Planschade terrein Geelhoed Tuinieren moet asielzoekers uit de dagelijkse sleur halen Regiovisie voor zorg Ongeval Serooskerke Politie ziet kans om tekort weg te werken Alle betrokkenen vertegenwoordigd Nieuw strandje Brouw onvoldoende bruikbaar Schouwen tweede plaats landinrichtingspro j ecten College van b enw wil compromis Lichtboei vult leemte na vertrek Roni op Met meevaller over vorig jaar Over prijs oude gemeentehuis Bru Woningbouwvereniging niet eens met gemeente DINSDAG 17 JUNI 1997 NR 26197 3 MIDDELBURG - De provincie wil vier zorgoverleg- groepen (ZZO's) in het leven roepen, die betrokken worden in de opstelling van evenzoveel deelnota's. De bedoeling is te komen tot een regiovisie waarin zorgaanbieders, zorgverzekeraars, zorgvragers, ge meenten en provincie betrokken zijn. Gedeputeerde staten hebben een conceptnota gelanceerd onder de titel 'Zeeuwse zorg, onze zorg'. Deze nota moet, na overleg met alle betrok ken partijen, gaan fungeren als kader voor de op te stel len deelnota's. Hiervoor zijn vier ZZO's (Zeeuws Zorg Overleg) in oprichting; het ZZO algemene gezondheids zorg, het ZZO geestelijke ge zondheidszorg en versla vingszorg, het ZZO verstandelijk gehandicap tenzorg en het ZZO verzor ging en verpleging. Alle ZZO's worden gevormd door dezelfde vijf betrokken par tijen. Zij gaan vanaf januari 1998 met de deelnota's aan de slag. Ook over de kadernota wordt nog met de zorgaan bieders, -verzekeraars en - vragers en gemeenten en pro vincie overlegd. De regiovisie deponeert een visie op de gewenste kwali teit, samenstelling en samerf- hang van de regionale zorg- infrastructuur. De regiovisie is, zo staat in de conceptnota genoteerd, een instrument om het aanbod af te stemmen op de vraag. Gezocht wordt naar een gezamenlijke af stemming van de gewenste ontwikkelingen in de Zeeuw se zorg door te werken met een referentiekader. De minister heeft toegezegd zich in beslissingen te base ren op de regiovisie. Boven dien biedt de regiovisie de mogelijkheid gezamenlijk gesignaleerde knelpunten op te lossen. In de deelnota's zullen knelpunten worden genoteerd en zal worden aan gegeven wie actie moet on dernemen. BROUWERSHAVEN - Het nieuwe strandje aan het Grevelingenmeer in Brouwershaven voldoet volgens de bewoners niet. De ondergrond is vies en het toegangspad is moeilijk begaanbaar. De dorpsraad van Brouwershaven wil dat het Gre- velingenschap de situatie verbetert. Het strandje werd vorig jaar aangelegd door het Grevelingenschap. En het is schitterend, vindt ook D. Obbink, voorzitter van de Brouwse dorpsraad. „Maar voor mensen met een kin derwagen is het niet te be reiken. En op het strand zelf ligt geen zand, maar al leen vieze klei. Als je daar met een handdoek op gaat liggen, kun je deze direct naar de vuilnis brengen," aldus Obbink. Omdat het Grevelingen geen getijde kent is het slechts tegen zeer hoge kos ten mogelijk een echt zand strand aan te leggen. Vol gens J. Lodders, directeur van het Grevelingenschap, wordt dit door veel mensen niet gerealiseerd. Door het inzaaien van gras, wordt wel zo veel mogelijk gepro beerd het aanwezige zand bijeen te houden. Het inge zaaide gras slaat echter niet aan. Slechts op een paar plekken is er iets van te zien. Lodders verklaart, dat dit te maken heeft met het feit, dat het gras pas dit voor jaar is ingezaaid. Dit kon niet eerder, omdat het strandje pas in december vorig jaar werd opgele verd. ,,En het voorjaar is nu eenmaal niet de beste perio de om gras in te zaaien. Soms lukt het, maar soms ook niet. Dat hebben we zelf niet in de hand." Hij verklaart de situatie op dit moment niet te kennen. „Maar we gaan de zaak eens bekijken. En als het nodig is, zaaien we op nieuw in. Maar dat kan pas in het najaar," aldus Lod ders. Over het toegangspad kan hij "wéinig zeggen', óm dat hij niet precies weet om welk pad het gaat. Wat dat betreft had het volgens hem ook veel beter geweest, als de dorpsraad contact had opgenomen met het Greve lingenschap. Maar wanneer het het pad over de dijk is, is de dorpsraad bij het Gre velingenschap aan het ver keerde adres, meldt Lod ders. Volgens hem is het dan een zaak voor de ge meente. ZIERIKZEE - Van de in Nederland in 1996 uitge voerde landinrichtingsprojecten is het project op Schouwen-Duiveland met 10.420 hectare het op één na grootste. Zo blijkt uit het jaarverslag van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) over 1996. De eerste plaats wordt inge nomen door noord-west Overijsssel waar een landin richtingsproject aan de gang is van 11.000 hectare groot. De Vechtstreek is met 8500 hectare derde. In het jaarverslag springt de regio Schouwen er op nog een andere manier uit. Vermeld wordt dat in Schouwen-Oost voor het eerst gebruik ge maakt is van de methode Dialoog. Streekbewoners zijn van begin af aan bij de planvorming betrokken. In een eerste ronde in mei 1996 gaven honderdveertig bewo ners aan welke knelpunten en problemen zij in hun ge bied ervaren. Tijdens een tweede ronde in december 1996 stonden tachtig streek bewoners, samen met des kundigen, aan de basis van kansrijke oplossingen. „Dia loog draait om het verkrij gen van goede ideeën die op draagvlak kunnen rekenen. Door de bewoners meer bij de planvorming te betrekken en juist die zaken naar voren te halen waaraan zij belang hechten, lukt dat in Schou wen-Oost," meldt het jaar verslag. De methode wordt ook in andere DLG-projecten toegepast. Vernieuwing De DLG zet zich actief in bij het mooier en vitaler maken van de groene ruimte. In 1996 werd vooral veel aandacht besteed aan vernieuwing van onder meer de instrumenten landinrichting, grondver werving en agrarisch natuur beheer. Deze vernieuwings drift kwam voort uit de nota Dynamiek en Vernieuwing, in 1995 uitgebracht door het ministerie van LNV. De ver anderingen zijn noodzake lijk, volgens het jaarverslag, om te kunnen blijven vol doen aan vragen vanuit de veranderende maatschappij. Zo wordt bij landinrichting onder andere via herijking het instrumentarium aange past aan deze tijd. SEROOSKERKE - In de berichtgeving in deze krant van het ongeval op de kruising Serooskerkseweg met de Stoofweg in Serooskerke, vorige week woensdag, is per ongeluk een fout geslopen. Een 68-jarige inwoner van het Duitse Mulheim aan de Ruhr reed door rood licht, komende vanaf dc Stoofweg uit de richting Noordwelle. Hij ramde daardoor de auto van een 52-jarige inwoonster van Zierikzee, die geen kans meer zag de aanrijding te voorkomen. De twee betrokken personen zijn in het berichtje abusie velijk omgedraaid. Het gebied van agrariër Geelhoed mag vooralsnog onveranderd blijven, maar de aard van de activiteiten die erin plaatsvin den zijn aan restricties gebonden. (Foto: Marieke Mandemaker) ELLEMEET - Het college van b en w wil 30.000 gul den planschade betalen aan agrariër A. Geelhoed uit Ellemeet. Deze ondernemer maakt bezwaar te gen de nabijheid van nieuw te bouwen woningen bij zijn bedrijf aan de Heerenisstraat en de hierdoor ge wijzigde bestemming van zijn grond. De problemen met het be stemmingsplan Ellemeet- zuid zijn een uitloper van het gevoerde beleid van de voor malige gemeente Midden- schouwen. De bestemmings planwijziging voor het terrein van Geelhoed, gele gen tussen de Heerenisstraat en de Schelpweg, werd eind vorig jaar door de raad Mid- denschouwen vastgesteld. Aan de consequenties die uit deze wijziging voortkomen kleven voor de betrokken agrariër twee bezwaren. Allereerst zouden de nieuwe woningen te dicht in de buurt van zijn bedrijfsgebouwen komen te staan. Een tweede bedenking is dat een deel van het agrarische terrein, zon der duidelijke overeenkomst tussen gemeente en eigenaar, een andere bestemming heeft gekregen. De ondernemer wordt in zijn bezwaren ge steund door de LTO-raad Zeeland. Donderdag 26 juni staat een hoorzitting in Mid delburg gepland, waarbij de provincie zich over deze kwestie buigt. De gemeente Schouwen-Dui veland wil echter voortgang in de zaak. „Je kunt daar lang over praten, maar de ge meente wil dit in principe snel afhandelen," aldus een woordvoerder van de ge meente. Wethouder G. van de Velde-de Wilde: „Die plan schade is op zich een gebrui kelijke procedure. Zelf had ik alleen liever gezien dat dat vorig jaar, gelijk met de grondtransactie, was afge handeld. Maar wat er toen wel of niet tussen de gemeen te en de betrokkene is bepro- ken over de bestemmings planwijziging staat niet zwart-op-wit en dan raak je in een soort vacuum. Als er niks zou gebeuren zou de be trokkene in het gelijk wor den gesteld. Dus ga je onder tussen als gemeente kijken naar de mogelijkheden die er zijn om tot overeenstemming te komen." Tevreden Het voorstel om 30.000 gul den planschade neer te leg gen, komt overeen met de verwachtigingen van de on dernemer. „Daar zou ik te vreden mee kunnen zijn. Dat is ook het bedrag wat ik ver leden week aan schadever goeding heb gevraagd," geeft Geelhoed desgevraagd aan. Voor de LTO-raad is de pre cieze uitkomst van het even tuele compromis minder van belang. „De bezwaren van de LTO-raad zijn vooral van principiële aard. Als de ge meente iets doorvoert, moe ten ze dat zo proberen te doen dat een ondernemer zijn be drijf goed kan blijven uitoe fenen. De leeftijd van de on dernemer of de aard van het bedrijf doen er wat dat be treft niet toe," verwoordt J. Qaanderse, secretaris van Agrarisch Schouwen-Duive land en voorheen betrokken bij deze kwestie - het stand punt van de LTO-raad Zee land. Over het voorstel van b en w laat hij zich niet uit. „Het is niet aan de LTO-raad te oor delen over de manier waarop overeenstemming wordt be reikt. Ja inderdaad, we trek ken alleen aan de bel als er iets mis gaat." Voor betrok kene Geelhoed speelt de principiële kant van de zaak eveneens een fikse rol. „La ten weten dat we er nog zijn, dat vind ik in dit geval erg belangrijk." Woningen De voormalige gemeente Middenschouwen kocht een stuk grond van de - inmid dels afbouwende - agrariër, met de bedoeling een rij van zeven woningen neer te zet ten. De afstand tussen deze geplande nieuwbouw en een deel van de schuren van Geelhoed bedraagt vijftig meter. Met goedkeuring van de provincie werd deze grens teruggebracht van het for meel geldende minimum van honderd meter naar de ge wenste vijftig. Daarnaast werd een bestem mingsplanwijziging doorge voerd. In plaats van een agrarische bestemming kreeg een deel van het ter rein de bestemming agra risch zonder geboüwen. De planschade moet de waarde vermindering van het ter rein, bijvoorbeeld bij even tuele verkoop, compenseren. r ZIERIKZEE - De asielzoekers die in Zierikzee ver blijven iets zinvols te doen geven. Dat is het doel van Sociaal Kultureel Werk de Lichtboei. Als eerste aanzet heeft de Lichtboei een volkstuintje aan het Kaaskenswater gehuurd. Naar andere projecten wordt nog gezocht. Het onderhouden van een volkstuintje is nu niet direct iets waar iemand aan denkt die niets te doen heeft. „Maar het feit, dat ze niet de hele dag over hun problemen nadenken in het Huis van Nassau, is al een stuk beter," aldus R. Prager van de Licht boei. Hij heeft zich het lot van de 35 asielzoekers, die in het Zierikzeese hotel verblij ven aangetrokken. Dit hotel fungeert al ruim 2,5 jaar als aanvullende opvang voor asielzoekers. Vier asielzoe kers hebben al interesse ge toond voor de volkstuin. Voor Prager genoeg om te be ginnen. „Het blijft een gok. Maar ze hebben nu een doel om iets te doen. Dat op zich is al heel belangrijk," aldus Prager. Contact Hij heeft over zijn initiatief contact gehad met Simon Ta- niwel, coördinator van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers. De basis voor deze contacten werd gelegd tijdens het onlangs gehouden festival Cultureel Gekleurd. Tijdens dit festival kwam Prager ter ore, dat het een voudigweg ontbreekt aan vrijwilligers om de asielzoe kers te begeleiden. De vrij- willigersgroep die zich vroe ger inzette voor de bewoners van de asielboot Roni, die in de Zierikzeese haven lag, be staat niet meer. En ook al ?ijn er nog mensen die zich inzetten voor de groep asiel zoekers in Zierikzee, activi teiten worden er voor hen weinig meer georganiseerd. Niet alleen de verveling slaat hierdoor toe. Ook de in tegratie wordt er door be moeilijkt. Het initiatief van de Lichtboei moet daarin verandering brengen. Pra ger: „Ik heb al gesproken met de voorzitter van de Volkstuinvereniging. Deze is enthousiast en verzekerde me dat er altijd mensen zijn die willen helpen. Veel men sen die een volkstuintje heb ben komen ook vaak alleen maar naar het Kaaskenswa- ter voor de gezelligheid. Voor de asielzoekers is dat heel belangrijk. Want juist' aan die sociale contacten ont breekt het hun." Behalve een volkstuin is het de bedoeling, dat er voor de asielzoekers nog meer pro jecten komen, waaraan zij medewerking kunnen verle nen. Organisaties kunnen zich daarvoor bij de Licht boei en het COA in Zierikzee aanmelden. Hetzelfde geldt voor mensen die de asielzoe kers willen begeleiden. Het eerste contact is wat dat be treft al gelegd. Een doe-het- zelfzaak in Zierikzee heeft tuingereedschap toegezegd. In samenspraak met het COA wordt de aanvraag ge toetst, want asielzoekers mo gen niet zomaar werkzaam heden verrichten. Deze week heeft Prager daarnaast ook nog een gesprek met een ver tegenwoordiger van Vluchte lingenwerk Nederland, over de mogelijkheden die er zijn. „Het meest belangrijke is, dat het niet om arbeidsver- dringend werk gaat. We kij ken in eerste instantie dan ook naar de non-profitorga- nisaties. Bovendien gaat het de asielzoekers er niet om iets bij te verdienen. Als ze maar in contact komen met anderen en iets te doen heb ben," aldus Prager. Twee jaar geleden staken de asielzoekers de helpende hand toe bij het opknappen van het ho tel Huis van Nassau. (Foto: Joop van Houdt) MIDDELBURG - De regiopolitie Zeeland wil het be grotingstekort van 2,2 miljoen gulden over dit jaar wegwerken. Daarmee hoopt de politie onder het preventief toezicht van het ministerie van Binnen landse Zaken uit te komen. Het preventief toezicht houdt in dat de regiopolitie voor personeelsuitbreiding en investeringen boven de 5000 gulden toestemming moet vragen aan de minister. Voor de begrotingswijzigin gen ter beoordeling aan de minister worden voorgesteld moet woensdag eerst het re gionaal college van de Zeeuwse politie nog akkoord gaan met die wijzigingen. Die bestaan onder meer uit het aanwenden van bijna 7,5 ton uit het positieve exploi tatiesaldo over 1996. Daar naast vervalt ruim zeven ton aan afschrijvings- en rente kosten van het tekort door de reorganisatie van de politie door een extra bijdrage van het rijk van 6,5 miljoen gul den. Verder is geschoven met salariskosten en heeft de Zeeuwse politie investerin gen uitgesteld. Personele kosten Met het oog op de slechte fi nanciële vooruitzichten geeft de Zeeuwse politie voorts on der meer in 1998 een eerste aanzet tot een noodzakelijke verlaging van de personele kosten. Dit jaar telt de poli tieregio nog 817 formatie plaatsen. In 2000 moet dat zijn afgebouwd tot 772. BRUINISSE - De Christelijke Woningbouwvereni ging Schouwen-Duiveland wil nieuwe woningen bouwen op de plaats van het oude gemeentehuis in Bruinisse, maar de prijs die ze daarvoor wil betalen ligt ver onder wat de gemeente voor het gebouw vraagt. Dit blijkt uit het jaarverslag 1996 van de woningbouwver eniging Daar komt nog bij dat ook het bedrijfsleven be langstelling heeft voor aan koop van het oude gemeente huis. De vereniging heeft echter nog steeds belangstel ling voor het gebouw, maar volgens haar is het woord nu aan de gemeente. Sinds zij in het nieuwe kan toor gehuisvest is, is er veel meer aanloop. De woning bouwvereniging stelt dit op prijs. De vereniging had op 31 december 1996 153 wonin gen in eigendom. Eind 1996 stonden in totaal 97 woningzoekenden inge schreven, het jaar daarvoor waren dat er 71. In 1994 zoch ten 99 mensen een woning. Vorig jaar bleek het meeste behoefte aan eengezinswo ningen (37 in Bruinisse, ze ventien in Nieuwerkerk en twaalf in Ouwer- kerk) en bejaardenwoningen (21 in Bruinisse en twee in Nieuwerkerk). Afscheid De woningbouwvereniging houdt vrijdag 27 juni een le denvergadering in het dorps huis in Bruinisse. Voorzitter B. de Groot en lid van de Raad van Commissarissen L. Ottens nemen afscheid. Opvolgers voor hen worden in de vergadering, die om 19.30 uur begint, gekozen. Woensdag 18 juni Zierikzee Kreamiddag SKW De Licht boei. MFC. 13.30-15.30 uur. Buitenrepetitie harmonie orkest Kunst Eer aan het einde van de Haringvliet- straat, begin Schouwen- bank. 19.30 uur. Burgh Theater Op de Macks speelt Naaman in de Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping Adullam in de kerk aan de Stationstraat van 19.30 tot 21,00 uur. Bruinisse Verkoping/rommelmarkt in en rondom verzorgingshuis In 't Opper van 14.00 tot 20.00 uur. Vrijdag 20 juni Zierikzee Buurtfeest Malta op school plein Theo Thijssenschool van 16.00 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Karaoke Mega Tour. Café restaurant De Burghse Bab- belaer. 21.00 uur. Brouwershaven Concert Kamermuziek met fluit en piano Barbara Lan- gendijk en Carmen Keyser, voorzaal stadhuis. 20.00 uur. Dreischor Psamzangavond in de N. H. kerk. 19.30 uur. Zaterdag 21 juni Zierikzee Snuffelmarkt. Onder De Beuze. 08.00 tot 14.00 uur. Kinderrommelmarkt in de Mr. Breetveltspeeltuin. 9.30 uur. Zomerfeest Kinderboerderij de Punt. Scheldestraat. 10.00-16.00 uur. Roefeldag (kinderen kijken rond en werken mee in be drijven, instellingen). Vanaf MFC. 13.00 uur. Renesse Dagcursus aquarelleren dQor Kees van de Wetering vanaf hotel de Tweespan. 9.00 uur. Scharendijke Havenfeest. 10.00-17.00 uur. Zondag 22 juni Renesse Dagcursus aquarelleren door Kees van de Wetering vanaf hotel de Tweespan. 9.00 uur. Maandag23juni Zierikzee Muzikale nachtexcursie naar Neeltje Jans. Vanaf kade Nieuwe Haven. 19.00 uur. Burgh-Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. 19.00-20.30 uur. Scharendijke Algemene ledenvergadering Rabobank Schouwen-Zierik- zee. De Putmeet. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering dorpsraad Brouwershaven in het Ton- nenmagazijn. 20.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, Bostonplein. 19.00- 20.30 uur. Ouwerkerk Schrijf avond Amnesty Inter national. Fam. Sies, Juliana- straat 12. 19.00-20.30 uur. Dinsdag 24 juni Ellemeet Thema-avond over de streek planuitwerking Schouwen- West en -Oost van de afde ling Schouwen-Duiveland van D66 in 't Durpsuus. 20.00 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty In ternational. Dr. Wortman- straat21. 10.00-12.00 uur. Woensdag 25 juni Zierikzee Buitenrepetitie op het speel- terreintje in de Eendracht- straat. 19.30 uur. Zonnemaire Vergadering dorpsraad Zon nemaire in het dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 26 juni Brouwershaven Concert Zeeuws Orkest. Grote of St. Nicolaaskerk. 20.30 uur. Vrijdag 27 juni Bruinisse Ledenvergadering Christe lijke Woningbouwvereni ging Schouwen-Duiveland. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 28 juni Zierikzee Snuffelmarkt Wieken Om roep Stichting. Baden Po- wellweg. 9.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3