Geslaagd Anywave-festival trekt 3000 muziekliefhebbers Zierikzeesé drieluik weer terug waar het thuishoort Belangstelling voor concert Gigaiitjes tegenvallend Expositie rond drieluik tot 1 november in Stadhuismuseum 23 mensen uit zee opgepikt k MAANDAG 22 JUNI 1992 NR 25173 3 wave-programma te openen. Helaas voor de band was er voor hun optreden geen over weldigende belangstelling en in de enorme tent leek het al snel of men slechts voor een handjevol belangstellenden stond te spelen. Wat drukker werd het tijdens het optreden van Speed-metalband Paraly sis. Hard, snel, maar ook gedis ciplineerd en zonder overdre ven gesoleer werkten de leden van de band in snel tempo hun repertoire af. Een heel ander geluid kwam van de hoofdact op de vrijdag; Grandpa Nick's Bluesband. Deze super-gelegenheidsfor matie bleek weinig moeite te hebben om het publiek in be weging te krijgen. Geen nieu we of vernieuwende muziek, maar wel prima gespeelde blues-klassiekers. En dat viel in goede aarde bij de liefheb bers. De band had er duidelijk zin in en hun spelplezier werk te aanstekelijk op het publiek. Na een fraai intermezzo van het gitaarduo Martijn Klippel en Ernesto Besling was het de beurt aan Gringo om de eerste Anywave-dag van een waardig slot te voorzien. Rinko 'Gringo' Kok speelde wat dat betreft een thuiswedstrijd. Humor De tweede Anywave-dag kwam wat aarzelend op gang en tij dens het optreden van de hard- coreformatie Serpiginous was het dan ook bepaald nog geen volle bak. Niet zonder humor was het lied over het Zierikzee se café en de gewoonten die de kroegbaas, overigens ook in ei gen persoon aanwezig, er op na houdt. In de tent had de Zeeuws-Edens band De Aan slag inmiddels hun instrumen tarium opgesteld. De band oogstte met haar nederrock be hoorlijk w;at bijval, maar echt druk was het nog steeds niet op het Brogum-terrein. Pas tegen drieen begonnen tent en zaal vol te stromen. De for matie Mother Vandenberg The Fabulous Four maakte daar dankbaar gebruik van. Met hun covers van nummers van onder meer Roxette wisten zij het nodige enthousiasme los te maken bij het publiek. Mo ther Vandenberg toonde zich een hecht spelende formatie en het enige dat eigenlijk aan het optreden ontbrak waren eigen nummers. Wel veel eigen werk werd gespeeld door de hard- rockformatie Angin die veel head-bangers naar de tent wist te lokken. Zij werden vergast op snel en stevig werk en een goed gedoseerd aantal fraaie dubbele gitaalsoli. Bij Flat Battery ging de gitaar van met af aan in de hoogste versnelling en .was daar ook niet meer uit te branden. Pom pende bas en stuwend drum- werk vormden een stevig fun dament voor gierende gitaren en, gedreven zang. Net als voor Flat Battery speelde ook de Zeeuws-Molukse band .Matipa voor het eerst op het Brogum- festival. Helaas voor die band viel hun optreden net in een dood moment van het festival. Zij moesten genoegen nemen met slechts weinig publiek en dat was jammer voor de band. Oude bekenden Oude bekenden op Anywave waren vervolgens het ver nieuwde TSE en de Jackstreet- band die weliswaar in dezelfde bezetting als vorig jaar aan trad op Anywave, maar wel het repertoire had aangepast. Nieuw op Anywave was vervol gens de formatie De Fags. Een fraai stukje rock'n roll en dat werd duidelijk gewaardeerd. De Fags speelden voor een vol le zaal. Ook de hard-rockfor- matie A no One, vorig jaar nog gafficheerd als de nieuwe Zeeuwse hardrockbelofte, mocht veel publiek begroeten. De liefhebbers werden niet te leurgesteld. Het optreden van debutant Gear maakte wat minder en thousiasme los. Tijdens het al lereerste live-optreden van de ze verzameling oude rockers rammelde het zo nu en dan nog wat en je maakt het jezelf na tuurlijk ook niet makkelijk door Cream-klassiekers als White Room ten gehore te bren gen. Dolle pret was het vervol gens bij het optreden van (Ca se) Crosshead. Het repertoire varieerde van werk van Ray Charles tot Thin Lizzy's Dan cing in the Moonlight (It's caught me in it's spotlight). Het laatste compleet met dub belloops gitaarsolo van het duo Huggett/Rouw. Snel, swingend en funky was het optreden van Mr. Weirdo Cap. Enthousiast was het pu bliek ook over de show van de twaalfmansformatie Crush. Tot in de late, zeer late, uurtjes werd het feest afgesloten met de coverband N.I.K.S uit Mid delburg en daarmee zat het er voor de bezoekers van Anywa ve weer op. Voor de vrijwilli gers moest het werk toen nog beginnen. „Alles overziende is het prima gelopen", aldus een woordvoerster van Stichting Brogum. De dubbelgrote tent was ingehuurd in verband met het concert Van De Dijk. De Dijk kwam niet. „Maar die grote tent is goed bevallen, misschien dat we volgend jaar weer wel huren". optreden van De Dijk een extra grote tent neergezet. Helaas voor Brogum, en de fans van De Dijk, werd het concert we gens ziekte van zanger Huub van der Lubbe afgezegd. Naar stig werd gezocht naar een ver vangende band. Uiteindelijk vond men de Gigantjes bereid naar Zierikzee af te reizen. Hun concert donderdag trok minder belangstelling dan men had gehoopt. Naar schatting 400 mensen gaven acte de pré- sence. De volgende dag, vrijdag, stond de Schouws-Bevelandse rockgroep King for a day voor de ondankbare taak het Any- ZIERIKZEE - Het bestuur van de Stichting Brogum kan terugzien op een geslaagde twaalfde editie van het Anywave-muziekfestival. Alles bij elkaar brach ten naar schatting een kleine 3000 muziekliefheb bers een bezoek aan het muziek- en theaterpodium aan de Julianastraat in Zierikzee. Elk jaar weer is het festival naast een muziekgebeuren ook een soort van reünie en de editie 1992 vormde daarop geen uit zondering. Zowel op het podium als in zaal en tent yonden oude bekenden elkaar. Voeg daarbij stralend zomerweer en alle ingrediënten zijn er voor een ge slaagde driedaagse happening. muziek al verdiend. Een aantal BoneQhild-muzikanten debu teerde enkele jaren geleden in Dust en in die editie van Any wave waren zij toen de jongste groep. Van Dust werd het Trea sure en van Treasure werd het Bonechild. De hard-rock van Treasure is ingeruild voor een geluid dat zich nog het best laat vergelijken met de stijl van de Red Hot Chili Peppers. Gigantjes Het festival werd donderdag ingeluid met een optreden van de Schouwse band Bonechild. Op zich een nog jonge groep, maar de groepsleden hebben inmiddels hun sporen in de Het bestuur van Brogum had in verband met de te verwach ten drukte voor het geplande Een van de gitaristen van de hardrock-formatie A no One in actie (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „De bedroevende geschiedenis van een kunstwerk (lees: het Zierikzeese drieluik) dat én om zijn artistieke én om zijn historische waarde Ne derland nooit had mogen verlaten (citaat van jonk heer Victor Eugène Louis de Stuers) kent door toe doen van dr J. A. Brandenbarg en museummede werkster Minke van Meerten toch nog een goede af loop. Na twee jaar van voorbereiding en overleg is het Zierikzeese drieluik na honderdveertig jaar weer terug in het Zierikzeese stadhuis. Tot en met 30 oktober kan men het laatmiddeleeuwse kunstwerk, althans een kopie daarvan bewonderen in de Tegel kamer van het Stadhuismuseum, waar een kleine tentoonstelling rond dit opmerkelijke schilderstuk is ingericht die de titel Triptiek in Duplo; lotgeval len van het Zierikzeese drieluik draagt. Wie de Tegelkamer binnen stapt en daar direct oog in oog komt te staan met het triptiek met het Laatste Oordeel, zal zich ongetwijfeld afvragen hoe het mogelijk is dat zo'n impo nerend schilderstuk in 1852 door het Roomskatholieke kerkbestuur voor zo weinig geld van de hand werd gedaan om hiermee een lekkend dak te kunnen repareren. De nood was blijkbaar zo hoog dat het Roomskatholieke kerkbestuur geen kant op kon. Subsidies waren immers onbekend en het gebouw vertoonde wel erg dui delijke en hinderlijke tekenen van verval. Alternatief Daarmee ging voor Zierikzee een artistiek en historisch schilderij verloren. Niet hele maal overigens, want hoewel het ondanks herhaalde pogin gen onmogelijk bleek om het originele triptychon dat zich in het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten in Brussel be vindt in bruikleen te krijgen, zijn Minke van Meerten en dr Ton Brandenbarg erin ge slaagd om een waardig alterna tief voor dit Zierikzeese drie luik te vinden. Met het Rijksmuseum in Am sterdam werd overeengekomen dat de kopieën van de twee zij luiken deze zomer een plaatsje krijgen in het Stadhuismu seum van Zierikzee. Deze ko pieën zijn in 1879 door de Brus selse schilder P. W. Sebes in op dracht van jonkheer mr Victor Eugène Louis de Stuers ge schilderd. Deze jonkheer be kritiseerde reeds in 1880 reeds de handelwijze van het Rooms katholieke kerkbestuur dat het drieluik voor amper zeven tig gulden verpatste. Hiermee ging volgens de jonkheer een schilderij verloren dat Neder land nooit had mogen verlaten. Totaliteit Om de bezoekers van het Stad huismuseum toch een indruk van het rond 1500 vervaardigde drieluik te geven is voor het middenpaneel gebruik ge maakt van een foto (op ware grootte). Daarmee is Zierikzee de enige plaats waar het drie luik in zijn totaliteit te zien is. Tn het Brusselse museum zijn enkel de twee zijpanelen, waarop aan de ene zijde Phi lips de Schone en Johanna van Castilië en aan de andere zijde de twee heiligen Sint Lieven (met de tang waarmee zijn tong werd uitgerukt) en Sint Maar ten zijn afgebeeld. Hoewel er in het verleden re gelmatig over dit Zierikzeese drieluik is geschreven - de eer ste die er over repte was De Stuers - is het dr Ton Branden barg geweest die de belangstel ling voor het „verloren" Zie rikzeese drieluik nieuw leven heeft ingeblazen door in de Kroniek van Stad en Lande van vorig jaar een artikel aan dit drieluik te wijden. Een artikel waaruit blijkt dat dit drieluik met het Laatste Oordeel omgeven is door onze kerheden. Niet alleen over de maker ervan, maar ook over de exacte datering, de opdrachtge ver en de plaats waar dit schil derij indertijd heeft gehangen (in de Sint Lievensmonster- kerk of in de Vierschaar) tast men nog altijd in het duister. Voor zover nu bekend zou het drieluik zo rond 1500 of wat la ter geschilderd kunnen zijn door de Meester van Affligem, ook wel de Meester van de Jo zeflegende genoemd. Hoewel ook nog wel eens wordt gedacht aan de hofschilder J. van Lae- them als mogelijke schepper van dit imponerende schilder werk waarop religie en wereld lijke macht elkaar raken. Iets dat in de late Middeleeuwen, waarin de scheiding tussen staat en kerk nog niet bestond, gebruikelijk was. Ook wereldlijke vorsten wer den geacht aan het eind van hun leven verantwoording af te moeten leggen aan Christus als heerser en opperrechter. Wat in ieder geval wel aannemelijk is is dat de twee zijpanelen en het drieluik niet door een en de zelfde persoon zijn gemaakt, daarvoor wijkt het middenpa neel met het Laatste Oordeel te veel af van de kwalitatief be tere zijluiken. Hoewel het schilderij, zeker ook door de symboliek ervan op zich al een observatie waard is, boeit het des te meer als de toeschouwer wat meer afweet van de relatie van het schilde rij met Zierikzee en de functie van het drieluik. Die relatie met de stad komt vooral tot uitdrukking in de twee heili gen, Sint' Maarten (de schuts patroon van het bisom Utrecht waartoe ook Zierikzee behoor de) en Sint Lieven die hier in die tijd sterk werden vereerd. Maar ook via de (vermoedelij ke) opdrachtgever is er een band met Zierikzee. Van Cats Hoewel het niet met volle ze kerheid te zeggen is wordt Ja cob van Cats als de mogelijke opdrachtgever van dit schilde rij genoemd. In een periode waarin Zierikzeeënaren het de Bourgondische vorsten meer dan eens behoorlijk lastig maakten door de kant van de Hoeken te kiezen, bleek deze Zierikzeese notabele een trouw volgeling van de Bourgondi sche heersers te zijn. Daarvoor werd hij beloond met het rid derschap en.met zijn benoe ming tot baljuw van Zierikzee (plaatselijk vertegenwoordiger van de vorst en verantwoorde lij voor de rechtspraak) en op- perdijkgraaf van Schouwen. Hoewel het gissen blijft zou het best weieens zo kunnen zijn dat Van Cats met dit schilderij niet alleen zijn dank aan zijn vorst (Philips de Schone) wilde uiten maar hiermee ook zijn stadgenoten wilde aanraden om de heerschappij van Philips te aanvaarden. Het herinnert daarbij mogelijkerwijze ,aan het jaar 1472 toen een aantal vooraanstaande Zierikzeeëna ren als gijzelaars werden weg gevoerd naar Brussel, nadat in Zierikzee een baljuw voortij dig aan zijn einde kwam. Hoe dan ook, het schilderij is wat dat betreft waarschijnlijk meer dan alleen maar een im ponerend schilderwerk maar herbergt dus mogelijk ook een politieke boodschap. Baljuwboek Rond dit drieluik hebben Brandenbarg, Minke van Meer ten, streekarchivaris H. Uil en Lydia Mol-Sipman een kleine tentoonstelling ingericht die de naam Triptiek in duplo draagt. Dit omdat het drieluik behalve als schilder cq foto stuk ook als vouwplaat te zien is. Deze collectie voorwerpen en teksten die alle betrekking hebben op de geschiedenis van dit Zierikzeese drieluik, is met medewerking van het Streek- archivariaat, het Rijksarchief in Middelburg en de Roomska tholieke parochie tot stand ge komen. Zo bevinden zich in de Tfegelkamer een paar Baljuw- boeken uit 1490 waarin baljuw van Cats alle nog lopende za ken per straat heeft genoteerd. Een vrij uniek iets omdat in Zierikzee nauwelijks bronnen aanwezig zijn die iets over de figuur Van Cats. Naast dit bal juwboek ligt ook het notulen boek van het roomskatholieke kerkbestuur opengeslagen op de bladzijden waarin de ver- kooponderhandclingen wor den beschreven. Die verkoop blijkt niet zomaar op een ach termiddag te zijn geslopen maar heeft geruime tijd in be slag genomen. Het Laatste Oordeel (waarvoor de belich ting helemaal moest worden aangepast) en alles wat met het schilderij te maken heeft is nog tot 1 november in het Stad huismuseum te zien. Van maandag tot en met vrijdag kunnen bezoekers de expositie Triptiek in Duplo; lotgevallen van het Zierikzeese drieluik tussen 10.00 en 17.00 uur bezoe ken. Verwachting t/m vrijdag 26 juni WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noord 3 Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht noord 3 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht var. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 juni Zon op 05.19, onder 22.04 Maan op 00.57, onder 14.12 Laatste Kwartier: 23 juni (10.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een uitloper van een ho- gedrukgebied, dat ten zuidwesten van Ierland ligt, reikt morgen tot over het midden van de Noordzee. Hierdoor is de stroming bij ons zwak uit het noordoosten. Vannacht zijn er opklaringen en in het zuiden van het land kan zich weer plaatselijk mist vormen. De minimumtempera tuur wordt een graad of 12. Overdag zijn er perioden met zon. Alleen in Limburg kan later op de dag een en kele bui vanuit Duitsland binnendrij ven. De middagtemperatuur loopt uiteen van 20 graden op de Wad deneilanden tot plaatselijk 24 in het midden en zuiden van het land. Er staat weinig wind. De rest van deze week verandert er weinig. De perio den met zon hebben de overhand en de middagtemperatuur weet zich iets boven de 20 graden te handha ven. VELSEN - In het recreatiege bied Spaarnwoude in Velsen is zaterdag Nederlands grootste kunstwerk officieel in gebruik genomen. Het gaat ondermeer om een vijftien meter hoge klimwand, die behalve kunst zinnig ook geschikt is voor de klimsport. Het kunstwerk, dat is ontworpen door de beeld houwer Frans de Wit, is opge bouwd uit bijna tweehonderd betonblokken. Aan de voorbe reiding van het project is drie jaar gewerkt. DEN HAAG - De politie van Den Haag heeft in het week einde samen met de reddings brigade in totaal 23 mensen uit zee moeten oppikken. In geen van de gevallen was sprake van ernstige verwondingen. Dat heeft een woordvoerder van de Haagse politie zondag gezegd. Opmerkelijk was volgens de zegsman dat 17 van de drenke lingen afkomstig waren uit Tsjechoslowakije. De bad gasten kwamen volgens hem in de problemen door een combi natie van de harde noorden wind en de lage waterstand. „De mensen werden daardoor in zee getrokken." ZIERIKZEESCHE® nieuwsbodeH Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van '1 Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na. 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 47.50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom afschr. f 169.00 Losse nummers f 1.00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag ..succesjes" (t/m 4 regels) 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3