Inhaal verbod vrachtwagens Kaping vliegtuig Air Malta voorbij Tekort aan ambulances in Zeeland kost levens Plaag muskusratten op Voorne-Putten ='*,•51 Meer glastuinbouw Sir voor werkgelegenheid Vier veetransporteurs klagen ministerie aan Nederlandse toeristen omgebracht Actie tegen belasting op het watertoerisme Glastuinbouw enorme schade door noodweer Vrijlating Agca geëist Volgens waterschap Aan de dijk gezet Transporteurs: 'Verbod moet aantoonbare verbetering zijn' Volgens Districts Huisartsen Vereniging Bij Loosdrechtse Watersportdag Vijf tot zeven miljoen Randschrift op euromunt 1, f Trt» n de meid hier en terder //rik hier I pn endere troou in huis hot hm! hel del i jt no oh jtlrotud bent/Teun Oei mothlmtl oen wón teder Ui moesten ell'jd meer uerken, de$ en uechl. 11in teder ms een eihte trek1 Ui moihlen nood ton - Jee/ hebben met endere mensen Ui rA/k Uit mus er den noj1 Hm broer henk Uu hebben semen el- lid op de boerden jeuerkt lol tin rolt brend een pol pee He ton ót bond tri in us It (de te ouders lïn in dt brund omiekomen1 tiiemend oen hel dorp ues op de bffajuis. elleen min broer en ik ...en trees, die is hier elltjd meid je ut est. Blokkades Frankrijk Klachten over stank 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Over de woningbouwwensen van de gemeente werd vrij dag geen overeenstemming bereikt. Volgens het plan van de provincie kan Schou- wen- Duiveland jaarlijks met 160 woningen uitbreiden, waar van 110 gesitueerd zijn in Zierikzee. De gemeente wil echter meer woningen en noemt de berekeningen van de provincie niet juist. Daar naast wil het college zich niet zo sterk op Zierikzee richten. Mocht de behoefte bestaan dan willen zij de mogelijk heid hebben een aantal van die woningen elders te bou wen. De provincie wil met het bouwen in centrumplaat sen echter voorkomen dat het voorzieningenpeil kel dert en een tweede motivatie voor het huidige plan is dat het landschappelijk waarde volle buitengebied wordt ge spaard. „De provincie is daar stringent in en de Pvd A- statenfractie ondersteunt dat," licht Holtkamp toe. Het volkshuisvestingsplan dat dit najaar wordt gelan ceerd en een woningmarkt onderzoek dat voorjaar 1998 zal verschijnen, moeten de basis gaan vormen voor het overleg tussen provincie en gemeente. KEULEN (AFP/RTR) - Twee kapers van een Boeing 737 van Air Malta hebben zich vanochtend, maan dag, op de luchthaven Keulen/Bonn overgegeven aan de politie. Het toestel met circa tachtig passagiers aan boord werd in de nacht van zondag op maandag op een vlucht van Malta naar Istanbul gekaapt. De piloten werden gedwon gen naar de luchthaven van Keulen/Bonn te vliegen. Daar gaven de twee kapers zich na ruim drie uur vrijwil lig over aan de politie. Er is niemand gewond geraakt. Het tweetal, vermoedelijk van Turkse afkomst, eiste de vrijlating van Ali Agca, de Turkse man die op 13 mei 1981 een aanslag op paus Jo hannes Paulus II pleegde. Volgens de politie zaten in het vliegtuig onder anderen 32 Libiërs, 22 Maltezen en 17 Turken. Het vliegtuig, dat om kwart voor twee van het vliegveld van Malta was opgestegen, landde om 04.48 uur op Keu len/Bonn. De kapers zeiden een bom bij zich te hebben. Ongeveer een uur nadat het vliegtuig was geland, lieten de kapers vijf mensen vrij. Het was de eerste keer dat een vliegtuig van Air Malta het doelwit van een kaping was. VOORNE-PUTTEN (ANP) - Op de Zuid-Hollandse eilanden Voorne en Putten is sprake van een mus- kusrattenplaag. Dat zegt dijkgraaf D. Monster van het waterschap De Brielse Dijkring. Hij spreekt over „grote over last". De oorzaak van de muskusrattenplaag in het ge bied is onduidelijk. Het waterschap heeft inmid dels het aantal rattenvan gers verdubbeld van zeven naar vijftien. „Zij kammen nu heel systematisch de hoe ken van de percelen uit en controleren na enige tijd of de muskusratten niet terug keren", legt Monster uit. De toename van het aantal van gers heeft er naar zijn zeggen toe geleid dat er de laatste weken minder muskusratten zijn waargenomen. De ratten zijn schadelijk voor bermen, slootkanten, wegen, boezemkaden en ge wassen. Vorig jaar werden er op Voorne-Putten 13.500 ge vangen. Maart van dit jaar was tot nog toe de topmaand met 2.500 gevangen muskus ratten. In het dit weekeinde verschenen jaarverslag (over 1996) schrijft het waterschap De Brielse Dijkring ernaar te streven de situatie binnen enkele jaren1 onder controle te krijgen. DEN HAAG (ANP) - Vier Brabantse veetranspor teurs spannen een kort geding aan tegen het minis terie van Landbouw omdat het departement geen zaken meer met ze wil doen. Dat heeft advocaat E. van Hal van de vervoerders be kendgemaakt. Het geding dient vanmiddag, maandag, voor de president van de rechtbank in Den Haag. De vervoerders waren eerder ingeschakeld bij het trans port van varkens die het mi nisterie opkoopt wegens de varkenspest, maar na enkele overtredingen van de bela- dingsregels zijn ze aan de dijk gezet. Volgens de Rijks dienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) van het ministerie van Landbouw stopten de transporteurs te veel varkens in hun vracht wagens. Dat zou de dieren onnodig kwellen. Door de handelswijze van het ministerie zien de bedrij ven hun broodwinning be dreigd, aldus Van Hal, voor al ook omdat wegens de varkenspest in Zuid-Neder land de „reguliere" varkens handel stilligt. Het ministe.- rie is momenteel veruit de belangrijkste opdrachtgever voor de veetransportbran che. Tijden cn standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE lOjuni 07.45 156 01.35 -158 19.55 138 13.40 -124 ROOMPOT BUITEN lOjuni 06.05 158 00.05 -154 18.25 137 12.30 -120 BRUINFSSE 10 juni 08.00 165 01.30 -166 19.55 147 1 3 45 -133 WEMF.LDINGE lOjuni 07.50 177 01.35 -171 20.00 158 13.45 -138 Doodtij: 15 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 ZOETERMEER (ANP) - Transporteurs staan posi tief tegenover het inhaalverbod voor vrachtwagens dat officieel vanaf maandag 16.00 uur op een aantal wegen van kracht is. Het verbod moet wel leiden tot aantoonbaar verbeterde doorstroming en veiligheid van het totale verkeer. Als na onderzoek blijkt dat dat niet zo is, moeten de verbo den worden teruggedraaid. Transport en Logistiek Ne derland, dat dit maandag heeft meegedeeld, vindt dat er anders slechts sprake is van een „cosmetische maat regel" die feitelijk niets aan de bereikbaarheid verbeterd maar alleen het vrachtver keer als boosdoener sitgma- tiseert. Bij TLN zijn onge veer 7000 transportonderne mers aangesloten. Over het ingangstijdstip van de maatregel was maandag wat verwarring. Gekozen is voor maandagmiddag 16.00 uur, een tijdstip dat ook in de Staatscourant is gepubli ceerd. Op dat tijdstip stelt minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat de maat regel in bij de verkeerscen- trale Tunnel de Noord langs de A15 (Rotterdam-Gorin- chem). Dat maandagochtend op enkele wegen de plastic zakken al van de borden wa ren afgehaald, bevreemdde een woordvoerster van het ministerie niet. „Je kunt na tuurlijk onmogelijk alle bor den precies om vier uur in ge bruik stellen." Het inhaalverbod voor vrachtvervoer geldt op delen van de Al, A4, A9, A12, A15, A16, A28, A50 en A76. Voor wegen in de Randstad geldt het verbod van 07.00 tot 10.00 uur en van 15.00 tot 19.00 uur. Buiten de Randstad zijn de tijden 07.00-09.00 uur en 16.00-18.00 uur. Volgens gedeputeerde G. de Kok krijgt Zeeland te weinig geld voor haar ambulancedien sten. (Foto: Marijke Folkertsma) MIDDELBURG (ANP) - In Zeeland overlijden jaarlijks enkele mensen omdat de ambulance niet op tijd komt. De provincie Zeeland beschikt over te weinig ambulances voor een goede hulpverle ning. Dit zegt de Districts Huisartsen Vereniging DHV in Zeeland. Concrete voorbeelden kan de voorzitter van DHV, huisarts P. de Doelder uit Middelburg, niet geven. „Wanneer een patiënt in het ziekenhuis overlijdt, vraag je je af of dat ook zou zijn ge beurd wanneer hij tien mi nuten eerder in het zieken huis was gearriveerd. Maar dat valt in individuele ge vallen niet te bewijzen." De provincie Zeeland kampt met problemen op het ge bied van ambulancevervoer omdat de regio dunbevolkt is en bepaalde wegen boven dien in de zomer bomvol zit ten met toeristen. De wette lijke norm van 15 minuten aanrijdtijd wordt daarom nogal- eens overschreden. Volgens de Zeeuwse gedepu teerde G. de Kok heeft de provincie te weinig geld voor het ambulancevervoer omdat het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) het ambulancever voer per rit betaalt. „Maar Zeeland heeft veel minder ritten dan bijvoorbeeld Am sterdam waar de ambulance met veel kortere afstanden te maken heeft. Bovendien moeten ziekenauto's hier vaak de provincie uit voor een rit naar een academisch ziekenhuis." Het COTG bekijkt nu een nieuw plan voor betaling van het ambulancevervoer in Zeeland. In een paar plaatsen in Zeeland is het ook in het nieuwe plan niet mogelijk binnen het kwar tier aanwezig te zijn, het gaat dan om enkele gevallen per jaar", aldus De Kok. Onaanvaardbaar De Zeeuwse huisartsen vin den dat laatste echter on aanvaardbaar. „Er is een wettelijke aanrijdtijd over eengekomen van vijftien minuten. Dan kun je niet zeggen: dat geldt niet voor dunbevolkte gebieden", meent De Doelder. NEURENBERG (ANP) - De Duitse politie heeft de iden titeit vastgesteld van de twee inzittenden die zondag bij het Duitse Neurenberg in een Nederlandse camper dood zijn aangetroffen. Het gaat om de 63-j^rige H.J. Langendonk en zijn 61-jarige echtgenote T.R. Langen- donk-Fabels uit het Twentse Delden. Het echtpaar is ver moord, aldus de politie van Twente. Passerende .vracht wagenchauffeurs zagen zon dagmorgen op een parkeer plaats langs de weg Neuren- berg-Altenfurt en Feucht een camper in brand staan. Toen de gewaarschuwde brand weer de brand had geblust, bleken in de camper de twee stoffelijke overschotten te zitten. Volgens de politie is de man door z'n hoofd ge schoten en was bovendien zijn keel doorgesneden. De vrouw had een schot door de borst en vertoonde diverse steekwonden in de hals. De achtergrond van de dubbele moord is nog een raadsel. LOOSDRECHT (ANP) - De Stichting Aktie Ple ziervaartuigen is zaterdag tijdens de Loosd rechtse Watersportdag officieel begonnen met haar protestactie tegen de belasting op watertoe risme. De stichting hoopt hiermee vooral te voorkomen dat gemeenten het voorbeeld van de gemeente Aalsmeer volgen. Aalsmeer hanteerde altijd de norm van de Vereniging Nederlandse Gemeenten, die uitging van 24 bootbe- zoeken per jaar. Over dit gemiddelde betaalden booteigenaren belasting. Nadat een booteigenaar dit „natte vingerwerk" aan de kaak had gesteld, bepaalde de Hoge Raad dat dit beleid niet was toegestaan. Aalsmeer vond daarna dat bootbezitters zelf maar moesten bijhouden hoe vaak ze hun boot bezoch ten. Jaarlijks zouden ze dan over hun eigen boekhou ding moeten betalen. De stichting noemt het een fraudegevoelig en onzinnig systeem. Daarom ook roept voorzitter G. Beringen de booteigenaren in Aalsmeer op de formulieren waarop ze' hun bezoekjes moeten bijhouden blanco aan de stichting op te sturen. „Wij sturen die dan gebun deld terug aan de gemeente Aalsmeer. Het is natuurlijk burgerlijke ongehoorzaam heid, maar de gevolgen daarvan kunnen wij als stichting beter dragen dan de mensen individueel", zegt Beringen. Hij hoopt dat meer gemeenten het voorbeeld van Eemnes zul len volgen. Deze gemeente schafte de watertoerisme- belasting onlangs af omdat de kosten van de inning van de belasting niet opwogen tegen de opbrengsten. Zwarte vlag Zaterdag in Loosdrecht konden bezitter^ van ple zierjachten bij een stand van de stichting een zwarte driehoekige vlag ophalen die aan de mast bevestigd moet worden. Zo kunnen ze deze zomer een signaal af geven aan de gemeenten om niet door te gaan met de be lastingheffing. „Want het is toch te gek dat je moet be talen om op je eigen boot te lopen", vindt Beringen. DEN HAAG (ANP) - Het noodweer van het afgelo pen weekeinde heeft de glastuinbouw in de regio Aalsmeer voor 5 tot 7 miljoen gedupeerd. Sommige kassen zijn volgens de Hagelunie door de storm en zware regenval compleet ingedeukt. Er is veel glas ge sneuveld. Ook gewassen heb ben zwaar geleden. Het herstelwerk was maan dagochtend in volle gang. Een probleem is volgens de Hagelunie dat er onvoldoen de arbeidskrachten zijn om de kassen van nieuw glas te voorzien. De schade in de Westlandse glastuinbouw valt mee. De Hagelunie weet nog niet hoe zwaar de tuinbouw in de re gio Kampen en Venlo zon dagavond onder noodweer heeft geleden. Duizenden Het melden van schade bij verzekeringsmaatschappij en zoals Interpolis, Centraal Be heer en FBTO is maandag ochtend goed op gang geko men. Het gaat om duizenden mel dingen over schade aan ge bouwen, huizen, boten en au to's. Hoeveel geld ermee is gemoeid, kunnen de verzeke raars nog niet zeggen. BRUSSEL (ANP) - De euro munt kan toch een rand schrift krijgen, zoals het hui dige „God zij met Ons" op de Nederlandse gulden. Dat hebben de Europese mi nisters van Financiën zon dagavond in Luxemburg be sloten. „De lidstaten mogen zelf uit maken wat ze met de rand van de munt doen", zei zon dag een vooraanstaand Ne derlands ambtenaar. Het staat nog niet vast op welke van de acht verschillende eu romunten Nederland een randschrift kan aanbrengen. VLAGGEN DELFZIJL (ANP) - De twee gestolen vlaggen van kunste nares Marthe Röling zijn te ruggevonden. De vlaggen maakten deel uit van de Wapperkunstgalerie op de dijk bij Delfzijl en verdwe nen op 3 juni. De politie trof de kleurige kunstwerken za terdagmiddag aan in Appin- gedam. In het belang van het onderzoek wil de politie niét zeggen waar de vlaggen pre cies zijn teruggevonden. Ook zijn nog geen daders aange houden. Suske en Wiske ''VOLLE MAAN" door Willy Vandersteen S* II TT tw4 Verwachting t/m vrijdag 13 juni WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht zuid 3 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht west 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 juni Zonop05.21,onder21.57 Maan op 10.39, onder 00.38 Eerste kwartier: 13 juni (06.53) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het word even flink warm in Nederland. Vanavond en vannacht natuurlijk nog niet, het is dan helder, wel kans op een paar mistbanken en de temperatuur daalt naar ongeveer 11 graden. Morgen zien we de zon volop en met al die zon loopt de tem peratuur op tot iets boven de zomer se grens van 25 graden. De zon kracht daarbij is 7 en sterk; men verbrandt snel. Daarbij is het droog en vrij rustig. De oosten- tot zuidoos tenwind waait matig, rond kracht 3. Het zomerse weer krijgt een vervolg, maar woensdag hebben we een on derbreking. Dan trekt een storing over en die brengt wolken en enkele regen- of onweersbuien. Na woens dag is het iets minder warm. maar nog ruim boven de 20 graden. Dan lijkt het ook droog en schijnt de zon flink. BIRIATOU (ANP) - Vracht wagenchauffeurs zijn maan dagochtend in Frankrijk blokkade-acties begonnen aan grensovergangen en el ders in het land. Dat gebeurt in het kader van een actiedag van Europese vrachtwagenschauffeurs voor betere werkomstandig heden. Volgens Transport en Logis tiek Nederland waren er blokkades aan de Frans- Spaanse grens bij Irun, de Frans-Duitse grens bij Straatsburg, de Frans-Zwit serse grens bij St. Louis, bij de Mont-Blanctunnel, op de toegangsweg naar de Fréjus- tunnel, op de A7 ter hoogte van Valence en op de AIO ter hoogte van Tours. SCHIEDAM (ANP) - In mei 1997 zijn er bij de Milieu dienst Rijnmond 295 klach ten meer binnengekomen over stank, dan in mei 1996. In totaal zijn de afgelopen maand 724 stankklachten ge noteerd. Tot nu toe heeft 1997 3473 stankklachten opgeleverd, 433 meer dan in dezelfde pe riode van 1996. ZIERIKZEESCHE [SS NIEUWSBODE SÈH Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/}% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2