Poppen- en beren- beurs Zierikzee 'Milieu bedreigd door forse loonstijgingen nieuwe cao's' Acties sociale werkvoorziening waterstanden Beckers wil afspraken maken om Janmaat buitenspel te zetten Misdaadauteur Baantjer te gast in Zierikzee Video-regi straties on gelukken op Wester- schelde niet naar justitie Water sporters in moeilijk heden door harde wind Vrijgelaten chauffeurs weer vast in Griekenland Kosto terug naar gerestau reerde woning 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Eén lijn trekken UTRECHT - Politiek leider Ria Beckers van Groen Links wil dat CDA, PvdA, VVD, D66 en haar eigen partij gezamenlijk afspraken maken over een strate gie om de Centrum Democraten van Janmaat bui tenspel te zetten. Zij vindt dat deze vijf politieke partijen één lijn moeten trekken op het gebied van het minderhedenvraagstuk in de verkiezingscam pagne voor een nieuwe Tweede Kamer. Die verkie zingen zijn in mei 1994 of zoveel eerder als het kabi net voortijdig valt. Op een partijbijeenkomst van Groen Links zaterdag in Utrecht zei Beckers dat de Tweede-Kamerverkiezingen voor een belangrijk deel in het teken zullen staan van de posi tie van de allochtonen in Ne derland. Zij wees erop dat de partij van Janmaat nu al garen spint bij het door VVD-leider Bolkestein aangezwengelde publieke debat over buiten landse minderheden. In de opi niepeilingen staan de Centrum Democraten nu op vier Kamer zetels. Dat zijn er drie meer dan waarover Janmaat nu be schikt. Fatsoen Beckers vindt dat de vijf par tijvoorzitters een code van po litieke fatsoen met elkaar moe ten overeenkomen. „Afspra ken over aard en toon van ko mende verkiezingscampag nes", aldus Beckers zaterdag. Voorzitter Van Velzen van het CDA vindt dat Bolkestein schuldig is aan de winst van Janmaat. „Het zal niet zijn be doeling zijn geweest, maar het is wel het effect van zijn uitla tingen over 'de islam", aldus Van Velzen zaterdag op de TROS-radio. Bolkestein is de laatste maanden veel in het nieuws met uitspraken over de gewoonten en gebruiken van sommige moslims, zoals poly gamie en besnijdenis van geslachtsrijpe meisje. In Utrecht stortte Beckers haar hoon uit over D66-leider Van Mierlo, omdat deze tegen een referendum in Nederland is over het Verdrag van Maas tricht, dat over een eenwording van Europa gaat. In navolging van Denemarken, Ierland en Frankrijk wil Groen Links ook in Nederland een volksraad pleging. De partij staat daar mee alleen in de Tweede Ka mer. Sinds de oprichting heeft D66 altijd vurig gepleit voor de instelling van referenda. „Maar nu lopen ze liever een straatje om. Mogelijke rege ringsdeelname met het CDA is bij D66 momenteel van hogere orde dan het ideeëngoed waar voor ze zeggen te staan", zo zei Beckers. Vervolq van paq. 1 man in hart en nieren, in deze tijd niet graag meer politie man zou willen zijn. „Ik geloof dat ik nu in opstand zou komen tegen justitie" grinnikt de au teur, terwijl hij opnieuw een van "zij n boeken van een hand tekening'voorziet. Voor eïepoli tie worden de mógelijkheden en middelen immers steeds be perkter. Doodziek ook kan hij worden van die afstandelijke en haast onmenselijke ju ristentaai als onrechtmatig verkregen bewijs en meer van die ambtelijke uitlatingen. Zijn met aanzienlijk meer menselijke warmte geschreven boeken vormen wat betreft een aardige tegenwicht tegen deze verzakelijking. Hoewel het bezoek van Baant jer aan de Zierikzeese boek handel zonder meer het hoogte punt van deze maand van het spannende boek is, is er deze maand nog een aardige „lok- 'kertje" dat vergelijkbaar is met het jaarlijkse boeken weekgeschenk. Wie een dezer dagen bij De Vries het boekje Dolan's Cadillac van Stephen King koopt krijgt daarbij een chequeboekje cadeau met daarin twintig waardebonnen. Deze bonnen geven tot en met 31 augustus recht op vijf gul den korting op de aanschaf van een aantal spannende boeken. Vervolq van paq. 1 dag niet in dichte drommen langs de stands schuifelt. Zo heeft ze tenminste de gelegen heid om iets over de achter grond van deze antroposofi sche poppen te vertellen, want daarin zijn poppen meer dan alleen maar leuk maar vervul len ze bij de ontwikkeling van het kind een bepaalde functie. Verstopbeertje Haar verstop-beertje -een beertje op een stok dat door een draai in het rieten mandje verdwijnt blijkt nogal wat be langstelling te trekken, iets dat ook voor de poppenfamilie van Nel Groothedde en de was- en Fimo-klei poppen van Fran cis Osephius geldt. Hoewel de Schouwen-Duivelandse pop- penmaaksters zonder meer beamen dat het niet druk is, zien ze deze beurs niet als een mislukt initiatief. De publici- titeit had misschien wat beter gekund en ook had de locatie wellicht wat duidelijker aange geven moeten worden, maar een echt fiasco is het niet. Zo iets moet gaandeweg wat meer bebekendheid krijgen in de re gio denkt Nel Groothedde. Beduidend minder positief is een andere standhoudster uit Tilburg. Zonder aarzelen geeft ze te kennen dat het voor haar zo niet hoeft, ,,'t Is een slechte beurs en de bezoekers van de beurs hebben, vindt ze noch be langstelling noch kooplust, 's Middags tegen 14.30 uur heeft ze dan ook nog niet eens voor 5,- verkocht. Deze stand houdster houdt het in het ver volg voor gezien wat Zierikzee betreft die 'blijft liever in Bra bant. UTRECHT - Een zestienjarig meisje dat vrijdag in Utrecht was ontvoerd, is dit weekend door do Duitse autoriteiten te ruggevonden bij familie in Wuppertal. Ze is inmiddels on dergebracht op een schuiladres in Nederland. lijden en standen volgens gelijdetafel Hydro-metcoccntriim Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Haagwaicr tijd stand lijd stand ZIF.RIK7.HI~ 23 juni 09.35 136 03.25 157 21.45 121 15.45 117 ROOMPOT MUI 1 I N 23 juni 08.30 130 02.50 147 20.50 115 15.00 107 MRUINISSH 23 juni 09.45 150 03.25 161 21.55 133 15.15 122 WHMLI DINCiH 23 juni 09.45 145 03.25 160 21.55 129 15.45 120 Doodtij: 25 juni Actuele informatie over afwijkingen 00-91122353 VLISSINGEN - Video registraties van onge lukken op de Wester- sehelde mogen niet ter beschikking worden ge steld van gerechtelijke instanties. Die zouden de beelden kunnen opei sen voor de beoordeling van verrichtingen van loodsen bij calamiteiten of scheepsaanvaringen. Om te voorkomen dat dat gebeurt, moet beeld materiaal onbruikbaar worden gemaakt of ver wijderd. Dat eiste de Vereniging van Staatsri- vierloodsen (VSRL) op een symposium in Vlis- singen over de Schelde Radar Keten. Woordvoerder E. van Dormael van de VSRL waarin Vlaamse Schel de- en Kanaalloodsen zijn vertegenwoordigd, vindt dat gerechtelijke instanties en nautische experts onvoldoende op de hoogte zijn van het loodswerk. Daarnaast biedt het beeldmateriaal volgens hem geen juiste weergave van wat is ge beurd. Hij voerde daar bij onder meer aan dat de map of kaart niet het panoramische beeld van het vaarwater biedt zo als wel wordt waargeno men door de radarsenso ren. Van Dormael: „De VSRL meent op voldoen de wijze te hebben aan getoond waarom het be stuur van het loodswe zen geen ondeugdelijk materiaal ter beschik king moet stellen van in stanties, die daarmee, ten koste van de loodsen, hun eigen ondeskundig heid kunnen demonstre ren". De Schelde Radar Keten werd in 1991 in ge bruik genomen ter bevei liging van het scheep vaartverkeer op de Wes- terschelde. Het systeem telt 18 radarsensoren en 5 bemande centrales. IJMUIDEN - De kustwacht en andere hulpverleners hebben zaterdagmiddag de handen vol gehad aan in problemen ge raakte watersporters. Oorzaak daarvan was de harde wind, aldus kustwacht-woord voer der G. Miedema. Een surfer raakte voor de Friese IJssel- meerkust in de problemen en kwam om het leven. Volgens het Kustwachtcentrum in IJmuiden regende het zater dagmiddag meldingen van aan de grond gelopen motor- en zeiljachten, gebroken masten, defecte motoren of roeren en in problemen verkerende'surfers. Reddingsboten en slepers moesten op het IJsselmeer, de randmeren en de Waddenzee zo'n dertig keer hulp bieden. In een groot aantal andere benar de situaties konden waterspor ters zichzelf of met hulp van andere recreanten redden. In de Zeeuwse wateren deden zich aanmerkelijk minder moei lijkheden voor. Voor de Friese IJsselmeerkust raakte één sur fer in ernstige moeilijkheden. Hij kon door andere water sporters uit het water worden gehaald en werd naar een zie kenhuis in Stavoren overge bracht. Hij bleek bij aankomst te zijn overleden. Het is nog on bekend of de man is verdron ken of aan onderkoeling is be zweken. Minister Alders van milieubeheer: HILVERSUM - Minister Aiders van milieubeheer vindt dat het milieu geschaad wordt door de forse loonsverhogingen in recent afgesloten cao's. Loonstijgingen die meer inhouden dan wat nodig is om de prijsstijgingen te compenseren leiden volgens de minister tot overconsumptie met alle nadelige ge volgen voor het milieu vandien. Alders zei dat zon dagochtend in het IKON-radioprogramma ,,De an dere wereld van zondagmorgen". De minister zei zich onder meer te ergeren aan de cao's die de afgelopen week werden af gesloten in de ziekenhuissector en de bejaardenzorg. „Wat ik waarneem is dat we in de fase terechtkomen van het alsmaar meer" Hij wees erop dat reële loonstijgingen ook in andere sectoren zijn afgesproken. Alsmaar meer „Als wij menen dat we in dit land moeten kiezen voor een duurzame ontwikkeling, dan zullen wij moeten stoppen met het alsmaar meer. Bij voor beeld: we hebben grote succes sen geboekt met katalysatoren voor auto's. Dat leverde het mi lieu echte winst op. Wat je ziet is dat de hele winst daarvan verloren is gegaan doordat we meer te besteden hadden. We kochten dus grotere auto's en we gingen meer kilometers rij den. De hele winst valt weg te gen de trend van alsmaar meer." In de nieuwe cao's voor de zorgsector hadden volgens Vrachtbrieven ,niet in orde GELDERMALSEN - De twee vrachtwagenchauf feurs van het bedrijf Jan de Lely uit Geldernmalsen die vrijdag toestemming kregen de Griekse ha venstad Patras te verlaten, zijn zondagochtend op nieuw aangehouden. De douane bij de Grieks- Macedonische grens hield Johan Botsel en John Ma- thysen aan omdat de vrachtbrieven van beide wa gens ,,niet in orde waren". Dat heeft Jan de Lely zon dag bekendgemaakt. Botsel en Mathysen mochten Patras verlaten nadat op hun vrachtbrieven de eindbestem ming Republiek Skopje (Mace donië) was veranderd in „voor malige socialistische Joegosla vische republiek". Grieken land erkent de onafhankelijk heid van Macedonië noch de naam Skopje. Minister De wijziging in de officiële pa pieren gebeurde op last van de Griekse minister van verkeer. Het hoofd van de douane aan de grens met Macedonië stelde echter, volgens De Lely, „niets te maken te hebben met een minister". Onduidelijk is wat er nu verder met Botsel en Me- thysen gaat gebeuren. De Lely heeft inmiddels de Nederland se ambassade in Athene ge waarschuwd. Die heeft toege zegd contact op te nemen met de Griekse autoriteiten. „Over de ambassade niets dan lof", aldus De Lely. „Zij helpen ons waar ze kunnen. Maar hier is niets tegen te doen. Het is ge woon een politiek spelletje. Misschien moet ik maar eens de Griekse ambassade in Den Haag bezetten. Kijken of dat helpt." Ondanks nieuw bod UTRECHT - Ondanks een nieuw loonbod van staats secretaris Ter Veld van sociale zaken en werkgele genheid, beginnen maandag acties in de sociale werkvoorziening (85.000 werknemers). Bestuurder H. Leerentveld van de AbvaKabo heeft dit vrijdag avond meegedeeld, een dag na het verlopen van het ultimatum van de bonden. Hij noemt het bod van Ter Veld „ver onder de maat". Het bod behelst een loonsver hoging van 2,5 procent op 1 ju li, een eenmalige uitkering van 260 gulden op 1 september en een loonsverhoging van 0,7 procent op 1 janauri 1993. Een bedrag van 260 gulden komt - gemiddeld- neer op 0,6 procent. De werkgevers in de WSW- sector kunnen volgens Leerent veld het conflict voorkomen door de ruimte die T?r Veld" biedt aan te vullen uit hun ei gen budgetten en met de op brengst van een lager ziekte verzuim. Loonsverhoging Het aanvankelijke bod van Ter Veld voorzag, op dezelfde data als in het nieuwe aanbod, in loonsverhogingen van 2,25 en 0,75 procent en een uitkering van 250 gulden. Bovendien ziet de staatssecretaris af van de eis dat voor de financiering een verlaging van de pensioenpre mie met 1 procent moet worden gebruikt. Ze handhaaft een verhoging van de vut-leeftijd van 60 tot 61 jaar en verlaging van het uitkeringspercentage van 80 naar 75. Het overleg op 2 juli waarvoor de staatssecreta ris de bonden vrijdag heeft uit genodigd, is volgens Leerent veld snel afgelopen als zij aan het bod vasthoudt. De bonden hebben 4,5 procent geëist. Maandag wordt begonnen met „waarschuwingsacties" in de vorm van werkonderbrekingen van maximaal twee uur in hot Noorden, de week erop gevolgd door het oosten en vervolgens in Limburg. In de rest van het land züllen in die tijd on dersteuningsacties worden ge voerd. Alders alleen maar .scheefge groeide loonverhoudingen van bepaalde groeperingen aange pakt moeten worden. Hij vindt dat het tijd wordtflat er een de bat tussen werkgevers, werk nemers en overheid komt over duurzame ontwikkeling Dat zou er toe moeten leiden dal op grote schaal werk wordt ge maakt van hot milieu vraagstuk in eigen land, van Samenwerking met de Derde Wereld en van stoppen met „alsmaar meer" Niet bang Alders zei niet bang te zijn voor een stroom van kritiek op zijn bemoeienis met cao's. „Duurzame ontwikkeling be tekent het integreren van eco logie en economie en ik snap niet hoe iemand vol kan hou den dat hij zegt dat de minister van milieu zich met zijn eigen zaken moet bezighouden. Die twee elementen hebben met ons totaal maatschappelijk le ven te maken." In dezelfde uitzending zei mi nister Pronk dat het voorstel baar is dat er in cao's ook een „milieucomponent" komt. Er zouden afspraken kunnen wor den gemaakt over matiging als de werkgevers het milieube leid in hun sector hard maken. De overheid zou arbeid minder moeten belasten dan milieu vervuilende activiteiten. Pre mier Lubbers uitte vrijdag op zijn wekelijkse persconferen tie ook kritiek op de nieuwe cao's in de zorgsector. Hij toon de zich zeer geïrriteerd over de volgens hem veel te dure loo- nafspraken tussen vakbonden en werkgevers van dit jaar. „Het is onbegrijpelijk hoe lichtzinnig zij ermee omsprin gen", aldus de minister president. Voor de premier staat het vast dat de inflatie en de werkloosheid gevaarlijk gaan toenemen als werkgevers volgend jaar en daarna ook looneisen van 4 procent en meer honoreren. GROOTSCHERMER - Staats secretaris Kosto van justitie en zijn echtgenote zullen binnen enkele dagen hun gerestau reerde woning aan het Noor deinde in Grootschermer be trekken, zo heeft de staatsse cretaris maandag bevestigd. De woning werd in de vroege ochtend van 13 november 1991 ernstig beschadigd door een bomexplosie, die enkele uren later werd opgeëist door de Ra dicaal Anti-Racistische Actie groep RaRa. De bom gold vol gens de verklaring van RaRa aan het ANP als protest tegen Kosto's asiel- en vreemdelin genbeleid. Volgens Kosto is de plaatselijke aannemer er in ge slaagd zijn monumentale her enhuis volledig in de oorspron kelijke staat te herstellen. De woning is het afgelopen week einde opgeleverd. Het echtpaar woonde tijdens de zeven maan den durende restauratie in het nabijgelegen dorp De Rijp Kosto zei te hebben gehoopt dat de verhuizing in stilte had kunnen verlopen „omdat pu bliciteit toch weer uitdagend IJSSELSTEIN - Een felle brand heeft zaterdagmiddag de basisschool De Thndcm in IJs- sclstcin grotendeels in de as ge legd. De schade wordt geschat op twee tot drie miljoen gul den. Dat heeft een woordvoer der van de brandweer van IJs selstcin zaterdag meegedeeld. Ul-X— Tot en met zaterdag 4 juli Zierikzee Leesprogramma voor de jeugd. Openbare bibliotheek De Stol- pe. Openingstijden. Tot en met 1 september Drej.sehor Landbouwmuseum, Mr. Pieter Moggeslraal 5 Landbouw werktuigen, gebruiksvoorwer pen, vlasbewerking. Van maandag l/m zaterdag. Open van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 28 juni Zierikzee Zomerexpositie in Noordha venpoort. Dagelijks (met uit zondering van maandag) van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met 30 juni Zierikzee Expositie tekeningen en textie le werkstukken in De Stolpe; tijdens openingsuren biblio theek voor publiek toeganke lijk. Tot en met 17 juli Zierikzee Expositie grafiek uit RSG- collectie. In galerie Galerij. Maandag van 14.30 uur tot 15.30 uur en na telefonische af spraak. Maandag 22 juni Brouwershaven Vergadering adviescommissie az. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. 19.00-20.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. 19.00-20.30 uur. Dinsdag 23 juni Zierikzee Senioren-fietstocht. Vanaf sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Jubileumavond UW Concert zaal. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie az. Ge meentehuis. 16.00 uur. Renesse Expositie Jean du Neele. Jaco- buskerk. Van 13.30 tot 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederlands Hervormde Jacobuskerk. 14.00-16.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. 19.00-20.30 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. 19.00-20.30 uur. Noordgouwe Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Wortn.instraat 23, 10.00-12.00 uur. Woensdag 24 juni Zierikzee Concert Koninkelijke Harmo nie Kunst en Eer. De Jon- gestraat. 19.30 uur. (Als het weer het toelaat.) Schoonmaakaktie door CJV- jeugdleden. Binnenstad. 13.00- 16.00 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zcepeduinen Vanaf poort Slot Haamstede. 19.00 uur. Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Rcke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Scharendijke Vergadering D66. Dorpshuis De Putmcot. 20.00 uur. Vergadering commissie be zwaarschrift enG emeent ehu i s 20 00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijk beheer Stadhuis. 19.30 uur. Bruinissc Weekmarkt. Kerkplein. Van 08.00 tot 13.00 uur. Donderdag 25 juni Zierikzee Schrijfavond Amnesty Inter national l'rinses .Juliana- school. 19.00-20.30 uur. Renesse Expositie Jean du Neele Jaco buskerk Van J3.30 tol 16.30 uur. Openstelling kerk. Nederlands I lervormde Jaeobuskerk. 14.00 16.00 uur. Couvert Kent Messenger Band (brassband!. Hervormde Jaeo buskerk. 20.00 uur. Kllcmcrt Inspraakbijeenkomst dorps plan Kllemeel. '1 Dtirpsuus 20 00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2