„Jaren in De Vlinder hebben mijn leven enorm verrijkt" Rijna Vis neemt na vijftien jaar afscheid van de tap WOENSDAG 3 JUNI 1992 15 Vijftien jaar De Vlinder werd voor Rijna Vis op een feestelijke manier afgefloten. (Foto: Marijke Folkertsma). en die nam de zaak na enige tijd over. Hij is tot op heden nog steeds de eigenaar van De Vlinder. ,,Ik ben al die keren gewoon met het inventaris meeverkocht". Rijna heeft erg veel waardering voor haar laatste baas, Frans Kruyff. ,,Hij doet enorm zijn best en werkt keihard om De Vlinder een positief imago te geven en dat lukt. Ook hij duldt geen drugs in het café en weigert een gokkast neer te zetten. Dat zijn indirect toch feit dat hun moeder achter de bar werkte en ook zijzelf niet. „Er werd gewoon heel raar door mensen gereageerd als ze hoorden dat ik als moeder in De Vlinder werkte. Er waren veel vooroordelen en daar had ik het af en toe best moeilijk mee. Maar ik had het voor geen goud willen missen". De dochters Jacqueline en Helma vertellen: „Het was wel eens moeilijk als je ergens mee zat en je moest je moeder opzoeken in het café, maar ze tijdens zo'n afscheid ook aan terugdenkt. Ik ben blij dat ze daar zondag ook nog over spraken". Vijftien jaar meeleven met de jeugd en oplopen tegen een muur van onbegrip van 'buitenstaanders' is iets wat ook zijn sporen heeft achtergelaten bij Rijna Vis. „Ik zou zo graag zien dat mensen hun vooroordelen eens veranderden. Ik heb me destijds vreselijk gestoord aan het rapport Beeke dat dé ZIERIKZEE - Het zit erop. Na vijftien jaar in café De Vlinder in Zierikzee te hebben gewerkt heeft Rijna Vis haar werk als barkeepster hier beëindigd. Hoewel ze sinds eind april niet meer werkt kreeg ze afgelopen zondag van iedereen diejiaar de afgelopen jaren van dichtbij heeft meegemaakt een feest aangeboden. Zowel mensen uit haar beginperiode als huidige 'stamgasten' kwamen een kijkje nemen. Met de handen vol bossen bloemen, flessen wijn, lieve wensen en andere cadeautjes keerde Rijna aan het einde van de dag huiswaarts. Met gemengde gevoelens neemt ze afscheid. Gevoelens die zeker gedeeld worden door de jeugd die De Vlinder als hun stamcafé hebben. Want Rijna was niet alleen de persoon die bier tapte, maar misschien meer nog de vrouw die altijd voor je klaar stond als je jezelf ellendig voelde en behoefte had aan een luisterend oor. investeringen die je doet, want een gokkast levert enorm veel geld op. Maar we weten allebei dat we met jeugd bezig zijn en dat je het niet moet aangeven. Dat er ondanks dat je je best doet wel eens iets mislukt is iets wat je moet accepteren, maar je moet het gewoon in de gaten blijven houden. Ik ging tijdens mijn werk ook altijd even kijken in de toiletten óm te zien of daar niets werd uitgehaald. Zulke dingen doe je om de sfeer goed te houden. Weet je, ik ben iemand die heel goed sfeer kan aanvoelen. Als ik in de gaten kreeg dat het een beetje gespannen was paste ik de muziek aan zodat het niet in agressie zou uitlopen. Als ik het idee had dat de sfeer goed was zette ik muziek op waardoor de hele zaak op zijn kop kwam te staan. Je kunt wel streng tegen* ze zijn, maar zo af en toe mag er natuurlijk ook wel gefeest worden", aldus Rijna. Eind april nam Rijna afscheid; na lang dubben en uitstellen. „Ik leef naar mijn gevoel en dat zei dat ik er mee moest stoppen. Op een gegeven moment was ik ook na een vakantieperiode nog moe en toen wist ik dat het tijd was om aan mezelf te gaan denken. Ik heb het daar heel moeilijk mee gehad. En nog. Na steeds maar uitstellen heb ik een half jaar geleden gezegd dat ik er rond deze tijd mee wilde stoppen. Op die manier hadden zij ruim de tijd om iemand anders in te werken. Maar toen het de laatste dag was en ik aan het einde daarvan mijn sleutel inleverde kon ik het toch niet aan en ben ik huilend weggelopen". Volgens Rijna is met het einde van haar werk geen einde gekomen aan haar houding ten opzichte van de jongeren van De Vlinder. „Ze weten me allemaal te wonen. En ik zal vast nog wel eens naar het café toegaan, hoor. Naar de koffietafel, 's morgens, als de jeugd naar het café toekomt om hun brood op te eten en de kranten te lezen en een praatje te maken. Maar ik vind dat je op een gegeven moment gewoon moet stoppen met werken achter de bar, je moet niet bezig blijven. Ik heb vanaf mijn zestiende gewerkt; ik ben nu bijna tweeënvijftig en ik vind het genoeg zo. Ik ga nu tijd besteden aan mezelf en aan mijn kinderen. En ook heb ik nu meer tijd om de contacten met mensen die ik in de loop van die jaren een beetje uit het oog ben verloren weer op te bouwen". Niet altijd makkelijk Haar vijf kinderen hebben het volgens Rijna niet altijd even makkelijk gehad met het was er wel altijd. Op school werden we gepest omdat onze moeder in een café werkte. Lerarfen reageerden negatief op onze opvoeding. Wij leerden thuis dingen niet zomaar voor zoete koek aan te nemen, maar er tegenin te gaan als je het er niet mee eens was. Dat werd niet geaccepteerd op school. Maar het is wel zo dat wij veel opener tegenover dingen staan en het resultaat is dat wij niet aan de drugs zitten en over dingen met onze moeder kunnen praten waar andere moeders niets van weten. Wij staan veel opener tegenover dingen en het leven aan dan onze leeftijdsgenoten". Moeder Rijna heeft nu weer alle tijd voor haar kinderen, iets waar ze zelf ook erg blij om is. „We komen elke zondag bij elkaar met de hele familie en dat is gewoon heel fijn. We waren altijd een heel hecht gezin, maar het is nu gezelliger. Ze hoeven me nu niet meer zo te delen". Zondag was het grootse afscheidsfeest. Hoewel, het had groots moeten worden. Frans Kruyff had speciaal voor Rijna Kevin Coyne uitgenodigd, een zanger waar Rijna al jaren groot fan van is. Helaas belde Coyne zondagmorgen op dat hij ziek was. Tben Kruyff in alle haast bands ging afbellen om voor vervanging te zorgen bleek geen van hen te kunnen. Uiteindelijk wist hij nog één band zover te krijgen een kort optreden te verzorgen, maar doordat ze ook elders een afspraak hadden bleven ook zij niet lang. „Ondanks het feit dat eigenlijk alles tegen liep was het een fantastisch feest", vertelt Rijna. „Vrienden uit al die jaren kwamen naar De Vlinder om afscheid te nemen en ik ben vreselijk verwend. Bossen bloemen, flessen wijn, geld. Van de leden van de motorclub kreeg ik een beautydag in Noordgouwe aangeboden en van nog iemand kreeg ik een behandeling bij de schoonheidsspecialiste. Het leuke was dat de jongens van de motorclub eerst zeiden: „Het is niet dat we denken dat je niet mooi genoeg bent, hoor, dat we je dit geven", vertelt Rijna lachend. Andere kant Dat de vijftien jaar niet altijd rozegeur en maneschijn waren is iets wat ook Rijna terdege beseft. „De nacht voor zondag heb ik er wakker van gelegen. Terugdenkend aan wat er al die jaren is gebeurd; iedereen ging weer door mijn gedachten. Vrienden die er niet meer zijn. Mijn man die zes jaar geleden na een langdurige ziekte is overleden. Het zijn dingen die ziin gebeurd en waar ie gemeente liet maken, over de jeugd van Zierikzee. Het feit dat een gemeente ervoor kiest een buitenstaander een rapport te laten schrijven over haar,eigen jeugd is iets wat ik niet begrijp. Denk je dat die jonge gasten vrij en open tegen zo'n onderzoeker praten over hun drugs en alcoholgebruik? Je kunt die problemen niet zomaar wegdenken. Je moet er zelf achter aan gaan". Het dichtstbijzijnde kantoor Drugs en Alcohol is in Goes. Het zou al een hele vooruitgang zijn als ze ook zo'n kantoor in Zierikzee zouden hebben. De gemeente heeft helemaal geen idee van de alcohol- en drugproblemen onder haar jeugd; ze weten er geen raad mee en stoppen het daarom maar weg. Als iemand niet geholpen wil worden, oké. Maar er moeten wel openingen zijn. Het wordt de laatste tijd wel wat beter, maar we zijn er nog lang niet. Ik vind dat iedereen een leven moet kunnen leiden zoals ze dat zelf willen. Maar ik denk dat bij veel jongeren de problemen beginnen door onwetendheid en niet willen onder doen voor hun vrienden. Als je ze meer voorlichting zou kunnen geven zijn ze meer weerbaar; hebben ze een soort baken ertegen. De jeugd is tenslotte de toekomst van een gemeente". Verrijkt Jong en oud kon zondag gedag zeggen tegen Rijna en haar op hun eigen manier bedanken voor hetgeen ze al die jaren voor hen heeft betekend. Dat zij door leden van motorclub Zierikzee thuis in de Huybertstraat werd opgehaald en in de zijspan naar De Vlinder werd gereden waar een grote groep genodigden op haar stond te wachten zijn dingen die Rijna nog wel even bij zullen blijven. Voorlopig gaat ze even genieten van haar vrije tijd. „Het is even wennen al die vrije tijd en je te realiseren dat je niet naar de bar hoeft. Mijn werk is nu eenmaal ook altijd mijn hobby geweest. De jaren in De Vlinder hebben mijn leven enorm verrijkt en dat zal altijd zo blijven". Tbkst: Lianne Kdoiman gepraat over De Vlinder alsof daar de kern van de maatschappelijke problemen lagen. De Vlinder is inderdaad een café waar jongeren komen die niet urenlang willen bomen over voetbal en politiek, maar meer over sociale problemen praten. Daarnaast komen ze gewoon om het naar hun zin te hebben met hun vrienden. Omdat ze zich anders kleden dan de gemiddelde mens, zijn het ineens rare lui. Het is jammer dat sommige mensen denken dat jongeren door 't café aan de drank en drugs raken, terwijl we er juist zo ontzettend hard aan werken om dat alles buiten te houden. Dat hield in dat ik best wel eens tegen iemand zei dat hij of zij geen bier meer kreeg omdat ze genoeg op hadden. Dat werd dan misschien niet altijd in dank afgenomen, maar als ze achteraf daardoor uit de problemen waren gebleven kwamen ze soms met een bos bloemen naar me toe om te laten zien dat ze het wel waardeerden". Ook drugsgebruik werd door Rijna op harde wijze aangepakt. „Als ik merkte dat ze drugs gebruikten in het café werden ze er direct uitgezet en voor een half jaar of langer niet meer toegelaten. Dat was gewoon de enige manier om te laten zien dat het niet kon. En dat werkte, want ze vinden niets zo erg als niet meer met hun vrienden samen kunnen zijn in het café". Ook op andere wijze hield Rijna de vrede in het café. „We hebben in die vijftien jaar dat ik in De Vlinder heb gewerkt nooit een gokkast gehad. Ik heb altijd gezegd: „Als er een gokkast hier binnenkomt ben ik vertrokken. Er is er ooit één een week geweest. En die heeft niets opgeleverd, want zodra ik aan het werk ging trok ik de stekker eruit. En hij was dan ook na één week weer weg". Inventaris Rijna heeft in totaal drie bazen gehad. De eerste was Kees van Donk, de tweede Nico van de Berg. In de tijd van Nico van de Berg was Frans Kruyff bedrijfsleider Rijna achter de tap van De Vlinder met haar (laatste) haas en goede vriend Frans Kruyff. iemand naar je wil luisteren zonder direct met een weerwoord te komen kan dat op zich al heel ontspannend werken. En als ze advies wilden hebben gaf ik dat ook. Als ze bang waren om dingen thuis te vertellen gaf ik raad om het eens op die of die manier te proberen, zodat het anders zou overkomen. Als je dan later te horen kreeg dat het inderdaad minder heftige reacties teweeg had gebracht dan ze hadden verwacht had je het gevoel dat je iets bereikt had. Het was niet alleen tappen die vijftien jaar, het was ook een hoop raad en daad. Dat was niet altijd even makkelijk, want ik moest ook letten op alles wat zich verder afspeelde in het tfhfé, maar er was altijd wel even tijd". Leren kennen Rijna hield het niet bij praten en luisteren alleen. „Ik vond het heel belangrijk om de jeugd beter te leren kennen. En dat betekende dat ik ze ook op andere plaatsen moest opzoeken. Zo ben ik vele keren in Brogum geweest; gewoon om te laten zien dat je je voor hen interesseert. Ook ben ik door mijn werk in De Vlinder in contact gekomen met de motorclub. Daar ben ik tot op de dag van vandaag nog lid van. En dat blijf ik ook. Ik vind het heerlijk om op mijn BMW rond te rijden". Het feit dat ze door iedereen van De Vlinder op handen wordt gedragen wordt door Rijna met een bescheiden houding afgedaan. „Het is iets wat voor mij gewoon is geworden. Ik ben er zo ingegroeid. Ik hield me zelf altijd voor dat wanneer je iemand met liefde benadert, je het meeste bereikt. Ik zat door mijn werk altijd met mijn neus op de feiten. Ik leerde de jeugd van een heel andere kant kennen; een kant die voor velen verborgen bleef omdat zij niet de moeite namen". Dat de buitenwereld in het begin van haar werk achter de bar niet zo gecharmeerd was van De Vlinder komt volgens Rijna ook door de onwetendheid. „Er werd door iedereen altijd Rijna Vis: Moeder van De Vlinder, zoals ze in een speciaal voor haar afscheid gemaakt boek wordt genoemd. Ze had vijftien jaar geleden eigenlijk helemaal geen plannen om achter de bar van De Vlinder te gaan werken. „Ik ben er eigenlijk zo maar ingerold. Ik herinner me nog dat we ergens heel gezellig uit waren geweest en dat iemand me toen vertelde dat een café personeel zocht en hierop de vraag stelde of dat niets voor mij was. In een opwelling heb ik toen gezegd: „Wel ja, geef me maar op". Eigenlijk meer als een geintje. Maar kort daarna werd ik opgebeld met de mededeling dat ik kon komen solliciteren. Mijn man zei dat ik gewoon moest gaan en maar moest afwachten wat er van zou komen. Ook mijn baas zei dat ik het gewoon kon proberen. Afijn, het was een za.ak van binnenkomen, verliefd worden en niet meer weg gaan. En zo is dat tot aan de laatste dag gebleven". Met liefde Vanaf het begin dat Rijna achter de bar haar werk startte hield ze zich niet met tappen alleen bezig. Al snel werd ze ook een soort moederfiguur voor iedereen. Als de 'vaste' jeugd in het café kwam viel het haar direct op als één van hen zich anders gedroeg. „Dat zag ik meestal al als ze binnen kwamen. Dan vroeg ik of er was/of nam om erachter sts voor ze kon doen. Dat zit nu eenmaal in mijn aard. Zie je, ik ben zelf met heel veel liefde groot gebracht. En dan niet met verwennerij of omkoperij met grote cadeaus, maar gewoon met het principe dat liefde heel veel goeds doet. Als iemand kwaad op je is niet ook kwaad worden, maar erachter zien te komen waarom die iemand kwaad is. En niet bang zijn om je gevoelens te tonen. Met dat principe heb ik mijn eigen kinderen ook groot gebracht. Tben ik in De Vlinder ging werken is dat niet veranderd, maar heb ik ook de jeugd daar zo benaderd". Jongeren die thuis hun problemen niet konden bespreken vonden bij Rijna een luisterend oor. „Het was eigenlijk gewoon een kwestie van tijd voor hun nemen. Als

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 15