Horeca niet eens met regeling Mondragon Vergoeding op 6 kilometer Opening seizoen musea Betaald parkeren in Renesse uitgebreid Principebesluit voor brugwachtersgebouw Betere communicatie Erespeld J. Doeswijk van Oorlogsgravenstichting Fusie Zuidhoek afgeblazen VRIJDAG 30 ME11997 NR 26187 3 RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil het betaald parkeren binnen de bebouwde kom van Renesse tussen 15 mei en 15 september opvoeren tot 24 uur per dag gedurende zeven dagen in de week. De gemeenteraad ging gisteren, tijdens de raadsver gadering, akkoord met deze wijziging in de Veror dening Parkeerbelastingen. Aanleiding tot deze wijzi ging is de overlast die, vol gens wethouder C. Veerhoek, voor veel inwoners van Re- nesse juist ook in de avond uren geldt. ,,Als het parkeer verbod na 18.00 uur ophoudt, wordt het in een aantal ge bieden Oranje Vrijstaat. Met name in de kern is dat toch wel een crime," motiveerde Veerhoek het voorstel tot uitbreiding van het verbod. Dit brengt wel zich mee dat er op deze plaatsen extra con trole is vereist. De aanwezi ge fracties stemden met de wijziging in. Ten aanzien van het betaald parkeren langs de wegen dichtbij het strand, bleek de roep om een uitzonderings positie voor de eigen inwo ners groot. P. van de Meide (SGP) gaf aan dat velen zich zo langzamerhand een 'vreemde in eigen gebied' voelen. Hij stelde dan ook voor de mogelijkheden daar toe in de latere evaluatie te bezien. J. Roukema (RPV/GPV) herriep zijn eer der gelanceerde voorstel om door middel van een Zee landkaart de eigen inwoners en de verblijfsrecreanten een gereduceerd tarief aan te bie den. Ook de PvdA en de WD drongen aan op het in een la ter stadium onder de loep ne men van de mogelijkheden voor de Schouwse bevolking. Mevrouw M. Dalebout, direc teur VW Schouwse Kust, maakte gebruik van het spreekrecht om - namens ver schillende ondernemers - haar teleurstelling te uiten over de hoge parkeertarie ven op de Rampweg. Dale bout vreest het wegtrekken van de mensen naar de dicht bij gelegen Brouwersdam. Volgens Veerhoek een kwes tie van keuzes, omdat er ei genlijk aan de Rampweg - in verban'd met de verkeersvei ligheid - helemaal niet gepar keerd zou moeten worden. Het neerzetten van paaltjes ketste eerder op provinciaal niveau af. Door het instellen van het betaald parkeren komt de keuze te liggen bij de automobilist. De raad was het snel una niem eens met het voorstel 24 uurs bewaking in te stellen bij het Transferium in Renes se. R. Hoefsmit (rechts) heeft zojuist J. Doeswijk de onderschei ding van de Oorlogsgravenstichting opgespeld. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Voor zijn 21-jarig consulentschap is J. Doeswijk donderdagmiddag in het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland onderscheiden met de gouden erespeld van de Oorlogsgravenstichting. Hij kreeg de onderscheiding opgespeld door R. Hoefs mit, plaatsvervangend directeur van de stichting. cónsulentschap gedurende 21 jaar, volgens Hoefsmit, op bewonderenswaardige wijze verricht. De Oorlogsgravenstichting werd in 1946 opgericht met als doel de aanleg, inrichting en instandhouding van het Nederlands oorlogsgraf waar ook ter wereld. Daar naast verzorgt de stichting de in Nederland verspreid liggende graven van militai ren van de geallieerde strijd krachten. In Nederland be vinden zich ruim 44.000 Nederlandse en geallieerde oorlogsgraven, verspreid over zeshonderd gemeenten. Hoefsmit liet tijdens de uit reiking van de gouden ere speld aan Doeswijk weten, dat de stichting bij de verzor ging van de oorlogsgraven sinds 1966 wordt bijgestaan door ongeVeer zeshonderd honorair consuls. Dit zijn in de meeste gevallen medewer kers in algemene dienst, die voor de stichting de oorlogs graven in hun gemeente in het oog houden. Zij worden door de burgemeester be noemd. Doeswijk heeft zijn Ereplicht In Zierikzee gaat het om ze ven graven. In verband met de gemeentelijke herinde ling heeft Doeswijk het con sulentschap inmiddels over gedragen aan P. T. Jonker. „Dankzij de goede samen werking tussen u, de ge meente en de Oorlogsgraven stichting kon de vervulling van de gemeenschappelijke ereplicht ook hier gewaar borgd blijven," aldus Hoefs mit. Doeswijk mocht in 1986 al een oorkonde van de stich ting in ontvangst nemen. Als dank voor al zijn inspannin gen kwam daar donderdag middag de gouden erespeld bij. Na pleidooi directeur ZIERIKZEE - De fusie van het Zierikzeese Werk voorzieningsschap de Zuidhoek met het werkvoor zieningsschap De Betho en stichting Besth-Werk in Goes is voorlopig van de baan. Na een pleidooi van directeur F. Dieleman, besloot de bestuurscommis sie van de Zuidhoek, gisteren de plannen voorlopig in de ijskast te zetten. Zoals deze krant gisteren al meldde wil Dieleman rust in het bedrijf. Na de crisis van vorig jaar is er een verander- plan opgesteld, waaruit ein delijk een scenario werd ge kozen om de Zuidhoek uit het financiële en organisato rische dal te halen Afronden Dieleman wil dit scenario eerst afronden, voordat er sprake is van nieuwe wijzi gingen in de organisatie. Het Orgaan van Overleg en de ambtenaren steunden de di recteur in zijn opvatting. De bestuurscommissie toon de gisteren begrip voor de be zwaren. „Op dit moment doen we het niet. Het is beter om even niet al te veel ener gie in de fusie te stoppen, maar ons te richten op een verdere versteviging van de positie van de Zuidhoek. Dat gaat goed en moet niet ge frustreerd worden met een nieuwe discussie," aldus be stuursvoorzitter D. van der Wekken. Lange discussie over leerlingenvervoer in gemeenteraad BRUINISSE - Rijkswaterstaat wil een nieuw brug wachtersgebouw neerzetten bij de sluis van Bruinis- se. Met uitzondering van D66 stemden de raadsle den donderdag in met een voorbereidingsbesluit tot deze nieuwbouw. Het college van b en w over viel de leden van de raad met het voorstel een principebe sluit te ondersteunen met be trekking tot vernieuwing van het wachtersgebouw. Het bouwplan is nog niet ter sprake gekomen binnen de commissie ruimtelijke orde ning en economische zaken. Volgens wethouder C. Veer hoek is een snel voorstel van het college gewenst, omdat er dan nog voor de zomer tot aanbesteding kan worden overgegaan. H. Coomans (WD) voelde zich 'met de rug tegen de muur gezet'. Met vragen als „Wat bent u van plan daar te gaan doen?", en „Wat is de pe riode van bouwen?" gaf hij aan toch op z'n minst van de basisplannen op de hoogte te willen zijn. D66 onder schreef, bij monde van J. van der Veer, de verwarring van Coomans. Hij stelde dat het wel erg moeilijk is om een principebesluit te nemen als je niet weet waar je het over hebt. „Ik zou wel iets willen zien," aldus Van der Veer. Wethouder Veerhoek gaf aan dat er al tekeningen liggen, maar omdat er pas op 10 juni weer overleg binnen de com missie plaatsvindt gaat er bij uitstel weer een maand ver loren. „Het is niks anders dan een principebesluit. De commissie ruimtelijke orde ning heeft nog uitgebreid de mogelijkheid hierover te dis cussieren." Volgens Veer hoek komt de late aanvraag van rijkswaterstaat voort uit het feit dat er eerst is ge probeerd de zaken op ambte lijk niveau op te lossen. Herbouw Het huidige verouderde ge bouw voldoet niet meer aan de hedendaagse eisen. Her bouw op dezelfde locatie is echter, door de continuïteit in werkzaamheden, niet mo gelijk en dus is gekozen voor nieuwbouw op een andere lo catie. Deze plaats heeft als bestemming waterstaats werken waarvoor een maxi male hoogte van 6 meter geldt. Het geplande bouw werk heeft een hoogte van 12,4 meter, wat betekent dat realisering slechts mogelijk is via een artikel 19-procedu- ZIERIKZEE - De gemeenteraad wil dat de gemeen telijke voorlichting naar bewoners van het buiten gebied toe wordt verbeterd. Het college van b en w toonde zich gisteravond, tijdens de raadsvergade ring, bereid de mogelijkheden hiertoe te onderzoe ken. Mevrouw G. van den Ouden - Zwart bracht dit verzoek na mens de WD-fractie als eer ste ter sprake. Het Extra Nieuwsblad, waarin de ge meente onder meer vergade ringen aankondigt en mel ding maakt van genomen besluiten, wordt alleen in de kernen op Schouwen-Duive land verspreid. Mensen die woonachtig zijn in het bui tengebied kunnen slechts via een bezoek aan een winkelier in de kern een exemplaar van het Extra Nieuwsblad be machtigen. Van den Ouden lanceerde het voorstel hier toch nog eens binnen de com missi e algemene interne za ken over te praten, omdat dit betekent dat de mensen bui ten de kernen in de informa tievoorziening worden ach tergesteld. Mevrouw R. Geluk (D66) scherpte dit verzoek aan. Zij vindt dat alle bewoners van Schouwen-Duiveland op het zelfde tijdstip over dezelfde informatie moeten kunnen beschikken en vroeg het col lege van b en w dan ook met concrete voorstellen te ko men. Burgemeester J. Asselbergs erkende de situatie en zegde toe met voorstellen over de brug te komen. „Als de raad eraan hecht dit op te lossen, dan zijn wij bereid modellen aan te dragen. Want oploss ingen zijn er, aldus de bur gervader, zij het dan met de bijbehorende - waaronder fi nanciële - consequenties. Vrijdag 30 mei Zierikzee Presentatie cd kinderkoor Sjofar in de Christelijke Ge reformeerde kerk 20.00 uur. Scharendijke Rommelmarkt Samen op Weg kerk. Bethlehemplein. 16.00-22.00 uur. Nieuwerkerk Inleveren oud papier voor de zending, gebouw Salem, Mo lenstraat, 18.30-20.00 uur. Bruinisse Koekverkoopactie Open Jeugdwerk. Huis-aan-huis. Van 18.30 tot 20.00 uur. Zaterdag 31 mei Zierikzee Eilandelijke Muziekdag. In en voor de Beuze. 10.45- 17.00 uur. Opening expositie Ladies' Circle in stadhuis. 13.00 uur, Schuddebeurs Buitenschilderdag Weelzicht vanaf 9.30 uur. Brouwershaven Wandeltocht door de polder over 5,10 en 15 kilometer vanaf de kantine van ASV aan de Noorddijk. 13.00 uur. Dreischor Concert van het ZWN-man- nenkoor en de Ruiterstadsin- gers in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Zondag 1 juni Zierikzee Reactieve kerkdienst in de Gasthuiskerk. 18.30 uur. Burgh Kerkdienst rondom De Klei ne Prins in de Hervormde Kerk. 10.00 uur. Maandag 2 juni Zierikzee Debat over zorgsector met PvdA-kamerlid Rob Oudkerk. Multi Functioneel Centrum, 19.30 uur. Nieuwerkerk Symposium Zeeuwse Dag van de Landbouw. Ons Dorpshuis. 20.00 uur. ZIERIKZEE - De afdeling- Schouwen-Duiveland van Horeca Nederland maakt zich grote zorgen over de ontwikkelingen rond het voormalige restaurant Mondragon in Zierikzee. Gevreesd wordt voor een groot project, waarbij de horeca als sluitstuk wordt gebruikt om de exploitatie van het theater rond te krijgen. Dit voerde J. Hendrikse don derdagavond aan tijdens het spreekrecht voor de publieke tribune in de vergadering van de gemeenteraad Schou wen-Duiveland. De horeca- afdeling liet weten voorstan der te zijn van de in standhouding van een theater in de binnenstad, maar heeft er bezwaar tegen dat exploitatie van theater en restaurant beide in han den komen van de Zeeuwse Theater Exploitatiestich ting. Hendrikse wees op be langstelling van regionale horeca-ondernemèrs om res taurant Mondragon te pach ten. Op basis van goede af spraken zou dat, volgens hem, de zaken duidelijk ma ken en het risico voor de ge meente verkleinen. Hij bracht dit naar voren naar aanleiding van het raads voorstel de beheersstichting Mondragon een lening van 125.000 gulden te verstrek ken voor de inrichting van Mondragon als theatercafé. Bedenkingen Zijn pleidooi leidde in elk ge val tot bedenkingen tegen dit voorstel bij de fracties van RPF, SGP en D66. B en w kwamen tot het voorstel tot verstrekken van de le ning, nadat het de beheers stichting niet was gelukt het geld bij een bank los te krij gen. „Voor de gemeente wordt dit een sprong in het diepe," sprak C. Flikweert (SGP). J. van de Berge (RPF) sprak zijn voorkeur uit voor verpachten aan een particu liere ondernemer en R. Ge luk gaf de voorkeur aan 'be ter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald.' Zij voelt er niks voor dat zowel theater als horeca in die ene hand van de Zeeuwse Theaterstichting komen. Een beetje ondernemer had vol gens haar al gezorgd dat het restaurant begin januari al had gedraaid. Wethouder P. Berrevoets- Ringelberg (CDA) benadruk te dat de keus om niet met een particulier ondernemer in zee te gaan, maar met een beheersstichting nog door de voormalige gemeente Zierik zee is genomen. Thans is het volgens haar dus een kwestie van doorgaan op de ingesla gen weg. Als de gevraagde le ning niet zou worden ver strekt, zou die weg ge blokkeerd worden. Het voorstel de Beheers stichting Mondragon de le ning van 125.000 gulden te verstrekken werd ten slotte met veertien tegen zeven stemmen aangenomen. Woensdag 4 juni Zierikzee Paardenmarkt in het cen trum van 9.00 tot 16.00 uur. Vaartocht senioren naar Veere. Vertrek 't Luitje, Nieuwe Haven. 9.30 uur. Gratis spreekuur FNV. MFC. 10.00-11.30 uur. Buitenrepetitie harmonieor kest Kunst Eer aan de Kaersemakerstraat. 19.30 uur. Oriëntatieavond School van het Gouden Rozenkruis. St. Domusstraat 55. 20.00- 22.00 uur. Serooskerke Kennismakingsbij eenkomst college in het dorpshuis. 19.30 uur. Vrijdag 6 juni Zierikzee Bandjesbal volksdansver eniging Nehalennia. Drie hoek. 19.30 uur. Zaterdag 7 juni Zierikzee Gebedswandeling door Poortambacht. Start om 13.30 uur op het Haringvlietplein. Vijfentwintigjarig jubileum feest Onderdak; optreden clownsduo Appie en Flap- pie. Onderdak. 14.00 uur. Veiling kunstwerken Zeeuwse kunstenaars. De Vierschaar. 15.00 uur. Optreden troubadour Piet Brakman, bal na. Onderdak. 20.00 uur. Alternative Night met Celestial Season en Shinukara. Brogum. 22.00 uur. Westerschouwen Dansshow Demogyjada in Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen. 19.00 uur. Zonnemaire Theatersportgroep Kiekie- res speelt 'Medea', Kijkuitse strandje nabij boerderij 'Kijkuit', 20.30 uur. land een plattelandsgemeen te blijft en niet gediend is met deze algemene verorde ning. Hij herinnerde zich be zwarenprocedures in de voormalige gemeente Duive- land tegen de zes kilometer- grens. Aan het slot vap zijn betoog diende Flikweert een amendement in om een af standscriterium van vier ki lometer of lager te hanteren. R. Geluk (D66) vindt vier ki lometer een 'prachtige grens', die ze graag wil hand haven. Ze betuigde gretig steun aan het amendement van de SGP. Da{ deed ook de RPF-fractie bij monde van J. van de Berge, die bovendien aanvoerde dat het leerlin genvervoer ook bij een grens van vier kilometer betaal baar blijft. Van den Ouden wilde van de SGP weten wat precies het voordeel zou zijn van het te rugbrengen naar vier kilo meter. Toen zij daar geen duidelijke voorbeelden van kreeg, besloot zij steun te verlenen aan het college voorstel. Gemeenteraad verstrekt lening Details binnen commissie Wethouder P. Berrevoets-Ringelberg ver richtte gisteren, donderdag, de officiële sei zoensopening van het Visserijmuseum en de Oudheidkamer in Bruinisse. Zij verwijderde de Bruse gemeentevlag voor een van de nieu we aanwinsten van het Visserijmuseum. Ber- revoets vertelde in onvervalst dialect dat de inwoners van het mosseldorp zuinig zijn op hun culturele erfgoed. Ook zei zij waardering te hebben voor het werk van de vrijwilligers. Voorzitter van de Stichting Musea Bruinisse i.o. A. Verschoor presenteerde het nieuwe lo go van de stichting. Deze middag werd ook een modeshow gelopen. Nieuw in de collectie van het Visserijmuseum is een maquette van een scheepswerf met daarin een hoogaars. Ook de Oudheidkamer kreeg uitbreiding met de komst van een pop in Walcherse dracht. De Oudheidkamer en het Visserijmuseum zijn op werkdagen geopend van 14.00 tot 16.30 uur. (Foto: Marieke Mandemaker) Y Ouders van wie de kinderen een basisschool bezoeken verder dan zes kilometer van de woning krijgen een vergoeding voor dat vervoer. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - De grens voor vergoeding van het leerlingenvervoer blijft gehandhaafd op zes kilome ter. Dat besloot de gemeenteraad van Schouwen- Duiveland donderdagavond na een lange discussie. Een amendement van de SGP-fractie tot verlaging van de grens tot vier kilometer behaalde geen meer derheid. Als gevolg van de gemeente lijke herindeling is het nood zakelijk een eenduidige ver ordening leerlingenvervoer vast te stellen geldend voor de gehele gemeente met in- gaiigvan 1 augustus 1997. Gedurende het huidige schooljaar al is in de verorde ning leerlingenvervoer door de voormalige zelfstandige gemeenten een grens van zes kilometer voor het basison derwijs gehanteerd, zoals de Vereniging voor Nederland se Gemeenten (VNG) advi seert. Alleen binnen de voor malige gemeente Midden- schouwen werd voor de leer lingen van de groepen één tot en met drie een grens van één kilometer aangehouden. Het college ging met het voorstel tot handhaving van de zes kilometergrens voor bij aan het advies van de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden (MA). De WD-fractie was in die com missievergadering niet ver tegenwoordigd, de overige fracties adviseerden allen vanaf 1 augustus dit jaar een grens van vier kilometer aan te houden. Dat CDA en PvdA plots van standpunt veranderd bleken en thans wel voor de vier ki lometergrens opteerden, wekte nogal verbazing op de fracties van RPF, SGP en D'66. De WrD-fractie toonde zich bij monde van G. van den Ouden-Zwart voorstan der van het collegevoorstel. Het raadslid van Groen- Links was niet aanwezig. C. Flikweert (SGP) bena drukte dat Schouwen-Duive- Geen soelaas Uit de discussie tussen de raadsleden en de toelichting van wethouder Van der Wek ken kwam naar voren, dat verlaging voor de bewoners in Serooskerke geen soelaas biedt. Volgens de wethouder had de commissie Maat schappelijke Aangelegenhe den daar ten onrechte haar advies op afgestemd. De basisschool in Seroosker ke sluit aan het einde van dit schooljaar. Ook bij verlaging van de grens tot vier kilome ter kunnen de ouders geen aanspraak maken op vergoe ding van de vervoerkosten. Volgens wethouder Van der Wekken dienen in individu ele gevallen toch specifieke regelingen te worden getrof fen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3