Veel geweld Indonesië mÊfi y Tante Lien viert zilveren jubileum Rekenkamer kritisch over beleid rond afvalpreventie Dordtenaar kiest uit drie kleuren bussen Nederlander heeft buik vol van televisiegeweld Recordaantal kinderen bij de Straatspeeldag Weer beter in de conf ectie-industrie Tijdens Pasar Malam Den Haag Onderzoek Universiteit Twente Dertien doden op Timor aan vooravond van verkiezingen Nog onduidelijk of preventiebeleid werkt Parkeerbeleid van badplaats Inwoners van Zandvoort tegen betaald parkeren Clintons vertrokken lal Vrouw komt om bij brand 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - Tante Lien, het Indische dame tje gespeeld door Wieteke van Dort, viert deze zo mer haar 25-jarig bestaan. Het feest start op 18 juni op de oosterse markt Pasar Malam in Den Haag, met de presentatie van de dubbel-cd „Wieteke van Dort 25 jaar als Tante Lien". Het jubileumalbum bevat een compilatie van vier cd's over Tante Lien. In septem ber volgt het Liedjesboek van Tante Lien met teksten en muziek van diverse Indi sche liedjes. En op 19, 20 en 21 september geeft de jubila ris drie voorstellingen in het Indisch Cultureel Centrum in Zoetermeer. Tante Lien begon haar car rière in 1972. De in Indonesië geboren Wieteke van Dort speelde het Indische vrouw tje in de „Stratenmakerop- zeeshow" onder regisseur Frans Boelen. Na de uitzen ding belde een Indische ge zelligheidsvereniging met het-verzoek of Wieteke als In disch dametje wilde optre den- op een feestavond. De voorstelling, waarbij Van Dort in een antieke sarong optrad, werd een groot suc ces. Het succes op het toneel was ,,Adoeh luitjes voor Wieteke van Dort in 1979 aanleiding te beginnen met de Late Late Lien Show bij de Vara-televisie. Tante Lien treedt nog regelmatig op in het land. En zelfs is ze geregeld in STER-spotjes te horen. ENSCHEDE (ANP) - Het is genoeg met het geweld in televisieprogramma's. Dat stelt liefst 80 procent van de Nederlanders. Eenzelfde percentage vindt ook dat het geweld in kindergrogramma's de afgelo pen vijf jaar fors is toegenomen. Uit een donderdag gepresen teerd onderzoek door de vak groep psychologie van de Universiteit Twente (UT) blijkt tevens dat een ruime meerderheid van 75 procent wil dat de media worden ge bonden aan een schadelijk heidskeurmerk. Veertig procent van de on dervraagden zegt hun kind wel eens een kijkverbod op te leggen. Driekwart is voor stander van een geweldchip om kwalijk buisgeweld in de dammen. Kijkers kunnen met zo'n chip bepaalde uit zendingen op hun televisie blokkeren. Het onderzoek komt aan de vooravond van het overleg donderdag van de Tweede Kamer met staatssecretaris Nuis (Media) over geweld op televisie. De publieke om roepen hebben woensdag een gedragscode aangekondigd om jongere kijkers te be schermen tegen beelden van uitwassen zoals geweld, por nografie, discriminatie en drugsgebruik. Het onderzoek van de UT wijst uit dat een meerder heid van de ondervraagden vindt dat in het „kinderuur tje" tussen 19.00 en 20.00 uur programma's voorkomen die schadelijk zijn voor de kin derziel. Seksueel geweld wordt als meest schadelijk ervaren. Verdeeld Tussen de 55 en 60 procent er vaart dat geweldfilms aan zetten tot vernieling, vech ten, of grof taalgebruik. De meningen zijn verdeeld of dergelijke films ook aanzet ten tot moord of seksueel ge weld. 95 procent wil dat er voorafgaand aan een pro gramma informatie wordt verstrekt over scènes die schadelijk kunnen zijn voor kinderen. AMSTERDAM (ANP) - Ruim 140.000 kinderen doen woensdag 4 juni mee aan de achtste Nationale Straatspeeldag. In het hele land worden 1500 straten afgesloten voor het verkeer, zodat kinderen die dag veilig buiten kunnen spelen. Nog nooit deden er zo veel kinderen mee. Met de Straatspeeldag wil de stichting Kinderen Voorrang protesteren tegen de onvei ligheid in het verkeer en het gebrek aan een veilige speel ruimte voor kinderen. Het protest is hard nodig, aldus de stichting, omdat burgers in de honderd grootste ge meenten jaarlijks al tiendui zend verkeersonveilige plek ken aanwijzen. De gemeen ten zien slechts in 30 procent van de gevallen kans binnen een tot twee jaar iets aan die situaties te doen. Tijdens de Straatspeeldag kunnen kinderen overal spelletjes op straat doen. In de meeste buurten bieden kinderen en hun ouders een petitie aan het gemeentebe stuur aan. In een aantal stra ten worden verkeersonge vallen in scene gezet of duwen kinderen symbolisch de „laatste" auto de straat uit. Volgens Kinderen Voorrang maken meer ouders zich zor gen over het verkeer in hun woonomgeving. Ze begelei den hun kinderen tot hogere leeftijd naar school en ande re bestemmingen. Ook wach ten ze langer voordat ze hun kinderen zelfstandig buiten laten spelen. Hierdoor blij ven kinderen ook in hun spel langer afhankelijk van vol wassenen. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteoccntrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater tijd stand Laagwater tijd stand ZIERIKZEE 30 mei 10.45 23.05 147 120 04.15 16.55 -166 -125 ROOMPOT BUITEN 30 mei 09.25 21.50 146 119 03.05 15.40 -161 -119 BRUINISSE 30 mei 10.55 23.10 160 133 04.10 16.45 -174 -133 WEMELDfNGE 30 mei 10.50 23.15 167 139 04.25 16.55 -179 -138 Doodtij: 31 mei i Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 JAKARTA (RTR/DPA) - De korte verkiezingsdag in Indonesië is donderdag rustig verlopen, op een golf van geweld op Oost-Timor na. Op het door Indone sië geannexeerde deel van het eiland kwamen aan de vooravond van de verkiezingen dertien mensen - vier rebellen en negen burgers - om het leven. Er vielen zes gewonden, onder wie vier agenten. De vier rebellen werden in de Oost-Timorese hoofdstad Di li door de politieagenten ge dood toen zij hun post aan vielen. De overige doden vielen in Baucau, de tweede stad van Oost-Timor, en in Los Palos. Een deel van de stembureaus werd vernield. Diplomaten bestempelden de onlusten op het eiland als de meest ernstige in jaren. De Oost-Timorese politie verklaarde dat de poging van de rebellen de verkiezin gen in de war te sturen was mislukt. Een inwoner van Dili verklaarde donderdag ochtend dat de rust, na een nacht van explosies en het aanhoudende geluid van ge weersalvo's, was terugge keerd. Het verkeer bewoog zich normaal en de inwoners gingen naar de stembus. Andere bewoners maakten melding van een gespannen sfeer met ongewoon veel le gervoertuigen die patrouille rend door de straten trok ken. Indonesië bezette Oost-Timor in 1975 en maak te het een jaar later tot de 27e provincie van het land. De Verenigde Naties hebben In donesië nooit als bestuurder erkend. De stembusgang in de Indo nesische hoofdstad Jakarta verliep rustig, ondanks de vele gewelddadigheden in de voorafgaande weken. De meeste winkels bleven geslo ten toen de twee miljoen kiesgerechtigden in de hoofdstad zich tussen acht uur (03:00 uur Nederlandse tijd) en twee uur 's middags (09:00 uur hier) in rijen voor de stembureaus verzamel den. De Indonesische hoofdstad was tijdens de campagne het* toneel van gewelddadighe den. Ook in de rest van het land was sprake van veel botsingen, met meer dan 260 doden. In Jakarta hadden diverse demonstraties plaats waarin studenten duidelijk maak ten niet te zullen gaan stem men. Hamengkubowono, kandidaat van de Golkar- partij van president Soehar- to, sprak donderdag de hoop uit dat de studenten hun me ning hadden herzien. „Ik ben persoonlijk van mening dat ondanks de zaken die zich tij dens de aanloop naar de veiv kiezingen voordeden, deze beter zijn verlopen dan die van 1992", aldus de kandi daat. Golkar Golkar, de partij die aan de macht is gedurende het grootste deel van het 30-jari- ge bewind van Soeharto, be haalt naar verwachting 70 procent van de stemmen. In 1992 bedroeg dat percentage 68. Behalve de regeringspar tij mogen twee partijen aan de verkiezingen meedoen; de nationalistisch christelijke Indonesische Democratische Partij (PDI) en de islamitisch georiënterende Verenigde Ontwikkelings Partij (PPP). De bijna 124 miljoen kiezers brengen een stem uit op 425 kandidaten voor het vijfhon derd zetels tellende parle ment. De resterende 75 zetels zijn gereserveerd voor het le ger. Zeer lokaal De zes uur die de Indonesiërs hadden om de stemmen, is opmerkelijk kort voor een land met de op cjrie na groot ste bevolking ter wereld. Dat is mogelijk omdat de verkie zingen zeer lokaal worden georganiseerd en er veel stembusssen zijn. De uitslag wordt ongeveer 24 uur na het sluiten van de stemlokalen verwacht. DEN HAAG (ANP) - Het overheidsbeleid onf het ontstaan van afval zo veel mogelijk te voorkomen verdient aanscherping. Het is nog onvoldoende duidelijk en meetbaar of het preventiebeleid werkt. De overheid doet nog te weinig aan afvalpreventie, waar door uitwassen als illegale storting doorgaan. (Foto: Joop van Houdt) Bovendien hebben milieu plannen van bedrijven nog onvoldoende oog voor afval preventie. Verder hanteren overheiden bedrijfsleven lang niet altijd dezelfde uit gangspunten. Dat staat in een rapportage van.de Algemene Rekenka mer over afvalpreventie. Het college onderzocht de uitvoering van het afvalpre- ventiebeleid tussen novem ber 1995 tot en met augustus 1996. De doelstelling van het Rijk is een preventie van 10 procent in 2000. Dat bete kent dat het ontstaan van ongeveer zes-miljoen ton af val moet worden vermeden. Hoewel de Rekenkamer waardering heeft voor alle inspanningen, ziet ze vooral ook knelpunten. Zo is er niet genoeg inzicht in de ontwik keling van de hoeveelheid afval, waardoor het ook erg moeilijk is om te zeggen of de doelen binnen bereik zijn. Het beleid zelf is ook onvol doende doorgedrongen tot het bedrijfsleven. „De slag naar het overgrote deel van de bedrijven moet nog ge maakt worden", schrijven de onderzoekers. Minister De Bopr (Milieube heer) stelt in een reactie op hetrapport dat het inzicht in de ontwikkelingen van af valstromen wel degelijk adequaat is. Ze geeft echter toe dat het gehanteerde sys teem nog geen goed beeld geeft van de preventie van afval. De Boer kondigt aan voorstellen tot verbetering van de Rekenkamer over te nemen. AMSTERDAM (ANP) - De verkoop van kleding zit weer in de lift. Na drie jaar van malaise voor de branche is de ver koop in de eerste drie maan den van dit jaar weer met 5,8 procent gestegen. Vorig jaar leek al een keer punt te markeren, toen de af zet zich stabiliseerde op een totaal van 14,8 miljard. Dat heeft de branchevereniging Fenecon vandaag, donder dag, bekendgemaakt in haar jaarverslag. ZANDVOORT (ANP) - Een grote meerderheid van de Zandvoorters is tegen uitbreiding van het betaald parkeren in het centrum van de bad plaats. Woensdag kon de Zandvoortse bevolking tijdens een referendum over dit onderwerp haar mening geven. In totaal zijn 6354 stemmen uitgebracht. Bijna 93 pro cent stemde tegen, ruim 7 procent was voor. De gemeente wil de door stroming in hartje Zand voort bevorderen, omdat het drukke verkeer rich ting strand op zomerse da gen in het centrum vast staat. Zandvoort wil bezoe kers en toeristen laten beta len voor een parkeerplaats in het centrum. Daarom ko men er parkeermeters. De verwachting is dat door de parkeertarieven de door stroming wordt bevorderd. Inwoners van het hart van de badplaats kunnen voor 90 gulden een parkeervig- net kopen, zodat zij hun au to dichtbij huis kunnen neerzetten. Als de plannen doorgaan wordt een klein deel van de gemeente hele maal afgesloten voor ver keer. Alleen mensen die daar echt moeten zijn, kun nen een ontheffing krijgen. Parkeerbeleid Het Zandvoortse college wil de parkeeroverlast in het centrum van de bad plaats door de maatregelen terugdringen. Het is de eer ste aanzet tot een parkeer beleid voor de hele gemeen te. De gemeenteraad neemt op 24 juni een besluit. DORDRECHT (ANP) - Dordtenaren krijgen vanaf 1 juni openbaar vervoer op maat, met drie soorten stadsbussen. De binnenstad is alleen nog bereikbaar met een witte Ci tybus; een blauwe servicebus rijdt dwars door alle woon wijken, en tussen de wijken en het station aan de rand van het centrum zet de ge meente een groene Expresse- bus in. De gemeente wil met het nieuwe busnet de groei van het autoverkeer in de stad af remmen. „Dit lukt alleen als het openbaar vervoer een goed alternatief biedt voor de auto. Het moet dan wat betréft gemak en snelheid kunen concurreren met de auto", aldus de gemeente. Met het voor Nederland unie ke vervoersnet denkt Stads vervoer Dordrecht binnen drie jaar ruim 25 procent meer passagiers te trekken. Het City-, Service- en Ex- pressenet kost jaarlijks 25 miljoen gulden, zeven mil joen meer dan het huidige bussysteem. Het biedt werk gelegenheid aan zestig chauffeurs. DEN HAAG (ANP) - De Ame rikaanse president Clinton is donderdagmorgen om 10.00 uur uit Den Haag vertrok ken. Samen met zijn echtgenote Hillary is hij per helikopter vanaf het Malieveld onder weg naar Schiphol. Daarvan daan gaan de president en zijn echtgenote naar Londen voor een officieel bezoek aan Groot-Brittannië. Bij het vertrek in Den Haag waren de gebruikelijke tafe relen. Op het Malieveld ston den behalve vier helikopters ook brandweerauto's, ambu lances en ME-busjes gereed. Honderden mensen waren getuige van het vertrek van de president en zijn echtge note. De twee waren vanaf dinsdag in ons land ter gele genheid van de herdenking van het Marshall-plan. ASBEST DEN HAAG (ANP) - De Tweede kamer ziet voorals nog af van een parlementair onderzoek rond de asbestaf- faire in het NAVO-comman- docentrum De Cannerberg bij Maastricht. Suske en Wiske "VOLLE MAAN' door Willy Vandersteen -. een stoel, ie is buiten o/tem 'Hom, frees, go uiten, kind en vertel eens rustig uat je 10 ven streek maakt De alarmklok heeft in hel dorp getuid1 Op verscheidene boerde njen zon er weer schapen gedoodSchapen en koeien en kippen a Iedereen verdenkt Teun omdat hp ion norse man is en nooit 1 met mand contact uit hebbenhlie boeren rjn rasenden zón I nu gcuaptnd ondervef naar de hofstede Ie uitten Teon voor goed uitschakelen l leon is soms onuitstaan baar, maar dat h'j tot zoiets mstaahs, kan tk met geloven Moof hel maar, ftnjot Ut hebben hem deze nacht hier op helerdaad betrapt l/oorvit.uejaan erheen !hnjo en ttarieki blo ven h/er! Verwachting t/m maandag 2 juni WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 80% Kans op neerslag 10% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht oost 4 Zondag Zonneschijn 80% Kans op neerslag 10% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht n.oost 4 Maandag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht n.oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 30 mei Zon op 05.28, onder 21.46 Maan op 02.45, onder 14.38 Laatste kwartier: 29 mei (09.52) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt de komende da gen zachter. We mogen rekenen op temperaturen van 17 tot 21 graden en dat zijn gebruikelijke waarden voor deze tijd van het jaar. Boven dien schijnt de zon flink en het blijft droog. Het geschetste beeld is ge baseerd op de aanwezigheid van een hogedrukgebied. De hoogste barmometerstanden vinden we op de route Groot-Britannie - Scandi navië. Als reactie hierop waait de ko mende dagen in ons land een ooste lijke wind. De daarmee aangevoerde lucht bevat weinig vocht - en dus weinig wolken. Vandaar het zonnige aspect van de komende dagen. Ook de komende nacht zijn er weinig wolken. Het koelt stevig af; in het binnenland daalt het kwik tot onge veer 5 graden. Morgenochtend gaat het snel de warmere kant op en uit eindelijk wordt het een graad of 18. Verder schijnt de zon een groot aan tal uren, blijft het droog en waait het nauwelijks. In het weekeinde trekt de (noordoosten)wind wat aan. Maar uit de wind en in de zon is het ook dan prima toeven. Wat dat betreft start juni veelbelovend. DEN HAAG (ANP) - Bij een brand in een woning in Den Haag is donderdagochtend vroeg een vrouw om het le ven gekomen. Over haar identiteit kon de woordvoerder van de Haagse brandweer nog niets zeggen. Buren waarschuwden de brandweer toen zij tot de ont dekking kwamen dat de wo ning op de vierde verdieping van de flat op de hoek Wijhe- straat/Gramsbergenlaan in de wijk Morgenstond in brand stond. De brandweer vond het stoffelijke over schot van de vrouw in de badkamer. ZEGEL EUROTOP DEN HAAG (ANP) - De PTT brengt een speciale postzegel uit ter gelegenheid van het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Unie. De ze gel heeft een oplage van drie miljoen stuks en verschijnt op 17 juni na de Eurotop in Amsterdam. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever L/iO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma dl do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2