Grote groei verkeer Noord-Zeeland 'Veen, moeras, klei' over agrarische gemeenschap ZOEKPLAATJE D'N DIECK HOME Forensenkrant vanaf 16 juni verspreid Van Rooijen voorzitter van RB A Brand caravan compleet combineren In de maanden juni en juli Cultuur in Burghse kerk INGEZONDEN STUKKEN Wvg en machteloosheid STREEKNIEUWS 5 Z1ERIKZEE - De voorziene groei van het autover keer in Zeeland tot 2010 is in 1995 al bijna overschre den. Met name de verkeersintensiteit op Schouwen- Duiveland en Tholen blijkt vanaf 1986 sterk te zijn gegroeid. Reden voor Zeeland Mobiel een speciaal project op te zetten. Daarbij gaat de aandacht in eer ste instantie uit naar de regio's Goes en Terneuzen. De verkeersintensiteit op Schouwen-Duiveland en Tholen nam in negen jaar tijd met 46 procent toe. (Foto: Marijke Folkertsina) De recent uitgebrachte Be- leids Effect Rapportage Ver keer en Vervoer (BER) 1996 van de provincie Zeeland probeert meer inzicht te ge ven in de ontwikkelingen op verkeers- en vervoersgebied in het Zeeuwse. Daaruit blijkt onder meer dat het aantal voertuigkilometers tussen 1986 en 1995 op de rijks- en provinciale wegen met 33 procent is gestegen. De voorgenomen taakstel ling - maximaal 35 procent groei tussen 1986 en 2010 - was anno 1995 dus al bijna bereikt. Met name Noord-Zeeland - waaronder Schouwen-Dui- veland, Tholen en Sint Phi- lipsland vallen - scoort in vergelijking tot de rest van Zeeland hoog. Het aantal voertuigkilometers steeg hier in genoemde jaren met 46 procent. Midden-Zeeland laat een groei van 32 en Zeeuws-Vlaanderen een groei van 29 procent zien. Voor heel Zeeland betekende dit een stijging van 33 pro cent, terwijl in Nedei'land een groei van 41 procent werd gemeten. Het groeiende autogebruik MIDDELBURG - Het Regio naal Bestuur Arbeidsvoor ziening Zeeland (RBA) heeft unaniem besloten J. van Rooijen bij het Centraal Be stuur Arbeidsvoorziening (CBA) voor te dragen als voorzitter van het RBA Zee land. Het is de bedoeling dat hij zijn taak met ingang van 1 ju li 1997 gaat vervullen. De zit tingsperiode loopt tot 1 janu ari 2001. Van Rooijen is van 1982 tot 1997 onafgebroken wethouder geweest van de gemeente Terneuzen. Daar naast was hij geruime tijd werkzaam bij de Nederland se Philipsbedrijven (van 1968 tot 1988) en is hij vanaf 1988 zelfstandig ondernemer. Van Rooijen neemt het voorzit terschap over van A. Saman, die deze functie als waarne mend voorzitter heeft ver vuld van 1 januari tot 1 juli 1997. Na laatstgenoemde da tum zal deze weer zitting hebben als bestuurder van het RBA Zeeland namens de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging/de vereni ging VNO/NCW. EXPOSITIE MIDDELBURG - In het sou terrain van de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg is tot en met zaterdag 14 juni een expositie van verschil lende kunstwerken te zien. Uit het werk van 56 beeldend kunstenaars selecteerden de deelnemers van de Kunstuit leen Zeeland en de selectie commissie de kunstwerken voor deze tentoonstelling. Er zijn tekeningen, olieverven op doek, foto's, pastels en fi guratieve werken te bezichti gen. De expositie toont veel dieren, zoals gorilla's, een geit, een hert, hondenkoppen en dieren in embryonale toe stand. De kunstwerken die geëxposeerd worden, wor den na de tentoonstelling op genomen in de collectie van de Kunstuitleen Zeeland. Na de zomer kunnen ze worden geleend in de vier kunstuit leencentra Middelburg, de Bevelanden, Vlissingen, Ter neuzen. De openingstijden van de Zeeuwse Bibliotheek zijn: maandag van 17.30 tot 21.00, dinsdag tot en met vrij dag van 10.00 tot 21.00 en za terdag van 10.00 tot 13.00 uur. ZIERIKZEE - Een stacara van, die geparkeerd stond aan de Grote Zelkeweg in Zierikzee stond gistermor gen. donderdag,om ongeveer 11.40 uur in brand. De caravan is eigendom van een inwoner van Dubbeldam De brandweer van Zierikzee bluste het vuur. De oorzaak is waarschijnlijk kortslui ting. De schade bedraagt on geveer tweehonderd gulden. De brandweer bluste giste ren ook een bermbrandje aan de Dammenweg bij Seroos- kerke. De oorzaak is niet be kend. heeft negatieve effecten op de bereikbaarheid van eco nomische centra én de kwali teit van het milieu. Reden voor Rijkswaterstaat, die tot januari 1998 verantwoorde lijk is voor het vervoerma- nagement, en voor de provin cie om het Regionale Mobiliteitscentrum Zeeland Mobiel in het leven te roe pen. Zeeland Mobiel stelt zich ten doel het individuele autoge bruik in met name het woon werkverkeer in Zeeland te rug te dringen. Het centrum, dat in de toekomst gehuis vest wordt in het Toeristisch Huis in Middelburg en waar van de balie door de ZWN be mand gaat worden, speelt in dit streven direct in op Zeeuwse bedrijven en instel lingen. De bedoeling is werk gevers en werknemers en thousiast te maken voor diverse carpool- en fietsacti- viteiten. Dat gebeurt onder meer met de Forenzenkrant waarvan het eerste exemplaar maan dag 16 juni huis-aan-huis door heel Zeeland wordt ver spreid. Deze krant bevat car pooloproepjes en moet hin gen. De tien cursisten hebben ge durende het tweede jaar van hun opleiding dit stuk inge studeerd onder leiding van regisseuse Katinka van den Dool. De keuze voor dit stuk kwam tot stand in samen spraak met de jongeren. Ze waren op zoek naar een echte uit daging qua spel en vonden die in dit stuk. Het stuk handelt over een agrarische gemeenschap, waarbinnen duidelijk is be paald wat niet en wat wel kan. Iedereen wil weg, maar blijft altijd, lijfelijk dan wel geestelijk. De hechtheid van deze ge meenschap geeft aan de ene kant bescherming en verbon denheid, maar aan de andere kant is er een zeer scherpe so ciale controle, waar men zich niet aan kan onttrekken. nen de provincie de commu nicatie tussen potentiële car poolers vergemakkelijken. Rijkswaterstaat experimen teerde eerder met een derge lijke krant succesvol in Gro ningen. Zeeland beleeft binnenkort de primeur. Naast deze krant speelt Zee land Mobiel in op al bestaan de of in ontwikkeling zijnde initiatieven, zoals de Car- poolbank van de ANWB en het fietsactieplan van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling. Het project is in twee fasen opgedeeld. Ge durende de tweede helft van 1997 vindt een pilotfase plaats in de regio's Goes - met inbegrip van het Sloege- bied - en Terneuzen. Na eva- De structuren zijn net zo taai, vet en vasthoudend als de grond waarin ze wortelen. Deze grond die de personages bewerken, verschaft net ge noeg geld om van te leven en te weinig om eraan te ont snappen. Rode draad De rode draad in het verhaal wordt gevormd door twee zusjes van wie de moeder verliefd is geworden op een andere man. De moeder kan niet kiezen: ze kan niet zon der haar geliefde, maar ook niet zonder haar gezin. De liedjes en de muziek in de ze voorstelling zijn gecompo neerd door Paul ten Broeke, één van de cursisten van de Ambitie. luatie zal het project in de komende twee jaar verder worden uitgebreid. ,,Het is een pilotproject en daar moesten we keuzes in ma ken. Goes en Terneuzen gel den wat dat betreft als de meest kansrijke gebieden. Daar is een rijke industrie en er zijn veel bedrijven geves tigd. Ook zoeken we in eerste instantie aansluiting bij be drijven met meer dan 100 werknemers, pas in tweede instantie komen bedrijven met bijvoorbeeld 50 werkne mers aan bod," vertélt pro vinciaal beleidsmedewerker K. Tenwolde. De fietsactie Fiets naar je Werk van het Zeeuwse plat form vond overigens juist op De voorstellingen van 'Veen, moeras, klei' op vrijdag 13 en zaterdag 14 juni in het Vest zaktheater in Vlissingen be ginnen om 20.30 uur en op zondag 15 jüni om 15.00 uur. Kaarten kunnen vooraf gere serveerd worden "bij VMC Zeeland, telefoon: 0118- 634880. MAARTENSHOF SINT MAARTENSDIJK - Het woonzorgcentrum Maar- tenshof in Sint Maartensdijk wordt vrijdag 27 juni offi cieel geopend. Ter gelegenheid hiervan wordt vanaf 13.30 uur een re ceptie gehouden. Omstreeks 16.00 uur heeft de daadwer kelijke opening plaats. Ver volgens is er gelegenheid tot het bezichtigen van het ge bouw. Het nieuwe woonzorg centrum kwam tot stand door samenwerrking van Stichting voor Regionale Zorgverlening, Oosterschel- de Thuiszorg en Stichting Be ter Wonen. Schouwen-Duiveland, waar de verkeersintensiteit zo drastisch is toegenomen, weinig aftrek. „Schouwen- Duiveland is, gespiegeld te gen de rest van Zeeland, sterk ondervertegenwoor digd. Schouwen-Duiveland en Tholen zijn eigenlijk een beetje een witte vlek," con stateert de coördinator van het platform en van de actie A. Phernambucq. Dit gebrek aan belangstelling binnen de regio laat zich volgens de coördinator wel enigszins verklaren. ,,Er is veel woon- /werkverkeer buiten Schou wen. Mensen werken dan bij voorbeeld in de buurt van Dordrecht en Rotterdam. Op het eiland zelf zijn de afstan den groter en de bevolking is relatief gezien ook wat ver grijsd." Adviserende taak Zeeland Mobiel heeft een na drukkelijk adviserende taak. De organisatie pro beert bedrijven duidelijk te maken hoe ze werknemers „tegen zo laag mogelijke kosten op de juiste tijd en te gen zo weinig mogelijk mi lieubelasting" kunnen ver voeren. „Dat streven wordt breed ge dragen. Iedereen voelt aan dat als er nu niets wordt ge daan, dat er dan straks stremmingen op de hoofd verkeersweg ontstaan," al dus Tenwolde. DIEFSTAL AUTO'S BURGH - In Westenschou- wen en Burgh werd woens dag- en donderdagnacht een auto gestolen. In Burghsluis werd een poging tot diefstal van een auto ondernomen. Van een 73-jarige inwoner van Breda werd woensdag nacht een grijze Volkswagen Polo gestolen. De auto stond geparkeerd aan het Kom- mersweegje in Westenschou- wen. Aan de Meeldijk in Burgh werd donderdagnacht een Toyota Corolla weggeno men. De benadeelde is een 32- jarige inwoner van Burgh. Op het Havenplateau in Burghsluis werd donderdag morgen een poging tot dief stal van een auto onderno men. Volgens de politie is de diefstal mislukt doordat het stuur van de as was afgebro ken. Het voertuig is van een inwoner van Den Bosch. AANRIJDING RENESSE - Een 21-jarige be stuurder van een bromscoot er reed gisteren, donderdag, tegen een uitstalling van goe deren van een winkel aan de Lange Reke in Renesse. De inwoonster van het Belgi sche Ranst was op onver klaarbare wijze op het trot toir terechtgekomen. Zij liep daarbij geen verwondingen op. DIEFSTAL BRUINISSE - Uit een auto die geparkeerd stond aan de jachthaven in Bruinisse wer den donderdagnacht een ra- dio-cdspeler, gereedschap en cassettebandjes gestolen. De benadeelde is een 46-jarige inwoner van Bilthoven. ZIERIKZEE NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Schouwen heeft samen met de afdeling Noordgouwe het jaarlijkse reisje georga niseerd. Dit jaar ging de trip naar Marie Cécile Moerdijk in Luijcksgestel, die een op treden met liedjes en het voorlezen van eigen gedich ten verzorgde. De deelne mers maakten vervolgens een rit via de zogenaamde smokkelroute door de Neder landse en Belgische Kempen en brachten een bezoek aan het museum De acht Zalighe den in Eersel. De dag werd afgesloten met een diner in het Zierikzeese Mohdragon. Het vergaderseizoen van de NBvP wordt afgesloten met een bezoek aan de kaasboer derij in Nieuwerkerk en een wandeling onder leiding van een gids van Staatsbosbe heer. Deze afsluitende dag vindt plaats op dinsdag 17 ju ni. Rommelmarkt De Mr. Breetveltspeeltuin in Zierikzee houdt zaterdag 21 juni een kinderrommel markt met diverse attracties op haar terrein aan de Brauwstraat. Deze markt duurt van 9.30 tot ongeveer 13.30 uur. Er zijn op dit mo ment nog enkele kramen te huur. Voor opgave en informatie kan contact worden opgeno men met de speeltuin tijdens openingsuren of tussen 18.00 en 19.00 uur via telefoon nummer: 416510. SCHARENDIJKE Fancyfair Peuterspeelzaal De Kokkel in Scharendijke houdt zater dag 14 juni een fancyfair in en rondom de peuterspeel zaal. Naast een rommel markt, het eten van pannen koeken en een gokje wagen bij het Rad van Fortuin, zijn er ook vele doe-activiteiten. Kinderen kunnen een kijkje nemen in een echte brand weerauto, springen op een springkussen en een ritje ma ken op een pony. In de speel zaal kunnen T-shirts met tex- tielstiften worden bewerkt. De opbrengst van de fancy fair is bestemd voor de aan schaf van nieuw meubilair. De dag duurt van 10.00'tot 15.00 uur. OOSTERLAND Ouderensoos De ouderensoos van Ooster- land beleefde 3 juni het tradi tionele jaarlijkse uitstapje. Na verzameling rond 12.00 uur bij de Oosterhof ging de tocht, met busonderneming Van Oeveren, richting Roosendaal. Daar werd een bezoek gebracht aan muse um De Ghulden Roos en liet Tongerlohuis. Van daar uit werd de reis vervolgd rich ting het Belgische Essen, waar een bezoek werd ge bracht aan het Karrenmuse um. De oude landbouwmate- rialen en koetsen waren volgens de deelnemers de moeite van het reizen waard. Bij Lage Zwaluwe werd het uitstapje afgesloten met een diner, waarna om 21.15 uur de dag samenzijn was afgelo pen. BROUWERSHAVEN Bingo In de recreatiezaal van woon zorgcentrum Poortershof in Brouwershaven vindt woensdag 11 juni om 14.00 uur een bingomiddag plaats, waaraan alle belangstellen den kunnen meedoen. Advertentie Behang, stof, vloerbedekking en verf exact afgestemd op uw persoonlijke interieur- wensen. Voor een compleet en eigentijds interieur legt u de basis bij uw Deco Home speciaalzaak. Daar vindt u op kleur en dessin te combineren woonmode in diverse stijlen en smaken. Oostdijk 1 3245 AS Sommelsdijk Tel. 0187-487184 ^rleco^ Dl CO HOM/ ZORGT IR VOOR DAT Hi MOO! FR WOON' Reizigerskilometers per vervoerwijze Zeeland 1995 A. Autobestuurder B. Autopassagier C. Fiets E. 7% aMMak !wpfc;:az% F. j i If 4f\ D. 0V overig E.0V trein F. Overig A. 44% De BER 1996 geeft ook een overzicht van de gebruikte ver voermiddelen in Zeeland. De auto blijkt veruit populair te zijn. Afsluiting Ambitie jongerenopleiding VLISSINGEN - De cursisten van de afdeling jonge- De voorstellingen van 'Veen, ren van Amateurtheaterschool de Ambitie sluiten moeras, klei' op vrijdag 13 en ,-j- ir, zaterdag 14 juni m het Vest- hun tweejarige opleiding af met het toneelstuk zaktheater in Vlissingen be- 'Veen, moeras, klei' van Charyl Churchill. De voor- ginnen om 20.30 uur en op stellingen vinden plaats op vrijdag 13, zaterdag 14 zondag 15 juni om 15.00 uur. -«pw I, wt j j_n j jA.H3rt6n Runnen voorat gere— en zondag 15 juni m het Vestzaktheater in Vlissm- serveerd worden bii VMC BURGH - De Hervormde Kerk in Burgh heeft in de maanden juni en juli verschillende culturele activiteiten op het programma staan. Het zomer- programma bestaat uit theater, muziek, een le zing en een tentoonsteling. Theater Op de Macks bijt het spits af in de reeks zo merse activiteiten. Op woensdag 18 juni speelt Theater Op de Macks de muzikale voorstelling Naa- rnan. Dit 45 minuten duren de spel over Naaman de Sy riër volgt het bijbelverhaal uit het Tweede Boek der- Koningen. Na afloop be staat de mogelijkheid met de spelers, Marten Buwal- da en Cécile Op de Macks, in gesprek te gaan. Naast het spel, zingt het tweetal en begeleidt zichzelf op or gelpijpen en trom. Wilma ten Wolde verzorgt woensdag 2 juli hetpro gramma Zingend de kerk in. Zij studeerde koordirec tie aan het Haagse en Rot terdamse conservatorium en specialiseerde zich in het vak Kinderkoorleiding. In de Burghse kerk houdt zij een inleiding over kinderen en zang. Hoe kunnen opvoe ders zuinig omgaan met de zanglust en de spiritualiteit van kinderen? Aan de orde komen onder meer de crite ria voor goede kinderliede ren en het oprichten en in stand houden-van een kin- dercantorij Onder het motto 'De liefde is niet blind, maar helder ziend' verzorgt schrijver Wim ter Horst de derde en laatste zomeravond in de kerk. Aan de hand van twee van,zijn boeken praat hij over 'kijken'. Hij maakt duidelijk dat naast het technisch kijken ook het onbevangen kijken be staat. Deze drie activiteiten beginnen om 20.00 uur. Van zaterdag 12 juli tot za terdag 2 augustus is er bo vendien dagelijks een ten toonstelling te zien in de Hervormde Kerk. Wim Hofman exposeert illustra ties, tekeningen en schilde rijen. Ook zijn er zeefdruk ken van Burghse kinderen te bezichtigen. De tentoon stelling is, met uitzonde ring van de zondagen, dage lijks geopend van 11.00 tot 16.00 uur. FOTO JOOP VAN HOUDT Het Zoekplaatje in de krant van vorige week vrijdag bleek een lastige opgave. Slechts zes inzendingen kwamen bij de re dactie binnen. De inzenders hadden het wel allemaal bij het rechte eind. Het ging om camping 't Hogezand aan de Zand weg in Sirjansland. Een mevrouw meldde dat zij daar vroe ger als kind met haar ouders heeft gewoond. De cadeaubon van 25 gulden gaat naar Joke Dorst, Leeuwenburg 5 in Oos- terland. Het Zoekplaatje van deze week is een locatie waar mensen terecht kunnen voor de watersport. Wie meent te we ten waar fotograaf Joop van Houdt dit plaatje maakte, kan zijn of haar oplossing per brief of briefkaart opsturen naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. Inzendingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee gedepo neerd worden. Ze moeten uiterlijk woensdag 11 juni binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Wederom heeft hét voorma lig Duivelands raadslid A. Melieste terecht geprotes teerd tegen dreigend onei genlijk gebruik van WVG- geld tijdens een vergadering van de Partij van de Arbeid. Al eerder deed hij dat, toen zo maar 100.000 gulden Wvg- geld werd gebruikt voor een gemeenschapsruimte in zorg- project 'de Saele' in Ooster- land. Wethouder Van der Wekken vindt al vanaf 1 april 1994 bij het ingaan van de Wvg-wet, dat preventief beleid prioriteit is. Daar maakt hij geen geheim van, terwijl zowel de Werkgroep Toegankelijkheidsbevorde ring Schouwen-Duiveland, de Ouderenbonden (Regio raad), de Adviesgroep Wonen Senioren, alsmede de lande lijke Gehandicaptenraad en de Zeeuwse Stichting Gehan dicaptenbeleid zeggen, dat Wvg-geld besteed dient te worden aan de individuele gehandicapte. Zolang de ge handicapte voor individueel vervoer maar 2.000 gulden ontvangt, terwijl dit vóór 1 aprill994 3.200 gulden was, dan is er duidelijk iets mis. Door een zeer zuinig en streng vervoersbeleid zijn er veel gehandicapten die met collectief vervoer niet gebaat zijn, uit de boot gevallen. In heel Schouwen-Duiveland zijn er maar ongeveer zestig gehandicapten die na een zeer strenge keuring in aan merking komen voor indivi dueel vervoer. Kunt u zich de machteloze woede voorstel len van de gehandicapten in Schouwen-Duiveland, die ook lezen van een overschot van drie miljoen Wvg-gul- dens. Deze mensen komen weer noodgedwongen achter de geraniums. Hoe is dit overschot te verklaren als de gemeente ook niet overweegt om over te gaan tot restitutie van eigen bijdragen sinds 1 april 1994. Voor de verkiezin gen werden er allerlei toezeg gingen en beloften gedaan. Ouderen-, gehandicapten-, vrijwilligersbeleid. Tot op heden bestaat er alleen nog een papierenbeleid: Vanaf 1986 ben ik voorzitter geweest van de Werkgroep Toegankelijkheidsbevorde ring Schouwen-Duiveland. Met ingang van 14 mei jongstleden heb ik mijn func tie als voorzitter, mede in sa menspraak met de werk groep neergelegd. Tijdens de Forumdiscussie gehandicap ten is mij gebleken, dat de ar rogantie van de macht .ster ker is dan alle argumenten voor integratie gehandicap ten die ik namens de werk groep mocht aandragen. ZIERIKZEE Joop van den Noord

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5