'Van Aartsen speelt met vuur' Verklikkerbiggen tegen varkenspest Koeienboeren beginnen campagne tegen para-tbc Principe-akkoord voor bestand Congo-Brazzaville Gebarentaal erkennen als natuurlijke taal Greenpeace blokkeert transport kernafval 'Heeft u krant gelezen?' Vluchtelingenwerk schept 224 Melkert-banen Advies commissie: i k Hoger beroep dieven mestboekhouding van start Voorzitter LTO-afdeling melkveehouderij: Crisis Centraal-Afrika 60 procent wil vervroegd stoppen Graag vroeger pensioen maar verzekeren ho maar Officier van justitie: Dode door brand Onjeteer eenjeerft)eden is Henk lerwj«komen, he le wee! bt reeld He he d niets meer. In deern moihl hij weer bhjullie teri/gkemen. Het1 Hiel dee'rem. Jk tod hulp nod/een hj ken hier werken nis toerekneihlneer hè tod niets weer le iMen1 to hee/twi eree 'ter melnlles m de sterk «leiende'I ben ik niet eereeten. Henk netleen nee mjn kneiM Uitvindersprijs voor systeem kantelen auto's 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM (ANP) - Vluchtelingenwerk Neder land heeft in nog geen twee jaar 224 mensen aan een Melkert-baan geholpen. De vluchtelingen zijn aan de slag gekomen via het arbeidsbemiddelingsbu reau Emplooi van de organsiatie, zo leert dinsdag het jaarverslag over 1996. Emplooi bestaat uit een klei ne staf en een landelijk net werk van vrijwilligers. Met oud-managers en ex-leiding gevenden zet het bureau zich sinds in 1995 in om vluchte lingen via de zogeheten Mel kerts-regeling te helpeft aan een arbeidsovereenkomst. Vluchtelingenwerk meldt dat van de bemiddelden meer dan honderd langer dan drie jaar werkloos waren. Tachtig procent van de afge sloten contracten loopt nog. Tien procent heeft de eigen weg gevonden zonder verde re Melkert-2-subsidie. Naast de Melkert-regeling is Vluchtelingenwerk er in ge slaagd in de eerste vier maanden van dit jaar 290 vluchtelingen in loondienst te krijgen of er een stage plaats voor te verwerven. Vorig jaar waren dat er nog 238. Vanaf de oprichting in 1989 lukte het Emplooi ruim 3600 vluchtelingen economi sche zelfstandigheid te doen verkrijgen. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Landbouw gaat zogeheten verklikkerbiggen inzetten bij het be strijden van de varkenspest. Veehouders kunnen deze jonge beesten op proef plaatsen in bedrijven die met varkenspest waren besmet, maar ondertus sen waarschijnlijk pestvrij zijn, om te zien of de ziekte echt is verdwenen. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Land bouw dinsdag gezegd. Het department begint met de verklikkerbiggen voorals nog op één boerderij in Rijs- bergen. Als het systeem werkt, wordt het op groter schaal ingezet. Boeren op een besmet bedrijf mogen in principe dertig da gen na het afmaken van de veestapel, reinigen en ont smetten weer nieuwe bees ten in hun stal zetten, tenzij ze in de echte pesthaard lig gen. De verklikkerbiggen krijgen daartoe een speciale ontheffing van het veever- voersverbod in Zuid-Neder land. Als het ministerie een be smet geweest bedrijf vrij geeft, mag de veehouder maximaal 20 procent van zijn hokken vol zetten met de biggen. Blijkt uit bloedon derzoek van de beesten dat ze na 42 dagen nog steeds pest- virusvrij zijn, dan mogen ook in de rest van de stallen weer beesten komen. DEN HAAG (ANP) - De overheid moet de Neder landse Gebarentaal formeel erkennen. Het is een na tuurlijke taal en voor mensen die van jongs af aan doof zijn, is vroege beheersing ervan een belangrij ke voorwaarde voor sociale ontwikkeling. Dit staat in het advies „Meer dan een gebaar", dat de com missie Nederlandse Geba rentaal dinsdag heeft aange boden aan de staatssecreta rissen Terpstra (Welzijn) en Netelenbos (Onderwijs). Om dat gebarentaal een natuur lijke taal is, heeft ieder doof- geboren kind recht op het le ren ervan, meent de commis sie. In Nederland zijn 15.000 mensen die de gebarentaal gebruiken. Eenderde van hen kan zelf wel horen, onder wie ouders en leerkrachten van dove kinderen. NEUCHATEL (AFP/DPA) - Activisten van de mi lieubeweging Greenpeace hebben dinsdag in Zwit serland twee Franse vrachtwagens geblokkeerd die nucleair afval uit de Zwitserse kerncentrale Muhle- berg naar Frankrijk vervoerden. De trucks staan op de weg tu&sen Neuchatel en het Franse Pontarlier. De politie heeft vooralsnog geen actie ondernomen en leidt het ver keer om. Het afval is bestemd voor de verwerkingscentrale in het Franse La Hague of het Brit se' Sellafield, aldus Green peace. Volgens de organisatie ko men bij verwerking radioac tieve elementen vrij, in vloeibare vorm of als gas. Zwitserland is daarom mede plichtig aan de vervuiling van kustwateren, waardoor de bevolking in kustgebie den wordt blootgesteld aan een verhoogd risico op kan ker. Greenpeace verzet zich tegen de verwerking van kernafval en meent dat het afval uit Muhlenberg in Zwitserland moet blijven. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERfKZEE 11 juni 08.25 146 02.15 -157 20.30 129 14.25 -121 12 juni 09.00 136 02.55 -154 21.05 119 15.10 -119 ROOMPOT BUITEN 11 juni 07.00 145 00.55 -150 19.10 126 13.15 -115 12 juni 07.50 131 02.00 -145 20.05 114 14.15 -111 BRUINISSE 11 juni 08.30 157 02.10 -164 20.35 140 14.25 -129 12 juni 09.10 149 02.55 -160 21.15 131 15.15 -126 WEMELDINGE 11 juni 08.30 166 02.15 -169 20.35 147 14.25 -134 12 juni 09.10 154 02.55 -165 21.20 136 15.10 -130 Doodtij: 15 juni Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 LEEUWARDEN (ANP) - „Van Aartsen speelt met vuur." Met deze slogan op een oude brandweerauto hebben naar schatting honderd boeren dinsdagoch tend voor het gerechtshof in Leeuwarden met veel kabaal hun steun betuigd aan elf collega's, onder wie actieleider Wien van den Brink. De elf staan in hoger beroep terecht voor de diefstal van de mestboekhouding uit een kantoor van het ministerie van Landbouw in Assen, in september 1995. De rechtbank in Assen ver oordeelde de elf in mei vorig jaar tot straffen van twee weken tot twee maanden voorwaardelijk. De officier had onvoorwaardelijke straffen geëist. Alle veroor deelde boeren gingen in ho ger beroep. Dinsdag probeer den de actievoerders met een gepantserde mini het hof binnen te komen. De hoge trap verhinderde dat. Maan dagavond hebben de boeren al een demonstratieve barbe cue voor het hof gehouden om aandacht te vragen voor hun rechtszaak. De boeren vinden dat het gaat om een principekwes tie. Zij ontvreemdden de mestpapieren om aandacht te vragen voor het Neder landse mestbeleid. Later zijn de papieren teruggegeven. Toch bestempelde de recht bank de actie als diefstal. Wien van den Brink en de zij nen zijn het niet eens met de ze betiteling en vechten daar om de uitspraak aan. De boeren zullen evenals bij de rechtbank het gelijkheids- be- ginsel naar voren bren gen. Bij de actie in september 1995 waren 250 boeren be trokken. Het openbaar mi nisterie dagvaardde elf van hen, acht leden van het actie comité en drie andere boe ren. De verdediging zegt dat hier sprake is van willekeur. ,,Het is onduidelijk waarom het Openbaar Ministerie nu juist deze elf heeft gedag vaard. In dit soort situaties moet je of iedereen of nie mand vervolgen. Wij vinden dat het OM door het wille keurige optreden het recht om te vervolgen heeft ver speeld", aldus W. Anker, ad vocaat van de boeren. RIJSWIJK (ANP) - De boerenorganisatie LTO-Ne- derland werkt aan een uitroeiingscampagne tegen de runderziekte para-tbc. Dat heeft J.C. Vogelaar, voorzitter van de LTO-afdeling melkveehouderij, dinsdag gezegd. Ook de ministeries van Volksge zondheid en Landbouw zijn betrokken bij het plan. De verwekker van para-tbc, een bacterie, kan bij mensen mogelijk de ernstige darm ziekte van Crohn veroorza ken. Besmetting zou kunnen plaatsvinden via het consu meren van rundvlees of melk van besmette koeien. Verplichten Overigens staat het verband tussen para-tbc en de ziekte van Crohn wetenschappe lijk niet vast. analyseren. Is ook daar de bacterie niet te vinden, dan krijgt de boeren een zogehe ten para-tbc-onverdachtver- klaring. Om de besmetting bij koei en terug te dringen wil LTO vanaf volgend jaar bloed monsters van runderen con troleren op de bacterie. Be drijven bij wie die monsters negatief blijken (dus geen besmetting) moeten ook de mest van hun koeien laten LTO-Nederland wil dat vee houders zonder verklaring, dus die mogelijk besmet vee hebben, verboden wordt hun dieren door te verkopen aan andere melkveehou ders. De koeien gaan na hun werkzame leven direct naar het slachthuis. Op die ma nier moet de rundveestapel geleidelijk para-tbc vrij worden. Vanaf 1998 kunnen boeren vrijwillig meedoen met de uitroeiingscampag ne, daarna zou het verplicht moeten worden wil Voge laar. De campagne gaat jaarlijks circa 15 tot 25 miljoen gul den kosten. Een deel daar van gaat op aan het ontwik kelen van verbeterde de- tectietechnieken voor para- tbc. Wie opdraait voor de kosten is nog onderwerp van discussie tussen over heid en boeren. Para-tbc is een veeziekte die in diverse landen voorkomt. Zowel de ziekte als het mo gelijke verband met de ziek te van Crohn is al lange tijd bekend. Para-tbc is ook niet de enige ziekte die mogelijk kan lei den tot een aandoening bij mensen. Ook de bekende leptosyrose (melkerskoorts), salmonel labesmetting, de katten- krapziekte en mogelijk ook de gekkekoeienziekte BSE vallen in die categorie. PARIJS/BRAZZAVILLE/KINSHASA (AFP/RTR/ DPA) - De Franse president Jacques Chirac heeft maandag een „principe-akkoord" bereikt tussen president Pascal Lissouba van de Republiek Congo en ex-pre'sident Denis Sassou Nguesso over een staakt-het-vuren en bemiddeling in het bloedige conflict. Dat heeft een woordvoerster van het Elysée-paleis maandagavond meegedeeld. Toch ging de strijd in de hoofdstad Brazzaville maan dagavond gewoon door. Maandag was de vijfde op eenvolgende dag van gevech ten tussen het regeringsleger en milities van ex-president Denis Sassou Nguesso. Vol gens ooggetuigen vielen er honderden doden. Frankrijk stuurde extra troepen om de buitenlanders uit het Cen- traal-Afrikaanse land te eva- Ex-president Denis Sassou Nguesso zei maandagavond mogelijkheden te zien voor een staakt-het-vuren. Hij gaf zijn fiat aan een voorstel tot bemiddeling door de Gabo- nese president Omar Bongo, een schoonzoon van Sassou Nguesso. De Franse troepen macht in Congo-Brazzaville moet dinsdag overigens een sterkte van 850 soldaten be reiken en niet van ruim 1200, zoals eerder was gemeld. Vluchtelingen die over de grensrivier Congo vluchtten naar Kinshasa, de hoofdstad van het buurland Democrati sche Republiek Congo (voor malig Zaïre), vertelden dat de gevechten heviger zijn dan in 1993. Toen kwamen na omstreden parlementsver kiezingen in Brazzaville zo'n 2000 mensen om het leven. De Congolese staatsradio meldde maandag dat ,,de staatsgreep" van Sassou is beëindigd. ,,De Congolese re gering heeft het abces wegge sneden. De situatie die wij nu al vijf dagen in Brazzavil le meemaken is niets anders dan een staatsgreep die vruchteloos is gebleven en die meesterlijk is afgesla gen", aldus de omroep die door het regeringsleger wordt gecontroleerd. AMSTERDAM (ANP) - Zestig procent van de Ne derlanders van tüssen de 25 en 40 jaar wil ver vroegd stoppen met werken. Van die mensen die eerder met pensioen willen, heeft echter 42 pro cent nog geen actie ondernomen om zich daar voor te verzekeren. Negfentien procent oriënteert zich nog. Dat blijkt uit een onder zoek „Jongeren en Pen sioen" van het bureau Trendbox in opdracht van levensverzekeraar Falcon Leven. Falcon is onderdeel van de Belgisch-Nederland se financiële groep Fortis. De onderzoeksgroep be stond uit ruim vijfhonderd mensen van tussen de 25 en 40 jaar. Mannen willen graag op hun 57e stoppen met wer ken, vrouwen op hun 53e. Het zijn vooral mensen met modale en hogere inko mens die graag ruim voor hun 65e hun baan willen op geven. Lagere inkomens groepen blijken niet geïnte resseerd in een vroeger pen sioen. Om met vervroegd pensioen te kunnen, nemen mensen hun toevlucht tot koopsompolissen en lijf rentes. Ook sparen zij via gewone spaarrekeningen voor hun „oude dag". Ne derlanders blijken volgens Falcon voorzichtige spaar ders die niet al te veel be leggen in effecten. Falcon Leven werkt via het assurantie-intermediair Vorig jaar behaalde het Hoofddorpse bedrijf hon derd werknemers) een pre mie-inkomen van 130 mil joen met een nettoresultaat van circa 17 miljoen, 60 procent meer dan in 1995. UTRECHT (ANP) - Met de hoogst ongebruikelijke vraag of de verdachten de laatste tijd de kranten goed hebben gelezen, opende officier van justitie mr. C. van Beuningen dinsdag vijf zaken voor de po litierechter in Utrecht. In alle zaken betrof het een verdachte die terechtstond voor het rijden onder in vloed. In alle gevallen ook waren de verdachten voor niets naar de rechtbank gekomen. Om dat hun zaken voor onbe paalde tijd werden aange houden hadden zij volgens de officier en politierechter mr J. Janse de Jonge wel recht op uitleg. Geduldig vertelde de officier steeds weer het zelfde verhaal. „Omdat de regering bepaalde wetten in Brussel niet heeft aange meld, weten we niet of we u kunnen veroordelen. U krijgt binnenkort waar schijnlijk een nieuwe dag vaarding." De verdachten re ageerden meestal laconiek. „Niets aan te doen." Bij an deren rezen er belangrijke vragen. „Wat als ik de dag vaarding tijdens mijn vakan tie krijg?" en „Mijn rijbe wijs is ingevorderd tot 16 augustus. Krijg ik dat dan wel terug?". Volgens Janse de Jonge is het aanhouden van zaken door de rechters niets meer dan beleefdheid tegenover het Openbaar Ministerie. „La ten zij het eerst juridisch uit zoeken, dan kunnen ze ons ook goed voorlichten." Hoe veel zaken hij om deze reden nog zal moeten aanhouden weet hij niet. „Duidelijkheid kan er vanmiddag zijn, maar ook pas volgende week." Zowel de rechter als de offi cier denkt niet dat de ver dachten uiteindelijk veel profijt zullen hebben van de verwarring. „Zij hebben geen belang bij de Europese regeling. Die is puur bedoeld om concurren tievervalsing tegen te gaan. Verdachten zijn geen bedrij ven. Ik denk dat we met dit argument mensen gewoon veroordeeld kunnen krij gen." DEN HAAG (ANP) - Een kortstondige brand in een woning in de Haagse Jan van Goyenstraat dinsdagochtend vroeg, heeft het leven gekost aan de vermoedelijke bewo ner. De brandweer heeft dit be kendgemaakt. De identiteit van het slachtoffer wordt nog uitgezocht. De op zich kleine brand woedde in de woonkamer en was snel ge blust. De rookontwikkeling was zeer zwaar en was door het hele huis getrokken, aldus de brandweer.Tijdens het door zoeken van het huis troffen brandweerlieden de man dood in de badkamer aan. Waarschijnlijk probeerde hij te vluchten maar stikte in de dichte rook, vermoedt de brandweer. RENAULT BRUSSEL (ANP) - De Belgi- sche Renault-fabriek in Vil voorde blijft mogelijk langer open dan voorzien. De Belgi sche krant Le Soir meldt dinsdag dat de Franse Re- nault-directie de Belgische vestiging wat respijt wil ge ven om een overnamekandi daat te zoeken. Suske en Wiske "volle maan' door Willy Vandersteen t Verwachting t/m zaterdag 14 juni WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp.14 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht z.west 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht z.west 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht z.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 11 juni Zon op 05.20, onder 21.58 Maan op 11.42, onder 01.06 12 juni Zon op 05.20, onder 21.58 Maan op 12.44, onder 01.31 Eerste kwartier: 13 juni (06.53) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Vandaag was het op veel plaatsen opnieuw een zomerse dag. Het was zonnig en het kwik steeg in het binnenland boven de 25 graden uit. De komende dagen moeten we een stapje terug doen. Het wordt wisselvalliger en de temperatuur daalt geleidelijk. Een lagedrukge bied is verantwoordelijk voor deze weersverandering. Het centrum lag vandaag ten westen van Frankrijk en trekt richting Ierland en Schotland. De onstabiliteit in ons land neemt daarmee toe, dat betekent dat er ge regeld (onweers)buien kunnen ont staan. Komende nacht is het helder en koelt het tot een graad of 14 af. Morgenochtend is er hooguit wat sluierbewolking, maar de zon schijnt daar gemakkelijk doorheen. Aan het eind van de ochtend of begin van de middag komen van het zuidwesten uit enkele regen- en onweersbuien opzetten. Mogelijk dat bij actieve buien de wind flink uitschiet. Verder waait de wind uit het oost tot zuid oosten en is matig. De temperaturen lopen 's middags uiteen van onge veer 22 graden in Zeeland tot 29 plaatselijk in het noordoosten van het land. ROTTERDAM (ANP) - Een revlutionair kantel- systeem, waarmee een voertuig zijwaarts kan parkeren, is dit jaar uit geroepen tot Beste Uit vinding van het Jaar. De uitvinder, Chris van den Brink, ontving dins dagmiddag de bijbeho rende prijs tijdens de beurs Uitvinding '97 in het World Trade Center in Rotterdam. Aan de uitvindersprijs is een geldbedrag van 15.000 gulden verbonden. Volgens de organisatie van de beurs, ID-NL ge steund door KPN, kan door het uitvinden van het kantelsysteem wor den begonnen met het ontwikkelen van een nieuw voertuig. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inleverti)den advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj% B.T.W,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2