Nieuw boekje met twaalf cultuurhistorische routes Zierikzeese scoutinggroep heeft weer een clubhuis §3 UW KUAUT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r Brand in trapportaal van Zierikzeese flat Aanrijding- in de Haringvlietstraat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bestuurders fietsen route Strijd tegen het water 'Tweeëneenhalf jaar na de brand is het eindelijk zover GEBOORTEKAARTJES? l dé krant van schouwen - duiveland! j RIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 15 JUNI 1992 148e JAARGANG NR 25169 Burgemeesters en raadsleden stapten op de fiets voor het rijden van een cultuurhistorische route. Van rechts naar links L. N. La- bruyère, H. Tees, A. Bergshoeff en L. C. Hart. (Foto: Marijke Folkertsma). OUWERKERK - Route twee: Strijd tegen het water. Dat is de titel van een 20 kilometer lange fietsroute die langs üe dorpen Nieuwerkerk en Ouwerkerk en het buurtschap Viane voert. Het is één van de twaalf cultuurhistorische routes die staan beschreven in het gelijknamige boekje dat afgelopen vrijdag werd ge presenteerd. Dat gebeurde nadat bestuurders, VVV-leden en mensen die bij de uitgave van het nieuwe boekje waren betrokken vanaf de Vierbannen in Ouwer kerk een gedeelte van route 2 fietsten. Het eerste exemplaar van Cultuurhistori sche Routes werd vervolgens door de voorzitter van de stichting Streek VVV/promotie Schouwen-Duiveland L. C. Hart overhandigd aan CDA- gedeputeerde L. Nederhoed-Zijlstra uit Zierikzee. De heer Hart vertelde daarbij dat het idee voor het uitstippe len van een aantal cultuur historische fietsroutes in Noord-Zeeland ontstond na de oprichting van een regionale projectgroep Recreatie en Toe risme ongeveer drie jaar gele den. Studente aan de Hoge school voor Recreatie en Toe risme in Breda Frederic Borg- greve, die voor de werkgroep een stageopdracht uitvoerde, kwam met het idee. Namens de stichting Streek VVV/promotie Schouwen-Dui veland pakten mevrouw R. Ge luk uit Zierikzee en de Bruse Oud-wethouder C. van Liere dat op. Zij gaven de aanzet en verzorgden de coördinatie voor de uitgave van een boekje waarin acht cultuurhistorische routes op Schouwen-Duive land, een op Sint Philipsland en drie op Tholen staan be schreven. Het Anjerfonds ver leende eën bijdrage van 5000 gulden om de uitgave mogen- lijk te maken. Inmiddels hebben de bestuur ders van de acht gemeenten waar de routes doorheen lopen en het ministerie geld beschik baar gesteld om langs de rou tes voorzieningen als picknick tafels, fietsklemmen, afval bakken en informatiepanelen aan te brengen. Naar verwach ting zal de Grontmij deze voor zieningen nog dit jaar aanbren gen. Bij de vier toegangsroutes naar Schouwen-Duiveland (Grevelingendam, Brouwers- dam, Oosterscheldekering en Zeelandbrug) komt een paneel te staan waarop alle acht de routes op een kaart van Schouwen-Duiveland staan aangegeven. In het door Harry de Waard ge schreven boekje dat vrijdag werd gepresenteerd staan om schrijvingen van de routes die worden aangevuld met cul tuurhistorische feiten. Zo wordt bij route 2, Strijd tegen het water omschreven waar de namen van' de polder Vierban nen en het buurtschap Kapelle vandaan komen. Uiteraard wordt ook aandacht besteed aan de Nacht van Ouwerkerk; de nacht van 6 op 7 november 1953 waarin onder koninklijke belangstelling het bij de wa tersnoodramp ontstane 'gat van Ouwerkerk' werd geslo ten. Op route 2 komt men ook langs de Phoenix-caissons waarmee dat gebeurde. Volgens provinciaal bestuur ster gedeputeerde Nederhoed sluit het initiatief voor de cul tuurhistorische routes goed aan bij de visie van het provin ciaal bestuur van Zeeland. ,,Wij proberen het fietsen te stimule ren. Dit initiatief geeft daar een extra impuls aan. Mensen worden uitgedaagd om per fiets de bijzondere plekjes in Noord-Zeeland te leren ken- Omdat de cultuurhistorische routes in lengte varieëren van 18 tot 23 kilometer kunnen zij ook te voet worden afgelegd. De meeste routes kunnen ook per auto worden gereden. In enkele routes is een gebied op genomen waar men alleen met de fiets of te voet in mag. Het nieuwe boekje is uitgegeven in een oplage van 7.500 exempla ren. Het is vanaf heden bij de VVV-kantoren en in boekhan dels te koop voor f 6,75. ZIERIKZEE - „Dames, heren en kinderen ook. Het toespreken van menigten is niet mijn grootste hobby, daarom houd ik het kort. Na tweeëneenhalf jaar is het eindelijk zover. We hebben een nieuw clubhuis. En wat voor een clubhuis. We zijn er heel blij mee". De toespraak van Arjo Berrevoets, de voorzitter van de Zierikzeese scoutinggroep Meester Bakker, was niet langer, maar liet aan duide lijkheid niets te wensen over. Opluchting en blijdschap voerden de boventoon tijdens de officiële opening van het scouting-clubhuis De Nieuwe Lelie zaterdag middag aan de Van Veenlaan, achter het ziekenhuis, in Zierikzee. Opluchting omdat men er toch in is geslaagd voldoende geld (ongeveer 150.000 gulden) bij elkaar te^brengen om een nieuw clubhuis te kunnen rea liseren. En blijdschap omdat men, tweeëneenhalf jaar nadat het scoutingclubhuis De Lelie aan het Groene Weegje door brand werd verwoest, weer een eigen onderkomen heeft. Scoutinggroepsleider Huub van de Zande uit Oosterland vertelde dat de scoutinggroep zich de afgelopen tijd moest behelpen met een 'oud hok' in Schuddebeurs en het onderko men van de korfbalvereniging All-Ready, dat men mocht ge bruiken voor de bijeenkomsten van de jongste scouts, de esta's. „Tweeëneenhalf jaar is ontzet tend lang om zonder eigen clubhuis te moeten werken. Het leek er op dat het ons leden zou gaan kosten, maar geluk kig is het ledenaantal weer ge groeid sinds de bouw van het nieuwe clubhuis begon". Ook de Zierikzeese wethouder van jeugdzaken P. de Rijke, was zich bewust van de moei lijke periode die de Zierikzeese scoutinggroep doormaakte vanwege de trage gemeentelij ke besluitvorming ten aanzien van een lokatie en geld voor een nieuw scoutingclubhuis. Hij begon zijn toespraak met het bedanken van Arjo Berre voets voor zijn eindeloos ge duld. „Want tweeëneenhalf jaar wachten op deze opening en dan vaak nog moedig naar het stadhuis komen is niet niks. Ik heb je vaak bij vertrek achterna gekeken en dan zag ik af en toe knikkende knieën". De wethouder blikte terug op de brand die op een december 1989 het scoutingclubhuis naast het zwembad Onderdak verwoestte. Vanwege de plan nen voor uitbreiding van de sporthal Onderdak moest wor den uitgekeken naar een ande re lokatie voor een scouting clubhuis. Toen bleek dat nieuwbouw aan de Van Veen- laan, op de lokatie waar voor heen Rijkswaterstaat zat, bijna 180.000 gulden zou gaan kos ten, waren veel besprekingen nodig met het gemeentebe stuur van Zierikzee. Pas in augustus 1991, anderhalf jaar na de brand, werd een compromis bereikt waarbij de gemeente 86.000 gulden be schikbaar stelde. De rest van het benodigde geld kwam bij een via een uitkering van de brandverzekering (ongeveer 50.000 gulden) een gift van het nationaal fonds Jantje Beton (7.000 gulden) en giften van di Scoutingvoorzittcr A. Berrevoets pakt het cadeau van de gemeente Zierikzee uit. Op de achter grond het nieuwe clubhuis van de Meester Bakkergroep, De Nieuwe Lelie. (Foto: Marijke Fol kertsma). verse fondsen, bedrijven en de Lions Club Zierikzee. Eind 1990 werd de fundering voor het nieuwe clubhuis ge legd en in januari van dit jaar begonnen de bouwwerkzaam heden. De leden van de scou tinggroep hebben de afgelopen tijd hard gewerkt aan de af werking van het clubhuis. Werkzaamheden als schilde ren, tegels leggen en het inrich ten van de keuken verzorgden zij zelf. Volgens wethouder De Rijke was de lokatie waarop het clubhuis werd gebouwd een van de braakliggende terrei nen in Zierikzee die het meest geschikt zijn voor scouting- activiteiten. Hij kon dan ook niet'na laten om aan zijn felici taties de opmerking 'In de brand, uit de brand' toe te voe gen. Samen met lid van de scouting groep Sonja Berrevoets, die de nieuwe naam voor het clubge bouw, De Nieuwe Lglie, be dacht, opende de wethouder het scoutingonderkomen. Dat gebeurde door het in brand ste ken van een model van het ou de clubgebouw. Daardoor brandden ook de draden door van een doek waarachter het naambord van het nieuwe on derkomen schuilging. De wethouder bood de scou tinggroep als cadeau een groot houten bord met hun naam er op aan. Een object dat de Mees ter Bakkergfoep ter gelegen heid van hun 75-jarig bestaan indertijd zelf maakte voor de gemeente Zierikzee. „Ik was benieuwd of de 75 van paling brood, die we er toen oplegden, ook nu weer aanwezig zou zijn", aldus Arjo Berrevoets. Hij overhandigde aan wethou der De Rijke een puzzeltje; een geduldspelletje. „Ik hoop dat de gemeentebestuurders er minder dan tweeëneenhalf jaar voor nodig hebben om het op te lossen". Zelf kreeg de scoutinggroepvoorzitter van zijn scouts een pluim met een fles whisky voor alle moeite die hij de afgelopen tweeë neenhalf jaar heeft gedaan om een nieuw clubhuis te krijgen. ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ H drukkerij lakenman Jannewekken 11 4301 HH Zieri ochtman bv Zierikzee Tel. 01110-16551 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Meng nu en dan de last der zorgen met wat vreugd. Cato Minder zomers HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Min.temp. ongeveer 13 graden. Middagtemp. van 17 graden aan de kust tot 24 graden in het zuidoosten van het land. Overwegend matige wind, kracht 3 4, uit noord tot noordoost. 7 TAPTOE De belangstelling voor de Taptoe Zierikzee lijkt terug te lopen, j AMATEUR COMEDIE De leden van de Amateur Comedie Zierikzee presen teerden hun voorjaarsuitvoering. ÉÉN GEMEENTE Het Brouwse college van burgemeester en wethou ders is voor één gemeente Schouwen-Duiveland. RONALD VAN OEVEREN Semi-prot voetballer Ronald van Oeveren uit Scharen- dijke verlengt contract bij RBC met twee jaar. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Vrouw springt in paniek van eerste verdieping naar beneden ZIERIKZEE - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd brand gesticht in het trapportaal van een flat aan de Plevierstraat te Zierikzee. Een inwoonstèr van het fiatge bouw raakte daarbij zodanig in paniek dat ze vanaf 4e eerste verdieping van het gebouw naar beneden sprong, Ze had het geluk daarbij niet gewond te raken. De overige bewoners van het flatgebouw vluchtten naar de balkons voor hun wo ningen in afwachting van de Zierikzeese brandweer. Die was snel ter plaatse en bluste de brand. Een aantal deuren in het trapportaal werd door het vuur zwaar bescha digd. Volgens de politie is het voor de tweede keer in korte tijd dat in het trapportaal van een dergelijke flatwoning brand werd gesticht. Men ver moedt dat dit het werk is van e vandalen. Daarom verzoekt men getuigen die iets hebben gezien zich te melden op het po litiebureau aan het Kerkhof Zuidzijde te Zierikzee. ZIERIKZEE - Zaterdagmiddag vond in de Haringvlietstraat te Zierikzee een aanrijding plaats waarbij drie personen auto's behoorlijk werden be schadigd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 17.20 uur toen de heer S. uit Zierikzee met zijn perso nenauto door de Haringvliet straat reed en daar wilde uit wijken voor een geparkeerd staande vrachtauto. Bij deze manoeuvre zou hij te ver naar links zijn gereden. De Zierik- zeeënaar botste daarbij op de personenauto van de heer K. en de personenauto van de heer H. uit Zierikzee die aan de linker zijde van de weg stonden ge parkeerd. De schade aan die beide auto's en ook die van S. zelf was aanzienlijk. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr, f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom, afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam Dhr./mevr... adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1