GOED KOOP Keverclub op Neeltje Jans Kwaliteit Deltagebied moet omhoog Forse daling aantal diefstallen Houtzager, een vak apart Ruim 1200 bomen moeten gerooid Soroptimistclub houdt snuffelmarkt Schelpdierbioloog Dijkema overleden Jubilarissen Schults Schilders YAZOO DRINKYOGHURT Bijeenkomst voor beginnende ondernemers Uitreiking innovatieprijs MAANDAG 16 JUNI 1997 NR 26196 i 3 ZIERIKZEE - Vijf medewer kers van Schults Schilders in Zierikzee zijn vrijdagavond in het zonnetje gezet vanwe ge jubilea en een afscheid. H. Mellaard en R. IJzelen- berg omdat zij vijfentwintig jaar werkzaam zijn bij het schildersbedrijf, I. Pankow en H. Schults vanwege hun twaalfeneenhalfjarig dienst verband. L. van der Wekken gaat na 28,5 jaar met de Vut. Directeur J. Schults over handigde hen tijdens een boottocht over de Ooster- schelde een enveloppe met inhoud en verschillende ca deaus. Mellaard is een van de uitvoerders, die door een me dewerker van Schults wordt omschreven als een steunpi laar van het bedrijf. IJzelen- berg, de boekhouder, is vol gens hem een stipt en heel nauwkeurig medewerker. Pankow en Schults zijn veel belovende personeelsleden en Van der Wekken heeft naar volle tevredenheid het wagenpark onderhouden. Advertentie aardbeien, perzik of chocolade drink 4 flesjes a 200 ml. li' WITTE MINI PUNTJES 1^9 zak 10 stuks van,!?^ A* kid VERSE FRITES 353 OF SCHIJFJES |°7 750 gram van,26*T Aantwdogen prüg van ma 16 IMwo 18 (in 1997 AAPSwvw-i BV W 0» 5*83333 ELKE DAG GOED NIEUWS SQ Kronen beschadigd doorstorm GOES - In de Zak van Zuid-Beveland moeten ruim 1200 bomen worden omgezaagd. Het betreft voorna melijk populieren wiens kronen beschadigd werden door de hevige storm op zaterdag 7 juni. De bomen staan op bloemdij- ken langs plattelandswegen. Ze zijn deels eigendom van het Waterschap Zeeuwse Ei landen en deels van Natuur monumenten. Deze twee or ganisaties hebben besloten dat de bomen gerooid moe ten worden vanwege de ver keersveiligheid en de veilig heid van de mensen die gebruik maken van de wegen waarlangs de bomen staan. Tot de storm waren de bo men gezond. Door het na tuurgeweld werd hun kroon beschadigd of helemaal weg geslagen. Daardoor laten de overgebleven takken sneller los en kunnen in hun val schade aanrichten. Inmid dels is een aannemer in op dracht van het Waterschap en Natuurmonumenten reeds begonnen met het rooi en. Op de opengevallen plaatsen worden nieuwe bo men geplant. Voor leskisten Werkgroep Schoolbiologie ZIERIKZEE - De aanschaf van leskisten voor de Werkgroep Schoolbiologie. Daarvoor is de op brengst bestemd van een snuffelmark, die op initia tief van de Soroptimistclub Schouwen-Duiveland zaterdag 21 juni wordt gehouden Onder De Beuze in Zierikzee. Leden van deze serviceclub bieden tijdens het evene ment onder meer curiosa, boeken, platen en zelfge maakte lekkernijen te koop aan. De snuffelmarkt is van 8.00 tot 14.00 uur. Soropti- mist International is een we reldwijde organisatie van serviceclubs waarin vrou wen met een beroep of func tie zich hebben verenigd. Eén van de vier Zeeuwse clubs bevindt zich op Schou wen-Duiveland. Behalve aan onderlinge contacten met vrouwen uit verschillende beroepsgroepen hechten de leden belang aan sociale pro jecten. Dit jaar zetten zij zich in voor de Werkgroep Schoolbiolo gie. Die geeft onder meer les kisten uit, die basisscholen op Schouwen-Duiveland in staat stellen met de leerlin gen 'veldwerk' uit te voeren in de natuur in eigen omge ving. Op zondag 6jidi NEELTJE JANS - Volkswagen Kevers in alle kleuren en uitvoeringen zijn zondag 6 juli te zien op het parkeerterrein bij Delta Expo op Neeltje Jans. Het betreft een initiatief van de keverclub Neder- 'land, die voor het tweede achtereenvolgende jaar op het voormalige werkeiland een meeting houdt van alle soorten luchtgekoelde Volkswagen Kevers. Het evenement omvat onder meer een Concours d' Ele gance, waarbij de mooiste Kevers worden onderschei den met een prijs. Bezoekers kunnen zich ver maken met een spel dat de titel 'Uw onderdelenspel' draagt. Ze moeten daarbij namen van Kever-onderde len raden en kunnen tevens hun kennis van de. Volks- wagen Kever testen. Tij dens de meeting wordt ook een demonstratie kogelsto ten met een Keverstartmo tor gehouden. Jeugdige bezoekers kunnen zich uitleven op een Kever- springkussen. Ook bestaat de mogelijkheid om een puzzelrit te maken door het Zeeuwse landschap. De Ke vermeeting is gratis toe gankelijk. Bezoekers die naar het evenement komen met een Kever, buggie of bus krijgen een aandenken. COLIJNSPLAAT - In zijn woonplaats Colijnsplaat overleed vrijdag op vijftigjarige leeftijd schelpdier- bioloog Renger Dijkema. Als hoofd van het RIVO- DLO laboratorium in Yerseke genoot Dijkema in ternationale bekendheid. Deze bekendheid kwam voort uit zijn grote kennis op het gebied van de hydrogra fische, milieuhygiënische en ecotoxicologische problemen van schelpdiercultures. In de Zeeuwse schelpdierwereld stond Dijkema bekend als autoriteit. J aarvergadering Tijdens de jaarvergadering van vissersvereniging Helpt Elkander in Zierikzee in maart van dit jaar hield Dij kema een interessante lezing over het thema: Schelpdie ren en onze gezondheid. Hij verwierp daarin de 'cowboy mentaliteit' van sommige ondernemers en onderstreep te in het kader van regelge ving en sanitaire controle's een bewuste omgang met de eigen verantwoordelijkheid. Dijkema laat een vrouw en twee zonen achter. De begra fenis vindt morgen plaats in Colijnsplaat. MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord-Zeeland houdt dins dag 17 juni een startersbijeenkomst in hotel Arne- ville in Middelburg. De bijeenkomst is bedoeld voor ondernemers die een ei gen bedrijf willen gaan be ginnen. Aan de orde komen onder meer het opstellen van een commercieel en finan cieel plan, de vergunningen en wettelijke obstakels en de belastingen. De aanvang is om 13.30 uur. Voor nadere in lichtingen of aanmelding: te lefoon 0118-673508. Woensdag 16 juni Kreamiddag SKW De Licht boei. MFC. 13.30-15.30 uur. Buitenrepetitie harmonie orkest Kunst Eer aan het einde van de Haringvliet- straat, begin Schouwen- bank. 19.30 uur. Burgh Theater Op de Macks speelt Naaman in de Hervormde kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping Adullam in de kerk aan de Stationstraat van 19.30 tot 21.00 uur. Bruinisse Verkoping/rommelmarkt in en rondom verzorgingshuis In 't Opper van 14.00 tot 20.00 uur. Vrijdag 20 juni Zierikzee Buurtfeest Malta op school plein Theo Thijssenschool van 16.00 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Karaoke Mega Tour. Café restaurant De Burghse Bab- belaer. 21.00 uur. Brouwershaven Concert Kamermuziek met fluit en piano Barbara Lan- gendijk en Carmen Keyser, voorzaal stadhuis. 20.00 uur. Dreischor Psamzangavond in de N. H. kerk. 19.30 uur. Zaterdag 21 juni Zierikzee Snuffelmarkt. Onder De Beuze. 08.00 tot 14.00 uur. Kinderrommelmarkt in de Mr. Breetveltspeeltuin. 9.30 uur. Zomerfeest Kinderboerderij de Punt. Scheldestraat. 10.00-16.00 uur. Roefeldag (kinderen kijken rond en werken mee in be drijven, instellingen). Vanaf MFC. 13.00 uur. Renesse Dagcursus aquarelleren door Kees van de Wetering vanaf hotel de Tweespan. 9.00 uur. Scharendijke Havenfeest. 10.00-17.00 uur. Zondag 22 juni Renesse Dagcursus aquarelleren door Kees van de Wetering vanaf hotel de Tweespan. 9.00 uur. Maandag 23 juni Zierikzee Muzikale nachtexcursie naar Neeltje Jans. Vanaf kade Nieuwe Haven. 19.00 uur.. Scharendijke Algemene ledenvergadering Rabobank Schouwen-Zierik- zee. De Putmeet. 19.30 uur. Dinsdag 24 juni EUemeet Thema-avond over de streek planuitwerking Schouwen- West. en -Oost van de afde ling Schouwen-Duiveland van D66 in 't Durpsuus. 20.00 uur. Woensdag 25 juni Zierikzee Buitenrepetitie op het speel- terreintje in de Eendracht- straat. 19.30 uur. Donderdag 26 juni Brouwershaven Concert Zeeuws Orkest. Grote of St. Nicolaaskerk. 20.30 uur. Zaterdag 28 juni Zierikzee Snuffelmarkt Wieken Om roep Stichting. Baden Po- wellweg. 9.00 uur. Dreischor Cursus natuurlijk genezen (Reiki). Ring 5. 11.00-17.00 uur. Schuurfeest Plattelands Jon geren Zuid. Zuiddijk 4. 21.00 uur. Nieuwerkerk Actiedag Samen op Weg-ge- meente Duiveland. Kerk- ring, 10.00-16.00 uur. Optre den gospelkoor Together. 17.00 uur. Zondag 29 juni Dreischor Cursus natuurlijk genezen (Reiki). Ring 5. 11.00-17.00 uur. Woensdag 2 juli Burgh Lezing en zang onder leiding van kerkmusica Wilma ten Wolde in de Hervormde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert Theo Jellema uit Leeuwarden. Sint Nico laaskerk. 20.00 uur. Brochure Ecosysteemvisie Delta: Maas- en Scheldewater nog te vuil waard om grondig te onder zoeken hoe een eind kan wor den gemaakt aan de zand- honger van de Oosterschelde. Om schorren te behouden kan worden geëxperimenteerd met ero- sievertragende technieken zoals het aanbrengen van kleiranden." Ontpolderen Verlies aan schorren kan in de visie van LNV worden ge compenseerd door betrekke lijk hoog gelegen land te ont polderen. Om de natuurwaarden van de Oos terscheid e verder te verster ken denkt LNV aan zoute en brakke graslanden en moe rassen langs de rand van de Oosterschelde. Een meer ge leidelijke overgang tussen de zoute Oosterschelde en het zoete Krammer-Volkerak kan gerealiseerd worden door schoon zoet water van uit het Volkerak in de Oos terschelde te laten stromen zodat een brakke overgangs situatie ontstaat. Omdat de Grevelingen geïso leerd is van omliggende wa tersystemen is de soorten rijkdom van planten en dieren gedaald. Er zou wat meer wateruitwisseling met de voordelta moeten plaats vinden om de soortenrijk dom weer op een hoger plan te krijgen. Door meer afwis seling aan te brengen in het waterpeil verbeteren de eco logische omstandigheden. „Het beste is een hoog win- terpeil en een laag zomer- peil. Dan zullen brede, slik- kige en zandige zones ontstaan die geschikte broed- en fourageergebieden vormen voor kustvogels." Binnendijks Binnendijks moet er in de vi sie van LNV ook een en an der gebeuren. Het ministerie mikt vooral op ontwikkeling van brakke en zoute binnen- dijkse ecosystemen. Wat LNV betreft kunnen in de ko mende jaren plannen in de geest van Plan tureluur ont wikkeld worden voor Greve lingen, Veerse Meer en Ha ringvliet. Oosterscheldehekken wordt minder crimineel ZIERIKZEE - Het aantal diefstallen in het Ooster scheldehekken is in de eerste vier maanden van dit jaar fors gedaald ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De totale geregistreerde criminaliteit daalde met 6,9 procent. Dat blijkt uit de Veiligheids rapportage Zeeland van de politie over de eerste vier maanden van dit jahr. In de rapportage worden de cijfers over de eerste vier maanden van dit jaar vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. Uit de rapportage blijkt, dat de daling van de geregis treerde criminaliteit vooral veroorzaakt wordt door een daling van het aantal dief stallen vanaf of uit wonin gen, het aantal fietsendief stallen en het aantal diefstallen vanaf of uit au to's. Het aantal diefstallen uit of vanaf een woning daal de in het Oosterscheldebek- ken zelfs met 55,lvprocent in de eerste vier maanden van dit jaar. In Zeeuwsch-Vlaan- deren was er sprake van een daling van 51,4 procent. In Walcheren steeg het aantal met 9,8 procent. Deze stij ging heeft vooral te maken met het feit, dat een crimine le bende van elders uit het land, per trein naar Walche ren komt om 's nachts in wo ningen in te breken. Aanpak De daling in het Ooster- scheldebekken is te danken aan de dadergerichte aan pak. Deze heeft geleid tot de aanhouding van enkele ver dachten, waarbij ongeveer 150 inbraken werden opge lost. De als notoir bekend staande inbrekers zitten voor langere tijd vast. Dit is volgens de politie van in vloed op het aantal diefstal len. Fietsendiefstallen Ook bij het aantal fietsen diefstallen is de daling in het district Oostërscheldebek- ken het grootst (29,2 pro cent). In Walcheren werden de eerste vier maanden 13,4 procent minder fietsen gesto len dan begin vorig jaar. In Zeeuwsch-Vlaanderen was sprake van een daling van 6,5 procent. Bijna de helft van de fietsendiefstallen vindt in Walcheren plaats. Het Oosterscheldebekken volgt met bijna dertig pro cent. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn er 75 auto's gestolen. Vorig jaar waren dat er nog 103. Deze daling is het gevolg van de arrestatie van een bende die gemiddeld vijf autodiefstallen per weekend pleegde, in oktober vorig jaar. Het aantal dief stallen vanaf of uit auto's daalde van januari tot en met april met bijna zeven procent tot 606. In heel Zeeland daalde van januari tot en met april de geregistreerde criminaliteit met 2,4 procent ten opzichte van de eerste vier maanden van vorig jaar. Het Ooster scheldebekken spant met een daling van 6,9 procent de kroon. In Zeeuwsch-Vlaan deren was sprake van een da ling van 4,2 procent. Walche ren toont een stijging van 2,8 procent. SEROOSKERKE - De kwaliteit van de natuur in het Deltagebied kan nog veel beter. Om dat doel te kun nen verwezenlijken, moet er echter nogal wat ge beuren. Het water van Maas en Schelde is nog veel te vuil en zowel in het noordelijk van de Delta als het oostelijk deel van de Westerschelde is'de water bodem nog steeds zwaar verontreinigd. Dat staat in de brochure Ecosysteemvisie Delta, uitgebracht door het ministerie van Landbouw, natuurbeheer en visserij (LNV). Vrijdag werd de brochure ge presenteerd tijdens een veld- bezoek waaraan vertegen woordigers van gemeenten, waterschappen, natuurbe schermingsorganisaties, pro vinciale staten en recreatie organisaties deelnamen. Het Deltagebied, zo betoogde W. van der Hoofd van de direc tie Zuid-West van LNV, is een rijk gebied. Een gebied ook dat aandacht verdient. „Dit is geen papieren ver haal," aldus Van der Hoofd over de brochure. „We moe ten hier verder mee. Oospronkelijk kwamen in het Deltagebied verschillen de takken van drie rivieren samen in dezelfde zeegaten waar ze een complex systeem van eilanden en getijdenstro men vormden. Met de uitvoe ring van de Deltawerken veranderde dat radicaal. „Waar het getij verdween, ontstonden grote meren met vrijwel stilstaand .water. Van de natuur die oorspron kelijk bij dit gebied paste, is veel verloren gegaan. Mis schien kan die schade in de toekomst gedeeltelijk wor den hersteld of met nieuw te ontwikkelen natuur worden gecompenseerd," aldus de Ecosysteemvisie. Herstel Op lange termijn wil het mi nisterie van LNV werken aan behoud en herstel van zoute en brakke getijdewate ren en herstel van het estu arium en het zoetwatergetij- desysteem in het mondingsgebied van Rijn en Maas. Ook binnendijks moet natuur ontwikkeld worden. Plan tureluur wordt daarbij als voorbeeld genoemd. Op korte termijn - nog voor het jaar 2020 - wil het ministerie in ieder geval voorkomen dat de schorren en slikken nog verder aangetast wor den. Dat houdt in dat volgens LNV bijzonder kritisch geke ken moet worden naar plan nen voor uitbreiding van het Rotterdamse haven- en in dustriegebied. In de - plaatselijk sterk ver vuilde - Westerschelde kun nen volgens LNV de verloren gegane zoute schorren weer terug komen. Technisch ge zien is dat niet zo moeilijk: een kwestie van het zo aan passen van dijken dat een groter buitendijks gebied on der invloed komt van zout water. Ook in het Ooster- scheldegebied kan het schor in ere hersteld worden. „Al lereerst is het de moeite AUTODIEFSTAL BRUINISSE - Aan de Jacht- havenweg in Bruinisse is zondag omstreeks 18.00 uur een donkerblauwe Mercedes c220 gestolen van een 77-jari- ge man uit Aken. De auto stond op een parkeerterrein dat afgesloten was met en slagboom. VLISSINGEN - In Hotel Arion in Vlissingen vindt donderdag 19 juni de uitrei king van de MBO-innovatie- prijs 1996/1997 plaats. De prijs heeft als doel het sti muleren van de belangstel ling voor innovatie en onder nemerschap bij jonge mensen die in de eindfase van hun MB-studie verkeren. Er zijn vijftien inzendingen binnengekomen. Donderdag 19 juni worden vier projecten gepresenteerd die door de ju ry zijn geselecteerd. Die be paalt vervolgens wie de win naar van de innovatieprijs is en wie als tweede, derde en vierde eindigen. De eerste prijs is een kunst werkje van Ineke Otte. Dc bijeenkomst begint om 15.15 en duurt tot 17.45 uur. Vertegenwoordigers van gemeenten, waterschappen, natuurbeschermingsorganisaties, provinciale staten en recreatie-orga nisaties lieten zich tijdens het veldbezoek vrijdag rondleiden door het Schelphoekgebied. (Foto: Marijke Folkertsma) Houtzagerij Beuzenberg aan Het Beldert in Dreischor kreeg vorige week bezpek van een cameraploeg van de NOS. De redactie van het programma Van Gewest tot Gewest is bezig met de opnamen voor haar zomerserie 'Een vak apart'. De beelden van de Dreister hout zagerij worden waarschijnlijk eind juli uitge zonden. „Maar plannen doen we niet," zegt een redactrice van Van Gewest tot Gewest. De cameraploeg onder leiding van Middel burger Rob van Hoek overweegt ook nog een uitzending te maken met een scheepvaart planner. De serie uitzendingen begint vrijdag 4 juli met een bestuurder van een mammoet vrachtwagen. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3