Bru krijgt 'Franse' haven PROFILE Frans Pijnenborgh nieuwe commandant brandweer Veilig op vakantie?? r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE A Geen plek scholekster in de Zeeuwse wateren Komst bedrijf verkeken door gebrek aan huizen Personeel van Zuidhoek tegen bestuurlijke fusie kontroie- en onderhoud caravan Diefstal uit auto Borrendamme los van gemeenteraad L GAAT BRANDWEERCOMMANDANT BINNENBRANDJE BLUSSEN BIJ BEACHPOP? dé krant van schouwen - duiveland! J RIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 29 MEI 1997 152e JAARGANG NR 2611 WAARIN OPGENOMEN DE ZI E Rl KZ E E S C H E COURANT 1797-1889 TYRECENTER RINUS ROON ZIERIKZEE - VISSERSDIJK 46 - TEL. 0111-417040 Mix van kleine kotters, jachten en bruine vloot BRUINISSE - Een mix van vissersschepen, plezier jachten en boten uit de bruine vloot, zoals je die in Frankrijk wel ziet. Zo wil het gemeentebestuur de Bruse vissershaven inrichten als de grote kotters zijn verhuisd naar de Vluchthaven. „Een heikel punt in Bruinis- se," omschreef wethouder C. Veerhoek het plan dat hij sa men met havenwethouder G. van de Velde-de Wilde na de vakantie wil uitwerken. Veerhoek: „Als de grote kot ters zijn vertrokken naar de Vluchthaven, komt er in de Visssershaven wat plek. Die ruimte moet wat opbrengen en dus denken we aan een op vulling door jachten." Een totale inrichting als jachthaven lijkt de wethou der niets. Gedacht wordt aan een combinatie van enkele visserschepen, een zestigtal passantenplaatsen voor de pleziervaart en wat schepen uit de bruine vloot, naar Frans voorbeeld. Langs de gehele Oosterschel- dekust mogen nog 400 lig plaatsen worden aangelegd. Veerhoek heeft hiervan 180 plaatsen geclaimd voor Schouwen-Duiveland. „Daarmee kunnen we de claim van Bru verzilveren." Veerhoek presenteerde het collegeplan dinsdagavond tijdens de jaarvergadering van de Bruse WV in café restaurant Storm. Het WV- bestuur reageerde verrast, maar niet afwijzend. „Dat hadden we een jaar geleden niet voor mogelijk gehou den," merkte VVV-voorzit- ter J. van Veldhuizen op. Zijn vereniging ziet de toe rist graag in het dorp. Met plezierjachten in de Vissers- haven komt dit streven in zicht. De ondernemersvereniging is eveneens positief. „We kunnen de haven niet half leeg laten liggen. Dat is on rendabel en niet leuk om te zien. Hoe de verhouding jachten en bruine vloot moet zijn, weet ik niet. Maar in vulling moet er komen en wel zodanig dat de Bruse on dernemer ervan mee kan profiteren," meent voorzit ter J. Huizer. „Een aantal bootjes in de ha ven zal geen groot probleem zijn," vindt L. Ottens van de Bruse dorpsraad in oprich ting. Maar voor hem hoeft de Vissershaven niet per se te worden opgevuld met jach ten. Volgens Ottens is een dergelijk plan al eerder ge opperd in Bruinisse. „Het is toen door de gemeenteraad afgestemd om reden van de zondagsrust. Die staat in Bru hoog in het vaandel." Ottens zelf ziet dat anders. Volgens hem verstoord wan delend publiek de zondags rust niet. „Er komen alleen wat meer mensen in het dorp dan we gewend zijn. Ik neem aan dat de winkels gewoon dicht blijven. En bovendien heb je toch ook kerkgangers onder de watersporters." Andere kant Aan de andere kant van de sluis liggen de zaken proble matisch. De gemeente Brui nisse heeft jachthavenex ploitant Pen Daas toegezegd dat hij de tweede jachthaven aan het Grevelingenmeer De Bruse vissershaven wordt in de visie van het college na vertrek van de grote kotters deels ingericht als jachthaven. (Foto: Marijke Folkertsma) mag exploiteren. Het Greve- lingenschap is echter nog niet zo ver. Het schap wil wel meewerken aan een nieuwe jachthaven, maar die kan net zo goed aan de Flakkeese kant worden gemaakt. „Met zachte hand" wil Veer hoek nu het schap bewegen om te kiezen voor Bruinisse. „Of Den Daas dat dan moet gaan doen of een ander, dat maakt op zich niet zo veel uit. Maar het moet aan deze kant gebeuren," verklaarde de wethouder die tevens be stuurder van het Grevelin- genschap is. Pontje Het toeristisch pontje tussen Bruinisse en Sint Annaland gaat niet vanuit Zijpe, maar vanuit de Vissershaven va ren. Dat maakte T. van de Elsacker van het Bureau Toerisme Zeeland dinsdag bekend. De Vissershaven heeft meer sfeer, vindt hij. De voormalige provinciale VVV wil ook veertjes vanuit Bru of Scharendijke op Goe- ree-Overf lakkee laten varen. J. Huizer' van rederij De Veerman liet daarop weten dat hij deze zomer al eens per week met toeristen naar Her- kingen vaart. De Bruse on dernemer J. Braber kreeg dinsdagavond de gouden waarderingsspeld van he+ Bureau Toerisme Zeeland opgespeld. Braber is dertig jaar bestuurslid van de Bru se WV. De speld wordt on geveer eens per jaar toege kend aan iemand die zich langdurig verdienstelijk heeft gemaakt voor het toe- Studie ministerie van Landbouw: DEN HAAG (ANP) - In de Zeeuwse wateren is amper plek voor meer scholeksters. Het gebied bevat daarvoor onvoldoende voedsel, zoals schelpdieren. Dat concluderen onderzoe kers van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBN) van het ministerie van Landbouw in een woensdag gepresenteerde studie. Scholeksters leven ook in de Waddenzee, maar daar bedreigen gasboringen, kokkelvissers en recrean ten hun leefgebied. De on derzoekers stellen echter dat de vogels niet kunnen uitwijken naar de Zeeuwse wateren wegens de beperk te opvangcapaciteit daar. Dat verklaart volgens de IBN-medewerkers ook waarom zoveel vogels die de afgelopen winter de dichtgevroren Waddenzee verlieten, uiteindelijk het loodje legden. Natuurbeschermers ageren al jaren tegen de aantasting van het leefgebied van de scholeksters in de Wadden zee en het Zeeuwse kustge bied. Met name de kokkel vissers moeten het daarbij ontgelden, omdat ze de vo gels het eten uit de mond zouden stoten. De vissers op hun beurt wil len graag ruimere baan. Volgens hen bedreigen de scholekster en ook de eider- eend hun broodwinning. Eind dit jaar evalueert het ministerie van Visserij het beleid voor de visserij in de kustwateren, zoals op schelpdieren. BRUINISSE - Een computerbedrijf met werkgele genheid voor vijftig man is aan de neus van Bruinis se voorbij gegaan omdat er te weinig huizen be schikbaar waren. Wethouder volkshuisves ting, C. Veerfroek wil nog vóór de vakantie van gede puteerde staten horen of er meer gebouwd mag worden. Op Schouwen-Duiveland mag alleen Zierikzee bouwen voor mensen van elders. Voor alle andere kernen geldt dat er slechts voor de eigen aanwas gebouwd mag worden. Naar dinsdag bleek op de jaarvergadering van de Bru se WV, was het oude ge meentehuis aldaar bijna ver kocht aan een computerbedrijf, dat voor vijftig man werk met zich meebracht. Het bedrijf zag van vestiging af toen duidelijk werd dat er onvoldoende woonruimte voor het personeel beschik baar was. „De jongeren trek ken hier weg. Het wordt min der met de werkgelegenheid in Bruinisse," klaagde on dernemersvoorzitter J. Hui zer. Met dit argument op zak gaat Veerhoek binnen veer tien dagen praten met de ge deputeerden D. Bruinooge (economische zaken) en J. van Zwieten (ruimtelijke or dening). Hij wil nog vóór de vakantie antwoord uit Mid delburg hebben. 'Nieuw traject' op 1 september van start ZIERIKZEE - De 36-jarige Frans Pijnenborgh uit Assen wordt met ingang van 1 september de nieuwe commandant van het brandweerkorps Schouwen- Duiveland. Dat werd vanmorgen door burgemees ter J. Asselbergs bekend gemaakt. Pijnenborgh is de eerste brandweerman, die op pro fessionele basis op Schou wen-Duiveland werkzaam is. Hij is op dit moment werkzaam voor de regio brandweer Drenthe. Hij be kleedt daar de functie van plaatsvervangend hoofd van de afdeling informatie, pre ventie en veiligheid. In deze functie houdt Pijnenborgh zich vooral bezig met het vei ligheidsbeleid, waaronder de rampenbestrijdingsorga nisatie, waarschuwings dienst en de risico-inventari satie voor de provincie Drenthe. Pijnenborgh bestempelt zichzelf als een horizontale doorstromer. Dit omdat hij na een academische oplei ding als functiepsycholoog, in 1992 terecht kwam op de Rijksbrandweeracademie, tegenwoordig Nederlands Instituut Brandweer en Rampenbestrijding geheten. Na afronding van zijn brand weeropleiding kwam hij in dienst van dit instituut. Sfeer Op basis van detachering was hij regelmatig in Zee land werkzaam. Zo werd hij door het ministerie van Bin nenlandse Zaken ingehuurd voor het ontwerpen van het rampenbestrijdingsplan Westerschelde en was hij be trokken bij de evaluatie van het Waarschuwings-en infor matiesysteem voor deze vaarroute. „En de sfeer in deze provincie heeft mij bij zonder aangetrokken. Wat dat betreft had de functie van brandweercommandant hier wel mijn voorkeur," verklaart hij zijn komst naar Schou^ven-Duiveland. Deze gemeente heeft zojuist een aanzet gegeven voor de tot standkoming van een inte graal veiligheidsbeleids plan. Ondanks het feit dat een brandweercommandant over andere vaardigheden moet beschikken dan een psycho loog, komt zijn graad in dit vakgebied zeker van pas, is de mening van Pijnenborgh. „Niet zozeer het psycholo gisch aspect. Maar wel het plegen van onderzoek. Met deze opleiding heb je toch een bepaalde kijk op de za ken. En een bepaald denkni veau en een speciale wijze van ergens tegenaan kijken. Bovendien kan ik bij de so ciale nazorg van brandweer lieden ook nog putten uit mijn vooropleiding." Maar dat neemt niet weg, dat er volgens Pijnenborgh sprake is van een 'nieuw traject'. Familie Een belangrijke, zo niet de belangrijkste, taak daarbij is de zes voormalige eilande- lijke brandweerkorpsen tot één geheel maken. Volgens Pijnenborgh is het sowieso moeilijk om zes organisaties bij elkaar te brengen. „Maar we hebben één gemeenschap pelijke noemer. We behoren tot dezelfde familie: die van de brandweer. Met goede wil en in goed overleg, moet het lukken. En uit de gesprek ken die ik informeel heb ge voerd met de commandanten blijkt bij allemaal in ieder geval de intentie aanwezig om tot één korps te komen." In verband met verplichtin gen bij de brandweer in Drenthe is de nieuwe com mandant pas vanaf 1 septem- Frans Pijnenborgh. ber inzetbaar in Schouwen- Duiveland. Dat wil niet zeg gen dat Pijnenborgh zich voor dit datum nergens mee bemoeit. „Het is de bedoe ling om van tevoren een aan tal zaken te bekijken. Zo wil ik 12 juli mijn neus la ten zien bij Beachpop, om te kijken hoe dat geregeld is. Maar ik zit nu eenmaal vast aan de parketdiensten in As sen. Het wordt gewoon een kwestie van goed plannen." RENESSE - Uit een auto die woensdag tussen 17.30 en 20.00 uur geparkeerd stond aan de Stoofweg in Renesse is een tas met inhoud ont vreemd. De auto, eigendom van een 29-jarige vrouw uit het Duit se Mulheim aan de Ruhr, werd opengebroken. In de tas zaten europassen, rijbewijzen, persoonsbewij zen, kentekenbewijzen en een onbekend geldbedrag. ZIERIKZEE - De gemeente raad en Woningbouwvereni ging Beter Wonen moeten af stand doen van het recht een aantal bestuursleden te be noemen voor Zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee. Alleen dan kan sprake zijn van een spoedige benoeming van een interim-bestuur. In het kader van de benoe ming van het interim-be stuur moeten de statuten van Borrendamme worden ge wijzigd. Volgens deze statu ten worden de bestuursleden immers door de gemeente raad en Beter Wonen be noemd. Het bestuur van de stichting heeft twee weken geleden een nieuw bestuur aangewezen, bestaande uit dr. L. Ginjaar, mr. D. van Eek en mr. J. van der Meu- len. Zij kunnen echter alleen snel benoemd worden als de raadsleden en Beter Wonen akkoord gaan met de statu tenwijziging, waarin het be noemingsrecht geregeld wordt. Vanavond komt deze zaak aan de orde in de raads vergadering. IN BESLAG ZIERIKZEE - De geluidsin stallatie van een 25-jarige Zierikzeeënaar is vannacht door de politie in beslag ge nomen. Afgelopen nacht kwam een melding van ge luidsoverlast in de St. Do- musstraat binnen. Omdat er al vaker meldingen tegen de zelfde man zijn binnengeko men, werd zijn complete ge luidsinstallatie in beslag genomen. Bovendien had de Zierikzeeënaar bierflesjes op straat gegooid. Advertentie Later méér pensioen met overwaarde huis? 'III «n Bruggen Adviesgroep baalt méér uiwu> hypotheek Vraau tic gratis HypolhcekScan t 0800-1800'»'»!'-! Als het huis verbrand is, wil men de schade inhalen met de spijkers op te ra pen. (Spreekwoord) Overwegend zonnig HET WEER Droog. Vannacht opklaringen en mini mumtemperatuur van 9 graden in het noorden tot 4 graden in Limburg. Overdag overwegend zonnig. Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Noordoosten wind, zwak tot matig, rond kracht 3. mm m. 2 GEWELD Dertien doden op Oost-Timor bij verkiezingen in Indonesië. 3 ASIELZOEKERS Voortzetting opvang van asielzoekers heeft zegen van omwonenden, 5 RONDWEG Uitbreiding van de campings in Scharendijke gaat door, woningbouw en rondweg komen later. 7 VOETBAL Seizoen voor Egbert Nelissen eindigt met pech en promotie. Dit nummer bestaat uit 8 pagina 's 'Geen twee zaken tegelijk laten lopen' ZIERIKZEE - De directie, het Orgaan van Overleg (OVO) en de ambtenaren van het Zierikzeese werk voorzieningsschap de Zuidhoek zijn tegen een be stuurlijke fusie van de Zuidhoek met werkvoorzie ningsschap De Betho en de Stichting Besthwerk in Dat zullen zij vanmiddag be kend maken in de vergade ring van de bestuurscommis sie van de Zuidhoek. Reden voor het afwijzen voor de be stuurlijke fusie, is dat bij de Zuidhoek nog maar kort ge leden een re-organisatie in gang is gezet. Dit vloeit voort uit een zogenoemd verander- plan, dat is samengesteld door interim-manager J. Beerman. Dit na interne pro blemen tussen de ambtena ren en de directeur van de Zuidhoek, J. de Groot. „We moeten de Zuidhoek als een goed bedrijf binnen de huidige samenstelling voort laten gaan en de kans ge ven," aldus Dieleman. Een zelfde soort reactie geeft A. Padmos namens de ambtena ren die werkzaam zijn in de Zuidhoek. „Uit het veran- derplan is uiteindelijk scena rio 3 gekozen om uit te voe ren. Hiermee is de koers ingezet naar het jaar 2001. Laten we dan eerst kijken of we dit karwei kunnen krij gen. Twee zaken tegelijk la ten lopen is geen verstandige zaak." Volgens M. Krijger, voorzitter van het Orgaan van Overleg'(OVO) denkt dit vertegenwoordigersorgaan van de WSW'ers er net zo over. „Er is twee ton uitgege ven om alles boven tafel te krijgen. Dan moet het plan eerst worden uitgevoerd," liet hij eerder weten. Rapport Vanmiddag komt het rap port van de portefeuillehou ders sociale zaken en werk gelegenheid van de voormalige gemeenten op Schouwen-Duiveland en Goes aan de orde. Dieleman tekent daarbij aan, dat er volgens hem er echter helemaal geen sprake is van een gezamenlijk rap port, maar slechts van een advies van de wethouders van Goes, D. van de Merwe, en van de voormalige ge meente Zierikzee, D. van der Wekken. Van der Wekken was en is bestuursvoorzitter van de Zuidhoek. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement, JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97.00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: II II Ii iI II II II II II SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. -j-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1