre praat je dan niet over competitiever valsing", analyseert de trainer van ZHV Delta Sport die toch zijn twijfels zet bij de nieuwe promotie/degradatieregeling. Nieuw spelerstenue Het bestuur van Handbalver eniging ZHV Delta Sport is al druk doende met de voorberei dingen voor het nieuwe sei zoen. Afgelopen week werd het drie-jarige sponsorcontract ge tekend met de ziektenkosten- verzekeraar ZHV uit Goes. Marketing-manager Eddy Westveer van ZHV uit Goes zet te samen met voorzitter Leen Legemaate van de Zierikzeese handbalvereniging de krabbel waarmee beiden een financiële samenwerking aangaan voor drie jaar. Naast het contract zorgt ZHV voor een nieuw spe lerstenue dat bestaat uit de kleuren groen, wit en grijs. Ongeacht de resultaten van het eerste herenteam blijft ZHV de vereniging drie jaar trouw: „Wij denken natuurlijk niet aan degradatie uit de eredivi sie. Maar indien dat gebeurt vinden wij het spelen in de eer ste divisie ook van een zeer hoog niveau", vertelt Eddy Westveer. De sponsor, die veel klanten heeft op Schouwen- Duiveland, wil door middel van deze overeenkomst haar naambekendheid uitbreiden. Hierdoor zal de handbalvereni ging ook als ZHV Delta Sport door het leven gaan. Alleen het eerste herenteam zal van de traditionele blauw/wit kleu ren afstappen en voortaan in de kleuren van ZHV handbal len. De overige teams van Del ta Sport blijven in blauw/wit spelen. Zaterdagavond De competitiewedstrijden van de eredivisie zullen in het weekend van drie en vier okto ber starten. Voor ZHV Delta Sport is er dan ook een veran dering op stapel. Voortaan vin den alle competitiewedstrijden plaats op zaterdagavond. Met uitzondering van een aantal wedstrijden die op zondagmid dag of woensdagavond worden gespeeld. In het afgelopen sei zoen speelde Delta Sport voor namelijk op zondagmiddag waarbij regelmatig driehon derd toeschouwers in sporthal Onderdak in Zierikzee aanwe zig waren. Ondanks de successen van ZHV Delta Sport is er in Zee land een grote terugloop aan ledèn. De afdeling Zeeland van het Handbal Verbond is al twee jaar bezig om samenwerking te zoeken met andere afdelingen. Leen Legemaate, die betrokken is bij de besprekingen: „Er wordt nu al twee jaar gepro- beerd om samen met West- Noord Brabant een senioren en jeugdcompetitie te spelen. Er wordt nog één poging ge daan maar het ziet ernaar uit dat die mislukt. Bij het niet doorgaan van die gezamenlijke competitie met Brabant blijft er nog een aantal mogelijkhe den open", vertelt Legemaate. Leegloop „Misschien moeten we samen met België competitie gaan spelen. Tbch ook de afdeling Rotterdam staat open voor een gesprek om tot samenwerking te komen. De mogelijkheid be staat ook altijd nog om met België en Rotterdam samen te werken", verklaart Leen Lege maate die hoopt dat er nu ein delijk eens een beslissing geno men wordt. Vooral de leegloop aan leden bij de handbalvere nigingen in Zeeland maakt het - steeds moeilijker om op ver antwoorde wijze een competi tie in Zeeland op poten te zet ten. Niet alleen in Zeeland is er een teruggang in leden, ook de landelijke tendens heeft te ma ken met ledenverlies. Zo ver loor het Nederlands Handbal Verbond in twee jaar tijd vijf entwintig verenigingen. DEN HAAG - Atlete Elly van Hulst zal in Barcelona niet aan haar derde Olympische Spelen deelnemen. De wereldrecord- houdster op de 3000 meter in door (8.33,82) moet het op ad vies van NSF-arts Peter Ver gouwen twee maanden rustig aan doen. Bij de atlete is een post-viraal syndroom gecon stateerd. ASSEN - De eerste trainings dag voor de TT van Assen werd door Loek Bodelier met een te vreden gevoel afgesloten. De coureur uit Rosmalen nam na de eerste kwalificatietraining in de 125cc-klasse de negende plaats in met zijn Honda. NIEUWDORP - Tijdens de of ficieuze Zeeuwse titel tijdrij den bij het wielrennen voor ju nioren is de Zierikzeese renner Fabricio de Jonge op een knap pe vierde plaats geëindigd. In het grote deelnemersveld over 19,3 kilometer in Nieuw- dorp, had De Jonge een tijd no dig van 28.59.28 minuten. Hier mee was hij 1.52 minuut lang zamer als de winnnaar bij de junioren, Franklin Klaasse uit Yerseke. Uitslag Junioren: 1. Franklin Klaase, Yerseke 27.09.21. 2. An- dor van der Ploeg, Nieuwe- dorp. 3. Jacco Luteijn, Kapelle 28.56.12. 4. Fabricio de Jonge, Zierikzee 28.59.28. 5. Glenn van Gessels, 's-Heerenhoek 29.06.87. VLISSINGEN - Op het Sloeha- vencircuit te Vlissingen-Oost zal op 27 en 28 juni een jeugd- juniorcross worden gehouden, georganiseerd door Motor sportvereniging De Uitlaat on der auspiciën van de KNMW. Op zaterdag 27 juni wordt er een clubwedstrijd/bekercross verreden. Hier zullen ook rij ders van buiten de regio mee rijden om alvast het circuit te verkennen voor de wedstrijd van zondag. De trainingen be ginnen om 10.30 uur en het wedstrijdgebeuren om 13.00 uur. Zondag 28 juni zullen 150 rij ders uit Zuid-Holland van start gaan om punten te behalen voor het Nationaal Kampioen schap. De trainingen beginnen om 9.30 uur met direct daarop aansluitend de wedstrijden. Toegang voor beide dagen is gratis. BROUWERSHAVEN - „Motorcross is fysiek een zware sport. Het is een combi natie van kracht en uithoudingsvermogen", vertelt Peter van der Weele (30) die samen met zijn broer Martin (22) wekelijks start in motorcrosswedstrijden. De gebroeders Van der Weele uit Brouwershaven, die werkzaam zijn als monteur in de autogarage van hun vader, zijn lid van de Motor Sportvereniging De Uitlaat in Vlissingen. De twee blinkende gele 250cc Suzuki's staan naast elkaar in de autogarage. „De motoren hebben wekelijks onderhoud nodig en als je dat bijhoudt dan is er niet zoveel sleutel werk aan nodig. Daar zitten wij natuurlijk ook niet op te wachten want als je hele dagen al sleutelt aan auto's dan wil je daar weieens van bevrijd zijn", verklaart Peter van der Weele. Sinds 1980 rijdt Peter officiële wedstrijden in KNBV-verband. Zijn broer Martin kwam in aanraking met de motorsport in 1983. Beiden reden toen op motoren met een inhoud van 125cc. In de eerste jaren waren zij georiënteerd op Herkingen maar door het sluiten van het oefenterrein en daardoor de verplichte opheffing van de be staande motorcrossclub kwa men beide crossers onder de paraplu van de motorsportclub Peter van der Weele (links) en Martin van der Weele onderhouden hun Suzuki motor met 250cc in houd wekelijks. De broers hebben hiervoor een ideale gelegenheid in de garage van hun vader in Brouwershaven. (Foto: Joop van Houdt). De Uitlaat in Vlissingen. „Ik was eindelijk al lid van die ver eniging", laat Peter weten. „Wij rijden alleen op zaterdag en we beperken ons dan ook tot de crossterreinen op Vlissin gen, Axel, Hontenisse en Ril land Bath", aldus Martin. „He laas kunnen wij nooit trainen, soms gaan we op woensdag- avond naar Vlissingen-Oost maar dat is ook beperkt omdat daar de crossterreinen om 's avonds negen uur al dicht gaan. Hier in Brouwershaven kunnen we wegens geluids overlast niet trainen en dat is weieens jammer". Maar beide crossers denken dat je vooral de conditionele kant ook op een andere manier kan trainen zoals met gewichten en loop training. „Ik bouw conditie op in de wedstrijden want als het technische gedeelte van het rij den niet lukt dan kan je beter stoppen. Een wedstrijd is ontzettend zwaar. Iedere wedstrijd bestaat uit twee manches van ieder twintig minuten. Daarbij moet je rekening houden dat door het afbellen van de laatste ron den al snel vijf minuten extra gereden wordt. Daarbij wordt er een enorme concentratie van je verwacht bij de start. Je staat met vijfendertig motoren op één lijn. Dat is heel span nend, je wilt toch allemaal de beste positie in de start creë ren", aldus Peter van der Weele Gebroken been Martin van der Weele zit sinds een jaar ook op de 250cc motor. In 1990 werd de talentvolle crosser in de 125cc klasse Zeeuws kampioen. Maar vorig jaar ging de Zeeuwse titel zijn neus voorbij door een behoor lijk val waarbij hij zijn rech terbeen brak. „Ik had de titel voor het pakken, maar de pech achtervolgde mij. Op 24 augus tus vorig jaar brak ik mijn been maar ik ben zo snel moge lijk weer gaan rijden. Ik dacht, als ik niet direct op de motor ga zitten dan durf ik het nooit meer. Ik ben toen gelijk op de 250cc klasse overgegaan", ver telt de 22-jarige monteur die nog steeds met een ijzeren pin in zijn voet loopt. Dat de jongste crosser uit de fa milie Van der Weele getalen teerd is blijkt wel uit zijn laatst geleverde prestaties. Om de RES-motorcrosscompetitie, waarbij tien wedstrijden met ieder twee manches moeten worden gereden, staat na zeven wedstrijden Martin van der Weele met 250 punten ruim aan de leiding voor Fabian Rijc- kaart die 185 punten telt in het algemeen klassement. „Bij ie dere manche kan je per over winning twintig punten ver dienen. Indien je niet kan star ten of door materiaalpech uit valt dan levert dat natuurlijk niks op. Maar met de drie reste rende wedstrijden mag mij die titel niet meer ontgaan. Ge woon het kopje gebruiken, niks forceren maar toch strijd leveren". Nieuwe motor Ook voor Peter Van der Weele zit er nog een goede klassering in. „Vorige week werd ik een keer vierde en in de tweede manche vijfde. Nee, Martin haal ik niet meer in, die is ook gewoon beter". Doordat de bei de crossers gekozen hebben om alleen op zaterdag aan wed strijden deel te nemen missen zij soms belangrijke wedstrij den. „Ja, zoals de strandcross en wedstrijden in België vin den altijd op zondag plaats. Daar kan je ook nog prijzen geld verdienen. Wij hebben de ze keuze gemaakt en daar hou den we ons ook aan", liet Peter weten. „Ik spaar dan ook hard om elk jaar een nieuwe motor te ko pen. Wij worden niet gespon sord. Alleen een motorzaak in Souburg geeft ons reductie op nieuwe motoronderdelen", be sluit Martin van der Weele die morgen, zaterdag naar Assen rijdt om het spectaculaire mo torfestijn van de TT in Assen te bewonderen. ZIERIKZEE - Tijdens de clubkampioenschappen van de Lawn Tennisclub Zierikzee hebben de beide B-spelers Martijn Bijdevaate en Hans Minnaar zich moeiteloos geplaatst voor de halve finale in het heren-enkel spel. Bijdevaate won in twee sets van Hans Bouma met 6-2 6-4 en Minnaar kreeg in de eer ste set nog tegenstand van Jeroen Schras met 7-5 maar in de tweede set won hij overtuigend met 6-2. Tussen René Schimmelpennick en Jan Willem de Coninck vond er een spannende kwartfinale plaats. De 17-jarige Coninck speelde sterk maar zag zich in beide sets door de veel oudere en geroutineerde speler Schim melpennick een nipte neder laag lijden met 5-7 5-7. Michel de Vlieger had drie sets nodig om door te dringen tot de halve finale. Met 7-5 2-6 6-3 werd Ger- rit van Splunder uit het toer nooi geslagen. Spannend Martijn Bijdevaate speelt in de halve finale tegen René Schim melpennick en Hans Minnaar ontmoet Michel de Vlieger. De finale-wedstrijd vindt zondag middag om 14.00 uur plaats op de tennisbanen aan de Greve- lingenstraat in Zierikzee. In het damesenkelspel was gister avond, donderdag, al één ten nisster bekend voor de halve fi naleplaats. Nel Bos won in de kwartfinale van Luci Jol met 6- 3 6-3. Mirjam Quartel speelt in de kwartfinale tegen Marit Janse, Corrie Verkaart tegen Ada Hommel en Annie Krab bendam mag het opnemen te gen Femke Clerx. In het gemengdedubbel was er tijdens de derde ronde een spannende partij tussen de ge plaatste deelnemers Erna Tfer- wisscha/Martin Salamans en Hilda ten Haaf/Leo Nouwen. Uiteindelijk trok het duo Ter- wisscha/Salomons aan het langste eind met 7-6 7-5. Inmid dels bereikte Terwisscha/Salo- mons, in drie sets, ook de halve-finale door Gerda en Hans Minnaar uit Dreischor met 3-6 6-2 6-2 uit het toernooi te slaan. In het damesdubbel is Riet Bij devaate/Joke Verschoore zeker van een halve finale plaats. Het duo versloeg in de kwartfi nale Nel Bos/Corrie Verkaart met 6-3 6-4. Bij de herenenkel D/Eklasse heeft Ronald Haze de halve finale bereikt door met 6-4 en 6-0 van Hans van Urk te winnen. Onno Kramer, Michel Holm, Danny Magito en Brian van Geer zijn zeker van een plaats in de kwartfinale. In het herendubbelspel zijn de eerste finalisten bekend. Om de clubtitel zullen strijden Martijn Bijdevaate/Michel de Vlieger tegen Brian en Mikel van Geer. Zaterdag en zondag worden de clubkampioen schappen van LTC Zierikzee af gesloten met halve- en finale wedstrijden in alle catego rieën. Uitslagen Herenenkel B/C-klasse kwart finale: Martijn Bijdevaa- te/Hans Bouma 6-2 6-4. René Schimmelpennick/Jan Willem Conick 7-5 7-5. Michel de Vlie- ger/Gerrit van Splunder 7-2 2-6 6-3. Jeroen Schras/Hans Min naar 5-7 2-6. Herenenkel D/Eklasse kwart finale: Onno Kramer/Jan Lo- dewijk van Eek 6-0 6-2. Michel Holm/Jan Nienhuis 6-2 6-2. Danny Magito/Dick Verschoo re 6-1 6-4. Halve finale: Hans van Urk/Ronald Haze 4-6 0-6. Damesenkel 3e ronde: Mirjam Quartel/Ria de Conick 6-1 6-1. Claudine van Vugt/Marit Jan- se 1-6 4-6. Luci Jol/Rianne Griffioen 1-6 6-3 6-3. Corrie Ver- kaart/Liesbeth v.d. Zande 6-2 6-3. Ada Hommel/Corrie Bijde vaate 6-0 6-1. Annie Krabben- dam/Lenie Collignon 6-0 6-1. Damesdubbelhalve finale: Riet Bijdevaate/ Joke Ver schoore - Nel Bos/Corrie Ver kaart 6-3 6-4. Gemengd dubbel: 3e ronde: Hilda ten Haaf/Leo Nouwen - Erna Tferwis- scha/Martin Salomons 6-7 5-7. Mirjam Quartel/Gerrit van Splunder - Corrie Ver- kaart/Henk Volkeri 6-0 6-2. Ada Hommel/Bart Hommel - Joke Verschoore/Dick Ver schoore 6-7 6-3 7-6. Nel Bos/Jan Dirk Huijser - Annie Krabben dam/Ruud Pieters 6-1 6-3. Riet Bijdevaate/Jan Bijdevaate - Suzan Kamerling/Rob Schiet- tekatte 6-0 6-1. Trees Geleijn- se/Johan Holm - Georgette Scheffer/Auke Scheffer 6-3 6-1. Kwartfinale: Erna Tferwis- scha/Martin Salomons - Gerda Minnaar/Hans Minnaar Sr. 3-6 6-2 6-2. VROUWENPOLDER - Zaterdag 27 juni zal het sfeervolle terrein van manege De Eendracht in Vrou wenpolder/Serooskerke, het unieke decor vormen voor een paarden- en pony-evenement dat qua om vang en allure mag worden gerekend tot een van de grootste manifestaties in Zeeland. In totaal circa 600 paarden en ponies. Op het hoofdterrein zullen in een sprankelende aaneenscha keling veel showrubrieken van de verschillende stamboeken afgewisseld worden met springwedstrijden voor paar den en ponies, keuringsdefilé's en een parade, waarmee de deelnemers aan de men wedstrijden zich zullen presen teren. De Zeeuwse Dag van het Paard is een familiedag voor het ge hele gezin. 's Morgens houdt een negental paarden- en ponystamboeken hun jaarlijkse keuringen aan de hand van diverse ringen. De keuringen vinden in de och tenduren plaats. De meesten beginnen om 09.00 uur en zijn omstreeks 12.30 uur ten einde. De indeling van de ringen is voorlopig en is afhankelijk van het aantal inschrijvingen. In de dertien ringen komen in ieder geval de Shetland ponies, Welsh Ponies, Haflingers, Ne derlandse trekpaarden. Fjor den paarden. New Forest po- nies, Friese paarden, Neder landse rijpaarden en ponies en Groningse paarden. Op het hoofdterrein worden 's morgens ook diverse spring wedstrijden verreden open gesteld voor de basisorganisa ties KNF, NPC en NBVR. Daarnaast zijn in een aparte ring menwedstrijden voor KNF-leden. 's Middags vol trekt zich in de hoofdring een gevarieerd non-stop program ma. Alle stamboeken verzor gen een shownummer, afgewis seld met onder meer spring wedstrijden, concours één- en tweespannen trekpaarden en Haflingers en defilé's van de hoogst bekroonden van de och tendkeuringen. Speciale vermelding verdient de première voor Zeeland: het optreden van de paardentem mer, Gert van het Hof uit Slag haren, die een paar geheel on- beleerde, jonge paarden op spectaculaire wijzen in korte tijd zadelmak weet te maken. Geen cowboy ter wereld die hem dit verbetert. Dit moet men gezien hebben! Het geheel wordt afgesloten met een weergaloze show van trekpaarden aan de hand in 4-, 8-, 12- en 16-span, een kunst die de Zeeuwse fokkers perfect verstaan. KOPENHAGEN - Het stads bestuur en de politie van Ko penhagen hebben alle café's en restaurants toestemming gege ven de nacht van vrijdag op za terdag open te blijven. In de Deense hoofdstad wordt ver wacht dat de voetbalsuppor ters massaal de stad in zullen trekken om het feest van de fi nale te vieren, zeker nu op tal rijke plaatsen groot-beeld schermen zijn opgesteld om de wedstrijd te kunnen volgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 11