Theater in de Burghse kerk 'Vandaag is al fantastisch' Positief advies voortgang van Asielzoekerscentrum Verenigingen moeten meer vooruit blikken 1 Dorpsraad Nieuwerkerk vraagt inspraak panden Kadavers op tijd ophalen Route Vierdaagse Omleggen waterloop Dorpsraad Dreischor DINSDAG 10 JUNI 1997 NR 26193 3 Wegens nieuwe subsidieverordening ZIERIKZEE - Verenigingen, organisaties en instel lingen op het gebied van welzijn, volksgezondheid, sport en cultuur moeten hun blik meer op de toe komst gaan richten om hun beleid zo goed mogelijk te kunnen afstemmen op de nieuwe subsidieveror dening van de gemeente Schouwen-Duiveland. Die conclusie werd maandag avond getrokken binnen de commissie maatschappelijke aangelegenheden (MA), die een positief advies uitbracht ten aanzien van de vaststel ling van deze nieuwe subsi dieverordening. Drie inspraakavonden heb ben hauwelijks wijzigingen in het concept voor deze ver ordening teweeg kunnen brengen. Voor de betrokken organisaties houdt dit in, dat zij in hun beleid de nadruk moeten leggen op hun activi teiten, omdat vooral die in aanmerking komen voor subsidie en niet meer de or ganisatie zelf. Spaarpotje Belangrijk voordeel volgens wethouder P. Berrevoets- Ringelberg is dat verenigin gen nu ook geld voor een vol gend jaar mogen reserveren, dus een spaarpotje mogen vormen. Van belang is wel dat de organisaties het on derscheid kennen tussen re serves en voorzieningen. De hoogte van de reserve is aan een bepaald maximum (25% van het subsidiebedrag) ge koppeld en een voorziening mag gerelateerd worden aan hetgeen waarvoor hij be stemd is. ,,Zo kan een mu ziekvereniging bijvoorbeeld een voorziening vormen voor de aanschaf van nieuwe in strumenten," kregen de com missieleden uitgelegd. Zo'n voorziening is dan wel geoor merkt; er mogen dus niet bij nader inzien uniformen voor gekocht worden. Er wordt onderscheid ge maakt tussen incidentele en structurele subsidies. Toe wijzing van incidentele sub sidies wordt onder het motto van 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt' aan het colle ge van b en w gedelegeerd. ,,En als het budget dan hal verwege het jaar op is?," in formeerden de fracties van D66 en CDA. ,,Met aanvra gen die dan toch van belang zijn, komt het college naar de gemeenteraad," luidde daar op het antwoord. Start zomerprogramma BURGH - De eerste zomeravond in de Hervorm de Kerk van Burgh, woensdag 18 juni, wordt in gevuld met de voorstelling Naaman van Theater Op de Macks. Dit vijfenveertig minuten durende spel handelt over Naaman de Syriër en volgt het bijbelverhaal uit het Tweede Boek der Konin gen. Schrijver en speler Marten Buwalda noemt het hoofdthema van het stuk: 'Macht die moet buigen. De ze man krijgt de kans om te genezen omdat hij kan bui gen'. Dit thema wordt uit gesponnen in een mooi, maar sober decor. De over heersende kleuren zijn rood, goud en blauw. Na af loop is er de mogelijkheid voor belangstellenden in gesprek te gaan met de spe lers. Theater Op de Macks wordt gevormd door Marten Bu walda en Cécile Op de Macks. Zij zingen en spelen deze muzikale theatervoor dracht en begéleiden zich zelf bovendien op orgelpij pen en trom. Idhuna Buwalda draagt zorg voor de belichting. Eerder was Marten Buwalda al te gast. in Zeeland 'vóór'Stichting' de Santenkraam uit Utrecht, waarvoor hij workshops bibliodrama, straattheater en voorstel lingen verzorgde. Nu heeft hij zijn eigen theatergroep. Reacties Dit kleine gezelschap trekt met Naaman door het land en heeft over bemoedigen de reacties niet te klagen. Sommige bezoekers wor den aangesproken door de houding van het personage van het joodse meisje, die liefde betoont aan haar vij anden. Anderen - vooral jongeren - reageren op de vorm van de voorstelling, die ze als mooi, mystiek en intiem omschrijven. De voorstelling in de Her vormde Kerk in Burgh be gint om 20.00 uur. NIEUWERKERK - De dorpsraad van Nieuwerkerk vraagt inspraak bij de herbestemming van het voor malige gemeentehuis aan de Ring in Nieuwerkerk. De voorzitter van de dorpsraad, Overbeeke, deed sdit verzoek vorige week bij de commissievergade ring GGZ. Overbeeke maakte gebruik van het spreekrecht om de wensen van de dorpsraad en - bewoners kenbaar te maken. Het gemeentehuis is archi tectonisch beeldbepalend op de Ring. Daarnaast, zo gaf de spreker aan, is de bevolking nauw betrokken bij de bestem ming van zo'n groot pand midden in de dorpskern. J. van de Berghe (RPF) sloot zich bij de spreker aan, al er kende hij hier ,,te praten voor eigen parochie". Wet houder G. van de Velde - de Wilde gaf aan dat deze in spraak voor alle panden, en dan met name de voormalige gemeentehuizen, verzekerd is. ,,Als we daar iets anders willen, houdt dat automa tisch een bestemmingsplan wijziging in. Dus wordt de bevolking van Nieuwerkerk en dus ook de dorpsraad hier zeker in betrokken." Wijzigingen Overigens voorspelde de wethouder in de komende tijd nog een aantal wijzigin gen in de lijst van te verko pen gemeentelijke eigen dommen. Het dorpshuis van Kerkwerve blijkt bijvoor beeld niet in de lijst te zijn opgenomen, terwijl het Bru- se dorpshuis - dat al enige tijd geleden is geprivatiseerd - wel aan de lijst is toege voegd. De commissie bracht wel een positief advies uit ten aanzien van de lijst. ZIERIKZE - Kleine kadavers mogen niet te lang bij de vee houderijen blijven liggen. In de praktijk blijkt er soms ge ruime tijd te verstrijken tus sen het melden en ophalen van de kadavers. Het ophalen van kleine kad avers bij de veehouderijen op Schouwen-Duiveland wordt verricht door destruc tiebedrijf Cebeson. Het colle ge van b en w heeft zich naar aanleiding van klachten over de lange wachttijden tot Ce beson gericht met het ver zoek voortaan de kleine kad avers op tijdige en juiste wijze op te halen. Dinsdag 10 juni Zierikzee Vergadering raads commissie economische za ken in Theater Mondragon. 19.30 uur. Dreischor Vergadering dorpsraad in het dorpshuis, 20.00 uur. Woensdag 11 juni Brouwershaven Bingo in de recreatiezaal Poortershof. 14.00 uur. Donderdag 12 juni Zierikzee Open huis Serviceflat De Vrijburg, Jannewekken 12, 14.00-18.00 uur. Brouwershaven Vergadering Commissie Maatschappelijke Aangelegenheden, Stadhuis, 19.30 uur. Vrijdag 13 juni Zierikzee Start cursus babymassage. Wijkgebouw Oosterschelde Thuiszorg. 09.00 uur. Collecte door Kunst Eer voor het Prins Bernhard- fonds. Kerkwerve Afsluiting seizoen NCVB. Dorpshuis. 19.45 uur. Zaterdag 14 juni Zierikzee Minimarkt Onder de Beuze aan het Havenplein voor on derhoud van de Lutherse kerk in Zierikzee. 8,00 uur. Haamstede Dagexcursie Staatsbosbe heer, op de fiets over Schou wen vanaf toegangspoort van Slot Haamstede. 10.00 uur. Scharendijke Fancyfair bij peuterspeel zaal De Kokkel. Tussen 10.00 en 15.00 uur. Brouwershaven Familie slotdag asv Brou wershaven op sportpark On der de Molen. Dreischor Rommelmarkt. Zuiddijk 4. 8.30 uur. Nieuwerkerk Activiteitenmarkt van Woord en Daad op het par keerterrein van de Gerefor meerde Gemeente. 10.00 uur. Zondag 15 juni Burgh Kerkdienst rondom De Klei ne Prins in de Hervormde Kerk. 10.00 uur. Woensdag 18 juni Zierikzee Kreamiddag SKW De Licht boei. MFC. 13.30-15.30 uur. Buitenrepetitie harmonie orkest Kunst Eer aan het einde van de Haringvliet- straat, begin Schouwen- bank. 19.30. Burgh Theater Op de Macks speelt Naaman in de Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 20 juni Brouwershaven Concert Kamermuziek met fluit en piano Barbara Lan- gendijk en Carmen Keyser, voorzaal stadhuis. 20.00 uur. Zaterdag 21 juni Zierikzee Kinderrommelmarkt in de Mr. Breetveltspeeltuin. 9.30 uur. Roefeldag (kinderen kijken rond en werken mee in be drijven, instellingen). Vanaf MFC. 13.00 uur. Scharendijke Havenfeest. 10.00-17.00 uur. Woensdag 25 juni Zierikzee Buitenrepetitie op het speel- terreintje in de Eendracht- straat. 19.30 uur. Donderdag 26 juni Brouwershaven Concert Zeeuws Orkest. Grote of St. Nicolaaskerk. 20.30 uur. Zaterdag 28 juni Zierikzee Snuffelmarkt Wieken Om roep Stichting. Baden Po- wellweg. 9.00 uur. Dreischor Cursus natuurlijk genezen (Reiki). Ring 5. 11 00-17.00 uur. Schuurfeest Plattelands Jon geren Zuid. Zuiddijk 4. 21.00 uur. Zondag 29 juni Dreischor Cursus natuurlijk genezen (Reiki). Ring 5. 11.00-17.00 uur. Zierikzeesche Avondvierdaagse van start ZIERIKZEE - De Zierikzee sche Avondvierdaagse kent vernieuwde routes. Sleutel woorden daarbij zijn: ver keersveiligheid en veel na tuur. Vanavond, dinsdag, lopen de wandelaars van de acht kilo meter via de Oude- Haven, Gracht weg, Maltastraat, Ka- ersemakerstraat, Kanter laan en de Caustraat naar het tunneltje onder de rijksweg. De tocht wordt vervolgd via de Oude Polderdijk, Bette- waardsedijk, Van Veenlaan tot de tunnel aan de Schuur- beque Boeyestraat, Via 't Vrije wordt teruggelopen naar het Havenpark. Morgen, woensdag, passeren de deelnemers de brug bij de Oude Haven en lopen vervol gens via de Julianastraat en de tunnel bij de Weg naar de Val naar de Gouweveerse- weg en Zeedijk. Teruggelo pen wordt via de Juliana straat, Trambaan, Sas, Scheepstimmerdijk, Oude Haven en Havenpark. De lopers van de lange route volgen in eerste instantie hetzelfde parcours. Later op de avond vervolgen zij hun eigen weg. Het vertrek van de Vierdaagse gebeurt vanaf het Havenpark om 18.45 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Het Waterschap Zeeuwse Eilan den heeft toestemming ver leend voor het dempen van een sloot en deze om te leg gen ten behoeve van het bouwplan aan het Duinweg je in Burgh. Het waterschap voldoet hier mee aan het verzoek van Del ta Makelaardij in Zierikzee. Besloten is de ontheffing voor het omleggen van de waterloop binnen het plan gebied te verlenen. Verder is het waterschap aangemerkt als onderhoudsplichtige van de nieuwe waterloop. BORSTVOEDING ZIERIKZEE - Borstvoe dingsorganisatie La Leche League houdt morgenavond een informatieavond in Zie rikzee waarbij de vraag, waarom iemand borstvoe ding zou geven, centraal staat. Leden van La Leche League zetten de voordelen hiervan nog eens op een rij tje. De informatieavond wordt gehouden bij Lydia de Raad aan de Mastgatstraat 90 (tele foon: 412927). soort primeur. Al maakte ze zich over de te leveren pres tatie totaal geen zorgen. „Voorbereiding? Ik heb m'n zonnebril gepakt en m'n schoenen aangedaan," ver telt ze vlak voor het vertrek. Zelfs drinken of eten had ze niet meegenomen. „Nee joh, over anderhalf uur ben ik weer terug. Tenminste, dat hoop ik wel." De twaalfjari ge Martin de Ruyter uit Kerkwerve doet dit jaar voor de zesde achtereenvol gende keer mee. „Ik trek m'n gewone schoenen aan. Maar ik heb wel een pakje drinken en veel snoep bij me." Sterk maken voor verruiming politiezorg Direct na het startschot zat de vaart er bij sommige deelnemers al goed in. Uitvallers waren er niet. (Foto: Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Het is de week van de Zierikzeese wandeltochten. De oudste - en grootste - van de drie tochten die zich deze dagen in en rondom het histori sche stadje voltrekken, ging: gisteravond van start. Zo'n 1450 wandelaars trokken de stoute schoenen aan en schreven zich in voor de 52e Zierikzeesche Avondvierdaagse. Eveneens gisteren, maar dan in de middag, werd het start schot gegeven voor de wan- deldriedaagse voor senioren. Bovendien lopen de kleuters van 't Kofschip en de J. W. van den Doelschool een eigen parcours. Samenvoeging van deze tochten heeft volgens de voorzitter van de Zierikzee sche Avondvierdaagse, C. Verwijs, geen zin. De drie tochten hebben een heel ei gen karakter. Zo lopen zowel de kleuters als de senioren overdag en is er bij deze bei de tochten sprake van een veel intensievere begelei ding. Maar volledig geschei den zijn de activiteiten niet. „Alles in Zierikzee vindt in dèzelfde week plaats en dat is bewust zo gepland. Ook hebben we bijvoorbeeld de zelfde traktaties," aldus Ver wijs. De kleuterwandeltocht is zelfs opgezet door twee be stuursleden van de Avond vierdaagse en vorig jaar heeft het bestuur een steen tje bijgedragen aan het op zetten van de versie voor se nioren. Verwijs: „Dat doen we dit jaar trouwens niet meer, want het kostte ons ge woon te veel werk. Om half zeven 's avonds was het bij danscentrum Kramer aan 't Vrije in Zierikzee een drukte van belang. Jong en oud - gehuld in sportieve kle dij en uitgedost met stevige schoenen en gevulde rugzak jes - verzamelden zich bij dit meldpunt. Ieder met zijn of haar eigen motivatie en ver haal. Mevrouw H. Oostwou- der (64) schreef zich in met vier medeleden van de Brouwse afdeling van de bond van plattelandsvrou wen. „Ik heb dit nog nooit eerder gedaan, dus het is een vuurdoop. Maar er waren bij ons maar weinig liefhebbers binnen de club en acht kilo meter is wel te overzien," vertelt ze voorafgaand aan het lopen. Met in haar rugtas wat water, een appel en kauwgom startte Oöstwou- der de wandeling vol goede moed. „Het lijkt me gezellig en het is een mooie omge ving. Normaal rijd je daar al tijd hard langs." Angelique de Graaf (21) uit ^Zierikzee beleefde gisteren, na een jaar of zeven niet te hebben meegedaan, ook een Voor de deelnemers aan de acht kilometer wachtte de route Levensstrijd. De 15-ki- lometerlopers liepen dezelf de route tot aan de Zand- kreekstraat, daarna werd afgebogen voor een extra rondje. Alweer voor het tweede jaar is er gekozen voor andere routes in ver band met de verkeersveilig heid. Het zeskoppige bestuur van de Avondvierdaagse ging op zoek naar rustiger wegen met de bedoeling pro blematische oversteekplaat sen en de rijksweg te vermij den. Nog een reden voor de verandering is, volgens het bestuur, de mooie natuur rondom Zierikzee. Daar wil de de organisatie meer van profiteren. Wat betreft het weer zat de eerste avond in ieder geval alles mee. „Als de eerste en laatste avond maar goed zijn, maar van daag is in ieder geval al fan tastisch," aldus de voorzit ter. Vrijwilligers Behalve de wandelaars en het bestuur brengt de wan delvierdaagse ook vele vrij willigers op de been, zoals het Rode Kruis en de mensen die de verkeersposten be mannen. Verwijs: „Dat is ze ker wel nodig. De hulpverle ners heb ik bijvoorbeeld zelfs voordat de tocht begon al bezig gezien met het door prikken van blaren en het in- tapen van voeten." ZIERIKZEE - Als het aan de meerderheid van de commissie maatschappelijke aangelegenheden ligt, gaat de gemeente Schouwen-Duiveland voor de ko mende vijf jaar een overeenkomst aan voor de voortzetting van het Asielzoekerscentrum (AZC) in Burgh-Haamstede Alleen de fracties van RPF en SGP maakten maandag avond tijdens de commissie vergadering daarbij het voorbehoud dat er eerst ze kerheid moet zijn over de toegezegde verruiming van de politiezorg voordat een bestuursovereenkomst met het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) wordt aangegaan. De overige frac ties toonden zich ook voor stander van vier extra BVE's (Budgetverdelingseenheden) bij de politie, maar stelden daar de overeenkomst aan gaande het AZC niet afhan kelijk van. BVE's houden niet expliciet mensen, maar budgetten in om uitbreiding van politie zorg te kunnen realiseren. Eén BVE komt neer op onge veer 80.000 gulden. Regio's waar een AZC is gevestigd komen in aanmerking voor extra BVE's in verband met de taakverzwaring, die de aanwezigheid van zo'n op vangcentrum met zich mee brengt. Overigens zal het in de prak tijk nog een hele toer zijn om die extra politiezorg binnen het district Oosterschelde- bekken, waartoe Schouwen- Duiveland behoort, ook in derdaad gerealiseerd te krijgen. Dat bleek uit de am pele toelichting van burge meester J. Asselbergs, die binnen deze commissiever gadering specifiek de vragen op het gebied van .openbare orde beantwoordde. De voormalige gemeente Westerschouwen kreeg des tijds, volgens Asselbergs ook de toezegging van zes extra politiekrachten, maar heeft die in de praktijk nooit ge kregen. Haaks op de toezeg ging van extra politiezorg wegens de aanwezigheid van een AZC, stond de 'krimpop- dracht' om de politiesterkte met zestig mensen te vermin deren in de regio Zeeland. In de praktijk is er volgens As selbergs dus minder inge krompen in plaats van uitge breid. De zeven burgemeesters van de gemeenten in het Ooster- scheldebekken maken zich sterk om de nu toegezegde vier extra BVE's niet te ver delen over de gehele regio Zeeland, maar specifiek ten goede te laten komen aan het district Oosterscheldebek- ken. Binnen het regio-college van alle burgemeesters van Zeeland zal daar overeen stemming over moeten wor den bereikt. CDA-woordvoerster M. Hack-Engel pleitte in dit ver band voor het op een ak koordje gooien met de burge meesters op Walcheren, hetgeen Asselbergs volledig met haar eens was. Vergoedingen Wethouder P. Berrevoets- Ringelberg liet de commissie desgevraagd weten, dat de gemeente voor de aanwezig heid van het AZC jaarlijks een uitkering van 113.000 gulden ontvangt. Een be drag, dat gekoppeld is aan de capaciteit van het centrum. Verder wordt een eenmalige bijdrage van 10.000 gulden in de voorlichtingskosten ver strekt en een samengestelde bijdrage voor onkostenver goeding aan vrijwilligers- groepen bij opvang en'bege leiding van asielzoekers. Ook deelde de wethouder mede, dat de zogenaamde klankbordgroep in brede sa menstelling - omwonenden, hulpverleners, politie, ker ken - zal worden voortgezet. Asielzoekers, jong en oud, zullen Ook de komende vijf jaar nog onderdak krijgen in het AZC in Burgh-Haamstede. (Foto: Joop van Houdt) DREISCHOR - In het dorps huis van Dreischor vindt dinsdag 10 juni een vergade ring van de dorpsraad plaats. Inwoners die iets over hun dorp willen inbren gen, kunnen gebruik maken van de inspraakmogelijk heid. De inspraak van de publieke tribune is het tweede punt op de agenda. Aansluitend zal het verslag van de aprilver- gadering worden besproken. Ook nog aan de orde komen het collegebezoek dat in mei heeft plaatsgevonden, subsi dietoekenningen en de me- molijst. Verder wordt infor matie gegeven over het dorpshuis en de gymzaal, pe vergadering van de dorps raad begint om 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3