Serooskerke hecht aan strandje Serooskerke hecht aan sfe Raadsleden treden terug uit besturen 'Het is schitterend dat dit allemaal in Dreischor kan' Drie wijze mannen voor conflict zomerwoningen Kokkel krijgt drie mille Schouwse genealogen bijeen in stadhuis Bruinvis Roy in Waterland Dodelijk ongeval Man raakt bekneld door pijp Statenfractie PvdA bezoekt gemeente DONDERDAG 5 JUNI 1997 NR 26190 3 Verhoging erfpachtscanon Renesse RENESSE - Drie wijze mannen moeten het conflict tussen de pachters van de Oostenrijkse zomerwo ningen in Renesse en de Stichting Renesse oplossen. Donderdag 5 juni Wat gebeurt er met schoolgebouw na sluiting? Een vertrouwd beeld in Serooskerke dat straks tot het verleden behoort. Directeur H. Schreurs onderwijst één van zijn leer lingen. (Foto: Marieke Mandemaker) SEROOSKERKE - De inwoners van Serooskerke willen graag het strandje aan de Schelphoek terug. Wethouder C. Veerhoek zei die boodschap begrepen te hebben en mee te zullen nemen naar de besprekin gen met Staatsbosbeheer over de herinrichting van dit gebied. Voor de Stichting Renesse wordt dat P. de Boorder, ont eigeningsadvocaat van het advocatenbureau Nauta/Dutil, dezelfde jurist die ook de statutenwijziging van de stichting heeft voor bereid. De pachters hebben mr. Jager aangewezen als hun deskundige. Bedoeling is dat beide advo caten een derde, onafhanke lijke deskundige aanwijzen. De drie 'wijze mannen' moe ten te zijner tijd een bindend advies opstellen. De pachters zijn het niet eens met de forse verhoging van de erfpacht scanons die zij sinds vorig jaar moeten betalen. Dan is er nog de kwestie van de verkoop van de zomerwo ningen. Volgens de kanton rechter hebben de huurders van de huizen recht op huur- bescherming. In hoger be roep haalde de stichting ech ter haar gelijk, waarop de pachters in cassatie gingen bij de Hoge Raad. De advocaat van de stichting heeft zijn cliënt laten weten dat hij in het tweede kwar taal van 1998 - het kan ook wat eerder worden - zijn spullen gereed heeft voor de finale strijd in Den Haag. Twintig van de 63 pachters hebben echter inmiddels te kennen gegeven dat zij hun perceel willen kopen. Huurverhoging De huurders van de Oosten rijkse woningen wacht een huurverhoging van vijf pro cent. Het gaat om een trend matige verhoging die voor permanente bewoners op 1 juli en voor tijdelijke (va- kantie-)huurders per 1 janu ari ingaat. Eén huurder - die niet in cas satie gaat - weigert huur te betalen. Een ander heeft in middels na aanschrijving door de stichting betaald, in clusief rente. De overige huurweigeraars en de stich ting wachten de uitspraak in cassatie af. Pacht voor de grond wordt door iedereen betaald. Volgens stichtings directeur D. Kooman ligt de nieuwe huur op zestig pro cent van de maximaal te be rekenen huurprijs. „Voor die herinrichting heeft Staatsbosbeheer ons nodig bij bestemmingsplan wijzigingen, dus in dat op zicht zouden wij als gemeen te voorwaarden kunnen stellen ten aanzien van het strandje," aldus de wethou der woensdagavond tijdens het bezoek van een deel van het college aan Serooskerke. De bewoners voelen zich een beetje van het kastje naar de muur gestuurd tussen Rijks waterstaat en Staatsbosbe heer. J. Geleijnse, aanwezig als WD-fractievoorzitter, gaf als medewerker van Rijkswaterstaat dienstkring Van Zwieten mocht de eerste vlag in top hijsen. Het was die van de Zeeland Natuur- maand, waar Dreischor Bloe mendorp fier in meedraait. Er zouden nog vier vlaggen volgen; die van Schouwen- Duiveland, Dreischor, Zee land en Groei en Bloei. Die vlaggen spelen in Dreischor echter maar een bijrol. Het gaat om de bloemen en die zijn er deze maand volop te zien in het ringdorp. Nog niet in hun volle pracht, zoals de landelijk voorzitter van Groei en Bloei T. Koek, opmerkte. Maar dat geeft volgens hem helemaal niets, want dan is er tenminste een reden om terug te komen. En terugkomen zal Koek, zo ver zekerde hij de vele aanwezi-* Deltakust een toelichting op het beleid ten aanzien van de werkhaven, die in 1966 ten behoeve van de Deltawerken werd aangelegd. Rijkswater staat heeft ten aanzien van het strandje echter geen ver plichtingen; dat valt onder beheer van Staatsbosbeheer. „Die hebben er nu stenen neergegooid gewoon om ons te pesten," luidde een reactie daarop vanuit de zaal. Wethouder Veerhoek liet we ten, dat Staatsbosbeheer be paalde plannen heeft voor dagrecreatieve voorzienin gen eri hij zag als gemeente wel mogelijkheid daar voor gen. Als het even' kan iedere maand. „En ik zal mensen meeslepen. Want wat u te bieden heeft strooit u royaal naar ons uit. Het is schitte rend dat dit allemaal in Drei schor kan," sprak hij de Dreistenaren toe. Tijdens de afsluitende rond rit door het dorp kon ieder een met eigen ogen aanschou wen waar hij op doelde. Vlasornamenten sieren vele gevels. Bloemenperkjes lig gen er prachtig bij. De stoe pen en gevels aan de Ring puilen uit van de bloemen. Rond de kerk zijn speciale perken aangelegd en in de kerk prijken fraaie bloem stukken. De schoolkinderen hebben speciale tuintjes aan gelegd. En de tuin van Goe- waarden ten behoeve van het strandje aan te koppelen. Schoolgebouw De bewoners toonden zich ook belangstellend naar de bestemming van het school gebouw straks na de slui ting. Wethouder D. van der Wekken gaf aan dat het ge bouw wellicht verkocht gaat worden. Het bijgebouwtje zal waarschijnlijk naar een andere locatie in de gemeen te worden verplaatst en voor gebruik van de inventaris komen in eerste instantie de scholen in Noordwelle ('t Mêêtje) en in Haamstede (De Kirreweie) in aanmerking. De speeltoestellen zullen in overleg met het bestuur van de Dorpsgemeenschap Se rooskerke een bestemming krijgen. „Zet ze maar op de groenstrook bij de Huis- manszorg heeft een speciale beurt gehad. Niet voor niets was Van Zwieten zeer te spreken over de inzet van de bevolking van Dreischor. Deze bepalen volgens hem de vitaliteit en leefbaarheid van een dorp. „Met het alsmaar bijbouwen van woningen lukt dat niet," aldus de gedeputeerde. Offensief Met het Bloemendorp Drei schor speelt Groei en Bloei, samen met de inwoners van Dreischor, volgens Van Zwieten op een geweldige manier in op plattelandsver nieuwing. Deze term gaat immers niet alleen op voor boeren, maar zeker ook voor de plattelandskernen, ver klaarde hij. „Je moet daar offensief mee bezig zijn. Zo als dat in Dreischor gebeurt is een felicitatie waard. En ik spreek de hoop uit, dat het niet de laatste keer is, dat u dit doet." Lovende woorden in de rich- meet," luidde een suggestie vanuit de zaal. Wethouder G. van de Velde- De Wilde trachtte ongerust heid over de ontwikkelingen bij de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg weg te nemen met een uitleg over de voor belastingslaag om de stort plaats stabiel te laten inklin ken. Daarvoor zijn slakken met een hoog zoutgehalte ge bruikt. Het uitkristalliseren van dat zout heeft geen nade lige gevolgen voor de volks gezondheid, maar de hoge zoutconcentratie is wel oor zaak van het afsterven van de bomen aldaar. Rooien en nieuwe aanplant kan pas na definitieve afdekking van de stortplaats plaatsvinden. Evenals elders kwam ook in Serooskerke de hoge heffing van het reinigingsrecht aan de orde, waarop wethouder ting van de inwoners en Groei en Bloei waren er ook van burgemeester J. Assel- bergs, die daarbij overigens ook het Streek- en land bouwmuseum Goemanszorg, de openbare basisschool en de kerk betrok. Ook zij heb ben hun beste beentje voor gezet in het brengen van een bloemenhulde. In de woor den van Asselbergs is Drei schor een maand lang de tuin van Schouwen-Duiveland. Hij onderstreepte dat met de eerste vier regels uit het Zeeuwse volkslied: 'Geen dierder plek voor ons op aard, Geen oord ter wereld meer ons waard, Dan, waar beschermd door dijk en duin, Ons toelacht veld en bosch en tuin. Maar hoe mooi de tuinen en gevels in Dreischor ook zijn. De mooiste bloemetjes wa ren gisteravond toch de jon ge Dreisterse meisjes, die op het liedje 'De mooiste bloe men' van Annie M. G. Sch midt een dansje uitvoerden. 'Met lijf en ziel: goed Zeeuwsch goed rond'. NEELTJE JANS - Bruinvis Roy arriveert vandaag, don derdag in Waterland Neeltje Jans bij het dolfijnenop- vang- en researchcentrum. Roy wordt vanuit het Dolfi narium Harderwijk naar Zeeland gebracht per auto, waarin het dier tijdens de reis goed nat gehouden wordt. Roy gaat op Neeltje Jans Marco vergezellen, de bruin vis die al op 1 mei in het cen trum werd uitgezet. Marco en Roy verbleven vorig jaar ook al in het centrum op Neeltje Jans, waar zij wer den voorbereid op hun vrijla ting in de Noordzee. De twee bruinvissen bleken echter nog onvoldoende in staat voor hun eigen voedsel te zorgen. Daarom werden ze eind oktober vorig jaar te ruggebracht naar het Dolfi narium in Harderwijk, waar ze gedurende de winter maanden werden verzorgd. De komende maanden zal op nieuw worden geprobeerd Marco en Roy te laten wen nen aan een leven in open zee. Ze kunnen worden losge laten zodra hun jachtinstinct genoeg ontwikkeld is om zelf voldoende vis vangen. Van de Velde weer uitleg gaf over de oorzaken. Dit keer voegde zij er bovendien aan toe niet te kunnen beloven, dat de heffing volgend jaar niet weer verhoogd zal wor den. Snelheid Het verkeer maakt vaak ge bruik van de kern Seroosker ke als sluiproute tussen Brouwershaven en Renesse. Veel inwoners hebben moei te met de snelheid van som mige weggebruikers. Wet houder Veerhoek zegde toe een en ander te onderzoeken en te zijner tijd met adequate oplossingen te komen. „Die kun je in één middagje tref fen," meende één der aanwe zigen: „Een 30 km-bord en vier paaltjes in de grond, zo dat ze helemaal rond de kerk moeten rijden." De commo tie, die deze opmerking in de zaal te weeg bracht, greep Veerhoek meteen aan om te illustreren, dat de oplossing voor de één, het probleem voor de ander betekent. „Wij willen de zaken liever inte graal bekijken voordat we met oplossingen komen," al dus de wethouder. Herstructurering Op een vraag over plannen voor herstructurering van de N59 en de N57 verwees Veer hoek naar een onderzoek door Rijkswaterstaat. Hij verwacht dat de herstructu rering binnen een tijdsbe stek van ongeveer zeven jaar gerealiseerd zal zijn. Eerst volgende stappen zijn de plaatsing op de zogenaamde MIT-lijst (Meerjarige Inves teringen Transportwegen) en het opstarten van tracéweg- procedures. Wethouder P. Berrevoets- Ringelberg adviseerde een woordvoerster van de be- jaardensoos gewoon door te gaan met de activiteiten in het nieuwe seizoen, ondanks dat de gemeente pas op 16 de cember een besluit zal nemen over de subsidies in de wel zijnssector. Zij verwacht ten aanzien'van dit soort activi teiten-in de kleine kernen geen drastische wijzigingen. NIEUWVLIET - Op de Nieuwvlietseweg in Nieuw- vliet, gemeente Oostburg, vond woensdag rond 18.00 uur een dodelijk ongeval plaats. Het slachtoffer is de 66-jarige C. van Inthout uit Leuven. Het slachtoffer werd bij het oversteken van de rijbaan aangereden door een perso nenauto. De auto werd be stuurd door een 49-jarige man uit Groede. De man overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Hij verbleef tijdelijk in Nieuwvliet. De politie stelt een nader onder zoek in. ZIERIKZEE - Een 33-jarige man is gistermorgen bij werkzaamheden op een be drijf aan de Deltastraat in Zierikzee bekneld geraakt tussen een vijf ton zware pijp en een object dat op het ter rein stond. Hij is overge bracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. De pijp hing in de takels van een loopkraan. Bij het ver plaatsen week de lading af van de route. De pijp raakte de man. Deze werd met letsel in de buikstreek overge bracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. De Arbeidsinspec tie heeft het ongeval in on derzoek. ZIERIKZEE - De Statenfrac tie van de PvdA-Zccland brengt vrijdag 6 juni vanaf 10.00 uur een werkbezoek aan de gemeente Schouwen- Duiveland. Naast de gemeentelijke her indeling wordt aandacht be steed aan het ontwerp- streekplan, de bedrijventerreinen en recre atie en toerisme in relatie tot de Grevelingen en de Ooster- schelde. Verder staat een be zoek aan het Transferium op het programma en vindt een gesprek plaats met de PvdA- gemeenteraadsfractie. Zierikzee Regionale bijeenkomst ama teur-genealogen in het stad huis. 19.00 uur. Vrijdag 6 juni Zierikzee Statenfractie PvdA brengt werkbezoek aan gemeente. Vanaf 10.00 uur. Bandjesbal volksdansver eniging Nehalennia. Drie hoek. 19.30 uur. Dreischor Muziekvereniging Crescen do haalt oud papier op in dorp en polder. 18.30 uur. Zaterdag 7 juni Zierikzee Gebedswandeling door Poortambacht. Start om 13.30 uur op het Haringvlietplein. Vijfentwintigjarig jubileum feest Onderdak; optreden clownsduo Appie en Flap- pie. Onderdak. 14.00 uur. Optreden troubadour Piet Brakman, bal na. Onderdak. 20.00 uur. Veiling kunstwerken Zeeuwse kunstenaars. De Vierschaar. 15.00 uur. Interkerkelijke zomerzang- avond. Grote Kerk. 19.30 uur. Alternative Night met Celestial Season en Shinukara. Brogum. 22.00 uur. Westerschouwen Dansshow Demogyjada in Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen. 19.00 uur. Brouwershaven Ophalen van oud papier in de kern Brouwershaven. Vanaf 9.00 uur. Fancy-fair peuterspeelzaal De Blokkendoos, Haven NZ. 13.00-17.00 uur. Zonnemaire Theatersportgroep Kiekie- res speelt 'Medea', Kijkuitse strandje nabij boerderij 'Kijkuit', 20.30 uur. Dreischor Jaarlij kse donateurs dag Stichting Vrienden van het Streek- en Landbouwmuse um Schouwen-Duiveland. Museum Goemanszorg. 16.00 uur. Nieuwerkerk Kledinginzameling in de voormalige gemeente Duive- land. Vanaf 09.00 uur. Ouwerkerk Wandeltocht sportvereni ging Ouwerkerk. 5, 8 en 15 km; 19.00 uur. Bruinisse Fancyfair CJV in en om het clubgebouw aan de Molen straat van 13.00 tot 16.00 uur. Zondag 8 juni Zierikzee Optreden koor Together uit Nieuwerkerk. Gereformeer de kerk. 18.30 uur. Burgh Kerkdienst rondom De Klei ne Prins in de Hervormde Kerk. 10.00 uur. Maandag 9 juni Zierikzee Wandeldriedaagse voor senioren vanuit Zierikzee. Vergadering Commissie Maatschappelijke Aangele genheden, Theater Mondra- gon. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Collecte Anjerfonds door Nu met Hope en Witte van Haemstede. Dinsdag 10 juni Zierikzee Vergadering raads commissie economische za ken in Theater Mondragon. 19.30 uur. Dreischor Vergadering dorpsraad in het dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 11 juni Kerkwerve Afsluiting seizoen NCVB. Dorpshuis. 19.45 uur. Donderdag 12 juni Brouwershaven Vergadering Commissie Maatschappelijke Aangelegenheden, Stadhuis, 19.30 uur. Vrijdag 13juni Zierikzee Start cursus babymassage. Wijkgebouw Oosterschelde Thuiszorg. 09.00 uur. Collecte door Kunst Eer voor het Prins Bernard- fonds. ZIERIKZEE - Ter voorkoming van 'dubbele petten problematiek' komt het college van b en w van Schouwen-Duiveland met het voorstel om gemeen telijke vertegenwoordigers zoveel mogelijk te laten terugtreden uit besturen van instellingen. De commissie Algemene In terne Zaken heeft - met enke- le kanttekeningen - een posi tief advies uitgebracht over dit voorstel. De betrokken instellingen zullen nader worden geïnformeerd. De be handeling in de vakcommis sies met meespreekrecht voor die instellingen vindt plaats in de juli-vergaderin- gen. Met dit voorstel geeft het col lege gehoor aan een verzoek van de fractie van D66 bin nen de voormalige gemeente Zierikzee. Gevraagd werd de bestuursstructuren kritisch te bekijken en daar waar no dig aan te passen. Naast de praktische argumenten wees D66 op de inhoudelijke reden om de directe bestuurlijke participatie van gemeente raadsleden in de door de ge meente gesubsidieerde in stellingen te beëindigen. Aanpassing Op basis van een inventari satie van 64 instellingen komt het college met een voorstel om de gemeentelij ke vertegenwoordigers uit dertig daarvan te laten te rugtreden. Een kleine aanpassing daar op adviseert de commissie AIZ ten aanzien van de Raad voor Maatschappelijke reke ning en verantwoording Stichting Oosterschelde zie kenhuizen. Dit betreft eerder een maatschappelijk klank bord dan een bestuur. Een ge meentelijke vertegenwoor diging daarin wordt wel van belang geacht. Na harmonisatie meer duidelijkheid SCHARENDIJKE - Peuterspeelzaal De Kokkel in Scharendijke krijgt als het aan b en w ligt een een malige extra exploitatiesubsidie van ruim 3000 gul den. Geld om meubilair en materialen te bekosti gen, krijgt De Kokkel niet. Het bestuur van de Scharen- dijkse peuterspeelzaal dien de eerder een aanvraag in voor een aanvullende bijdra ge voor 1997 van 4370 gulden. Dit bedrag is volgens het be stuur benodigd om de begro ting sluitend te krijgen én om nieuwe meubeltjes (tafels en stoelen) en speelgoed te kunnen aanschaffen. Voor deze laatste wens is 1300 gul den begroot. Het college van b en w is be reid het negatieve exploita tieresultaat, dat het gevolg is van een stijging van de (per soneelskosten, met een een malige toekenning van 3070 gulden te dekken. Eenmalig, omdat het streven is voor het volgende begrotingsjaar een begin te maken met harmo nisatie van de subsidie grondslagen voor alle peu terspeelzalen in de regio. Deze zelfde reden speelt ook een rol in de afwijzing van extra middelen. Vervanging en aanschaf van meubilair en overig materiaal zal in een later stadium, na een inven tarisatie van alle speelzalen, in zijn totaliteit worden be zien. Onvoorzien De drieduizend gulden moet worden ondergebracht bij de post onvoorzien. De commis sie maatschappelijke aange legenheden brengt advies uit over dit bedrag tijdens de vergadering op maandag 9 juni. ZIERIKZEE - Amateur-genealogen op Schouwen- Duiveland zijn van plan twee tot drie keer per jaar informeel bijeen te komen. De eerste bijeenkomst vindt vandaag, donderdag, plaats in het stadhuis van Zierikzee. Initiatiefnemer voor deze ge nealogen-ontmoeting is J. Bootsma uit Scharendijke. In de afgelopen jaren heeft hij regelmatig ervaren dat genealogieliefhebbers, men sen die zich bezig houden met het onderzoeken van familie geschiedenis. het prettig vin den mede-hobbyisten te ont moeten en onderling ervaringen uit te wisselen. Omdat niet iedereen de be hoefte heeft lid te worden van een vereniging én omdat sommige genealogen graag dicht in de buurt blijven, lan ceerde hij het plan voor een onderlinge ontmoeting in ei gen regio. Mensen, al dan niet lid van een genealogi sche vereniging, die zich be zig houden met stamboomon derzoek. zijn op deze informele bijeenkomst wel kom. De bijeenkomst duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Gedeputeerde opent Dreischor Bloemendorp DREISCHOR - Aan de rand van het dorp is Drei schor sinds gisteren vijf vlaggen rijker. In het mid den wappert die van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde Deze vereniging, in de volksmond heter bekend als Groei en Bloei, viert dit jaar haar 125-jarig bestaan. In dit kader is Dreischor een maand lang Bloemendorp. Gisteravond ver richtte gedeputeerde J. van Zwieten de opening. Als bloemen verkleed, verzorgden de meisjes van Dreischor een optreden bij de openingsplechtig heid van Dreischor Bloemendorp (Foto: Marijke Folkerstma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3