Havendag nat en bruisend Grotere efficiency RKM STREEKNIEUWS Geheugencursus in MFC Seminar Internet Aardappelen laag geprijsd Vernielingen Viaduct N665 afgesloten Dode bij ongeval FILM MAANDAG 23 JUNI 1997 NR 26200 5 Zilveren jubileum Watersportvereniging Scharendijke ZIERIKZEE Zomerfeest Speel-o-theek SpeeLo-theek Leentjebuur houdt zaterdag 28 juni een zo merfeest op het plein bij het Multifunctioneel Centrum aan de De Huybertstraat 35 in Zierikzee. Naast een speelpar'cours, een snoepkraam, spelletjes, grabbelen en schminken vin den er ook twee poppenkast voorstellingen plaats. Het zomerfeest begint om 13.30 en eindigt om 16.00 uur. De voorstellingen vangen om 14.15 en 15.15 uur aan. De opbrengst van de middag wordt gebruikt voor de aan schaf van nieuw speelgoed. BRUINISSE Bloedafname Het Rode Kruis afdeling Bruinisse en Duiveland houdt woensdag 25 juni een bloedafnameavond. Door de stijgende vraag naar bloed en bloedproducten doet het Rode Kruis hiervoor een dringend beroep op alle ge zonde mensen tussen acht tien en negenzestig jaar. De bloedactie, opgezet in samen werking met het Centraal Laboratorium voor de Bloed transfusiedienst, vindt tus sen 18.45 en 20.45 uur plaats in het Durpsuus aan de Mo lenstraat. Voor informatie over het afstaan van een 'gouden gift' kunt u contact opnemen met mevrouw T. Kik-Capelle: 481808. SCHARENDIJKE - De donkere Zeeuwse luchten vormen een prachtig contrast met de kleurrijk ge- pavoiseerde jachten in de haven Kloosternol in Scharendijke. Het biedt een fraai aanzicht, maar uit die donkere luchten kan ook heel veel regen vallen. Beide aspecten kenmerken de Havendag in Scha rendijke. De Havendag werd zaterdag gehouden ter viering van het 25-jarig bestaan van Wateiv sportvereniging Scharendij ke. De jubilerende vereni ging treedt er op passende en ludieke wijze mee naar bui ten. De Havendag biedt tal van maritieme en nautische activiteiten, commerciële verkoopstands, demonstra ties en twee optredens van het Scheldeloodsenkoor uit Vlissingen. ,,Het valt nog mee hè? 't Is nog behoorlijk groot," con stateert één» van de vele be zoeksters met stadse hoog moed. Het evenement blijkt inderdaad groot van opzet. Haven Kloosternol beschikt ook over 650 ligplaatsen, een ruime entourage en een riant clubgebouw. G. van Soolingen uit Venlo is al twintig jaar lid van de WSV Scharendijke. ,,Het is hier schitterend water, het mooiste van Nederland. Ik breng hier altijd twintig weekenden per jaar door. Weer of geen weer. Hij toont zich ook tevreden over het beleid van de water sportvereniging. ,,Ze pach ten hier de jachthaven van de gemeente en zo kunnen de liggelden nog aardig in de hand gehouden worden." Groei In de speciale jubileumuitga ve van de WSV Scharendijke wordt een schets gegeven van de ontwikkeling van 'Nol' tot 'jachthaven'. De vereniging werd op 21 okto ber 1972 opgericht. Het be gon met een drijvende stei ger met 29 ligplaatsen, gevolgd door een steiger langs de westelijke dijk met 37 ligplaatsen. De leden zelf bouwden in 1974 een jollen- steiger met dertig ligplaat sen voor de kleine bootjes van de kinderen. Grote ontwikkelingen wer den in gang gezet met de komst van toenmalig burge meester E. Barends. Hij maakte zich stei'k voor de aanleg van een grote nieuwe jachthaven in Scharendijke en wist het bestuur van de watersportvereniging te mo tiveren daar als club ook krachtig de schouders onder te zetten. Op 10 augustus 1978 verricht te Hare Koninklijke Hoog heid prinses Margriet de offi ciële opening van de nieuwe jachthaven in Scharendijke. Alle 650 ligplaatsen zijn be zet; niet meer dan dertig pro cent mag door buitenlandse gasten worden gehuurd. De WSV Scharendijke heeft een wachtlijst met gegadigden, die best een plaatsje in haven Kloosternol zouden hebben. Het zilveren jubileumfeest ging zaterdagochtend van start met de landing van de Lynxhelicopter van de Ko ninklijke Marine op het ha venterrein. De landing van parachutisten kon wegens de harde wind niet doorgaan. Jongeren De WVS Scharendijke kent een actief jeugdbeleid. Dat kwam zaterdag ook tot ui ting met een demonstratie van optimist en laserzeilen doof de jongerenafdeling. De Havendag trok heel veel bezoekers naar Scharendij ke. De belangstelling voor het bezichtigen van speciale vaartuigen was groot. De keus bestond uit: stoom- sleepboot SS Finland, vaar tuig 'Bellaert' van Rijkswa terstaat, die normaliter in Bruinisse gestationeerd ligt, Vanaf woensdag 3 september ZIERIKZEE - In het Multifunctioneel Centrum in het nieuwe vaartuig (P84) van de politie te water, een vaartuig van de douane, een vissersvaartuig, de Nautilus van de Koninklijke Marine en reddingsboot Griend van de KNMR. De spectaculaire reddingsde monstratie met de Lynxheli copter van de Marine deed velen de dijk op rennen om net over de muraltmuur te kunnen zien hoe er vanuit de helicopter een lijn naar bene den ging om een drenkeling uit- het water te hijsen. Voor al de zwenkingen en het ver ticale vliegen van de helicop ter maakten de demonstratie spectaculair. Totdat de donkere wolken zich ontlaadden was er een vrolijk sfeertje bij vrijwel alle kramen langs de haven. Kinderen werden geleerd een 'oceaanmatje' te knopen, er werden netten gebreid, een ambachtelijk touwslager uit Sliedrecht toonde hoe hij op de touwbaan touw maak te uit Sisal, een soort agave met scherpe punten, garna- lenpelsters uit Arnemuiden vertelden dat ze dit werk al op hun vierde jaar hadden geleerd en de Folkore Brien- gers lokten velen met de zoe te geuren van hun Zeeuwse babbelaars. Schuilen Tussen twaalf en twee was het een kwestie van regelma tig schuilen onder afdakjes, paraplu's en tentzeilen. Noch handelaren, noch bezoekers echter lieten zich echt ver drijven. Het bleef ook in de middag behoorlijk druk bij de Havendag en het gehele programma aan demonstra ties en optredens werd vol gens plan afgewerkt. 's Avonds was er een beslo ten feestavond voor de leden van de WSV Scharendijke in de feesttent, waar het club gebouw voor deze jubileum viering mee was uitgebreid. Zierikzee gaat woensdag 3 september een geheugen cursus van start. Deze acht middagen durende cur sus is er op gericht meer te leren over het geheugen én beter leren te onthouden. De bezoekers aan de Havendag lieten zich door de regen niet weerhouden de demonstraties en activiteiten bij te wonen. (Foto: Marieke Mandemaker) Vergeetachtigheid wordt vaak als een voorbode gezien van dementie. Deze angst is meestal niet terecht, omdat vergeetachtigheid vele oor zaken kan hebben. Een slech te lichamelijke conditie, ziekte, niet goed kunnen zien of horen, een verkeerde voe ding, te weinig beweging en het gebruik van bepaalde medicijnen kunnen op het ge heugen van invloed zijn. Ook spanning, verdriet en een zaamheid spelen soms een rol. In de serie geheugenmid dagen in het MFC leren cur sisten de rijkdom en werking van het geheugen kennen. Daarnaast leren zij beter te onthouden. Zo gaan de deel nemers tijdens de eerste bij eenkomst op ontdekkings reis naar en door het geheugen. Ze krijgen tech nieken aangereikt waarmee de enorme rijkdom die in het geheugen liggen opgeslagen, kan worden aangeboord. In de cursus wordt actief ge werkt binnen een aangena me sfeer. Mevrouw G. Hoogesteger van het Ooster- schelde College verzorgt de cursus in opdracht van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland in het kader van de Voorlichting aan Ouderen op Schouwen- Duiveland. De acht midda gen duren van 14.00 tot 16.00 uur. Meer informatie of aan melding is mogelijk via do stichting: 413224. TEVEEL ZIERIKZEE - Een dertig jarige inwoner van Co- lijnsplaat werd in de nacht van vrijdag op za terdag gecontroleerd in Zierikzee. Het bleek dat hij te veel gedronken had. De blaastest gaf 435 ugl. aan. De man werd verhoord en kreeg een. dagvaarding en een rij verbod. MIDDELBURG - De Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland houdt vandaag, maandag 23 ju ni, in hotel Arneville in Middelburg een seminar over Internet. De deelnemers worden geïnformeerd over de mogelijkheden en zake lijke toepassingen van dit computernetwerk. Ook krijgen zij een de monstratie van de meest elementaire zaken, zoals Electronic-mail, WWW en FTP. De bijeenkomst begint om 13.30 en duurt tot 17.00 uur. Voor nade re inlichtingen of aan melding: telefoon 0118- 673508. ZIERIKZEE - De prijzen van de vroege aardappelen zijn te laag voor een renderende teelt. Zo meldt GLTO- Nieuws in haar uitgave van vorige week. De krant verwijst naar dins dag de zeventiende. De aan voer in Scherpenisse en St. Annaland bedroeg die dag samen 347 ton. De gemiddel de prijs bedroeg 35 cent per kilo. „Veilingmeester C. An- driesse van veiling Scherpe nisse heeft in zijn tienjarige loopbaan nog niet eerder meegemaakt dat de prijzen zo vroeg in het seizoen zo laag waren." Redenen die worden genoemd voor deze stand van zaken zijn de on voldoende vraag, de hoeveel heid aardappelen van de oogst '96 en de importaard appelen die binnenkomen. De prijs hangt in hoge mate af van het aanbod op een be paalde dag. VERNIELINGEN BRUINISSE - Op camping Onze Hoeve in Bruinisse werd in de nacht van vrijdag op zaterdag in het doek van twee tenten een gat gesne den. Door de eigenaars werd aangifte gedaan van vernie ling.In de nacht van vrijdag op zaterdag werden ook ver nielingen aangericht aan per sonenauto's die geparkeerd stonden aan de Beddeweeg en de Manhuisstraat in Zie rikzee. Van drie auto's werd een ruit kapot geslagen en over andere voertuigen werd gelopen. ZIERIKZEE - Eén organisatie boven de Wester- schelde en het aanstellen van een gezamenlijk coör dinatie- en informatiepunt (CIP). Deze veranderin gen kenmerken het streven van de Regionale Kontaktgroep Milieu (RKM) om te komen tot een ef ficiëntere aanpak op het gebied van milieuhandha ving. Voorheen waren er twee RKM's, RKM Noord-West en RKM Oost, boven de Wester- schelde actief. De nieuwe or ganisatie, RKM Noord-Zee land, komt donderdag 26 juni voor de eerste keer bij een. „De RKM kijkt wat de gezamenlijke problemen zijn en zet lijnen uit. Door samen te gaan, voorkom je dat het wiel steeds opnieuw wordt uitgevonden en kun je effi ciënter aan de slag. Daar naast is geconstateerd dat er gebrek aan coördinatie was, "licht een medewerker van de gemeente Schouwen- Duiveland toe. Dit laatste punt was aanlei ding voor de RKM een CIP in het leven te roepen. Gedacht wordt aan een bemensing van dit contactpunt voor 24 uur. Nog niet bekend is waar de CIP-per gehuisvest gaat worden. Bedoeling is dat hij/zij een coördinerende en enthousiasmerende rol gaat vervullen en contacten on derhoudt met overheden en andere relevante instanties. Bij de vernieuwingen ba seert men zich onder meer op de notitie Handhavingsvisie, een evaluatie van de RKM waarin de geconstateerde knelpunten staan genoteerd. Behalve de RKM's zijn ook het PMO (Provinciaal Milieu Overleg) en LKM's (Lokale Contactgroepen Milieu) ac tief. De commissie GGZ van de gemeente Schouwen-Dui veland wordt donderdag 3 juli over de fusie en de CIP geïnformeerd. De jaarlijkse zang- en muziekavond trok za terdag veel belangstellenden naar de stijlvol met bloemen versierde Hervormde Kerk in Dreischor. Voorheen werd deze traditionele zang- en muziekavond in oktober gehouden. De ver schuiving naar juni dit jaar blijkt een positie ve invloed te hebben op het bezoekersaantal. Voorzitter van het Hervormd Kerkkoor Drei schor J. Serier sprak een welkomswoord. Het programma bleek zeer gevarieerd met afwis selende optredens van het Hervormd Kerk koor, Smalstads Gemengd Koor uit Brou wershaven, muziekvereniging Crescendo en het Souburgs Koper Quintet. Crescendo onder leiding van Ronald Slager verraste met onder meer een fraaie uitvoe ring van 'Anthem' uit de musical 'Chess' en met een Latin Suite. Het Souburgs Koper Quintet bracht en fraai optreden met als één van de hoogtepunten de uitvoering van het Beatles-nummer 'Let it be'. Met een krachtig applaus dwong het pu bliek een toegift af. Bij de koren moesten enkele sopranen we gens ziekte verstek laten gaan. Hun solopar tijen werden op inventieve wijze ingevuld door Ronald Slager op hoorn. De avond werd besloten met het Schouxvs Volkslied, geza menlijk uitgevoerd door de koren van Drei schor en (Foto: Marieke Mandemaker) BRUINISSE - Op camping Onze Hoeve in Bruinisse werd in de nacht van vrijdag op zaterdag in het doek van twee tenten een gat gesne den. Door de eigenaars werd aangifte gedaan van vernie ling. In de nacht van vrijdag op za terdag werden ook vernielin gen aangericht aan personen auto's die geparkeerd stonden aan de Beddeweeg en de Manhuisstraat in Zie rikzee. Van drie auto's werd een ruit kapot geslagen en over andere voertuigen werd gelopen. De politie stelt een onderzoek in. MIDDELBURG - Het via duct Arnepoort in de N665 bij Middelburg is tot en met vrijdag 28 juni in verband met wegwerkzaamheden af gesloten voor alle verkeer. Er komt een nieuwe 'asfalt- laag op het weggedeelte van het viaduct en de voegcon- structie wordt vernieuwd. Dat houdt in dat een nieuwe rubberstrip wordt aange bracht tussen de aansluiting van de weg en het viaduct. Het doorgaande verkeer kan in die periode gebruik ma ken van de afrit (afslag Ar- nestein) en vervolgens de op rit naar de N665. Om grote drukte op deze plek te ver mijden wordt het doorgaan de verkeer van de A58 omge leid. Het bedrijventerrein is normaal bereikbaar. KRABBENDIJKE - In de nacht van zaterdag op zon dag vond omstreeks 02.00 uur op de Oude Rijksweg in Krabbendijke een eenzijdig verkeersongeval plaats, waarbij de 25-jarige Franpois Marinus Koster uit die plaats om het leven is geko men. Het slachtoffer reed met zijn personenauto uit de richting Kruiningen naar Krabben dijke. Net over de heuvel bij de afslag Bolwerk in Oost- dijk verloor de bestuurder door onbekende oorzaak de macht over het stuur en reed tegen een boom aan de rech terzijde van de weg. De be stuurder werd door de klap uit zijn auto geslingerd en overleed ter plaatse. Door dit ongeval is de rijbaan van de Oude Rijksweg twee uur gestremd geweest. nn lip - fragment uit een nieuwe aflevering van de populaire Commissaris Brinkmantserie Onheilspellende muziek. In het halfduister gemaskerde figuren. Vage beelden van een supermarkt. Binnen het schijnsel van zak lantarens. Drie, vier gemaskerden komen naar buiten. Ze sjouwen met een groot ge vaarte. Het gaat moeizaam. Steeds moeten ze even stoppen. De muziek wordt span nender. Het gevaarte blijkt een brandkast van flinke afmetingen te zijn. Gezucht, ge klaag. Dan opeens groot in beeld: COM MISSARIS BRINKMAN EN HET SUPER MYSTERIE. Tara-ta-ra-ta-ta-tom! Scène twee. Plaats van handeling: Hoofd bureau van politie. Links en rechts snellen de inspecteurs door de gangen. Zoals dat hoort in een film. Commissaris Brinkman is bezig met de afhandeling van de zaak van de mysterieuze verdwijning van kater Speedy J. Er komt een fax binnen. 'Inbraak bij de Super aan de Grevelingenstraat'. Brinkman haalt z'n schouders op. Een ordi naire winkeldiefstal. Vast een stuntje van de maffia van Schuiven-Douweland .'De kluis die het dievengilde wilde meenemen bleek te zwaar te zijn.' Brinkman lacht hardop. Te zwaar voor de zware jongens? Zo stom zijn ze toch niet? Scène drie. Plaats van handeling: Burge meesterskamer aan het Haringvlietplein. 'Burgemeester, commissaris Brinkman aan de lijn'. Uitstekend, laat maar door. Met Es- senheuvel. Ha, commissaris. Hoe gaat het er mee? O, je bent bezig met die inbraak bij de Super? Ja, ook het college is geschrok ken. Morgen komt die vrachtwagen bij ons voorrijden en die kluis van ons is wel erg licht tegenwoordig. Nee, zoiets gun je je grootste vijand niet. Dwangsom? Ja dat klopt. De gemeente is niet bepaald enthou siast dat die Super ook als een dief in de nacht is binnengeslopen. Sinds vrijdag heb ben we nu ook de winkelketen zelf een dwangsom opgelegd en dat begint met twintigduizend per dag. Leuk voor nieuw beleid. Maar vertel eens. Zit er al schot in je onderzoek? Hou ons op de hoogte! Scène vier. Plaats van handeling: de huiska mer van Commissaris Brinkman. De com missaris doolt door zijn kamer en lurkt aan z'n pijp. Het onderzoek zit muurvast. De zware jongens uit Schuiven-Douweland hebben allemaal een geldig alibi. Sporen zijn er niet, alleen een Nieuwsbode van vrij dag, maar die lijkt weggewaaid toen die van het ene naar het andere huis werd gebracht. Brinkman neemt de krant in handen. Muziek op achtergrond wordt spannender. Hij leest. Nog spannender. Dan slingert hij de krant op de grond. Hij pakt zijn telefoon en belt naar zijn secondant. 'Ik kom er nu aan' zegt hij. Scène vijf. Plaats van handeling: In de Mit subishi Carisma van inspecteur Brinkman. N57. Snelheid 120 per uur. Brinkman vertelt snel zijn conclusies. 'De feiten' zegt hij. 1. Donderdag 12 juni: de gemeente Schuiven- Douweland kondigt aan dat vanaf de vol gende dag aan de Super zelf een dwang som wordt opgelegd. Twintig duizend per dag. 2. De Super vertikt te betalen. 3 Vrijdag 13 juni: In het commentaar van de Nieuws bode wordt het beeld van een machteloos college geschetst. 'Of het ooit tot inning komt blijft onduidelijk.' 4. En prompt wordt in het weekend daarop de kluis van de Super weggesleept. Een ongelooflijke ontknoping. Een college dat zover durft te gaan? Motto: als ze niet betalen komen we het wel halen? Zodat wethouder Pluimhoek op de komende raadsvergadering die twintig flappen zo uit z'n binnenzak kan toveren? 'Maar het raad sel dat die kluis niet in die wagen is gela den...' oppert de secondant. 'Dat kan op twee dingen wijzen. Of het is een laatste waarschuwing van het college, maar het college voor de geest halende is het niet on mogelijk dat ze met elkaar geen spierbéllen genoeg hebben om een simpele kluis te kunnen tillen.' Het is stil in de wagen. Brink man twijfelt. Zit hij op het goede spoor of zal de zaak toch nog een heel andere wending krijgen? Dan gaat ineens de autotelefoon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5