Binnenhof zorgenkind gemeenten Meer mannen naar schoonheidssalon 1 Peugeot 406 coupé bijna in Nederland Veiligheidsweek van autobanden Hulp voor mensen met een handicap Cruise met partyboot op het Haringvliet Zorg voor elkaar is thema Postzegelactie Rode Kruis Gemeentebegrotingen Goeree-Overflakkee onder preventief toezicht Op zaterdag 31 mei WOENSDAG 28 MEI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD MIDDELHARNIS - De vier gemeenten van Goeree- Overflakkee zijn door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland onder 'preventief toezicht' gesteld. Dat wil zeggen dat alle begrotingswijzigingen inge zonden en goedgekeurd dienen te worden door het provinciaal bestuur. Het betreft een lichte vorm van toezicht, waarbij de meeste begrotingswijzigingen slechts ter kennisname behoeven te worden inge stuurd. Provinciale goedkeuring is wel vereist wan neer het wijzigingen betreft die verband houden met de begroting van werkvoorzieningsschap Bin nenhof. Als enige van de vier ge meenten heeft Goedereede bezwaar gemaakt tegen deze maatregel. Volgens gemeen tesecretaris H. Scholtens om dat de gemeente Goedereede zichzelf goed in staat acht op haar financiën te letten. „Wij zijn van oordeel dat wij in onze begroting zelfs met het slechtste scenario van het Binnenhof rekening hebben gehouden. Bovendien heeft het feit, dat wij zonder voor afgaand bestuurlijk overleg van deze maatregel op de hoogte werden gesteld, nogal wat kwaad bloed gezet." Tijdens een gezamenlijk overleg van de vier colleges van burgemeester en wet houders van de vier gemeen ten kreeg de gemeente Goe dereede te horen dat de andere drie gemeenten: Mid- delharnis, Dirksland en Oostflakkee, het door Goe dereede ingediende beroep betreuren. Minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid wees tot twee keer toe de aanvraag af, die de vier ge meenten indienden voor een financiële bijdrage van het rijk in de tekorten van werk voorzieningschap Binnen hof. Volgens Scholtens wordt nog een derde poging gedaan. Indien de minister definitief weigert mee te be talen aan de tekorten bij het werkvoorzieningschap moe ten de vier gemeenten een be drag van 22 miljoen opbren gen om het 'gat' in de begroting van het Binnenhof te dichten. Dit om het werk voorzieningschap in een zo danige financiële positie te brengen dat met een normale bedrijfsvoering de rentelas- ten gedragen kunnen.wor- den. Financiële problemen Het werkvoorzieningsschap 'Binnenhof' is reeds vanaf begin jaren negentig in de fi nanciële problemen. Toen veranderde het Rijk de fi nanciële structuur van de werkvoorzieningschappen in Nederland van een open- in een gesloten financiëring. Dit vereiste een meer be drijfsmatiger aanpak van de schappen, die werk bieden aan mensen die vanwege een lichamelijke of verstandelij ke handicap in het reguliere bedrijfsleven niet aan de slag kunnen. Tegelijkertijd met de finan ciële verandering verrees op de 'Oostplaat' van Middel- harnis een nieuw gebouw voor het werkvoorziening schap, dat .grote financiële consequenties met zich mee bracht. Slechte bedrijfsre sultaten, veroorzaakt door een te afwachtende bedrijfs voering en te hoge financie ringslasten resulteerden ten slotte in een recordverlies van vijf en een half miljoen in 1995. Negatief Het Binnenhof verloor zowel politiek als maatschappelijk aan draagkracht en kwam slechts negatief in het nieuws. De vier gemeenten, die via een gemeenschappe lijke regeling samen verant woordelijk zijn voor het werkvoorzieningschap, von den het tijd om aan de nood rem te trekken en een nieuwe lijn te volgen. Er volgden di verse wisselingen in het ma nagement. Samen met een extern adviseur werd een be leidsplan opgesteld dat in maart 1996 het licht zag. Te- wens kreeg,hgt schap een niqqwe directeur in de pe;r-. s'óqn van J.A.'A. van Geffen.' Tot de meest markante pun ten van het beleidsplan be hoorden het ontslag van twaalf ambtenaren en een in grijpend kostenbesparings plan. Financieel boden de De financiële lasten voor het nieuwe gebouw van werkvoorzieningschap Binnenhof is een van de oorzaken voor het financië le tekort bij het schap. (Archieffoto) ontslagen geen direct voor deel, want de ambtenaren hadden recht op een wacht geldregeling. De nieuwe or ganisatie werd er volgens het algmeen bestuur wel slagvaardiger door, vanwege kortere communicatielijnen. De grootschalige kostenbe sparingen leverden in 1996 een besparing op van meer dan een miljoen gulden. Prijsafspraken De financiëring werd op nieuw bekeken. Er werden nieuwe prijsafspraken ge maakt met een aantal be staande klanten, waarbij de prijzen werden opgetrokken tot hedendaags niveau. On danks deze maatregelen draait het Binnenhof nog steeds met verlies. Volgens directeur Van Geffen komt ditdoor de nog steeds be staande financiëringslast in verband met het nieuwe ge bouw en door de forse lasten die verband houden met de reorganisatie. Twee tekorten die niet op korte termijn kunnen wor den opgelost. Toch heeft Van Geffen hoop op een oplos sing. Het verlies over het af gelopen jaar was 1,6 miljoen minder dan het jaar daar voor. „Wanneer we de kos ten, van de afgelopen jaren veroorzaakt door bovenge noemde omstandighedên buiten onze begroting hou den, verwachten we in over 1997 zonder verlies te draai en." In november werd een begrotingswijziging aange nomen waarin een bedrag van f 400.000 in mindering werd gebracht op het verlies. Verliesgevende activiteiten zoals het eigen vrachtver voer werden afgestoten. 'Gat' Wanneer het financiële 'gat' van 22 miljoen gulden zou worden gedicht door een mi nisteriële bijdrage van veer tien miljoen en de vier ge meenten acht miljoen opbrengen, zou het Binnen hof met een schone lei verder kunnen. Minister Melkert heeft tot nu echter vastge houden aan zijn mening dat de vier gemeenten zelf een oplossing moeten vinden voor de problemen. Wel advi seerde hij de gemeenten om bij de rijksoverheid een ver zoek' in te dienen voor toe kenning van een afwijkend budget voor het Binnenhof. De gemeenten hebben beslo ten dat te doen. Geloof herstellen Het werkvoorzieningsschap Binnenhof biedt werk aan 385 personen die vallen on der de Wet Sociale Werk voorziening, en aan 34 amb tenaren. Het schap verzorgt onder meer onderhoud en aanleg van groenvoorzienin gen, dienstverlening op het gebied van administratieve beroepen en schoonmaak- werkzaamheden, waarnaar vooral in de recreatiesector- steeds meer wordt gevraagd. Verder is het schap een in dustrieel bedrijf met een me taalafdeling en een complete serviceafdeling voor huis houdelijke apparatuur. Een groeimarkt is de horlogere paratie. Directeur Van Geffen ziet een stijgende lijn. Zelf af komstig van Fokker is hij wel wat gewend. „We moe ten het geloof in het Binnen hof herstellen," is zijn uit gangspunt. „Onder meer door zelf naar de gemeenten toe te stappen voor werk zaamheden; door de boer op te gaan." Deze werkwijze leidde er toe dat in de maan den januari en februari zo veel werk werd aangeboden dat het Binnenhof thans werkt met een volledige be zetting van de beschikbare capaciteit. Van Geffen vindt de proble men nu te overzien. „We krij gen het vertrouwen weer te rug. Ik hoop dat we samen met de gemeenten en het Rijk de problemen de baas kunnen." Wanneer extra fi nanciële steun van de over heid uitblijft, zullen de vier gemeenten zelf naar oploss ingen moeten zoeken om de toekomst van het Binnenhof te bepalen. STRAATSPEELDAG DEN BOMMEL - In Den Bommel wordt woens dag 4 juni voor het derde achtereenvolgende jaar aandacht besteed aan de Nationale Straatspeel dag. Tussen 13.30 en 16.30 uur wordt de Voorstraat afgesloten voor alle ver keer, zodat kinderen naar hartelust op straat kunnen spelen. De orga nisatoren van het evene ment bieden aan de ge meente Oostflakkee en het Waterschap Goeree- Overflakkee een herzien verkeersplan aan, waar aan ook de basisschool kinderen een bijdrage leverden. Hoewel de af gelopen jaren een aantal knelpunten werd opge lost, blijven verbeterin gen van verkeerssitu aties volgens de organisatoren nodig. De Straatspeeldag is een ini tiatief van de Pressie groep Kinderen Voor rang, die aandacht vraagt voor verkeerson veiligheid in en om de kernen en gebrek aan speelruimte. RECITAL SOMMELSDIJK - Organist Abram Bezuijen geeft zater dag 31 ihei een recital op het Meere-orgel van de Neder landse Hervormde kerk aan de Voorstraat in Sommels- dijk. Het hele concert be staat uit het spelen van één compositie, namelijk de Goldberg Variaties van Jo- hann Sebastian Bach. Aan vang 20.00 uur. VOORSPEELAVOND OUDE-TONGE - Blokfluit leerlingen van de stichting Muziekonderwijs Oostflak kee treden donderdag 29 mei op tijdens een voorspeel avond in christelijke basis school De Bron aan de Melk weg in Oude-Tonge. Zij hebben onder leiding van de docenten Elza Polak en Jan- tina Maliepaard allerlei stukjes ingestudeerd. Ook het leerlnngenorkest van fan fareorkest Vooruit uit Oude- Tonge verleent zijn mede werking. Aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE - Niet alleen vrouwen, maar ook man- nen weten in toenemende mate de weg te vinden naar een schoonheidssalon. Medewerksters van huidverzorgingsssalon Els Folmer en Studio Active speelden daarop in door deel te nemen aan het semi nar'Man in de salon'. Specifiek verschil tussen de mannen- en vrouwenhuid is de baardgroei. De massage van de gezichtshuid van de man is daarom anders dan die van de vrouw. Ook wor den voor de mannenhuid an dere producten gebruikt. Verder wordt bij de behande ling van een man meer de na druk gelegd op de ontspan ning, het 'wegvluchten' uit. de stress van de dag. Beide schoonheidspecialis tes behandelen steeds vaker mannen. „Onze ervaring is dat ze het heerlijk vinden om eens goed verzorgd te wor den. Het is zo ontspannnd.. Het is jammer dat mannen zich nog steeds een beetje schamen voor hun bezoek aan de schoonheidsspecialis te, terwijl het toch vergelijk baar is met een bezoek aan de kapper." Beide vrouwen zijn ervan overtuigd dat uiterlijke ver zorging in de meeste beroe pen niet meer is weg te den ken, „Er goed uitzien is tegenwoordig een 'must'. Daarbij kan iedereen wel een beetje hulp gebruiken." Huidverzorgingsstudio Els Folmer is bereikbaar via te lefoonnummer 413128, Stu dio Active via 416536. ZIERIKZEE - Begin september start Peugeot Neder land officieel met de levering van de Peugeot 406 Coupé; een bijzondere vierzitter die werd gestileerd door Pininfarina. Er zijn dit jaar slechts 250 auto's van het nieuwe model beschikbaar in Nederland. Vanaf het moment dat Peu geot en Pininfarina hun geza menlijke creatie presenteer den op de autosalon in Parijs in het najaar 1996 trok de 406 Coupé veel belangstelling. De auto wordt geleverd met een 2.0 liter zestienkleppen viercilinder motor en een 3,0 liter V6. De coupé met 2,0 li ter motor is standaard uitge rust met ABS, lichtmetalen velgen, mistlampen vóór en een airbag aan de bé- stuuderszijde. Het 3,0 litéf V6 model heeft onder meer climate control, een airbag voor de passagier en automa tische ruitenwissers, die op een regensensor werken. Al le versies zijn leverbaar met een automatische transmis sie en cruise control. Ander Peugeot Nieuws is dat de 406 Sedan en Break leverbaar zijn geworden als STX, met standaard ABS. Deze uit breiding van de standaard uitrusting geldt zowel voor de versies met benzine- als dieselmotor. Peugeotdealer voor Schou- wen-Duiveland is garage De Nobelpoort in Zierikzee. De Peugeot 406 Coupé ZIERIKZEE /DIRKSLAND - De 'Europese Banden veiligheids week' is de titel van een actie, die wordt gehouden van maandag 2 tot en met zaterdag 7 juni. In die week kunnen automo bilisten de banden van hun auto gratis laten inspecteren door bandenspecialisten, die zijn erkend door de vereni ging VACO (Bedrijfstak-or ganisatie voor de banden- en wielenbranche). De actie wordt in heel Euro pa gehouden met als doel de Europese weggebruikers meer bewust te maken van het belang van goede banden en deskundig bandenonder- houd. De voordelen van goe de banden zijn een lager brandstofverbruik en meer verkeersveiligheid en rij- comfort. Goed onderhoud van de auto banden zorgt voor een lange re levensduur van de band en minder vervangingskosten voor de automobilist. Men sen die de banden van hun auto willen laten testen kun nen tijdens de Bandenveilig heids week terecht bij Profile Tyrecentrer Rinus Roon in Zierikzee of Van den Ban Au toservice Flakkee BV in Dirksland. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - 'AVO helpt men sen met een handicap'. Onder dit motto houdt de vereniging AVO Integratie Gehandicapten van 2 tot en met 7 juni haar nationale collecte. AVO is een landelijke orga nisatie die streeft naar gelij ke behandeling en gelijke kansen voor gehandicapten. Gehandicapte mensen heb ben weliswaar dezelfde rech ten als niet-gehandicapten, maar volgens de AVO onder vinden ze op veel fronten on begrip en worden achterge steld. Ook wordt te weinig rekening gehouden met deze anderhalf miljoen landgeno ten. „Er worden winkelcen tra, banken, zwembaden, wegen, restaurants en cafés gebouwd waar niet-gehandi capten zich thuis voelen, maar gehandicapten zich voor talloze drempels ge plaatst zien." Het werk van AVO Integratie Gehandicap ten wordt gesteund door oud judoka Anton Geesink. Naast individuele financiële hulpverlening biedt AVO ge handicapte mensen de moge lijkheid hun vakantie door te brengen in aangepaste stacaravans en bungalows. Het project AVO-Stoel maakt het voor mensen die slecht ter been zijn mogelijk dierentuinen, themaparken, natuurterreinen van Staats bosbeheer en winkelcentra te bezoeken. De blauwe du- wrolstoel wordt gratis ter beschikking gesteld en staat inmiddels op ruim zestig ver schillende locaties in Neder land. Advertentie Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. OVER INBRAAK IN WONINGEN EN WAT U ERTEGEN KUNT DOEN IV HANG- EN SLUITWERK OP DEUREN. Een deur die op meer dan één plaats op slot kan, is beter beveiligd dan wanneer het afsluiten maar met 1 slot mo gelijk is. Denk daarom ook aan een tweede afsluitmoge- lijkheid. Voordat u nu meteen een nieuw slot voor uw deur koopt, is het goed om te weten welk type slot het beste op welke deur past. We geven daar straks enkele voorbeelden van. Maar voordat we daar nader op ingaan, willen we het met u eerst eens hebben over een van de meest belangrijke on derdelen van de deur: de scharnieren. Scharnieren daar draait alles om. De voordeur uitgezon derd, draaien bijna alle deuren naar buiten open. Daar door komt het dat de scharnierpennen aan de buitenzijde zitten. Deze pennen haal je er in een wip uit en de deur kan makkelijk uit de sponning worden genomen. U kunt dit voorkomen door het plaatsen van inbraakwerende scharnieren,paumellen of scharnierbeveiligers (dieven klauw of pin). Naar binnen draaiende deuren. Hier hoort een oplegslot met sluitkast of een insteekslot met sluitkom. Daarnaast brengt u een bijzetslot of twee afsluitbare grendels aan. De scharnierzijde van de deur voorziet u van inbraakwerende scharnieren, paumellen of dievenklauwen. Naar buiten draaiende deuren. Bij dit soort deuren past u een insteekslot met sluitkom toe. Als aanvulling daarop komt er een bijzetslot of twee afsluitbare grendels bij. Aan de scharnierzijde van iedere deur monteert u inbraakwerende scharnieren, paumellen of dievenklauwen. Dubbel openslaande deuren. De tweepuntssluiting (espagnolet) die u meestal aantreft, kunt u beveiligen met een espagnoletslot. In het boven-en onderkozijn plaats u vervolgens sluitpotten (gebruik daarvoor de sluitpot van een dievenklauw) en aan de scharnierzijde inbraakwerende scharnieren, paumellen of dievenklauwen. OUDDORP - In Ouddorp is gistermorgen het start sein gegeven voor de verkoop van de landelijke postzegelactie van het Rode Kruis. Dit gebeurde door overhandiging van de eerste postzegel aan bur gemeester C. Sinke van Goedereede door een leeiv ling van de christelijke basisschool Koningin Bea trix. Het is alweer voor de elfde keer dat, met steun van de PTT, een speciale Rode Kruispostzegel wordt uitge geven. Ditmaal is gekozen voor het thema 'Zorg Voor Elkaar'; het motto waarmee het Rode Kruis aandacht vraagt voor haar werkzaam heden. Ontwerper Lex Reitsma uit Haarlem heeft zich in dit the ma verdiept en gezocht naar een beeld dat deze zorg op postzegelformaat over brengt. Reitsma koos voor 'helpende handen' waarin hij deze zorg ziet weerspiegelt. Schooljeugd De postzegels worden tussen 27 mei en 5 juli verkocht. De Ouddorpse schooljeugd zal in de komende tijd huis aan huis langskomen om zoveel mogelijk postzegels te verko pen. Op de postzegel, met een waarde van tachtig cent, zit een toeslag. Deze komt ten goede aan de activiteiten van het Rode Kruis. KINDERTHEATER OUDE-TONGE - Ome Leo en Tante Suzette spelen zondag 1 juni hun nieuwe theater voorstelling 'Ikku, Ikku, Ik- ku en de rest ken...' in het gebouw van CBS de Bron aan de Melkweg in Oude- Tonge. De middag is bedoeld voor alle kinderen van vijf tot twaalf jaar. Degenen die mee willen doen aan een kleur- wedstrijd kunnen kleurpla ten ophalen bij Bijbelhuis De Korf aan de Westdijk in Mid- delharnis. De uitslag wordt 1 juni be kend gemaakt. De kinder middag is van 15.30 tot 17.30 uur en wordt georganiseerd door Evangelie Gemeente Berea Oude-Tonge. MIDDELHARNIS - Varen op het Haringvliet, dans muziek, lekker eten en een gokje wagen in het casi no. Dat zijn de elementen van de Harningvlietcrui- se, die zaterdag 31 mei wordt gehouden vanuit Middelharnis. Het betreft een initiatief van Happy Music Entertain ment, die het evenement jaarlijks organiseert. De mu ziek aan boord wordt dit jaar verzorgd door de band Bor derline. De muzikanten/zan gers brengen alle soorten dansmuziek. Ook de Happy Music disco-show is aan boord om de passagiers mu zikaal te vermaken. Gokje Deelnemers aan de cruise die een gokje willen wagen kun nen terecht in het casino. Voorafgaand aan de feest- vond aan boord wordt een warm en koud buffet gepre senteerd. De vaartocht be gint om 20.00 uur vanaf het Havenhoofd in Middelharnis en duurt tot ongeveer 01.00 uur. Belangstellenden kun nen voor nadere informatie of kaarten voor de cruise te recht bij de VW/ANWB in Middelharnis of Ab van der Valk in Sommelsdijk. EERSTE MIDDELHARNIS - Jan- Wouter Roos uit Middelhar nis ging bij de Wielerronde van Stampersgat als eerste over de streep. Roos maakt deel uit van de Nieuwelingenploeg van PRC Delta/Toyota-France Limou sin Nationaal Spaarfonds.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 9