Kunst in tuinen van 'Weelzicht' Atelierroute in Borsele Brouwse Dag duurt dit jaar voor het eerst drie dagen Gulden voor mark Vervoer gehandicapte sporters komt in knel Excursies Neeltje Jans, vaar- en wandeltochten Uitbreiding Kijk- en Koophal Zilveren Schor krijgt fietsen Conferentie Washington KERKBERICHTEN INGEZONDEN STUKKEN STREEKNIEUWS DINSDAG 24 JUN11997 NR 26201 5 Marian van Puyvelde exposeert haar beelden in Schuddebeurs NIÉUW-HAAMSTEDE - Marian van Puyvelde is één van de exposanten zaterdag 28 en zondag 29 juni tijdens de open dagen in de tuinen van 'Weelzicht' in Schuddebeurs. De presentatie biedt een combinatie van kunst en natuurschoon. 'Weelzicht' is een grote boer- derijtuin van de familie Ge luk, die belangstellenden één weekend per jaar graag de gelegenheid biedt de tuin te komen bekijken. De familie Geluk doet dat in de vorm van open dagen met omlijs ting van extra activiteiten. Het initiatief om enkele kun stenaars uit te nodigen hun werk te exposeren tijdens de ze open dagen is vorig jaar zo goed aangeslagen, dat de fa milie heeft besloten tot een reprise. De tuin is zaterdag en zondag geopend van tien tot vijf uur en is bereikbaar via de Hees- terlustweg 1 en de Zuiddijk 2 in Schuddebeurs. Naast de beelden van steen, brons, keramiek en aquarel len vindt men er ook presen taties van bloemsierkunst, tuinmeubelen, sfeerartike len voor de tuin, huisge- maakte jam en chutney en mosterd, een theeschenkerij en edn wijnproeverij. De verschillende tuinen van 'Weelzicht' bieden volgens kunstenares Van Puyvelde een mooi decor voor haar beelden. Toen ze vorig jaar werd uitgenodigd deel te ne men aan «de open dagen, is ze eerst zelf de tuin gaan bekij ken. ,,Een goede omgeving om mijn beelden te expose ren met mooie open vlakten, een groene tuin, een rozen tuin en een vijver, zo groot dat het meer een meer is." Drukke (lagen Hoewel ze net tien drukke dagen in het kader van de Kunstschouw Westerschou- wen achter de rug heeft, wil ze graag haar medewerking verlenen aan de open dagen in Schuddebeurs. Van Puyvelde heeft het druk met die zomerse beeldentui nen. Direct na Schudde beurs, brengt ze haar beelden naar de tuin van Jan van Munster in Den Haag. Sinds er vanuit haar eigen tuin aan de Torenweg in Nieuw-Haamstede negen- beelden tegelijk werden ont vreemd, presenteert ze haar kostbare werk zelf niet meer buiten. De bronzen blijven binnen en hooguit de beton nen beelden krijgen een plaatsje in de tuin. Breed Van Puyvelde heeft zich als kunstenares breed georiën teerd. Zij volgde destijds ge durende vijf jaar de vrije academie in Rotterdam. Zij werkte daarna geruime tijd samen met beeldhouwer Pe ter de Jong in het atelier-col lectief bij de Abdij in Middel burg. Na De Jongs overlijden heeft Van Puyvelde samen met kunstenares Anita Dek ker de leiding van dit atelier voortgezet. Ze is er minstens drie dagen per week te vin den. Daarnaast volgt ze al zes jaar de cursussen aan de kunstacademie in het Belgi sche Eeklo. Ze heeft er met allerlei technieken kennis gemaakt en constateerde, dat haar voorkeur vooral uit gaat naar boetseren en beeld houwen. Voorheen schilderde zij ook en nog staat het schilderate lier in haar woning altijd klaar voor gebruik. ,,Maar, het komt er niet zo vaak meer van." De vele ikonen aan de wand herinneren nog aan een pe riode van ruim tien jaar waarin Van Puyvelde zich intens heeft toegelegd op het schilderen van ikonen en er ook alles over bestudeerde. Met Elly den Engelse, één Marian van Puyvelde exposeert enkele van haar beelden in boerderijtuin Weelzicht in Schuddebeurs .(Foto: Marieke Mandemaker) van haar leerlingen, heeft ze veel exposities van ikonen verzorgd. ,,Na een bepaalde tijd moet je weer eens een ommezwaai maken," vindt Van Puyvel de en de laatste vijftien jaar houdt ze zich intensief met beeldhouwen bezig. Ze maakt hoofdzakelijk figura tieve beelden, maar soms ook met abstracte invloeden. Beeldhouwen betekent wer ken met grove materialen, zoals klei en was. Van Puy velde laat haar beelden meestal bronzen. Dat vergt geduld, want de gieterijen hebben wachttijden van een maand of zes. Bij groot werjc maakt ze er zelf een mal om heen en giet ze het in beton. Heel af en toe als ze er in Eek lo weer eens les in heeft ge had, werkt ze met massief materiaal en hakt ze dus uit, maar echt haar voorkeur heeft die techniek toch niet. Een beeld ontstaat altijd in haar eigen geest. Ze maakt nooit beelden in opdracht. Het is een kwestie van een impuls, die langzaamaan in haar gedachten vorm krijgt. Daarna gaat ze nadenken over de praktische vormge ving en als ze ten slotte daad werkelijk gaat beeldhou wen, ligt er als het ware een heel concept gereed in haar hoofd. Zij schat dat wor dingsproces op een maand of zes. BRUINISSE - De Kijk en Koophal van de Her vormde Gemeente Brui- nisse heeft op het Indus trieterrein in Bruinisse een locatie van 150 vier kante meter gehuurd. Hiermee bedraagt de to tale verkoop vloeropper vlakte van de Kijk- en Koophal 250 vierkante meter. De nieuwe locatie ligt aan de Industrieweg 19, tegenover het be staande gebouw aan de Industrieweg 7. De Kijk en Koophal is nu open op woensdagmiddag van 14.00 tot 17.00 en zater dag van 9.00 tot 12.00 uur. Belangstellenden kunnen er terecht voor allerlei artikelen, zoals meubilair, kleding, boe ken, platen en radio-ap- paratuur. De opbrengst van de verkoping is voor de restauratie van het or gel van de Hervormde Gemeente Bruinisse. ARNEMUIDEN - Het Zilve ren Schor in Arnemuiden, een van de drie jeugdvakan- tieverblijven van Jantje Be ton, krijgt morgen 25 fietsen van Batavus. Deze fabrikant heeft ter gele genheid van de achtmiljoen- ste fiets die onlangs van de band kwam een speciaal fonds in het leven geroepen. Uit dit fonds worden fietsen beschikbaar gesteld aan or ganisaties die actief zijn op het gebied van de jeugd(wel- zijns)zorg. F. Ruitenberg, di recteur van Batavus, over handigt de rijwielen om 11.00 uur. ZIERIKZEE - Rosé Lemeer, leidster van La Leche League (LLL) in Serooskerke (W) en secretaris van LLL Neder land, vertegenwoordigt van 4 tot en met 6 juli haar horst- voedingsorganisatie tijdens een internationale conferen tie in Washington DC. Deelnemers uit de hele we reld komen in Amerika bij een om lezingen te volgen over alle fasen in het borst voeding geven en het ouder schap. Onder de sprekers be vinden zich LLL-leidsters, gezondheidswerkers, oplei ders, onderzoekers, auteui's en ouders uit meer dan dertig landen. De Internationale conferentie geeft ouders en professionals de gelegenheid kennis te nemen van de nieuwste ontwikkelingen op borstvoedingsgebied. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 26 juni, 19.30 uur ds. C. de Jongste, Tholen. Gospelconcert, jazzmuziek, muziek-play-in en braderie BROUWERSHAVEN - De Brouwse Dag duurt dit jaar voor het eerst drie dagen: van donderdag 10 tot en met zaterdag 12 juli. Het evenement wordt don derdag geopend met een gospelconcert in de Grote kerk, vrijdagavond en zaterdag is er oude jazz op de ijsbaan en zaterdag staat in het teken van de mu ziek-play-in en een braderie op de Markt en omge ving van Brouwershaven. De uit acht personen be staande groep Pil Mason's New Orleans All-Stars met als vaste zangeres Christine Tyrrell uit Jamaica geeft donderdag een concert in de Grote of Sint Nicolaaskerk. De aanvang is om 21.30 uur Vrijdag van 20.00 uur tot 02.00 uur en zaterdag van 18.00 uur tot 02.00 uur wordt echte oude jazz gespeeld. Als locatie is de ijsbaan gekozen waar Huub Janssen and his Amazing Jazz Band dit festi val opent. Andere groepen zijn onder andere King Pla- esure The Biscuit Boys uit Birmingham, De Full House Jazzband uit België, de Hot Revival Stompers uit Enk huizen, Marty Grosz and the Orphan Newsboys, Big Man Clayton The 44s. Hiervoor wordt een tent van twintig bij vijftig meter opgebouwd. Voor de achttiende keer vindt een Muziek-Play-In plaats waaraan iedere muzi kant met een instrument van de Hafabra kan deelnemen. De eerste repetitie is om 11.00 uur, de tweede om 14.00 uur en het concert om 16.00 uur. Belangstellenden voor de drumband kunnen zich vanaf 09.30 uur melden bij de gymzaal. Zij hebben een op treden om 10.30 en 15.30 uur met daarna een gezamenlijke uitvoering met de muzikan ten van de muziek-play-in. De organisatie verwacht wordt dat enkele honderden muzikanten uit geheel Ne derland en enkelen uit Duits land, België en Frankrijk aan deze happening mee zul len doen. Drumband Apollo en de Majorettes Apollonia's geven voorafgaande aan de repetities en het concert een show. De dirigenten zijn J. Knuist en J. Everwijn. De drumband staat onder lei ding van C. Struijk. i Oude ambachten Op de braderie, van 10.00 tot 18.00 uur, zijn, naast de com merciële handelaren en standwerkers, ook vereni gingen, ideële instellingen en particuliereA met een kraam aanwezig. Bezoekers kunnen kennis maken met een aantal oude ambachten. Daarnaast zijn er in de museumstraat oude tractoren, landbouw werktuigen, legervoertuigen en particuliere auto's te be zichtigen. Dansgroep Neha- lennia verzorgt de gehele dag van 10.30 tot 17.30 uur optre dens waarbij de bezoekers ook worden uitgenodigd mee te doen. Voor de kinderen is er onder meer een springkus sen, een kinderdraaimolen en een ballonfigurenclown die verschillende optredens verzorgt. Ook kan de jeugd kan zich laten schminken. De heer Van Breen uit Kerkwer- ve is present met een door hemzelf gebouwde stoomlo comotief. Dit is een op schaal nagebouwde locomotief in clusief wagons waar maxi maal twintig personen per rit kunnen meerijden. Ver der stelt H. Ringelberg zijn verzameling oude brand weerartikelen ten toon en kunnen belangstellenden meedoen aan het Muziek La waai, een apparaat waar op geslagen kan worden. Stadsknapenkoor Het Stadsknapenkoor uit El- burg is om 13.00 uur te be luisteren in de Grote- of St. Niocolaaskerk. Als zes- a ze venjarige komen de jongens bij het koor en krijgen de eer ste stemvorming. Na twee jaar vooropleiding repeteren de jongens driemaal per week. Het Stadsknapenkoor wordt begeleid door organist Martin Mans. Belangstellenden kunnen tijdens de Brouwse Dag deelnemen aan de muziek-play-in. (Foto: Marijke Folkertsma) BORSELE - ïn de gemeente Borsele wordt zaterdag 5 en zondag 6 juli een open Atc- lierroute gehouden. Belangstellenden worden via een fietstocht door het landschap van Zuid-Beve land naar de ateliers van de deelnemende kunstenaars geleid. Zij kunnen daar een kijkje achter de schermen ne men. De kunstenaars zijn tij dens de Atelierroute aan het werk om te laten zien wat zij maken en hoe ze dat doen. De open Atclierroute is zaterdag van 10.00 tot 17.00 en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Voor nadere inlichtingen: telefoon 01106-1730. Door geldgebrek bij ZSG GOES - Door geldgebrek bij de Zeeuwse Stich ting Gehandicaptenbeleid (ZSG) komt het ver voer van gehandicapte sporters in de knel. Hoe wel de vraag naar vervoer toeneemt, willen minder gemeenten hieraan bijdragen. De vraag naar vervoer door mindervalide sporters is sinds de start van dit initia tief gegroeid van 1167 per sonen in 1988 tot 2476 spor ters in 1996. De belangstelling is met ruim 1000 personen verreweg het grootst in Noord-Zeeland. De kosten van het vervoer (75 cent per kilometer) wor den gedragen door een ei gen bijdrage van de spor ters en met een bijdrage van de gemeenten, te weten 13 cent per inwoner. De gemeenten Tholen, Ter- neuzen en Oostburg hebben vorig jaar echter afge haakt. Andere gemeenten dragen minder bij dan voorheen. Zij verwijzen naar de Wet Voorzieningen Gehandicapten die voorziet in vergoedingen voor ver voer van mindervaliden. De ZSG constateert echter dat de vraag naar vervoer in auto's van vrijwilligers na invoering van de wet door is blijven groeien. Dat heeft vorig jaar geleid tot een tekort van 4500 gul den. De ZSG wil daarmee niet doorgaan. Vorig jaar subsidieerden de gemeen ten ongeveer 37.000 gulden. In haar begroting over 1998 gaat de ZSG uit van een ge meentelijke bijdrage van 48.000 gulden, zijnde 13 cent per inwoner over alle 369.000 Zeeuwen. In de nieuwe begroting brengt de ZSG ook bijna 6000 gulden secretariaats- en manage- mentskosten in rekening. Stopt Het probleem wordt don derdagmiddag voorgelegd aan het algemeen bestuur van de ZSG.. Uiterlijk 1 ok tober wil de ZSG van de Vereniging Zeeuwse Ge meenten weten of men door wil gaan met de bijdragen. Tevens wordt aan de pro vincie gevraagd of zij be reid is het vervoer aange paste sporten over te nemen. Als er geen oplos sing komt, stopt de ZSG met ingang van 1998 met het vervoer. In juli en augustus ZIERIKZEE - Belangstellenden kunnen in juli en augustus deelnemen aan excursies door Neeltje Jans, vaartochten naar dit voormalige werkeiland en wandeltochten door het Slotbos en de Zeepedui- nen in Burgh-Haamstede. Zaterdag 28 juni staat een dagtocht te voet door de Zeepeduinen en Boswachte- rij gepland. Het Zeeuws Landschap en de Vereniging Natuurmonu menten houden in juli en au gustus iedere dinsdagavond om 19.00 en zondag 6 juli en 3 augustus om 14.00 uur excur sies door het natuurgebied van Neeltje Jans. Gidsen ver tellen allerlei wetenswaar digheden over dit gebied. De rondleiding vertrekt bij het bord 'Startpunt Natuurex- cursies'. Iedere donderdag in juli en augustus is het moge lijk om vanuit Zierikzee naar Neeltje Jans te varen. De 'Friesland' vertrekt om 10.30 uur naar het voormali ge werkeiland. Om 12.00 uur legt de boot daar aan. De deelnemers maken een wandeling over Neeltje Jans. De aankomst in Zierikzee staat om 16.00 uur gepland. Iedere woensdagavond in ju li en augustus om 19.00 uur staat een wandeltocht door het bos achter Slot Haamste de en de Zeepeduinen op het programma.. Belangstellen den kunnen kaartjes kopen bij de VW in Burgh-Haam- stede. De dagtocht te voet door de Zeepeduinen en de Boswach- terij start zaterdag 28 juni om 10.00 uur bij de toegangs poort van Slot Haamstede. Deze excursie duurt onge veer zes uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW in Burgh-Haamstede. FIETSTOCHT OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt zaterdag 28 juni een fietstocht door het natuurre servaat De Manteling bij Oostkapelle. De gids vertelt over de flora en fauna van het bos- en duingebied. Verder krijgen de deelnemers informatie over de rijke cultuurhistorie van de Manteling. De tocht vertrekt om 14.00 uur vanaf het museum. Voor nadere in lichtingen of aanmelding: te lefoon 0118-582620. I De redactie behoudt 2ich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonder stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Ik ben half Zeeuwse en half Duitse. Ik woon in Aken en heb sinds 25 jaar ook een huis in Haamstede. De stamboom van mijn familie in Zeeland gaat terug tot 1452. Daardoor denk ik dat ik het volgende thema van beide kanten kan beoordelen.Ik ken meerdere Zeeuwse winkels, ook in Haamstede, waar men Duit se toeristen een mark voor een gulden rekent. Het ex cuus is vaak dat men het per soneel niet zover kan krijgen dat zij het bedrag omreke nen. In mijn ogen is dat be drog. De winkelier hoeft niet meer te doen dan een kaartje aan de kassa te hangen met de tekst 100 Hfl 90 mark. Als hij een gulden voor het wisselen rekent, is dat nog redelijk. In mijn ogen be staat er toch nog zoiets als service, want er wordt goed verdiend aan de toeristen. De junior-chef van een Haamsteedse souvenirwin kel vertelde mij ter verdedi ging dat een vakantiekracht in zijn zaak ooit voor 1000 gulden artikelen had ver kocht en daarvoor 1000 Bel gische franken had ontvan gen. Maar zo dom is natuurlijk lang niet ieder een. Mocht u mijn verhaal ongeloofwaardig vinden, dan moet u maar eens een stroman met marken laten betalen. MEVROUW B. BECHMANN Burgh-Haamstede ZIERIKZEE De Zonnebloem De Zonnebloem houdt woensdag 25 juni een rond vaart over de Oosterschelde op mps Eureka. De vrijwilligers van de Zon nebloem, regio Schouwen- Duiveland, staan klaar de deelnemers aan deze tocht te vergezellen. 'De inscheping vindt om 9.00 uur plaats in Zierikzee. Vertrokken wordt om 9.30 uur. Afhankelijk van de weersomstandigheden wordt de verdere route be paald. De terugkomst bij 't Luitje staat om 16.30 uur ge pland. Aan boord kan een puzzel worden gemaakt, waarbij allerlei wetenswaar digheden - onder meer over Schouwen-Duiveland - aan de orde komen. Er is een lote rij en er kan onderling wor den gekaart en gepraat.Be halve koffie, een drankje en een hapje, staat er ook een warme maaltijd op het pro gramma. BROUWERSHAVEN Koorconcert Het Zeeuws Vocaal Ensem ble uit Goes en het vrouwen koor Quodlibet uit Middel burg geven vrijdag 4 juli een concert in de Grote Kerk van Brouwershaven. Het Zeeuws Vocaal Ensem ble onder leiding van K. van Eersel brengt wereldlijke werken ten gehore van Cal- dara en Louis Spohr, evenals Engelse kerkmuziek rond de laatste eeuwwisseling. Quodlibet onder leiding van W. den Hollander zingt enke le geestelijke koorliederen uit de Duitse romantiek en geeft een integrale uitvoe ring van de 'Missa sponsa Christi' van Hendrik An- driessen. De dirigenten van beide koren zijn te beluiste ren als organist met werk van onder anderen Bach en Brahms. Het concert wordt besloten met een eerste uit voering van een nieuw werk van Van Eersel, namelijk het 'Benedicam Dominum'. Het concert begint om 20.15 uur. ELLEMEET Rommelmarkt Lollybord, rad van avon tuur, grabbelton, blikgooien en enveloptrekken. Alle in grediënten zijn weer aanwe zig voor de jaarlijkse rom melmarkt van OBS 't Meetje. De markt wordt za terdag 12' juli van 16.00 tot 20.00 uur gehouden. Op het terras is een barbecue. De op brengst van de rommel markt is voor het leerlingen vervoer en de aanschaf van leermiddelen. BRUINISSE Poppenspel Peuterspeelzaal De Krukels in Bruinisse bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid van dit jubi leum komt poppenspeler Bouwen Breeman de peuters donderdag 26 juni tussen 10.30 en 11.00 uur vermaken met poppenspel. Hengelsport Hengelsportvereniging Het Zijpe uit Bruinisse houdt za terdag 16 augustus een open wal wedstrijd langs de boor den van de Oosterschelde. De viswedstrijd duurt van 10.00 tot 14.00 uur. De inschrijving voor het visfestijn vindt die. dag plaats in Jeugdherberg de Stoofpolder tussen 8.30 en 9.30 uur. Ook niet-leden kun nen deelnemen. De hengel sportvereniging maakte on langs een bootvistocht op de Noordzee. Het uitstapje werd gemaakt met sportvis- kotter Maatje Adriana van de Bruse rederij Hooger- werf. Vanaf de Roompotha ven op Neeltje Jans werd koers gezet naar de bekende kabeljauwstekken op de scheepswrakken. ,,De vis- tocht is naar ieders tevreden heid verlopen. Er is aardig wat kabeljauw gevangen," luidt het verslag van secreta ris J. Wiebi'ens. \Z LU LU CU I— c/) M'n mooiste plekje in Zierikzee Kom eens, ga eens even mee, Kom eens even met mij kijken, Naar 't mooiste plekje in Zierikzee. 't Zal jou zeker ook wel lijken Op een mooie zomermorgen Sta ik aan de stille gracht. Droom'rig kijk ik over 't water Naar die wondermooie pracht. 'k Zie de treurwilg, die zich spiegelt In het gladde watervlak. En de zwaan, die trots voorbij zwemt, Poetsend aan zijn verenpak. Tot daar plots, een koppel eenden, Oven/liegt met veel gesnater, Naar het bruggetje, waar een vrouw Stukjes brood strooit op het water. Plotseling is alles wakker, 't Is een herrie, een kabaal, led're eend wil wel een stukje Gaat al kwekkend aan de haal. leder wat, dan is het op. En een ogenblikje later Keert de rust weer vlug terug En het is weer stil op 't water. En de bomen en de bloemen Spiegelen weer in 't watervlak, En de zwaan, die rustig voort zwemt. Poetst weer aan zijn verenpak. M. J. van Leeuwen-Hamelink. Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuls-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster sfaat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5