Dik anderhalve ton voor nieuwe weg Deltastraat Natuur als inspiratie, maar ieder op zijn eigen manier i±3r' DE IMMETJES-HOEVE Logistieke problematiek ZOC vormt onderdeel van onderzoek Expositie van Sacha van Duim en Cor de Nobel Marktonderzoeken door leerlingen Delta College ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE v-\ - Beide kunstenaars wier voorliefde voor de natuur zo duidelijk in hun werk tot uiting komt. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Heel veel hebben ze ge meen. Beiden hebben MO-tekenen en kunstgeschie denis gestudeerd aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunst. Ook gaven ze allebei jarenlang te kenles op middelbare scholen. Een andere overeen komst is dat de getrouwde kunstenaars in hun vrije tijd eigenlijk niets liever doen dan tekeningen en aquarellen maken van de natuur. Maar daar ligt ook direct het verschil, want waar Cor de Nobel land schappen en fantasie-onderwerpen schildert, geeft Sacha van Duim een exacte weergave van een bloem- boeket of een dier op de boerderij. Tot en met 20 juni exposeren zij hun creaties in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Na eigenlijk hun hele leven, lang in grote steden als Den Haag, Rotterdam en Amster dam gewerkt én gewoond te hebben, besloten Cor en Sacha enkele jaren geleden naar Drei- schor te verhuizen. In de week einden trokken ze ook al regel matig de natuur in op zoek naar de ruimte en de rust die hun bij het teken- en schilder werk zo inspireert. Niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland werden de mooie plekjes opgezocht. Natuur is de bron van alles", legt Cor uit waar zijn voorlief de voor de natuur vandaan komt. Hijzelf brengt het liefst een bezoek aan het platteland. Treft hij een mooi gebied dan slaat hij het tafereel in zijn ge heugen op. In een notitieboekje schetst hij snel de compositie met de bijbehorende kleuren om zijn observatie thuis verder uit te werken. ,,Als een echte Hollander kan ik vanaf hier het vlakke land meenemen en terugvinden op een andere ma nier. Hierin komt dan direct het ruimtelijke tot uitdruk king". Zijn werk bestaat uit pentekeningen, aquarellen en gouache, een sterk dekkende waterverf. Abstracter In zijn kunstuitingen zit een bepaalde lijn want steeds meer merkt Cor dat hij naar het abstractere toegaat. Zo heeft hij reeds een schilderij ge maakt van tankers op de Nieu we Waterweg bij Rotterdam waarbij de schepen slechts werden weergegeven door stre pen. Ook op de expositie in Burgh-Haamstede hangen en kele voorbeelden van wat abstractere werken. Een van deze heet Onverklaarbare Ge beurtenis waarbij een rode theepot schijnbaar zonder re den van een tafel afvalt. Een Verbroken Communicatie wordt uitgebeeld door een tele foon waarvan de hoorn van de haak ligt met daarachter de contouren van twee gezichten. Sacha geeft meer een exactere nabootsing van wat ze ziet. ZIERIKZEE - Nu er een reële kans voor bedrijfs vestiging bestaat moet er aan de Deltastraat in de Zuidhoek een nieuwe insteekweg worden aange legd. De aanleg van deze weg bespreekt de Zierik- zeese commissie openbare werken en milieu woens dag 3 juni. Deze vergadering begint om 19.30 uur. Voor de aanleg van deze nieu- we weg ter bevordering van de bereikbaarheid moet de ge meente rekenen op een uitgave van 159.000 gulden (exclusief BTW). Met deze kosten is in de exploitatie-opzet van het bestemmingpslan voor dit ge bied al rekening gehouden. Voor het verbeteren van de af zuiginstallatie van de schil derswerkplaats in de Lange Nobelstraat is een bedrag van 8090,-. Omwille van de veilig heid en gezondheid van de schilders willen b en w deze aanschaf niet uitstellen. Om het benodigde geld bijeen te krijgen willen b en w de post onvoorzien gebruiken. Het feuilleton van de riole- Haar interesse gaat voorname lijk uit naar het schilderen van bloemstukken waarbij de kleuren als levensecht worden weergegeven. Sinds ze in Zee land woont is ze zich ook steeds meer gaan toeleggen op het schilderen van dieren op het boerenerf. Als voorbeelden hangen op de expositie enkele aquarellen van ganzen en eert lieflijk schilderijtje van een lammetje. Alles wat ze schil dert is heel direct en herken baar. Op de expositie waarbij vooral het gebruik van frisse kleuren opvalt, is duidelijk de scheiding aangegeven van de verschillende werken. Bij bin nenkomst hangen rechts de schilderijen en tekeningen van Sacha en links die van Cor. Denkproces Door hun verschillende kijk gebeurt het regelmatig dat Sa cha niet doorheeft wat Cor met zijn werk probeert uit te druk ken. ,,Dat komt omdat je ieder je eigen denkproces hebt. En dat is maar goed ook. Want zou je je allebei toeleggen op het zelfde soort werk dan ga je ver gelijken hoe je het zelf gedaan zou hebben. Nu kan ieder zijn gang gaan en kun je na afloop praten over wat je geschilderd hebt en wat je ermee bedoelt", aldus Cor. De expositie van Cor en Sacha is de eerste tentoonstelling van hen in Zeeland. Beiden hebben eerder voornamelijk in Den Haag geëxposeerd en Sacha zelfs ook enkele keren in het buitenland zoals onder meer in Japan en Italië. Naast haar te keningen en schilderijen heeft Sacha in samenwerking met een bioloog ook nog twee boek jes uitgegeven. Het boekje met tekeningen van de zilver meeuw is ook op de expositie in te zien en te koop. Het boek je over de stekelbaars is helaas al uitverkocht. De Bewaerscho le is iedere dag geopend van 13.30-16.30 uur (behalve op zon dag en op maandag 8 juni). Advertentie ringswerkzaamheden in Zie- rikzee krijgt dit jaar weer een hoofdstuk erbij als de riolering bij Balie en Kerkhof zuidzijde aan de beurt is voor een op knapbeurt (fase VIII). Deze werkzaamheden staan gepland voor dit najaar. De kosten er van worden geschat op 475.000,-. In het bestedings plan voor dit jaar is hiervoor een bedrag van 415.000 gulden gereserveerd. Bij dit bedrag is geen rekening gehouden met de kosten voor een milieu onderzoek en een expertise van de woningen. Dit plus hogere stortkosten en prijsstijgingen hebben de totale kosten doen stijgen tot 475.000 gulden. Een goed hoofdkussen ligt niet alleen kofnfortabel maar geeft ook uw nek de juiste steun. Kom eens praten. Wij geven u graag persoonlijk advies. Omdat het beste voor iedereen anders is. deurloo intermeubel Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 28 Als hij zijn liefde voor Doortje reëel zou maken en rondweg zeggen: 'Ik houd van je dochter, Ouwerkerk, en zij van mij, en we willen trouwen', dan zou de boer hem in zijn nek nemen en het erf aftrappen. En daar had hij mis schien wel gelijk in ook, een meidje als Dora is nu eenmaal geen trouwbare waar Het moet blijven zo het is, hij zal pro beren te doen wat Doortje vroeg: een goeie vriend voor haar zijn, met haar praten, kibbelen desnoods. Het zal moeilijk zijn, moeilijk om zich te be heersen. Voor Doortje ook. Hij her haalt wat ze zelf heeft gezegd: Ik ben toch ook een vrouw Jasper kijkt naar zijn zoon. Jeile heeft de brief gebracht. Geert heeft een ogenblik de trekker stilgezet en leest. Een brief van Marja, die mag voor gaan. Ook bij Jasper, die glimlachend staat te kijken. Hoelang is het geleden dat hij zelf met een rooie kop over een brief van Catrien gebogen zat en hoe kort zal het duren dat zoon Geert de brieven van Marja minder gespannen leest dan nu, wanneer hij getrouwd zal zijn en de brieven meer de dingen van alledag betreffen. Hoe lang en hoe kort, het is de tijd, filosofeert hij, wachtend tot Geert weer zal beginnen. Die steekt de brief in zijn zak; zijn an ders zo strakke gezicht is ontspannen. 'Goed nieuws?' vraagt Jasper vriende lijk. Geert knikt. 'Jawel hoor. Ze krijgt drie weken vakantie. Beroerd dat het net in de drukke tijd valt. Ze zal aan mij niet veel hebben'. 'Daar is toch wel een mouw aan te pas sen, jongen', meent Jasper, 'een week kan jij er wel tussenuit'. Geert kan zijn oren niet geloven. Vader, die zijn mensen geen dag, haast geen uur vrij gunt in de oogsttijd, wil hem een week vakantie geven 'Het kan niet, vader', zegt hij toch. 'Arie en jij kunnen niet alles verstou wen en Jelle kun je hoogstens zakken laten tellen; die zit nog wel een paar weken aan die poot vast. Jullie zijn geen achttien meer, jij en Arie'. 'Dat is waar', geeft Jasper toe. 'Maar zie je ik gun je zo graag een ple ziertje. Ik heb altijd nog wat goed te maken bij je'. Geert haalt zijn schouders op. 'Zand er over, vader'. Ze werken verder, maar het duurt niet lang of Jasper zegt: 'Stop es even, zeun, we moeten es praten'. Verwonderd kijkt Geert zijn vader aan. 'Praten? Ovér wat, over wie?' 'Over Marja'. Het gezicht van Geert betrekt, hij kan raden wat er komt. Hij moet het maar weer over zich laten gaan. Schelden zal het niet worden, daarvoor is vader de laatste tijd te redelijk. 'Heb je wat tegen Marja, vader?' 'O nee, dat moet je niet denken. Het is een aardig keurig meidje'. 'Is het de stand, omdat haar vader op een fabriek werkt?' Jasper aarzelt even. 'Och nee, dat ook niet bepaald, ik werk zelf ook, nou ja, ik had liever dat haar vader eigen boer of ambachtsman was, dat past beter, maar nee, daar gaat het nog niet om'. 'Waarom dan wel?' 'Jij meent het met dat meidje en zij met jou, is 't niet?' 'Ja, natuurlijk, zo moet het toch ook? Ik ben geen jongen voor een losse scharrel en daar is Marja trouwens te goed voor'. 'Dus het raakt niet uit?' 'Wat klets je toch, vader, waarom zou het uit raken?fc 'Ik vraag het je eerlijk, want als er geen vastigheid in zat, zou ik verder mijn mond kunnen houden. Ik bedoel de dit: op een bedrijf heb je een vrouw nodig op wie je kan steunen, een boer in. Zoals je moeder'. Hij zwijgt even. Geert ligt een hatelijk heid op de lippen; dat ze er toch samen niet veel van gemaakt hebben. Hij her innert zich eerder al eens zo iets gezegd te hebben en wil geen ouwe koeien uit de sloot halen. (wordt vervolgd) Dinsdag 2 juni NEDERLAND 1 10.00 uur Vrouw zijn, geva rieerd vrouwenmagazine. 10.50 uur TV-Fruitmand, gees telijke liederen op verzoek. 11.10 uur Topmodel in Manhat tan, portret van de Amerikaan se fomodellen Jeff en Laura Calenberg. Herh. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.08 uur Het kleine huis op de prairie, Amerikaanse serie. 17.00 uur Ik ben Benjamin Ben, kindermagazine. 17.30 uur Tijdsein 1, actualitei tenmagazine. 18.10 uur 50 kamers, jongeren magazine. 18.35 uur Blackout, spelpro- gramma. 19.04 uur Op weg naar Avon- lea, serie. 19.50 uur Mijmeringen, over denking van prof. dr. W. J. Ou- weneel. 20.00 uur Journaal 20.25 uur De rivier, 4-delige Australische serie. Afl. 1. 21.19 uur Tijdsein 2, actualitei tenmagazine. 21.54 uur Wijzigingen voorbe houden, toespraak van de Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham. 22.30 uur Praise, jongeme zin gen lofliederen. 22.50 uur Antenne: Zes onver getelijke dagen, documentaire. 23.40 uur Mijmeringen. 23.45 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.05 uur Verhalen van Moeder de Gans, poppenserie. 17.14 uur De geschiedenis van Ooit, 6-delige jeugdserie. Afl. 4. 17.31 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogram ma. 18.00 uur Journaal 18.16 uur Dubbeldekkers, se rie. 18.41 uur Daar komen de schut ters, comedyserie. 19.14 uur Vijf tegen vijf spe cial, spelprogramma. 19.40 uur Police rescue, Austra- lich/Engelse serie. 20.35 uur Oppassen!! Neder landse comedyserie. 21.00 uur De verleiding, 16- delige serie over de wereld ach ter de reclame. 21.49 uur Achter het nieuws, actualiteitenmagazine. 22.23 uur Golden girls, Ameri kaanse comedyserie. 22.51 uur Favoriete schrijvers, serie portretten waarin 2 schrijvers met elkaar worden geconfronteerd. 23.24 uur Museumschatten. 23.35 uur Journaal NEDERLAND 3 08.55, 13.00 en 17.55 uur Nieuws voor doven en slecht horenden. 10.00 uur Warreltaal, afl. 25. 11.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 28. 12.00 uur Roland Garros, ten nistoernooi; open Franse kam pioenschappen. 16.55 uur Ca va, Frans voor be ginners, afl. 15. 17.25 uur Pronto, afl. 17. 18.00 uur Journaal 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.40 uur Het klokhuis 19.05 uur Roland Garros, sa menvatting. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Huize Franciene, En gelse film. 20.52 uur Let's Dance: Video amicorum voor Hans van Ma nen, portret van deze choreo graaf. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio Sport Jour naal 22.30 uur NOS-laat, achter grondinformatie uit binnen- en buitenland. 23.15 uur Parlement en poli tiek, afl. 6. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 06.55 uur RTL 4 Nieuws 07.00 uur Cartoon 07.25 uur RTL 4 Nieuws 07.30 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Mash, Amerikaanse serie. 09.05 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spel programma. Herh. 09.35 uur As the world turns, Amerikaanse serie. 10.19 uur RLT 4 Groente- en Fruittip 10.20 uur Mag het iets meer zijn? Nederlandse comedy. Herh. 10.45 uur Geraldo, Amerikaan se talkshow. 11.30 uur RLT 4 text, selectie uit de pagina's van RTL 4-text met het geluid van RTL 4 Ra dio. 12.35 uur The crash of flight 401, Amerikaanse speelfilm. 14.10 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.00 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 15.30 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 15.55 uur Telekids, kinderpro gramma. 16.40 uur Liefde op het eerste gezicht, spelprogramma. 17.25 uur Wie is wie, spelpro gramma. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur Prijzenslag, spelpro gramma. 18.50 uur RTL 4 minispel: ta boe, telefoonspelletje. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Spijkerhoek, tweede aflevering van deze Nederland se dramaserie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het we reldberoemde spel bingo wordt gespeeld. 21.40 uur Postema op pad, eer ste aflevering van een reeks programma's waarin presenta tor Koos Postema de wereld af- rèist en Nederlanders opzoekt in het in het buitenland leven en werken. 22.40 uur Will there really be a morning, Amerikaanse speel film. 01.05 uur RTL 4 laatste nieuws 01.20 uur Cops, Aflevering van een Amerikaanse serie waarin Amerikaanse politie-agenten 24 uur per dag door de camera worden gevolgd. 01.45 uur Mash, Amerikaanse serie. 'Herh. 02.10 uur The Oprah Winfey show, Amerikaanse talkshow. Herh. 02.55 uur De draagmoeder, her haling van 15.05 uur. 03.25 uur The crash of flight 401, Amerikaanse speelfilm. Herh. 05.00 ur RTL 4 text, een selec tie van pagina's uit RTL 4-Text met het geluid van RTL 4 Ra dio. BRT 1 17.30 uur Boes, 26-delige Ne derlandse tekenfilmserie. Afl. 2. 17.51 uur Duupje, vandaag: Fo to. 17.55 uur Tik tak, afl. 153. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top Score, spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal 20.00 uur De wereld van de die ren, 13-delige Franse documen taireserie. 20.35 uur Married with child ren, Amerikaanse comedyse rie. 21.00 uur De gorilla, 13-delige Frans-Duitse politieserie. 22.30 uur Vandaag/Sport 22.55 uur Tekens, serie kunst documentaires. 23.50 uur Coda, Als ik u vinde van Hubert Waelrant en Em manuel Adriaenssen, door Paul Rans, luit. BRT 2 Zie BRT I. ZIERIKZEE - Vijf klassen eerstejaars leerlingen van het MMO/Handelsonderwijs van het Delta College te Middelburg hebben in het kader van hun oplei ding een zestal marktonderzoeken gehouden voor het Zeeuwse bedrijfsleven. Eén daarvan gebeurde in samenwerking met de ZOC. Voor hen werd gekeken naar de logistieke problematiek omtrent de binnen stad van Zierikzee. Vrijdag 12 juni vanaf 12.30 uur worden de rapporten van deze onderzoeken in het restaurant van het Delta College aangeboden. De leerlingen die eraan mee hebben gewerkt geven dan tevens een toelichting op de geformuleerde conclu sies. Het MMO/Handelsonderwijs is één van de afdelingen van het Delta College in Middel burg. Deze driejarige middel bare opleiding leidt leerlingen op voor zelfstandig onderne mer en commerciële functies in het middenkader van het mid den- en kleinbedrijf en com merciële dienstverlening. Het diploma geeft recht op vesti gingsbevoegdheid voor bijna alle branches. Kleinschalig In het kader van hun opleiding hebben vijf klassen eërstejaars leerlingen dit jaar weer gedu rende negen weken gewerkt aan een marktonderzoek voor het Zeeuwse bedrijfsleven. Het grootste deel van de leerlingen, hield een onderzoek voor één bedrijf. Het overige deel voer de op verzoek van diverse be drijven en winkeliersvereni gingen een grootschalig onder zoek uit. In combinatie met de vakken commerciële vorming, statistiek en praktijkbenade ring hebben de ongeveer 125 leerlingen bijna negen weken alle facetten van het houden van een marktonderzoek door lopen: het maken van vragen lijsten. het houden van een en quête onder het winkelend pu bliek en het verwerken van de verzamelde gegevens om ten slotte de resultaten in een ver slag samen te vatten. In totaal werden zes grootscha lige onderzoeken uitgevoerd door veertig leerlingen. De winkeliersverenigingen en in stanties waarmee in samen werking een onderzoek is ver richt zijn: ZOC, Nemidso Oost Souburg, Radio Atlantis uit Middelburg, de Vlissingse Win keliersvereniging op het ge bied van het werken in de de tailhandel en tevens een intern onderzoek van de winkeliers vereniging en tenslotte werd een onderzoek verricht op het Delta College zelf. De doelstel lingen waren per onderzoek verschillend. Bij Nemidso in Oost-Souburg werden de pu- blieksbekendheid en de assor timentssamenstelling van de winkelbestanden gemeten. 1b- vens werd gevraagd naar de mening van het publick op het gebied van elektronische beta len en de klantvriendelijkheid van het bedrijf. Verwachting Wat verwachten detaillisten van toekomstig personeel cn wat verwachten leerlingen LMO - MMO na het behalen van hun diploma te vinden in de detailhandel was het thema van het onderzoek voor Winke liersvereniging Vlissingen. Een tweede onderzoek voor de ze winkeliersvereniging ging over het interne functioneren en over het belang dat winke liers hechten aan de vereni ging. Radio Atlantis uit Middelburg liet nagaan wat^de leeftijd, het geslacht en de herkomst van hun luisteraars is. Ook de tijd stippen waarop wordt ge luisterd en de bekendheid in het algemeen van het radiosta tion waren onderzoekthema's. Voor ZOC keken de leerlingen van het Delta College naar de logistieke ('voorzien in al het voor krijgsoperaties benodig de': Wolters woordenboek) pro blematiek omtrent de binnen stad van Zierikzee. De leerlin gen hielden op het Delta Colle ge intern een onderzoek naar gediplomeerde schoolverlaters MMO over de laatste vijf jaar. Ook werd gekeken naar de waardering voor de opleiding. De doelstellingen van de ver schillende onderzoeken zijn in samenwerking met de bedrijfs- functionarissen geformuleerd. De leerlingen zijn aanwezig bij de overhandiging van de rap porten om vertegenwoordigers van het bedrijfsleven een toe lichting te geven. Tbvens ligt voor een ieder die aanwezig is een eindconclusie van ieder marktonderzoek klaar. HAAKSBERGEN - Een bouw bedrijf op het industrieterrein bij Haaksbergen is in de nacht van zaterdag op zondag vrijwel geheel door brand verwoest. Volgens de politie is er voor en kele miljoenen guldens schade aangericht. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 4