Veranderd in het laboratorium Vakantiegeldgids voor zomer 1997 r Les van Anton Geesinkzelf Overdekt kinderbuitenbad Renault presenteert functionele Kangoo Cultuur in Burghse kerk Misverstanden over genetisch gemanipuleerde soja In de maanden juni en juli Twee judoka's uit Nieuwe-Tonge Eind 1997 leverbaar WOENSDAG 11 JUNI 19971, HET EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Aangepast, nieuw, veranderd of gemanipuleerd. Er zijn ver schillende namen voor genetisch gemodificeerde so ja, maar het komt allemaal op hetzelfde neer. De so- japlant is in het laboratorium veranderd om beter tegen het bestrijdingsmiddel glysofaat te kunnen. Moderne biotechnologie brengt veranderingen aan in het genetisch materiaal van planten en inicro-or- ganismen, om de eigenschappen daarvan te verbete ren. Biotechnologie wordt al lan gere tijd toegepast in de ge neeskunde, bijvoorbeeld voor genetische screening en de productie van farmaceuti ca. Maar ook bij de productie van voedingsmiddelen wor-' den vaak micro-organismen en enzymen ingezet om ge wenste eigenschappen te ver krijgen. Enzymen uit een ge netisch gemodificeerde bacterie worden gebruikt voor het omzetten van gluco se in fructose, dat wordt ge bruikt in de frisdrankenin dustrie. Het enzym xylanase, toegepast bij de productie van brood, wordt tegenwoor dig geproduceerd door een genetisch gemodificeerde schimmel. Sinds kort wordt ook genetisch gemodificeer de soja verwerkt in verschil lende levensmiddelen. De meeste soja die in Nederland wordt gebruikt komt uit de Verenigde Staten. Soja wordt daar verbouwd in ge bieden waar het 's zomers warm en vochtig is en waar dus veel onkruid groeit. In veel van die gebieden is me chanische onkruidbestrij- ding verboden, in verband met bodemerosie. Om het on kruid toch effectief te kun nen bestrijden, zijn onkruid bestrijdingsmiddelen noodzakelijk. Traditionele soja wordt daarom meerdere keren behandeld, met ver schillende soorten bestrij dingsmiddel. Met behulp van moderne bio technologie slaagde men erin de soja zodanig aan te passen dat het onkruidbestrijdings middel glyfosaat er geen vat meer op heeft. De genetisch gemodificeerde sojaboon be vat namelijk een gen van een bodembacterie. Dit gen zorgt voor de aanmaak van een ei wit dat niet gevoelig is voor glyfosaat. Hierdoor kan het onkruid tijdens de groei met een bestrijdingsmiddel effec tief worden bestreden. Er hoeft minder vaak te worden gespoten, in kleinere hoe veelheden. Verwerking van soja Soja is verwerkt in bijna de helft van de producten die in de supermarkt te koop zijn. Uit de sojaboon worden na melijk drie grondstoffen ge wonnen: soja-olle, soja-eiwit en sojalecithine. So ja-olie (vaak op het etiket aange duid als plantaardige olie) wordt verwerkt in vethou- dende producten als sauzen, koekjes en margarines, maar ook in soepen, brood en pin dakaas. Soja-eiwit wordt ge bruikt voor de productie van brood en bakkerijproducten, pizza's, vleesproducten, snacks, ijs en dieetproduc ten. Sojalecithine (op het eti ket lecithine of E322) wordt voornamelijk verwerkt in chocolade, brood, margari nes én halvarines. Veiligheid De genetisch gemodificeerde sojaboon bevat een gen uit een bodembacterie. Dit gen zorgt voor de aanmaak van een eiwit dat de sojaplant on gevoelig maakt voor glyfo saat. Dit eiwit heeft volgens de wetenschappers geen ge volgen voor de gezondheid, onder meer omdat DNA tij dens (industriële) bewerking uit elkaar valt en het eiwit bovendien zeer snel in het spijsverteringskanaal wordt afgebroken. Omdat varian ten van het nieuwe eiwit voorkomen in talloze gewas sen en bacteriën, zijn schade lijke gevolgen voor de gezondheid volgens onder zoekers vrijwel uitgesloten. Bij de productie van voedingsmiddelen worden vaak micro-organismen en enzymen ingezet. Ook studies bij verschillende soorten proefdieren tonen aan dat het eiwit veilig is. Omdat so ja-allergie een be kend verschijnsel is, heeft men onderzocht of de gene tisch gemodificeerde sojabo nen extra allergeen zijn in vergelijking met traditio neel veredelde sojabonen. Verschillen in allergeniteit werden niet gevonden. Soja is een traditioneel voed selgewas. Het verschil tus sen de traditionele en de nieuwe soja, is de. aanwezig heid van een veranderd en zym in het eiwit van de nieu we soja. Dat 'nieuwe' eiwit lijkt sterk op een eiwit dat in alle groene planten - en dus ook in ons voedsel - zit. De onderzoekers toonden aan dat het nieuw eiwit veilig is en geen hoger risico geeft op allergie dan het eiwit van de traditionele soja. Op grond van deze onderzoeken be schouwen de Amerikaanse Food en Drug Administra tion en de Britse Advisory Committee on Novel Foods en Processes de genetisch ge modificeerde soja als gelijk waardig aan de traditionele sojabonen. De Adviescommissie Waren wet en de Voorlopige Com missie Veiligheid Nieuwe Voedingsmiddelen baseer den hun adviezen op deze be vindingen van de Ameri kaanse en Britse overheid. Op grond van die adviezen verleende de Staatssecreta ris van VWS toestemming om levensmiddelen op de markt te brengen met ingre diënten afkomstig van gene tisch gemodificeerde soja. Amerikaanse boeren verbou wen traditionele soja en ge netisch gemodificeerde soja gecombineerd op dezelfde akkers. Bovendien worden wereldwijd traditionele en nieuwe soja gemengd ver voerd, verkocht en aangele verd. In het eerste oogstjaar was ongeveer twee procent van de soja die in Nederland aankwam genetisch gemodi ficeerd. Dit aandeel zal stapsgewijs toenemen. De gezamenlijke verscheping en verwerking maakt dat in al le levensmiddelen waar soja in wordt verwerkt, ook transgene soja kan voorko men. Wetgeving In Nederland controleert een aantal wetten en regels het gebruik van genetisch gemo dificeerde organismen. Het Besluit genetisch gemodifi ceerde organismen geeft aan welke handelingen met deze organismen zijn toegestaan en onder welke voorwaar- r dep. Het 3 Warap wetbesluit 'NieuWe voedingsmiddelen beschrijft onder welke voor waarden een voedingsmid del, geproduceerd met mode- me biotechnologie, op de markt mag komen. Voordat de genetisch gemodificeerde soja in Nederland werd toe gelaten, is ze getoetst aan de ze regelingen. Etikettering Als er een verschil is tussen het traditionele product en het gemodificeerde product moet dit, volgens de waren wet, op het etiket aangeduid worden. Daarom krijgen de producten die soja-eiwit be vatten de aanduiding op het etiket dat dit soja-eiwit is ge maakt met behulp van mo derne biotechnologie. In de olie en de lecithine van de nieuwe soja is geen verschil terug te .vinden. Bij gebruik van deze grondstoffen is eti kettering dus niet verplicht. 875 WANDELAARS OOLTGENSPLAAT - Op dit moment zijn 875 aan meldingen binnen van sportieve lopers die wil len deelnemen aan de Omloop Goeree-Over- flakkee, die vijdag 22 en zaterdag 23 augustus wordt gehouden. Dat houdt in dat ieder een die zich tot nu toe heeft aangemeld kan deelnemen. De bevesti gingen van deelname gaan binnenkort de deur uit. Aanmeldingen die na 14 juni binnen komen worden op een wachtlijst geplaatst. INLINE SKATING ZIERIKZEE - Peter van de Zande en Berry Lindenbergh geven in samenwerking met Uncle Sam Trendsports een cursus inline skating. Deze wordt verdeeld over een aan tal avonden. De inline skate geniet op dit moment een enorme populariteit onder een brede groep mensen. Pro bleem is echter dat skaters vaak onvoorbereid de weg opgaan. Basisvaardigheden zoals de juiste slag, remmen en draaien komen in deze cursus aan de orde. Belang stellenden kunnen zich opge ven via telefoonnummer 416809. OVER DE KOP MIDDELHARNIS - Op het Haringvliet sloeg door nog onbekende oorzaak een speedboot, die met hoge snel heid aan kwam varen, over de kop. De drie inzittenden werden gelanceerd en konden door kordaat optreden van een ge tuige uit het water worden gehaald. Twee opvarenden werden met ambulances naar het ziekenhuis in Dirks- land gebracht. De boot van de 40-jarige inwoner van Middelharnis werd geheel vernield. Een onderzoek volgt. ROMMELMARKT ZIERIKZEE - De Mr. Breet- veltspeeltuin in Zierikzee houdt zaterdag 21 juni een kinderrommelmarkt met di verse attracties op haar ter rein aan de Brauwstraat. De ze markt duurt van 9.30 tot ongeveer 13.30 uur. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Om eenonbezorg- de vakantie te kunnen vieren is het goed om vooraf de financiële zaken op een rijtje te zetten. De nieuwe 'Vakantiegeldgids zcmer 1997' van de Postbank kan daarbij een hulpmiddel zijn. Informatie en tips over beta len en geld opnemen in het buitenland zijn in het boekje overzichtelijk weergegeven. De gids is gratis verkrijg baar bij de grotere postkan toren en kan worden opge vraagd via het gratis telefoonnummer 0800-0400. In de Vakantiegeldgids zo mer 1997 staan antwoorden op financiële vragen van rei zigers. Tips kunnen voorko men dat mensen tijdens hun vakantie voor ongewenste verrassingen komen te staan. De Vakantiegeldgids zet de manieren waarop in het buitenland betaald kan worden op een rij. In een overzichtelijke vakan tielandentabel staat infor matie over de aanwezigheid van geld- en betaalautoma ten, het maximumbedrag dat per dag opgenomen kan wor den met de giropas en het aantal acceptatiepunten van de PostbankCard (Gold). In de tabel zijn de belangrijkste vakantielanden, zowel bin nen- als buiten Europa opge nomen. Kosten Het is handig om te weten dat aan het verzilveren van traveler cheques soms kos ten verbonden zijn. En dat bij de reservering van een huurauto de PostbankCard (Gold) als garantie gebruikt kan worden. Ook staan in de gids telefoonnummers die gebeld kunnen worden in noodgevallen en bij verlies of diefstal van Giropas of PostbankCard (Gold). Informatie over verschillen de soorten reisverzekeringen en een speciaal vakantie- kwartaalkrediet maken de Vakantiegeldgids compleet. - Door het zijn formaat is de gids gemakkelijk mee te ne men, zodat de reiziger tij dens de vakantie alle infor matie en de tips steeds onder handbereik heeft. Twee keer per jaar De Postbank geeft de Vakan tiegeldgids twee keer per jaar uit. Aan het begin van elk zomer- en elk winterva- kantieseizoen verschijnt een -nieuwe editie met actueel nieuws over betalen en geld opnerrien in het buitenland. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Voor Oen overdekt privé zwembad hoef je niet schatrijk te zijn. Dat blijkt uit de Miami Pool die onlangs op de markt werd gebracht. Dit bad is groot, licht en overdekt. Voor kinderen is het een re gelrecht waterparadijs. Het betreft een acht-hoekig bad met een omtrek van meer dan acht meter, een doorsnee van 250 en een hoogte van 50 centimeter. Het bad is opge bouwd uit een van kunststof coating voorzien, metalen frame en stevige PVC-zwem- badfolie. De horizontale (fo lie-dragende) framedelen zijn bekleed met een schuim- mantel, die zowel gebruiker- tjes als folie behoedt voor be schadigingen. In de badbodem is een afvoerven- tiel aangebracht. Het bad is in ongeveer twintig minuten op te bouwen. En aan het ein de van seizoen of vakantie is het geheel ook in korte tijd weer te demonteren en om te vormen tot een compact pak ketje. De bijbehorende koe pel-parasol is op het badfra- me te bevestigen. Hij be schermt de huid vande kinderen kroost tegen felle zonne- eri schadelijke UV-str- aling. Bovendien weert de overkapping stof, blad, vo gelpoep en ander vuil. Waar door schoonhouden of ver versen van het zwemwater tot een minimum beperkt kan blijven. De Miami Pool is te koop bij: DHZ-zaken, Formido, Boerenbond-win kels, Fixet bouwmarkt, di verse tuincentra en de zwem- badvakhandel. Het nieuwe, overdekte kinderbad. BURGH - De Hervormde Kerk in Burgh heeft in de maanden juni en juli verschillende culturele activi teiten op het programma staan. Het zomerprogram- ma bestaat uit theater, muziek, een lezing en een tentoonsteling. Theater Op de Macks bijt het spits af in de reeks zomerse activiteiten. Op woensdag 18 juni speelt Theater Op de Macks de muzikale voorstel ling Naaman. Dit 45 minuten durende spel over Naaman de Syriër volgt het bijbelver haal uit het Tweede Boek der Koningen. Na afloop bestaat de mogelijkheid met de spe lers, Marten Buwalda en Cé cile Op de Macks, in gesprek te gaan. Naast het spel, zingt het tweetal en begeleidt zich zelf op orgelpijpen en trom. Wilma ten Wolde verzorgt woensdag 2 juli het program ma Zingend de kerk in. Zij studeerde koordirectie aan het Haagse en Rotterdamse conservatorium en speciali seerde zich in het vak Kin derkoorleiding. In de Burgh se kerk houdt zij een inleiding over kinderen en zang. Hoe kunnen opvoeders zuinig omgaan met de zang- lust en de spiritualiteit van kinderen? Aan de orde ko men onder meer de criteria voor goede kinderliederen en het oprichten en in stand houden van een kindercanto- rij. Onder het motto 'De liefde is niet blind, maar helderziend' verzorgt schrijver Wim ter Horst de derde en laatste zo meravond in de kerk. Aan de hand van twee van zijn boe ken praat hij over 'kijken'. Hij maakt duidelijk dat naast het technisch kijken ook het onbevangen kijken bestaat. Deze drie activitei ten beginnen om 20.00 uur. Tentoonstelling Van zaterdag 12 juli tot zater dag 2 augustus is er boven dien dagelijks een tentoon stelling te zien in de Hervormde Kerk. Wim Hof man exposeert illustraties, tekeningen en schilderijen. Ook zijn er zeefdrukken van Burghse kinderen te bezich tigen. De tentoonstelling is, met uitzondering van de zon dagen, dagelijks geopend van 11.00 tot 16.00 uur. NCVB KERKWERVE - De dames van de afdeling Kerkwerve van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond sluiten \vOensdag 11 juni het seizoen af. In dobpshuis 't Zuudènde kunnen zij proeven van aller lei .lekkernijen. De bijeen komst begint om 19.45 uur. NIEUWE-TONGE - Twee judoka's uit Nieuwe-Ton ge volgden een trainingsweekend bij de grootmees ter van de judo: Anton Geesink. Het betreft Lanah Evers van judoclub Chitari en Falko Evers van J.C. Middelharnis. De training vond plaats in attractie park Slagharen. Anton Geesink geeft daar al vijftien jaar judotrainings weekenden voor de jeugd. ,,Ik ben altijd de judosport aan het promoten in woord en schrift en via deze week enden." Als internationaal sportbestuurder van het IOC doet Geesink veel voor de sport in de ruimste zin van het woord en aandacht voor de jeugd staat voor hem op de eerste plaats. .Ieder jaar plan ik die week enden in mijn agenda. Ik houd veel van judo en wil er graag bij betrokken blijven. De kinderen leren hier socia le vaardigheden te integre ren in het judo. Hét trai ningsweekend kan een van de bouwstenen van een judo- carriere zijn. Dit is een ideale omgeving en de directie van Slagharen heeft ons altijd goed ontvangen. Zolang er interesse voor is blijf ik dit doen. Al sta ik zelf moeilijk op mijn benen na diverse knieoperaties." Geesink heeft ervaren assis tenten, die allerlei basistech nieken met de kinderen doornemen. Koos Bonte, ve le keren Nederlands Kam pioen twee keer Europees Kampioen en Martin Fran ken, leraar lichaamlijke op voeding en Geesinks secreta ris. ,,Wij proberen de jeugd bij te brengen wanneer ze welke techniek moeten toe passen." Falko Evers vindt het gewel dig dat Anton Geesink zo veel tijd stopt in het trainen van de jeugd. De jeugdige ju doka was het meest onder de indruk van Geesinks uit spraak over jezelf trainen: ,,Hij zei dat jezelf de beste trainer bent. Het moet niet nodig zijn dat iemand tel kens tegen je zegt: ga eens dit doen of ga eens dat doen. Dan kan je er beter mee stoppen. Na afloop van het weekend kregen de judoka's uit Nieu we-Tonge een oorkonde en een aantekening in hun judo- paspoort. De kinderen hiel den aan het weekend ook een originele handtekening van Anton Geesink over, achter op hun judopak. De Renault Kangoo. ZIERIKZEE/STAD AAN 'T HARINGVLIET - Op de Autosalon van Barcelona presenteerde Renault de Kangoo. De auto wordt beschouwd als de opvolger van de Renault 4 uit de jaren zestig. Net als zijn voorganger is de Kangoo een functionele, economi sche en non-conformistische auto, maar dan volle dig aangepast aan de eisen van de moderne automo bilist. Ondanks zijn compacte bui tenafmetingen heeft het mo del veel interieurruimte, waarbij de zijschuifdeur voor een gemakkelijke be reikbaarheid zorgt van de achterste zitplaatsen. De met alle moderne veiligheids- voorzieninen uiteruste Kan goo wordt eind dit jaar op de markt gebracht. Het gaat om een nieuw mo del dat aansluit bij andere innovatieve auto's van Re nault, zoals de Twingo, de Mégane Scénic en de Espace. De Kangoo is een veelzijdige auto met een ongedwongen uitstraling. Zijn 'snoet' en fleurige interieur vertoont verwantschap met de Twin go. De Kangoo valt op door zijn ongebruikelijke afme tingen. Met een totale lengte van slechts vier meter en een draaicirkel van nog geen elf meter. De geringe vooroverbouw draagt in belangrijke mate bij tot de grote interieur- ruimte. De Kangoo biedt dan ook ruimschoots plaats aan vijf personen. De achterste zitplaatsen zijn gemakkelijk toegankelijk via een brede zijschuifdeur. De iets ver hoogde rijpositie, in combi natie met de ruim bemeten voorruit, garandeert een panoramisch zicht op de weg en het landschap. Daarnaast dragen de twee grote zijspie gels ertoe bij om de dode hoe ken bij het zicht naar achte ren te beperken. Met een inhoud van 650 liter is de bagageruimte het grootst van alle huidige Re- nault-modellen. En dankzij de neerklapbare en uitneem- bare achterbank kan de ba gageruimte indien nodig worden vergroot tot bijna 2.600 liter, wat vrijwel gelijk is aan het maximum volume van de Espace De actieve veiligheid wordt gegarandeerd door de onaf hankelijke, voorwielophan ging van het McPherson-ty- pe, de licht meesturende ach teras met torsiestaafvering en de geventileerde schijf remmen op de voorwielen. De versterkte carrosserie structuur, de in hoogte ver stelbare voorste veiligheids gordels beperken de kans op letsel tot een minimum. De Kangoo zal met drie ver schillende motoren worden geleverd. Hiertoe behoren twee benzineversies, te we ten de nieuwe, lichte en zui nige 1,2-liter D7Fmotor van 60 pk en de 1,4-liter E7J- krachtbron van 75 pk. Daar naast is er de 1,9-liter F8Q- dieselmotor met een vermogen van 65 pk. Re- naultdealer op Schouwen- Duiveland is automobielbe drijf Braai. Op Goeree-Overflakkee kunnen belangstellenden terecht bij Ramoco BV in Stad aan 't Haringvliet. REISGIDSEN MIDDELHARNIS - Miche- lin, uitgever van reiskaarten en -gidsen, heeft zijn assorti ment uitgebreid. De collectie bestaat nu uit kaarten en atlassen in ver schillende schalen, groene gidsen, rode gidsen en Cam ping France. De groene gid sen geven eén beschrijving van de belangrijkste beziens waardigheden, reisroutes en toeristische informatie. De rode gidsen bevatten stads plattegronden en praktische informatfe. De Camping France geeft een selectie van de campings met hun accom modaties. De Michelin-kaar- ten en -gidsen zijn verkrijg baar bij de VVV/ANWB Overflakkee in Middelhar-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 18