De Vrijburg biedt privacy Expositie van Gu Ming in dorpshuis Renesse Kunst in vier tuinen Indruk INGEZONDEN SlMP* Bloemendorp Dreischor DICHTERS Landmacht beëdigt elf DINSDAG 10 JUNI 1997 NR 26193 5 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonder stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. De omdoping woensdag 4 ju ni van Dreischor tot Bloe- menbak van de Maand is voor diverse mensen een mooie gebeurtenis. Persoon lijk vind ik het een wrang ge beuren. Volgens mij is het normaal maar magertjes gesteld met onderhoud van groen in Dreischor, maar nu wordt er vanalles uit de kast getrok ken. Kosten noch moeite werden gespaard. Men plaatst bloembakken en legt diverse bloemperkjes aan op de route waarlangs de geno digden werden vervoerd. En bij het 'buskotje' moest er zelfs een kerngezonde boom aan geloven. Deze viel waar schijnlijk niet onder de noe mer Groei en Bloei, maar on der Groei en Snoei. Ik vraag me dan ook af wat deze tijdelijke verkleedpar tij kost. Persoonlijk had ik liever gezien dat men dit geld had gebruikt voor een betere manier van onderhoud van het gehele dorp. Daar zouden we dan het hele jaar van kun nen genieten. B. FONTEINE Dreischor SCHOUWEN-DUIVELAND Collecte De opbrengst van de collecte van de Stichting Woord en Daad voor de actie 'Zeeland bouwt huizen in India' is als volgt: Haamstede 675 gul den, Renesse 1060,05 gulden, Serooskerke 85 gulden, Brouwershaven 647,20 gul den, Noordgouwe 133,25 gul den, Schuddebeurs 418,70 gulden, Zonnemaire 236,90 gulden, Dreischor 370 gul den, Zierikzee 2889,40 gul den, Nieuwerkerk 1185,60 gulden, Ouwerkerk 455,85 gulden, Oosterland 1226,85 gulden, Sirjansland 246,60 gulden en Bruinisse 1215,75 gulden. In de voormalige ge meente Middenschouwen wordt in de week van 23 tot en met 28 juni gecollecteerd. DREISCHOR Crescendo Muziekvereniging Crescendo hield zaterdag haar onderlin ge solistenconcours in het dorpshuis van Dreischor, Er waren solisten, duo's en en sembles te beluisteren. Mare Busscher, afgestudeerd trompettist aan het Utrecht se conservatorium, beoor deelde de optredens. De or ganisatie was in handen van de leden Loes de Jonge en Jo- han Pannekoek. BRUINISSE Collecte De collecte voor het Epilepsi- fonds heeft in Bruinisse 1.416 gulden opgebracht. Vaartochtje De ouderen van verzorgings huis In 't Opper maakten donderdag een vaartochtje met 'de Veerman' over het Grevelingenmeer. De kapi tein vertelde over de geschie denis van de langskomende dorpjes en eilandjes. Na de maaltijd aan boord werd het middagprogramma gevuld met bingo. De Ondernemers vereniging Bruinisse bood de ouderen een Zeeuwse bolus aan. Lieve Conriy en Bart En vrienden waar ik om geef Ik zal nooit vergeten, waarom ik dit ooit schreef. Ik leerde jullie kennen, en al was i het best wel wennen CO Wij hebben wat opgebouwd, en jullie namen zijn mij heel vertrouwd. Voor één ding ben ik blij, dat we nooit geen familie zullen zijn. Familie heb je niet te kiezen En is soms beter te verliezen Ze zijn gemeen, kijken nooit om zich heen Daardoor voel je je vaak alleen Maar dan heb je vrienden waar je op kan bouwen Vrienden die van je houden. Paula. Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks In de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Viering tienjarig bestaan serviceflat met open huis ZIERIKZEE - „In De Vrijburg staat privacy voorop, je wordt er niet opgeborgen, je wordt er niet betut teld en je behoudt je eigen zelfstandigheid.Aan het woord P. Boot, voorzitter van de bewonerscommis sie aan de vooravond van het tienjarig bestaan van de serviceflat aan het Jannewekken in Zierikzee. KERKBERICHTEN Nederlandse Hervormde Kerken Beroepen te Bedum en On- derdendam (toez.): K. F. W. Borsje te Vriezenveen; te Moerkapelle: D. Breure te Wilnis. Aangenomen naar Hooge- veen: W. H. van Boeijen te Ferwerd, die bedankte voor Vollenhove. Bedankt voor 't Harde (2e predikantsplaats): W. Arke- raats te Werkendam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Terneuzen: M. H. Oosterhuis te Hattem; voor Groningen-Zuid A. O. Reitsema te Bunschoten- West; voor Bunschoten-Oost, voor Middelburg, voor Gouda en voor Hardenberg- Oost (wijk Midden, 3e predi kantsplaats): H. Drost te Brunssum-Treebeek (wijk Venlo, evangelisatieop dracht); voor Zoetermeer M. H. Oosterhuis te Hattem; voor Pretoria .(wijk west) (Die Vrije Gereformeerde Kerk in Suid Afrika): R. M. Meijer te Hooghalen in com binatie met Beilen. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Dronten: B. Oos terbroek te Apeldoorn-Zuid en D. Quant te 's-Gravenha- ge-Rijswijk. Tweetal te Utrecht-West: R. van Beek te Veenendaal (Pniëlkerk) en H. H. Klomp te Nunspeet. Beroepen te Woerden: H. W. Weij te Amsterdam-Noord; te Kampen: A. Brons te Wil- dervank-Veendam in combi natie met Zuidlaren. Bedankt Voor Enschede- West: H. de Bruijne te 's-Gra- venhage-West; voor Heerde: J. Westerink te Bunschoten. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Meliskerke: C. Hogchem te Borssele; te Arn hem: H. Paul te Oostkapelle; te Terwolde-De Vecht: A. Bac te Bodegraven; te Am sterdam: P. Mulder fe Capel- le aan den IJssel-Middelwa- tering, die bedankte voor Dordrecht; te Poortugaal: J. Kareis te Oudemirdum. Bedankt voor Hamilton (Ca nada): C. Hogchem te Borsse le; voor Krimpen aan den IJssel: A. Bac te Bodegraven; voor Grand Rapids (VS) (Co- vell Avenue): G. J. van Aalst te Ridderkerk; voor Aalburg en voor Nieuw-Beijerland: C. Hogchem te Borssele. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Donder dag 12 juni, 19.30 uur ds. A. J. Gunst, Benthuizen. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 12 juni, 19.30 uur dhr. A. Schot, Nieuw-Beijerland. DREISCHOR - Aan het open tuinenweekend in Dreischor, op zaterdag 14 en zondag 15 juni, is een extra dimensie toegevoegd. In vier van de openge- stèlde tuinen vindt ook een kunstexpositie plaats. De Zierikzeese kunstenaar Ad Braat exposeert enkele van zijn werken in de tuin van de familie Epke aan de Bogerdweg 46. Zijn beeld houwwerken en bronzen plastieken passen goed in de open structuur van de tuin, waar pas geplaatste hoog- stamfruitbomen omzoomd zijn door een groensingel. Bij de Hoge Hoeve, een oude boerenhoeve uit 1764, zijn schilderijen te zien van de ei genaresse van het Hans-en- Grietje achtige huis zelf. Me vrouw E. Hondius - Dissevelt liet zich in haar kunstzinnige uitingen inspireren door het uitzicht op de landerijen en de molen Aeolus van Drei schor. Aan de Stoofweg 14, in de binnentuin van deze voorma lige boerderij die nu eigen dom is van de familie Neder- hoed, zijn composities in aarde te vinden. Deze compo sities uit aardlagen zijn ge maakt door de gebroeders Bevort uit Oisterwijk en Al phen. Via een speciale tech niek brengen zij grondstruc turen in hun natuurlijke vorm in beeld. Bij de familie Wesdorp aan de Bogerdweg 41 is een ten toonstelling te zien van gevo gelte in keramiek van de hand van kunstenares Con nie Folmer uit Dreischor. De ze diepe tuin met diverse doorkijkjes over de akkers en veel echte dieren vormt een mooie combinatie met de verstilde vogels. Aanbod Tientallen tuinen zijn, ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan van Groei «Sc Bloei opengesteld voor het pu bliek. Dat aanbod is al heel divers, omdat de tuinen in soort variëren van piepklein tuintje tot aan landschaps tuin toe. Deze tuinen zijn voor het publiek geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Verder wordt op zaterdag tussen 11.00 en 14.00 uur op het voorplein van de school op speelse wijze de proble matiek van zwerfafval onder de aandacht gebracht. Wie vroeg is kan daarnaast nog vanaf 8.30 uur op de rommel- iparkt in de landbouwschuur aan de Zuiddijk 4 terecht. De bewonerscommissie grijpt de viering van het eer ste decennium aan om De Vrijburg op positieve wijze onder de aandacht te bren gen. Er bestaan wat vooroor delen, die de leden graag uit de wereld wil helpen. Boot weet zich binnen de bewo nerscommissie gesteund door M. Wieringa, L. Boot- Stols, A. de Vlieger-Kunst en H. van de Zande. Ze maken zich wat zorgen over het feit, dat er nu ai bijna een half jaar twee flats in De Vrij burg leeg staan. Donderdag 12 juni is het pre cies tien jaar geleden dat de serviceflat van woning bouwvereniging Beter Wo nen officieel werd geopend. De eerste bewoners, onder wie Boot en Wieringa, had den al in maart 1987 hun in trek genomen. De Vrijburg biedt, volgens hen, alle vrijheid die de be woners believen. Belangrijk stukje meerwaarde van deze woonvorm is echter de socia le controle door het congiër- ge-echtpaar W. Ernst en I. Ernst-Van Wingaarden en een servicepakket. Dat laat ste omvat: een sfeervol inge richte gemeenschapsruimte, gebruik van een goed onder houden tuin, een 24-uurs alarmsysteem en het dage lijkse koffie-uurtje. Vooroordelen De bewonerscommissie be treurt het vaak vooroordelen over De Vrijburg te verne men. 'Je wordt er opgebor gen,' bijvoorbeeld of: 'alleen maar voor rijke boeren.' Wat dat laatste betreft kan toch niet ontkend worden dat er een stevig appeltje voor de dorst nodig is om de oude dag in deze serviceflat te kunnen doorbrengen? De commissieleden praten plots allen door elkaar. Er worden verschillende bedra gen genoemd. „Achttienhon derd gulden inclusief servi cekosten," houdt Boot aan, maar hij voegt er meteen aan toe, dat Beter Wonen voor de nu leegstaande flats bereid is een korting van ruim hon derd gulden per maand te verlenen. Donderdagmiddag houdt de bewonerscommissie van twee tot zes uur open huis. Alle leden wonen in verschil lende flats; ze stellen ze graag open voor bezichtiging om aan te tonen hoe goed het toeven is in De Vrijburg en zo mogelijk de twee leegstaan de flats weer bewoond te krijgen. Voor het open huis heeft dfe bewonerscommissie enkele tientallen gerichte uitnodi gingen verstuurd binnen de eigen kennissenkring. Daar naast zijn uiteraard alle be langstellenden van harte welkom. Het tienjarig bestaan krijgt 's ochtends intern een feeste lijk tintje met koffie, een drank je en een hapje in aanwezig heid van directie en voorzit ter van Beter Wonen. „Als bewonerscommissie hebben wij een bepaalde sta- De voltallige bewonerscommissie van De Vrijburg met het congiërge-echtpaar Ernst-Van Wingaarden. (Foto: Marijke Folkertsma) tus," zegt Boot en hij doelt vooral op het overleg met de woningbouwvereniging over zaken als huurverhoging en servicekosten. Naast de belangenbeharti ging zijn er de recreatieve ac tiviteiten: de traditionele kerstviering met koud buffet, een culturele avond in het voorjaar, een rondrit door de regio in de herfst en* de vaste spelavond op de maandag. Alles onder het motto vrijheid/blijheid want geen enkele bewoner wordt verplicht ergens aan deel te nemen. Dat geldt overigens ook voor het dagelijkse kof fie-uurtje. „Niemand be hoeft verantwoording af te leggen over zijn of haar doen en laten," zo laat ook de con- giërge weten. Soms echter is wel een duwtje in de rug no dig om het contact met ande ren op te zoeken. Binnen een serviceflat als De Vrijburg moet eenzaamheid immers doorbroken kunnen worden. Ernst maakt uit het oogpunt van sociale controle elke avond een ronde door het ge bouw. Hij en zijn vrouw vor men het aanspreekpunt als de bewoners daar behoefte aan hebben. Verzorging be hoort niet tot de taken van het congiërge-echtpaar. „Maar via de thuiszorg kan daar natuurlijk wel een be roep op worden gedaan," al dus Ernst. Wie dus met het oog op de toekomst kiest voor het wonen in De Vrij burg en zich dat financieel kan permitteren, behoeft zich niet al te veel zorgen te maken over de tijd, waarop de zelfstandigheid minder gaat worden. „De Vrijburg kan in veel ge vallen een eindstation zijn," bevestigt Ernst. RENESSE - De Chinese kunstschilder Gu Ming heeft een speciale band met Schouwen-Duiveland. Tijdens de Kunstschouw Westerschouwen exposeert hij enkele van zijn werken in dorpshuis van Renes se. Gu Ming werd in 1990 naar Nederland gehaald door de familie Van der Aart uit Re nesse. Zo kreeg hij de moge lijkheid zijn opleiding in de Chinese schilderkunst aan de Academie in Chongqing in China te verbreden met een opleiding in vrije expressie aan de Hogeschool voor de Kunst in Utrecht. Dat levert een combinatie op tussen de Chinese schildertraditie met herkenbare en soms mystie ke fantasieën. De eerste tentoonstellingen van de kunstschilder vonden eveneens plaats op Schou wen-Duiveland. Hij expo seerde in 1992 en 1995 in de Bewaerschole in Burgh- Haamstede, waar zijn werk gretig aftrek vond. Het. laat ste half jaar heeft Gu Ming ook veel op internationale schaal geëxposeerd. In China, Japan en Canada oogstten zijn schilderijen veel bewondering. Uitleg Gedurende de expositie in het dorpshuis zal Gu Ming ook aanwezig zijn om uitleg te geven over zijn werk. Hij spreekt een aardig mondje Engels en Nederlands. FOTO MARIEKE MANDEMAKER h IJZENDIJKE - Elf Zeeuwen leggen zaterdag 21 juni in IJzendijke tijdens een militaire ceremonie de eed af voor de Nationale Reserve. Zij krijgen een functie toegewezen bij de Alfa- en Bravo-compagnie van het 30e Nationale Reservebataljon. Als ceremonieplaats is geko zen voor de Markt van de ou de vestingstad IJzendijke. Dit terwijl de militairen geen dii-ecte band hebben met de gemeente Oostburg. De Koninklijke Landmacht wil met de keuze voor IJzen dijke onderstrepen, dat ze „middenin de maatschappij staat en de gemeenschap vol ledig ten dienste wil zijn," zoals ze zelf zegt. De beëdi ging begint om 11.15 uur en wordt opgeluisterd door een optreden van de Drumfanfa re Nationale Reserve. Bij de Nationale Reserve combineren militairen een functie met een baan elders. Het 30e Nationale Reserve bataljon opereert in de pro vincies Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg. In Zeeland fungeert Vlissingen als vesti gingsplaats van de twee com pagnieën. De Zeeuwse Reser ves staan onder commando van luitenant-kolonel mr. D. van Zuidam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5