Sociale dienst onzorgvuldig Extra politie in strijd tegen files Greenpeace naar de kerncentrale Borsele Meer geld verzorgingshuizen Maatregelen tegen lesuitval Belgisch personeel blokkeert treinen Maand voorwaardelijk voor actievoerder mest Melkert wil in 1998 hogere ouderenaftrek Met radio-actief afval Bevorderen van doorstroming Varkensboer W. van den Brink Schendingen van privacy volgens onderzoek Registratiekamer Netelenbos: 'Niet te snel met vakantie sturen' Uit meevaller vier miljard Tussen Amsterdam en Parijs Treinen rijden weer normaal Vliegbrevet voor jonge bollebozen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SCHEVENINGEN (ANP) - Justitie heeft maandag avond het Greenpeaceschip de Rainbow-C onge moeid uit de haven van Scheveningen laten vertrek ken. Het schip zette daarop koers naar de kerncentrale Borsele. Ambtenaren van het minis terie van VROM hadden Gréenpeace gedreigd met maatregelen, omdat de mi lieuorganisatie een regeling met hen had geweigerd. De medewerkers van het mi nisterie boden Greenpeace aan een groot deel van de ra dioactieve monsters die de milieuorganisatie bij de Franse nucleaire opwer kingsfabriek Cogéma in Cap la Hague heeft genomen, in Scheveningen aan land te brengen. Aanvankelijk weigerde de douane in Scheveningen de lading radioactieve mon sters maandag in te klaren. Greenpeace wil hiervoor geen vergunning aanvragen omdat de milieuorganisatie vindt dat het gedeeltelijk om Nederlands nucleair afval uit Borsele gaat en dus daar om niet zou hoeven worden ingevoerd. Greenpeace heeft maandag avond vanuit Scheveningen koers gezet naar de kerncen trale in Borsele om daar een deel van de monsters achter te laten. De organisatie wijst erop dat niet alleen Frank rijk verantwoordelijk is voor de „nucleaire vuilnis belt". Ook de kerncentrale in Borsele is een klant van Cogéma en daarom mede schuldig aan het milieu schandaal, aldus Green peace. Verbreekt De actievoerders van de mi lieuorganisatie eisen van de kerncentrale dat ze het con tract met Cogéma verbreekt en het radioactief afval gaat opslaan. Greenpeace wil de zelfde actie ook bij andere kerncentrales in onder meer Duitsland, België en Frank rijk voeren. DRIEBERGEN (ANP) - Het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD) zet vanaf dit najaar honderd surveillanten in, in de strijd tegen de files. De spe ciale agenten zullen het verkeer intensief begelei den om de doorstroming te bevorderen. Proeven op de A2, A12 en A27 hebben uitgewezen dat de inzet van extra politie helpt in de strijd tegen het fileleed. ,,Op de A2 tussen Beesd en de Lekbrug bij Via- nen stond dinsdagmorgen nog maar vier tot vijf kilo meter file. Normaal staat er tien tot vijftien kilometer. En op de A27 hadden we vori ge week in de spits helemaal geen files. Het helpt echt. De files blijven beperkt en de vertraging neemt af", aldus woordvoerder K. Hofman van de landelijke verkeers politie in Driebergen. De speciale surveillanten zijn belast met toeritdose- ring en manen het verkeer aan de kop van de file harder te rijden (opzwaaien). Ook treden ze hard op tegen men sen die willen voordringen door sluiproutes via benzine stations en op- en afritten te nemen. Doordat die automo bilisten telkens maar invoe gen, ontstaan onnodig files, aldus Hofman. LEEUWARDEN (ANP) - Het gerechtshof in Leeuw arden heeft dinsdag actieboer Wien van den Brink veroordeeld tot een maand voorwaardelijk en een proeftijd van een jaar voor diefstal van mestboek- houding. Hij was één van de initiatief nemers van de protestactie tegen het mestbeleid in sep tember 1995. 250 boeren namen toen de mestboekhouding van het bureau Heffingen van het ministerie van Landbouw in Assen mee. Eerder veroor deelde de rechtbank Van den Brink tot twee maanden voorwaardelijk. De procu reur-generaal had twee maanden onvoorwaardelijke celstraf geëist. Negen andere boeren die deelnamen aan de actie zijn door het gerechtshof even eens veroordeeld tot een maand voorwaardelijk en een proeftijd van een jaar. Voor een aantal van hen viel de straf hoger uit dan eerder bij de rechtbank in Assen. De boeren toonden zich niet temin tevreden omndat zij nu allemaal dezelfde straf hebben gekregen. Ondanks de veroordeling volgde ap plaus voor het hof. Met name het feit dat het hof begrip toonde voor de problemen van de boeren werd gewaar deerd. Elf van de 250 actievoerende boeren moesten verantwoor ding afleggen voor de rechter en werden veroordeeld, tien gingen in hoger beroep. Een grote meerderheid, waaron der acht leden van het actie comité, ging vrijuit. De ad vocaten van de te rechtstaande boeren, H. en W. Anker en J. Boksem, von den dat het Openbaar Minis terie door deze willekeurige manier van dagvaarden het vervolgingsrecht moest ver liezen. YYnl L O I /A I N L/ L IN Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 25 juni 07.55 171 01.35 -168 20.05 147 13.55 -130 26juni 08.45 166 02.25 -172 20.55 142 14.45 -129 ROOMPOT BUITEN 25 juni 05.50 185 12.15 -128 18.15 156 26juni 06.45 174 00.50 -171 19.15 146 13.10 -124 BRUINISSE 25 juni 08.25 183 01.25 -175 20.40 156 13.50 -137 26juni 09.05 179 02.15 -179 21.20 152 14.45 -136 WEMELDINGE 25 juni 07.45 194 01.35 -181 20.05 172 13.50 -144 .26 juni 08.35 189 02.25 -185 20.55 166 14.45 -142 Doodtij: 29 juni Actuele Informat^ over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Bij het beoordelen van aanvra gen voor een bijstandsuitkering verzamelen sociale diensten veel meer gegevens dan noodzakelijk. Al lochtone uitkeringsgerechtigden worden vaak ten onrechte aangemerkt als te weinig kansrijk op de arbeidsmarkt. De samenwerking tussen so ciale diensten, arbeidsbu reaus en uitzendbureaus leidt tot een onzorgvuldig ge bruik van persoonsgegevens. Dat staat in een rapport dat de Registratiekamer van daag, dinsdag, heeft aange boden aan minister Melkert van Sociale Zaken. De Regis tratiekamer, die moet waken over de privacy van burgers, heeft tientallen klachten ont vangen over de manier waar op sociale diensten met uit keringsaanvragers omgaan. Zij dringt er bij Melkert en de gemeentebesturen op aan bij de uitvoering van de bij standswet de privacybe scherming beter te respecte ren. Talloze sociale diensten vra gen uitkeringsaanvragers om afschriften van bank- en girorekeningen over een pe riode van enkele maanden. Daardoor krijgen zij niet al leen inzicht in de ontvang sten maar ook van de uitga ven van de uitkeringsgerech tigden. Een dergelijke „scha- duwadministratie" gaat de Registratiekamer veel te ver. Sociale diensten hebben in de regel niet het recht ge gevens te verzamelen over uitgaven van bijstandsge rechtigden. Volgens de Registratieka mer vragen sociale diensten hun cliënten de oren van het hoofd over hun leefwijze. Zo willen ze weten hoe het staat met hun dagindeling, gezins leven en geestelijke gezond heid. De sociale diensten ge bruiken deze informatie om na te gaan welke kansen een uitkeringsgerechtigde heeft op de arbeidsmarkt. De Regi stratiekamer noemt dat „dis cutabel". Zeer ernstig Het instituut vindt het zeer ernstig dat deze gegevens ook bij arbeidsbureaus en uitzendbureaus terecht kun nen komen. Sociale diensten zijn namelijk verplicht met arbeidsbureaus samen te werken om bijstandsgerech tigden aan een baan te hel pen. De arbeidsbureaus wer ken weer samen met uitzend bureaus. Soms staan de com puters van arbeidsbureaus en uitzendbureaus zelfs rechtstreeks met elkaar in verbinding. Dat is volgens de Registratiekamer in strijd met de wet. Verplicht Gemeenten verdedigen zich volgens de Registratiekamer met het argument dat ze ver plicht zijn hun cliënten het hemd van het lijf te vragen, omdat ze financiële boetes kunnen krijgen als de dossie rs niet in orde zijn. De verzorgingshuizen krijgen volgend jaar 52,4 miljoen gulden meer dan in december vorig jaar was toegezegd door staatssecre taris Terpstra (Welzijn). Het totale bedrag voor 1997 komt hiermee op 5,3 miljard gul den. De verhoging heeft onder andere te maken met loon- en prijsbijstellingen. Terpstra heeft maandag het budget vastge steld. Vorig jaar bereikten Terpstra, de vier grote steden en de provincies na een maandenlange onenigheid,, overeenstem ming over de financiering van de verzor gingshuizen. De problemen ontstonden door de overheveling van de verzorgings huizen naar de AWBZ per 1 januari 1997. Op de foto de aula van verzorgingshuis Duin oord. (Foto: Marijke Folkertsma) ZOETERMEER (AMP) - Er vallen te veel lessen uit op middelbare scholen, vindt staatssecretaris Nete lenbos (Onderwijs). De scholen zelf beschouwen dit nauwelijks als een probleem. Maar Netelenbos wil dat de scholen maatregelen nemen en hun leerlingen niet te snel met vakantie sturen. De staatssecretaris schrijft dit in antwoord op schrifte lijke vragen van het CDA- Kamerlid Van de Camp. Ne telenbos gaat op korte termijn met de scholen pra ten over mogelijke oplossin gen. Een aantal scholen stuurt leerlingen aan het eind van het schooljaar eer der met vakantie zodat de le raren meer tijd hebben om te vergaderen over de rapport cijfers. Ook op andere mo ment krijgen leerlingen vrij. Volgens Netelenbos zijn er grote verschillen tussen de scholen. Sommige scholen besteden de tijd aan speciale activiteiten voor leerlingen, zoals excursies. Ook krijgen leerlingen vrij als docenten nascholing krijgen. Het is niet zo dat scholen hun deuren steeds eerder sluiten. Gemiddeld is de geplande lesuitval 9 procent (bijna vier weken), schrijft Nete lenbos. Dat was ook al zo in 1989. Zij vindt dat „niet te rechtvaardigen' Scholen die een hoge lesuit val hebben, worden volgens de staatssecretaris aange sproken door de inspectie. Geplande lesuitval is in strijd met de wet. Anders ligt het als lessen niet doorgaan in verband met ziekte van de docent. Een deel van de les uitval is volgens Netelenbos in elk geval niet nodig. Zo hoeven niet alle docenten bij de rapportvergaderingen te zijn. DEN HAAG (ANP) - Minister Melkert van Socia le Zaken wil de fiscale aftrek voor ouderen vol gend jaar extra verhogen. Hij wil dat betalen uit de meevaller van vier miljard waarop het kabi net volgens het Centraal Planbureau kan reke nen in 1998. Volgens betrouwbare bron nen wil de PvdA-bewinds- man enkele honderden mil joenen uittrekken om de koopkracht van de ouderen te verhogen. De maatregel is volgens Melkert nodig om koop krachtnadelen te repareren die ouderen lijden door de wijzigingen in de WAO die per 1 januari ingaan. Werk nemers gaan dan wat meer belasting betalen, maar daar staat tegenover dat ze minder aan sociale premies kwijt zijn. Voor ouderen geldt die compensatie niet, omdat ze die sociale premies toch al niet betalen. Maar de voorstellen van Melkert zijn niet alleen be doeld om de inkomensge volgen van de WAO-wijzi- ging te herstellen. De minister vindt dat ouderen met alleen AOW of een klein aanvullend pensioen recht hebben op een ex traatje. Hij denkt hierbij aan ouderen met een jaarin komen tot circa 55.000 gul den. Achtergebleven Hun inkomensgroei is de afgelopen jaren wat achter gebleven in vergelijking met ouderen met een flink pensioen. Het kabinet wil in augustus de knoop door hakken over de koop krachtplaatjes voor 1998. BRUSSEL (ANP) - In Brussel hebben verschillende Eurostartreinen haar Londen en de Thalysverbin- ding Amsterdam-Brussel-Parijs dinsdagochtend vertraging van een kwartier opgelopen. Dat is het gevolg van een blokkade van het spoor door de medewerkers van Resto- rail, dat de catering op de treinen verzorgt. Zij zijn dinsdag in staking gegaan voor betere arbeids- voorwaarden. Als gevolg van de actie zijn op de trei nen geen consumpties ver krijgbaar. De 140 medewerkers van Restorail protesteren vooral tegen de lange werkdagen. Overleg over een nieuwe ar beidsovereenkomst liep maandag spaak. Dinsdag gingen daarop bijna alle me dewerkers over tot actie. Privatisering Restorail is een dochteron derneming van de Belgische spoorwegmaatschappij NMBS. Op termijn ligt echter priva tisering voor de hand. Het personeel vreest dat dit zal leiden tot nog slechtere ar beidsomstandigheden. UTRECHT (ANP) - Na de in grijpende stroomstoring die maandag het openbare leven in midden-Nederland ontre gelde, zijn dinsdagochtend in het hele land de treinen weer normaal van start gegaan. Ook rijden de meeste weer in de gebruikelijke samenstel ling, zo heeft een woordvoer der van de Nederlandse Spoorwegen meegedeeld.. Alleen op de trajecten vanuit Enschede in de richtingen Den Haag, Amsterdam en Rotterdam rijden minder treinstellen bij vertrek. On derweg worden de uitgedun de intercity's waar mogelijk op sterkte gebracht. AKKOORD CAO RIJSWIJK (ANP) - De ver- voersbonden van FNV en CNV hebben maandagavond met de werkgeversvereni ging KNV (Koninklijk Ne derlands Vervoer) een princi peakkoord gesloten voor de 25.000 chauffeurs die onder deze CAO-beroepsgoederen- vervoer vallen. KNV organi seert met name grote bedrij ven als Nedlloyd, RIT en De HarryjVos groep. Suske enWiske 'VOLLE MAAN1' door Willy Vandersteen Verwachting t/m zaterdag 28 juni WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht var. 3 Vrijdag Zonneschijn 420% Kans op neerslag 70% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht west 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht var. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 25 juni Zon op 05.21 .onder 22.03 Maan op 00.21onder 11.09 26 juni Zon op 05.22, onder 22.03 Maan op 00.51onder 12.27 Laatste kwartier: 27 juni (14.43) HET WEEROVERZIQHT DE BILT - Het is een komen en gaan van storingen. Een depressie ligt al enkele dagen op de Oceaan in de steigers. Vanaf morgen zorgt ze bij ons voor uitermate wisselvallig weer. Morgenochtend regent het al in Zee land en in de loop van de dag trekt de regen over het hele land. Van avond en vannacht hebben we nog te maken met een hogedrukgebied- je. Het klaart wat op en plaatselijk ontstaat een mistbank. De tempera tuur gaat flink onderuit: tegen zons opkomst is het een graad of 7. Mor gen overdag neemt de bewolking snel toe en van het zuidwesten uit gaat het regenen. Met 17 graden blijft het aan de koele kant. De zuide lijke wind neemt toe tot matig en langs de westkust tot krachtig. De rest van de week komt de wind uit verschillende richtingen. Dit komt doordat de depressie dan dicht bij ons in de buurt ligt. Dit houdt echter in dat het weer er niet beter op wordt. Tot in het weekeinde komt de zon er nauwelijks aan te pas en is de kans op regen vrij groot. Bovendien komt de temperatuur waarschijnlijk niet boven de 17 graden. AMERSFOORT (ANP) - Nederlands enige astro naut Wubbo Ockels reikt zaterdag in Amersfoort certificaten uit aan een aantal «hoogbegaafde kinderen die zijn ge slaagd voor hun theorie- opleiding voor privévlie- ger. Het is de eerste keer dat zulke diploma's worden uitgedeeld. De kinderen, vanaf ne gen jaar, volgden de cur sus bij de vliegschool van Martinair. Het project is een initiatief van de Stichting Facta, die zich inzet voor onderzoek en ontwikkeling voor meer- en hoogbegaafden. In Amersfoort worden zaterdag ook officiële MBO-diploma's informa tica uitgereikt aan kin deren vanaf zeven jaar. ZIERIKZEESCHE (ES NIEUWSBODE M Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A-H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vernield op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voo- het einde van de lopende abonne - mentspenode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot tl.30uur tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttaneven op aanvraag ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17I/2% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2