Kamer mag alles weten Controles vakantiewerk door dé arbeidsinspectie muamu Prins Bernhard bij feest Dow Chemical Klachten over steun aan de grote havens Vrouw overlij dt na uitstel van operatie ding asielzoeker Mar eigen land wil Raad Luchtvaart trekt dag uit voor vliegramp blijfstitel Chemiegigant honderd jaar Kunstmatig lage grondprijzen Slechte verkoop zomerkleding Werkgroep technolease: verkrijgen geheime info is een recht Jongeren van dertien, veertien en vijftien jaar Geen plaats intensive care Behandeling crash van Dakota Glijbaan pretpark stort in Celstraf na 104 keer zwartrijden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODË JAAG (ANP) - Uitgeprocedeerde asielzoekers meewerken aan hun terugkeer maar van hun ,nd geen papieren krijgen, komen in aanmerking voor een speciale, tijdelijke verblijfsvergunning. De vergunning is intrekbaar gedurende een periode van drie jaar. Daarna krijgt de asielzoeker recht op een per manente verblijfstitel. Dat blijkt uit de zogeheten „terugkeernotitie" die staatssecretaris Schmitz van Justitie dinsdag aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Het door de bewinds vrouwe ontwikkelde terug keerbeleid vormt het sluitstuk van het eind 1995 gepresenteerde Stappenplan Asielbeleid. Met de maatre gelen die deels al in gang zijn gezet ,is dit jaar 30 miljoen gulden gemoeid. Algemene conclusie in de notitie is ech ter dat voor het terugkeer- vraagstuk „geen sluitende aanpak voor handen is". Op 1 april bevonden zich 33.000 mensen in de asielpro cedure. Bij bijna de helft is de asielaanvraag in eerste in stantie afgewezen. Deze groep heeft beroep aangete kend bij de Vreemdelingen kamer van de rechtbank. De verwachting is dat van zeker 10.000 vreemdelingen het be roep wordt afgewezen en dat zij binnen anderhalf jaar te rugmoeten. Daarnaast be vindt zich nog een groep van 7500 uitgeprocedeerde asiel zoekers in opvangcentra en opvangwoningen. Cultuuromslag Schmitz wil dat vreemdelin gen die Nederland binnenko men van meet af aan ver trouwd moeten raken met de gedachte dat zij kunnen wor den teruggestuurd. Dat vergt een „cultuuromslag" bij hulpverleners. De asielzoe ker moeten wel van het begin af eerlijke en realistische in formatie krijgen, aldus Schmitz. RIJSWIJK (ANP) - Prins Bernhard woont zaterdag in Terneuzen de viering van het honderdjarig be staan van Dow Chemical bij. De prins opent het ju bileumfeest waarvoor 6000 gasten zijn uitgenodigd, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst bekendge maakt. Honderd jaar geleden legde Herbert H. Dow de funde ring voor The Dow Chemical Company. Inmiddels heeft Dow meer dan honderd ves tigingen verdeeld over de he le wereld, met ruim 40.000 medewerkers. Dow Benelux in Terneuzen is de grootste productievestiging van The Dow Chemical Company bui ten de Verenigde Staten. De dertig fabrieken op deze lo catie vervaardigen plastics en chemicaliën in een groot aantal varianten. De vestiging in Terneuzen viert dit jaar ook het feit dat 35 jaar geleden een industrie terrein werd gekocht in Ter neuzen. Prins Bernhard heeft in 1964 de fabriek in Terneuzen officieel in bedrijf gesteld. UTRECHT (ANP) - Natuur en Milieu stapt met ne gen Nederlandse, Duitse en Belgische zusterorgani saties naar de Europese Commissie om te klagen over vermeende ongeoorloofde overheidsteun aan grote Europese havens. De organisaties willen dat EU-commissaris Van Miert (Mededinging) een onder zoek doet naar onder meer de „kunstmatig" laag gehou den huur- en pachtprijzen. De huur- en pachtprijzen die overheden vragen aan be drijven in Amsterdam. Rot terdam, Antwerpen, Bre merhaven, Hamburg en Zeebrugge zouden in strijd zijn met Europese regels. „De bevoordeling op deze wijze betekent onmisken baar een relatieve benade ling van andere havens", al dus de milieubeweging. Doordat de prijzen relatief laag zijn, komt er weinig te recht van een efficiënt grond gebruik van bestaande be drijfsterreinen langs havens, zo is de vrees. Bovendien staan de ruimtelijke en mi lieukwaliteit onder druk. Omdat investeringen aan trekkelijk worden gemaakt bij havens, krijgen „duurza me economische activitei ten" elders minder kans. VOORBURG (ANP) - Een koud en nat april heeft de verkoop van zomerkleding in die maand gedrukt. De ómzet van de modewin kels lag 4 procent lager dan in april vorig jaar, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Een andere oorzaak voor de slechte ver kopen is het feit dat Pasen dit jaar in maart viel. Vorig jaar kochten de mensen hun feestkleding in april. De tex- tielverkopers mochten een slechte maand hebben, de rest zag de omzet wel stijgen. Tijden cn standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 4 juni 03.30 153 09.30 -157 16.00 163 21.55 -143 5 juni 04.25 162 10.15 -151 16.50 163 22.40 -148 ROOMPOT BUITEN 4 juni 01.50 163 08.15 -159 14.10 174 20.35 -147 5 juni 02.30 173 08.50 -157 15.00 175 21.10 -154 BRUINISSE 4 juni 04.00 157 09.35 -166 16.30 172 21.55 -153 5 juni 05.00 171 10.20 -161 17.20 175 22.40 -158 WEMELDINGE 4 juni 03.35 177 09.35 -172 16.05 187 21.55 -159 5 juni 04.20 187 10.25 -167 16.50 188 22.45 -164 Springtij: 7 juni Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Het verkrijgen van geheime in formatie van het kabinet is een recht van de Tweede Kamer en niet een gunst van de regering. Dat stelt de werkgroep van Kamerleden die de technolease- affaire heeft onderzocht in haar vandaag, dinsdag, gepresenteerde rapport. De werkgroep merkt dit op naar aanleiding van de zoge heten blauwe brieven, per soonlijke correspondentie tussen bewindslieden die in de technoleasekwestie een voorname rol speelden. Der gelijke brieven kunnen vol gens de werkgroep „uiterma te belangrijke aanwijzingen opleveren voor het parle mentaire onderzoek naar po litieke gebeurtnissen". De blauwe brieven over tech nolease waren wel bekend bij de werkgroep, maar mochten niet openbaar wor den. De werkgroep vindt dat ze hierdoor gehinderd werd in haar onderzoek. De technoleasewerkgroep vindt het „dringend" nodig dat de Kamer discussieert over de vraag of ze er ver standig aan doet vertrouwe lijke gegevens van het kabi net in ontvangst te nemen. Dosssiers die niet in het openbaar besproken kunnen worden (bijvoorbeeld omdat ze fiscale gegevens over be lastingplichtigen bevatten) „beïnvloeden toch de me ningsvorming over de pu blieke zaak zonder dat daar publiek verantwoording over kan worden afgelegd", schrijft de werkgroep. De werkgroep vindt verder dat ook van besloten overleg met de regering een verslag gemaakt dient te worden. Zo'n regel zou in het regle ment van orde van de Kamer opgenomen dienen te wor den. „Zonder zulke verslagen kan achteraf de gang van zaken niet meer met zekerheid ge reconstrueerd worden, kan geen verantwoording wor den afgelegd en wordt ge schiedschrijving specula tie", meent de werkgroep. Besloten overleg Ook het ontbreken van ver slagen van besloten overleg met het kabinet speelde in de kwestie een belangrijke rol. Er heeft in deze affaire twee keer besloten overleg plaats gehad. Eenmaal in 1993, toen de technolease tusen de Ra bobank en Philips aan de or de was, en vervolgens een jaar later, toen gesproken werd over zo'n constructie tussen dezelfde bank en Fok ker. Van geen van beide bijeen komsten is een verslag ge maakt. Van het eerste over leg is ook geen bandopname genmaakt. Dat gebeurde wel bij het tweede overleg, maar die is later gebruikt om er een andere opname overheen te spoelen. Laten wissen PvdA-kamerlid Vos, voorzit ter van de vaste Kamercom missie voor Economische Za ken, is er in NRC Handelsblad van beschul digd dat hij deze opname be wust heeft laten wissen. Vos heeft in kort geding vergeefs om een rectificatie hiervari verzocht. De arbeidsinspectie houdt deze zomer controles op vakantiewerk. Ook de horeca krijgt aandacht. (Foto: Marijke Folkertsma) DEN HAAG (ANP) - Vakantie werkers van der tien, veertien en vijftien jaar staan deze zomerva kantie extra in de aandacht van de arbeidsinspec tie. De dienst gaat werkgevers controleren of die zich aan de regels houden die gelden voor het werk van deze jongeren. Jongeren van dertien en veertien jaar mogen sinds vorig jaar 's zomers slechts bepaald soort werk doen. Licht werk is toegestaan, zwaar industrieel werk ver boden. Ook voor vijftien tot en met* achttienjarigen gel den beperkingen. Daft gaat het om werktijden en soor ten werk. De arbeidsinspec tie gaat tijdens de vakanties actief controleren. In de pe riode daarvoor ligt de na druk op preventie. CNV-jongeren is zeer tevre den dat de arbeidsinspectie gaat controleren. „Voor der tien en veertien jarigen geldt geen minimumloon. Als een werkgever ze voor zes flippo's te werk stelt, hebben de jongeren geen poot om.op te staan", aldus voorzitter L. Maat. Uit on derzoek van vorig jaar kent zij gevallen van zware on derbetaling. „Twee jongens kregen voor drie uur bollen- pellen gezamenlijk vier gul den. Ze gingen lopend naar huis omdat ze anders al hun geld aan een buskaartje kwijt waren." Fileermessen Het FNV jongerensecretari- aat kreeg vorig jaar meldin gen binnen over onderbet aling, langere werktijden en gevaarlijke situaties. „Het meest schokkend was dat jongeren van dertien en veertien jaar met fileermes sen in de visverwerkende in dustrie aan het werk wa ren", stelt M. Konings van FNV-jongeren Horeca In de horeca ontdekten de organisaties dat jongeren onder de achttien, zes dagen achter elkaar meer dan tien uur per dag werkten. De zaak van een veertienja rige die via een uitzendbu reau op een tractor moest rijden is voor de jongerenor ganisaties een voorbeeld hoe het niet moet. „De regels zijn er niet voor niets." AMSTERDAM (ANP) - Een bejaarde vrouw is za terdag in Amsterdam overleden aan de gevolgen van een gesprongen aorta (belangrijkste slag ader), nadat haar operatie door gebrek aan een geschikte plaats op de intensive care een nacht was uitgesteld. Voor de patiënte was vrij dag geen plaats op de inten sieve zorgafdeling van het Academisch Medische Cen trum (AMC) in Amsterdam. De vrouw was opgenomen in het Medisch Centrum Alkmaar en overleed nadat haar aorta onderweg naar Amsterdam was gespron gen. Ze leed aan de levens bedreigende aandoening aneurysma, die operatief alleen veilig kan worden verholpen met behulp van een hartlongmachine. In Nederland wordt de behan deling uitsluitend uitge voerd in het AMC en in het Antoniusziekenhuis in Nieuwegein. Het AMC meldde het inci dent bij de regionale In spectie voor de Volksge zondheid in Noord-Hol land. De inspecteur zei dinsdag dat het incident maandag is besproken in de staf. Hij kon niet zeggen welke maatregelen worden over wogen. Minister Borst (Volksgezondheid) wilde dinsdagochtend nog niet re ageren op het incident. De minister beantwoordt dinsdagmiddag in de Twee de Kamer vragen van SP- Kamerlid Marijnissen over het beddentekort op de ic- afdelingen. AMSTERDAM (ANP) - De Raad voor de Luchtvaart trekt een hele dag uit voor de openbare behandeling van de ramp met de Dakota. De zitting is deze maand in Amsterdam. Op welke datum precies maakt de raad later deze week bekend, aldus een woordvoerder. De DC-3, eigendom van de Dutch Dakota Association, stortte op 25 september vorig jaar neer in de Waddenzee. Alle 32 inzittenden kwamen om het leven. Uit het officiële vooronder zoek is gebleken dat vermoe delijk een opeenstapelling van technische mankemen ten heeft geleid tot het onge val. Om te beginnen liep een lager in een van de motoren vast en vervolgens functio neerde een minuscuul olie drukschakelaartje niet. Het toestel was daardoor niet langér bestuurbaar, aldus onderzoeker B. Groenendijk. Schuldvraag Hij heeft zich niet uitgespro ken over de schuldvraag. Dat is aan de Raad voor de Lucht vaart. Die kan, als daar be hoefte aan bestaat, getuigen en deskundigen horen. SAN FRANCISCO (RTR/DPA) - Een deel van de water-glijbaan in een popu lair amusementspark in Ca- lifornië is maandag inge stort. Een meisje overleed in een ziekenhuis aan verwon dingen en ten minste dertig jongeren liepen letsel op. Het ongeval gebeurde maan dagmiddag in Waterworld in Concord, bij San Francisco. Tien mensen zijn er ernstig aan toe, zeiden de autoritei ten. Verscheidene slachtoffers vielen van een hoogte van 20 meter toen delen van de roetsjbaan instortten. Een meisje dat juist een ritje was begonnen, werd volgens een plaatselijke zender de lucht ingeschoten voor ze op de grond viel. De gewonden werden met he licopters naar naburige zie kenhuizen vervoerd. De oor zaak is kennelijk dat een te grote groep juist afgestu deerde middelbare scholie ren in een wagentje was gaan zitten ondanks waarschu wingen van een medewerker van hetJ>ark. Suske en Wiske 'VOLLE MAAN" door Willy Vandersteen geen zin hier oh een gek te slssn schietenlitis je ms te zegjen hebt, ze} hel ben Die stommelingen weten niet eens beter b'j md ook beesten gedood ziin! Door kon ik jullie ook de schuld esngeten. riser ik [je l/ejtfjê probeertje eroit te proten Jij bent het geweest Verwachting t/m zaterdag 7 juni WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht var. 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht z. west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 juni Zon op 05.24. onder 21.52 Maan op 05.17, onder 20.45 5 juni Zon op 05.23, onder 21.53 Maan op 05.59, onder 21.46 Nieuwe maan: 5 juni (09.05) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De zon weet nog even van geen wijken. Ook de temperaturen mogen er zijn. Mogelijk dat ergens de zomerse grens van 25 graden ge haald wordt. Maar het meest opval lende is wel de wind die beduidend rustiger is geworden. Vanavond en vannacht is het vrijwel wolkenloos. De minumumtemperatuur komt rond 9 graden uit en er is kans op een enkele mistbank. Morgen wordt het opnieuw een zonnige dag. In het zuidoosten loopt het kwik plaatselijk tot een graad of 24 op maar langs de kust wordt het dankzij een windje van zee ongeveer 19 graden. In het binnenland is weinig wind. Dit fraaie weer hangt samen met de invloed van een omvangrijk hogedrukge- bied. Tot en met morgen strekt het zich uit van Schotland, via Midden- Europa naar Zuid-ltalië. Ten westen van Portugal bevindt zich echter een lagedrukgebied dat vrijdag met het centrum boven Het Kanaal ligt. Het weer in ons land gaat daarna veran deren. De onstabiliteit neemt t<pe zo dat de kans op enkele buien groot wordt. In het weekeinde gaan de temperaturen een paar graden om- ZUTPHEN (ANP) - Een 28-jarige treinreiziger zonder vaste woon- of verblijfplaats, die dit jaar al 104 keer is be keurd wegens zwartrij den, zit nu achter de tra lies. De politie heeft de man kunnen aanhouden bij een inbraak in de Achter hoek. De reislustige verdachte biechtte zeventien inbra ken op. De man had het met name voorzien op be jaardencentra in de om geving van treinstations. Zijn werkterrein strekte zich uit over heel Neder land. Het gaat onder meer om inbraken in Zutphen, Amersfoort, Oss en Zwolle. De ver dachte zit in voorlopige hechtenis. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? 8el dan ma t/m vrij 0111-453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties -Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2