Pleidooi 'groen' kabinet Productie en consumptie Nederlanders fors hoger Stroomstoring in groot deel Midden-Nederland Britannia aangekomen in haven van Hongkong Dino-ei gevonden van 140 milj oen j aar oud Truck met chemicaliën gekanteld bij Arnhem 115 passagiers aan blootgesteld KLM'ers eisen onderzoek naar ongeval met straling Geen telefoon- en treinverkeer Minister De Boer in reactie op Milieuverkenningen Komende kwart eeuw met 50 tot 125 procent Met embryo van vleeseter Grote overlast voor verkeer Bommelding slachterij MONUMENT Trabantje krijgt momument 2 zierikzeesche nieuwsbode SCHIPHOL (ANP) - De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel (VNC) heeft al een paar weken ge leden een onafhankelijk onderzoek geëist naar het stralingsincident tijdens een KLM-vlucht op 2 mei naar Londen. Begin juni kreeg de VNC via de betrokken bemanningsle den informatie over de ge beurtenis. Afgesproken is toen met KLM dat er een on afhankelijk en gezamenlijk onderzoek komt van de Brit se' en Nederlandse Rijks luchtvaartdiensten. De VNC neemt het incident zeer hoog op. Voorzitter Ger- da Oskam zegt daarover: „Dit is een serieus incident dat simpelweg niet meer voor mag komen. Onafhan kelijk onderzoek is daarom essentieel, want bemanning en passagiers mogen niet meer in een dergelijke situ atie komen". De VNC vindt dat er afhan kelijk van de uitslag van het onderzoek een medische fol- low-up moet komen voor de betrokken bemanning. Bo vendien moet de bemanning uitlëg over de kwestie krij gen door een stralingsdes kundige. In het weekeinde werd be kend dat begin mei 115 KLM- passagiers mogelijk zijn blootgesteld aan radioactie ve straling die weglekte uit een medisch apparaat in het laadruim van hun toestel. De Nederlandse luchtvaartauto riteiten verwijten de ÏCLM nalatigheid en hebben justi tie ingeschakeld. Het incident deed zich voor op 2 mei. In het laadruim van vlucht KL 129 ging een tech- nitiumgenerator voor het Kent and Canterbury Hospi tal mee. Deze bleek later niet deugdelijk verpakt te zijn. De KLM liet na op Schiphol de vereiste inspectie uit te voeren en beging daarmee een overtreding, zo heeft de Rijksverkeersinspectie (RVI) vastgeteld. Niet in orde Pas bij een routinecontrole lang na het uitladen op de luchthaven Heathrow bleek de lading niet in orde. Vol gens de RVI werd „een be duidend hogere" radioactie ve straling gemeten dan op het etiket was aangegeven. Passagiers die dicht bij het pakket hebben gezeten, kun nen daardoor tijdens de vlucht evenveel straling heb ben opgelopen als de jaar lijkse dosis die geldt bij me disch onderzoek. UTRECHT (ANP) - Een algehele stroomstoring heeft maandag een groot deel van Midden-Neder land verlamd. Een woordvoerder vande politie heeft dit bekendgemaakt. De storing heeft ook de be langrijke NS-stations Utrecht CS en Amersfoort Centraal getroffen. Niet al leen het treinverkeer mar ook het telecommunicatie verkeer verloopt stroef, al dus de woordvoerder. Volgens de politie zitten gro te delen van de huishoudens en bedrijven in Midden-Ne derland zonder stroom. De oorzaak is volgens politie- en NS-woordvoerders nog niet bekend. Ook het telefoonver keer in de wijde regio is ge stoord, aldus PTT Telecom. Voor zover nu bekend wordt het getroffen gebied be grensd door de plaatsen Nieuwerkerk, Hilversum, Breukelen, Harderwijk, Apeldoorn, Wolfheze en Gel- dermalsen, aldus de NS- woordvoerder. De NS roepen passagiers op niet te reizen. Ook het mobiel-telefoonver- keer ligt sinds de storing, rond half elf, plat, zo meldt een woordvoerder van PTT Telecom. Dit komt doordat de basisstations voor mobie le telefonie niet meer door elektriciteit worden gevoed. Het gewone telefonverkeer ondervindt grote problemen omdat iedereen in verband met de storing is gaan bellen. Volgens de SEP (samenwer kende energieproducenten) is een defecte kabel van 150.000 kilovolt de oorzaak van de storing. Het gaat om het gehele gebied Flevoland, Gelderland en Utrecht. Vier elektriciteitscentrales in dit gebied zijn uitgeschakeld. Dit was volgens de SEP no dig omdat de spanning te hoog was opgelopen. Het ge vaar ontstaat dan dat alle centrales overbelast raken. Rampenteam In Utrecht heeft burgmeester Opstelten het Regionaal Rampen Team bij elkaar ge roepen. De brandweer moet in de gehele provinvie uuit- rukken om mensen uit liften te halen. Het Utrechts zie kenhuis (AZU) zit in het don ker. Met uitzondering van de intensive-care en de opera tieafdelingen, die nood- stroomvoorzieningen heb ben. HONGKONG (RTR) - Het Britse koninklijke jacht Britannia is maandag aangekomen in Hongkong, waar het een belangrijke rol speelt bij de machts overdracht van de Britse kroonkolonie aan China op 30 juni. De 44-jarige driemaster is een symbool van Groot-Brittannie als grote koloniale macht. De Britannia heeft aange legd bij de plek waar de Brit se Union Jack op 30 juni voor de laatste keer wordt gestre ken. Prins Charles wordt ko mend weekend op het schip verwacht. Samen met de gouverneur van Hongkong, Chris Patten, zal hij het be stuur van de kroonkolonie aan China overdragen. Met de Britannia varen prins Charles en Patten in de eer ste minuten van dinsdag 1 ju li de haven van Hongkong uit, waarmee zij de Britse ko lonie symbolisch overdra gen. Tot dat moment zullen er vooral diners en partijtjes op het schip worden gehou den. Charles vierde als kind vaak vakantie op het koninklijk jacht en later ook zijn witte broodsweken met prinses Diana. Tijden cn standen volgens getijdetabel Hydro-meieocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 24 juni 07.(0 174 00.45 -162 19.25 153 13.00 -131 ROOMPOT BUITEN 24 juni 05.00 193 11.25 -134 17.30 167 23.55 -168 BRUINISSE 24 juni 07.40 185 00.40 -170 20.00 162 13.00 -138 WEMELDINGE 24 juni 07.00 197 00.40 -177 19.20 179 13.00 -146 Doodtij: 29 juni Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 I NEW YORK (ANP) - Minister De Boer (Milieu) vindt dat het volgende kabinet alleen kan regeren op basis van een groen regeerakkoord". Er zijn harde nieu we milieumaatregelen nodig, om te voorkomen dat de economische groei de huidige winst van het mi lieubeleid nog verder opderuithaalt. Dat verklaarde de minister maandagmorgen in New York in reactie op Milieuver kenningen van het RIVM. De Boer bezoekt momenteel in de VS de grote VN-top over Milieu en Ontwikkeling. Volgens haar moeten een verlaging van de maximum snelheid en het bevorderen van duurzame energie en schonere technieken voor personenwagens als concreet beleid tot stand komen. De Boer noemde de uitkomsten van het RIVM „verontrus tend". Volgens haar moet het rapport dan ook als uit gangspunt dienen voor een nieuw „groen" kabinet. „Ze ker wat de uitstoot van C02 betreft, vermoedde ik al dat er weer een stijgende lijn zou zijn. Dat kon ook niet anders bij zo'n groei van de wel vaart. Ik houd echter vol dat we moeten vasthouden aan onze doelstelling dat de uit stoot in 2000 met 3 procent te rug moet ten opzichte van 1990. Als ik dat loslaat is el ke stok achter de deur voor maatregelen weg." De toename van het aantal mensen dat ernstige geluid hinder ondervindt, is vol gens De Boer groter dan ver wacht. De milieuminister wil bekijken of er nadere re gels gesteld moeten worden aan auto's, treinen, vliegtui gen en motoren. Bovendien zijn er maatregelen nodig voor een „stiller" wegdek en voor de verminderde toegan kelijkheid van het wegver keer in bij voorbeeld drukke binnensteden. De Boer zei eerder al alleen te willen terugkeren in een nieuw kabinet als er harde afspraken worden gemaakt over het milieu. „Anders blijft het zo zeuren en trek ken voor een milieuminis ter", zo stelde ze maandag in New York. Te kort Volgens het RIVM schiet het huidige milieubeleid op ter mijn fors te kort. Hoewel de milieubelasting momenteel minder snel toeneemt dan de groei van de economie, dreigt deze situatie na de eeuwwisseling te verslechte ren. Belangrijk knelpunt is en blijft de uitstoot van het broeikasgas C02. Dat komt vrij bij de verbranding van fossiele brandstoffen als olie, kolen en gas. Nederland wil in 2000 een vermindering van de uitstoot van C02 met 3 procent ten opzichte van 1990. Nadrukkelijker dan vo rig jaar noemt het RIVM deze doelstelling nu „menselij kerwijs" niet meer te berei ken. Volgens het RIVM stijgt de C02-uitstoot verder, in plaats van dat deze daalt. Zie ook: 'Productie en con sumptie fors hoger' Het gebruik van de auto neemt volgens het RIVM ondanks allerlei maatregelen met vijf tien tot vijfentwintig procent toe. (Foto: Joop van Houdt) BILTHOVEN (ANP) - De productie en consumptie van en door Nederlanders neemt fors toe. Volgens scenario's van het Rijksinsituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) zal de economische productie in de komende 25 jaar met 50 tot 125 pro cent toenemen. De consumptie per hoofd van de bevolking stijgt naar verwachting met 45 tot 100 procent. Dat staat in de morgen, dins dag, te verschijnen Milieu verkenningen van het RIVM. De nota schetst een beeld van de situatie rond 2020. Zo zal bij ongewijzigd beleid het huishoudelijk stroomgebruik groeien met 60 tot 140 procent. De perso nenwagen gebruiken we 15 tot 25 procent meer en de berg huishoudelijk afval dijt met 15 tot 35 procent uit. Het „transportvolume" stijgt met 65 tot 200 procent. Het RIVM berekende dat het vliegverkeer tot 2020 met liefst 140 tot 300 procent zal toenemen. De komst van de vijfde baan op Schiphol brengt bovendien andere problemen met zich mee. De geluidhinder van Schiphol zal na de komst van de oms treden baan met ongeveer 10 procent afnemen, maar de veiligheidsrisico's nemen toe. Wanneer het aantal pas sagiers zou toenemen tot 100 miljoen (nu ongeveer 30 mil joen), dan stijgt de geluid hinder met circa 35 procent. Wanneer alle vliegtuigen aan de strengste geluidsei- sen zouden voldoen, dan kan in 2020 het aantal ernstig ge- hinderden 25 tot 40 procent lager zijn. Geluidhinder Ondanks strengere maatre gelen aan voertuigen en wegdek stijgt het aantal mensen dat in ernstige mate geluidhinder ondervindt van het verkeer tussen 1995 en 2020 van een kwart tot een derde deel van de bevol king. Met aanvullende maatregelen zoals geluids schermen en een verlaging van de maximumsnelheid zal in 2020 nog steeds ruw weg 20 procent van de bevol king hinder hebben van voorbijrazende wagens. Drukke wegen De vervuiling van het ver keer baart ook zorgen. On danks een verminderde uit stoot van vieze stoffen door het verkeer, worden de mi lieunormen langs zeer druk ke wegen nog steeds over schreden. „Overschrijding van de grenswaarden voor stikstofoxiden zal de ge zondheid van met name kin deren die langs drukke we gen wonen negatief beïnvloeden", aldus het RIVM. LOURINH A (RTR) - In midden-Portugal is een ei gevonden met daarin een embryo van een vlees etende dinosaurussoort. Het ei is naar schatting 140 miljoen jaar oud. Dat heeft de Franse paleon toloog Philippe Taquet zon dag bekendgemaakt. De vondst werd gedaan in Lourinha, ongeveer 70 kilo meter ten noorden van Lis sabon. De eieren werden al in 1993 ontdekt, maar pas nu is men er door tests ach ter gekomen wat er in zit. Mogelijk leveren verdere proeven nog meer opzien barende ontdekkingen op. Er moeten nog 66 eieren on derzocht worden. De tot dusver oudste dinos auruseieren met embryo's erin dateren van 70 miljoen jaar geleden. Ze werden ge vonden in de Gobi-woestijn en de Verenigde Staten. Alleroudste Het alleroudste dinos- aurusei, 230 miljoen jaar oud, werd gevonden in de woestijn van Patagonië in het zuiden van Argentinië. Dat bleek echter leeg. ARNHEM (ANP) - Een Duitse vrachtwagen geladen met 16.000 liter methylethylketon is maandagmor gen gekanteld op de afrit Arnhem- Noord in de A12 (Oberhausen - Den Haag). Bergers verwachten rond de middag te kunnen beginnen met het overpompen van de zeer explosieve lading. Het is nog niet zeker of de A12 tus sen Velperbroek (bij Duiven) en Waterberg (bij Heelsum) tijdens die werkzaamheden open kan blijven. Het ongeluk gebeurde door dat de chauffeur van de truck tijdens het nemen van de af rit met de wielen in de weg berm belandde. De chauffeur raakte lichtgewond. Een gespecialiseerd bedrijf uit Gorinchem gaat de Duit se vrachtwagen leegpompen. De Nederlandse tankauto bleek echter niet schoon ge noeg om de methylethylke ton te kunnen vervoeren. De vloeistof is bestemd voor de cosmetica-industrie. Daarom heeft de directie van het Duitse bedrijf Rinnen BV uit Essen een eigen wagen naar Arnhem gestuurd. De brandweer verricht me tingen tijdens het overpom pen. Mochten de explosieve dampen zich verder dan vijf tig meter van de plaats van het ongeval verspreiden, dan zal de A12 in de richting Den Haag tijdelijk dicht gaan. In dat geval volgt waarschijn lijk ook ontruiming van het Postiljon Motel, dat vlak naast de afrit ligt. Het verkeer rond Arnhem heeft tijdens de ochtendspits grote overlast van het onge val ondervonden. Zowel op de A12 als op de A50 (Den Bosch - Apeldoorn), die aan sluit op de afrit Arnhem- Noord, ontstonden lange fi les. Rond half elf reed het verkeer weer normaal door, aldus een woordvoerder van de politie. De afrit blijft tot ver in de middag afgesloten. BOXTEL (ANP) - De var kensslachterij Dumeco in Boxtel is maandagochtend ontruimd nadat er een bom melding was binnengeko men. Alle ongeveer driehon derd werknemers moesten het bedrijf verlaten. Een bom is niet gevonden. Om half negen kwam de ano nieme melding bij het bedrijf binnen. De beller zei dat er om tien voor tien een bom zou afgaan. Politie en specia listen van het Explosieven Opruimingscommando heb ben het bedrijf uitgekamd, maar geen bom gevonden. De werknemers werden on dergebracht bij bedrijven in de buurt. Tegen elven kon den ze weer aan het werk. AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam heeft maandag een begin gemaakt met de ingrijpende restaura tie van het Nationaal Monu ment op de Dam. Restauratie is noodzakelijk omdat het in zeer slechte 'staat verkeert. De 22 meter hoge pyloon wordt geheel af gebroken en opnieuw opge bouwd. Het herstel kost ruim 4 miljoen gulden. Suske en Wiske "volle maan door Willy Vandersteen Verwachting t/m vrijdag 27 juni WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht z.west 4 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht z.west 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht var. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 24 juni Zon op 05.21 .onder 22.03 Maan op onder 09.51 Laatste kwartier: 27 juni (14.43) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het ziet er even iets beter uit. Vanavond en vannacht valt er nog een enkele bui, maar er zijn ook opklaringen en het koelt af tot onge veer 10 graden. Morgen overdag ziet het er vriendelijk uit, dan schijnt de zon geregeld en is het op de meeste plaatsen droog. In het oosten van het land valt overigens nog wel een enkele bui, met name in de ochtend. Het is verder tamelijk fris weer met een middagtemperatuur van onge veer 17 graden en dat is een graad of 3 onder het langjarig gemiddelde. Daarbij waait een zwakke tot matige wind uit het noordwesten tot wes ten, in het noordelijk kustgebied waait het eerst nog krachtig, 6 bft. Het kalmere weer heeft alles te ma ken met een zwakke uitloper van een hogedrukgebied die op de nacht van dinsdag op woensdag overtrekt. Woensdagochtend hebben we daar ook nog mee te maken, maar dan is het gedaan met de rust. In de loop van de woensdag zien we wolken en er volgen spoedig buien. Donderdag en daarna is het ronduit wisselvallig met een fors aantal buien en amper zon. ZWICKAU (DPA/AFP) - De Trabant, de Oost- Duitse volksauto, krijgt volgend jaar een stand beeld. Het model komt te staan in de stad Zwickau, die algemeen geldt als de ge boorteplaats van het voertuig. De kleine auto was in in het tijdperk van de com munisten voor tal van in woners van Oost-Europa de enige auto waarover zij konden beschikken. De fanclub van de Tra- bant heeft gekozen voor het model van de Duitse beeldhouwer Berthold Dietz. Hij zal een stenen Tra- bant op ware grootte op een sokkel plaatsen, waarbij een moeder op de motorkap de nauwe band tussen mens en ma chine symboliseert. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zienkzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzéesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementspnjzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zlerikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11 30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/}% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2