Platform onder voorwaarden Zeeland voorbeeld bij afzet van mest Politie Zeeland houdt over vorig jaar 2,7 miljoen over Muziek Monumentaal subsidie drie mille Plan in voorbereiding strandwachtbij' nacht AGENDA Klachten over groenbeheer Jongeren en seks Voordracht dorpsraad Politieman vrijgelaten VRIJDAG 6 JUNI 1997 NR 26191 3 Tweeduizend gulden minder ZIERIKZEE - B en w willen het festival Muziek Mo numentaal een garantiesubsidie verstrekken van 3000 gulden. Geadviseerd wordt in overleg te treden met andere organisaties om te komen tot een goede - financiële - afstemming en spreiding. Plattelandstoerisme vergt creativiteit Wim jr. enAnette Kuyper spelen met hun kleinfruit project aan de Stelweg in Ouwerkerk in op de mogelijkheden van platte landstoerisme. (Foto: Marijke Folkertsma) Vrijdag 6 juni De garantiesubsidie van drie mille valt aanmerkelijk la ger uit dan de aanvraag. De ze bedroeg namelijk vijfdui zend gulden. Volgens de toelichting die opgenomen is in de commissiestukken roept de begroting zoals voorgelegd door het bestuur van de stichting Muziek Mo numentaal, nogal wat vraag tekens op. Zo zijn er bijvoor beeld inkomsten beraamd die niet reëel zijn. Verwacht wordt dat er aan toegangs gelden 3500 gulden binnen komt. Veel van de activitei ten tijdens het festival, dat plaats gaat vinden van don derdag 11 tot en met zaterdag 13 september, spelen zich echter in de buitenlucht en in restaurants af. Bovendien zijn de posten techniek, publiciteit en orga nisatie - aan de uitgavekant van de begroting - te hoog op gevoerd, ondanks de onder steuning die het festival dit jaar tegemoet kan zien van Zeeland Nazomerfestival. Als vergelijkingsmateriaal wordt de begroting van 1996 aangevoerd. Wel zijn b en w overtuigd van de bijdrage die het festival levert aan het cultuurtoeris- De bedoeling is in Zeeland een situatie te creëren waar in varkensboeren eerst moe ten aantonen hun mest kwijt te kunnen alvorens zij zich hier kunnen vestigen of kun nen uitbreiden. ,,We moeten ervoor zorgen onze eigen mestbroek op te kunnen hou den," aldus Van Zwieten. De provincie wil hiermee voor komen dat er 'Brabantse toe standen' in Zeeland ont staan. Deze wens van de provincie is echter niet in overeenstem ming met de landelijke wet geving, waarbinnen de boer niet aan grondgebonden pro ductierechten heeft. Om hiervan te kunnen afwijken, hoopt Van Zwieten op de sta tus van experiment. Dit plan ontstond eind vorig jaar tij dens een discussie in de Tweede Kamer, waarop de provincie direct insprong. Wanneer het ministerie van LNV daartoe bereid blijkt én me op Schouwen-Duiveland. Het programma, de onder steuning van Zeeland Nazo merfestival en de inzet van de betrokken vrijwilligers zijn redenen om het festival te steunen. Gekozen is voor eenzelfde subsidie als ook in het voorgaande jaar is ver strekt. Breder In haar subsidieverzoek heeft de stichting kenbaar gemaakt na 1997 breder te willen gaan programmeren en het festival hierdoor een meer eilandelijk karakter te geven. Uitgangspunt van de organisatie is dit in nauw overleg te doen met de orga nisatie van Monumentendag. B en w adviseren nog breder te gaan. Overleg met bijvoor beeld de Stichting Kamer muziek Zeeland en de organi satie van Zeeland Nazomerfestival maakt het eenvoudiger een goede af stemming en spreiding te re aliseren. In haar vergadering van 12 juni buigt de commissie maatschappelijke aangele genheden zich over dit ad vies vanb en w. Het symposium in Nieuwer- kerk was gewijd aan een dis cussie over het rendement van het buitengebied. Een viertal sprekers ging met de zaal in discussie over de eco nomische mogelijkheden van het platteland. Deze dis cussie vormde de afsluiting van de Zeeuwse Dag van.de Landbouw, die beoogt de aandacht te vestigen op de rhaatschappelijk betekenis van de Zeeuwse land- en tuinbouw. H. van der Maas, voorzitter van de LTO-raad Zeeland, legde als erlige van de spre kers veel nadruk op pure landbouw en noemde de Ne derlandse natuurbevlogen- heid een 'onbetaalbaar teken aan de wand'. ,,Voor de na tuur is met de Zeeland Na- tuurmaand een maand uitge trokken. Voor de landbouw slechts een dag," mopperde hij. Het positieve resultaat werd met name veroorzaakt door voorzichtig met het geld om te gaan. Door extra op de uit gaven te letten werd een be drag van 1,5 miljoen gulden op het budget voor voorzie ningen bespaard. Een half miljoen bleef in kas door zes vacatures niet op te vullen. Daarnaast kreeg de Zeeuwse politie 950.000 gulden als ex tra uitkering voor de nood opvang van asielzoekers en een subsidie van zes ton voor een intensivering van het verkeerstoezicht. Eind vorig jaar kreeg de politie Zeeland ook nog een extra bijdrage van 6,5 miljoen gulden toege zegd. Dit bedrag is waar schijnlijk voldoende om de tekorten te dekken van de re organisatie en een deel van de kosten vari de herstructu rering. Ook is het korps ex tra geld toegekend voor het dekken van de extra kosten van de recreatieproblema- tiek. Curatele Dat het Zeeuwse politie korps extra op de centen heeft gelet, heeft te maken met het feit, dat minister H. Dijkstal van Binnenlandse zaken, het korps vorig jaar onder curatele stelde. Dit, nadat het korps er niet in ge slaagd was een sluitende be groting in te dienen. Het ge volg was, dat op financieel gebied de vrijheid beperkt werd. Voor vrijwel alle uit gaven moest immers toe stemming van het ministerie verkrègen worden. De oplopende tekorten van de voorgaande jaren werden vooral veroorzaakt door de hoge personele en materiële kosten. Zo heeft de Zeeuwse politie een relatief oud en dus duur personeelsbestand. De materiële kosten zijn hoog door de geografische si tuatie in de provincie. Het ef ficiënter en effectiever orga niseren van het werk, moet voor de toekomst leiden tot een gezond korps. Uit het jaarverslag blijkt dat de politie in de zomermaan den geconfronteerd wordt met een sterke verhoging van de werkdruk op bepaal de terreinen. De diefstallen van auto's nemen in de maanden mei tot en met au gustus met ruim 76 procent toe. Vernielingen met dertig procent en geweldsmisdrij ven met 55 procent. Het aan tal meldingen van overlast neemt ook zeer sterk toe in de zomermaanden (zeventig ding van A. Wisse-De Maat, concentreerde zich aanvan kelijk vooral op de vraag hoe het beste subsidie kan wor den binnengehaald. Op dat punt was De Koeijer van me ning, dat het in de eerste plaats toch moet gaan om projecten waar de onderne mer zelf achterstaat en die hij ook zonder subsidie zou willen realiseren. Financiële bijdragen van provincie of het rijk in het kader van plattelandstoerisme zijn ui teraard zeer welkom, maar veel groter knelpunt blijken vaak de omslachtige regelge ving en de jarenlange proce dures. ,,Dat zou je mensen ei genlijk niet mogen aandoen," vond J. Verseput, agrarisch ondernemer en ini tiatiefnemer van het festival Zonnemaire Buitengewoon. Wethouder C. Veerhoek was dat volledig met hem eens, procent). De woninginbra ken nemen daarentegen 's zo mers af met dertig procent. Wat het aantal woninginbra ken betreft is de doelstelling van vorig jaar, een daling tot een aantal van 1.820, niet ge haald. Het aantal steeg tot 2.018. Er werden 141 ver dachten aangehouden, waar van er 95 achter de tralies verdwenen. Vorig jaar werden 2.924 aan giftes van fietsendiefstal ge daan. Er werden 367 auto's gestolen in Zeeland. Dat zijn er 52 meer dan in 1995. Er zijn 144 auto's teruggevonden. Voor deze diefstallen zijn 46 verdachten aangehouden van wie er 36 in verzekering zijn gesteld. Het aantal dief stallen uit auto's daalde vo rig jaar licht (van 2.346 naar 1.069) ten opzichte van 1995. Het aantal geconstateerde drugsdelicten nam toe van 506 in 1995 tot 526 in 1996. Vo2*ig jaar werden ruim 63.000 processen-verbaal op gemaakt voor snelheidsover tredingen. Dat is twintig procent meer dan in 1995. Het aantal processen-ver baal voor het rijden onder in vloed was vorig jaar 842. Dat is bijna evenveel als in 1995: 837. Ruim 5.200 mensen wer den bekeurd wegens ver- keersgevaarlijk gedrag, waaronder het rijden door rood, het niet voldoende rechts houden en inhalen. SEROOSKERKE - De ge meente Schouwen-Duive land krijgt heel veel klach ten over het ecologisch groenbeheer. Bij vrijwel elk kernbezoek van het college van b en w uit de bevolking haar ongenoegen over de hui dige situatie van het groen beheer. Dit deelde wethouder G. van de Velde-De Wilde(VVD) mee tijdens het bezoek aan de kern Serooskerke. Ook daar werden dit soort klachten ge uit. Van de Velde zelf liet weten persoonlijk niet zo'n voor stander te zijn van het ecolo gisch groenbeheer door mid del van branden en borstelen. Door deze behan deling blijkt de bestrating vaak te barsten en het ecolo gisch leven op een diepte van vijf tot zes centimeter sterft af, volgens de wethouder. Zelf is zij van mening, dat be perkt gebruik van gewasbe schermingsmiddelen in som mige gevallen beter is. maar de schuld ervan ligt volgens de wethouder lang niet altijd bij de gemeente. Hij verwees naar de door de provincie bedachte zonering, waardoor het ene initiatief wel en het andere niet geho noreerd kan worden. Veer hoek was in dit verband blij met de toezegging die gede puteerde J. van Zwieten deze week deed ten aanzien wat meer flexibiliteit in dezen. Status ,,Wie subsidie ontvangt, krijgt daarmee ook status," constateerde Verseput op grond van eigen praktijker varing in een toelichting eer der op deze avond. Dat initia tieven daar inderdaad vaak op worden beoordeeld bleek later tijdens de forumdiscus sie. Provinciaal ambtenaar Does drong aan op vorming van een platform omdat Schouwen-Duiveland achter blijft in subsidie-aanvragen voor plattelandstoerisme. ,,Maar dat wil niet zeggen dat er niks gebeurt," voerde Verseput aan en hij voegde er een brede opsomming van ac tiviteiten aan toe. De Koeijer onderstreepte dat nog met de mededeling dat er voor de sluitingsdatum van 1 juli een pakket aanvragen met veer tien onderwerpen de deur uitgaat. Het initiatief van de groene instituten tot oprichting van een platform kreeg ten slotte het voordeel van de twijfel in de hoop dat er inderdaad een stimulerende werking van uit kan gaan. Illustratief voor creatieve initiatieven op het gebied van plattelandstoerisme wa ren tijdens het eerste gedeel te van de werkconferentie de inleidingen door drie agrari sche ondernemers van Schouwen-Duiveland. W. Kuyper jr. gaf een toelich ting op zijn kleinfruit project De Stelle in Ouwerkerk met daaraan gekoppeld de bouw van een jamkeuken. Me vrouw G. Mol ging in op de meerwaarde van streekpro ducten en Verseput gaf op grond van eigen ervaringen met Zonnemaire Buitenge woon een tiental adviezen. ZIERIKZEE - In de maand juni besteedt het Jongeren Advies en Informatie Bu reau (JAIB) speciale aan dacht aan het onderwerp seksualiteit. Jongeren die iets te vragen hebben over sex of er gewoon eens over willen praten kun nen bij het JAIB langsko men. Met allerlei soorten vragen - ook als het niet om seks gaat - kunnen mensen bij het bureau terecht. Het JAIB, gevestigd op Kerkhof NZ 8 in het gebouw de Drie hoek in Zierikzee, is tot en met juli geopend op dinsdag, woensdag en donderdag van 13.30 tot 17.00 uur en donder dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Bellen kan ook via tele foonnummer: 420664. ZIERIKZEE - De commissie Maatschappelijke Aangele genheden (MA) wordt advies gevraagd over de voordracht voor de benoeming van enke le nieuwe leden in de dorps raden van Dreischor en Zon nemaire. Dit onderwerp komt aan de orde in de openbare vergade ring van de commissie MA op maandag 9 juni in theater Mondragon, aanvang 19.30 uur. Voorgesteld wordt J. van de Velde als vertegenwoordiger jeugd te benoemen in de dorpsraad Dreischor en C. van de Graaf-GIuvers als on afhankelijk lid en J. K. Goe- mans als vertegenwoordiger vanuit het overig sociaal-cul tureel werk te benoemen in de dorpsraad Zonnemaire. MIDDELBURG Dc 51-jari- ge Zeeuwse politieman die maandag werd aangehouden op verdenking van een ze denmisdrijf is gistermiddag in vrijheid gesteld. Tegen hem was door iemand van buiten het korps een klacht ingediend. Volgens de politie waren er geen gron den om hem langer vast te houden. Do rijksrecherche zal het onderzoek afronden en het proces-verbaal aan de officier van justitie in Mid delburg zenden. De man blijft geschorst. Zierikzee Bandjesbal volksdansver eniging Nehalennia. Drie hoek. 19.30 uur. Dreischor Muziekvereniging Crescen do haalt oud papier op in dorp en polder. 18.30 uur. Zaterdag 7 juni Zierikzee Gebedswandeling door Poortambacht. Start om 13.30 uur op het Haringvlietplein. Vijfentwintigjarig jubileum feest Onderdak; optreden clownsduo Appie en Flap- pie. Onderdak. 14.00 uur. Optreden troubadour Piet Brakman, bal na. Onderdak. 20.00 uur. Veiling kunstwerken Zeeuwse kunstenaars. De Vierschaar. 15.00 uur. Interkerkelijke zomerzang- avond. Grote Kerk. 19.30 uur. Alternative Night met Celestial Season en Shinukara. Brogum. 22.00 uur. Westerschouwen Dansshow Demogyjada in Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen. 19.00 uur. Brouwershaven Ophalen van oud papier in de kern Brouwershaven. Vanaf 9.00 uur. Fancy-fair peuterspeelzaal De Blokkendoos, Haven NZ. 13.00-17.00 uur. Zonnemaire Theatersportgroep Kiekie- res speelt 'Medea', Kijkuitse strandje nabij boerderij 'Kijkuit', 20.30 uur. Dreischor Jaarlijkse donateursdag Stichting Vrienden van het Streek- en Landbouwmuse um Schouwen-Duiveland. Museum Goemanszorg. 16.00 uur. Nieuwerkerk Kledinginzameling in de voormalige gemeente Duive- land. Vanaf 09.00 uur. Ouwerkerk Wandeltocht sportvereni ging Ouwerkerk. 5, 8 en 15 km. 19.00 uur. Bruinisse Fancyfair CJV in en om het clubgebouw aan de Molen straat van 13.00 tot 16.00 uur. Zondag 8 juni Zierikzee Optreden koor Together uit Nieuwerkerk. Gereformeer de kerk. 18.30 uur. Burgh Kerkdienst rondom De Klei ne Prins in de Hervormde Kerk. 10.00 uur. Maandag 9 juni Zierikzee Wandeldriedaagse voor senioren vanuit Zierikzee. Vergadering Commissie Maatschappelijke Aangele genheden, Theater Mondra gon. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Collecte Anjerfonds door Nu met Hope en Witte van Haemstede. Dinsdag 10 juni Zierikzee Vergadering raads commissie economische za ken in Theater Mondragon. 19.30 uur. Dreischor Vergadering dorpsraad in het dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 11 juni Brouwershaven Bingo in de recreatiezaal Poortershof. 14.00 uur. Donderdag 12 juni Brouwershaven Vergadering Commissie Maatschappelijke Aangelegenheden, Stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 13 juni Zierikzee Start cursus babymassage. Wijkgebouw Oosterschelde Thuiszorg. 09.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Uitvoering door paviljoenhouders BROUWERSHAVEN - De gezamenlijke pavil joenhouders op het strand in de Westhoek van Schouwen-Duiveland werken aan een plan om te komen tot een strandwacht in de nachtelijke uren. Dat is het resultaat van het overleg binnen de project groep 'strandtoezicht'. In deze groep hebben onder meer zitting rijkswater staat, politie, staatsbosbe heer, strandreddingsbri- gade, strandpaviljoenhouders, bestuursondersteuning en een vertegenwoordiging van de afdeling grondge biedzaken van de gemeente Schou wen-Dui veland Burgemeester J. Assel- bergs benadrukte maan dagavond in de vergade ring van de commissie Algemene Interne Zaken de noodzaak van een strand wacht tijdens de nacht, ge zien de grote schadeposten ten gevolge van vandalis me. Het is de bedoeling dat de belanghebbende paviljoen houders met een plan ko men tot gestructureerd toe zicht eventueel met inschakeling van een exter ne organisatie. De burgemeester achtte het niet ondenkbaar dat de pa viljoenhouders daarvoor gedeeltelijk een beroep doen op financiële steun van de gemeente. Enquêtes Voor het opzetten van en quêtes onder de bewoners en eventueel de toeristen betreffende hun gevoelens van onveiligheid is een be roep gedaan~op de Katho lieke Universiteit Brabant (KUB). Schouwen-Duive land viste in dit opzicht echter achter het net toen bleek dat de gemeente Goes net iets eerder een verge lijkbaar verzoek tot de KUB had gericht. Opsteller van de voort gangsrapportage van het integraal veiligheidsbeleid B. Vorster deelde maandag avond mede, dat nu een ver zoek is gericht tot de Hoge school Zeeland. Mogelijk dat één of meerdere leerlin gen vanuit dit onderwijsin stituut voor het uitvoeren van de enquêtes kunnen worden ingezet, NIEUWERKERK - Gedeputeerde J. van Zwieten kent het regionale experiment met betrekking tot grondgebonden afzetrechten van mest een belang rijke landelijk voorbeeldfunctie toe. Hij gaf tijdens het Land- wanneer het juridisch haal- bouwsymposium deze week baar is, krijgt Zeeland demo- in Nieuwerkerk, aan veel gelijkheid af te wijken van vertrouwen te hebben in de de landelijke gang van zaken doorgang van dit experi- onder de noemer van een re- ment. gio-specifiek experiment. BURGH-HAAMSTEDE - Er is niet per se een plat form nodig om plattelandstoerisme op Schouwen- Duiveland tot een succes te maken. Het platform komt er wel maar aan het functioneren ervan stellen de betrokken ondernemers strenge voorwaarden. Tenslotte zijn er ook zonder zo'n overleggroep in de ze regio al heel wat zaken tot stand gekomen. Deze conclusies levei'de de werkconferentie platte landstoerisme donderdag avond in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamste de op. Initiatief daartoe kwam van drie groene insti tuten: Groen College Goes, SBI-Centrum Platteland Zeeland in Aardenburg en IPC Plant in Schoondijke. Deze groene instituten heb ben zich opgeworpen coördi nerend en.ondersteunend op te treden in de diverse regio's •in Zeeland om,, een zo hoog mogelijk rendement te ver krijgen uit het project platte landstoerisme. Dat gebeurt in de eerste plaats met het oprichten van platforms. De drie groene instituten stellén daar gezamenlijk 13.500 gul den per regio voor beschik baar en de provincie voegt daar eenzelfde bedrag aan toe. Het belang van bundeling van belangen in een platform werd zeer bepleit door pro vinciaal ambtenaar C. van der Does, maar nauw betrpkrv ken agrarische ondernemers' op Schouwen-Duiveland stelden daar nogal wat scep sis tegenover. „Wij wonen hier niet op de maan. Het is niet zo dat wij niks willen en niks kunnen," sprak P. de Koeijer, voorzitter van Agra risch Schouwen-Duiveland en zelf actièf ondernemer. Een platform zou onder be paalde voorwaarden, vol gens hem, misschien goed werk kunnen doen. Maar dan moet het geen logge verga- dergroep worden, niet in be oordelende zin optreden en zeker geen personeel in dienst hebben. ,,Laat het geld alsjeblieft ten goede ko men aan de uiteindelijke re geling zelf," bepleitte De Koeijer. Subsidie De forumdiscussie, onder lei- Meevallers en zuinigheid oorzaak positief resultaat MIDDELBURG - De politie Zeeland, die de laatste jaren te kampen heeft met financiële problemen, heeft vorig jaar 2,7 miljoen gulden overgehouden. Vooraf werd een tekort begroot van 1,1 miljoen gul den. Dat blijkt uit het Jaarverslag 1996.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3