Ruim baan voor de glasaal Kampeerdoop RSG'ers Onderzoek naar onnodig dierenleed in slachterij Russen verdacht van moord op echtpaar Diagnose Alzheimer via Japanse techniek Gebruik van softdrugs door scholieren stijgt Aidspatiënt eist 1,5 ton van zijn werkgever Financieringstekort in volgende periode weg Veertig miljoen voor huisvesten van ouderen i Volgens Duitse justitie Bij levende patiënten Ook meer roken en drinken Mogelijk wegens ziekte ontslagen Waterschap biedt palingen in spe de helpende hand Varkens opeengepakt bij Dumeco Boxtel Volgens minister Zalm Zeker 370.000 extra woningen Jackpot in Roosendaal Debat over arrestaties TBC bij catering VRIJDAG 20 JUN11997 NR 26199 I r NEURENBERG (DPA) - De Duitse justitie verdenkt 'twee voortvluchtige Russische criminelen van de moord op een Nederlands echtpaar uit Delden bij de Duitse stad Neurenberg. De politie heeft een grote zoekactie op touw gezet. Dit heeft de politie donder- dag meegedeeld. J De Russen, die bekend staan als zeer gewelddadig en ver- moedelijk zijn gewapend, .zijn onlangs ontsnapt uit een Beierse gevangenis. De oud- ste van het duo, een 30-jarige asielzoeker, zou in 1993 in zijn vaderland iemand om het leven hebben gebracht. Hij zat vast in afwachting van zijn uitlevering. Zijn 22- jarige maat zat gevangen we gens bandendiefstal. Het echtpaar werd op 7 juni vermoord in de buurt van de Chiemsee. De verkoolde li chamen van de 63-jarige man en zijn 61-jarige vrouw zijn een dag later in hun uitge brande caravan gevonden op een parkeerplaats in een bos bij Neurenberg. LONDEN (RTR/ANP) - Japanse onderzoekers beweren dat zij een techniek hebben gevonden om met zekerheid de ziekte van Alzheimer vast te stellen bij levende patiënten. Zij denken dat hun methode kan bijdragen aan de ontwikkeling van de bestrijding van de ziekte. Mensen krijgen een on schuldige, radioactieve stof ingespoten. Een stof die zich hecht aan een enzym dat verband houdt met Alz heimer. Het enzym geeft Analyse prikkels door. Als het en zym minder actief is, wijst dit op bepaalde kenmerken van Alzheimer, zoals een aantasting van het geheu gen. derd. De onderzoekers schrijven dat deze week in de Lancet. Door met scans te volgen waar het enzym in de herse nen naartoe gaat, en hoe ac tief het daar is, kan volgens de onderzoekers worden achterhaald of iemand Alz heimer heeft. Hoe meer ge bieden waar het enzym minder goed werkt, hoe verder de ziekte al is gevor- Alzheimer, dat een onge neeslijke en dodelijke ziek te is, kan nu alleen met zekerheid worden vastge steld door analyse van her- senmateriaal. Dat gebeurt gebruikelijk alleen als ie mand al is overleden. De onderzoekers spoten vijf patiënten die Alzhei mer hadden in met de stof, en acht ouderen die nog ge zond waren. Bij de vijf zie ken gaf het enzym in be paalde delen van de hersens minder prikkels door. DEN HAAG (ANP) - Scholieren zijn sinds 1992 meer softdrugs gaan gebruiken. In 1996 gebruikte 11 pro cent van hen wel eens hasj of marihuana. 'Tn 1992 was dat nog 7 pro cent. Harddrugs zijn nauwe lijks populairder geworden. Scholieren zijn wel weer meer gaan roken en drinken. Het gokken nam af. Het Trimbos Instituut maak te gisteren de resultaten be kend van een onderzoek on der 10.000 12- tot 18-jarige leerlingen, dat voor de vier- de maal is gehouden. Hun werd vooral gevraagd of zij in de laatste vier weken voor het onderzoek hadden ge rookt, gedronken of gegokt. Prof. dr. H. Rigter, directeur van het Trimbos Instituut, noemt de uitkomsten van het onderzoek zorgwekkend. De meeste scholieren blowden niet meer dan één of twee keer in die vier weken. Tweeëneenhalf procent deed dat vaker dan tien keer. De scholieren kregen de soft drugs even vaak (van vrien den) als dat zij die zelf koch ten. Het spul werd meestal in een koffieshop aangeschaft. Een kleine groep had een huisdealer. Hard drugs Het gebruik van harddrugs is nauwelijks gestegen. Eén op de vijftig scholieren gaf aan XTC te hebben gebruikt. Half zo veel nam cocaïne, en niet meer dan 0,5 procent he roïne. Het gebruik van paddo's lag in 1996 op 1,5 procent. Vier procent van de middelbare scholieren slikte kalme ringsmiddelen, en 2 procent slaapmiddelen. Voor alle drugs geldt dat jongens meer gebruiken dan meisjes. GRONINGEN (ANP) - Een aidspatiënt heeft don derdag voor de kantonrechter in Groningen een schadevergoeding van 150.000 gulden geëist van zijn werkgever Graphic Shop. Volgens de patiënt, de 38-ja- rige Richard Bos, wil het Groningse bedrijf hem we gens zijn ziekte ontslaan. Bos is medewerker van de buitendienst voor de ver koop van studiomaterialen. Eigenaar Rudolf Bossina van Graphic Shop, die ontbin ding van de arbeidsovereen komst vorderde, ontkent zijn werknemer te willen ont slaan wegens diens ziekte. Verlies gelden Door een tegenvallende markt in de grafische sector zou de functie van Bos niet meer rendabel zijn. Het be drijf is bereid hem drie maanden brutosalaris te be talen, een bedrag van 14.500 gulden. Volgens raadsman J. de Jonge van Bossina is de claim van Bos ,,niet onder bouwd". Bos ontdekte in 1996 dat hij aids heeft. In de zelfde periode overleed zijn vriend aan dezelfde ziekte. Sinds 1994 werkte hij voor het Groningse bedrijf. Vol gens Graphic Design was over 1995 verlies geleden, waardoor een aantal ontsla gen zouden vallen, onder wie Bos. Die zat inmiddels vanaf april 1995 gedurende lange perioden in de ziektewet. Af en toe ging hij op therapeuti sche basis aan het werk. Bos meent dat de ontslagaan vraag pas werd gedaan nadat hij zijn werkgever meldde dat hij aids heeft. De kanton rechter doet op 7 juli uit spraak. OUWERKERK - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden steekt de glasaal in de Oosterschelde de helpende hand toe op het laatste traject van hun zware tocht van de Sargasso Zee naar het zoete water in de Schouwen-Duivelandse polders. Donderdag werd bij het gemaal Duiveland de tweede aalgoot in ge bruik gesteld. De aalgoot bij de hoek van Ouwerkerk vormt een soort combinatie van tunnel en glijbaan via het dijktalud naar het gemaal waar de glasaal in een korf wordt op gevangen om na telling in de kreek erachter te worden los gelaten. L. Meerman van het water schap herinnert zich enige scepsis ruim twee jaar gele den bij de ingebruikname van de eerste aalgoot bij het gemaal Prommelsluis. Die scepsis heeft plaats gemaakt voor enthousiasme, want de aalgoot maakt in de piekpe riode (in mei) ruim baan voor duizenden glasaaltjes. Vroeger kon de paling veel gemakkelijker de sloten en de watergangen binnenko men via de sluisdeuren in de boezems. De meeste sluizen zijn echter vervangen door gemalen, die ten behoeve van het waterpeil in de pol der de toegang met kleppen afsluiten. „De enige vrije waterstrook hier nog loopt via de sluis deur bij 't Sas in Zierikzee. Via die ingang kan de paling nog tot de Grevelingen ko men," aldus A. Lems, mede werker van het waterschap, die samen met J. ten Brinke en L. van de Velde nauw be trokken was bij de installa tie van de aalgoot bij Ouwer kerk. A. Fortuin, bioloog bij het Waterschap Zeeuwse Eilan den, geeft aan dat visstand en natuurbeheer ook van be lang zijn voor deze instantie. Het waterschap verleent dan ook graag'medewerking aan het destiids door de provin cie gelanceerde initiatief tot verbetering van de visstand in het binnenwater. De aanleg van de aalgoot bii het gemaal Duiveland kostte elfduizend gulden. Daar draagt de provincie vijfdui zend gulden in bij Levensweg De levensweg van een paling is opmerkelijk. De paling trekt voor de paring naar de Sargasso Zee, schiet daar kuit en sterft. De glasaal, aanvankelijk in de vorm van een soort wilgenblaadje, wordt met de stroom meege- spoeld naar de Europese wa teren. Ter hoogte van de Afrikaanse kust ondergaat het dier een metamorfose en wordt dan pas glasachtig doorschijnend met een mi- niscuul oranjekleurige kern. De hoeveelheid glasaal die naar Europa trekt,is in de loop der jaren aanzienlijk minder geworden. De glasaaltjes die de Zeeuw se wateren bereiken, zijn in middels drie jaar oud, maar nog niet veel groter dan wormpjes. In mei waren ze nog doorschijnend, inmid dels zijn ze zwart van kleur. Dat hoort bij de ontwikke ling. Vervolgens hebben ze nog een jaar of vier, vijf no dig om te volgroeien. De leden van Hengelsport vereniging Oosterschelde moeten voorlopig dus nog ge duld hebben voor ze bij de vangst in de kreken van Ou werkerk het effect van de aalgoot zullen merken. Medewerker van het Waterschap Zeeuwse Eilanden André Lems is nauw betrokken geweest bij de installatie van de aalgoot bij het gemaal Duiveland. (Foto Marieke Mandemaker) Voorzitter P. Willemse en se cretaris C. van Schelven van HSV Oosterschelde waren donderdagmiddag aanwezig bij de ingebruikname van de aalgoot. Zii hebben de aanleg ervan bij het waterschap na drukkelijk bepleit. „Glasaal inkopen wordt bij na onbetaalbaar," laat Van Schelven weten.,,Voor vijf kilo hebben we pas geleden duizend gulden betaald en daar moest dan nog een flin ke subsidie bij van de Orga nisatie Verbetering Binnen visserij." Terug Niet elke paling vindt zijn einde in een visnet. De aal, die aan de hengel ontsnapt, krijgt na enkele jaren de aan drang tot paren en zal daar voor weer de lange reis naar de Sargasso Zee onderne men. Volgroeide paling blijkt geen aalgoot nodig te hebben om terug te keren naar het buitenwater. „Nee, die vinden gewoon altijd hun weg over de weg en de dijk heen," aldus Lems. Zijn inte resse gaat veel meer uit naar de glasaal, die via de goot juist de polder wordt inge lokt. De opvangbak met fil ter achter het gemaal dient om te kunnen turven hoeveel glasaal er via de goot binnen komt. Te laat Eigenlijk was de aalgoot iets te laat klaar. In mei is de grootste palingtrek, maar de eerste glasaalties blijken toch al gebruik te hebben ge maakt van de helpende hand die hen hier bij het gemaal Duiveland wordt geboden. DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie en de Algemene Inspectiedienst van Landbouw zijn een onderzoek gestart naar onnodig leed onder varkens bij slachterij Dumeco in Boxtel." Volgens aanwijzingen van de Dierenscherming zouden on geveer 2800 opeengepakte varkens twee dagen lang aan hun lot zijn overgelaten, al vorens ze werden geslacht. Dumeco is voor een groot deel verantwoordelijk voor de slacht van varkens die in het kader van de opkoopre geling van de bedrijven wor den gehaald. Door de ach terstanden in de verwerking en het tekort aan destructie- capaciteit zouden de bewuste dieren het afgelopen week einde zonder toezicht op het bedrijfsterrein zijn achterge laten. Er zou sprake zijn ge weest van kannibalisme on der de varkens. Ook zouden dieren niet tijdig uit hun lij den zijn verlost. Een woordvoerster van Du meco erkent dat ex proble men zijn geweest met de var- kens. Het bedrijf betreurt de gang van zaken, maar zegt met de rug tegen de muur te hebben gestaan. De dieren kwamen door een fout in de communicatie onverwacht vrijdagavond bij Dumeco aan. „We konden ze niet te rugsturen of in de wagen la ten zitten. De minst slechte oplossing was ze onder te brengen in onze stallen, hoe wel deze niet zijn bedoeld voor een verblijf van enkele dagen. Ze hebben daar wel voer en water." Volgens Dumeco was het on mogelijk om vervolgens een vergunning aan te vragen voor slacht in het weekeinde. De onderneming is naar ei gen zeggen bovendien gebon den aan vergunningseisen voor hinder en voor arbeids tijden. „Het is voor ons nu gemakkelijk de vinger te wijzen naar eventuele schul digen voor de aanvoer. Ieder een in de sector staat echter onder zo'n ongekende druk dat fouten voorkomen, ook bij ons, en dat betreuren we. We zijn wel slachters, maar geen dierenbeulen." Zevenendertig derdeklassers van de Regio nale Scholengemeenschap Professor Zeeman bivakkeerden een week lang langs de Ourthe bij Houffalize in de Ardennen. De leerlingen, die op de foto poseren voor het bisschoppe lijk paleis in Trier, kregen een ware kam peerdoop voor de kiezen. Na het opzetten van de tenten zaterdag 7 juni barstte het nood weer - dat ook Zeeland teisterde - los. Deze barre omstandigheden mochten de pret ech ter niet drukken. Het programma met dage lijks leerzame én leuke activiteiten werd zo als gepland afgewerkt. Dat betekende onder meer wandelingen door de natuur, afdalen in een druipsteengrot, veldwerk aardrijkskun de en geschiedenis, zelf een dorpje onderzoe ken en een bezoek aan de Duitse stad Trier. Tussen al deze bezigheden door werden de corveediensten gedraaid, want het ouderwet se eenvoudige kamperen staat voorop. Het kampeerkamp in de Ardennen beleefde dit jaar haar twintigste editie. De leraren Denise van Damme, John Diele- man. Jan van Dijk, Reitse Keizer en Frans Beekman zorgden voor de nodige begelei ding. Chauffeur Leendert Oosse bracht de kampeerders moe maar tevreden terug in Zierikzee. DEN HAAG (ANP) - Minister Zalm van Financiën vindt dat het volgende kabinet ernaar moet streven het financieringstekort helemaal weg te werken. Hij zei dat donderdag bij de presentatie van een advies van de ambtelijke studie groep begrotingsruimte. De WD-bewindsman toonde zich daarmee ambitieuzer dan dit clubje topambtena ren. Dat adviseert het kabi net in de volgende regeerpe riode te streven naar een financieringstekort van 1 procent. AOW Pas na 2002 is volgens de ambtenaren een tekort van 0 haalbaar. Op dit moment be draagt het financieringste kort nog ruim 2 procent. Het helemaal op orde brengen van de overheidsfinanciën zal forse bezuinigingen ver gen. De ambtelijke studiegroep heeft zich ook gebogen over het kabinetsplan om een spaarfonds voor de AOW op te zetten. Het kabinet over weegt daarmee dit jaar een begin te maken met een stor ting van 750 miljoen. Vol gend jaar wil het 1,5 miljard in het fonds stoppen. De ambtenaren hebben in na volging van het CPB becij ferd dat op den duur een jaar lijkse bijdrage van 9 miljard nodig is om alle toekomstige AOW-kosten te kunnen op vangen. Het kabinet wil ech ter niet het hele AOW-pro- bleem met het spaarfonds oplossen. Het wil onder meer ook proberen meer mensen aan de slag te krijgen, zodat er meer aan belastingen en premies binnenkomt. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting) trekt de komende jaren ruim 40 miljoen gulden extra uit voor verbetering van de huisvesting van ouderen. Tot 2005 zullen ongeveer 370.000 extra woningen be schikbaar moeten komen voor deze groep. Dat schrijft de staatssecretaris donder dag in een brief aan de Twee de Kamer. Het gaat in de ouderenhuis vesting om woningen die zonder trappen te bereiken zijn en waarvan de leefruim ten (woonkamer, slaapka mer en keuken) op één ver dieping liggen. Door gerichte woningtoewijzing aan oude ren, door aanpassing van be staande woningen en door nieuwbouw kunnen gemeen ten,. verhuurders en markt partijen in de behoefte voor zien, aldus Tommei. Extra impuls De staatssecretaris wil de aanpassing van de bestaande woningvoorraad een extra impuls |even. Hij zal daar toe de tijdelijke subsidiere geling voor het plaatsen van liften bij lage flats nog één keer verlengen. Er waren voor 27 miljoen gulden aan plannen ingediend waarvoor geen budget meer was. Deze plannen wil de staatssecreta ris alsnog honoreren. In de toekomst zal het plaatsen van liften deel moeten uit maken van het gemeentelijk beleid. Experimenten Tommei zal ook bestaande experimenten voor ouderen huisvesting uitbreiden. Het gaat hier om het ophogen van galerijvloeren bij flats en het wegnemen van drempels in en buiten de woning. De ge middelde kosten per woning bedragen circa zesduizend gulden. Dit jaar worden twintig praktijkprojecten uitge voerd met in totaal 2100 wo ningen. RIJSWIJK (ANP) - Een Lotto-speler uit Roosen daal is in één klap miljo nair geworden. Hij viel deze week voor 2,1 mil joen gulden met zijn neus in de boter. De Lotto Jackpot is zijn deel. De Lotto Jackpot telt we kelijks ruim een half miljoen spelers. De hoofdprijs van één mil joen gulden kan oplopen tot vele miljoenen gul dens indien de getrokken getallen niet overeenko men met de cijfers op de ingevulde formulieren. Vorig jaar keerde de Lot to 212,5 miljoen aan prij zen uit. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer debatteert volgende week over de arres taties tijdens de Eurotop in Amsterdam. Op verzoek van het Groen- Links-Kamerlid Rabbae worden de ministers Sorg- drager (Justitie) en Dijkstal (Binnenlandse Zaken) dan aan de tand gevoeld over de rechtsgrond voor de aanhpu- dingen en de manier waarop de arrestanten zijn behan deld. De politie arresteerde tijdens de top op grote scha al mensen op grond van verden king van deelname aan een criminele organisatie (arti kel 140 van het Wetboek van Strafrecht). Advocaten, ju risten en politici hebben hierop de afgelopen dagen flinke kritiek geuit. Zij .be schuldigen de verantwoord* lijken het betreffende axti kei te hebben gebruikt vï>or de handhaving van de open bare orde. AMSTERDAM (ANP) - )Bij KLM-catering zijn de afgelo pen tijd twee gevallen van open TBC geconstateerd In samenspraak met de GG&GD krijgen de koittepm tijd mensen die met het twéé - tal in contact zijn gewei 1 een controle. Volgens woord voerders van de KLM i GG&GD donderdag geen gevaar voor besmet1 ing van passagiers via voed dat de twee hebben bereid Het eerste geval van TBC i circa drie weken geleden ont dekt, het tweede enkele da gen terug. Er is direct m- ding van gemaakt bii dc GG&GD. aldus de KLM 1 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7