GS willen onderzoek naar scheepslift Zandkreekdam OPRUIMING Jutter maakt strand voor niet-validen toegankelijk Negatieve resultaten jaarrekeningen 1996 i Geld voor onderhoud strand bij Den Osse Computers voor scholen ZOMER'97 HOGE KORTING 't lange uus Fietshelmproef ouderen gaat na zomer van start i Fietsen langs dijk en akker OP VELE SHOWROOMMODELLEN NU BIJ 3 VRIJDAG 20 JUNI 1997 NR 26199 Westerschouwen nog niet bekend ZIERIKZEE - Voor zover nu bekend hebben alle voormalige gemeenten op Schouwen-Duiveland hun laatste jaarrekening afgesloten met een negatief saldo. De gemeenten Duiveland en Brouwershaven behaalden ook in de normale bedrijfsvoering een ne gatief resultaat. Om fileprobleem 's zomers bij Kats op te lossen Schepenlift met één waterbak en water doorlaat. Voor de Zandkreekdam wordt gedacht aan twee waterbakken. (Tekening: Van Driel Mechatronica BV) De negatieve exploitatiesal- di zijn grotendeels te verkla ren door kosten die voort kwamen uit de op hande zijnde herindeling. ,,Dit uit zich met name in de kosten van de waarnemend burge meester en extra personeels kosten die gemaakt zijn door inhuur van personeel via uit zendbureaus in plaats van het in dienst nemen van ei gen personeel. Dit heeft enorm kostenverhogend ge werkt. Het betekent echter wel dat de kosten voor de nieuwe gemeente beperkt zijn. Er zijn op deze manier geen uitkerings- of wacht geldverplichtingen," luidt de opgevoerde verklai-ing in de jaarrekening van de voor malige gemeente Duiveland. Daarnaast werd de herinde ling aangegrepen om voor taan het opgebouwde vakan tierecht als verplichting op te nemen. De grootscheepse reorganisatie leek een goed moment om deze verande ring door te voeren, maar bracht wel een eenmalige kostenverhoging met zich mee. Onder meer de voorma lige gemeente Bruinisse, dat afsloot met een nadelig saldo van 53.632 gulden, verwijst hier in de verantwoording expliciet naar. ,,Dit wordt met name veroorzaakt door het opnemen van de ver plichtingen voor vakantie geld over de periode mei-de- cember 1996, zijnde een bedrag van 55.000 gulden. Deze post werd in voorgaan de jaren niet opgenomen in de jaarrekening. Zonder deze post, die dus min of meer in verband met de herindeling is opgevoerd, zou de jaarre kening sluiten met een ge ring positief saldo." Tekorten Zierikzee sloot af met een te kort van 26.000 gulden. Dui veland en Brouwershaven lieten negatieve saldi van re spectievelijk 384.000 en 682.000 gulden zien. Midden- schouwen sluit af met een ne gatief saldo van 275.048 gul den. De jaarrekening van Westerschouwen is nog niet afgerond. „Waarschijnlijk worden deze tekorten door de algemene reserves van de voormalige gemeenten ge dekt. Die zijn toereikend," aldus een medewerker van gemeente Schouwen-Duive land. Promotor van dit idee is in genieur N. van Driel, brug genbouwer in Waddinxveen. De scheepslift bestaat uit twee bakken van dertig bij 4,5 meter. De met water en kleine schepen gevulde bak ken rijden over twee grote kokers, die fungeren als he vel van water tussen de Oos- terschelde en het Veer se Meer. Aanleg van de scheepslift Het echtpaar Bakker deed in mei een aanvraag om de Jut ter voor drie weken in huis te krijgen. De rolstoel, een kleurige kunststoffen du- wrolstoel voorzien van grote gele luchtbanden, wordt door de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid (ZSG) bij toerbeurt uitgege ven binnen de provincie. „Één van de mensen die bij ons wilde boeken, informeer de of wij zo'n stoel hadden. We zijn daarna gaan uitzoe ken wat het precies was en hebben toen een aanvraag in gediend," zet de eigenaresse de voorgeschiedenis uiteen. De Jutter zal behalve in Re- nesse in nog een aantal Zeeuwse kustplaatsen ko men te staan. De ZSG kop pelt de Jutter-toernee aan een onderzoek. Bekeken zal worden wat de belangstel ling is en hoe de gebruikers de stoel beleven. De aanvraag van de eigena ren van Het Klokje komt niet zomaar uit de lucht val len. Van de zestien kamers in het hotel zijn er twee volle dig aangepast voor rolstoel gebruikers. Zo hebben de gasten bijvoorbeeld de be schikking over verhoogde bedden en een bedlift. Voor al in het voor- en naseizoen wordt hier driftig gebruik van gemaakt. „We zitten vrij dicht bij de strandovergang waar een asfaltglooiing is en krijgen vaak een wat ouder publiek in het hotel, waar van een aantal mensen toch slecht ter been zijn. Die heb ben dan bijvoorbeeld zelf wel een rolstoel, maar kun nen daarmee niet op het strand," licht Bakker desge vraagd toe. Aanslaan De bereidheid om iets extra's te doen voor deze doelgroep is groot, maar of het initia tief zal aanslaan moet wor- 4 gaat 2,5 jaar duren en kost dertig a veertig miljoen gul den. Een juiste raming is moeilijk omdat er geen erva ring is met een dergelijke lift. Jaarlijks passeren 40.000 schepen de Zandkreeksluis. Daarbij gaat het voor 93 pro cent om de receratievaart. De drukste periode is in de zomermaanden, wanneer er ook veel toeristisch verkeer den afgewacht. „Het is jam mer dat het zo laat bekend is, want je kunt er nu nog maar weinig ruchtbaarheid aan ge ven. Maar we kunnen het in ieder geval doorgeven aan ie dereen die hier komt." Mocht er voldoende belang stelling zijn, dan schaffen de uitbaters van het Renesser hotel er zelf één aan. „We be kijken dat zelf. Je kunt dat natuurlijk ook in samenwer king met anderen doen, maar dan moet je wel eerst onder nemers zien te vinden die hetzelfde willen," aldus Bakker. De Jutter, die bijna 4000 gul den kost, is twee jaar geleden is op de kruisende Zand kreekdam. De veelvuldig openstaande brug leidt dan tot lange files op de dam. Een scheepslift zou een vrije kruising van weg- en scheep vaartverkeer kunnen be werkstelligen. Volgens een woordvoerder van de provincie is het feno meen scheepslift nieuw voor Nederland. In het buitenland is alleen ervaring met liften die schepen van het ene in het andere kanaaldeel bren gen. Andere, nog onbekende, aspecten van de scheepslift zijn de landschappelijke ge volgen van het volumineuze bouwwerk en het verkeers- aantrekkend effect als be- uitvoerig getest op Texel. Volgens J. Janssen, één van de initiatiefnemers verbon den aan de organisatie Off the road wheelchair in Oos terhout, zijn er,momenteel een kleine dertig exemplaren in Nederland in omloop. „Het begint nu een beetje te lopen, maar die dertig zijn er nog minstens vierhonderd te weinig." Met name aan de kust blijkt de makkelijk duwbare rolstoel populair, maar ook in het bos en op de hei zorgt de Jutter voor een betere toegankelijkheid van moeilijk begaanbaar terrein. Het opvallende uiterlijk van het vrijetijdsmobiel vormt daarbij nauwelijks een be lemmering. „Niet-gebrui- kers valt zoiets misschien op. Maar degenen die er in zitten zeggen dat het uiterlijk ze niets kan schelen. Die zeggen: ik heb nooit het strand op gekund en nu kan ik dat wel. De gebruikers, zijn laaiend enthousiast," meldt Janssen. ziens waardigheid. De huidi ge brug in de Zandkreekdam is aan vervanging toe. Het beweegbare deel is aan het eind van zijn technische le vensduur. Rijkswaterstaat wil de brug over drie jaar vervangen hebben. Een ander probleem is het streekvervoer. De bussen on dervinden ernstige hinder van de brugopeningen. In de maanden juli en augustus 1995 liep de bus 176 keer ver traging op. De chauffeurs passeren de file soms over de linkerbaan om vooraan te staan als de brug open gaat. De aanleg van een vrije bus baan over de brug lost dit probleem op. Een plan hier voor ligt al klaar. Tenslotte is iedereen het er over eens dat er een doorlaat- middel in de dam moet ko men. Door regelmatige aanvoer van Oosterschelde- water kan de waterkwaliteit van het Veerse Meer beter worden gemaakt. Ook hier voor ligt een plan in de kast, maar minister Jorritsma heeft inmiddels laten weten dat hiervoor voorlopig geen geld beschikbaar komt. Als eerste wil de provincie echter de verkeersproble men tackelen. Behalve aan de scheepslift wordt gedacht aan een tunnel, een hoge brug of een tweede lage brug. De aanleg van een tunnel is vrijwel uitgesloten. Dan moet er onder de fundering van de sluis worden doorge graven en dat leidt tot ex treem hoge kosten. Door het grote hoogteverschil dat moet worden overwonnen en ook omdat het doorlaatmid- del moet worden gepasseerd moet de tunnel zeer lang wor den. De aanlegkosten bedra gen globaal 110 miljoen gul den. Een hoge brug zal toch be weegbaar moéten zijn, om dat de onderliggende vaar weg geen hoogtebeperking voor schepen kent. Tijdens De onbekendheid met de vormgeving van fietshelmen en de vrees voor gek te zullen rijden, weerhield veel Zeeu wen ervan zich aan te mel den. De kentering kwam toen de helm die tijdens de proef gebruikt gaat worden, werd getoond. Met zo'n stoe re lichtgewicht helm die vo lop ventileert wilden de ou deren wel gezien worden, stelt WN. De eerste aanmel ding was afkomstig van een man van 91 jaar uit Zonne- maire. Hij is daarmee de oudste deelnemer. Omdat Veilig Verkeer Nederland vindt dat ouderen zolang mogelijk mo biel moeten kunnen blijven, is geen leeftijdsgrens naar boven gesteld. De reden om deze proef op te zetten is het gegeven dat ouderen op de fiets zeer kwetsbaar zijn. Dat blijkt onder andere uit de Zeeuwse ongevallencij- fers van 1996. In dat jaar kwamen zes fietsers van 65 Het accent tijdens deze toch ten ligt op natuur en land bouw en op het landschap waarin vele aanwijzingen verborgen liggen over verle den en toekomst. De deelnemers worden ont vangen met een kopje koffie, waarna onder begeleiding de tocht van tien a twaalf kilo meter wordt afgelegd. On derweg wordt op diverse plaatsen uitleg gegeven over de gewassen die geteeld wor den en over de bijzonderhe den in het landschap. De vertrektijd is steeds om 19.00 uur en reserveren van fietsen is mogelijk. De excur sies worden gehouden op maandag 30 juni, woensdag 23 juli en maandag 11 augus tus. Op 30 juni wordt gestart bij de familie De Koeijer, 1 de bouw van de brug moet het verkeer over de sluis door kunnen gaan. Twee bruggen naast elkaar bete kent een langer doorlaatmid- del. De kosten worden geraamd op 75 miljoen. Als voor scheepvaart een hoogtebe perking mag worden opge legd, hoeft de de brug niet be weegbaar te zijn. De kosten dalen dan tot zestig miljoen gulden. Goedkoopste Verreweg de goedkoopste oplossing is een tweede, be weegbare, lage brug over de sluis aan de zijde van het Veerse Meer. Het mooiste is dan een nieuw stuk weg van 2,2 kilometer naar de tweede brug (totaal- kosten veertig miljoen), maar wat ook kan is een kort U-vormig tracé naar de brug. In het laatste geval blijven de aanlegkosten beperkt tot vijftien miljoen. In één klap De drie eerder genoemde projecten, doorlaatmiddel, busbaan en renovatie brug hebben raakvlakken. De ver vanging van de brug is af hankelijk van de plaats van het doorlaatmiddel. Over het doorlaatmiddel zal plaats voor de busbaan moeten worden gemaakt en verder gaat de bus uiteraard ook over de brug. Ook in tijd han gen de drie projecten samen. Met de bouw van een scheepslift zijn mogelijk meerdere vliegen in één klap te slaan. Overleg met Rijkswater staat is hierbij geboden, want de provincie beheert de weg, maar Rijkswaterstaat gaat over de scheepvaartver bindingen en de waterkwali teit. jaar en ouder in het verkeer om het leven. Daarnaast worden in. Zeeland jaarlijks vijftien fietsende 65-plussers met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgeno men. Door het dragen van een fietshelm kan volgens WN ernstig hoofdletsel worden voorkomen.De erva ringen van de deelnemers worden gebruikt om het vrij-: willige gebruik van de helm te bevorderen. Geen helm draagplicht voor fietsers, omdat naar verwacht daar door minder gefietst zal wor den. Een voorbeeld hiervan is Nieuw-Zeeland, waar na de invoering van de draag plicht het fietsgebruik met meer dan dertig procent af nam. Dat staat lijnrecht op het be leid van de provincie om het gebruik van de fiets te bevor deren en daarmee het onno dig gebruik van de auto te gen te gaan. Dat beleid wordt door VVN een warm hart toe gedragen. Noord-Bosweg 9 in Brou wershaven; op 23 juli bij Zui- velboerderij Mol aan de Zwaardweg 5 in Kerkwerve en op 11 augustus bij de fami lie Deïst aan de Rietdijk 12 in Zonnemaire. HARTKLACHTEN TERNEUZEN - De boofdma- chinist van het Turkse zee schip Van K. is vanaf de Bocht van Bath bij Terneu- zen met ernstige hartklach ten per helikopter naar het ziekenhuis vervoerd. De loods aan boord van het schip stelde voor een dokter aan boord te laten komen. Dit bleek niet mogelijk. Via de hoofdverkeersleider werd een helikopter ingeschakeld. Vrijdag 20 juni Zierikzee Buurtfeest Malta op school plein Theo Thijssenschool van 16.00 tot 21.00 uur. Any wave 'The Gathering' en 'Nuff Said', Brogum Julia- nastraat, 22.00 uur-01.00 uur. Burgh-Haamstede Karaoke Mega Tour. Café- v- restaurant De Burghse Bab- belaer. 21.00 uur. Brouwershaven Concert Kamermuziek met fluit en piano Barbara Lan- gendijk en Carmen Keyser, voorzaal stadhuis. 20.00 uur. Dreischor Psamzangavond in de N. H: kerk. 19.30 uur. Bruinisse Oprichtingsvergadering psalmzangvereniging in de vergaderruimte van de Gere formeerde Gemeente in Nederland. 20.15 uur. Zaterdag 21 juni Zierikzee Snuffelmarkt. Onder De Beuze. 08.00 tot 14.00 uur. Kinderrommelmarkt in de Mr. Breetveltspeeltuin. 9.30 uur. Zomerfeest Kinderboerderij de Punt. Scheldestraat. 10.00-16.00 uur. Roefeldag (kinderen kijken rond en werken mee in be drijven, instellingen). Vanaf MFC. 13.00 uur. Anywave, Brogum Julianastraat, 13.30-03.00 uur.. Renesse Dagcursus aquarelleren door Kees van de Wetering vanaf hotel de Tweespan. 9.00 uur. Scharendijke Havenfeest. 10.00-17.00 uur. Zondag 22 juni Renesse Dagcursus aquarelleren door Kees van de Wetering vanaf hotel de Tweespan. 9.00 uur. Maandag 23 juni Zierikzee Muzikale nachtexcursie naar Neeltje Jans. Vanaf kade Nieuwe Haven. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. 19.00-20.30 uur. Scharendijke Algemene ledenvergadering Rabobank Schouwen-Zierik- zee. De Putmeet. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering dorpsraad Brouwershaven in het Ton- nenmagazijn. 20.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, Bostonplein. 19.00- 20.30 uur. Kerkwerve Fietstocht langs dijk en ak ker, start Zuivelboerderij Mol, Zwaardweg 5, Kerkwerve, 19.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Sies, Juliana straat 12.19.00-20.30 uur. Dinsdag 24 juni Ellemeet Thema-avond over de streek planuitwerking Schouwen- West en -Oost van de afde ling Schouwen-Duiveland van D66 in 't Durpsuus. 20.00 uur. Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty In ternational. Dr. Wortman- straat21. 10.00-12.00 uur. Woensdag25juni Zierikzee Buitenrepetitie op het speel- terreintje in de Eendracht- straat. 19.30 uur. Zonnemaire Vergadering dorpsraad Zon nemaire in het dorpshuis, 20.00 uur. Bruinisse Zangavond in de Gerefor meerde Kerk. 19.30 uur. Donderdag 26 juni Brouwershaven Concert Zeeuws Orkest. Grote of St. Nicolaaskerk. 20.30 uur Advertentie De eerste drie weken van september kan de Jutter worden ge huurd bij Het Klokje in Renesse., Zowel toeristen als bewo ners van Schouwen-Duiveland kunnen hier terecht. BROUWERSHAVEN - De Vereniging: van Kampeer- boeren (VeKaBo) en Agrarisch Schouwen-Duive land (ASD) houden drie fietstochten door het lande lijk gebied van Schouwen-Duiveland. Schap trekt 27.000gulden uit DEN OSSE - Het Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen wil een onderhoudsreserve van 27.000 gulden vormen ten behoeve van het strand Den Osse. De raad van bestuur van het schap be slist hierover woensdag 25 juni. Doel van deze reserve is het veilig stellen van de ver plichting van het schap het beheer en onderhoud van het openbare deel van het strand te verzorgen. Omdat de inrichting van strand Den Osse bijna is afgerond, heeft het dagelijks bestuur van het schap tot dit voor stel besloten. Het benodig de geld wordt onttrokken aan het overschot aan fi nanciële middelen van het project. De rente-opbrengst van de reserve wordt gedeeltelijk gebruikt voor dekking van de jaarlijkse onderhouds kosten. Een ander deel komt ten goede aan de re serve voor groot onderhoud aan verhardingen, steigers en oevers en dergelijke. Wat dan nog overblijft is bedoeld om inflatie-ont wikkelingen op te vangen. In 1991 besloot het schap tot aankoop van genoemde grond. Hiermee wilde de organisatie voorkomen dat de grond in handen zou overgaan 'van een' project- ontwikkelaar en het schap alle invloed zou verliezen. Na uitvoerig overleg werd in 1993 overeenstemming bereikt met de projectont wikkelaar over de ontwik keling van het strand. De inrichting van het open bare gebied is inmiddels bijna afgerond, met uitzon dering van het aanbrengen van een oppervlaktebehan deling op de asfaltverhar- ding en het aanbrengen van een kleilaag op de surfzand- oever en het inzaaien mét graszaad. Betaald De projectontwikkelaar heeft de afkoopsom erf pacht en beheersvergoe ding, 978.000 gulden, volle dig betaald. Open staat nog een bedrag van bijna 35.000 gulden aan verschuldigde rentevergoe ding. ZIERIKZEE - Woningbouwvereniging Beter Wonen schenkt zeventien computers aan basisscholen op Schouwen-Duiveland. De woningbouwvereniging wil daarmee het tekort aan computers in het onderwijs helpen verkleinen. De nog in goede staat verkerende com puters passen niet in het nieuwe informatiseringssys teem dat Beter Wonen on langs heeft geïnstalleerd. Het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland zorgt voor de verdeling ervan. Advertentie binnenhuisadviseurs havenpark 28 - zierikzee 0111-413727 MIDDELBURG - Het provinciebestuur wil samen met Rijkswaterstaat serieus onderzoeken of op de Zandkreekdam een scheepslift kan worden ge bouwd. Daarmee zouden de lange files 's zomers op de Deltaweg tussen Goes en Zierikzee verleden tijd zijn. Te huur in hotel-restaurant Het Klokje RENESSE - „Als het aanslaat, dan zit het er wel in uitvoerig getest op Texel, dat we er zelf één aanschaffen," blikt Petra Bakker d° fnitiatiefnemers' verborê - eigenaresse van hotel-restaurant Het Klokje in Re- den aan de organisatie Off nesse - vooruit. De eerste drie weken van september krijgt het hotel een vrijetijdsrolstoel, genaamd de Jutter, in bruikleen. Met deze stoel kunnen minder en invalide mensen probleemloos een tochtje maken over strand. MIDDELBURG - De fietshelmproef voor ouderen in Zeeland gaat na de zomervakantie toch van start. Door verlaging van de leeftijdsgrens naar 55 jaar en ouder en een intensieve werving in bladen zijn ne gen mensen bereid aan de proef van Veilig Verkeer Nederland (VVN) mee te doen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3