'Stoomtram, Grevelingenexpo en De Punt' Nieuw 'open' interieur dier in het vizier Meer kleinschalig openbaar vervoer Schat van een kat Stormy Weather PUZZELRÜBRIEK Kredietaanvraag van Radio Goeree Lokaal Recreatieve activiteitên op de Brouwersdam Jaarverslag ZWN-Groep Open Huis Rabobank Renesse op woensdag 25 juni Behandeling door raad Coedereede Vrijdag 20 juni in Diekhuus WOENSDAG 18 JUN11997 HET EXTRA NIEUWSBLAD De prijswinnaar van de puzzel van woensdag 4 juni is: Een waardebon van 25,-: B. J. van Schie^ 't Vrije 20, Zierikzee De oplossing van de puzzel van 4 juni is: Bevelschrift De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 14300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat ver meld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 27 juni in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. spreuk; 4. verstrooid; 7. ophouden met; 8. wie een orgaan beschikbaar stelt; 10. journalisten, verslaggevers, fotografen enz.; 11.heester; 13. in het geheel geen; 14. kleine villa in Zwitserse stijl; 16. be dreven; 18. fijne, kleurloze lijm; 22. voor het gehele leven; 23. deel van het been; 25. soort (licht) bier; 26. dom; 27. smaadschrift; 28. eenvoudig. Verticaal: 1vrolijk; 2. steekbeitel; 3. iedereen; 4. schoonmaken; 5. rechte hoek; 6. fijngemaakt; 7. doen kennen; 9. weerspannige; 12. specerij; 15. gordel; 16. dier dat het midden houdt tussen een insecteneter en een aap; 17. wolken in de nabijheid van de grond; 19. oprecht; 20. onderscheiding; 21schermdegen; 24. blokje van hout. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vakjes: 17-19- 3-26-5-20 16-4-28-19-17-1. ZIERIKZEE - Kleinschalig vervoer, als de beltaxi, de strandbus en de discobus, gaan een groter aan deel uitmaken van de activiteiten van de ZWN- Groep. Dat blijkt uit het jaarverslag van de ver voersmaatschappij over 1996. De ZWN-Groep wil het extra kleinschalig vervoer vooral inzetten in de avonduren en het weekeinde. In het groeps- en recreatieve vervoer verwacht de ZWN dit jaar geen groei. Wel wordt een toename verwacht van het kleinschalige ver voer, waaronder vervoer van gehandicapten. De vervoers maatschappij verwacht dat ook haar technische dienst verlening zal groeien. Chipknip In 1997 worden voorbereidin gen getroffen om de bussen uit te rusten met apparatuur voor betaling met de chip knip en chipper. De ZWN verwacht dat de toeganke lijkheid van het openbaar vervoer op deze manier wordt vergroot, zodat het aantal reizigers zal toene men. Dev vervoersmaatschappij maakte vorig jaar 11,6 mil joen winst en versterkte op die manier haar financiële basis. Voor 1997 wordt een lager resultaat verwacht om dat de opbrengst van de OVr jaarkaart voor studenten naar verwachting lager zal zijn en door de financiële in vesteringen die nodig zijn voor realisatie van chipknip en chipper-apparatuur in de bussen. KRINGLOOPMARKT OUDDORP - Op initiatief van de Doopsgezinde Ge meente wordt zaterdag 21 ju ni een kringloopmarkt ge houden op parkeerterrein Dorpstienden in Ouddorp. De markt waarbij tweede- handsartiekelen worden ver kocht begint om 9.00 en duurt tot 16.00 uur. SPIJKENISSE - Het voor malig Mercurius College aan het Karperveen in Spijkenis- se houdt donderdag 19 juni de jaarlijkse open dag voor Mavo, Havo en VWO voor volwassenen. laat te wensen over, zo schrijft het college aan de raad. De kosten van een der gelijke installatie worden geraamd op f 45.000. Aange zien nog een bedrag voor de renovatie beschikbaar was, is het benodigde bedrag iets lager, namelijk f 34.200. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. „Een schat van een kat met een zacht karakter." Zo om schrijft de beheerster van het Zierikzeese dierenasiel Jo- landa Meerman de twee jaar oude Dirk. De zwart/witte kater is heel rustig en bescheiden. Hij zoekt het liefst een eigen plekje in het asiel waar hij zich op zijn gemak voeltHet beest is heel makkelijk, maakt nooit ruzie en kan goed overweg met soortgenoten, honden en kinderen. Belangstellenden die Dirk een eigen plaatsje in het gezin willen geven, kunnen contact opnemen met het dierenonderkomen aan de Zand weg, telefoon 417013. Er zitten vier honden en zeventien kat ten. OUDDORP - ,,Onze grootste wens is dat het oude RTM trainstationiietje van Ouddorp hier bij ons mu seum wordt herbouwd." De secretaris van de stich ting RTM. A. A. Baars zegt het vol verlangen. Zijn stichting, voorheen de Rotterdamse Tramweg Maat schappij, beheert het Stoomtram Museum aan de Punt van Ouddorp en verzorgt iedere zomer specia le ritten met de stoomtram tussen De Punt en Port Zélande. Samen met de expositie over verleden, he den en toekomst van de Grevelingen die is te zien in het gelijknamige Bezoekerscentum en Maritiem Duinrestaurant De Punt biedt het gebied alle moge lijkheden voor een dagje uit. De letters RTM betekenen te genwoordig Recreatief Toe ristische Museumlijn, zodat ze meer recht doen aan de be zigheden van de stichting. Herbouw van het oude tram station zal voorlopig een uto pie blijven vreest Baars. Toch zijn verscheidene wen sen ingevuld sinds het muse um in 1989 vanuit Hellevoet- sluis naar Ouddorp werd verplaatst. Nieuw perron Onlangs kwam het nieuwe perron gereed, zodat passa giers gemakkelijker in en uit het stoomtreintje kunnen stappen. In het verleden gaf dat nogal eens problemen voor mensen die slecht ter been zijn. Dankzij financiële steun van de gemeente Goe dereede kon het perron gere aliseerd worden. „Het is nog niet helemaal af, want we willen graag nog twee nos talgische lantaarnpalen en een ouderwets dubbel zit bankje plaatsen", vult de RTM-voorzitter G.W.A. Beekink, het wensenlijstje aan. „We hebben ontzettend veel plannen voor de toekomst, maar alles hangt af van de fi nanciële middelen en de tijd om een en ander te realise ren. We willen graag de loods wat vergroten, zodat we een aantal wagons kunnen her bouwen en exposeren. Daar voor ontbreekt ons nu de ruimte, de middelen en de tijd. Het blijft steeds een kwestie van afwegen en prio riteiten stellen. Er staan mo menteel veertien rijtuigen: vier stoomlocomotieven, twee motorrijtuigen op die sel en een onbekend aantal wagons, waar het een en an der aan gebeuren moet. On der meer een oude postwa- gon en een wagon die tot 1975 als kampeerwagon gebruikt is." Stoomlocomotief Het trammuseum werkt met vijftien vrijwilligers, die in hun vrije tijd het onderhoud van al het materieel verzor gen. „Afgelopen winter heb ben we een stoomlocomotief helemaal opgeknapt, zodat die er de komende drie jaar weer tegen kan. Daarna moet er een nieuwe ketel op. Tegen die tijd hopen we een andere locomotief gebruiks klaar te hebben, die dan het trekken van de wagons kan overnemen." Op het eerste gezicht een hele klus, want van die locomo tief is nu slechts een kaal on derstel in de loods. Alles moet er op en aangemaakt worden. Een klus een aantal jaren in beslag neemt, schat Beekink. Onder meer omdat de fondsen hiervoor nog er gens vandaan gehaald moe ten worden. De Stichting RTM heeftongeveer achthon derd donateurs, die samen met de inkomsten uit ritten en andere donaties zorgen voor het in stand houden van het museum. De stoomtram op de Brouwersdam. De donateurs ontvangen voor hun jaarlijkse bijdrage van dertig gulden het kwar taalblad 'De Tramkoerier' dat hen op de hoogt houdt van het reilen en zeilen van he museum. De wekelijkse stoomtramritten tussen be zoekerscentrum De Greve lingen en Port Zélande wor den zomers druk bezocht. Vorig jaar maakten meer dan zesduizend belangstel lenden een ritje in de stoom tram. De drukste ritten wa ren met Pasen met 700 passagiers. Cijfers, die het bestuur met grote tevreden heid vervullen. De tramritten vergen de no dige organisatie, want er is een chronisch gebrek aan conducteurs om de vier a vijf rijtuigen te bemannen. Iede re zomer doet de RTM een op roep voor mannelijke of vrouwelijke vrijwilligers, die hierin wat uurtjes willen steken. Fietsroute Een initiatief, waarvan Beekink grote verwachtin gen heeft, is een door de VVV Ouddorp ontwikkelde fiets route over Goeree Overflak- kee, die deze zomer operatio neel wordt. Deze route leidt van Ooltgensplaat via Mid- delharnis naar Ouddorp. Evenals de oude trambaan, die destijds over het eiland liep, voert de tocht langs al lerlei objecten die met de stoomtram te maken hebben. In het fotorijtuig van het Trammuseum, wordt de rou te toegelicht aan de hand van foto's. De route kan ook met de auto worden gereden. Het trammuseum is inmid dels erkend als Industrieel Erfgoed. Binnenkort wordt de ha]., waarin het materieel staat, voorzien van een be tonnen vloer. Behalve een verbetering van de presenta tie, betekent dit ook de mo gelijkheid om grotere groe pen te ontvangen, die een feest of bijeenkomst willen houden. In samenwerking met het nabijgelegen Bezoe kerscentrum Grevelingenen en Maritiem Duinrestaurant De Punt is het mogelijk een compleet recreatiepakket aan te bieden. Samenwerking De drie ondernemingen ver zorgen reeds regelmatig sa men de ontvangst van groe pen die een bedrijfsuitje (Foto: Marijke Folkertsma) maken of groepen schoolkin deren. Leerzaam en ontspan nend is daarbij de opzet. Het Bezoekerscentrum geeft een overzicht van het verleden, heden en de toekomst van de Grevelingen aan de hand van een uitgebreide expositie. Ook wordt informatie gege ven over de flora en fauna van het gebied. Regelmatig zijn in het Bezoekerscentrum wisseltentoonstellingen van onderwerpen, die te maken hebben met het gebied. In combinatie met een be zoek aan het aangrenzende Maritiem Duinrestaurant De Punt, een ritje met de stoom tram en een bezoek aan het Trammuseum biedt een be zoek aan de Punt van Goeree op de Brouwersdam een com pleet dagje uit. meent Bee kink. SUPERSTAR MIDDELHARNIS - Burge meester J. G. Sleurink-Rab- binge opent zaterdag 21 juni de nieuwe studio van Radio Superstar aan de Edison in Middelharnis. Na de officiële opening, om 10.00 uur, kunnen belangstel lenden de studio bekijken. Vervolgens is er een open dag met allerlei activiteiten als karaoke, zelf radio maken, een stickeractie en live-mu- ziek. EXCURSIE OUDENDIJK- De Vereni ging Natuurmonumenten houdt zaterdag 21 juni een excursie door de Korendijk- se Slikken langs het Haring vliet tussen Oudendijk en het Spui. De tocht gaat dwars door de natuur met ruig terrein en hoge begroeiing. In het ge bied zijn veel vogels, vee, planten en bloemen te zien. Het vertrek is om 9.30 uur bij de observatiehut aan het eind van de Groeneweg in Goudswaard. De excursie duurt tot ongeveer 17.00 uur. Belangstellenden kunnen zich tot en met donderdag tussen 9.00 en 12.00 uur aan melden via telefoon 0186- 691446. AVONDEXCURSIE OUDDORP - Vanaf het toe gangshek aan de Dijkstal- weg in Ouddorp wordt van avond, woensdag 18 juni, een excursie gehouden door na tuurgebied Kleistee. Het betreft een gebied met Middeleeuwse landschaps structuren en bijzondere planten. De excursie wordt geleid door een gids van het Zuidhollands Landschap. Aanvang 19.00 uur. Deelne mers kunnen zich melden bij de VW Ouddorp. OPEN DAG RENESSE - „De mensen die hier binnenlopen moe ten zich gelijk thuisvoelen. We willen de sfeer creë ren van een gezellige huiskamer." Zo omschrijft teamcoördinator Peter van Velthoven de filosofie achter het nieuwe uiterlijk van de Rabobank Renes se. Zowel de gevel van het bankkantoor als het inte rieur werden ingrijpend vernieuwd. Woensdag 25 juni kunnen be langstellenden het bankkan toor bekijken tijdens een Open Huis, dat wordt gehou den van 19.00 tot 21.00 uur. De Rabobank, die reeds vele tientallen is gevestigd in Re nesse, verloor onlangs zijn status als hoofdkantoor door fusie met de Rabobank Zie rikzee. Door die samen vloeiing werd de Rabobank Schouwen-Zierikzee een feit. „Vroeger werkten hier 25 mensen, nu nog vier, "vertelt Van Velthoven. Het bankge bouw, dat daardoor veel te groot was geworden, werd verkocht aan Patrisan BV. De bankdirectie huurde ver volgens een deel van het ge bouw van deze verhuurmaat- schappij. Naar verwachting nemen op die manier meer dere bedrijven hun intrek in het gebouw. Terwijl de bankzaken wer den voortgezet in een nood- gebouwt je op het parkeerter rein naast de deur, werd de afgelopen drie maanden druk gewerkt om in het oude bankgebouw een functioneel en gezellig Rabobank-kan- toor te creëren, dat precies is afgestemd op de behoefte. Dat houdt onder meer in dat in de blauw/zwart glanzende voorgevel twee geldautoma ten werden verwerkt. „Dit om een eind te maken aan de lange wachttijden. Mensen die geld wilden pinnen ston den in het hoogseizoen soms wel twintig minuten te wachten." In de nieuwe gevel is ook een chipknip-oplader aange bracht, een wisselautomaat waar Duitsers en Belgen hun vaderlandse geld kunnen wisselen voor harde Hol landse guldens en een af- stortkluis. Hier kunnen be drijven uit de Westhoek hun dagopbrengst,veilig depone ren. Het nieuwe interieur van het bankkantoor heeft een 'open' karakter. Via een circelvormige, oranje baan in de vloerbedekking wor den bezoekers gestimuleerd om gebruik te maken van de hele ruimte. Het interieur van het bankgebouw nodigt uit tot 'wandelen'. Tijdens die wandeling heeft men de keuze uit twee ruime balies, waar geld kan wor den opgenomen, en drie ad vies-desks waar men even kan zitten. Daar geven mede werkers van de Rabobank advies over hypotheken, ver zekeringen en andere geldza ken, waarvan de informatie direct zichtbaar kan worden gemaakt op een computer beeldscherm. Voor echt vertrouwelijke ge sprekken zijn twee spreek kamers beschikbaar. On danks de open sfeer is het bankkantoor volgens Van Velthoven niet aantrekke lijk voor overvallers. „Het binnenkomende contante geld gaat direct in de afge schermde laden van de af- stortkluis. Daar kan nie mand bij." „De uitgifte van contant geld gaat via gesloten appara tuur, waarop we het bedrag intoetsen dat de klant wil op nemen. Kleine bedragen van enkele honderden guldens komen direct uit het sys teem, bij grote bedragen duurt het vier a vijf minuten. Dat is te lang voor een over valler." Het is de bedoeling om zo weinig mogelijk met papier te gaan werken. „Op den duur moet alles door middel van computers gaan." Afgelopen maandag begon het personeel haar werk zaamheden in het vernieuw de bankkantoor, zonder ui terlijk vertoon. „Het toeristenseizoen is begon nen. Daarom bestaat in Rensse in de eerste plaats be hoefte aan een goed functio nerende bank," aldus Van Velthoven. GOEDEREEDE - Een kredietaanvraag van Radio Goeree Lokaal in verband met verhuizing van de Bokweg naar de sporttereinen aan de Hofdijksweg is een van de onderwerpen die aan de orde komen tijdens de raadsvergadering van Goedereede op donderdag 19 juni. De school maakt sinds 1 ja nuari dit jaar deel uit van ROC Zadkine. Er is een Mavo-snelklas (examenstof in één jaar) gepland voor de vakken Nederlands, Engels, Frans, geschiedenis, aard rijkskunde, economie en wis kunde. De open dag is van 10.00 tot 14.00 en 19.00 tot 21.00 uur. In de nieuwe gevel van de Rabobank Renesse zijn onder meer twee geldautomaten aange bracht. (Foto: Marijke Folkertsma) Het gaat om een bedrag van 41.000 gulden. De commissie financiën is positief over de aanvraag. Aan de raad om de definitieve beslissing te ne men. Verder zou het pas ge renoveerde verenigingsge bouw 't Haegse Huus dienen te worden voorzien van een koelinstallatie. De klimaat beheersing in een der zalen (Foto: Marijke Folkertsma) Stormy Weather zangeres Remi Borgers MIDDELHARNIS - Verre reizen en zoete nachten. Geraffineerde cocktails in mondaine gelegenheden en verschraald bier in louche café's. Het komt alle maal aan de orde tijdens het jazz blues program ma van het duo Stormy Weather. Het duo treedt vrijdag 20 ju- jazzballads en zwarte blues, ni op in het Diekhuus in Mid- terwijl de pianist zijn instru- delharnis. Stormy Weather ment laat swingen. Stormy wordt gevormd door zange- Weather vertolkt veel num- res Remi Borgers en pianist mers van Billy Holiday. Het Jan Kin. De zangeres zingt concert begint om 21.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 11