Overmaat aan zonnebaden schaadt Vervoersysteem voor ouderen Doeland Haamstede kreeg meubelafdeling Showconcert van Sempre Crescendo Spartadames kampioen Citroën Xantia V6 nu ook met automaat Huidarts ziekenhuis Dirksland waarschuwt voor negatieve effecten zon Ritten betalen met 'vervoerspas' Assortiment van bouwsteen tot complete inrichting Een reis door de ruimte WOENSDAG 11 JUN11997 HET EXTRA NIEUWSBLAD WESTERSCHOUWEN/OUDDORP - „Het is onom stotelijk bewezen dat teveel zon, dat wil zeggen de ultraviolette straling ervan, zorgt voor verbran ding. Hierdoor wordt het ontstaan van huidkanker bevorderd. Dat is best een vervelende boodschap, want iedereen wil graag van het zonnetje genieten. De mensen hebben tegenwoordig veel meer vrije tijd. Ze willen graag bruin zijn als een soort schoon heidsideaal en statussymbool. Hun vakanties bren gen ze meer en meer door in het buitenland. Daarbij nemen ze niet de juiste maatregelen om verbranding door de zon te voorkomen." Lekker lui zonnebaden is volgens huidartsen niet zonder risico. (Foto: Marijke Folkertsma) MIDDELHARNIS - 'Collectief vervoer Middelhar nis' is de titel van het rapport dat de gemeenteraad van Middelhar nis vorige week accepteerde. Het rapport werd opgesteld door verkeersadviesburo Diepens en Okkema en gaat over vervoer voor ge handicapten en ouderen in de gemeente. Vanwege de minimale openbaar vervoersvoorzieningen in de regio mogen ook anderen er gebruik van maken. Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. OVER INBRAAK IN WONINGEN EN WAT U ER TEGEN KUNT DOEN IV HANG EN SLUITWERK OP DEUREN. Een deur die op meer dan één piaats op slot kan,is beter beveiligd dan wanneer het afsluiten maar met 1 slot mo gelijk is. Denk daarom ook aan een tweede afsluitmoge- lijkheid. Voordat u nu meteen een nieuw slot voor uw deur koopt, is het goed om te weten welk type slot het beste op welke deur past. We geven daar straks enkele voorbeelden van. Maar voordat we daar nader op ingaan, willen we het met u eerst eens hebben over een van de meest belangrijke on derdelen van de deur: de scharnieren. Scharnieren daar draait alles om. De voordeur uitgezon derd, draaien bijna alle deuren naar buiten open.Daar door komt het dat de scharnierpennen aan de buitenzijde zitten.Deze pennen haal je er in een wip uit en de deur kan makkelijk uit de sponning worden genomen. U kunt dit voorkomen door het plaatsen van inbraakwerende scharnieren,paumellen of scharnierbeveiligers (dieven klauw of pin). Naar binnen draaiende deuren. Hier hoort een oplegslot met sluitkast of een insteekslot met. sluitkom. Daarnaast brengt u een bijzetslot of twee afsluitbare grendels aan. De scharnierzijde van de deur voorziet u van inbraakwerende scharnieren, paumellen of dievenklauwen. Naar buiten draaiende deuren. Bij dit soort deuren past u een insteekslot met sluitkom toe. Als aanvulling daarop komt er een bijzetslot of twee afsluitbare grendels bij. Aan de scharnierzijde van iedere deur monteert u inbraakwerende scharnieren, paumellen of dievenklauwen. Dubbel openslaande deuren. De tweepuntssluiting (espagnolet) die u meestal aantreft, kunt u beveiligen met een espagnoletslot. In het boven-en onderkozijn plaats u vervolgens sluitpotten (gebruik daarvoor de sluitpot van een dievenklauw) en aan de scharnierzijde inbraakwerende scharnieren.paumellen of dievenklauwen. MIDDELHARNIS - Door een 3-1 overwinning op Kulck uit Hellevoetsluis werd het damesteam van volleybalvereniging Sparta kampioen van de regio Eilanden. Dat zegt de huidarts (derma- tologe) van het ziekenhuis in Dirksland J. C. R. M. Veld- boer. De zomer komt eraan. De temperaturen stijgen, de zon gaat weer lekker schij nen en de mensen komen massaal uit hun huizen om daarvan te genieten. Prima natuurlijk, maar wees voor al verstandig met zonneba den, waarschuwt de Neder landse Vereniging van Dermatologen (huidartsen). Deze vereniging heeft de vol gende vijf jaar preventie; het voorkomen, van huidkan ker, op het programma staan. Niet bewust Dat wordt vorm gegeven door voorlichting over de ge varen van overmatig zonne baden. Ook in dit geval geldt de regel dat overmaat schaadt. 'Doe het dus met mate en met verstand', luidt de aanbeveling. Volgens de vereniging van Dermatolo gen is de Nederlandse bevol king zich niet genoeg bewust van de negatieve effecten die aan zonnebader zijn verbon den. De laatste tijd wordt op televisie bij het weerbericht via de zonnesterkte steeds aangeduid hoe lang men pro bleemloos in de zon zou kun nen verblijven. Dermatologe Veldboer be handelt in het Dirkslandse Van Weel Bethesdazieken- JONGERENKOREN DIRKSLAND - Het Maurits- koor en het Christelijk Jon gerenkoor Psallite Deo, bei de uit Middelharnis, geven zaterdag 14 juni een concert in de Nederlandse Hervorm de kerk in Dirksland. Het Christelijk Jongeren koor Psallite Deo opent de avond met het zingen van 'Komt nu met zang'. Verder brengen zij onder meer 'O Saviour of the world' en 'Dir Gott Vater' ten gehore. Het Mauritskoor onder leiding van M. van der Veer zingt on der andere 'Als een hert' van M. Zonnenberg, 'Lead me O, Lord' van S. S. Wesley en M. van der Veer. Het kleinkoor van het Mauritskoor zingt onder andere 'Love the Lord' en 'O, Breath of God'. Verder treden deze avond diverse so listen en gezelschappen op. Aanvang 19.30 uur. VOORSPEELAVOND MIDDELHARNIS - Leerlin- gen van muziekschool Vers- puy Education verzorgen dinsdag 17 juni een voor speelavond in het Diekhuus. Het programma omvat lichte muziek en zang waarbij on der meer gebruik wordt ge maakt van gitaar, piano en keyboard. De stijl varieert van 'Bach tot Nirvana' Aan vang 19.00 uur. SPORTSPELMIDDAG MELISSANT - Op het terrein van voetbalvereniging Me lissant werd de vijfde sport spelmiddag gehouden. Ruim tachtig kinderen namen deel aan verschillende spelletjes. De Feyenoord-spelers To- mek Iwan en Jurci Ducek waren aanwezig om de jeugd te begeleiden. De kinderen konden penalty-schieten, hoekschoppen en gatenbord schieten. Ook gingen zij op de foto met Iwam en Ducek. De middag werd afgesloten met een voetbalwedstrijd tussen de A-junioren en trai ners, leiders en jeugdbe- stuur. De junioren gingen met 8-3 ten onder, 's Avonds was er een barbecue en een discoavond. ROMMELMARKT DREISCHOR - In de schuur aan de Zuiddijk 4 wordt za terdag 14 juni een rommel markt gehouden ten bate van de Hervormde Kerk. Verschillende spulletjes, zo als meubels, elektrische ap paraten, kopjes, glazen en ander serviesgoed zijn te koop. Bezoekers kunnen zich onder meer tegoed doen aan oliebollen, patat, soep en broodjes. De markt begint om 8.30 uur. huis huidaandoeningen, als eczeem, allergie, psoriasis, schimmelaandoeningen, 'open' benen, moedervlek ken, galbulten en geslachts ziekten. Steeds vaker heeft zij ook te maken met huid kanker. De afgelopen twin tig jaar kreeg ze in haar praktijk steeds meer patiën ten die een vorm hiervan hebben. Basalioom De drie meest voorkomende soorten zijn basalioom, dat voorkomt in de vorm van ec zeemplekjes of bolletjes; het spinalioom, een soort zweer tje en het kwaadaardige me- lanoom, de "onrustige moe dervlek". De eerste twee soorten zijn in 95 procent van de gevallen te genezen. Bij het melanoom geldt een kans op genezing van ongeveer 80 procent, afhankelijk van de grootte. In alle gevallen dient na de genezing regel matige controle plaats te vin den. Behalve de zon zelf veroorza ken volgens huidarts Veld boer ook zonnebanken ver oudering van de huid met alle risico's vandien, zoals rimpels en pigmentvlekken. Beter een korte kuur dan een heel jaar door iedere week onder de zonnebank. Wanneer het zonnebaden ge leidelijk wordt opgebouwd wordt de huid niet of veel Door de aanbouw van de nieuwe afdeling omvat de zaak nu een verkoopopper vlakte van ruim drieduizend vierkante meter. De nieuwe afdeling is ongeveer duizend vierkante meter groot en sluit achterin de zaak aan op de bouwmarkt. Volgens me dewerker Patrick- Troost is bewust gekozen voor een ge-, leidelijke overgang tussen bouwmarkt en meubelafde ling. ,,Je kunt niet zomaar overgaan van grove houten latten naar chique meube len." In het eerste deel van Meu- belland staan daarom de doe- het-zelf kledingkasten en bu reau's, die altijd al werden verkocht in de bouwmarkt. Klanten die doorlopen ko men terecht in de sfeer van een luxe meubelzaak, waarin geloogd grenen kasten en ta fels, rieten stoelen en stoffen zitbanken de decoratieve En gelse countrysfeer uitstra len. De collectie omvat ook slaapkamermeubelen met matrassen en andere toebe horen en allerlei soorten vloerbedekking. minder beschadigd. Huid kanker is in feite een optel ling van beschadigingen.11 Voorzichtigheid Voorzichtigheid is dus gebo den, waarschuwt Veldboer. Zij brengt daarbij wel naar voren dat de zon ook beslist positieve effecten kan heb ben. Alleen al op het humeur van de mens. Onder invloed van ultraviolette straling wordt in de huid vitamine D aangemaakt. Verder heeft zonneschijn een goede in vloed op bepaalde vormen van eczeem, acne en huid ziektes zoals psoriasis. Heel belangrijk is een juist gebruik van zonnebrandmid delen. Op vele merken staat een factor aangegeven, waar mee berekend kan worden hoe lang zonder gevaar in de zon kan worden vertoefd. Achterin Doeland Meubel- land is een kinderhoekje ingericht waar jeugdige be zoekers tekenfilms kunnen bekijken en waterschildpad den in een groot aquarium observeren. ,,We wilden de winkel meer toegankelijk maken voor vrouwen en kin deren. Daarom hebben we door middel van decoratieve materialen meer sfeer ge creëerd", aldus directeur Lemsom. Die trend zet zich voort in de Doeland Bouw markt, waar door een meer efficiënte indeling, 26 strek kende meter extra schap ruimte beschikbaar kwam. Die werd gebruikt voor een aanzienlijke uitbreiding van het assortiment behang en verf, luxe lampen en radia tor-bekleding. „Centrale verwarmingsradiatoren kunnen daarmee op een deco ratieve manier aan het zicht worden onttrokken terwijl de warmte-afgifte toch niet word belemmerd." De uitbreiding van de zaak nam ongeveer vijf maanden in beslag en werd geheel in eigen beheer uitgevoerd. Daarbij moet rekening wor den gehouden met het huid type. In Nederland komt vooral het huidtype 2 voor: een lichte huid, die redelijk snel verbrandt en langzaam bruin wordt. Huidtypes Het nog lichtere type 1 komt vooral voor in noordelijke landen, zoals Scandinavië. In landen rond de Middellandse zee wonen vooral mensen met huidtype 3. Zij bruinen gemakkelijk en verbranden vrijwel nooit. Mensen met een nog donkere huid, zoals Indiërs en negers hebben huidtype 4. Bij deze laatste groep komt nauwelijks huid kanker voor. „Het is belangrijk om reeds op jonge leeftijd te beginnen met het voorkomen van zon nebrand. Dus babies en kin- Lemsom hield bij de ontwerp reeds rekening met mogelij ke verdere uitbreiding van de meubelafdeling in de toe komst. De bouw omvatte ook een verdieping met ba lustrade, die later bij Meu- belland Doeland kan worden getrokken. Lemsom hecht aan een ruime, luxe presen tatie van de meubelen. „We hebben meubelen in de aan trekkelijke prijsklasse, die worden gepresenteerd in de sfeer van een luxe meubel zaak." Hij sluit niet uit dat zijn zaak in de toekomst nog groter wordt. „We hebben hier op bedrijventerrein Roterij nog meer mogelijkheden voor uitbreiding van de zaak. Als de meubelverkoop goed gaat lopen, koppelen we bouw markt en meubelland in de toekomst wellicht los van el kaar." Vanwege de nu gere aliseerde uitbreiding werd het aantal personeelsleden van Doeland uitgebreid van drie tot negen mensen. Ter gelegenheid van de inge bruikname van Doeland Meubelland kan in de winkel voor tien gulden een 'klus- kaart' worden gekocht, die tot 1 september recht geeft op tien procent korting op bijna het hele assortiment. Daarbij geldt wel een mini mum aankoopbedrag van honderd gulden. De Doeland- zaak is gevestigd aan de Ro terij 8. deren met T-shirtjes aan la ten spelen en met petjes op. Hoe meer ultraviolette stra ling de huid tot ongeveer het vijftiende levensjaar te ver duren krijgt, hoe groter de kans dat later huidkanker kan ontstaan. De laatste ja ren wordt gelukkig veel meer aandacht aan preventie geschonken. Een paar jaar geleden reeds in de buurt van Leiden een 'sproetenbus' rond waar mensen advies konden vragen over de toe stand van hun huid. Niet bloot „Mensen die veel buiten zijn, zoals bouwvakkers en agra riërs, wordt tegenwoordig het advies gegeven niet in het blote lijf te werken, maar zichdoor middel van kleding te beschermen tegen de zon. Het gaat een beetje tegen on ze cultuur in, want in ons Het rapport is hiervoor de eerste stap. De tweede stap is een aanbesteding naar Euro pese normen voor vervoer ders en vervoersmaatschap pijen, die het vervoer willen gaan verzorgen. In het rap port staan verschillende sce nario's beschreven, kosten ramingen en een programma van eisen. In de inleiding wordt ingegaan op de voor- en nadelen van een vervoer systeem ten opzichte van in dividuele uitkeringen voor gehandicapten. Vergoeding In het huidige beleid Wet Vervoer Gehandicapten' (WVG) worden de aange vraagde vergoedingen indi vidueel uitgekeerd. Regel matig wordt slechts een deel hiervan echt besteed voor vervoer. De gemeente wil van deze individuele finan ciële vergoeding een doeluit kering maken die bijvoor beeld door middel van bonnen wordt uitgekeerd. Op de open inschrijving kun nen alle vervoerders, dus ook de lokale taxibedrijven inschrijven. De raad beslist over de offertes aan de hand van de verplichte criteria en de financiële onderbouwing. Gebruikersgroepen Behalve voor mensen die aangewezen zijn op de Wet Voorzieningen Gehandicap- koude klimaat wil je, zo gauw er een beetje zon schijnt, onmiddellijk ieder straaltje meepakken. De mensen in de landen rond de Middellandse zee handelen veel verstandiger. Die eten tussen 13.00 en 15.00 uur, de uren waarop de zon het felst schijnt. Alleen toeristen gaan dan op het strand zit ten. Het blijft voor iedereen toch een kwestie van eigen verantwoordelijkheid." In Nederland wordt per jaar bij ongeveer 19.000 mensen huidkanker vastgesteld. In de meeste gevallen is deze ziekte goed te behandelen en te genezen, zeker wanneer de behandeling op tijd plaats vindt. Voorkomen blijft be ter en is goed mogelijk, mits men zich aan een aantal richtlijnen houdt: Laat de huid geleidelijk wennen in de zon. De huid wordt dan niet alleen bruin, maar ver dikt ook, waardoor bescher ming ontstaat. Smeer de on bedekte huid in met een anti-zonnebrandmiddel. De fabrikanten hiervan geven op hun produkten de be schermingsfactoren aan. Probeer aan de hand van het huidtype de juiste factor te vinden. Adviezen Zoek tussen 12.00 en de 15.00 uur de schaduw op. Ga uit de zon als de huid vreemd re ageert met bijvoorbeeld uit slag, jeuk of snelle verbran ding. Wanneer men de zonnebank gebruikt, volg dan de gebruiksaanwijzing nauwkeurig op. Laat jonge ren onder de 15 jaar niet on der de zonnebank bruinen. Met deze adviezen in het ach terhoofd is het mogelijk om gezond in de zon te werken of gezond te genieten in de zon. Voor vragen over zonnen, ge voeligheid voor licht en the rapieën kan men terecht bij het Nationale Huidfonds (026-3514160). ten is het collectief vervoer ook bedoeld voor ouderen. Aangezien het reguliere openbaar vervoer in Middel harnis minimaal is wordt verwacht dat relatief veel ouderen van het vervoersys teem gebruik gaan maken. Een van de uitganspunten is dat het nieuwe syteem moet openstaan voor iedereen, on der meer vanwege de magere openbaar vervoersvoorzie ning op Goeree-Overflak- kee. Toekomst Middelharnis wil de moge lijkheid open houden het vervoersysteem in de toe komst uit te breiden. Op ter mijn zal uitbreiding naar an dere gemeenten op Goeree Overflakkee voordelen bie den, vooral voor de huidige openbaar vervoer-gebrui- kers die relatief veel regio nale ritten maken. Het ver voersgebied zal zich in de eerste instantie beperken binnen de gemeentegrenzen van Middelharnis aangevuld met het ziekenhuis in Dirks land. In het (winkel)centrum van Middelharnis komt een hal te, vanwaar tijdens de ope ningstijden van winkels ver voer tot aan de voordeur mogelijk is. De gebruikers van het systeem betalen met een 'vervoerspas' die in prin cipe voor iedere inwoner van Middelharnis beschikbaar is. Het team sloot daarmee een seizoen af waarin constant goed werd gespeeld. De eind stand werd bereikt met slechts twee verliespunten. Het herenvolleybalteam van Sparta werd eveneens kam pioen, maar dan in poule twee. Ook zij verloren geen enkele keer en eindigden slechts twee keer op gelijk spel. Bij de volleybalclub is Het thema ruimte werd pop ulair door het opnieuw uit brengen van de 'Star Wars' films. 'Science Fiction' of 'Fantasy' was door de jaren heen een gewild genre in film en literatuur. Niet alleen bij films als Star Wars, Apollo 13 en E.T., maar ook bij tele visie-series als Thunderbirds en Star Trek werd schitte rende muziek gecompo neerd, zodat er een ruime keus aan materiaal voorhan den was. Behalve met ruimtevaart, waarbij onder meer Cap Kennedy van Serge Lancen te beluisteren valt, wordt een deel van het programma gevuld met muziek ovef pla neten. Sempre Crescendo presenteert 'Mars' uit The Planets van Gustav Holst en nog ruimte voor mannen en vrouwen, ouder dan achttien jaar, die in competitiever band willen volleyballen. Tijdens het seizoen, dat van half oktober tot eind april loopt, worden twaalf wed strijden gespeeld, de thuis wedstrijden in de sporthal in Middelharnis. Nadere infor matie via telefoonnummer 0187-482866. popsongs die alles met de maan, de zon en de sterren te maken hebben. Caspar de Jonge zingt songs van Sting, David Bowie en Elton John. Wim Soeters speelt piano en Happy Music verzorgt licht en geluid. Op een groot projectie scherm worden videobeel den en dia's geprojecteerd. Uiteraard is de hoofdrol tij dens het showconcert voor het fanfare-orkest Sempre Crescendo, onder leiding van dirigent Arie Stolk. Het evenement begint om 20.00 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de VW te Mid delharnis, bij de leden van "Sempre Crescendon en 's avonds.aan de zaal. Doeland Meubelland in Haamstede gaat van start met ongeveer duizend vierkante meter vloeroppervlakte. Volgens directeur Marko Lemsom bestaan volop mogelijkheden voor ver dere uitbreiding in de toekomst. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De Citroëii Xantia V6 is nu ook lever baar met een automatische versnellingsbak. Deze uitvoering heeft dezelf de V6 benzinemotor als de Xantia V6 Activa, in dit ge val gecombineerd met een nieuwe automatische ZF ver snellingsbak. Kenmerken hiervan zijn dat hij elektronisch wordt be diend, op drie manieren pro grammeerbaar is en zich aan: past aan onder andere de rijstijl van de berijder, het profiel van de weg en de be lading van de auto. BURGH-HAAMSTEDE - „Nu omvat ons assorti ment alles wat mensen nodig kunnen hebben voor hun woning. Van de eerste bouwsteen tot de comple te inrichting." Directeur Marko Lemsom nam het initiatief om zijn zaak Doeland Bouwmarkt aan de Roterij in Haamstede uit te breiden met een meube lafdeling, die de naam Doeland Meubelland kreeg. MIDDELHARNIS - 'A voyage into space' ofwel een reis door de ruimte is het thema van het showcon cert dat de koninklijke fanfare Sempre Crescendo zaterdag 14 juni presenteert in De Staver.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 15