Anywave is elkaar zien Roefeldag biedt jeugd blik achter schermen GOED KOOP '•59 1? Leden meer stem in landbouwbehartiging Corneliastichting viert lustrum met musical Ook over bestuurders kan geklaagd worden HR§SJ Samenwerking organisaties Aanvulling op klachtenregeling Inbraak in woning en kerk Klachten vanuit binnenstad over geluidsoverlast Een kijkje in de wereld van de volwassenen Diefstallen ^SPINAZIE A LA CRÈME MAANDAG 23 JUNI 1997 NR 26200 3 ZIEHIKZEE - Niet de bestuurders maar de leden moeten een doorslaggevende stem hebben in de be slissing over de toekomst van de belangenbeharti ging in Zeeland. Dat vindt R. van der Wekken, Zeeuwse kringvoorzitter van de WLTO, volgens een persbericht van zijn organisatie. Algemeen voorzitter J. de Groot van de Westelijke Land- en Tuinbouworganisa tie WLTO is dezelfde mening toegedaan. Beide voorman nen maakten hun standpunt bekend in reactie op gesprek ken die gaande zijn tussen twee andere landbouworga nisaties, de GLTO en de NCB, die eveneens in Zee land werkzaam zijn. In een interview met het WL- TO-weekblad Westweek, dat vandaag verschijnt, toont De Groot zich bezorgd over de wijze waarop de Brabantse NCB en de - vooral Oost-Ne derlandse - GLTO de toe komst van de Zeeuwse belan genbehartiging benaderen. Laatstgenoemde organisatie wil de plannen voor een sa menwerking in Zeeland met de NCB volgende week vrij dag aan haar hoogste be stuursorgaan voorleggen, zo staat in'het persbericht ver meld. De WLTO-voorzitter bena drukt in Westweek dat zijn organisatie met 'elke goede oplossing' akkoord wil gaan. „Mits die door de leden wordt gesteund. Maar dan moeten de leden wel de kans krijgen om zich uit te spre ken. Zoals het nu gaat, dreigt het hele proces over de leden, zonder de leden te verlopen. Zeeuws voorzitter Van der Wekken sluit zich bij deze vi sie aan. Afgesproken was dat wij een plan zouden voor leggen aan de besturen, maar nu loopt het andersom. Wij wensen zo niet behandeld te worden en ik denk dat de le den van de andere organisa ties ook niet gepasseerd wil len worden," citeert de WLTO in het persbericht. Kleur Op landelijk niveau werken de landbouworganisaties van verschillende 'kleur' al langere tijd samen. Alleen op sommige plaatsen, waaron der in Zeeland, werken de be langenorganisaties nog naast elkaar. Ook in Zeeland echter worden gesprekken gevoerd om tot een efficiën tere en slagvaardiger belan genbehartiging te komen. Tien jaar in gebouw Sandströmweg ZIERIKZEE - Verpleeghuis Corneliastichting houdt in november zes musicalvoorstellingen in Theater Mondragon, omdat zij dit jaar tien jaar gehuisvest is in het onderkomen aan de Emil Sandströmweg in Zierikzee. Ongeveer vijfendertig me dewerkers van de Cornelia stichting en vijfentwintig* leden van Theatergroep Zierik en vrijwilligers en medewerkers van het ver pleeghuis uit zangkoren werken aan deze musical in circusvorm mee. Zij vervul len daarbij rollen als to neelspeler, danser, acro baat, zanger en decorbouwer. De voorstel lingen gaan over ouderen zorg in het algemeen en de Corneliastichting in het bij zonder. Het zijn korte acts, die voor ouderen en ande ren herkenbare situaties opleveren. In de afgelopen weken hebben medewer kers die tekstdragende rol len vervullen het script uit gereikt gekregen. De repetities gaan vanaf woensdag 2 juli van start. Aan de muziek wordt op dit moment gewerkt. De voor stellingen zijn: 19 novem ber om 20.00 uur, 20 novem ber 15.00 en 20.00 uur, 21 november 15.00 en 20.00 en 22 november om 20.00 uur. Hiervoor zijn ongeveer 2400 kaarten beschikbaar. ZIERIKZEE - Niet alleen over het optreden van ambtenaren, maar ook over dat van de bestuurders (wethouders en burgemeester) kan de bevolking klachten indienen. Een specifieke regeling daar voor is in voorbereiding. In een gecombineerde verga dering op maandag 30 juni in Theater Mondragon wordt de commissies Algemene Inter ne Zaken (AIZ) en Maat schappelijke Aangelegenhe den (MA) advies gevraagd over deze klachtenregeling. De reeds vastgestelde klach tenregeling voor ambtena ren heeft als basis gediend. Er zijn echter wel enkele sail lante verschillen. De com missie AIZ treedt bij deze re geling op als klachtencommissie. Als de burgemeester handelt in zijn hoedanigheid van hoofd van de politie is niet de gemeentelijke klachtenrege ling, maar de Wet Nationale ombudsman van toepassing. Een klacht kan uitsluitend schriftelijk worden inge diend, dient gericht te zijn aan de klachtencommissie en moet worden ingediend bij de klachtencoördinator. De behandeling van een klacht over het optreden van een bestuurder zal meer tijd in beslag nemen dan een klacht over het optreden van een ambtenaar. Er wordt een termijn van tien weken in acht genomen, waarbinnen de klacht moet zijn afgehan deld. De langere termijn heeft te maken met het feit, dat de behandeling van een klacht binnen een commissie meer tijd kost. Het gesprek binnen de klach tencommissie vindt in beslo tenheid plaats. De commissie beslist zelf over de oplossing van de klacht en de eventuele maatregelen die genomen moeten worden. Anonieme klachten worden niet in behandeling geno men. Ingeval van anonieme klachten is hoor en weder hoor uitgesloten. Over de ingekomen klachten en de afhandeling ervan wordt een jaarrapportage uitgebracht aan de gemeen teraad. BRUINISSE - In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in diverse woningen op Schouwen- Duiveland. In Bruinisse werd uit een woning aan de Deltastraat onder meer een paspoort, een draagbare telefoon en enkele sleutels ontvreemd. Uit een woning aan de Mei doornstraat in Nieuwerkerk werd een portemonnee met een paar honderd gulden weggenomen. Men had op verscheidene manieren ge probeerd de woning en het schuurtje binnen te komen. Inbrekers brachten ook een bezoek aan de Gereformeer de kerk aan de Ooststraat in Nieuwerkerk. In het gebouw werden kas ten opengebroken maar er werd niets weggenomen. De formatie 'Doris Day en andere stukken' brengt Nederlandstalig repertoire en weet daar een breed publiek mee aan te spre ken. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - De zeventiende editie van Anywave gaat de boeken in als een zeer druk bezocht festival. Veel drukker dan vorig jaar en weer bij uitstek het festival van de ontmoeting. Anywave is elkaar zien. Een festival ook van brede schakeringen en toleran tie. Hoewel het met dat laatste vrijdagavond eventjes mis dreigde te gaan toen bewo ners van de binnenstad tij dens het optreden van The Gathering klaagden over ge luidsoverlast. Burgemeester J. Asselbergs, die door kla gers thuis was opgebeld, kwam er persoonlijk voor naar Brogum om de organi satoren vermanend toe te spreken. „Ach, ja, oostenwind hè!," constateert Jaap van Dijke, Anywave-coördinator bin nen het Brogumbestuur laco niek. „Meestal is het zuid west, dan heb je er geen last van, maar met oostenwind wordt het geluid naar de stad gevoerd." Van Dijke trekt zich die klachten overigens wel aan en hij houdt in elk geval heel de zaterdag het programmaschema scherp in de gaten. Uitlopen mag niet, want rond middernacht moe ten de optredens in de tent klaar zijn. Dat lukt prima. De afsluiter, de groep Swind le speelt zelfs al ruim voor de geplande aanvangstijd in de zaal. Van Dijke is vanaf het begin bij dit jaarlijkse festi val van Brogum betrokken. Dat al die mensen het uitste kend naar hun zin hebben, vormt zijn belangrijkste mo tivatie. Hij is algemeen coör dinator van het festival en weet zich gesteund door veel vrijwilligers, die allen hun taak serieus nemen. Al wordt het volgens hem wel steeds moeilijker voldoende vrijwilligers bij elkaar te krijgen, vooral zondagsmor gens bij het opruimen. Maar dit keer is het weer uitste kend gegaan, er was geen en kele wanklank. Opvolger Toch zoekt Van Dijke serieus naar een opvolger. „Ik ben tertelotte al 42, ik kan het toch ook niet blijven doen?" Hij heeft zijn hoop gevestigd op Antoinette Wisse, die hem de hele week vanaf de op bouw trouw ter zijde heeft gestaan. De organisatoren zijn en thousiast over het verloop van deze zeventiende Any- wave-editie. „Je zag hier weer echt iedereen. Vorig jaar hadden we concurrentie van die voetbalkampioen schappen, maar nu was ie dereen er weer gewoon. Dat Anywave een hoog nos- talgiegehalte heeft, bleek ook tijdens het optreden van een groep als Doris Day en andere stukken. Deze groep brengt voornamelijk Neder landstalig repertoire a la Doe Maar en Toontje Lager en dat blijkt ontzettend aan te slaan. Overigens moet ge zegd dat de groep dat boven dien op een zeer verdienste lijke wijze doet, want zo eenvoudig is dat Doe Maar- repertoire nou ook weer niet. Een groep als Zorro, die za terdagmiddag als eerste ge pland stond, verdiende met verrassend vertolkte covers, meer publiek, maar om half twee moet het festival nog een beetje op gang komen. Dat gaat overigens in rap "tempo. Halverwege de mid dag is het al behoorlijk vol in de tent. Mindlink mag en thousiaste reacties in ont vangst nemen. Marien Ho- gerheijde manifesteert zich onder de naam Calimero met een computergestuurde dan- ce-act. Zijn uitgangssignaal staat wat hoog afgesteld, waardoor detaileffecten ver loren gaan. Gedanst wordt er toch en de grappige hoge stemmetjes door de house- sound heen doen begrijpen waarom hij zich Calimero noemt. Tremor, onlangs nog in Bro gum bij de voorronde voor de Zeeuwse Belofte, brengt we derom een chaotisch optre den. „Los zand, wat ze doen," volgens kenners,die toch graag ook wat kwaliteit willen horen tijdens Anywa ve. Skiff heeft meer succes. Zij treden rond zes uur op in de zaal. Deze regionale groep weet het publiek aardig vast te houden ondanks de tradi tionele etenstijd. In de ope ning van de schuur hebben de Moatennoaiers zich inmid dels geposteerd. Ze brengen luisterliedjes, veelal eigen geschreven teksten en weten de liefhebbers daar prima mee te vermaken: „Denk al tijd met liefde aan je moeder tje," houden ze hun gehoor voor en tussentijds gooien ze er ook nog even een jaren zes tig-mix tussendoor. Ze be sluiten hun sessie met 'Het Poezenlied'. Madborn manifesteert zich als Nederlandstalige rap- band en doet in de verte den ken aan Osdorp Posse. Verrassing Scale Models bewijst de Zeeuwse Belofte terecht -te hebben gewonnen en Silly Putty zorgt voor een verras sing. Josie Kneepkens dwingt als zangeres bewon dering af en bespeelt tussen door ook zeer vaardig de toetsen. De liefhebbers van house ko men pas weer aan hun trek ken met het optreden van 110 Volt Lovers. Swindle mag af sluiten. Ze brengen een op treden up tempo, een soort pret-punk die af en toe rich ting rock gaat. Om twee üur stópt' dé mu ziek, maar Anywave gaat door. Het is rond vijf uur als de laatsten de dijk op klaute- ZIERIKZEE - In Zierikzee werd zaterdag voor de eerste keer een roefeldag gehouden. De roefeldag is een activiteit van het landelijk jeugdfonds Jantje Beton, die kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar op speelse manier een kennismaking met de we reld van de volwassenen biedt. Landelijk werd de roefeldag al voor de vijfde keer gehou den; in Zierikzee betrof het een primeur. Deze Jantje Be- ton-activiteit werd hier ver der uitgewerkt door de Stichting Jeugd in samen werking met SKW De Licht boei. Roefelen is een Vlaams woord en betekent rond snuffelen, bekijken. Bedoe ling is dat kinderen tijdens de roefeldag in bedrijven en instellingen een uurtje mo gen rondkijken en mogen meewerken. De dag kan plaatsvinden in de derde week van juni. De zaterdag bleek achteraf niet zo'n goed gekozen dag, omdat er dan heel veel be drijven gesloten zijn, zo con stateerde jeugdwerkleider J. Elenbaas. Wellicht dat vol gend jaar voor de woensdag middag wordt gekozen. Elenbaas zette de roefeldag samen met Silke Heddema, medewerkster van 'De Licht boei' op poten. Zij vonden acht bedrijven c.q. organisa ties bereid de kinderen te ontvangen: autoschadebe- drijf Kort, Verpleeghuis Cor neliastichting, Fiat garage, Reformwinkel De Zonne hoed, de vrijwillige brand weer, Radio Schouwen-Dui- veland, de Museumhaven en Dansschool Kramer. Wethouder P. Berrevoets- Ringelberg verrichtte op ver zoek van Elenbaas zaterdag middag in het MFC in Zierikzee de officiële start van de roefeldag. Zij deed dat door uit een bus een strookje te trekken met daarop de naam van één van de 29 deelnemers. Winnaar werd Nicky Meerdink (9), die zich vanaf dat moment Roe- felprins mocht noemen. Hij kreeg van mevrouw Berre- voets een grote roefelsleutel aangeboden met de opdracht daar goed op te passen. De sleutel gold als symbool om de deuren van de grote men sen-wereld te openen. De kinderen togen vervol gens verdeeld in groepjes met elk een begeleider naar de diverse bedrijven en orga nisaties. Na een uur werd er Bij Autoschadebedrijf Kort mocht de jeugd een kijkje nemen in de spuitcabine. Vlnr: Dèbra de BoerYvonne Jobsé en Jan-Willem Viergever. (Foto: Marieke Mandemaker) van locatie gewisseld, zodat de deelnemers op één middag met twee zeer verschillende bedrijven kennismaakten. Heddema en Elenbaas wachtten hen aan het einde van de middag weer op in het MFC met limonade. De reacties bleken enthou siast. De bedrijven toonden zich gastvrij en lieten de kin deren daadwerkelijk kenni smaken met bepaalde aspec ten van de organisatie. Topper in het programma vormde in dat verband het ritje met de brandweerauto door de stad. Daar liep het roefelprogramma enige ver traging op. „Ja, zet kinderen in een brandweerauto en ze willen er niet meer uit," al dus Heddema. Zij is blij met de enthousias te reactie op deze eerste roe feldag in Zierikzee en hoopt dat volgend jaar de tijd rijp zal zijn voor een vrijwillig comité om de organisatie van een roefeldag op zich te ne men, uiteraard met steun van de Stichting Jeugd en van De Lichtboei.. HAAMSTEDE - Vanaf een auto, die geparkeerd stond bij een bungalowpark in Haamstede werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een fietsendrager weggenomen. Op een ander park werd een auto opengebroken en werd een radio-cassetterecorder weggenomen. In Renesse werd zaterdagmiddag van een dertigjarige inwoner van Burgh een draagbare tele foon gestolen. De man had deze in zijn jaszak zitten ter wijl hij over de Hogezoom wandelde. Nadat onbeken den tegen hem aan waren ge lopen, bleek dat het toestel ter waarde van negenhon derd gulden verdwenen was. AANRIJDING BRUINISSE - Op de N59 ter hoogte van de brug bij Brui nisse ontstond zondag om streeks 10.15 uur een kop/staart aanrijding waar vier auto' s bij betrokken raakten. De auto's werden bestuurd door een 27-jarige inwoner uit Zoetermeer, een 32-jarige inwoner uit Zoeter meer, een 28-jarige inwoner uit Zierikzee en een 48-jarige inwoonster uit Rotterdam. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. BUISKAP SCHARENDIJKE - Een 33- jarige man uit Brecht (B) deed aangifte van diefstal van een buiskap in de jacht haven van Scharendijke. De man was aan het werk op een boot. De buiskap lag op dat moment op de steiger. Aan het einde van de dag bleek de buiskap verdwe- Advertentie 450 gram van 165- °-79 PALLY 0 THEEBISCUITS pak 250 gram van GEHAKT HALF OM HALF kilo NU ELKE DAG GOED NIEUWS 8 Maandag 23 juni Zierikzee Muzikale nachtexcursie naar Neeltje Jans. Vanaf kade Nieuwe Haven. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. 19.00-20.30 uur. Scharendijke Algemene ledenvergadering Rabobank Schouwen-Zierik- zee. DePutmeet. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering dorpsraad Brouwershaven in het Ton- nenmagazijn. 20.00 uur. Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, Bostonplein. 19.00- 20.30 uur. Kerkwerve Fietstocht langs dijk en ak ker, start Zuivelboerderij Mol, Zwaardweg 5, Kerkwerve, 19.00 uur. Ouwerkerk Schrijf avond Amnesty Inter national. Fam. Sies, Juliana- straat 12.19.00-20.30 uur. Dinsdag 24 juni Ellemeet Thema-avond over de streek planuitwerking Schouwenr West en -Oost van de afde ling Schouwen-Duiveland van D66 in 't Durpsuus. 20.00 uur. Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty In ternational. Dr. Wortman- straat 21.10.00-12.00 uur. Woensdag 25 juni Zierikzee Buitenrepetitie op het speel- terreintje in de Eendracht- straat. 19.30 uur. Zonnemaire Vergadering dorpsraad Zon nemaire in het dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Bloedafnameavond door het Rode Kruis, afdeling Bruinisse en Duiveland. 18.45 uur. Zangavond in de Gerefor meerde Kerk. 19.30 uur. Donderdag 26 juni Brouwershaven Concert Zeeuws Orkest. Grote of St. Nicolaaskerk. 20.30 uur. Vrijdag 27 juni Bruinisse Ledenvergadering Christe lijke Woningbouwvereni ging Schouwen-Duiveland. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 28 juni Zierikzee Rommelmarkt De Wieken Omroep Stichting, Gasthuis boomgaard achter zorgcen trum De Wieken, 9.00 uur. Bazar/rommelmarkt Chris telijke Gereformeerde Kerk. Schoolplein Johan Louis de Jongeschool. 9.00-16.00 uur. Boekenmarkt van stichting Steun aan Israël. Onder de Beuze. Van 10.00 tot 15.00 uur- Zomerfeest van speel-o- theek Leentjebuur op het plein bij het MFC. 13.30 uur. Dreischor Cursus natuurlijk genezen (Reiki). Ring 5. 11.00-17.00 uur. Schuurfeest Plattelands Jon geren Zuid. Zuiddijk 4. 21.00 uur. Nieuwerkerk Actiedag Samen op Weg-ge meente Duiveland. Kerk- ring, 10.00-16.00 uur. Optre den gospelkoor Together. 17.00 uur. Zondag 29 juni Dreischor Cursus natuurlijk genezen (Reiki). Ring 5. 11.00-17.00 uur. Maandag 30 juni Brouwershaven Fietstocht langs dijk en akker, start fam. De Koeijer, Noord-Bosweg 9,19.00 uur. Woensdag 2 juli Burgh Lezing en zang onder leiding van kerkmusica Wilma ten Wolde in de Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert Theo Jellema uit Leeuwarden. Sint Nico laaskerk. 20.00 uur. Donderdag 3 juli Renesse Zomeravondconcert door muziekvereniging Luctoret Emergo in de Jacobuskerk. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3