UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Misdaadauteur A. C. Baantjer: te gast bij Zierikzeese boekwinkel Matige belangstelling voor poppenbeurs in Zierikzee Auto's dit weekeinde doelwit van dieven r r ZIERIKZEESCHE j NIEUWSBODE GEBOORTEKAARTJES? Oud-rechercheur blijkt niet alleen 'n verdienstelijk schrijver, maar ook 'n boeiende verteller Vier Schouwen-Duivelandse poppenmaaksters tonen werk 3 Q 4 rs VJ 5 7 Autokrakers zeer actief dé krant van schouwen -duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel, 01110-16551 MAANDAG 22 JUNI 1992 148e JAARGANG NR 25173 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Baantjer temidden van zijn boeken. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Oh mijnheer, ze vreet ze gewoon" Daarmee bekent een openhartige echtgenoot aan misdaadauteur A. C. (Appie) Baantjer dat zijn vrouw geen enkel De Cock-boek ongemoeid kan la ten. Elke uitgave heeft ze wel gelezen of beter gezegd verslonden en ook zaterdag kan ze de verleiding van •zo'n puur Amsterdamse misdaadroman niet weer staan. Op zich heel begrijpelijk want juist deze za terdag wordt zo'n De Cock-uitgave bij boekhandel De Vries in Zierikzee voorzien van een handtekening van de auteur zelf. Gezeten achter een tafeltje met talloze boeken signeert hij vele boeken terwijl hij ondertussen honderd uit vertelt. De boekhandel die oud-recher cheur Baantjer op bezoek krijgt is verzekerd van succes. Niet alleen zijn zijn boeken in brede kring geliefde lectuur, ook is hij een man die smake lijk kan vertellen over'zijn be levenissen als rechercheur van het bureau Warmoesstraat, een bureau middenin ,,de warme buurt" van Amsterdam. Die ervaring (Baantjer was eerder te gast in Goes) was voor uitge verij/boekhandel De Koperen Tuin, eigenaar van de Vries Boekhandel aanleiding om de Amsterdamse ex-rechercheur in het kader van de maand van het spannende boek uit te nodi gen voor een bezoek aan de Zie rikzeese boekhandel. Dat levert zaterdagmiddag nogal wat drukte in de winkel aan het Havenplein op. Tröliwe De Cock-fans willen de schep per van „hun" inspecteur De Cock weieens in levende lijve zien of willen toch zeker een De Cock-uitgave door hem laten tekenen. Er zijn zelfs verstokte Baantjer-lezers die voor deze gelegenheid boeken opzij heb ben laten leggen zodat de au teur, deze, ondanks hun afwe zigheid toch van een handteke ning kan voorzien. Dat signeren van boeken be schouwt de auteur van inmi- dels 64 De Cock-titels niet als „een moetje" ten faveure van de uitgever. De Amsterdammer heeft het in Zierikzee duidelijk prima naar zijn zin en vertelt net zo gemakkelijk als hij schrijft. Iets dat lang niet alle schrijvers gegeven is. Met zo veel jaren politie-ervaring - Baantjer was van 1954 tot 1983 politieman- opgedaan in een tot ieders verbeelding spreken de buurt als de Warmoesstraat valt er natuurlijk ook heel wat te vertellen. Wat dat betreft is er nog voldoende stof voor nieuwe De Cock-verhalen. Het. eerstvolgende boek met een nieuw De Cock-avontuur komt er dan ook alweer aan. Deze nazomer verschijnt bij uitgeverij Fontein het boek Duel in de nacht. Dat moet dan het 65 e De Cock avontuur zijn sinds Baantjer in 1959 debu teerde met 5x8 grijpt in. Een groot deel van deze boeken heeft de rasechte politieman nog tijdens zijn dienstjaren ge schreven. Iets waartegen zijn superieuren in 't allereerste be gin wat zorgelijk aankeken Rechercheur Baantjer, een ech te man van de praktijk zou door zijn boeken eens iets te veel over het politiewerk naar buiten kunnen brengen. Beleveilissen Die vrees bleek al vrij snel on gegrond en zo kon Baantjer voortgaan met het beschrijven van zijn ervaringen als recher cheur. Wellicht is dat „van zich af schrijven" van alle leuke en ook minder prettige ervarin gen de reden dat Baantjer het zo lang bij het bureau War moesstraat heeft uitgehouden .„zonder daar gek te worden" zo grapt hij. Inmiddels zijn er ook De Cock- boekeri verfilmd zoals onder andere Moord in extase en staat het werk van de Amster damse misdaadauteur nog .al- lijd volop in de belangstelling. Sterker nog, na al die De Cock- boeken zijn er nog altijd geen tekenen die erop wijzen dat de markt verzadigd raakt. Inte gendeel zelfs, de belangstelling voor zijn werk neemt nog steeds toe. Zelfkant Een verklaring hiervoor kan de auteur niet direct geven. Is het wellicht het herkenbare en het typisch Hollandse sfeertje dat hij in zijn verhalen be schrijft of zijn het de tot de ver beelding sprekende figuren als die weliswaar aan de zelfkant van de samenleving leven en „zaakjes" doen die vrouwe justitia niet kan tolereren niaar die toch bij de lezer ge voelens van sympathie opwek ken. Of is het misschien die op merkelijke „haat/liefdever houding" tussen rechercheur en crimineel van de oude stem pel die de lezers intrigeert en bekoort. Zeker is dat de situatie zoals die in de boeken van Baantjer wordt beschreven de laatste ja ren veranderd is. In de periode dat Baantjer rechercheur was kende de onderwereld nog een duidelijke gedragscode. Wie zich daar niet aan hield werd verstoten. Die gedragscode is nu verdwenen waardoor er ook een ander soort misdrijven voorkomt. „Liquidatiemoor- den en het beroven van oude vrouwtjes kwamen in mijn tijd niet voor" herinnert Baantjer zich. Maar ook binnen de politie is het nodige veranderd, waar door Baantjer, hoewel politie- vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - ,,Niks an hier" tot „niet onaardig" en „best een herhaling waard". De meningen van de standhouders die zaterdag acte de presence gaven tijdens de eerste poppen- en berenbeurs in Zierikzee waren verdeeld. Hoewel de belangstelling wat te genviel vonden een aantal het initiatief van organi sator Bert van Oosterhout om eens een keer in Zie rikzee een poppen-en berenbeurs te houden best de moeite waard. Voor een ander bleek de beurs niet aan de verwachtingen te voldoen. Nu eens niet de gebruikelijke Concert(zaal)gangers maar Loesje Pop met haar uitgebrei de familie en Bruintje Beer met aanhang hebben zaterdag hun intrek genomen in de Con certzaal, waar verschillende poppenmaaksters en ateliers en zelfs een heuse poppendok ter (Wil Joukema uit Nijme gen) vanaf 10.30 uur hun intrek hebben genomen. voor wie zelf geen enkele be hoefte heeft om met klei, was en stof aan de slag te gaan is er zaterdag ook genoeg te kijken, al is de hoeveelheid poppen en attributen wel erg overweldi gend en doet het aantal poppen en beren, oud speelgoed en mi niaturen de bezoeker bij zijn entree duizelen. 't Kan de bezoeker niet ont gaan dat de poppen- en beren wereld net zo divers is als de grote mensenwereld. Zo oogt de broer van de rattenvanger van Hameien en de tovenaar uit Tolkiens Hobbit -twee geesteskinderen van Francis Osephius uit Zierikzee- heel anders dan de zachte donzige dotjes van Anneke Lamijn, de poppenmaakster uit Dreischor die vooral als maakster van an troposofische poppen bekend heid geniet. Gezien de filosofie achter deze stofpoppen waarvan de kleinsten geen neus, ogen of mond hebben is dusdanig dat het voor Anneke Lamijn wel prettig is dat het publiek zater- vervolg pagina 2 Onder hen vier Schouwen-Dui velandse poppenmaaksters die •nu eens niet ver hoeven te rei zen om aan zo'n beurs deel te kunnen nemen. Francis Osep hius. Riet van de Velde, Anno ke Lamijn en Nel Grootheddo kunnen hun geesteskinderen en aanverwante artikelen nu eens aan hun plaatsgenoten la ten zien. Wat dat betreft vinden ze het een goed idee van organisator Bert van Oosterhout om ook eens in Zierikzee zo'n poppen en berenbeurs te houden. Een beurs waar niet alleen veel te zien maar vooral ook veel te koop is voor de poppen- maakster. Van minuscule pop- pehandjes tot mallen, van Ffmo-klei tot verstop-beertjes (een vinding van Anneke La mijn) bandjes, strikjes en kleertjes en Bruintje Beer in alle maten, kortom alles wat nodig kan zijn voor het maken van een pop is zaterdag in de Concertzaal te koop. Pakket Wie niet zo handig en creatief is kan het altijd nog proberen met een pakket, waarmee een pop dankzij een gedetailleerde werkbeschrijving toch het le vcnslichl kan zien. Maar ook Een keur van poppen en beren was zaterdag ft Houdt) zien in de Zierikzeese Concertzaal. (Foto: Joop van Het succes maakt sommige misdrijven eervol. Ben Jonson Perioden met zon HET WEER Vannacht in het zuiden plaatselijk mist. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden Overdag perio den met zon en later op de dag in Limburg mogelijk een bui. Middag- temperatuur ongeveer 22 graden. Wind in hoofdzaak noordoost. DRIELUIK Het Zierikzees drieluik is deze zomer te zien in dee te gelkamer van het Stadhuismuseum. BRANDWEER De brandweermannen juit Kruiningen bleken in Burgh- •Va Haamstede onbetwist de sterkste ploeg. FILMMATERIAAL Zierikzee wil filmmateriaal Watersnoodramp aan schaffen. SPRINGCONCOURS Rianne Struijk wint via barrage springconcours in Re nesse Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE/SCHARENDIJKE/BROUWERSHA- VEN - In Zierikzee, Scharendijke en Brouwershaven zijn dit weekeinde auto's vernield of opengebroken. Met name in Zierikzee was dat het geval. In de nacht van donderdag op vrijdag werden bij de Mossel boomgaard, de Beddeweeg, 't Luitje, de Oude en Nieuwe Ha ven en de Nieuwe Bogerdstraat verschillende auto's openge broken waarbij het de ongeno de gasten vooral te doen was om de autoradio's. In diezelfde nacht werden in diezelfde Nieuwe Bogerdstraat, de Nieu we Haven en de Keetenstraat auto's vernield. De schade hier van is nog niet bekend. H. uit Siegen werd in Scharen dijke eveneens geconfronteerd met de negatieve kanten van zijn minder eerlijke mede mens. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd van zijn auto die aan de Achthoek van Scha rendijke stond een surfplank ontvreemd. De waarde hiervan bedraagt ongeveer 1000 DM. Zijn landgenoot, L uit Bad Liebenwerda deed dit weekein de eveneens een minder pretti ge ervaring op. Uit zijn auto die aan de Nieuwe Jachthaven in Brouwershaven stond werd een boormachine ontvreemd. Zondagmorgen omstreeks 04.00 uur bemerkte een nacht waker van een camping in Re- nesse een man die met drie au toradio's onder zijn arm het terrein opkwam. De politie die hiervan in kennis werd gesteld hield de man, M. uit Waalwijk aan en nam hem mee naar het politiebureau voor verder on derzoek. Dit omdat de autora dio's vermoedelijk gestolen zijn uit geparkeerde auto's. RENESSE - In het weekend zijn autokrakers actief ge weest. In Renesse werden in to taal vier auto's opengebroken. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Zondag werd ingebroken in de aan de Hogezoom in Renesse geparkeerd staande auto van R. uit Renesse. De radioc asset - tespeler werd ontvreemd. In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in de auto van V. uit Pernis. De dieven gingen er vandoor met radio- cassettespeler en equalize!'. V. claimt een schade van 1500,-. In diezelfde nacht was de auto van S.l uit Eckrath het doelwit van autokrakers. Uit de aan de Hoogenboomlaan geparkeerd staande auto verdween een ver sterker en drie cd's. G. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een O kwartaalabonnement I 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam Dhr./mevr.. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: I 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1