Nieuwe wegen waterschap Boemelen op Schouwen Voorlichting Nationaal Park in handen van Neeltje Jans Grote vlooienmarkten Fusie Kooman en Poot tot één groothandel Winkeliers redelijk te spreken over de ZOC ZIERIKZEESCH E mm NIEUWSBODE Halve ton voorelectra 't Luitje Negen ton tekort "DIT IS BLAUWDRUK VOOR HÉT NIEUWE WATERSCHAP" dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 JUNI 1997 152e JAARGANG NR 26197 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 in het centrum van Schouwen en Duiveland Op het evenemententerrein van Fam. Kloet, Eerste Weegje 3 te Zierikzee. De prijs van een marktkraam van 4 meter is uiterst vriendelijk, nl. 40,- en een grondplaats 5,- per strekkende meter. 2 juli 23 juli 9 juli 30 juli 16 juli 6 augustus 13 augustus 20 augustus 27 augustus Info: V de VlieaeT) de v,'e9er> Wilgenstraat 12 L- 4307 DA Oosterland Tel. 0111 -641562 en 06-53328809 Exploitatie parkeerterreinen en aanleg van picknickplaatsen en fiets- en ruiterpaden GOES - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat nieuwe wegen inslaan. In de kuststrook wil het wa terschap meer ruimte bieden aan natuur én recre atie. Verder wil Zeeuwse Eilanden parkeerterrei nen gaan exploiteren en picknickplaatsen, fiets-, ruiter-, en voetpaden aanleggen. Uitgangspunt is dat dat alles de burger geen extra geld gaat kosten. Integendeel: op termijn moet de burger zelfs goed koper uit zijn. Dat staat in 'waterschap waarheen? Masterplan 2007, het tienjarenplan van het waterschap'. ,,In het verle den ging het waterschap heel erg uit van de landbouw. Nu willen we veel sterker ook naar andere belangen gaan kijken. Dit plan is eigenlijk een blauwdruk voor hét nieuwe waterschap," aldus gezworene/waarnemend dijkgraaf A. van de Hoef. „Maar het is natuurlijk niet zo dat wat er in dit plan staat morgen gerealiseerd wordt. Het is een 10-jarenplan en het moet ook nog in de algemene vergadering behandeld wor den," vult dijkgraaf W. Gos- selaar aan. Om goed en efficiënt vorm te kunnen geven aan de zorg voor de waterkering wil het waterschap deze allemaal - inclusief kaden, duinen en stranden - in eigendom krij gen. In een kustbeheersplan komt te staan wat het water schap precies met de kust wil. Tijdens de presentatie van het plan gisteren in Goes lichtte dijkgraaf Gosselaar alvast eerf klein tipje van de sluier op met een voorbeeld dat goed aansluit met de Schouwen-Duivelandse actu aliteit: d»e strandpaviljoens. Permanente en semi-perma- nente bebouwing van het strand en de duinen mag vol gens de voorschriften van het waterschap niet. In te genstelling tot Rijkswater staat - nu nog eigenaar/be heerder van bepaalde stukken strand - is het water schap echter best genegen om ontheffingen te verlenen. Die ontheffingen, zo legde Gosselaar uit, worden echter niet voor onbepaalde tijd verleent maar hooguit voor de duur van drie jaar. En dat maakt het volgens Gosselaar mogelijk om in te spelen op nieuwe ontwikkelingen. ,,Als de zee meer ruimte no dig heeft kan ze die krijgen. De ontheffingen zijn immers tijdelijk." Ecologie Ook op andere gebieden wil het waterschap niet alleen de blik richten op veiligheid - hoewel dat een heel belang rijke plaats in blijft nemen - maar ook naar ecologie en re creatief medegebruik. Bij het uitdiepen van een wa tergang bijvoorbeeld wordt voortaan niet alleen gekeken of er meteen ook een milieu vriendelijke oeverbescher ming moet worden en of het mogelijk en wenselijk is langs de watergang in kwes tie een wandel- of fietspad In de kuststrook wil het waterschap meer ruimte bieden aan natuicr én recreatie. Op korte termijn wordt een kustbeheersplan gepresenteerd. (Foto: Marieke Mandemaker) aan te leggen of de water gang op te nemen in - bijvoor beeld - een kanoroute. Zuivering- Waterzuivering blijft een be langrijke taak van het wa terschap nieuwe stijl. Ster ker nog: het waterschap wil op termijn beheer en onder houd van het oppervlakte water in zowel het landelijk gebied als in de steden naar zich toe trekken. Ook wil het waterschap het rioleringsbe- heer in het buitengebied van de gemeente overnemen. Centraal uitgangspunt voor wat betreft de afvalwater zuivering is dat al het te zui veren huishoudelijk en in dustrieel afvalwater wordt gezuiverd door het water schap. „We doen het het langst en wij zijn er het besjje in," stelt Van de Hoef. Het geen - zo haast dijkgraaf Gos selaar zich te zeggen - niet in houdt dat het waterschap die waterzuivering niet samen met anderen gaat doen. „Wij zien er geen probleem in om daarover met anderen te pra ten. Ook met Delta blijven wij praten. Het masterplan moet nog goedgekeurd worden door de algemene vergadering. Al lereerst wordt er in verschil lende commissies over ge sproken en vervolgens kan het naar verwachting in de juli-vergadering van het al gemeen bestuur besproken worden. Verhuizing naar Sirjansland SIRJANSLAND - Ijs- en horecagroothandel W. J. Kooman uiit Haamstede en horecagroothandel Poot uit SLrjansland fuseren. Vanaf 1 januari 1998 gaan beide bedrijven onder de naam Gastro noom Poot-Totaal verder in het Pootgebouw aan de Kerklaan 12 in Sirjansland. Poot heeft eenentwintig mensen in dienst en Koo man telt negen werkne mers. Volgens J. Poot seni or, één van de twee directeuren van het Poot- bedrijf, komt de werkgele genheid door deze fusie niet in gevaar. „We willen onze bedrijven door de samen voeging juist continueren. Dat zien we ook als een ver antwoordelijkheid naar onze werknemers toe. We hopen er dus eerder ar beidsplaatsen bij te krij gen." Als eerste stap richting fu sie hebben beide bedrijven hun lidmaatschap van de eigen landelijke vereniging opgezegd. Zowel Kooman als Poot zijn een franchise- overeenkomst aangegaan met Gastronoom Horeca uit Almere. Een groep die in 1997 een totaalomzet van 800 miljoen verwacht. Per juli presenteren de groot handels zich respectieve lijk als Gastronoom Poot- Totaal en Gastronoom Kooman. Na 1 januari neemt Kooman de naam over van Poot. „Hiervoor .waren we allebei lid van kleinschalige ondernemin gen. Gastronoom is een lan delijk grote onderneming met onder meer gunstige in koopcondities, waardoor je veel krachtiger staat," meent Poot. De gefaseerdheid in ont wikkeling is een bewuste keuze van de fuserende on dernemingen. „Juli en au gustus zijn onze drukste maanden. Pas daarna kun nen we hard aan de slag om onze bedrijven in elkaar te laten overvloeien." De on dernemer voorziet weinig problemen in dat proces. „We gaan beide uit van het- zelfde streven. We hebben service bijvoorbeeld hoog in het vaandel staan. Dat past dus goed in elkaar," aldus de directeur. Het bedrijf van Poot is vo rige jaar al uitgebreid. De samenvoeging van werkne mers maakt in de toekomst verdere uitbreiding nood zakelijk. WINKELDIEFSTAL ZIERIKZEE - Een 88-jarige inwoner van Zierikzee werd gisteren, maandag, in een su permarkt aan de Grevelin- genstraat in Zierikzee be trapt op winkeldiefstal. De man had een stuk kaas weg genomen. Wegens de hoge leeftijd van de man wordt verder geen werk gemaakt van de winkeldiefstal Een 47-jarige inwoonster van Asten stal in een supermarkt aan de Lange Reke in Renes- se twee pakjes sigaretten. Zij ging wel op de bon. ZEKATEL ZIERIKZEE - Het college van b en w gaat akkoord met de tarieven van Zekatel, zo als gehanteerd in de Ooster- schelderegio. Het basispakket was voor heen 14 gulden 77. De televi siekijker op Schouwen-Dui- veland legt hier vanaf 1 juli 14 gulden 27 voor neer. Het volledig pakket gaat 22 gulden 14 kosten. Tot nu toe werd daar 21 gulden 29 voor betaald. NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans wil een eventueel voorlichtingscentrum voor het Nationaal Park Oosterschelde graag binnenhalen op het voor malige werkeiland. Gedeputeerde staten zien deze binding als 'voor de hand liggend'. Voor de organisaties die werkzaam zijn op Neeltje Jans - zoals Waterland Neel tje Jans, de Stichting Zeeuws Landschap, de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten, Rijkswaterstaat en de Delta Expo - is het plaatsen van eventuele voor- lichtings- en of educatie-acti viteiten op Neeltje Jans om een aantal verschillende re denen een voordelige zet. Zo is het feit dat er momenteel al meerdere organisaties op deze locatie samenwerken een handig aspect. Er zijn daarnaast al de nodige facili teiten aanwezig en er is van af Neeltje Jans makkelijk toegang te krijgen tot het park gebied. Bovendien kun nen de mobiliteitsstromen die door een dergelijk voor lichtingscentrum worden ge genereerd, worden ingepast in de stromen die er al zijn. „Bij een Nationaal Park hoort een voorlichtingscen trum en het lijkt ons logisch om dan in ieder geval te kij ken naar de mogelijkheden die er op Neeltje Jans zijn," licht Waterland-directeur F. van Spaandonk toe. Waterland Neeltje Jans re ageerde schriftelijk op het conceptplan van de provincie over het Nationaal Park. Concrete plannen zijn er ech ter nog niet. „We hebben er nog niet echt heel hard over nagedacht. We gaan alleen uit van de gedachte wat het beste en het makkelijkste is te combineren. Zodat voor beide een win/win-situatie onstaat." motiveert Van Spaandonk. De belangstel ling van Neeltje Jans voor het educatieve aspect is door gs goed ontvangen, zo blijkt uit het conceptverslag van de statencommissie r.o. „Het leuke ervan? Je kunt Schouwen eens op een andere manier aanschouwen. Op een rus tige en gezellige manier," zegt Henk Jan van Hengel. Na drie weken proefrijden vorig jaar zomer in Renesse met een gehuurde boemel- trein, hakte hij dit jaar de knoop door en kocht een eigen exemplaar. De kenmerken van deze nieuwste attractie? „Vijf cilinder, diesel, schone uitvoering, 120 pk, vierwiel- aandrijving, locomotief met twee wagons, ruimte voor zestig personen en zo'n achttien meter lang", luidt de opsomming. Het trein tje gaat verschillende routes rijden, waarbij onder meer de Oosterschelde, de Brouwers- dam en de vuurtoren in Nieuw-Haamstede i worden aangedaan. Daarnaast wordt de boe mel op hoogtijdagen ingezet voor het na transport van het transferium. Bovendien kan bij allerlei speciale gelegenheden een be roep op de treinende ondernemer worden ge daan. Het treintje rijdt nu al, maar het vaste programma is nog in voorbereiding. Vanaf dinsdag 1 juli is de precieze informatie hier over verkrijgbaar bij de WV's op Schouwen- Duiveland. De reacties van de Renesser be volking zijn, volgens Van Hengel, positief. „Zoiets past wel in een toeristische plaats en er is tot nu toe niets vergelijkbaars in de om geving. Ik zit dus ook niemand in de weg." (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Voor het ver beteren en uitbreiden van de electra- en watervoorziening bij 't Luitje in Zierikzee is 50.000 gulden nodig. Zeer regelmatig krijgt de ge meente uit scheepvaartkrin gen klachten over de electra- en watervoorzieningen bij 't Luitje. Volgens de klagers is de capaciteit bij lange na niet voldoende om de afmerende schepen op adequate wijze te voorzien van electra en wa ter. De klachten zijn voorna melijk afkomstig van eige naren van 'bruine' schepen en passagiersschepen. In de praktijk duurt het vol gens de gemeente uren voor dat een schip de drinkwater- tank gevuld heeft. „Hierdoor ontstaat een nega tief beeld van Zierikzee als toeristische haven met als gevolg dat er minder grote schepen dan mogelijk de ha ven zullen aandoen," consta teert het college. „De econo mische betekenis van deze schepen voor Zierikzee dient niet onderschat té worden." Het college stelt de raad voor 50.000 gulden te investeren in verbetering van de voor zieningen. De kwestie komt donderdag 26 juni aan de or de tijdens de gemeenteraads vergadering in zalencomplex Mondragon. De vergadering begint om 19.30 uur. Aan onze toekomst staat vaak niets in de weg dan ons verleden. Fliegende Blatter Rustig HET WEER Heldere nacht en een min. temp. In het binnenland van ongeveer 5 graden. Overdag perloden met zon, maar later op de dag ook enkel wolkenvelden. Middagtemp. ongeveer 17 graden. Wind uit veranderlijke richtingen, in de middag langs de kust noordwestelijk, zwak tot matig, rond kracht 3. 2 SUBSIDIE Subsidie voor landbouw komt volgens onderzoek vaak niet goed terecht. 3 PLANSCHADE Compromis over planschade agrariër Geelhoed uit Ellemeet door woningbouw. 5 VERHUIZING Krijnse Locker Renesse naar voormalige garage Gilijamse in Renesse. 6 AFSCHEID Allerlaatste surprise voor scheidend trainer Wl K-dames Denny de Vos. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Enquête ondernemers Zierikzee ZIERIKZEE - Een meerderheid van de Zierikzeese detaillisten is redelijk te spreken over de Zierikzee se Ondernemers Centrale. Een krappe minderheid vindt dat de ZOC iets aan de openings- en sluitings tijden moet doen. Dat blijkt uit een enquête die de ZOC heeft gehouden. An dere opmerkingen die wer den gemaakt zijn dat de ZOC te weinig contact onderhoudt met haar achterban, te wei nig ten dienste staat van de ondernemers en te weinig ruchtbaarheid geeft aan haar werkzaamheden. Thema's die de twintig geën quêteerden bezighouden zijn openingstijden en perso neelsbezetting, een gezelli ger stadscentrum en verder muziek en openingstijden rond sinterklaas en de aan leg van een distributie- cq op slagplaats. De voorkeur van de Zierik zeese ondernemers op het ge bied van adverteren gaat in meerderheid uit naar de Zie- rikzeesche Nieuwsbode. De helft van de ondervraagde winkeliers is geïnteresseerd in adverteren onder geza menlijke ZOC-vlag. Zierikzee heeft een in ver houding groot winkelbe stand. De stad telt 1688 vier kante meter winkelvloer per 1000 inwoners. Dat is ander half keer zoveel als in verge lijkbare steden. Uitgedrukt in aantallen winkels is het verschil nog opvallender. Zierikzee telt 143 zaken te genover een gemiddelde van 77,2 in vergelijkbare steden. Bepalend voor het hoge voor zieningenniveau zijn de re giofunctie en het toerisme. ZIERIKZEE - De gemeente komt op dit moment structu reel bijna negen ton te kort. Het tekort is veroorzaakt vanwege aanloopproblemen en door het ontbreken van er- varingsgevens. Verder is een aantal zaken niet of verkeerd begroot. Aan de personeelslasten ligt het niet. Er zijn momenteel twee arbeidsplaatsen min der ingenomen dan de 342 die waren gepland. Het tekort kan worden opgevangen door de rijksuitkering, die met 805.000 gulden is ver hoogd. De rest van het tekort komt ten laste van de post onvoorzien. Het financiële tekort wordt donderdag 26 juni voorgelegd aan de raad. (Waarnemend dijkgraaf over Masterplan) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam DhrVmevr. Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automa bank -/gironummer vermelden.' ...Plaats: Geb.datum SC Zend de bon in open envetop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, jinnifo Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. |- i ii-. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1