Dit j aar aanzet gemeentehuis Waterpaviljoen brengt bezoeker uit evenwicht Meer aandacht vertrek asielzoekers uit AZC ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODEl yf/lytfwltfk VADERDAG-TIP: elk 2e overhemd 4 OO voor 1 jp Sftlod^ Onderhandelingen verwerving grond onlangs heropend Statutenwijzing Stichting Renesse krijgt fiat raad m ze door een ringetje te halen! Opening nieuwste attractie Waterland Neeltje Jans Na afloop procedure NIEUW PAVILJOEN DOORBRAAK I VOOR WATERLAND NEELTJE JANS? j dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE VRIJDAG 30 MEI 1 997 152e JAARGANG NR 26187 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 200 Melka overhemden deurloo ZIERIKZEE - Aan het eind van dit jaar moet er een programma van eisen op tafel liggen voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Zierikzee. De loca tie is nog niet honderd procent zeker, maar het moet wel heel raar lopen wil het nieuwe stadhuis niet op de hoek van de Nieuwe Kooiweg en de Laan van Saint Hilaire komen. Er hebben zich 38 architecten aangemeld als gegadigde voor het ontwerpen van het gebouw. Dat meldde wethouder C. Veerhoek vanmorgen bij de presentatie van de startnoti tie voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Voor dat een programma van ei sen kan worden opgesteld, moet het duidelijk zijn of er wel of geen theater aan het gemeentehuis wordt ge bouwd. De voordelen hier van zijn al meerdere keren genoemd. De voorziening kan dan volledig worden af gestemd op de wensen en ze kan bijvoorbeeld gebruikt worden voor seminairs en congressen. Aan de andere kant heeft een theater in het centrum zijn charme en ei genlijk hoort het hier ook thuis, memoreerde Veerhoek vanmorgen. Op dit moment wordt een nulmeting ver richt, zodat beide opties straks goed met elkaar kun nen worden vergeleken voor wat betreft de financiën. Burgemeester J. Asselbergs meldde gisteren'na de raads vergadering, dat de bouw van een theater aan het nieu we gemeentehuis zo'n tien miljoen gulden meer kost. Het gemeentehuis zelf werd door hem -geraamd op onge veer 25 miljoen. Aanpassing van Theater Mondragon in het centrum van Zierikzee kost volgens hem één tot an derhalf miljoen. Voor het ontwerpen van het gemeentehuis hebben zich 38 architecten als gegadigden aangemeld. Uit dit aantal worden vijf architecten gese lecteerd. Het gemeentehuis moet uiterlijk eind 2001 wor den opgeleverd, zodat het met ingang van 2002 ge bruikt kan worden. Dat is althans het streven. Niet al leen omdat het gemeentebe stuur de nieuwbouw graag binnen de zittingstermijn (tot mei 2002) wil afronden. Maar vooral omdat de tijde lijke bouwvergunning voor de huidige huisvesting in september 2001 afloopt. Locatie De Stuurgroep herindeling koos vorig jaar als locatie voor het nieuwe gemeente huis het stuk grond tussen de Nieuwe Kooiweg, Laan van Saint Hilaire en de Houwers- weg. Deze keus werd door al le voormalige gemeentera den aanvaard. Definitief is de keus echter nog niet. Vol gens Veerhoek mag de huidi ge gemeenteraad zich hier over nog uitspreken. „Dan kunnen ze straks niet zeggen' dat de locatie niet goed geko zen is." Ook de kosten plus de beno digde tijd om de grond te ver- De leden van de overleggroep, met van links naar rechts gemeentesecretaris M. Sas, secormanager grondgebiedzaken A. Reinbergen, wethouder C. Veerhoek en projectmedewerker H. Beek. (Foto: Marijke Folkertsma) werven spelen een rol. Veer hoek: „Het is een goede loca tie. Dat blijkt ook uit de startnotitie. Maar je kunt niet tot elke prijs op de beste locatie gaan zitten. En wan neer de procedures te veel tijd gaan vergéri, moeten wë" misschien ook naar een ande re locatie uitkijken." Onderhandelingen in de strikte zin van het woord, zijn er met de eigenaar van de grond nog niet gevoerd. Er is door de voormalige ge meente Zierikzee een bod ge daan. Vervolgens is het lang stil geweest en pas onlangs is er namens de eigenaar con tact opgenomen met de ge meente. Een tegenbod ligt er echter nog niet. Voor de bouw van het nieu we gemeentehuis worden een stuurgroep, een projectgroep en een ontwerpgroep in het leven geroepen. De stuur groep is een ambtelijke voor bereidingsgroep en staat on der voorzitterschap van gemeentesecretaris M. Sas. "■"Ook de projectmanager maakt deel uit van de stuur groep. Het is de bedoeling, dat deze extern wordt aange trokken. Het bouwproces verloopt via een traditioneel model. Dat houdt in, dat de gemeente als opdrachtgever de touwtjes in handen houdt. Vanuit de gemeenteraad wordt een raadscommissie gevormd. Ieder fractie vaar digt een persoon af voor deze commissie. Dit omdat de raad uitdrukkelijk te ken nen heeft gegeven bij de bouw betrokken te worden. ZIERIKZEE - „Dit is een goed voorbeeld van be sturen op afstand," sprak G. van den Ouden- Zwart (VVD) donderdagavond in de gemeente raadsvergadering bij de vaststelling van de statutenwijziging voor de Stichting Renesse. B en w komen in hun voor stel niet tegemoet aan de wensen van de commissie Algemene Interne Zaken. Daarin werd gepleit voor meer invloed van de ge meenteraad op de benoe ming en de bezoldiging van de bestuursleden van de Stichting Renesse. B en w stelden echter voor beide zaken aan het college te de legeren. Pleidooi „De stichting heeft tiental len van uw miljoenen in be heer. Zou u er toch niet een moment over willen naden ken de bestuursleden door de gemëenteraad te laten benoemen." Dit pleidooi kwam van H. Polak, die ge bruik maakte van het spreekrecht voor de publie ke tribune. J. van der Veer (D66) was het met de inspreker eens en pleitte zowel de benoe ming van de bestuursleden als de besluitvorming over de bezoldiging aan de raad over te laten. De RPF sloot zich hierbij aan. C. Flik- weert (SGP) kon zich vin den in het voorstel deze be voegdheden aan het college te delegeren. Met de bepaling, dat de le den van de raad van toe zicht door de raad worden benoemd, achtte hij de in vloed voldoende gewaar borgd. C. Legemaate (CDA) had geen moeite met de be noeming door het college, maar wilde de besluiten over de bezoldiging van het bestuur wel door de raad genomen zien. Wel vaker Burgemeester J. Assel bergs wees erop, dat het college toch wel vaker voor dit soort zaken wordt ge mandateerd en achtte de in vloed van de raad toch aan zienlijk met het benoemen van de leden van de raad van toezicht op de Stichting Renesse. Door middel van de besluitenlijst van b en w blijft voldoende controle aanwezig, vond ook PvdA- er A. van den Berge. Advertentie Als u eclifktverk wilt maken van het ophangen van gordijnen kijk dan eerst in onze gloednieuwe showroom. U gelooft hw ogen niet!! Zuidweg 20a, Zj/nnemahe Tel. 0111 -401318 Volop parkeergelegenheid en goed bereikbaar per openhaar vervoer. NEELTJE JANS - Vloeibare architectuur of een in telligente sculptuur. Aan benamingen ontbrak het donderdag niet bij de opening van het Waterpavil joen, de nieuwste attractie van Waterland Neeltje Jans. De ervaring die de bezoeker ondergaat laat zich minder makkelijk omschrijven. ,,Het doet iets met je gevoel van evenwicht. Je wordt in verwar ring gebracht," meldt bezoeker C. Van Oers uit Yer- seke. Het Waterpaviljoen roept - van buitenaf bekeken - de as sociatie op met een in de dui nen gestrande walvis. De be zoeker belandt via de staart in een volledig door compu tertechniek beheerste ruim te. De kringloop van water staat centraal. Vanaf het mo ment dat bezoekers een stap in de walvis zetten, worden zij via al hun zintuigen om ringd door water in elk mo gelijke vorm. Niet alleen door waterbronnen en mist- nevels - maar ook in geluid, licht en via virtual reality. Bijzonder daarbij is het in teractieve karakter. Door middel van sensoren acti veert de bezoeker talloze kleur- en lichtbewegingen in het gebouw. De ervaring laat zich vooral zo moeilijk be schrijven, omdat geen mo ment in de walvisbuik het zelfde is. Zelfs de weersgesteldheid buiten is van invloed op dat wat bin nen gebeurt. Niet bepaald een gebruikelij ke expositievorm. Maar voor de leerlingen van de openba re basisschool Het Veer in Veere bleek dat geen enkel probleem. Doordat zij be trokken waren bij de ope ningshandeling van het Wa terpaviljoen konden zij als een van de eerste bezoekers kennismaken met dit techni sche hoogstandje. „Nat, don ker en met veel verschillende geluiden. Spannend, een beetje eng, maar vooral heel erg mooi. Het had wel iets ruimteachtigs," vertellen een aantal leerlingen van groep 6 na afloop enthou siast. Ook vele volwassenen die het paviljoen verlieten reageerden positief, hoewel zij in hun interpretatie voor zichtiger waren. „Wat voor soort ervaring het is? Daar kun je na één bezoek nog wei nig van zeggen. Eigenlijk moet je er wel een paar keer naar toe," aldus Van Oers. Maar het wordt de bezoeker Onwennig zoeken mensen hun weg door de reuzenwalvisWaterpaviljoen. De beveiliging helpt daarbij. Rechts 'zeegodin'Nehalennia die de opening deed. (Foto: Marieke Mandemaker) in de toekomst wel iets makkelijker gemaakt. Kas Oosterhuis, de verantwoor delijke architect voor het zoutwatergedeelte, be schrijft het paviljoen nu nog als „een jong beest dat ge temd moet worden." De bedoeling is in de toe komst informatielagen aan het geheel toe te voegen, waardoor de bezoeker niet alleen ervaart - maar tegelij- 0 kertijd een educatieve injec tie krijgt toegediend. „Het geeft niet als mensen het niet direct kunnen plaatsen, want dat betekent dat ze aan het denken worden gezet. We hopen dat ze daardoor ook meer respect krijgen voor water." F. van Spaandonk, directeur van Waterland, be vestigt de woorden van Oos terhuis. „Als je mensen niet eerst fascineert, zijn ze ook niet bereid informatie op te nemen. Nu is het een zeer fas cinerende omgeving. In de toekomst willen we er ook nog een informerende omge ving van maken." Tijdens de opening was er overigens ook sprake van een enigszins glibberige om geving. Die gladheid over viel ook de makers want voorafgaand aan de opening was alles nog uitgebreid ge test. Volgens voorlichter T. Sluijter komt daar snel een einde aan. „We hebben de eerste tijd een dubbele perso neelsbezetting, met als doel mensen te observeren. Alles wat opvalt, wordt aange pakt." Over belangstelling had Wa terland, zowel van pers als publiek, niet te klagen. Maar liefst 2800 bezoekers kwa men op de opening af. Een mooi begin want de verwach ting is, aldus Van Spaan donk. dat het bezoekersaan tal tot 400.000 op jaarbasis oploopt. Bovendien ver wacht de organisatie dat be zoekers langer blijven han gen. Het komt mij voor, dat wij alles eerst dan beleven, als het reeds voorbij is. A. V. Villers Vrij zonnig HET WEER Vannacht weinig bewolking en min. temp. 8 graden. Overdag zonnig, maar vooral in het noorden en oosten eerst ook watsluierbewolking. Middagtemp. 18 graden. Wind uit noordoost tot oost, zwak tot matig, rond kracht 3, later in Zeeland af en toe vrij krachtig, 5. 3 VERVOER Grens voor leerlingenvervoer op Schouwen- Duiveland blijft gehandhaafd op zes kilometer. 4 OPZICHTER Eerste opzichter Natuurmomenten voelt zich thuis in zijn nieuwe werkgebied. 5 THEATER Geen hoogdravende filosofieën maar gezelligheid staat bij theaterdirecteur Robbeson hoog in vaandel. 11 TRANSFERS Eilandelijke voetbalclubs komen voor nieuwe spelers grens nauwelijks over. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Bij. de begeleiding van asielzoekers wordt in de toekomst meer aandacht geschonken aan de terugkeer naar het land van her komst. Dat zei de directeur van het Asielzoekers centrum Burgh-Haamstede tijdens een informatie bijeenkomst over het verlengen van het contract voor de opvang van asielzoekers. Volgens Burger moet een uit geprocedeerde asielzoeker meer dan vroeger actief wor den voorbereid op de verwij dering uit Nederland. Zowel mentaal, om weerstand te kunnen bieden aan de even tuele vijandige houding van landgenoten, als praktisch, door het volgen van cursus sen. Bij deze cursussen denkt Burger niet alleen aan taal lessen of computervaardig heden, maar ook aan onder richt hoe om te gaan met achtergebleven oorlogstuig. Daarnaast moet meer wor den gedaan om de asielzoe kers te bewegen vrijwillig terug te keren. „Ze moeten overtuigd raken van de reali teit, dat er een einde komt aan hun verblijf hier," aldus Burger. Een andere verandering waar de medewerkers van het AZC Burgh-Haamstede mee te maken krijgen zijn de ruimere mogelijkheden die asielzoekers krijgen om vrij willigerswerk te doen en sta ges te volgen. Op dit moment mag dat alleen binnen het asielzoekerscentrum. „Dat asielzoekers zich dood verve len is maar ten dele waar. We kunnen er veel' zelf aan doen," aldus Burger. Diezelfde mening is plaatse lijk ondernemer D. Meulblok toegedaan. Volgens hem is het zaak, dat voor het bevor deren van de integratie van asielzoekers juist vanuit de samenleving projecten moe ten worden aangedragen, zo als bijvoorbeeld sportactivi teiten. Maar dan moet daar volgens hem wel geld voor worden vrijgemaakt. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET0111-671875 Erkend installateur Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, i met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische atschrijving 19,00 i KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving a 51,00 I KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 I HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam DhrVmevr Adres Postcode Plaats:J Telefoon Geb.datumi Handtek. j Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: IJ II II L-J I11I II II SS Zend de ton in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1