Bouw start na het seizoen Aantal slachtoffers in Zeeuws verkeer stijgt 5000 gulden voor 'Drie Gebroeders' Geweld aan de deur INGEZONDEN STUKKEN Krijnse Locker Renesse naar voormalige garage Gilijamse Daling in de rest van Nederland Wielrenners gefeliciteerd! STREEKNIEUWS Pension Dreischor Actiedag van Samen op Weg Manifestatie Wim Riemens Schenking van Kadaster Zeeland 1 DINSDAG 17 JUN11997 NR 26197 5 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. RENESSE - Hoewel de gemeente nog niet bereid is haar grond te verkopen, wil woningbouwvereni ging Beter Wonen direct na het seizoen beginnen met de bouw van een supermarkt met bovenwonin gen op de plaats van garage Gilijamse in Renesse. De nieuwbouw is bedoeld voor supermarkt Krijnse Locker. Als het aan Beter Wonen ligt, verhuist supermarkt Krijnse Locker in Renesse naar de voormalige garage Gilijamse. (Foto: Marieke Mandemaker) ook geen vreemde huurder van ons. In het verleden had de familie een winkel onder ons kantoor aan het Caland- plein in Zierikzee. Ik vraag me wel eens af waarom wo ningbouwverenigingen ei genlijk geen gevangenissen bouwen. Dat kunnen we misschien wel goedkoper als de over heid." ZIERIKZEE - Terwijl in de rest van Nederland het aantal ernstige verkeersslachtoffers (doden en zie kenhuisgewonden) daalt, zijn er in 1996 in Zeeland meer verkeersslachtoffers gevallen dan in het jaar daarvoor. Op Schouwen-Duiveland vielen in 1996 tien verkeersdoden. Dat blijkt uit het jaarverslag 1996 Infrastructuur en vervoer van de provincie. lilN; De gemeente is eigenaar van een kantoorpandje naast Gi lijamse en is vooralsnog niet bereid dat te verkopen. Vol gens wethouder G. van de Velde liggen bod en vraag prijs nog te ver uit elkaar. ,,Ik noem geen bedragen, maar ze liggen vèr uit el kaar," aldus Van de Velde, die er verder op wijst dat ook over de verbreding van het zogenoemde bakkersgange tje tussen Korte Reke en het parkeerterrein achter Gilij amse nog geen overeenstem ming bestaat. ,,De stofwolken zijn nog niet opgetrokken," erkent direc teur P. van Doorne. Maar toch verwacht hij in de loop van deze maand overeenste- ming met de gemeente te kunnen bereiken. ,,De prijs valt op meerdere manieren vast te stellen. Je kunt uit gaan van wat een vierkante meter waard is in Renesse. Je kunt kijken naar het winver- mogen van een winkel op die plek. Of je gaat uit van de kosten van bouwrijp maken van de grond. Het is maar net waar je voor kiest." Van Doorne beschikt inmid- dels over een juridisch ad vies, waarvan hij vermoedt Akkerbouwer Kuyper op Omroep Zeeland OUWERKERK - Wim en Annet Kuyper uit Ou- werkerk zijn maandag 23 juni gasten in het Om roep Zeeland-program ma Met Aly de boer op. De familie Kuyper heeft een akkerbouwbedrijf van 18 hectare, 250 vlees varkens en 70 fokooien. Ze telen op 8000 vierkan te meter grond kleinfruit als aardbeien bessen en frambozen. De oogst wordt voor een groot deel door de klanten zelf geplukt en binnenkort kan de klant ook zelf de jams koken. Er wordt ook een winkel geopend waar Zeeuwse streekpro ducten als bessenwijn en advocaat verkocht wor den. De uitzending van Met Aly de boer op be gint om 10.00 uur. ZIERIKZEE - Mevrouw Goedbloed en haar dochter uit Zierikzee willen een pen sion exploiteren aan de Ring 13 in Dreischor. Voor het pension hebben zij een aanvraag ingediend bij de gemeente. Het gaat om een kleinschalig pension voor de verhuur van kamers met ontbijt. In het pand is momenteel de Rabo bank gevestigd. Voor het pension moet het bestem mingsplan gewijzigd wor den. Het college van burge meester en wethouders van de gemeente gaat hiermee ac- coord. De aanvraag wordt ter advies voorgelegd aan de leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening. NIEUWERKERK - De Sa men op Weg-gemeente Dui- veland houdt zaterdag 28 ju ni een actiedag aan de Kerkring in Nieuwerkerk. Doel is geld in te zamelen voor de realisatie van een nieuwe kerkcentrum. Oud-Nieuwerkerkers die deel hebben genomen aan de herdenking van de Waters noodramp worden door de organisatie persoonlijk uit genodigd. De actiedag omvat onder andere een rommel markt, rad van avontuur, kinderspelen, een skelter- race en een uitvoering door majorettes. Belangstellenden kunnen een vorstelijke rondrit ma ken in een soort 'pausmo biel'. Ook is een expositie te zien over de totstandkoming van de bijbel van het Neder lands Bijbelgenootschap. De actiedag is van 10.00 tot 16.00 uur. Het gospelkoor To gether sluit deze dag om 17.00 uur af met een concert. dat zowel de gemeente als zijn vereniging zich er in kunnen vinden. „Mocht dat lukken, dan willen we direct na het seizoen beginnen met de bouw. Want een open bouwput tijdens het toeris tenseizoen lijkt me niet ide aal." Supermarkt Op de plek van de voormali ge garage Gilijamse komt een supermarkt van 800 vier kante meter met daarboven op een appartementencom plex van veertien huur woningen. Half mei 'over viel' Beter Wonen de ge meente met dit plan. De ap partementen zijn bedoeld voor eenpersoonshuishou dens of voor mensen met een afwijkend slaappatroon, zo als werkers in de horeca. Normaalste zaak Dat een woningbouwvereni ging eigenaar van een winkel v wordt, is voor Van Doorne de normaalste zaak van de we reld. „Dat gebeurt volop in het land. Er zijn woning bouwverenigingen die cafés hebben. Krijnse Locker is De meeste verkeersdoden vielen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Daar kwamen 12 mensen om bij een ver keersongeluk. Schouwen- Duiveland heeft de twijfel achtige eer wat dit betreft de tweede plaats te bezetten. In 1992 vielen op Schouwen- Duiveland zes verkeersdo den. Het jaar 1993 eiste 'slechts' Het houten vissersschip werd begin deze eeuw ge bouwd bij de werf van Ver ras in het Zeeuws-VIaamse Paal. Het schip verkeert mo menteel in zeer slechte staat. De stichting Behoud Hoog aars is bezig met het ontwik drie verkeersdoden, in 1994 kwamen vijf mensen om in het verkeer en in 1995 veron gelukten zeven mensen op Schouwen-Duiveland. Over heel Zeeland bezien daalde het aantal dodelijke slacht offers van 46 in 1995 tot 41 in 1996. Als gevolg van een ongeluk belandden in 1996 in Zeeland kelen van een restauratie plan. Vrijwel alle onderde len van het schip moeten worden vernieuwd. Op maandag 23 juni overhan digt de directeur van Kadas ter Zeeland A. Faas voor dit 371 mensen in het zieken huis. In 1996 waren dat er 365. In 1993 vielen in de pe riode van '92 tot '96 de min ste ziekenhuisgewonden: 334. In de rapportage van de provincie wordt niet inge gaan op de mogelijke oorza ken van de toename van het aantal ernstige ongevallen. Wel wordt gemeld dat - on danks frequente radarcon troles - vaak te hard gereden wordt. Op 80-kilometerwe- gen met fietspad - zoals de N59 van Zierikzee naar Brui- nisse - wordt gemiddeld 100 kilometer per uur gereden en op 80-kilometerwegen zon der fietspad - de meeste pol derwegen op Schouwen-Dui veland - doen veel doel een bedrag van vijfdui zend gulden aan de voorzit ter van de stichting Behoud Hoogaars K. Tenwolde. Een van de taken van het Kadas ter is het registreren van schepen. Omdat het een ty pisch Zeeuws project betreft wil het Kadaster een bijdra ge leveren aan de restauratie van de Drie Gebroeders. De stichting Behoud Hoog aars is momenteel op zoek naar een plek waar de restau ratie kan plaatsvinden. Op de dag dat de cheque wordt weggebruikers er nog een schepje bovenop. Een gemid delde snelheid van 109 kilo meter per uur wordt ge noemd. Autoverkeer Het autoverkeer in Zeeland groeide ook in 1996, maar die groei bleef achter bij die in de rest van Nederland. Lan delijk is sprake van een groei van 3,6 procent terwijl het verkeer in 1996 in Zeeland met 2,3 procent groeide. Het verkeer in Zeeuwsch-Vlaan- deren steeg relatief meer dan gemiddeld in Zeeland. In Noord- en Midden-Zeeland groeide het verkeer minder dan in voorgaande jaren. Opmerkelijk volgens de pro vincie is dat het verkeer in Noord- en Midden-Zeeland zich steeds meer concentreert op de centrale hoofdaders: de noord-zuid-route via de Zee- landbrug en via de N58. Ook is er een verschuiving te zien in het gebruik van de weg over de stormvloedkering ten opzichte van het gebruik van de Zeelandbrug. In 1996 nam het verkeer over de weg over de stormvloedkering met vier procent af en kreeg de Zeelandbrug vier procent meer verkeer te verwerken. Fietsverkeer „Deze verschuiving past in de reeds geconstateerde ver- keersontwikkeling in Zee land van de kuststrook naar de centrale noord-zuid-route. In het zomerseizoen groeit al leen het verkeer op de hoofd aan- en afvoerwegen het ver keer. Voor wat betreft het fietsverkeer zet de daling die al in 1995 te zien was, zich voort. aangeboden wordt in de hal van het Kadastergebouw aan de Vrijlandstraat in Middel burg ook een kleine tentoon stelling geopend over hoog aarzen en hengsten, de oude houten vissersschepen van de Zeeuwse delta. Op werkdagen De tentoonstelling duurt tot 17 juli en is op werkdagen te bezichtigen van 9.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - De mani festatie Wim Riemens, een eerbetoon aan de in 1995 overleden Zeeuwse fotograaf Riemens, duurt van 6 juli tot en met 31 augustus. Zaterdag 5 juli overhandigt de commissaris van de Ko ningin in Zeeland W. van Gelder postuum de Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Weten schappen aan Ruden; de zoon van Riemens. Daarmee wordt de aftrap gegeven voor de manifestatie, die uit verschillende onderdelen be staat. In het Zeeuws Museum wor den onder de titel Locaties zestig foto's getoond van mensen, zeegezichten en landschappen gemaakt in binnen- en buitenland. In de Vleeshal is, onder de titel Sp lendid Isolation, Riemens' vastlegging van allerlei cul turele activiteiten in Middel burg van begin jaren '70 tot begin '90 te zien. Het Zeeuws Documentatie Centrum laat toegepast werk van de foto graaf zien, zoals onder meer krantenfoto's. Verder komt er een oeuvreboek uit onder de naam Locaties - on the spot. Het carillon van de Middelburgse Lange Jan speelt tot aan het einde van de manifestatie een speciaal muziekstuk. KERKBERICHTEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Leerdam (Noord): W. L. Pera te Hooge- veen; te Leeuwarden (De Open Hof): J. G. Kemper man te Surhuizum; te Zwijn- drecht: D. Breure te Wilnis. Aangenomen naar Beilen: H. J. van Haarlem te Dalfsen; naar Krimpen aan den IJssel (wijk 1): E. J. Bos te Vlagt- wedde. Bedankt voor Capelle aan den IJssel (west): J. West- land te Putten. Gereformeerde Kerken Beroepen te Wijnjewoude: drs. R. R. Maathuis te Spijk; te Ulrum: W. van der Veen, kandidaat te Arum, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hardinxveld- Giessendam: J. H. Dunne- wind te Zuidwolde in combi natie met Ruinerwold-Koe- kange. Bedankt voor Enschede- Zuid: D. W. L. Krol te Assen- Zuid. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Zwijndrecht: C. A. de Hertog te Apeldoorn- Centrum. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Brakel: J. Ka reis te Oudemirdum; te 's- Gravenzande: A. Bac te Bo degraven; te Groningen: J. S. van der Net te Apeldoorn. Aangenomen naar Woerden: W. Harinck te Kapelle-Bieze- linge. Volgens burgemeester Peper van Rotterdam slaan por tiers van discotheken regel matig bezoekers in elkaar (zie de Zierikzeesche Nieuws bode van maandag 16 juni). Hij heeft dat gehoord van de politie. Ik vraag me af of Pe per weet, of wel eens heeft gezien om welke bezoekers het dan gaat. Zij zitten onder de drugs of drank. Doe daar eens wat aan, meneer Peper. De jongens, die aan de deur staan voor hun boterham, slaan niet voor niets. Ze ne men het voorbeeld van de po litie over. Kijk maar naar de Euro-top in Amsterdam. De politiemensen aldaar laten zichzelf ook niet slaan. En Gefeliciteerd met een ge meentebestuur dat tijdig in grijpt en de putten dempt voordat er een kalf verdr inkt. Poststraat en Appel markt vrij van hobbels en putten voordat het wieler spektakel losbarst. Maar komt dit echter niet een beetje laat? Want de cap riolen die mindervaliden en ouderen wekenlang moesten NIEUWERKERK Verkoping Stichting verkoop Adullam houdt woensdag 18 juni een verkoping van lingerie, nachtkleding en keukentex- tiel in de zaal van de kerk aan de Stationstraat, van 19.30 tot 21.00 uur. Geslaagd Het diploma voorbereidend beroepsonderwijs aan het VBO Groen college in Som- melsdijk werd behaald door Sylvia Stegenga, Harry Boone, Leon Kooijman en Bert-Jan van der Wielen uit Nieuwerkerk. OOSTERLAND Geslaagd Een aantal jongeren uit Oos- terland behaalden aan het VBO Groen college in Som- melsdijk het diploma voor bereidend beroepsonder- die staan daar ook voor hun boterham. Wie zoiets ziet, weet, dat we het hier - op Schouwen-Duiveland nog hebben getroffen. Die jon gens van de politie zijn zo be roerd nog niet. En de portiers van dit eiland, waartoe ook ik behoor, vallen ook wel mee. Al zou je dat niet zeggen als je naar de foto kijkt die bij het artikel is geplaatst. Wie goed kijkt, ziet echter dat deze jongens gewoon lig gen te slapen en niet in el kaar geslagen zijn. Ik hoop dan ook, dat de naam van de portiers van dit eiland niet in diskrediet gebracht worden. M. KRIJGER Zierikzee maken om het Havenplein te bereiken, waren haast net zo spectaculair als een wieler ronde. Of telt een botbreuk voor de één meer dan voor aan ander? Misschien is de wethouder vergeten hiervoor het WVG- potje aan te spreken? Dat zou toch een mooi excuus zijn. L. J. ANCEAUX (Anbo) Zierikzee wijs. Het zijn Paquinelle de Graaff, Jasper de Bruine, Adriaan Dooge, Martijn van der Maas en Marco Otte. ZIERIKZEE Promovendus Peter Cornelisse uit Zierik zee is cum laude gepromo veerd in de chemische tech nologie aan de Technische Universiteit Delft. Zijn proefschrift handelt over het fasegedrag en de grensvlakspanning bij het modelleren van oliereser voirs. Het modelleren van een olie reservoir gaat vooraf aan het eigenlijke boren. Hierbij worden er wiskundige mo dellen opgesteld, waarmee het 'gedrag' van een reser voir voorspeld kan worden onder verschillende omstan digheden. Ook kan de hoeveelheid olie die in een reservoir zit bere kend worden. Dat is belang rijk voor de uiteindelijke op brengst ervan. CK Stilte na de storm LLJ het landschap, het licht I i het water als een spiegel intense schoonheid ademloos J~de dijk, de mensen het schouwspel sirenen lokken het spel wordt gespeeld witte gewaden wandelen door 't groen gekleurde sjerpen glanzen in de gouden avondzon in de verte klateren kinderstemmen en dan Medea het lot wordt getart weersproken en gewroken WRAAKrecht in 't hart van de man. het 'spel' is uit een laatste snik de vrouw staat recht is niet gebroken wat rest stille figuren keren zich af het verhaal is verteld heel even niets, dan traag opkomend applaus 'het licht gaat uit' de verbeelding is doorbroken. Jessica Prager-Stein, Noordgouwe Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. In april viel een slachtoffer bij een ongeluk op de stormvloedkering. (Foto: Marieke Mandemaker) MIDDELBURG - Het Kadaster Zeeland heeft 5000 gulden beschikbaar gesteld voor het behoud van de 'Drie Gebroeders', een schip van het type hengst dat werd aangekocht door de stichting Behoud Hoog aars.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5