Kans akkoord over werk Waterpolitie strenger in de vakantieperiode Eerste Fancy-fair De Kokkel succes Economische groei heeft de wind mee Weer geldboetes voor weigeraars mestboeken Onderzoeker wil meer geld voor medicijnen Speciale dienst voor criminele organisaties Wm Hoger beroep vandaag Arnhem Het gaat beter dan verwacht 1 b Eurotop Amsterdam vanochtend van start gegaan Beroeps- en recreatievaart zit elkaar dwars Arrestaties bij Eurotop Driehonderd autonomen en chaoten naar de cel Schade maatschappij in beeld Arrestaties houseparty Drinkende wegpiraat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Ongeveer hetzelfde bedrag sleepten de vrijwilligers van de hervormde kerk in Drei- schor bij elkaar. Zij hielden een rommelmarkt in een boe renschuur aan de Zuiddijk. Een rommelmarkt die inmid dels is uitgegroeid tot een traditie. ,,Ze komen er van het hele eiland voor," vertelt P. Bodbijl. ,,En er zijn ook veel toeristen geweest. Voor al in de voormiddag was het druk. Toen hadden we niet ééns tijd om koffie te drin ken. We zijn ook tot zes uur doorgegaan, want ze bleven maar komen. Bodbijl schat het aantal vrijwilligers dat zich inspande voor de rom melmarkt op minstens vijf tig. „En da's toch veel voor zo'n klein dorpje." De op brengst is bestemd voor het onderhoud van de kerk. Bij na 2.800 gulden was de op brengst van de mini-markt die de evangelisch-lutherse gemeente zaterdag hield on der de Beuze in Zierikzee. Voor de naam mini-markt is gekozen omdat de organisa toren eigenlijk niet het idee hadden dat ze 'rommel' in de aanbieding hadden. „Wij ma ken alles goed schoon en daar krijgen we ook veel compli menten over," aldus R. van der Bijl. ,,Ik ben nu eenmaal erg precies." Hij meldt dat er vooral veel belangstelling was voor het 'kleingoed'. ,,We hadden ook zelf cake en jam gemaakt en dat verkocht ook goed." De opbrengst van de mini-markt wordt ge bruikt voor het onderhoud van de kerk. ,,En we zijn ook aan het sparen voor een nieuw altaar en nieuwe les senaars." ARNHEM (ANP) - Het gerechtshof in Arnhem heeft 89 veehouders een geldboete van zeshonderd gulden opgelegd omdat zij in 1995 weigerden het afsluitfor mulier mestboekhouding in te sturen naar het Bu reau Heffingen in Assen. De boeren deden met zo'n 9500 anderen mee aan de boy cot van de verplichte mest boekhouding van het actieco mité Wij zijn 't Zat. Slechts twee veehouders kwamen maandag naar Arnhem voor het arrest. In zeven gevallen verklaarde het hof de dagvaarding nie tig. De verdachten konden uit de stukken niet opmaken welk formulier zij hadden moeten inleveren. De in ho- gèr beroep veroordeelde vee houders hoorden eerder in Zwolle en Almelo voorwaar delijke geldstraffen tegen zich eisen. De politierechter wilde dat zij het formulier over 1995 alsnog binnen twee maanden naar Assen zouden sturen. De boeren weigerden dat. De boycotboeren zijn dit voorjaar gestopt met hun ac tie en hebben besloten het mestformulier over 1996 wel in te sturen. Volgens hun raadsman mr. H. Kastein zal het college van procureurs generaal deze week een be sluit nemen over een gene raal pardon voor de actieboeren die nog niet ver oordeeld zijn. Dinsdag wijst het hof in Den Bosch vonnis tegen 75 actieboeren in de zelfde kwestie. DEN HAAG (ANP) - Het gaat Nederland nog meer voor de wind dan eerder al gedacht. Voor 1997 komt de economische groei uit op 3,25 procent. In 1998 be reikt de groei 3,75 procent. Dat blijkt uit recente bereke ningen van het Centraal Planbureau (CPB). In het Centraal Economisch Plan dit medio april werd de groei nog geschat op 3 procent. Voor 1998 was 3,25 procent voorzien. Een hogere economische groei, dat synoniem is met grotere economische voor spoed, gaat over het alge meen gepaard met een groei aan werkgelegenheid en ho gere belastinginkomsten voor de overheid. Voor dit jaar rekent het CPB dan ook met zo'n twee mil jard gulden aan extra belas tinginkomsten. Voor 1998 be draagt de meevaller circa vier miljard gulden, deels wegens de hoger dan ver wachte fiscale inkomsten, deels wegens de, lager dan verwachte uitgaven voor de sociale zekerheid. Door die gunstige financiële cijfers daalt volgens het CPB ook het financieringstekort en de staatsschuld (als per centage van het nationaal in komen). Daardoor kwalifi ceert Nederland zich nog beter voor de toelating tot de Europese muntunie EMU. HILVERSUM (ANP) Prof.dr. H. Pinedo, eminent kankeronderzoeker, vindt dat minister Borst van Volksgezondheid meer geld beschikbaar moet stellen voor nieuwe medicijnen en nieuwe medische technie ken. „Wat de minister voor de taxoïden heeft gedaan, moet zij ook voor andere middelen doen", z'ei Pinedo zondag in het televisieprogramma Bui tenhof. Borst stelde dit voor jaar na lang aarzelen 35 mil joen gulden beschikbaar voor de behandeling van vrouwen met uitgezaaide vormen van eierstokkanker en borstkanker, voor wie geen andere behandeling meer mogelijk is, met taxol of taxotere. Ziekenhuizen hadden te ken nen gegeven dat zij deze dure medicijnen niet meer uit hun eigen budget konden beta len. Tijden en standen volgens gctijdctabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 17 juni 01.15 120 07.35 -142 13.50 144 20.00 -134 ROOMPOT BUITEN 17 juni 00.15 115 06.35 -135 12.40 141 19.00 -127 BRUINISSE 17 juni 01.30 131 07.35 -150 13.55 155 20.05 -142 WEMELDINGE 17 juni 01.30 138 07.35 -154 14.00 163 20.10 -147 Springtij: 22 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 AMSTERDAM (ANP) - De kans is groot dat de Euro pese leiders het op de topconferentie in Amsterdam eens worden over een grotere aandacht voor de werkgelegenheid. Daarmee lijkt het gevaar van de baan dat het conflict hierover tussen met name Frankrijk en Duitsland de tweedaagse top die maan dagochtend in het gebouw van De Nederlansche Bank van start ging, volledig zou overschaduwen. De ministers van Financiën van de Europese Unie wer ken nog aan een compromis- tekst die aan het eind van de dag aan de staats- en rege ringsleiders moet worden voorgelegd. Maar de Neder landse minister Zalm was na het beraad van zondag vol goede hoop. ,,We hebben ex treem goede vooruitgang ge boekt", zo verklaarde hij. De Europese Raad, zoals de top officieel heet, moet uit eindelijk resulteren in het Verdrag van Amsterdam. Daarin moeten hervormin gen van de Europese Unie worden vastgelegd, die het mogelijk moeten maken over enkele jaren nieuwe leden uit Midden- en Oost-Europa op te nemen. De besluitvorming, die met vijftien lidstaat al erg moei zaam verloopt, zou in een nog grotere unie zo goed als onbe stuurbaar worden. De kwestie van de werkgele genheid moet geregeld wor den in het zogenaamde stabi liteitspact. De Fransen willen dat aan dat pact, dat na 1999 de stabiliteit van de Europese eenheidsmunt (eu ro) moet garanderen, een re solutie over werkgelegen heid wordt toegevoegd. Parijs vindt de begrotings discipline die het pact oplegt te dwingend en wil ruimte scheppen voor Europese werkgelegenheidsprojecten. Bonn en ook andere lidstaten willen daarvoor echter geen extra geld aan uitgeven. De EU telt momenteel ruim 18 miljoen werklozen. Volgens Zalm is een akkoord over ,,alle belangrijke onder werpen" binnen handbereik. De lidstaten zouden via een herschikking van financiële middelen tegemoetkomen aan de Franse eis om meer banen te scheppen. Tijdens een extra topconferentie over werkgelegenheid - mo gelijk in oktober - moeten de EU-leiders dan verder pra ten over een andere beste ding van bestaande gelden. Als er een akkoord over het stabiliteitspact is bereikt, volgt naar verwachting de presentatie van het winnen de ontwerp voor de euro- muntstukken. Felle kritiek De voorzitter van het Euro pees parlement, de Span jaard José Maria Gil-Robles, oefende aan het begin van de top in felle kritiek op de voorstellen van Nederland voor de Europese samenwer king op het gebied van justi tie en binnenlandse zaken. „Ze blijven onder het mini mum steken", constateerde hij „met grote ongerust heid". Vijfjaar Vooral het plan om in de hele Europese Unie pas over vijf jaar de gemeenschappelijke regelingen voor migratie en asiel en de afschaffing van de grenscontroles in te laten gaan is bij Gil-Robles in ver keerde aarde gevallen. De voorstellen voor de verbete ring van het gemeenschappe lijk buitenlands- en veilig heidsbeleid zijn ook al minimaal, vindt Gil-Robles. Ruim 6500 schippers kregen vorig jaar een bon. Meestal voor gevaarlijk of te snel varen. (Foto: Marijke Folkertsma) DRIEBERGEN (ANP) - De politie te water gaat in de komende zomervakantieperiode strenger op treden in vaargebieden waar beroepsvaart en re creatievaart elkaar geregeld tegenkomen. Dat heeft het Korps lande lijke politiediensten in Drie bergen bekendgemaakt bij de presentatie van de jaar cijfers over vorig jaar. Uit die cijfers blijkt dat in 1996 een recordaantal van ruim 6500 schippers een be keuring kreeg, terwijl ruim 11.000 anderen er vanaf kwamen met een ernstige waarschuwing. Gevaarlijk en te hard varen en het over treden van de regeling voor de vaar- en rusttijden kwa men het meest voor. Wegens het veroorzaken van een aanvaring kregen 379 schip pers een bon. Beroeps- en pleziervaart zit ten elkaar steeds vaker dwars, zo is „Driebergen" gebleken. Beroepsschippers stelden een toptien van er gernissen op. Onoplettend varen, mét te hoge snelheid varen en te dicht langs el kaar varen, stonden op de eerste drie plaatsen. Onkun de en alcoholmisbruik op 5 en 7. Toptien De politie te water gaat met die toptien in de hand gedu rende de vakantieperiode van eind juni tot begin sep tember extra patrouilleren in de vaargebieden waar watersport en beroepsvaart elkaar geregeld tegenko men. Dat zijn de Friese wa teren, de Zeeuwse stromen en het Rotterdamse rivie rengebied. Zes nieuwe, ex tra snelle patrouilleboten komen ter beschikking om pleziervaarders die het al te bont maken te kunnen aan houden. Alcoholcontroles In januari maakte de politie al bekend dat schippers van pleziervaartuigen geregeld aan alcoholcontroles onder worpen zullen worden als de Wetswijziging die daarvoor nodig is in de loop van dit jaar is doorgevoerd. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie blijkt in de nacht van zondag op maandag geen tweehonderd .maar driehonderd autonomen en chaoten te hebben gearresteerd. Dat bleek volgens hoofdof ficier van justitie mr. J. Vrakking na een zorgvuldi ge telling. De arrestanten zitten in diverse gevange nissen in het land, ook bui ten de Randstad. Zeker veertien van hen maakten zich in de afgelopen dagen schuldig aan openlijke ge weldpleging. De arrestanten hebben meerdere nationaliteiten. Er zijn ook Nederlanders onder. Justitie overweegt de buitenlanders en bloc de grens over te zetten. Dat ge beurt mogelijk dinsdag al. De politie arresteerde de groep van driehonderd de monstranten op grond van artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht, dat deelna me aan een criminele orga nisatie strafbaar stelt. Het is de eerste keer dat justitie dat artikel voor een derge lijk doel gebruikt. Italianen De groep Italianen die za terdag per trein arriveerde en Amsterdam alleen van uit de coupéruitjes - voor zover nog heel - mocht aan schouwen, is de grens al overgezet. Dat was geen overdreven beslissing, al dus mr. Vrakking. „Zeker niet als je hoorde wat ze rie pen en als je zag wat er van het treinstel over was. Een beestenstal was het." DEN HAAG (ANP) - Justitie en politie richten een speciale dienst op die gaat beoordelen welke crimi nele organisaties zoveel maatschappelijke schade veroorzaken dat zij met voorrang moeten worden aangepakt. Dat heeft een woordvoerder van het lan delijke Openbaar Ministerie maandag bevestigd. De oprichting van deze zoge noemde „weegploeg" is één van de maatregelen van het OM om de bestrijding van de georganiseerde criminaliteit te verbeteren en de beschik bare opsporingscapaciteit zo effectief mogelijk in te zet ten. Aanleiding vormt de kritiek in het rapport van de parle mentaire enquêtecommissie opsporingsmethoden, de commissie-Van Traa. De commissie concludeerde dat de aanpak van de georga niseerde criminaliteit zich te veel richtte op de drugshan del. Dat ging ten koste van d£ andere zaken, zoals frau de' en milieucriminaliteit. Ook besteedden de zoge noemde kernteams, de spe ciale eenheden die zijn belast met de bestrijding van de ge organiseerde criminaliteit, soms teveel aandacht aan bendes die in de eigen regio opereerden zonder oog te hebben voor landelijke dwarsverbanden' DEN BOSCH (ANP) - Tijdens een houseparty in de Bra banthallen in Den Bosch heeft de politie dit weekein de negen arrestaties ver richt. Justitie beschuldigt twee Eindhovenaren van poging tot doodslag en verboden wa penbezit. Zeven anderen zit ten vast wegens handel in of gebruik van drugs. De Eindhovenaren, van 23 en 26 jaar, werden aangehouden nadat ze zonder verlichting en met hoge snelheid over de parkeerplaats reden en daar bij bijna twee mannen schep ten. Toen een politieman de man nen aansprak, haalde een van de twee een vuurwapen tevoorschijn. Op bevel van de agent gooide de man het wapen terug in de auto, waarna de politie de twee kon aanhouden. Het wapen is in beslag genomen. VERONGELUKT NIEUWE-PEKELA (ANP) - Een 31-jarige bromfietser uit Oude-Pekela is zondagmid dag verongelukt in Nieuwe- Pekela. Suske en Wiske 'VOLLE MAAN' door Willy Vandersteen Verwachting t/m vrijdag 20 juni WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht var. 3 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 17 juni Zon op 05.20, onder 22.01 Maan op 18.09, onder 03.31 Volle maan: 20 juni (21.10) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het weer heeft een kalm en vrijwel droog karakter. Van nacht zijn er enkele opklaringen, ook wolken en het koelt af tot on geveer 8 graden. Morgen overdag drijven flinke wolkenvelden over die de zon vaak afschermen. Toch komt ook af en toe de zon wel door en het blijft droog, op een enkel spatje uit een wolk na. Alleen het uiterste zuiden van Limburg maakt kans op wat meer regen. Het is verder aan de frisse kant met een middagtemperatuur van ongeveer 17 graden en er waait een zwakke tot matige noordelijke wind. Woensdag zet het rustige weer door en komt de zon mis schien wat vaker door. De tempe ratuur gaat wat omhoog tot onge veer 18 graden en donderdag komt daar nog een graadje bij. Maar dan wordt de atmosfeer wel onrustiger en neemt de kans op buien toe. DEVENTER (ANP) - De politie van Deventer heeft dit weekeind tij dens een surveillance een drinkende wegpiraat van de weg gehaald en geverbaliseerd. De 39-jarige man uit Bergh scheurde met gie rende banden door de bochten, haalde het ove rige verkeer rechts in en voerde zijn snelheid bin nen de bebouwde kom op tot 103 kilometer per uur. Dit alles onder het genot van een biertje uit de goedgevulde koeltas die naast hem stond. Bij controle van zijn pa pieren bleek de automo bilist al een rijontzeg ging te hebben. Hij ontliep een bekeuring wegens rijden onder in vloed, maar kreeg wel een verbaal wegens on bevoegd en te hard rij den. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ül Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland "Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vernield op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur -Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2