Reisinformatiebus bezoekt bieb COMMENTAAR Televisie voorlopig uit de radiostudio Last van busverkeer Pad Brouwse strandje onder handen voor zomervakantie Tweede woningbezit in kernen tegengaan Dorpsraad betaalt niet mee aan Brouwse Dag FNV- en CNV-senioren wijzen Wvg-voorstel af Subsidieverzoek tot '98 opgeschort Gebouw Omroep Zeeland niet af Idee geven van uitgebreide en veelzijdige collectie Onderhoudstaken bespreken met gemeente DINSDAG 24 JUNI 1997 NR 26201 3 Er wordt weer creatief nage dacht in Zeeland. Vorige week werd op Schouioen- Duiveland vrijelijk gebrain stormd over de studie Een zee van cultuurIn tegen stelling tot wat de titel doet vermoeden, gaat het hierbij om nieuwe mogelijkheden voor het toerisme. Recreatief gebruik van de waterwegen - ook over zee - en een glazen dijk waren hierbij de opval lendste ideeën. Afgelopen weekend viel het rapport Buck, een aanzet voor een so ciaal-economisch beleids plan inde brievenbus. Ook hierin een aantal creatieve gedachten - verzameld door Buck Con sultants - voor meer werkge legenheid. Zeeland moet zijn klimatologisch voordeel be ter benutten voor de akker bouw. Vlas als vervanger van kunststof in auto's. Lo gementen in leegstaande his torische panden. De poorten van Zierikzee, misschien? Van het allergrootste belang is dan hoe met die ideeën wordt omgegaan. Onmiddel lijk tien redenen bedenken waarom iets niet zou kunnen is dodelijk voor het creatieve proces. Veel constructiever is het om motieven te bedenken waarom iets wèl zou kunnen. Met permissie even een uit stapje naar Wimbledon. Een tennisduel wordt gewonnen op intelligentie of op condi tie. Wie goed kijkt en na denkt hoeft weinig te lopen. Maar wie veel loopt, kan al snel niet meer denken. Zo be zien kan het Zeeuwse motto Luctor et emergo' misschien maar beter worden vergeten. BROUWERSHAVEN - Het subsidieverzoek van de organisatie Brouwse Dag aan de dorpsraad van Brouwershaven is tot 1998 opgeschort. De Brouwse Dag wil een bredere opzet. De dorps raad acht verantwoording over de besteding ech ter onontbeerlijk. De subsidieaanvraag voor de Brouwse Dag werd giste renavond aan de dorpsraad voorgelegd. De dubbele pettenproblematiek maak te de aanvraag voor L. Ob- bink, voorzitter van de dorpsraad én van de Brouwse Dag, geen makke lijke klus. De bereidheid om geld te besteden aan de Brouwse Dag is er wel. „Het is een evenement dat op vele vrijwilliger? draait en niet meer weg te denken is voor zowel de bevolking als toeristen. Ons uitgangs punt is dat er subsidie wordt gegeven als een acti viteit de leefbaarheid ten goed komt. Maar .nog een eis is het kostenplaatje. Er wordt geen bedrag ge noemd. Zo krijgen wij geen inzicht in wat er precies no dig is en waarom," vond dorpsraadlid C. Padmos. Obbink gaf aan dat het VW jarenlang vijfhonderd gulden neertelde. De laat ste jaren werd er driehon derd gulden neergelegd. Doordat deze subsidie is komen te vervallen, is een verzoek ingediend bij de Brouwse raad. Het voorstel van Padmos was aanvanke lijk een garantiesubsidie van driehonderd gulden te verstrekken. J. Koster gaf aan bereid'te zijn dit garan- tiegeld, in verband met de stijgende kosten, op te ho gen tot het oorspronkelijke bedrag van vijfhonderd. Obbink gaf echter aan niets te voelen voor een dergelij ke subsidie. „We zouden daar nooit gebruik van ma ken. Kunnen bepaalde acti viteiten niet, dan gaat het niet door. We willen niet smeken om geld. We willen alleen breder gaan met de Brouwse Dag voor de hele familie." Een onmogelijk voorstel, aldus Padmos, want „we moeten als dorps raad kuilnen verantwoor den wat we met dat geld doen." Gesloten portemonnee De Brouwse Dag draait zonder subsidie van de ge meente. „We zijn er trots op het zo te doen. Tot nu toe hebben we met gesloten portemonnee de zaken met de gemeente kunnen rege len," gaf Obbink desge vraagd aan. OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland gaat de televi sieuitzendingen voorlopig verzorgen vanuit de ra diostudio. De nieuwbouw aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg is op 1 oktober niet klaar. De grond naast de radiostu dio, waarop moet worden ge bouwd is inmiddels verkocht aan de stichting Omroep Zee land. Maar de grond is ver vuild en zal voor 200.000 gul den gesaneerd moeten worden. Aannemingsbedrijf Hoondert uit 's-Heerenhoek gaat de klus klaren. De sane- ringskosten zijn in minde ring gebracht op de koopsom van de grond. Achter de stu dio moeten een werkplaats en stallingen worden ge sloopt. Ook dat werk is in middels aanbesteed. Ex-J ournaal verslaggever Rik Groenewegen is aange steld als programmaleider televisie bij Omroep Zee land. Groenewegen woont inmiddels in Middelburg. Na zijn komst is vaart gezet ach ter de werving van andere personeelsleden. Binnenkort, na afloop van de televisiebeurs in Montreux, wordt advies gegeven over de aanschaf van apparatuur. Daarvoor is een onafhanke lijke, externe adviseur aan getrokken. Financiering De financiering van Omroep Zeeland Televisie is rond. Staatssecretaris A. Nuis heeft de bijdrage tot en met 2001 formeel vastgestelcj. Voor dit jaar heeft de omroep de beschikking over ruim drie miljoen gulden, inclu sief de bijdrage van 350.000 gulden van Delta Nuts. Al deze zaken worden vrij dag 27 juni voorgelegd aan het algemeen bestuur van de omroep. De vergadering wordt om 14.00 uur gehouden in hotel Arneville in Middel burg. BROUWERSHAVEN - De bewoners van de Zuidwal in Brouwershaven klagen over te hardrijdende ZWN-bussen door hun straat. De dorpsraad wacht op een reactie van de ZWN. De kritiek werd geuit tijdens de vergadering van de dorps raad, maandagavond in het Tonnenmajfazijn in Brouw. De te hard rijdende bussen veroorzaken gedreun en le veren scheuren aan de huizen op, zo werd geconstateerd. Het aankaarten bij de ge meente leverde in eerste in stantie niets op. Zuidwal-be- woners kregen het advies de nummers van de bussen te noteren. Met het bewust stra tegisch parkeren van auto's proberen de mensen nu zelf wat aan hun probleem te doen. S-bocht Door aan weerszijden van de weg hun wagens neer te zet ten, worden buschauffeurs gedwongen een S-bocht te rijden. Inmiddels is, via de gemeente, contact opgeno men met de ZWN. De dorps raad wacht de reactie van het vervoersbedrijf af. In de sfeerstand in de bibliotheek aan de Haringvlietstraat staat maandelijks een ander land of werelddeel centraal. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - In bibliothekenland is 1997 uitgeroe pen tot Jaar van het Reizen. In navolging daarvan schenkt de Zierikzeese bieb gedurende het zomersei zoen speciale aandacht aan haar collectie reisboe ken. Bovendien staat donderdag 26 juni een speciale Reisinformatiebus voor de deur geparkeerd. De di gitale informatie verstrekking staat hierin centraal. Wat meer bekendheid geven aan de brede collectie binnen bibliotheken. Met dit doel voor ogen gaan de openbare bibliotheken voor de tweede keer voor een 'thema van het jaar'. Vorig jaar is gekozen voor natuur. Ditmaal voor reizen, want „de bibliotheek kan in de voorbereiding een aardige rol spelen en doet dat ook vaak," aldus plaatselijk directeur mevrouw J. Wa genvoort. In het Zierikzeese filiaal wordt via een speciale boe kentafel aandacht geschon ken aan de collectie. Daar naast richt Reisburo Van Fraassen maandelijks een nieuwe sfeerstand in, gewijd aan een specifiek land. Hoog tepunt is de komst van de Reisinformatiebus. Tijdens een toer door heel Nederland doet deze bus ook Zierikzee een dagje aan. Belangstellen den kunnen van 9.30 tot 17.00 uur een kijkje nemen in de bus. Onder het motto 'Biblio theek: venster op de wereld' geeft de bus een overzicht van de vele mogelijkheden die er op informatiegebied zijn. De meeste bibliotheken be perken zich allang niet meer tot boekwerken alleen. De handige reiziger kan in een handomdraai een digitale at las of de snelste autoroute op het beeldscherm toveren en verre werelddelen komen via Internet - in beeld en ge luid - heel dichtbij. Bestem mingen, routes, activiteiten en taalcursussen staan onder meer op video's en cd-rom- schijf jes vervat. De Zierikzeese openbare bi bliotheek heeft daar een ge deelte van op de planken staan en dan met name de in formatie die op cd-rom te verkrijgen is, zoals bijvoor beeld taalcursussen voor vol wassenen en kinderen en routeplanners. „Internet hebben we sinds kort wel in huis, maar voorlopig bieden we dat nog niet aan het pu bliek aan. Het is best veel zoeken, dus dat moet je eerst zelf leren beheersen. Daarna gaan we eens kijken welke faciliteiten we voor zoiets nodig hebben en hoe de ont wikkeling op dat gebied ver der verloopt," vertelt Wa genvoort over de plaatselijke voorzieningen. Op boeken- en magazinege- bied heeft het Zierikzeese fi liaal echter een zeer omvang rijke collectie op de schappen staan. In korte tijd is het aantal reisgidsen tot zo'n duizend exemplaren uit gegroeid. Jaarlijks wordt dit reservoir met zo'n tweehon derd exemplaren 'ververst'. Verkrijgbaar zijn onder meer st^dengidsen, activitei- tengidsen, culturele en hotel- en campinggidsen, natuur- gidsen en reisverhalen. „We mikken alleen op Neder landstalige reisgidsen. Het aanbod is dermate groot in de Nederlandse taal dat ver dere aanvulling niet nodig is. Eigenlijk is er van elk land wel een Nederlandstalig of in het Nederlands vertaald boek te verkrijgen, tenzij dat land net is ontdekt," geeft Wagenvoort aan. De boeken zijn voor de oriënterend rei ziger eenvoudig onder we relddeel en land te vinden. Ook de reisverhalen staan op dezelfde wijze weggezet. Behalve dit boekenaanbod heeft de bibliotheek ook abonnementen op een groot aantal tijdschriften. Van de Kampeerkampioen tot de National Geographic en van het Nederlandse Jeugdher berg Magazine tot aan Gras duinen, voor mensen die meer willen weten over het gebied waar ze heen reizen is een dagje bibliotheek een nuttige eerste stap. „We heb ben veel op dat gebied en het is een goede voorbereiding voor mensen die van plan zijn weg te gaan. Door dit thema hopen we wat meer aandacht aan dit deel van de collectie te schenken, want er zijn nog steeds mensen die denken dat we alleen romans in de bibliotheek hebben staan." De aandacht voor reizen is, volgens de plaatselijk direc teur, de laatste jaren enorm gegroeid. Populaire bestem ming nummer één is, gezien de belangstelling voor de te lenen boeken, Frankrijk. Maar ook Engeland, Italië en Indonesië doen het goed. Wa genvoort: „Die trends zie je altijd terug- in de biblio theek. Nu is er bijvoorbeeld veel aandacht voor interi eurs en tuinen. Dat zie je op televisie, maar dat zie je ook terug bij ons." BROUWERSHAVEN - Directeur J. Lodders van Na tuur- en Recreatieschap de Grevelingen gaat stap pen ondernemen om het pad naar het Brouwse strandje te verbeteren. Dat zegde hij gisteren, tij dens de vergadering van de dorpsraad in Brouwers haven, toe. Lodders was al in conclaaf geweest met L. Obbink - voorzitter van de dorpsraad - maar meldde zich alsnog in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven om de gang van zaken rond het strandje per soonlijk toe te lichten. Hij gaf, naar aanleiding van een vraag uit het publiek, toe dat de aantijgingen met betrek king tot het slecht toeganke lijke pad gedeeltelijk waar zijn. „Het schap is uitslui tend verantwoordelijk voor het pad tot aan de kruin van de dijk en daar ligt nog wat groot materiaal waardoor het strandje moeilijk is te be reiken voor bijvoorbeeld mensen met kinderwagens." Gekeken zal worden of er in combinatie met de aanleg van het fietspad iets kan worden ondernomen. „Dat zou dan een klein stukje meerwerk zijn. Maar het moet in ieder geval wel voor de vakantie gebeuren," al dus de directeur. De karren sporen die het eerste deel van het pad kenmerken, zijn daarmee niet opgelost. Dit deel valt onder verantwoor delijkheid van de gemeente. Een andere toezegging van de kant van Lodders is dat hij de ooit gemaakte afspra ken over onderhoud opnieuw onder de aandacht van de ge meente zal brengen. Aanlei ding tot deze belofte was de constatering van Obbink dat het nogal onduidelijk is wel ke instantie benaderd dient te worden als er aan het on derhoud iets scheelt. Met de voormalige gemeenten, waaronder de gemeente Brouwershaven, is duidelijk besproken - zo lichtte Lod ders toe - welke onderhoud staken al dan niet voor reke ning komen van het schap. „Maaiwerk nemen wij mee, evenals het losmaken van de oever. We maken een onder scheid tussen dagelijks en niet-dagelijks onderhoud. Misschien is het zinvol als ik de verantwoordelijk wet houder daar nog eens op at tent maak." Aan andere wensen die over het strandje kenbaar werden gemaakt, kan het schap wei nig doen. Suggesties als het aanleggen van een zandhoek voor kinderen, een bord met gedragsregels en toezicht op bijvoorbeeld het stoken van kampvuren moeten bij de ge meente Schouwen-Duive- land worden neergelegd. Lodders: „We wilden een eenvoudig strandje voor de plaatselijke bevolking. Zon der voorzieningen wat het schap betreft. Als er wel be hoefte is aan verdere voor zieningen, zoals vuilnisbak ken of toiletvoorzieningen, dan moet dat uit de bevol king of van de gemeente ko men." Zand Tot drie a vier meter voor het water is gras ingezaaid. Dat gras moet zich nog ontwikke len. Aan de aard van het slik- achtige zand is echter niets te doen. „Dat is zand van ter plaatse, anders werd het te duur. Maar zodra het weer omslaat heb je een vast strandje met veilig water voor kinderen. Volgens ons een leuk element voor de plaatselijke bevolking. Vooral voor mensen zonder vervoer." De aanduiding 'strandje' is niet echt van toepassing op de veelbesproken Brouwse voorzie ning. Volgens dorpsraadslid C. Padmos is 'ligweide Brouw' een betere benaming. (Foto: Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - De FNV- en CNV-senioren doen een dringend beroep op de raadsleden van de gemeente Schouwen-Duiveland het voorstel voor besteding van het Wvg-overschot af te wijzen. Dit voorstel komt aan de orde tijdens de raadsvergadering van donderdag 26 juni. In een brief ahn de raadsle den wijst de werkgroep UGO FNV - CNV Senioren Schou wen-Duiveland op de onbil lijkheid van het gelanceerde voorstel. Deze handelt over het inzetten van het over schot van 3.000.000 gulden aan Wvg-gelden voor diverse doeleinden. De werkgroep vindt dat er door dit voorstel sprake is van het onttrekken van Wvg-gelden om oneigen lijke doelstellingen te finan cieren. Het voorstel van de werkgroep van het CNV en FNV is een aanvullende ver goeding te verstrekken tot maximaal de totale kosten van voorzieningen aan ge handicapten die in de afgelo pen twee jaar een eigen bij drage zijn opgelegd. De besteding zoals nu is voorgesteld is, aldus de seni oren, in strijd met de Wvg en met het tot op heden gevoer de beleid op grond van de verordening Verstrekkin- genbeleid Gehandicapten. Beide uitgangspunten gaan namelijk uit van geoormerk te financiële middelen. Bovendien is het overschot aan Wvg-gelden mede ont staan door het opleggen van een eigen bijdrage aan be trokkenen. Die eigen bijdra ge, die gehanteerd werd van 1994 tot 1996, is per 1 januari 1997 afgeschaft. Een terechte en ruimschoots mogelijke be slissing, maar niet terecht ten opzichte van de gehandi capte die in de twee jaar hier voor wel een eigen - soms aanzienlijke - bijdrage heeft moeten neerlegggen. MIDDELBURG - De provincie heeft de notitie 'Per manent en recreatief wonen in Zeeland' samenge steld. In dit verslag wordt aangegeven waarom te veel tweede woningen in een kleine kern een pro bleem vormen. Hierbij kan bijvoorbeeld gedacht worden aan aantasting van de leefbaarheid. 4 een verpauperde aanblik, waardoor de kwaliteit van de leefomgeving in een dorp wordt aangetast. Al jarenlang proberen vele gemeenten het tweede wo ningbezit in de kernen tegen te gaan. In de praktijk blijkt dit geen gemakkelijke opga ve. Ook permanente bewo ning van recreatiewoningen komt in Zeeland voor. Beide ontwikkelingen gaan in te gen het ruimtelijk beleid ge richt op bundeling van wo nen, werken en recreëren. Daarbij valt onder meer te denken aan de aantasting van de leefbaarheid. Door veel tweede woningen kan de sociale structuur van een dorp aangetast worden en in het algemeen het draagvlak voor voorzieningen wegval len. Tenslotte kunnen veel tweede woningen - waarvan de bouwkundige kwaliteit te wensen overlaat - leiden tot De nota heeft de functie van een discussiestuk. Het is de bedoeling dat dit rapport na aangeboden te zijn aan het college van gedeputeerde staten voor commentaar wordt toegezonden aan be trokken partijen. De notitie 'Permanent en re creatief wonen in Zeeland' komt ter sprake op een the ma-middag op dinsdag 8 juli in De Parel Vrijetijdscen trum aan de Babelweg in Domburg, van 13.30 tot 17.00 uur. Wethouder C. Veerhoek houdt een inleiding over wel of geen permanente bewo ning in recreatiewoningen. Dinsdag 24 juni Ellemeet Thema-avond over de streek planuitwerking Schouwen- West en -Oost van de afde ling Schouwen-Duiveland van D66 in 't Durpsuus. 20.00 uur. Woensdag 25 juni Zierikzee Buitenrepetitie op het speel- terreintje in de Eendracht- straat. 19.30 uur. Zonnemaire Vergadering dorpsraad Zon nemaire in het dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Bloedafnameavond door het Rode Kruis, afdeling Bruinisse en Duiveland. 18.45 uur. Zangavond in de Gerefor meerde Kerk. 20.00 uur. Donderdag 26 juni Brouwershaven Concert Zeeuws Orkest. Grote of St. Nicolaaskerk. 20.30 uur. Bruinisse Optreden poppenspeler Bou wen Breeman. Peuterspeel zaal De Krukels. 10.30 uur. Vrijdag 27 juni Bruinisse Ledenvergadering Christe lijke Woningbouwvereni ging Schouwen-Duiveland. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 28 juni Zierikzee Rommelmarkt De Wieken Omroep Stichting, Gasthuis boomgaard achter zorgcen trum De Wieken, 9.00 uur. Bazar/rommelmarkt Chris telijke Gereformeerde Kerk. Schoolplein Johan Louis de Jongeschool. 9.00-16.00 uur. Boekenmarkt van stichting Steun aan Israël. Onder de Beuze. Van 10.00 tot 15.00 uur. Zomerfeest van speel-o- theek Leentjebuur op het plein bij het MFC. 13.30 uur. Dreischor Cursus natuurlijk genezen (Reiki). Ring 5. 11.00-17.00 uur. Schuurfeest Plattelands Jon geren Zuid. Zuiddijk 4. 21.00 uur. Nieuwerkerk Actiedag Samen op Weg-ge- meente Duiveland. Kerk- ring, 10.00-16.00 uur. Optre den gospelkoor Together. 17.00 uur. Zondag 29 juni Dreischor Cursus natuurlijk genezen (Reiki). Ring 5. 11.00-17.00 uur. Maandag 30 juni Brouwershaven Fietstocht langs dijk en akker, start fam. De Koeijer, Noord-Bosweg 9,19.00 uur. Woensdag 2 juli Zierikzee Vlooienmarkt op evenemententerrein aan het Eerste Weegje van 10.00 tot 16.00 uur. Burgh Lezing en zang onder leiding van kerkmusica Wilma ten Wolde in de Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert Theo Jellema uit Leeuwarden. Sint Nico laaskerk. 20.00 uur. Donderdag 3 juli Renesse Zomeravondconcert door muziekvereniging Luctor et Emergo in de Jacobuskerk. 20.00 uur. Vrijdag 4 juli Zierikzee Concert Holland-Koor, Grote Kerk. 20.00 uur. Zaterdag 5 juli Zierikzee Boekenmarkt, Koninklijke Harmonie Kunst en Eer, Repetitiegebouw Kaersema- kerstraat, 9.00 - 16.00 uur. Moriaanshoofd Show oude tractoren en stationaire motoren. Boots- weg 2, 13.00 - 17.00 uur. Scharendijke Pleinfeest bij de Helchersee- school aan de Klaproos straat 8. 10.00 tot 14.00 uur Zondag 6 juli Neeltje Jans Meeting VW Kevers. Par keerterrein bij Delta Expo. Vanaf ±10.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3