Schouwen was tot de nok toe vol BVD benaderde hulpverleners voor informatie over asielzoekers Fietstocht ten bate dierenasiel Vim waterstanden Deetman voelt niets voor ingrijpende hervorming le Kamer Ruim miljoen buiten landers bezoeken ons land Bevestiging door woordvoerder ministerie Goed opgeleide allochtoon vaak minder ambitieus 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vervolg van paq. 1 lijk je altijd te weinig plaatsen te hebben", aldus Carien Ver- schure van VVV-Zierikzee. Ook in het VVV-kantoor in Renesse had men de handen vol aan de stroom toeristen. Al op woens dag zat deze plaats tot aan de rand toe gevuld. ,,Het is niet dat we de mensen niet kunnen helpen, maar niet aan onder dak op de plaats waar ze wil len. Het liefst wil iedereen di rect achter de duinen aan het strand zitten. Enkele kampeer ders konden we nog kwijt in het 'achterland' van Schouwen- Duiveland. We hebben zelfs mensen naar Oostvoorne door gestuurd. Dit omdat er op Goe- ree-Overflakkee eigenlijk te weinig te vinden is", zo vertelt Mary Dalebout. Tesamen met een collega verwerkte zij hon derden verzoeken om onder dak de afgelopen dagen. „We zitten meestal met zijn tweeën, op pieken met zijn drieën, maar nog moeten de mensen wachten. Soms luisteren de wachtende mensen mee met hun voorgangers en worden ze zo tegelijkertijd geholpen". Hoogseizoen Een rustige start van het sei zoen zat er ook voor VW-Brou- wershaven niet in. Mattie Bak ker, informatrice in de smalstad, had net als de overi ge informatrices op Schouwen- Duiveland haar handen vol aan de vraag naar onderdak. ,,Het was wel druk hier, maar echt vol kon ik het niet noe men. Hotels, pensions en wo ningparken zaten bijna zo goed als vol, maar meestal konden we nog wel iemand plaatsen op campings bij de boer. Het leek wel hoogseizoen. Woensdag en donderdag hadden we de mees te mensen wel binnen, maar ook zaterdag kwamen er weer mensen. Doordat er weinig wind stond hadden er enkele mensen uitgechequed waar door we weer enkele anderen konden plaatsen". De uitdruk king dat Zeeland vol is kon vol gens Mattie Bakker deze keer naar alle waarheid worden ge zegd. „Meestal hebben we nog wel een plaats in, z;oals dat be kend staat als, het achterafge- bied, maar ook daar was wei nig meer te vinden deze keer". De politie van Schouwen- Duiveland bemerkte het ge brek aan onderdakmogelijkhe den voornamelijk aan het hoge aantal illegale kampeerders. Ruim honderd mensen werden de afgelopen dagen bekeurd. Hoofd van de uitvoerende dienst van de politie, F. G. J. van der Werf wil van dit excuus echter niet horen. ,,Er zijn nu eenmaal altijd mensen die denken dat ze zon der te betalen ergens kunnen kamperen. Tbrwijl ze ook van tevoren hadden kunnen reser veren dan hadden ze niet hoe ven wildkamperen". Afgezien van de wild-kampeerders is Van der Werf echter erg tevre den over het verloop van de af gelopen dagen. ,,Er zijn wel een paar gevallen van braak en diefstal geweest, maar niet overdreven veel. Voor het ko mende Pinksterweekeinde ver wachten we veel meer proble men.Dan komen namelijk ook de jongeren vanaf de Randstad en uit Duitsland weer deze kant op. Nu zijn het meer ge zinnen en die geven over het al gemeen weinig problemen. On danks dat Schouwen-Duive- land vol zit zijn er heel weinig problemen geweest", aldus een tevreden Van der Werf. IJs en limonade Niet alleen hotels, campings, pensions en bungalowparken hadden het onverwacht druk de afgelopen dagen. Ook de su permarkten hadden te maken met topdrukte. De verkoop van ijs en limonade liep, beïnvloed door, het goede weer, de spuiga ten uit. Wie vrijdag voor een snelle boodschap naar Albert Heijn in Zierikzee ging moest het 'snelle' al vlug omzetten in een lange wachttijd. Zelfs bij de 'snelkassa' stond een lange rij. „Vrijdag was het een gek kenhuis", aldus Mieke Bouw man, assistent afdelingschef kassa in opleiding bij Albert Heijn. „Er stond gewoon een fi le tot halverwege de zaak. Van af half negen tot half vijf zijn negen kassa's continu in be drijf geweest. In de tussentijd is het misschien vijf minuten rustig. Op een gegeven moment konden onze vaste distributie centra de limonade en het ijs niet meer aangeleverd krijgen, omdat ze geen tijd hadden om alle bestellingen te maken. We hadden wel verwacht dat het druk zou worden, maar zo druk; nee. We hebben vrijdag plaatselijke leveranciers moe ten benaderen om nog aan li monade en ijs te komen". Zaterdag was de drukte een stuk minder. Tben waren er ze ven kassa's in bedrijf. „Ook toen was er nog een run op het ijs en de limonade en ook het bier ging hard, maar er ston den geen files meer in de zaak". Hoewel op de produkten die achter binnen kwamen voor al met smart werd ge wacht viel het aantal lege schappen naar verhouding nog al mee. „We hebben vrijdag continu schappen bijgevuld, hierdoor hoefden de vulploe- gen 's avonds geen overuren te draaien". Een heftige start van het seizoen voor Schouwen- Duiveland deze afgelopen da gen. Op naar het Pinkster weekend. Tijdens Hemelvaartsweekeinde LEIDSCHENDAM - Ruim 1,1 miljoen buitenlandse toeristen hebben het lange Hemelvaartsweekeinde een bezoek aan ons land gebracht. Het Nederlands Bureau voor Toerisme, dat op een miljoen had gere kend, spreekt van een record. Traditiegetrouw kwamen de meeste buitenlanders uit Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië en België. Het mooie weer heeft veel buiten landers op het laatste moment doen besluiten om naar ons land te reizen. Ongeveer 750.000 Nederlanders hebben het afgelopen weekeinde een korte vakantie in eigen land doorgebracht. De campingbe- drijven kijken met tevreden heid terug op het Hemelvaarts weekeinde. De meeste cam pings waren zeer goed bezet. In Groningen was een aantal cam pings voor het eerst sinds jaren vol. De provinciale VVV Noord-Holland signaleerde een enorme vraag naar over nachtingen bij particulieren. Van de attracties was de Flori- ade in Zoetermeer met 90.000 bezoekers een topper. Ook de open dag waterrecreatie, die zaterdag werd gehouden, had niet te klagen over belangstell- ling: meer dan 250.000 mensen kwamen erop af. Het strenge beleid in Zeeland om het wild kamperen tegen te gaan, be gint vruchten af te werpen, al dus de politie en de VVV. Nog geen tachtig mensen kregen een proces-verbaal. De Alge mene Verkeersdienst in Drie bergen verwacht zondagavond een grote drukte op de Neder landse wegen. Vooral op de snelwegen richting België en Duitsland moet het verkeer re kening houden met files. Tijden cn standen volgens getijdctafcl Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Dalum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 2 juni 05.05 163 10.55 - 146 17.30 157 23.20 - 154 ROOMPOT BUITEN 2 juni 03.20 181 09.40 - 152 15.40 172 22.05 - 159 BRUINISSE 2 juni 04.35 169 11.00 - 157 18.00 161 23.25 - 164 WEMEI.DINGi: 2 juni 05.05 168 11.00 - 153 17.35 161 23.25 160 Springtij 3 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 HILVERSUM - De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft tijdens de Golfoorlog ambtenaren en hulpverleners uit de gemeente Winsum benaderd voor informatie over in Winsum woonachtige asiel zoekers. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken heeft dat zondag voor de IKON- radio bevestigd. Op 23 januari 1991 werd gemeente-ambtenaar Van Leu- sen, belast met de uitvoering van de Regeling Opvang Asiel zoekers (ROA) in het Groning se Winsum, door „iemand van de BVD" gevraagd een Palestijns-Libanese familie „in de gaten te houden". Ook vroeg de BVD haar namen van vrijwilligers, betrokken bij de begeleiding van de familie, te noemen. Op die manier kwam de BVD ook in contact met een medewerkster van Humanitas die hetzelfde verzoek kreeg. Contacten tussen de BVD en de ambtenaar en de hulpver leenster vonden later plaats op het politiebureau in Winsum. Angst voor acties De BVD-functionaris zei te vre zen voor mogelijke acties rond de opslag van munitie in de Eemshaven tijdens de Golfoor log. Zowel de ambtenaar als de hulpverleenster besloten na een eerste gesprek verder geen medewerking aan de BVD meer te verlenen. Ook de Liba nese familie zelf werd door de BVD benaderd voor informa tie. Hoewel zij destijds aan dat verzoek hebben voldaan, is hun asielaanvraag inmiddels afgewezen en moeten zij Neder land op korte termijn verlaten. Burgemeester Dees van Win sum is zeer verbolgen over de benadering van zijn ambtenaar door de BVD. „Wij moetpn geen rol spelen omtrent informatie vragen over asielzoekers. Wij hebben een rol in de opvang en dat zou daarmee wel eens strij dig kunnen zijn." Dees vindt bovendien dat hij van de benadering vooraf op de hoogte had moeten worden ge steld. „Ik betwijfel of ik daar voor dan toestemming zou heb ben gegeven," aldus Dees. De burgemeester wil op korte ter mijn van zowel de BVD als van staatssecretaris Kosto (justitie) opheldering over deze zaak. Gewetensnood Voorzitter Vrins van de ambte narenbond Abvakabo vindt, dat de BVD ambtenaren in een situatie, zoals die zich in Win sum heeft voorgedaan, „in ge wetensnood brengt". Mensen die met de zorg voor asielzoe kers belast zijn, zouden vol gens Vrins van dergelijke BVD- benaderingen gevrijwaard moeten blijven. De bond zal be kijken, of verdere actie moet worden ondernomen om derge lijke benaderingen in de toe komst te voorkomen. Kamerle den reageren in eerste instantie verdeeld op de kwestie. Sipkes (Groen Links) heeft inmiddels aangekondigd deze week schriftelijke vragen aan minis ter Dales (binnelandse zaken) te stellen. Zij wil onder meer weten, hoe vaak deze praktijk voorkomt en of het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc), dat de opvang van asielzoekers in Nederland regelt, daarvan op de hoogte is. Stoffelen (PvdA) vindt, dat dergelijke benaderingen van mensen betrokken bij de op vang van asielzoekers „nor maal gesproken niet kunnen". Hij pleit voor een betere con trole van de BVD en de PID (plaatselijke inlichtingen diensten) door de Tweede Ka mer. Stoffelen wil dat onder meer bereiken door een vergroting van de vaste Kamercommissie Inlichtingen en Veiligheid. In plaats van de fractievoorzitters van de vier grote partijen zou den daar volgens het PvdA- Kamerlid alle fractievoorzit ters van de in de Kamer verte genwoordigde „democratische partijen" in moeten zitten. Krajenbrink (CDA) vindt dat de BVD weinig valt te verwij ten. Niets mis 'Er is volgens mij niets mis," aldus Krajenbrink. „Wel was het hoffelijker en correcter ge weest de burgemeester van Winsum hierover vooraf in te lichten." De woordvoerder van binnenlandse zaken wijst er op, dat het de BVD wettelijk is toegestaan iedereen om inlich tingen te vragen. Betrokkenen en dus ook ambtenaren mogen dat verzoek vervolgens zonder probleem naast zich neerleg gen: „Het staat die ambtenaren volstrekt vrij om medewerking te weigeren en daar zit geen en kele consequentie aan," aldus de woordvoerder. Penningmeester van het die renasiel C. Simpelaar nam het bedrag echter met gepast en thousiasme in ontvangst. „Het is misschien niet veel, maar we zijn blij met alles wat onze kant uitwaait", zo verklaarde hij achteraf. „In de kostenpot voor de uitbreiding van het dierenasiel is het een heel dun bodempje, maar zelf hebben we ook moeite om geld bijeen te krijgen". Voor de uitbrei ding zijn vele tienduizenden guldens nodig tot nu toe is daarvan slechts een paar dui zend gulden bijeengezameld. Ook een initiatief van Dans school Kramer leverde niets op omdat de kosten van een door hen gehouden dansevenement de baten overtroffen, waardoor het dierenasiel achter het net viste. Naambekendheid Simpelaar vertelt dat het asiel maar niet wil lukken naamsbe kendheid te krijgen bij het pu bliek. „Mensen zien ons vaak in verbinding met de Dierenbe scherming. Maar dat is een aparte stichting, net als het asiel. Mensen hebben weinig belangstelling voor het asiel. Als ik maar kijk naar een open dag die bij ons werd gehouden. Aan het einde van de dag, waarop een paar honderd men sen het asiel hebben bezocht, zat er 43 gulden in de donatie- pot", aldus de penningmeester veelbetekenend. „We modde ren eigenlijk maar door. De kosten die we maken zijn elk jaar veel groter dan de inkom sten. De gemeente vangt dat te kort op, maar alleen wat we 'rood' staan. Als we jaarlijks een bepaalde subsidie zouden krijgen die hoger ligt dan de onkosten dan konden we ook een soort reservepotje opzet ten. Als er dan iets onver wachts gebeurt kan dat worden opgevangen zonder dat de die ren er de dupe van worden". Uitbreiding van het asiel is harder dan hard nodig, zo blijkt uit de woorden van Sim pelaar. Een groot deel algeme ne huisvesting is noodzakelijk, maar ook een quarantaine af deling, een ziekenboeg en een behandelkamertje voor de die renarts. „Momenteel is het zo dat als de dierenarts een dier moet behandelen in het asiel dit gebeurt bij de hokken. Als er dan een klant binnenkomt is dat niet altijd even,prettig. Eén ding is duidelijk èr, moet echt wat gebeuren en snel. Het moet er niet weer van komen dat we net als vorig jaar zomer in de twaalf hokken die we hebben voor katten 42 dieren moeten onderbrengen. Zo'n situatie is onhoudbaar. Zeker als er een ziek dier tussen zit. Je hebt zo een hele epidemie door het asiel". Per jaar heeft het asiel bijna 10.000 gulden aan dieren arts kosten. Daarbij komen nog eens 6.000 gulden aan voe dingskosten voor de honden en katten. Per dier gaat men uit van een bepaald bedrag per dag. Honden kosten vijftien gulden, katten 7,50 gulden. Wie een kat of hond ophaalt be taald een flink bedrag (85 gul den voor een kat, 175 gulden voor een hond), maar daarbij inbegrepen zitten ook de castratie of sterilisatie en ver- wijskaart voor een bezoek aan de dierenarts om de klant er van te overtuigen dat het opge haalde dier gezond is. Het die renasiel opheffen za] volgens Simpelaar niet gebeuren. „Zo ver zal het hopelijk niet ko men. Eén ding is wel duidelijk en dat is dat de situatie écht on houdbaar aan het worden is". 'Alleen maar meer onduidelijkheid HILVERSUM - Voorzitter Deetman van de Tweede Kamer voelt niets voor ingrijpende hervormingen van de Eerste Kamer, zoals die zaterdag door zijn partijgenoot Van de Beeten, vice-voorzitter van het CDA, in het dagblad Trouw zijn voorgesteld. Voor de AVRO-radio zei Deet man zondag dat de voorstellen van Van de Beeten alleen maar zullen leiden tot meer onduide lijkheid in de verhouding tus sen Eerste en Tweede Kamer. Deetman is vooral bevreesd dat het politieke primaat van de Tweede Kamer zal worden uitgehold. Daarbij doelde hij met name op Van de Beetens voorstel de Eerste Kamer het exclusieve recht van een parle mentaire enquête te geven. Vol gens Van de Beeten is de Eerste Kamer daartoe beter in staat, omdat de Senaat onafhankelij ker tegenover bewindslieden staat. Deetman vindt echter dat de politieke implicaties van een parlementaire enquête dusdanig kunnen zijn, dat de Tweede Kamer ook daarbij het primaat moet blijven houden. „Controle van de regering is een taak van de Tweede Kamer en dat moet zo blijven," aldus Deetman. Deetman nam ook afstand van Van de Beetens voorstel de Eerste Kamer voortaan rechtstreeks te laten kiezen. Op dit moment worden leden van de Senaat getrapt ge kozen via de leden van de Pro vinciale Staten. Deetman is bang dat een rechtstreeks ge kozen Eerste Kamer in allerlei competentie-kwesties met de Tweede Kamer verzeild raakt. Deetman heeft er verder geen behoefte aan de bemoeienis van de Eerste Kamer met de wetgeving te beëindigen, zoals Van de Beeten heeft voorge steld. Volgens Deetman is de huidige procedure volstrekt duidelijk: de Eerste Kamer heeft niet het recht een wets voorstel te amenderen. Als de Senaat een wetsvoorstel niet yoor haar rekening wil nemen, kan zij het terugsturen naar de Tweede Kamer. Daar kan dan eventueel weer over wijzigin gen in dat wetsvoorstel worden besloten. Vakcentrale Middelbaar en Hoger Personeel: UTRECHT - Volgens voorzitter G. van Dalen van de vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel (MHP) zijn goed opgeleide allochtonen minder am bitieus dan goed opgeleide autochtonen. Van Dalen, die deze uitspraak zondag deed voor de Avro-radio, baseert zich daarbij op een tussenrapportage van een onderzoek dat het Nijmeegse advies- en onder zoeksbureau GITP voor de MHP uitvoert. Uit dat onderzoek blijkt dat er genoeg allochtonen beschik baar zijn voor kader- en mana gementfuncties, maar zij kam pen doorgaans met een be scheiden zelfbeeld. Hierdoor hebben zij minder kans op een hogere functie dan autochto nen, zo bevestigde een woord voerder van de MHP. Overschatting Alleen bij goed opgeleide men sen van Surinaamse en Antilli aanse afkomst is eerder sprake van een overschatting van de eigen mogelijkheden, aldus het onderzoek. Verder speelt het niet perfect beheersen van de Nederlandse taal de goed opge leide allochtonen parten, zo- stelde Van Dalen vast. Ook de sociale omgeving speelt een na delige rol. Vaak zijn goed opge leide allochtonen de trots van de familie. En dat legt een ex tra zware druk op hen, aldus het onderzoek. De MHP wil met het onderzoek uiteindelijk meer allochtonen in hogere po sities laten doorstromen. Vol gens Van Dalen biedt dat ook meer mogelijkheden om lager opgeleide buitenlanders aan het werk te krijgen. „Dat zal een flinke stoot geven om ook die mensen aan een baan te hel pen", aldus Van Dalen. Het on derhoek van de MHP wordt ge subsidieerd door het ministe rie van sociale zaken en werk gelegenheid. In de eerste fase van de studie zijn gesprekken gevoerd met betrokkenen en is literatuur onderzocht. door Mare Legendre 1SCH WÉL -1ÖCH U)£i. r Tot en met zaterdag 4 juli Zierikzee Leesprogramma voor de jeugd. Openbare bibliotheek De Stol- pe. Openingstijden. Tot en met 13 juni Dreisehor Expositie Aquamarijn in hob bygalerij Vredenburg; dage lijks (met uitzondering van zondag). Tussen 13.00-17.00 uur. Tot en met 20 juni Burgh-Haamstede Expositie Sacha van Duim en Cor de Netsel in Bewaersehole; dagelijks (met uitzondering van zondag en maandag 8 juni) van 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 1 juni Zierikzee Foto-expositie Bart van den Bossche. Galerie Galerij RSG. 14.30-15.30 uur. Commissievergadering ruimte lijke ordening en industrie in stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Raadsvergadering in gemeen tehuis. 19.30 uur. Maandag 1 juni tot en met 1 september Dreisehor Landbouwmuseum, Mr. Pieter Moggestraat 5. Landbouw werktuigen, gebruiksvoorwer pen, vlasbewerking. Van maandag t/m zaterdag. Open van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 2 juni Zierikzee Verkoping handwerken Welfa re Rode Kruis. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 3 juni Zierikzee Paardenmarkt. Straten rond om Dikke Toren. Van 9.00 tot 16.00 uur. Commissievergadering open bare werken en milieu in stad huis. 19.30 uur. Haamstede Studiedag Confessionele Ver eniging in Nederlandse Her vormde kerk. Vanaf 19.30 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Dreisehor Ledenvergadering Rode Kruis Brouwershaven. Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 3 juni tot en met 6 juni Zierikzee Kleine kermis. Havenplein. Donderdag 4 juni Brouwershaven Natuurexcursie met Staatsbos beheer op de Grevelingen, boottocht en wandelen, 9.30 uur of 13.00 uur, aanmelden al leen bij WV Brouwershaven. Vrijdag 5 juni Zierikzee Kiekieris theatersport. Con certzaal. 20.00 uur. Bruinisse Zang- en informatie-avond van werkgroep ontwikkelingssa menwerking over "drinkwater projecten in Haïti. Gerefor meerde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 6 juni Kerkwerve Actiedag Hervormde Gemeen te, rommelmarkt/bazar. Ring. Van 09.30 tot 16.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Rommel- en informatiemarkt. Rondom de Gereformeerde kerk. Van 10.00 tot 18.00 uur. Grevelingenmeer Zeilwedstrijden, OBK Opti mist. Scharendijke Rommelmarkt/bazar. Neder landse Hervormde kerk. 09.00 uur. Brouwershaven Wandeltocht AS V. iedereen kan meedoen, 5, 10, of 15 km. Inschrijven vanaf 12.15 uur. Sportpark Onder de Molen. Vertrek 13.00 uur. Zaterdag 6 juni tot en met 28 juni Zierikzee Zomerexpositie in Noordha venpoort. Dagelijks (met uit zondering van maandag) van 13.00 tot 17.00 uur. Zondag 7 juni Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2