Regelgeving boeren te streng Strenge eisen Straatweg Sanering in volle gang Kuzee wint concours Witte van Haemstede Jaeger of flodders? Speeltuintje sportcentrum KERKBERICHTEN J. Roukema raadsnestor Deze week nieuwe regels parkeren Grevelingendam DINSDAG 3 JUN11997 NR 26189 Plattelandsvernieuwing inzet landbouwsymposium NIEUWERKERK - Creatiever omgaan met platte landsvernieuwing. Dat is de visie die wethouder C. Veerhoek en gedeputeerde J. van Zwieten op het Landbouwsymposium, gisteren in Nieuwerkerk, ventileerden over de economische mogelijkheden van het buitengebied. H. van der Maas, voorzitter van de LTO-raad Zeeland, ziet meer heil in een ge zonde landbouw en bekritiseert de regelgeving waar boeren tegenaan lopen. Veerhoek pleit even eens voor meer ruimte tot aanpassing. Van der Maas zette nadruk kelijk vraagtekens bij de po sitie van de Nederlandse landbouw en waarschuwde ervoor de concurrentieposi tie van de boeren niet te veel te verzwakken. In landen als Frankrijk en de Verenigde Staten, zo gaf hij aan, staat het buitengebied daadwer kelijk voor landbouw en worden de boeren door over heden veel meer gesteund. De LTO-voorzitter gelooft niet dat er voor toepassingen als het boerderijtoerisme en het agrarisch landschapsbe heer een rol in de economie is weggelegd. ,,De kern moet zijn een economisch rende rende landbouw. Boerderij toerisme enzovoorts kan wel een neveninkomen opleve ren, maar het- is geen oplos sing," zo zette hij zijn stand punt uiteen. De twee aanwezige Zeeuwse politici en de vierde spreker, hoogleraar rurale sociologie aan de Landbouwuniversi teit in Wageningen J. van der Ploeg, spraken zich positief uit over het proces van plat telandsvernieuwing. Laatst genoemde benadrukte de noodzaak voor boeren om op de ontwikkelingen te antici peren. ,,Of de landbouw speelt actief in op deze maat schappelijke behoefte en ver nieuwt of iemand anders zal het doen, zoals bijvoorbeeld de rijksoverheid. Door het zelf te doen, voorkom je dat het rendement van het rijke buitengebied wegvloeit." Van der Ploeg becijferde een toegevoegde waarde van 440 miljoen als gevolg van de ex tra activiteiten op. dit mo ment, wat in de loop der ja ren nog verder zal groeien tot 1,2 miljard. Daarnaast wees hij op de gevolgen voor de ge hele streek, want ook de on dernemers in de kernen heb ben profijt van de vernieuwingen die plaats vinden in het buitengebied. Wel gaf hij aan dat het om multifunctionaliteit gaat. De voedselproductie staat pri- Kapitaal Veerhoek toonde zich onom wonden voorstander van het bediscussieerde concept. ,,Wat is er nou mis als je pro beert je kapitaal zo goed mo gelijk rendabel te maken. En waarom zou je je kapitaal niet anders gaan gebruiken als dat het resultaat is?," al dus de wethouder. Tegelij kertijd steunde hij Van der Maas in zijn standpunt over regelgeving. Want, zo beves tigde hij: ,,Het is meer regel maat dan uitzondering dat agrariërs iets niet kunnen, wat ze wel willen." Hij vroeg zich af of het koersenbeleid niet juist meer faciliteiten Op het podium staat A. Wisse het Nieuwerkerk.se dorpshuis. zou moeten scheppen. Van Zwieten erkende dat het zo- neringsbeleid nog geen even wichtig geheel is, maar gaf aan dat de provincie even eens moet wennen. „De poli tiek is volgend. Minicam- pings bijvoorbeeld zijn niet bedacht door politici, maar door boeren en daar zetten wij vervolgens een plan op. Als het koersenbeleid stag neert, dan wil ik graag flexi- Maat, boerin én voorzitter van de PR-werkgroep van LTO-Zeeland. Zij leidde de discussie in (Foto: Marieke Mandemaker) biliseren. Maar niet iedereen moet dan op hetzelfde gaan zitten, alsof het om de kip met gouden eieren gaat." Kritiek Hij verwees hiermee naar de minicampings, die met name door het publiek werden aangevoerd als aankno pingspunt om hun kritiek op de beperkende regelgeving kenbaar te maken. De beper king tot vijftien eenheden op deze campings levert, aldus verschillende insprekers, te weinig rendepient op. Vol gens de gedeputeerde echter is het niet zinvol met z'n al len op hetzelfde paard te wedden. „Er zijn nog wel an dere vormen van verblijfsre- creatie. Je moet juist zoeken naar productcombinaties." Veerhoek sloot zich bij dit standpunt aan, omdat hij vindt dat „je toch iets meer moet doen dan alleen maar bedden stapelen." Een camping alleen is niet voldoende, aldus de wethou der, er moet iets aan worden toegevoegd. De veelbespro ken landschapscamping van Deist is een goed voorbeeld van het creëren van meer waarde. BROUWERSHAVEN Wethouder G. van der Salm (PvdA) was het maandagavond niet eens met J. van der Veer (D66), die weer zijn beeldspraak van 'De nieuwe kleren van de keizer' uit de kast haalde waar het de gemeentebe groting betreft. De keizer is volgens Van der Salm niet naakt, maar heeft minstens een lange jaeger-onderbroek aan. Uiteindelijk wilde Van der Veer daar wel in mee gaan, maar hij vond een materiaal als jaeger wel iets van de jaren dertig, terwijl er tegenwoordig toch zulke aardige vor men van lingerie ver krijgbaar zijn. „Jaeger is toch veel degelijker, dan die hedendaagse flod ders," vond Van der Salm. „Nou, daar zou ik u nog heel boeiende dingen over kunnen vertellen," antwoordde daarop Van der Veer weer. „Maar," zei hij „daar acht ik het karakter van deze com missie Algemene Interne Zaken toch minder voor geschikt." BURGH-HAAMSTEDE - Bij het Sport- en Recreatiecen trum Westerschouwen wordt voor 35.000 gulden een speel tuintje aangelegd. Het gemeentelijk sportcen trum aan de Kraaijenstein- weg - beheerd door de Stich ting Renesse - kampt nog steeds met tekorten. Die worden dit jaar ingeschat op ruim 90.000 gulden. Bedoe ling is dat het speeltuintje de horeca-omzet gaat stimule ren. De kinderkennis tijdens het toeristenseizoen in het sport centrum gaat dit jaar niet door. Exploitant Loontjes ziet er na twee jaar geen brood meer in. De stichting heeft overwogen zelf een der gelijke slecht-weervoorzie- ning te maken, maar acht dat eveneens financieel niet haalbaar. Een speeltuintje op het grasveld lijkt de stich ting wel aantrekkelijk. OUD PAPIER OOSTERLAND - Ten bate van de zending van de Gere formeerde Gemeenten wordt zaterdag 7 juni oud papier opgehaald. De actie start om 8.30 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. Reacties Kamer van Koophandel en Waterschap ZIERIKZEE - De Kamer van Koophandel en fabrie ken voor Midden- en Noord-Zeeland is blij met het voornemen van de gemeente Schouwen-Duiveland het industrieterrein in Zierikzee uit te breiden. Wel heeft ze bedenkingen over de strenge inrichtingsei sen. Dat laat de KvK in een reac tie op het ontwerp-bestem- mingsplan Straalweg weten. Volgens de Kvk is het een goede zaak, dat voldoende planologische ruimte gere serveerd wordt voor de vesti ging van bedrijvigheid..Ze ker wanneer zoals in Zierikzee, ook de meer zware industrie, met de benodigde geluidsruimte, toelaatbaar Maar juist gezien de moge lijkheden van de zware in dustrie vindt de KvK de in richtingseisen voor de bedrijven die zich op het ter rein willen vestigen te streng. Zo moeten deze voor uitgebreide groenvoorzie ningen zorgen, voldoen aan bepaalde voorgeschreven vormgeving en kleurge bruik, moeten ze met de be bouwing tien meter binnen de perceelgrens blijven en zorgen voor een vastgesteld aantal parkeerplaatsen. Volgens de KvK passen der gelijke eisen meer bij hoog waardige bedrijventerreinen en kantorenlocaties. Voor een bedrijventerrein, gericht op de vestiging van produc tiebedrijven vindt ze deze ei sen (te) hoog. De KvK wijst erop, dat dit de exploitatie van het plan nadelig kan beïnvloeden. Datzelfde geldt voor de strenge parkeernormen. De ze hangen volgens plan sa men met de bedrijfsvloerop pervlak en aantallen arbeidsplaatsen. Volgens de KvK is het aantal benodigde plaatsen echter sterk afhan kelijk van het soort bedrijf. Ze vindt een bepaling, dat een bedrijf zorg moet dragen voor voldoende parkeergele genheid, afdoende. Dan hoeft ook niet zo vaak ge bruik gemaakt te worden van de vrijstellingsbevoegd heid, hetgeen de flexibiliteit ten goede komt, aldus de KvK. De KvK mist in het bestem mingsplan een regeling over de toelaatbaarheid van de tailhandel. Deze moet in haar ogen in principe worden uitgesloten. Mocht er al ruimte zijn, dan moet het pe rifeer detailhandelsbeleid van Rijk en Provincie wor den gevolgd. Volgens dit be leid mag er alleen sprake zijn van detailhandel op bedrij venterreinen, wanneer dit niet thuishoort in het cen trum. Eisen waterschap In een reactie van het Water schap Zeeuwse Eilanden op het ontwerp-bestemmings- plan Bedrijventerrein Straalweg wordt de nadruk gelegd op de bij het water schap in beheer en onder houd zijnde waterlopen. Uit gangspunt is dat ook in de nieuwe situatie het water schap de waterlopen blijft onderhouden. Langs deze waterlopen moeten stroken worden vrijgehouden van be bouwing en opgaande be planting. Het waterschap geeft in zijn reactie een gede tailleerd overzicht welke wa terlopen dit betreffen. De voormalige gemeente Zie rikzee verzocht om ont heffing voor het realiseren van bebouwing op een af stand van minimaal vijf me ter uit de insteek van de wa terlopen langs de Lange Slikweg, de Straalweg en de binnen het plangebied lig gende waterloop. Het water schap is echter niet bereid die ontheffing te verlenen. De bebouwing moet op zeven meter uit de insteek worden geplaatst. Het waterschap geeft ook in overweging om op het in het plan geprojecteerde eilandje natuurvriendelijke oevers aan te leggen. De sanering van het terrein van de voormali ge Fiatgarage van Van der Wekken in Zierik zee is in volle gang. Vorige week vrijdag is de oliebrandstoftank uit de grond gehaald, deze werd gebruikt voor de verwarming van de woning van Van der Wekken in de Driekonin genlaan. De grond rondom de tank is afgegra ven en verwijderd. Ervoor in de plaats is zand gestort. Voor het saneren van het grond water is een drain aangebracht. Via deze drain wordt een pomp ingelaten, die het grondwater opzuigt en vervolgens door een filter pompt. De grond op de rest van het ter rein wordt verwijderd. Deze is vooral onder de werkplaats van de garage en de vulpunten die er gestaan hebben, vervuild met minerale olie en aromaten. Het werk gebeurt veelal met machines. Maar omdat er op sommige plekken elektriciteits- en gasleidingen liggen moet ook met de schop worden gewerkt. Wanneer de grond schoon is wordt gestart met de bouw van een appartementencom plex. (Foto: Marieke Mandemaker) Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Alphen aan den Rijn: A. van Heteren te Ba- rendrecht. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 5 juni, 19.30 uur dhr. C. van Krimpen, Nieuw-Beijerland. BROUWERSHAVEN - RPF- frattievoorzitter J. Rouke ma is maandagavond binnen de vergadering van de com missie Algemene Interne Za ken (AIZ) benoemd tot nestor van de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland. Een verzoek tot het officieel aanwijzen van een raadsne stor kwam enige tijd geleden van C. Legemaate (CDA). Burgemeester J. Asselbergs liet maandagavond in ant woord daarop weten, dat normaliter het oudste lid in jaren binnen de gemeente raad als nestor wordt be noemd. Dat bleek Roukema te zijn. De raadsnestor heeft tot taak als zaakwaarnemer op te tre den als burgemeester en wet houders allen afwezig zijn. Verder is het gebruikelijk, dat de nestor namens de ge hele raad het woord voert bij hoogte- en dieptepunten ge durende de raadsperiode. Roukema toonde zich bereid de benoeming tot nestor te aanvaarden en de commissie leden bekrachtigden het voorstel van harte. BALLONNEN OOSTERLAND - Naar aan- leiding van de ballonnen wedstrijd op Koninginnedag zijn er dertig kaartjes terug gekomen. Er blijken drie exemplaren in Frankrijk te zijn terecht gekomen. Dat waren de bal lonnen van Erik van de Ber ge, Johan de Bruine en Sander Dorst. De overige ballonnen kwamen neer in België. Geen slagboom maar automaat BRUINISSE - De gewijzigde parkeerregeling aan de Grevelingendam gaat donderdag 5 juni is. Er wordt dit seizoen voor het eerst gebruik gemaakt^/an par keerautomaten. Mensen die de Grevelingen dam bezoeken worden niet meer geconfronteerd met slagbomen aan het begin van het recreatiegebied. Over het hele terrein zijn parkeerau tomaten beplaatst. De par keerregeling geldt tot en met 31 oktober. Vervolgens is het parkeren aan de dam weer vrij tot 1 april. Parkeren aan de Grevelin gendam kost het eerste uur een gulden. Ieder volgend uur kost twee gulden, met een maximum dagtarief van zeven gulden. Voor het beta len kan aan de Grevelingen dam de Zeelandkaart wor den gebruikt. Seizoenkaarten voor het par keren kosten 65 gulden. Deze zijn verkrijgbaar bij Strand paviljoen Meerzicht. Sei zoenkaarten zijn zowel aan de Grevelingendam als aan het surfgebied Kabbelaars- bank aan de Brouwersdam geldig. T ZIERIKZEE Geslaagd Oud-stadgenote mevrouw A. van der Maas slaagde voor het doctoraal examen theolo gie aan de Faculteit der God geleerdheid van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Haar doctoraalscriptie god geleerdheid 'Een brug naar bevrijding' is een studie naar de relatie tussen bijbel, con text en praxis bij de Argen tijnse bevrijdingstheoloog José Severino Croatto. SCHARENDIJKE Afgestudeerd De uit Scharendijke afkom stige Bianca Niekerk neemt deze maand haar bul in ont vangst. De 25-jarige Niekerk studeerde Nederlands recht aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. NIEUWERKERK Kledinginzameling De Stichting Kinderleed za melt zaterdag 7 juni kleding in in de kernen behorende bij de voormalige gemeente Dui- veland. Deze stichting heeft als doel ouder- en/of dakloze kinderen te helpen. De opge haalde kleding wordt in Oost* opbreR^ goede va onder met kledingzafo, voor inzamel^ deze kunnen gv*, met kleding, goi dengoed, schoeise, textiel. Deze zakkfe. op de inzameldag vi^ uur duidelijk zichtbaai stoeprand geplaatst woiucu. Mensen die buiten de be bouwde kom wonen of veel materiaal in te leveren heb ben, kunnen vooraf telefo nisch contact opnemen op werkdagen tussen 9.00 en 17.00 uur via: 0181-318200. DREISCHOR Oud papier Leden van muziekvereni ging Crescendo halen vrijdag 6 juni oud papier op in dorp en polder van Dreischor. De actie start om 18.30 uur. Ver zocht wordt het papier tijdig en goed verpakt langs de kant van de weg gereed te zetten. OOSTERLAND Collecte De collecte ten bate van het Nationaal Epilepsiefonds heeft in Oosterland 1.108,40 gulden opgebracht. BURGH-HAAMSTEDE - Pieter Kuzee heeft met zijn vertolking op bugel van 'Andante et Allegro' van G. Balay, zaterdag het onderling solistencon cours van de Koninklijke muziekvereniging Witte van Haemstede gewonnen. Bij de jeugd behaalde Bonnie Boogerd de meeste punten. Jury C. Kotoun uit Zierikzee kreeg zaterdagavond in to taal veertien optredens ter beoordeling in het dorpshuis van Burgh-Haamstede. In te genstelling tot de officiële solistenconcoursen van de KNF kwamen de deelnemers niet uit in een bepaalde afde ling. Hoofdzaak bij het con cours van de Witte van Haemstede is dat het stuk goed wordt gespeeld. De moeilijkheidsgraad is daar bij van ondergeschikt be lang. Bij de jeugd behaalde Bonnie Boogerd op bugel 48,5 pun ten voor de wijze waarop zij de English suite van R. B. Fitzgerald speelde. Algeheel kampioen werd Pieter Ku zee. Hij kreeg van Kotoun 49 punten en de daarbij beho rende wisselbeker uitge reikt. Uitslag: Jan-Willem Goed hart en Wilco van der Weele (slagwerk), The two of us van Maarten Mols, 41,5 punten; Lisette Saman (trompet), So natine, delen 1 en 2 van J. de Wolf, 43,5; Martijn van Dam me (slagwerk), Duet nr. 9 van G. Bomhof), 41,5; Kim van Veelen (Althoorn), Proces sional van Sullivan en Ode to Joy van Beethoven,44; Mat- thijs Geldof en Jan-Willem Goedhart (slagwerk), The two of us van Maarten Mols, 44,5; Vincent de Vrieze (bu gel), Sonatine van J. de Wolf, 40,5; Bart-Jan Boot (cornet), The young artist van Clif ford Barnes, 44; Bonnie Boogerd (bugel), English sui te van R. B. Fitzgerald, 48,5; Marcel van Zeventer, André Zomer, René Plandsoen, Kenny Landman, Jan-Wil lem Goedhart en Matthijs Geldof (slagwerk), Cha Cha Cha Fantasie van A. Brigge- man, 45,5; Willem Bitter (slagwerk), Gaelic suite van B. Fitzgerald, 45; Sven-Eric Verseput, André Zomer Ro nald de Roo (slagwerk), De kleine zeemeermin van W. Rap, 42,5; Pieter Kuzee (bu gel) Andante et Allegro van G. Balay, 49; Cécile Boogerd- Hoffman (alt-sax), So little time van Lennie Niehaus, 46; en Nanda van Veelen, Mar- jon Jonker, Jeroen Kruit en Ronald de Roo (tenor-sax-, bugel, gitaar, drums), Ban ger Hart in een bewerking van Jos Geluk, 48. LU LU QL I— CD De bus De bus, hij rijdt van vroeg tot laat over de dorpen of, bij u in de straat. Vervoert de kinderen Met tassen vol boeken Die in Zierikzee, Middelburg of Goes, de school bezoeken. Maar ook de ouderen die geen auto hebben staan vinden het fijn om met de bus te gaan. In al die chauffeurs, zowel mannen, als vrouwen hebben de mensen het volste vertrouwen. En ga je op ziekenbezoek dat is echt geen probleem want de bus die rijdt je er dagelijks heen. Maar van de winter ging de weg, op de schop de bus reed niet meer dus voor velen een strop. Maar, aan alles komt een eind zo ook, aan deze busloze tijd en al waren we soms wel bevreesd gelukkig, de bus is terug van weggeweest. Corry Kloet-Slager, Burgh Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus t 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver ot schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5