Huisstijl? liitO Hoorzitting uitwerkingsplan nieuwe wijk in Poortambacht 5r Zuilen op de Markt in Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE -I Subsidie voor vlas als vervanger van kunststof in auto's Politie: 'gesprekzinvol' Ergernis over posters met hakenkruizen erop Aanrijding Zierikzee Aanhangwagen aangereden Poortambacht 10 nader toegelicht Op z'n Bru's geregeld Vernielingen m Met toeristische informatie RIJDT UW AUTO OP GAS OF AL OP VLAS? dé krant van schouwen - duiveland! IKZEESCHE NIEUWSBODE BH? ik DRUKKERIJ UITGEVERIJ 0111-453535 1 DINSDAG 24 JUNI 1997 152e JAARGANG NR 26201 WAARIN OPGENOMEN DE Zl E RIKZ E E S C H E COURANT 1 797-1889 Kansen voor vlasbouw ZIERIKZEE - Er liggen nieuwe kansen voor de vlas bouw op Schouwen-Duiveland. Mercedes-Benz wil de vezels gaan gebruiken als vervanger van kunst stof in auto's. Als dit plan doorgaat, kan de vlas bouw daar volgens vlashandelaar D. Timmers via een subsidieregeling profijt van hebben. Timmers is tussenpersoon op Schouwen-Duiveland voor Van der Bilt Zaden en Vlas BV uit Sluiskil. Volgens hem liggen er voor Zeeland enke le miljoenen subsidie klaar om de vlasbouw een nieuwe impuls te geven. Het vrijko men van die subsidie is echter afhankelijk van de be reidheid van het bedrijfsle ven, met name de auto-indus trie, om te investeren. Er zijn momenteel nog vijf tien agrarische bedrijven op Schouwen-Duiveland die zich bezighouden met de vlasteelt. Die leveren alle maal aan Van der Bilt. Er wordt geteeld voor de export van zaaizaad en voor de kle dingindustrie. In de toekomst zou ook de au to-industrie afnemer kunnen worden. Het vlas als kern van kunststofproducten als dashboards is milieuvrien delijk en bovendien lichter dan vol kunststof. Secretaris van de GLTO-vak- groep akkerbouw, G. van der Schelde, waarschuwt echter voor al te veel optimisme. Ook hij is bekend met de plannen van Mercedes: „Er wordt ook gedacht aan ve zels voor trekkarcabines. Er lijkt een markt voor te be staan. Maar het is nog zeer de vraag of dit nu de redding van de vlasteelt wordt. Er zijn in Zeeland geen bedrij ven voor de vlasverwerking en naar ik heb vernomen bouwt Mercedes ook auto's in Zuid-Amerika. Het zou wel eens kunnen zijn dat ze in die landen de vezels uit an dere gewassen halen.1 Het gebruik van landbouw producten voor de industrie heet agrificatie. Een ander voorbeeld hiervan is kool zaadolie als brandstof voor voertuigen. Volgens Van der Schelde experimenteert on der meer Rijkswaterstaat hiermee. Het lijkt Van der Schelde waarschijnlijker dat de Zeeuwse akkerbouw hier indirect van profiteert. „Als bijvoorbeeld Frankrijk zich op grote schaal toelegt op ag rificatie, dan komen die pro ducten niet meer op de voed- selmarkt. En dat zou weer een kans kunnen zijn voor de Zeeuwse akkerbouw." Adviesbureau Agrificatie is één van de aan bevelingen die adviesbureau Buck Consultants Interna tional op het gebied van landbouw doet aan de pro vincie Zeeland. Andere zijn versterking van de fruitsec tor en het aantrekken van melkveebedrijven. Voor wat betreft de teelt van •bollen en bloemen moet Zee land beter gebruik maken van zijn klimatologisch voordeel. Door het zeekli maat kunnen deze producten drie tot vier weken eerder op de veiling worden aangebo den dan in de bollenstreek. Het bureau wijst Zuid-Beve land aan als overloopgebied voor de glastuinbouw in het Westland. Op drie locaties Vlas als toeristische attractie in Dreischor. Maar er dienen zich nieuwe, economische kansen aan voor de vlasbouw op Schou wen-Duiveland. (Foto: Marijke Folkertsma) zou hier ruimte zijn voor 300 hectare glas. Sirjansland, waar al aan uitbreiding van glas wordt gewerkt, komt in het rapport niet voor. Toërisme Het adviesbureau doet ook op andere terreinen aanbeve lingen, zoals het toerisme. Het gezondheidstoerisme wordt aangemerkt als kans rijk. Verder is het van belang om meer elkweervoorzienin- gen te maken. Waterland Neeltje Jans wordt als voor beeld genoemd. In de gehele provincie moet gekeken worden naar het herbestemmen als logement van leegstaande, historische gebouwen. Ook moet er in Zeeland een cluster komen van bedrijven op het gebied van watersport. Daarmee kunnen bedrijven van buiten de provincie worden aange trokken. Net zoals dat met de duiksport is gebeurd, zouden ook de mogelijkheden voor de jachtsport moeten worden uitgebreid. De gebieden langs de Greve- lingen worden in het rapport genoemd als ontwikkelings gebied voor natuurrecreatie. Ook het plattelandstoerisme kan hier nog groeien. Uit breiding van de strandrecre- atie is alleen nog mogelijk in West-Zeeuws-Vlaanderen. Het rapport- van Buck Con sultants International is de aanzet voor het sociaal-eco nomisch beleid in de jaren 1998-2002 van de provincie Zeeland. Het wordt binnen kort aan de politieke partij en en de belangenorganisa ties voorgelegd. Op pagina3: Commentaar ZIERIKZEE - Winkelend publiek heeft zich gis teren in Zierikzee geërgerd aan enkele poster tjes, voorzien van hakenkruizen. Ze zijn bij an tiekhandel Van Dijk aan het Havenplein te koop voor honderd gulden. Volgens de eigenaresse van de zaak gaat het om verza- melstukjes met Duitse tekst, die verwijzen naar de Tweede Wereldoorlog. „Ze staan niet in de etalage, maar liggen achter in de zaak. En het gaat om tekens die in de vorige eeuw al in China werden gebruikt," luidt haar reactie. De pos tertjes, die via een hande laar zijn ingekocht, vormen - naar haar zeggen - maar een kleinigheid in het brede assortiment. „Ze vormen niet de echte lijn, maar ik wil ze ook wel in een kastje leggen hoor." 'Bij de politie in Zierikzee, die door één van de passan ten is ingelicht, was van ochtend niemand bereik baar die de zaak heeft behandeld. „Al zoiets voor komt, lijkt een gesprek me wel zinvol. In Amsterdam kan zoiets misschien, maar dit is de streek niet om zoiets te verkopen," aldus een woordvoerder van de regiopolitie Zeeland in Middelburg. ZIERIKZEE - Op de kruising Juiianastraat met het Groe ne Weegje in Zierikzee vond gistermorgen een aanrijding plaats tussen een auto en mo torfiets. Een 33-jarige Zierikzeese au tomobilist reed vanaf een uitrit de Juiianastraat op en merkte daarbij de in de Juii anastraat rijdende motor fiets, bestuurd door een 25-jarige man uit Nieuw-Vos- semeer, niet op. Bij de aanrij ding raakte niemand ge wond. BIJEENKOMST ZIERIKZEE - Waterschap Zeeuwse Eilanden houdt donderdag 26 juni een open bare bijeenkomst voor het gebied Schouwen-Duiveland in het districtkantoor van het waterschap aan Kerkhof Zuidzijde in Zierikzee. De vergadering begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Een 55-jarige man uit Den Haag reed giste renmiddag om 13.40 uur tegen een op de Mosselboom- gaard in Zierikzee gepar keerde aanhangwagen aan. De man die daar met zijn au to geparkeerd stond, reed achteruit en botste bij deze manoeuvre tegen de aan hangwagen. De aanhangwa gen. waarvan de eigenaar niet bekend is, bleef onbe schadigd. DIEFSTAL ZIERIKZEE - De bromfiets van een 17-jarige inwoonster van Zierikzee is - vermoede lijk in de nacht van zaterdag op zondag - gestolen vanach ter haar woning aan de Oes terstraat. De brommer was afgesloten via een kabelslot met een stuurslot. Zij deed maandag aangifte bij de politie. ZIERIKZEE - Sinds vorige week wordt gewerkt aan het bouwrijp maken van de grond voor de nieuwe wijk Poort ambacht 10 in Zierikzee. De uitwerking van het bestemmingsplan staat donderdag 26 juni ter discussie op een hoorzitting in Theater Mondra- gon. Belangstellenden kunnen om 17.00 uur terecht. mige bouwblokken. Aan de westzijde komt bebouwing in de vorm van een halve cir kel. Deze cirkel moet worden opgebouwd uit aaneengeslo ten eengezinswoningen of vrijstaande eengezinswonin gen die onderling door gara ges zijn gekoppeld. Binnen de halve cirkel is ook een wa tertje en een speelplaats voor kinderen gepland. Aan de noordzijde van de sin gel liggen hoven met vrij staande woningen gepland, Poortambacht 10 heeft be trekking op de bouw van on geveer tweehonderddertig nieuwe woningen aan de zuidkant van de wijk Poort ambacht in Zierikzee. De nieuwe wijk moet verrijzen op de grond die direct grenst aan de Oosterscheldestraat. Het plan voor de uitbreiding werd vorig jaar al akkoord bevonden door de voormali ge gemeente Zierikzee. Bouwcombinatie Nieuw- west, verantwoordelijk voor de geplande bouw, bracht echter nog enkele wijzigin gen in het uitwerkingsplan aan. De aangepaste versie van het plan wordt donder dag nader toegelicht. Nog niet eerder zijn de plannen via een inspraakronde be sproken. De Bouwcombinatie Nieuw- west heeft zes architecten aangesteld om de woningen te realiseren. Bureaus uit Goes, Vlissingen, Kapelle, Middelharnis en Rotterdam buigen zich over verschillen de delen van het plan. De ontwerpers hebben de wens geuit een aantal woningen van het plan te voorzien van een plat dak. Zij doelen hier mee op de woningen aan de singel en de vrijstaande wo ningen in het plandeel ten noorden van de singel. Ruimten Het plan Poortambacht 10 gaat uit van diverse ruimten binnen de wijk. Het belang rijkste element daarbinnen is een singel met aangrenzen de verkeersvoorzieningen en bebouwing. Aan de noord kant wordt wat dat betreft gedacht aan vier gelijkvor- aan de zuidzijde moeten een gezinswoningen of gestapel de woningen verrijzen. Deze laatste 'woonstraten' om sluiten steeds twee blokken huizen, waardoor een U- vorm onstaat. Opgebouwd De totale wijk wordt opge bouwd uit aaneengesloten woningen, gestapelde wo ningen, twee-onder-één-kap- woningen en vrijstaande wo ningen. Daarnaast zal ruimte worden geboden aan klein schalige maatschappelijke voorzieningen, zoals bijvoor beeld een accommodatie voor kinderopvang en een steunpunt voor maatschap pelijke zorg. Het globale plan Poortambacht 10, zoals in 1995 voor het eerst gepresenteerd binnen de voormalige gemeente Zierik zee. v BRUINISSE - De politie had gisteren een makkie bij een aanrijding op de parallelweg langs de N59. De afwikkeling werd soepel geregeld om dat alle betrokkenèn in woners van Bruinisse zijn. De kop/staartbotsing vond rond rond 17.50 uur plaats. Een 41-jarige Bru- enaar reed over de paral lelweg, komende vanuit de richting Oude Tonge. Achter hem reden in de zelfde richting een 42-ja- rige man, een 46-jarige en een 59-jarige automobi list. Allen afkomstig uit het vissersdorp. De man die aan kop reed, moest remmen voor het verkeer. De automobilist die achter hem reed, kon niet tijdig te remmen en botste tegen het voor hem stilstaande voer tuig. De twee andere au tomobilisten overkwam hetzelfde. De schade bleef tot de auto's be perkt. BROUWERSHAVEN Vier jongens uit Apeldoorn lieten gisterenavond een spoor van vernielingen na in de Molen straat in Brouwershaven. Een 37-jarige Brouwenaar greep een van de jongens in de kraag en schakelde de po litie in. De mar, uit Brouwershaven zag de jongens, allen onge veer negentien jaar oud, om streeks 23.30 uur belletje drukken en vernielingen aanrichten. Ze rukten plan ten uit de bloembakken en trokken bordjes van muren af. Na ingrijpen van de dorpsbewoner kregen de jon gens allen een mini-proces verbaal door de politie uitge reikt. Het groepje van vier maakte deel uit van een gro tere groep van twintig perso nen van een school uit Apel doorn, die een weekje aan het varen was. De wijzen bedenken de nieuwe gedachten, de zotten verbreiden ze. Regen uit het westen HET WEER Vannacht opklaringen en kans op een mistbank. Min. temp. 7 graden. Overdag snel toenemende bewolking en van het zuidwesten uitregen. Middagtemp. 17 graden. Eerst weinig wind, overdag zuidelijk en toenemend tot matig kracht 3 tot 4, langs de westkust tot krachtig, 6. I I 2 VERZORGINGSHUIZEN Verzorgingshuizen krijgen 52,4 miljoen gulden meer dan vorig jaar is toegezegd. 3 REISINFORMATIEBUS In het kader van het thema reizen komt de Reisinforrhatiebus naar de Zierikzeese bibliotheek. 5 WEELZICHT De tuinen van Weelzicht in Schuddebeurs bieden een combinatie van kunst en natuurschoon. 6 ATLETIEK De D-jongens en de C-meisjes van atletiekvereniging Delta Sport gaan naar de landelijke finale. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BROUWERSHAVEN - lil het kader van de herin richting van de Markt in Brouwershaven wil de plaatselijke dorpsraad - in overleg met de gemeente - de mogelijkheden bekijken voor het plaatsen van info-zuiien voor de toerist. Dorpsraadslid J. van Hoorn opperde dit idee namens de ondernemersvereniging. De zuilen moeten de toeristen informeren over de histori sche aard van de smalstad. Volgens één van de inspre kers 'een waardevolle sug gestie'. „Niet zozeer dat je dat als dorpsraad zelf moet gaan doen. Maar je kunt door een informatievoorziening wel permanent laten zien wat een waardevolle historie er hier is. En dat is zinvol om nu te overdenken, voor de herinrichting van de Markt. De suggestie van Van Hoorn leverde in eerste instantie een felle discussie op over het takenpakket van de dorpsraad. C. Padmos kon weinig waardering opbren gen voor het feit dat de on dernemersvereniging de dorpsraad hiervoor aan sprak. Van Hoorn gaf in reac tie hierop aan dat deze wens niet zozeer ten bate komt van ondernemers, maar juist be doeld is voor Brouwersha ven als geheel. „Dit is niet specifiek 'des ondernemers'. Anders zouden we het wel via andere lichamen ver woorden. Dit vergroot in het algemeen de waarde van Brouw," aldus Van Hoorn. Voorzitter L. Obbink bena drukte in een latere discussie dat de inwoners van Brou wershaven hun eigen initia tief niet moeten verliezen. Niet alles kan zomaar bij de dorpsraad worden gedepo neerd. Mensen kunnen ook zelf een brief schrijven naar de gemeente of naar een an dere verantwoordelijke in stantie. Toegankelijkheid De toegankelijkheid van Brouwershaven wordt de ko mende maanden nauwkeurig onder de loep genomen door een groepje mensen van de vrijwillige Hulpdienst. „Zij maken een soort situatie schets van Brouwershaven. Waar kun je wel en niet met een rolstoel komen," lichtte Obbink desgevraagd toe. Dit stratenplan zal tijdens de eerstvolgende vergadering van de dorpsraad - in septem ber - worden besproken. De ideeën die uit deze inventari satie voortkomen worden aan de gemeente Schouwen- Duiveland doorgespeeld. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving èf 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr. Adres Postcode Telefoon Handlek. ..Plaats: Geb.datum Bij automatische afschrijving uw f bank-/gironummer vermelden: i DDDC 2EZ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee |P

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1