Eerste Nationale Psoriasisdag Lelystad ontvangt zilveren bruidsparen Gratis entree voor alle pa's op Vaderdag zondag 21 juni Vlees meenemen op vakantie vraagt om extra aandacht Homeopathie bij vakantiekwaaltjes Fietsvervoer in de vakantie; van tevoren goed plannen Tips van Voorlichtingsbureau Vlees Deelnemers maken kans op een schitterende (tweede) huwelijksreis WOENSDAG 17 JUNI 1992 17 Talloze pruttelende Solexen met Vaderdag 21 juni op weg naar Autotron Rosmalen voor een gezel lig dagje uit. ROSMALEN - Vaderdag nadert met rasse schreden. En elk jaar vragen vele huisgenoten zich af, wat zul len we pa dit jaar nou weer eens geven. Autotron Rosmalen heeft het antwoord. Neem vader zondag 21 juni voor de dag van zijn leven mee naar het veel zijdige attractiepark. Een entreekaartje hoeft er voor hem niet te worden gekocht. Als hij door zijn kinderen wordt begeleid heeft hij gratis toegang. Het belooft zondag 21 juni in Rosmalen een dag met een heel bijzonder tintje te worden. Naast alle attracties die het park al standaard biedt, krijgt Autotron op vaderdag enkele honderden hele bijzondere gas ten op bezoek. De Eerste Dru- nese Solex Club houdt voor de eerste keer een Nationaal Splex-weekend en maakt van uit Drunen een toertocht naar Rosmalen. In Autotron wordt onder andere een 'static show' gehouden waarop unieke exemplaren van dit tussen 1948 en 1986 gefabriceerde Franse brommertje te bewonderen zijn. Tévens wordt er een Con cours d'Elegance verreden waarop de naar schatting drie honderd deelnemende combi naties door een jury worden beoordeeld. De 'pruttelende' gasten arriveren rond de klok van 11.30 uur en maken zich om 14.15 uur op voor de retour- tocht. Genieten Waar kan vader tijdens een be zoek aan Autotron Rosmalen nog meer van genieten? Té veel om op te noemen: de unieke collectie historische automo bielen waarmee het museum internationale faam heeft; de overzichtstentoonstelling '125 jaar gewondentransportdie in samenwerking met het jubile rende Nederlandse Rode Kruis wordt gehouden; de schitteren de racefilms, de Fietsenparade; een ritje in een echte oldtimer of een slee uit de jaren vijftig; het Huis van de Toekomst... Overigens, de rest van de fami lie komt in Autotron ook ogen tekort. Een bezoek aan de voorstelling in het Show theater is meer dan de moeite waard. Voor de kinderen heeft het' park ter gelegenheid van zijn twintigste verjaardag een nieuwe attractie in gebruik ge nomen: het sensationele 4x4- jeepcircuit. En terwijl zoonlief zich vermaakt in de veilige speeltuin en dochterlief haar rijbewijs haalt in de ver- keerstuin, kan pa op het gezel lige terras genieten van een natje en een droogje. Het res taurant van Autotron heeft voor de vaders een smakelijke verrassing in petto, mits de kinderen het voor hem halen. De pa's mogen zoals gezegd zondag 21 juni gratis naar bin nen. Kinderen van 4 tot 12 jaar betalen 11,75, moeder betaalt 14,75 en peuters tot 4 jaar mo gen gratis naar binnen. Het at tractiepark is dagelijks ge opend van 10.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Nog even en de zo mervakanties staan weer voor de deur. Dat betekent dat heel Nederland zich te goed doet aan zon, strand, bos en natuurlijk extra lekker drinken en eten. Vlees is een produkt dat tijdens de zomer extra aan dacht vraagt, zeker als men van plan is vlees en vleeswaren mee te nemen. Het meenemen van vlees naar de vakantiebestemming dient met de nodige voorzichtigheid te gebeuren. Immers, bij onvol doende koeling ligt bederf al snel op de loer. Waar moet men aan denken als men van plan is om vlees en vleeswaren mee te nemen? Het is af te raden om vers vlees zomaar in een tas te stoppen en mee te nemen op reis. Ook een koeltas of koelbox zijn daar voor niet geschikt. Deze zijn al leen te gebruiken als bood schappentas in warme landen. Op die manier kan men vers vlees tijdens het boodschappen doen gedurende korte tijd koel bewaren. Zodra vlees en vlees waren uit de koelkast worden gehaald, gaat de kwaliteit er van snel achteruit. Zeker als ze in een warme auto liggen of in een tent, is het risico van een voedselvergiftiging groot. Gebruik een koelbox alléén als boodschappentas en nooit om vlees en vleeswaren een lagere tijd in te bewaren. Sommige mensen denken ten onrechte dat voorverpakt vlees en vleeswaren wél buiten de koelkast kunnen worden be waard. Echter, de houdbaar heidsdatum op de verpakking geldt alleen als men het vlees in de koelkast heeft liggen. Ook bij voorverpakt vlees geldt dus: neem het niet mee op reis tijdens de vakantie. Ook niet in een koelbox of koeltas. Onder halfconserven verstaan we vleesprodukten in foliepak, blik of glas die niet zijn geste riliseerd. Ook deze kan men beter niet meenemen op vakan tie. Al zijn ze langer houdbaar dan vers vlees, ze moeten altijd in de koelkast worden be waard. Vleesprodukten in fo liepak, blik of glas die wél zijn gesteriliseerd (zogenaamde volconserven) kan men zonder gevaar meenemen tijdens de vakantie. Op de verpakking staat dikwijls aangegeven of het om half- of volconserven gaat. Er zijn veel slagers die tijdens de zomermaanden inge blikt vlees aanbieden. Aange nomen dat dit vakantievlees deskundig is ingeblikt en gesteriliseerd, kan men het ge rust op reis meenemen. Zorg er dan wel voor dat de blikken op een zo koel mogelijke plaats bewaard worden. Dus nooit in de volle zon! Is men op een vakantiebestem ming waar geen koelkast staat, koop vlees dan zo kort moge lijk voor het tijdstip van berei ding. Daarmee voorkomt men bederf. Als men restjes vlees overhoudt, kan men deze beter weggooien. Het is het risico niet waard om een voedselver giftiging op te lopen. Want daarmee bederft men de va kantie. Wie deze informatie en andere tips en wenken voor het bewaren van vlees en vleeswa ren nog eens rustig wil nalezen kan bij het Voorlichtingsbu reau Vlees de brochure Vlees en Gezondheid bestellen. Stuur daarvoor een kaartje naar: Voorlichtingsbureau Vlees. Postbus 39. 2280 AA Rijswijk. Plak op uw brief kaart één gulden extra aan postzegels en vergeet niet uw naam, adres, postcode en woonplaats te vermelden. U krijgt de brochure dan zo snel mogelijk toegestuurd. In Katholieke Universiteit in Nijmegen NIJMEGEN - De Nederlandse Bond van Psoriasis Patiëntenverenigingen houdt op 27 juni de eerste Nationale Psoriasisdag. Patiënten en andere belang stellenden kunnen die dag terecht in de Katholieke Universiteit Nijmegen om lezingen te beluisteren en de informatiemarkt te bezoeken. Ook kunnen ze een kijkje nemen in de nieuwe huidpolikliniek van het Academisch Ziekenhuis. Psoriasis is een erfelijke huid ziekte, waaraan naar schatting twee tot vier procent van de Nederlandse bevolking lijdt. Een geneesmiddel is nog niet gevonden, maar de laatste ont wikkelingen op het gebied van nieuwe behandelmethoden zijn hoopgevend. Op de Nationale Psoriasisdag geven deskundi gen toelichting over deze nieu we methoden, in de vorm van korte lezingen met daarbij de gelegenheid tot vragen stellen. In andere lezingen komen de bekende en de alternatieve be handelmethoden aan bod. De lezingen beginnen om 10.30 uur en worden vanaf 14.00 uur her haald. De Nationale Psoriasis dag vindt plaats op het terrein van de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Tbegangskaarten a 2,50 per stuk zijn te bestel len door overmaking van het bedrag op giro 399 93 97 ten na me van de NBPV in Arnhem onder vermelding van "Ibe- gangskaarten'. Gezond op reis! ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Binnenkort stapt ook u wellicht weer in auto, trein of vliegtuig voor een welverdiende vakantie. Die paar weken in het jaar waarnaar iedereen uitziet. Toch kunnen er al lerlei klachten de kop opsteken, die het vakantieple- zier behoorlijk kunnen vergallen. Met homeopathi sche geneesmiddelen zijn ze vaak te voorkomen of genezen. De heenreis naar de vakantie bestemming wordt vaak al ver gald door reisziekte. Door ab normale bewegingen kunnen klachten optreden als hoofd pijn, duizeligheid en misselijk heid. Reisziekte is in veel ge vallen te voorkomen door twee dagen vóór de reis al te begin nen met een homeopathisch middel bij reisziekte en misse lijkheid: VSM Reistabletten. Neem kort voor de reis nog een tablet. Mochten er tijdens de reis toch klachten optreden neem dan om het uur een ta blet. Zorg voor frisse lucht in de auto en eet kleine hoeveel heden licht verteerbaar voed sel en fruit. Prikkelende stoffen In warme landen kan men door het eten van ijs, salades, vlees en het drinken van verontrei nigd drinkwater voedselvergif tiging oplopen met een flinke diarree. Probeer dit te voorko men door mineraalwater, limo nade, koffie en thee te drinken. Dieet houden bij diarree heeft weinig invloed op de snelheid van de genezing. Het is wel zin vol om prikkelende stoffen zo als specerijen, koffie, alcohol en erge zure en zoete spijzen te vermijden. Probeer voldoende te drinken. Denk eraan dat een baby met een flinke diarree binnen 24 uur uitgedroogd kan zijn. Het middel Kindigest kan men in ernstige gevallen vier keer elk half uur geven. Als er binnen enkele uren geen verbe tering optreedt, moet men be slist een arts raadplegen. Vol wassenen kunnen Okugest ne men. Laat u adviseren door apotheker of drogist. Mensen die op een insek- tensteek reageren met een gro te zwelling, kunnen het best Ledum D6 VSM tabletjes bij zich hebben. Tégen zwellingen kan men Prrrikweg gebruiken. Deze gelei vermindert de zwel ling en de jeuk. Probeer zonne brand te voorkomen door niet te lang in de zon te zitten. Mocht u toch nog verbranden, dan geeft Calemi milk direct verkoeling. De milk verzacht en verfrist de huid na een dag zon. Tegenwoordig hebben veel mensen last van huiduitslag door de zon. Daarvoor is Urti- ca Complex VSM te gebruiken. Neem naast bovengenoemde middelen ook een kleine ver- bandtrommel mee. Laat het va- kantieplezier niet bederven door zomerse ongemakken. AMSTERDAM - Langs de oe vers van de Amstel staan op zondag 21 juni voor het Mu ziektheater meer dan honderd kramen gevuld met tweede hands en antiquarische boeken over alle aspecten van kunst en literatuur en alle takken van wetenschap en techniek. Het onderwerp waar deze keer ex tra aandacht voor zal zijn is film. RHENEN - Ouwehands Die renpark in Rhenen bestaat zestig jaar. Geen reden echter voor het familiebedrijf om uit gebreid feest te vieren. Aan het eind van het vorige seizoen moesten namelijk acht men sen, onder wie één van de di recteuren, worden ontslagen wegens de sterk teruglopende omzetcijfers en een verlies van 1,2 miljoen gulden. Een om vangrijk reorganisatieplan moet de dierentuin weer lucht geven. Zo ziet de uitnodiging van Lelystad eruit. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Wie is op 27 sep tember 25 jaar getrouwd? Dan wil Lelystad u graag officieel ontvangen op haar kwarteeuwfeest. Het hoogtepunt daarvan heeft plaats op zaterdag 26 sep tember. Lelystad viert dan haar 25-jarig bestaan. Op 27 september 1967 betrokken de eerste bewoners hun woningen in wat nu is uitgegroeid tot de provincie hoofdstad van Flevoland met 60.000 inwoners. On derdeel van de feestelijkheden is de ontvangst van bruidsparen die op de verjaardag van Lelystad (27 september) 25 jaar zijn getrouwd. Hen wordt een compleet programma aangeboden in het stadhuis. Bovendien maken zij kans op een schitterende (twee de) huwelijksreis. Elk zilveren echtpaar dat zich voor deze dag opgeeft, ontvangt in ieder geval een persoonlijke originele herinnering aan de ontvangst in Lelystad. De organisatie van het Le lystadse kwarteeuwfeest is in handen van een speciaal daar toe opgerichte stichting: de Stichting Kwart Eeuw Lely stad. In deze stichting zijn ver tegenwoordigd: de gemeente Lelystad, de Stichting Lelystad Promotie en de Stichting Eve nementen Coördinatie Lely stad. Het basiskapitaal is door deze drie instellingen inge bracht. Het Lelystadse en bij Lelystad betrokken bedrijfsleven heeft dit bedrag verdriedubbeld. Feestprogramma Intussen heeft de Stichting Kwart Eeuw Lelystad een groot deel van het feestpro gramma ingevuld. In septem ber is er een tweetal exposities in de hal van het stadhuis: één over maritieme bodem vondsten in Flevoland en een foto-expositie van Lelystadse vakfotografen over markante gebouwen in de stad. Op 11, 12 en 13 september is er een grote indonesische markt (Pasar Ma- lam). Op 19 en 20 september heeft in Cultureel Centrum Agora het TROS Sesjun Big Band Festival plaats. Ook op 19 september is er een '300 stemmen concert'. In de hal van het stadhuis geven vier Flevolandse zangkoren een po pulair klassiek concert. Eveneens op die dag is de aan komst van de 'hoofdsteden- sterrit' gepland. Vanuit de ove rige elf provinciehoofdsteden komen bijzondere, veelal histo rische vervoermiddelen naar Lelystad en brengen gelukwen sen mee vor de jongste provin ciehoofdstad. Zaterdag 26 september is het eindfeest. Het 25-jarig bestaan van Lelystad wordt dan ge vierd met optredens van tal van artiesten, evenementen, demonstraties en presentaties. Een greep uit het programma van die dag: verzame- laarsmarkt, optreden van de internationaal befaamde Bel gische folkoregroep Aalster Gilles, concert Rotterdamse politiekapel Hermandad, Ra telaarsorkest van de Amster damse Stadsreiniging, rond vluchten met helikopter en/of watervliegtuig, rondritten met Bello-trein en historische bus sen, lunapark-attracties, de monstraties met trekpaarden, défilé van geallieerde militaire voertuigen uit de Tweede We reldoorlog van de Vereniging ,,Keep them Rolling", interna tionale botenshow, vertrek van heteluchtballonnen, optreden van de Eschlander Kapel uit Hellendoorn, open huis bij po litie, brandweer, het proefstati on voor de rundveehouderij, een gezondheidsmarkt, het oplaten van de grootste vlieger ter wereld, presentatie Super X: een simulatievlucht in een F16 gevechtsvliegtuig. Oud- inwoners van Lelystad uit de beginjaren hebben op zaterdag 26 september een reünie 's Avonds is er een groot ar tiestengala gepresenteerd door Chiel Montagne met medewer king van Corrie Konings, Gor don, Bonnie St. Claire, Marco Borsato, Grant Forsythe en Koos Alberts. Bruidsparend ag Op deze dag vol feestelijkhe den heeft de Stichting Kwart Eeuw Lelystad ruimte gereser veerd voor een ontvangst van echtparen die eenzelfde jubi leum als Lelystad hebben te vieren. Zilveren bruidsparen, getrouwd op 27 september 1967, worden officieel ontvan gen op het Lelystadse stadhuis en maken kans op hun droom reis, want de bestemming wordt in overleg bepaald. De winnaars van de reis wor den bekendgemaakt in een aan de deelnemers aan te bieden amusementsprogramma. Dat gebeurt met medewerking van een bekende Nederlandse ar tiest, die de deelnemers zal ver rassen met een bijdrage. Uiter aard ontbreekt de bruidstaart niet. Bovendien krijgt ieder bruidspaar een blijvende her innering. De ontvangst zal 's middags plaatsvinden tussen 11.00 en 15.00 uur. Echtparen die in aanmerking komen en belangstelling heb ben voor de ontvangst in Lely stad, kunnen een briefje schrij ven naar de Stichting Kwart Eeuw Lelystad, Postbus 91, 8200 AB Lelystad. Een kopie van de huwelijksaktie waaruit de trouwdatum blijkt kan wor den bijgesloten, maar volstaan mag worden met vermelding van de gemeente waar het hu welijk destijds is gesloten. Wie zich heeft aangemeld, krijgt zo spoedig mogelijk een ont vangstbevestiging en een uit nodiging met het programma van de ontvangst op zaterdag 26 september. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Bij het maken van vakantieplannen, zal bij velen de vraag opkomen of de fiets wel of niet meegaat. Bij vakantie hoort fiet sen en dan moet je de fiets bij de hand hebben. Dat is niet altijd eenvoudig als je vakantiebestemming ver weg ligt. Het is natuurlijk mogelijk een fiets te huren en wie in Nederland blijft hoeft zich daarover het hoofd niet te breken. Overal zijn fietsen te huur en er zijn ruim duizend fietsverhuuradressen, waar ook tandems en kinderfietsen zijn te huren. Bij de ANWB-kantoren is een lijst te krijgen van de door deze bond erkende fietsverhuurders. In het buitenland is het wat moeilijker. Het aanbod van huurfietsen is daar kleiner dan bij ons en in de meeste gevallen zijn de fietsen die worden aan geboden alleen geschikt voor kleine tochtjes. Ook met de maat van de fiets kan je in de knoop raken. Lange mensen zullen in landen van Zuid- Europa bijvoorbeeld niet ge makkelijk een passende fiets vinden. Huurfietsen hebben vrijwel nooit een versnelling en dan wordt het fietsen in heuvelachtig gebied geen pret je. Het huren van een fiets blijft een noodoplossing. Er gaat nu eenmaal niets boven je eigen fiets, waaraan je gewend bent en die, als je zorgvuldig hebt gekozen, goed past. Het is dus aan te raden je eigen fiets met vakantie mee te nemen, zeker als je van plan bent flink wat kilometers af te leggen. Als je aan een echte fietsvakantie denkt zul je als het enigszins kan thuis beginnen, maar wie ver vakantie gaat houden zal er toch de voorkeur aan geven de fiets te laten vervoeren. Dat is mogelijk, maar je moet van tevoren wel goed informe ren hoe dat gaat en wat precies de mogelijkheden zijn. Om te beginnen de trein. Je kunt je fiets met de trein laten vervoe ren of meenemen in de trein waarmee je zelf reist. Bij de spoorwegstations is de folder Fiets en Trein te krijgen waar in alle informatie is te vinden. Er rijden ook"* internationaal speciale fietstreinen, bijvoor beeld naar Oost-Frankrijk en vandaar naar Basel. In ver schillende landen is het moge lijk de fiets in de trein mee te nemen, soms zijn intercity- treinen uitgesloten of is fiets vervoer niet mogelijk in de spitsuren. Het bedrag dat voor het meenemen van een fiets wordt gevraagd, loopt nogal uiteen. In een aantal landen is dit gratis en in de meeste geval len moet je - ook als voor fiets vervoer moet worden betaald - zelf voor het in- en uitladen zorgen. Het verdient aanbeveling de fiets bij verzending por trein te verzekeren. De kosten hangen af van de bestemming en je kunt een verzekering het best in Nederland regelen omdat dit elders vaak moeilijk is te realiseren. Naast de trein is er de speciale fietsbus waarin de fiets kan worden meegenomen. Een fietsbus is een luxe touringcar met fietsaanhanger. Een com fortabele manier van reizen, ook voor de fietsen. De kans op beschadiging en diefstal is vrijwel niet aanwezig. De fiets bus werd nog maar een aantal jaren geleden voor het eerst in gezet en is een groot succes ge worden met als gevolg dat er steeds meer fietsbussen rijden naar steeds meer bestemmin gen. Een andere mogelijkheid voor fietsvervoer is het vliegtuig. De fiets kan dan mee in het toe stel waarmee je zelf vliegt. Als de fiets minder weegt dan twintig kilo betaal je bij een aantal luchtvaartmaatschap pijen geen toeslag. Het is goed om de fiets voor het vervoer in een kartonnen doos of plastic te verpakken, dat voorkomt beschadiging. Losse onderde len kunnen beter worden ver wijderd of met plakband wor den vastgezet. Ook is het goed om kabels met plakband vast te zetten, het zadel helemaal te laten zakken en de banden leeg te laten lopen. Bij fietsen met een versnelling de ketting op het binnenste blad zetten. Als je met een auto reist kun je ook zelf de fiets vervoeren. Daarvoor bestaan verschillen de hulpmiddelen, zogenoemde fietsenrekken. Het meest klas sieke rek is een dakrek, een aangepaste imperiaal waarop een of meer fietsen goed kun nen worden vastgezet. Dit sy steem voldoet vooral goed bij lichtgewicht fietsen. Je moet de fiets op het autodak tillen en bij een wat zwaardere fiets gaat dat niet altijd zo gemak kelijk en de kans op beschadi ging van fiets of auto is dan niet denkbeeldig. Er bestaan verschillende bevestingsmoge- lijkheden waarbij de fiets rech topstaand of rustend op zadel en stuur wordt vervoerd. Lange tijd was dit de enige ma nier om een fiets met de auto mee te nemen. Inmiddels zijn er ook rekken die op de achter zijde van de auto worden be vestigd, een systeem dat min der toepassing heeft gekregen dan een rek dat op de trekhaak wordt bevestigd. Dit laatste sy steem heeft veel voordelen om dat je de fiets niet hoog hoeft op te tillen en de fiets minder wind vangt dan op het dak van de auto. Het verdient aanbeve ling de fietsen bij het vervoer in alle gevallen op slot te zet ten. Een opvouwbare of deelbare fiets kan ook in de kofferbak van de auto worden meegeno men, een gemakkelijke en vei lige manier. Vouwfietsen zijn op het ogenblik in verschillen de maten en prijzen te krijgen, maar de meeste van deze fiet sen zijn alleen geschikt voor niet al te lange tochten. Ty pisch voor aanvullend vervoer, maar dan heel bruikbaar. Vouwfietsen kunnen ook in op gevouwen toestand in de trein worden meegenomen. De spoorwegen beschouwen zo'n fiets als gewone bagage, die zonder extra kosten kan wor den meegenomen. Je moet er dan wel zelf een goed plaatsje voor zoeken en de halletjes lus sen de verschillende comparti menten komen daarvoor het meest in aanmerking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 17