Jakkeraars vooral in een auto van de zaak Economen kraken de EMU Spaghetti-arrest voor Europees Hof BSE-koeien werden via het voer besmet Kluivert zou betrokken zijn bij een verkrachting Watersporters willen goed noodweeralarm Turkije neemt suggestie racisme bij brand terug Meisje (20) doet aangifte Door ouders affaire Dutroux Waarschijnlijk uit Engeland Diana bloot op Internet WA1 Privé-rijder doet het rustig aan Reclame Carisma is illegaal 'Europese muntunie geen verbetering werkgelegenheid en milieu' KNWV moet onderzoek doen Woedeaanval neef van Kösedags Ministers overleven Securitel 1 AMSTERDAM (ANP) - Ajacied Patrick Kluivert zou betrokken zijn bij een verkrachting. Een twin tigjarig meisje heeft bij de Amsterdamse politie te gen de voetballer en drie van zijn vrienden aangifte gedaan. De Amsterdamse politie heeft dat donderdag beves tigd. De groepsseks zou heb ben plaatsgehad in het huis van Kluivert. Het gaat om een meisje uit Noord-Hol land dat door het viertal sek sueel zou zijn misbruikt na een avondje uit in de disco. De aangifte van de zeden zaak is gedaan bij de sociale jeugd- en zedenpolitie in Am sterdam. In het dagblad De Telegraaf ontkent de advo caat van Kluivert, mr. G. Sppng, elke betrokkenheid van de voetballer bij de ver krachting. Hij was donder dagochtend niet bereikbaar voor commentaar. De orgie heeft naar zeggen van het meisje vier tot vijf weken geleden plaatsgehad. Zij had al eerder contact op genomen met de politie, maar deed toen geen aangif te. Begin deze week heeft zij besloten dat alsnog te doen. Niet gehoord Volgens een woordvoerder van de politie zijn Kluivert en zijn drie vrienden nog niet gehoord. Dat kon ook niet omdat er tot dusver geen aangifte was gedaan. Klui vert kwam eerder in op spraak door het veroorzaken van een aanrijding met dode lijke afloop. BRUSSEL (BELGA/ANP) - De families van vier vermoorde meisjes hebben bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg een klacht ingediend tegen het zogeheten spaghetti-ar rest" van het Belgische Hof van Cassatie. Dat meldt de Belgische krant Het Belang van Limburg donderdag. Het spaghetti-ar rest bepaalde vorig jaar dat onderzoeksrechter Jean- Marc Connerotte zich niet meer mocht bezig houden met het onderzoek naar de bende-Dutroux. De termijn van zes maanden waarbinnen een klacht kon worden ingediend bij het Hof in" Straatsburg, vers treek woensdag. Volgens de advocaat van de familie Mar- chal'ïs tót het laatste ogen blik gewacht om beroep aan te tekenen. „Premier Dehae- ne had ons beloofd dat de wetgeving zou veranderen in het voordeel van de burger lijke partijen, maar dat is nog altijd niet gebeurd", al dus de advocaat. Geschenk Connerotte werd in oktober 1996 van het onderzoek naar de bende-Dutroux afgehaald omdat hij een spaghettifeest- je had bijgewoond voor de bevrijde meisjes Laetitia en Sabine en er een geschenk had aanvaard. Dat had twij fels gezaaid over zijn onpar tijdigheid. Het arrest van het Hof van Cassatie leidde tot groot ongenoegen bij de be volking. DEN HAAG (ANP) - De twee Nederlandse BSE koei en hebben vrijwel zeker de gekkekoeienziekte opge lopen via besmet veevoer. Dat schrijft minister Van Aartsen (Landbouw) donderdag aan de Tweede Ka mer. De „gekke koeien" werden eerder dit jaar ontdekt op een bedrijf in respectievelijk Wilp en Kollum. Het is onmogelijk gebleken te achterhalen om welk voer het ging en van welke leve rancier het afkomstig was. Van Aartsen suggereert in zijn brief dat het waarschijn lijk* gaat om veevoer afkom stig uit Groot-Brittannië dat via een ander Europees land in Nederland is ingevoerd. Dat was tot 1994 juridisch nog mogelijk. In Groot-Brittanië komt de ziekte al sinds de jaren tach tig voor. Via beendermeel- voër dat is gemaakt van zie ke runderen kan BSE overslaan op andere dieren. De BSE-ziekteverwekker, een zogeheten prion, kan zich ophopen in hersenen, ogen en ruggenmerg van besmette dieren. Daarom kondigt Van Aartsen aan dat voortaan die „risicovolle organen" van runderen ouder dan 'één jaar niet meer mogen verwerkt voor menselijke consumptie. De organen moeten worden verbrand. De gekkekoeiencrisis heeft de Nederlandse veehouderij en vleesbranche vorig jaar ongeveer 150 miljoen gulden gekost, schrijft Van Aartsen. Voor dit jaar raamt hij de schade op 50 tot 100 miljoen. De Europese Commissie heeft Nederland tot nu toé bijna 120 miljoen gulden aan compensatie beloofd, en ge deeltelijk al uitbetaald. LONDEN (AFP) - De Britse politie stelt een onderzoek in om te ach terhalen hoe naaktfoto's van prinses Diana op het Internet terecht zijn ge komen. Dat meldt de Britse krant The Mirror in de editie van donderdag. Volgens de krant is de fo to genomen op Mallorca. Op de foto is Di te zien terwijl haar badjas open valt als ze zich buigt om haar teennagels te lak ken. De gewraakte foto is al gepubliceerd in een Amerikaans pornogra fisch blad, aldus The Mir ror. Op Internet is de foto te zien voor ongeveer twintig gulden, te beta len per creditcard. Tijden en standen volgens getijdctabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 13 juni 09.45 127 03.35 -149 22.00 J10 16.00 -118 ROOMPOT BUITEN 13 juni 08.40 120 03.05 -140 20.55 104 15.25 -109 BRUINISSE 13 juni 09.55 140 03.45 -154 22.05 123 16.10 -124 WEMELDINGE 13 juni 09.55 142 03.35 -159 22.05 124 16.05 -127 Doodtij: 15 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Verwachting t/m maandag 16 juni ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttarieven op aanvraag ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% BTW Henk is helemaal met terug» trokken. Henk is een vriendelijke 'man. Toen Suske hemjehoipenhad met rin traitor, heeft Henk ons op de hoeve uitje nodiod om een (tas water te drinken. Het zijn vooral automobilisten met een auto van de zaak die te hard rijden. (Foto: Joop van Houdt) GRONINGEN (ANP) - Forenzen rijden harder dan mensen die voor privé-doeleinden op de weg zijn. Mensen die de wagen voor zakelijke doeleinden gebruiken trappen op hun beurt het gaspedaal verder in. Bestuurders met een auto van de zaak rijden het hardst. Het waarom iemand de auto gebruikt, bepaalt de snel heid. Dat concludeert drs. A. J. Rooijers in zijn proef schrift over snelheidsge drag. Hij promoveert er 24 juini op aan de universtiteit van Groningen. Rooijers vindt dat de overheid bij maatregelen om snelheids overtredingen in te dam men, meer rekening moet houden met het feit dat me ning en houding grotendeels worden bepaald door het waarom van het rijden. De weggebruiker is in te de len in drie groepen. Zakelij ke rijders, woon/werkver keer en de priv' e-sector. Za kelijk verkeer staat het meest positief tegenover te hard rijden. Zeker met een auto van de zaak trapt die groep met graagte het pedaal te ver in en acht de risico's ervan het kleinst. Bij privé-rijders is dat het tegenovergestelde. Snelwegen De verschillen in snelheid treden vooral op bij snelwe gen. De infrastructuur maakt het immers mogelijk daar te scheuren. Voor zakelijke rijders geldt bovendien dat ze vaak in een luxe en comfortabele wagen zitten, waardoor het gemak kelijk wordt (te) hard te rij den. Deze categorie lapt de snelheidslimiet ook nog eens aan hun laars omdat er „op de klok" moet worden gereden. Tijd is immers geld. Verspilde moeite Roooijers denkt dat het ver spilde moeite is het gedrag van automoblisten te veran deren. De overheid kan be ter onmiddellijk de moge lijkheden van dat gedrag inperken. Hij denkt dan aan bij voorbeeld een andere in richting van wegen en een stringente regelgeving en - handhaving. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp.12 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht west 3 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht noord 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 juni Zon op 05.20, onder 21.59 Maan op 13.47, ortder 01.54 Eerste kwartier: 13 juni (06.53) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het warme weer ligt voorlo pig achter ons. De komende dagen moet de temperatuur steeds een graadje inleveren; na het weekeinde is het slechts een graad of 16. Van tijd tot tijd is er kans op een bui maar gelukkig laat de zon zich ook af en toe zien. Vannacht komen er opkla ringen voor en misschien ontstaat plaatselijk mist. De minimumtempe ratuur ligt rond 12 graden. Waaien doet het nauwelijks, ook morgen overdag. De zon gaat dan vaak schuil achter stapelwolken, die ook enkele buien produceren; onweer is daarbij niet uitgesloten, 's Middags wordt het ongeveer 21 graden. In het weekeinde, en ook nog daarna, gaat de temperatuur geleidelijk naar be neden. De wind waait dan uit het westen of noorden en voert koelere lucht naar onze omgeving. Daar naast hebben we van tijd tot tijd te maken met storingen, behorend bij een depressie. Die is weliswaar niet erg diep, maar wel uitgestrekt en trekt vrij langzaam van de Britse Ei landen naar Scandinavië. RIJSWIJK (ANP) - Het blijkt illegaal om een Caris ma tegen het raam te plak ken. Dat meent het ministe rie van Justitie. Het automerk is het daar niet mee eens. Overal in het land zijn in middels roodgekleurde ra men te zien in de hoop zo één van de tachtig automobielen van dit model te bemachti gen. In een meer dan vijf mil joen gulden kostende recla mecampagne belooft Mitsubishi een auto aan men sen die de bewuste kranten pagina voor het raam heb ben. Het Japanse merk heeft te voren tachtig adressen in het land geselecteerd en geregis treerd bij de notaris. Indien de notaris constateert dat bij die adressen ook de pagina voor het raam hangt, valt het daar wonende gezin in de prijzen. Hangt er geen adver tentie, dan gaat de auto ge woon in de verkoop. Dat heet de zogenoemde sweepstake- code en is dus geen kansspel, aldus de fabrikant. door Willy Vandersteen REUZENRAD GARMERWOLDE (ANP) - Een 38-jarige kermisexploi tant uit het Groningse Gar- merwolde is zijn reuzenrad kwijt. De attractie, met een waarde van 200.000 gulden, is samen met een combinatie van truck en oplegger wegge nomen van een parkeer plaats in het dorp. AMSTERDAM (ANP) - Een grote groep economen uit Europa heeft aan de vooravond van de Eurotop in Amsterdam een vernietigend oordeel geveld over de EMU, de Europese muntunie. Zij roepen de Euro pese leiders in een open brief op het EMU-project te .heroverwegen' Het gaat om een initiatief van de drie Nederlandse eco nomen Geert Reuten, Kees Vendrik en Robert Went. Zij vormen de voorhoede van bij elkaar 331 economen uit veertien lidstaten van de Eu ropese Unie. Alleen Luxem burg ontbreekt op de lijst. Volgens de opstellers van de brief, die deze week in tal van Europese kranten wordt gepubliceerd, biedt de mone taire unie „geen enkele uit zicht op een adequate aan pak van de milieuproble men, op verbetering van het lot van Europa's twintig mil joen werklozen en vijftig miljoen armen, of voor de verdediging en uitbreiding van de welvaartsstaat". De economen zijn niet zonder meer tegen de EMU. Zij spre ken van „een gemiste kans". Een Europese munt kan „grote voordelen hebben en zou kunnen helpen de weg te vinden naar volledige werk gelegenheid met volwaardi ge banen en sociale zeker heid". Deze EMU vormt volgens de groep echter niet het start punt voor een moderne Euro pese welvaartsstaat. De unie institutionaliseert daarente gen de ontmanteling van de publieke sector in de lidsta ten en reduceert de ruimte voor actief sociaal en fiscaal beleid. «Afbraakbeleid De critici voelen zich gerug- gesteund door de aanzwell- lende kritiek in bijvoorbeeld Frankrijk en Duitsland. „Miljoenen Europeanen identificeren de euro en Eu ropa met afbraakbeleid en sociale ellende. Het is de hoogste tijd dat politici dat inzien: de bevolking van Eu ropa heeft recht op een eco nomie die ten dienste staat van de mens." Onder de groep Nederlan ders bevinden zich enkele prominenten zoals oud-mi nister van Sociale Zaken Al- beda, oud-ARP'er Goud zwaard en de economen Klamer, Degenkamp en Kleinknecht. De -laatsten voerden eerder dit jaar actie tegen de eenheidsmunt. Mi nister Zalm van Financiën vond hun bezwaren toen on zin. Ook de grote Kamer fracties verwierpen de kri tiek. ROELOFARENDSVEEN (ANP) - De water- sportwereld eist een beter waarschuwingssys teem voor noodweer. Zij heeft met verslagen heid gereageerd op de dood van de 30-jarige wedstijdzeiler uit Delft, die zaterdag op de Braassemermeer de dood vond en wiens lijk woensdag werd gevonden. Zijn watersportverening „Braassemermeer" heeft de hulp van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond ingeroepen voor een breed opgezet onder zoek, aldus woorvoerder Hans Juray donderdag. Het onderzoek moet aanbe velingen opleveren die de veiligheid tijdens extreme weersomstandigheden ver groten. Met het KNMI en de politie-autoriteiten te wa ter moet worden gesproken over adequatere waar schuwingssystemen dan de huidige, aldus Juray. Omwonenden van het Braassemermeer vonden woensdag het lijk van de sinds zaterdagmiddag ver miste zeiler in het riet vgn het meer bij Ro'elofarends- veen. Het slachtoffer werd zaterdagmiddag samen met tientallen medezeilers in de Pampus-klasse overvallen door een storm met wind snelheden tot 134 kilometer per uur. De te hulp gescho ten wedstrijdleiding wist een tweede bemanningslid nog van de zinkende boot uit het water te halen. De „Braassen 70" heeft nog een reddingslij n uitge bracht, maar de dertigjari ge, die zich daaraan vast klampte, heeft de lijn niet kunnen houden, aldus Ju ray. Gevonden Het slachtoffer werd woensdagmorgen vroeg *in zomerse kledij gevonden. Het is volgens de politie niet duidelijk of hij een red dingsvest droeg. Het is ove rigens de verantwoorde lijkheid van de zeiler of hij wel of geen zeilvest draagt, zei eerder deze week de wedstrijdleiding. DEN HAAG (ANP) - Turkije erkent dat er bij de brand in de Haagse Frans Halsstraat en het gooien van molotovcocktails naar Turkse centra in de Schilderswijk geen sprake is geweest van racisti sche motieven. Dat blijkt donderdag uit een verklaring van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Ankara, die door de am bassade in Den Haag is ver spreid. De Turkse autoriteiten spre ken hun „waardering" uit voor de grote inzet vande Ne derlandse autoriteiten in de ze zaken, „waardoor de da ders voor de rechter konden worden gebracht". De ver klaring komt nadat bij de ambassade het bericht is bin nengekomen van onder ande ren de officier van justitie dat er mensen zijn aangehou den die schuld hebben be kend inzake de brand en de aanslagen. Door de brand in de Frans Halsstraat kwamen in de ochtend van 26 maart de vrouw en vijf van de kin deren van het Turkse gezin Kösedag om het leven. DEN HAAG (ANP) - Minister Wijers van Economische Za ken en zijn collega Sorgdra- ger van Justitie hebben het debat over de zogeheten Se- curitel-affaire zonder veel kleerscheuren overleefd. De regeringsfracties namen genoegen met hun uitleg en met de excuses die Wijers na mens het kabinet aanbood voor alles wat mis is gegaan. Ze drongen wel aan op snelle maatregelen. De oppositie vindt dat de twee D66-bewindslieden vol strekt onvoldoende hebben gedaan aan het probleem dat allerlei technische voor schriften bij wetten niet in Brussel zijn aangemeld, waardoor die wetten niet in de haak zijn. Suske en Wiske "volle maan" heeft jeljk, tante Uv heb - en dat Te on Henk mrl fem slok afranselde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2