Koraalriffen, koraalduivels en anemonen Niezen, rode ogen en een loopneus Zelf bier brouwen Zeeuwen gratis naar nieuw Water paviljoen Uitreiking Blauwe Vlag in Noord-Hollands Zijpe Muziek Monumentaal sluit aan bij Nazomer Festivals Expositie Van de Wetering - ---- - j - JiKfr 1 WOENSDAG 28 MEI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD 1997 is hetinternationale jaar van het rif ZIERIKZEE - Koraalriffen behoren tot de mooiste en meest spectaculaire levensvormen van de natuur en vormen de grootste biologische bouwwerken op aarde. Ze zijn te vinden in tropische wateren, tot op zestig meter diepte. Voor de kust van de Nederland se Antillen liggen eveneens koraalriffen. Omdat ze- een barrière vor men tussen de kust en de aan stormende golven zijn ko raalriffen tevens bevorderlijk voor het leven op het land. Koraal bestaat uit kleine diertjes, genaamd poliepen, die familie zijn van anemonen. Iedere poliep be schermt zichzelf in een zelf gemaakt kommetje van kalksteen. Als poliepen groeien, delen ze zich en zo vormen ze koraalkolonies. Op een oude kolonie groeit weer een nieuwe kolonie en zo ontstaan complete riffen. Skeletvorm Elke koraalsoort bouwt haar eigen unieke skeletvorm. Wereldwijd zijn er ongeveer 350 verschillende soorten koralen. De meeste poliepen meten nog geen 2,5 centime ter in doorsnede. Overdag ziet het koraal er als steen uit, maar 's nachts wuiven de uitgestoken tentakeltjes zachtjes heen en weer. Daar door krijgt het rif 's nachts een zacht en donzig uiterlijk. Gezond koraal is bruin, groen, rood, blauw lof geel. Koraalriffen kunnen tiental len meters hoog worden en een lengte van vele kilome ters bereiken. Het Groot Barriererif voor de oostkust van Australië heeft zelfs een lengte van 2.000 kilometer en beslaat een gebied ter groot te van Engeland en Schot land. Men noemt koraalrif fen ook wel de 'regenwouden van de zee', omdat er bijna een miljoen verschillende le vensvormen voorkomen. Daarbij zijn de riffen gewel dig rijk aan leven en worden ze naast poliepen en anemo nen, ook bewoond door vele prachtige vissen. Opeens oog in oog komen te staan met een koraalduivel is wel even schrikken. Deze indrukwek kende vis komt vooral voor in de Rode Zee en in de Indi sche Oceaan, 's Nachts gaan ze op zoek naar voedsel en ja gen scholen tropische vissen in een valstrik. Koraalduivels kunnen een lengte van 35 cm bereiken. Met hun giftige stekels hou den ze vijanden op een veili ge afstand. Ondanks hun vervaarlijk uiterlijk kunnen ze toch tam worden en eten dan zelfs uit de hand van dui kers. Vanwege hun slangach tig uiterlijk en het voortdu rend openen en sluiten van hun bek hebben murenen een slechte naam. Murenen Gedurende de dag is alleen de kop van deze vis zichtbaar vanuit het rif, maar zodra de nacht valt, komt de murene uit de schuilplaats om op zoek te gaan naar voedsel. Over het algemeen bestaat hun maaltijd uit kleine vis soorten, maar ze eten eigen lijk alles; van octopus tot zeeëgels. Murenen hebben een bijzondei-goed reukver mogen, soms nog beter dan dat van een speurhond. Ze zijn niet agressief, tenzij ze zich bedreigd voelen. De Romeinen beschouwden het vlees van een murene als een delicatesse. Maar bij het eten van dit vlees dient men voor zichtig te zijn: het kan giftig zijn! Anemoonvissen zijn fel ge- Koralduivels zijn een schrik voor kleine vissen, maar eten uit de hand van duikers. kleurd en bevinden zich vaak in de omgeving van anemonen. Andere vissoor ten gaan anemonen uit de weg vanwege de giftige ten takels, maar anomoonvissen zoeken juist bescherming tussen deze giftige tentakels. De vissen hebben een sub stantie ontwikkeld in de slijmlaag op de huid die ze beschermt tegen dit gif. Daardoor hebben ze een goe de schuilplaats wanneer vij anden naderen. In ruil voor deze bescherming beloont de anemoonvis de anemonen met restjes voedsel die hij in de buurt van de anemonen laat vallen. Deze relatie, waarbij twee partijen baat van elkaar hebben, heet symbiose. Jaar van het rif Helaas gaat het niet goed met de koraalriffen. Ze ster ven af door overbevissing, vervuiling, toerisme en dui kers. Hoewel koraal er sterk uitziet, is het uiterst kwets baar. De aanraking van een mens kan al schade aanrich ten. Verstandige duikers ver mijden dan ook om koraal aan te raken of om delen af te breken en als souvenir mee te nemen. Schepen die hun ankers op het rif laten vallen kunnen het koraal ook ver woesten. Andere gevaren zijn chemische vervuiling, olielozingen, rioolwater, baggeren, bezinking, uit- spoelsel van landbouwgron den en mondiale opwarming. Aandacht Daarom hebben diverse in ternationale organisaties 1997 uitgeroepen als het 'In ternationale jaar van het Rif'. Het betreft onder meer het World Wild Fund en Save Our Seas (internationale na- (Foto: Rob Doolaard) tuurbeschermings-organisa- tjes). Wereldwijd vragen de ze organisaties aandacht voor de toestand van koraal riffen. Wetenschappers en vrijwilli gers over de hele wereld on derzoeken de conditie van koraalriffen. Natuurorgani saties en aquaria organise ren lezingen en maken televi sieprogramma's en tentoonstellingen. In Neder land besteedt Sea Life Sche- veningen met de introductie van het 'Tropisch Rif Avon tuur' eveneens aandacht aan het 'Internationale jaar van het Rif'. WANDELTOCHT BURGH-HAAMSTEDE Sportvereniging DFS houdt van 2 tot en met 5 juni voor de .achttiende maal-de avond wandelvierdaagse over de afstanden 8 en 15 km. De deelnemers kunnen zich op 2 juni vanaf 18.00 uur la ten inschrijven in de kantine van de sportverenigng aan de Leliendaleweg in Burgh. Om 18.30 uur wordt daar ook het startsignaal gegeven. De routes zijn zeer geva rieerd. Er wordt gelopen door de polder, langs het strand, door het bos of de duinen. Op de laatste avond zal mu ziekvereniging Witte van Haemstede de wandelaars vooraf gaan vanaf het ver zorgingscentrum Duinoord naar het sportveld in Burgh. Na afloop zijn er medailles en cijfertjes en voor de deel nemende scholen de gebrui kelijke beker. HONDERDSTE LID ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van de Unie van Vrijwilligers (UW) heeft in 1996 haar hon derdste medewerker in de gelederen opgenomen. Zo blijkt uit het contactblad van de organisatie van mei. De UW kan terugkijken op een positief jaar, maar er ko men nog steeds nieuwe vra gen op de organisatie af. ,,Het wordt steeds moeilij ker om hier aan te voldoen want het aantal vrijwilligers groeit niet in verhouding tot de vraag," aldus het verslag van de jaarvergadering. De club van vrijwilligers heeft ook een aantal vacatures open staan, zoals vriend schappelijk contact, boeken- wagen ziekenhuis, patiën tenbegeleiding, de woensdagmiddagactivitei ten, het avondproject en de hobbykorf in Borrendamme. Onderbezet of niet, activitei ten staan er genoeg in de agenda van het UW. Woens dag 28 mei is er een contact ochtend in het UVV-gebouw in Zierikzee. Na de vergade ring vertellen Yvonne Hoe- vens en Vreneli Komter meer over luisterlezen. Dinsdag 5 augustus is er een verkoop dag in het UW-gebouw. OUDERENPOSTZEGELS ZIERIKZEE - De verkoop van ouderenpostzegels en kaarten heeft in totaal 4265,35 gulden opgebracht (zegels 2741,35 en kaarten 1524 gulden). Vijfhonderd tien gulden is uitgereikt in Zorgcentrum Borrendamme. Dit bedrag is bestemd voor de aanschaf van nieuwe boe ken voor de bibliotheek. Eenvoudige middelen kunnen hooikoortsklachten verminderen ZIERIKZEE - De meeste mensen krijgen bij het woord 'zomer' visioenen van zon, zee en strand. Voor hooikoortspatiënten betekent de zomer nie zen, rode ogen en een loopneus. Maar ook in het voorjaar kunnen de klachten optreden. Met enkele eenvoudige maat regelen kunnen hooikoort spatiënten de ergste klach ten verminderen. In de apotheek kunnen mensen met hooikoorts terecht voor advies èn voor geneesmidde len om de klachten te ver minderen. Hooikoorts is een vorm van allergie die wordt veroor zaakt door stuifmeelkorrels, zogenaamde pollen. Negen tig procent van de klachten wordt veroorzaakt door stuifmeel in grassen. Stuif meel zit bovendien in bomen, bloemen en granen. Bij het inademen van de pollen ra ken de slijmvliezen in de neus- en keelholte en die van de ogen geïrriteerd. Een loopneus, niesbuien en bran derige, tranende ogen zijn vaak het gevolg. Hoe het lichaam precies re ageert, verschilt per persoon en is dus moeilijk te voor spellen. Pollen hangen voor al tijdens de bloeiperiode in de lucht, dus mensen met hooikoorts hebben vooral last in de zomermaanden en het voorjaar. Met name 's middags bij droog, warm en winderig weer. Eenyoudig De klachten zijn met enkele eenvoudige maatregelen te verminderen. Zo is het ver standig om tijdens 'hooi- koortsweer' (warm, droog en winderig) een zonnebril te dragen en zo weinig mogelijk in de ogen te wrijven. De bes te manier om hooikoorts te gen te gaan, is uit de buurt blijven van de stof die de hooikoorts veroorzaakt. Dat is vaak makkelijker ge zegd dan gedaan. Want dat zou betekenen dat een hooi koortspatiënt gedurende zes maanden binnen zou moeten blijven, en dat is natuurlijk niet de bedoeling. Wat men wel kan doen is het huis bij voorkeur 's ochtends luch ten, want dan zijn er minder pollen in de lucht. Laat een ander het gras maaien, en ga als het even kan niet in de zo mer op vakantie. Een vakan- tie aan zee is voor mensen met hooikoorts het beste, omdat aan zee minder stuif meel voorkomt dan in het binnenland. V oorzorgsmaatregelen In de apotheek kan men te recht voor advies. De apothe ker vertelt u welke voor zorgsmaatregelen men zelf kan nemen en welk middel men kan gebruiken om de klachten te verminderen. Er zijn verschillende genees middelen op de markt, die te genwoordig zonder dokters recept te krijgen zijn. De meeste zelfzorgmiddelen, zo als een neusspray met cro- moglicinezuur, werken pre ventief. Voorwaarde is wèl dat men de spray al gebruikt voordat 'het seizoen' begint en hem het hele hooikoorts seizoen blijft gebruiken. In bepaalde gevallen kan be ter contact worden opgeno men met de huisarts. Bij voorbeeld bij benauwdheid, een rood, gezwollen en pijn lijk oog of als kinderen voor de eerste keer klachten heb ben die wijzen op hooi koorts. Sommige middelen tegen hooikoorts gaan niet goed samen met. bepaalde re ceptgeneesmiddelen Daarom is het altijd verstandig om met de apotheker of een as sistent te overleggen welk middel het beste kan worden gebruikt. Zomer betekent vooreen aantal mensen ook 'hooikoorts'. ZIERIKZEE - Voor het eerst zijn naast het strand bij Westenschouwen en Renesse ook de havens van Scharendijke en Brouwershaven genomineerd voor de Blauwe vlag. Deze onderscheiding wordt donder dag 5 juni uitgereikt in het Noord-Hollandse Zijpe. Om in aanmerking te komen voor de Blauwe Vlag moeten de stranden aan strenge kwa liteitseisen voldoen. Zo moet het zwemwater van uitste kende kwaliteit zijn en is een schoon strand met voldoende toiletten en afvalbakken een vereiste. Ook is het ter be scherming van het natuurlij ke milieu van zee, strand en duinen nodig om voorlich tingsactiviteiten te organise ren. De stranden bij Renesse en Westenschouwen voldoen al een aantal jaren aan de ge stelde eisen. Voor de havens geldt dat zo wel het water als de kaden schoon moeten zijn. Verder moet een haven om in aan merking te komen voor een Blauwe Vlag beschikken over goede, hygiënische, sa nitaire voorzieningen en voorzieningen voor geschei den afvalinzameling. Bij voorkeur ook voor bilgewa- ter en afvalwater. Daarnaast wordt gelet op de aanwezig heid van reddings- en blus middelen. Ook is een haven reglement met gedragscodes nodig en zijn lozingen van af valwater in de haven verbo den. Een andere eis is dat er informatie over de omgang met natuur en milieu be schikbaar is. Opening attractie Neeltje Jans NEELTJE JANS - Inwoners van Zeeland kunnen donderdag 29 mei gratis kennis komen maken met het Waterpaviljoen, de nieuwe attractie van Water land Neeltje Jans. Bij de Zierikzeesche Nieuws bode en de PZC van maandag zijn 'paspoorten'verspreid, die aan de kassa van Water land kunnen worden ingele verd. De bezitter van het pas poort heeft de keus: óf met compleet gezelschap op 29 mei gratis naar binnen, óf de* normale toegangsprijs beta len en het paspoort omruilen voor een gratis jaarkaart. ,,De opening van Waterland moet voor en door de Zeeu wen worden gedaan," ver klaart Waterlandwoordvoer der T. Sluyter de actie. Voor de openingshandeling zijn dan ook geen autoritei ten uitgenodigd. Een theater gezelschap voert in samen werking met het publiek om 14.00 uur een spel op. Nehe- lennia, godin van de zee, zal de 'aangespoelde walvis' na der onderzoeken. Na haar goedkeuring mag het pu bliek het Waterpaviljoen be treden. Gedurende de hele openingsdag zijn er extra kinderspelletjes op Water land Neeltje Jans, het voor malige Delta Expo. De nieuwe attractie biedt Waterland Neeltje Jans de gelegenheid om exploitatie gedurende het hele jaar - dus inclusief de winter - te over wegen. .De expositie in het Topshuis is al het gehele jaar open, maar de paviljoens sluiten tot op heden 's win ters. Bij wijze van proef zal het Waterpaviljoen dit na jaar een aantal maanden open blijven. HOOG BEZOEK NEELTJE JANS - De ambas- sadeur van Ecuador, dr. By ron Morejón-Almeida, doet tijdens zijn bezoek aan Zee land donderdag 29 mei onder meer Neeltje Jans aan. Dit bezoek zal het afsluiten de onderdeel zijn van het dagprogramma dat de am bassadeur volgt. Om 15.15 uur zal hij bij de Oosterschel- dekering aankomen, waarna hij onder meer de film Delta Finale krijgt te zien en een bezoek brengt aan de pu- bliekspijler. Eerder die dag wordt de ambassadeur ont vangen bij de Middelburgse Atelier Stichting, waar het werk van een aantal heden daagse kunstenaars wordt getoond. Festival ook dit jaar weer rond Monumentendag ZIERIKZEE - Het festival Muziek Monumentaal maakt dit jaar deel uit van de Zeeland Nazomer Fes tivals. Het festival is van 11 tot en met 13 septem ber. De laatste dag is het tevens Monumentendag. Alle concerten zijn in Zierikzee. Muziek Monumentaal is een samenwerkingsverband tus sen Ars Musica, Podium Bro- gum, Uit in Zeeland en de gemeente Schouwen-Duive land. Vorig jaar werd het fes tival voor het eerst gehou den. De concerten vonden toen verspreid over Schou wen-Duiveland plaats. Dit jaar zijn alle concerten in Zierikzee, maar voor de vol gende jaren werkt de organi serende stichting toe naar een eilandelijk festival. De organisatie is bijzonder blij, dat Muziek Monumen taal dit jaar aansluiting krijgt bij de Zeeland Nazo mer Festivals. In het kader van dit evenement vinden er in de maand september over al in Zeeland optredens en uitvoeringen plaats. Volgens mede-organisator R. Geluk, komt de erkenning van Mu ziek Monumentaal, zeker de publiciteit en promotie ten goede. Het programma van Muziek Monumentaal is nog niet he lemaal rond. Het centrale thema van het festival is in ieder geval wereldmuziek. Net zoals vorig jaar worden er dan ook optredens gege ven met muziek uit alle vier windstreken. De meeste op tredens zijn binnen; in Bro- gum, Mondragon, de Nieuwe Kerk of het stadhuis. Maar op donderdag, tijdens de markt, wordt er ook buiten gemusiceerd. Hetzelfde ge beurt op zaterdag. Vrijdag staat 's avonds weer een muziek-menu op het pro gramma. Verschillende groe pen verzorgen op deze avond optredens in plaatselijke res taurants. En zaterdag wordt de medewerking gevraagd van de horeca-gelegenheden voor de slot-akkoorden van het festival. BROUWERSHAVEN - Kees van de Wetering uit Burgh-Haamstede exposeert van dinsdag 3 tot en met donderdag 12 juni zijn werk uit de afgelopen dertig jaar in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven. Zo'n 55 schilderijen, aquarel len en tekeningen zijn op de ze overzichtstentoonstelling te zien. Er zijn monumentale abstracte schilderijen die vanaf 1970 zijn gemaakt, zo als Het laatste avondmaal, Kruisiging en schilderijen naar modeltekeningen. Van de Wetering schildert sinds 1973 in een stijl die zich het best laat omschrijven als grafisch realistisch met als thema Woonvormen. Vanaf 1978 maakt de kunstenaar schilderijen van Zeeuwse landschappen met daarin sterke grafische elementen verwerkt. Sinds 1986 worden de werken steeds meer re alistisch. Van de Wetering schildert van 1993 tot heden voornamelijk aquarellen in de serie Aquarèlleren in Zee land. De openingstijden zijn van 13.30 tot 16.30 uur. "T*- 1 -- ZIERIKZEE - Zo'n 5000 jaar geleden leefden er reeds mensen die bier dronken. Ten oosten van het huidi ge Israël leefden de Sumeriërs, een welvarend volk dat leefde van de landbouw. Er zijn kleitabletten uit die tijd gevonden, beschreven met spijkerschrift, waaruit kan worden afgeleid dat de Sumeriërs al verschillende soorten bier kenden: zwaar, licht, droog, zoet en donker bier. Zelfs het recept voor bier uit die tijd is bekend: Men maakte een beslag van gerst en/of andere soorten graan en bakte daarvan bro den, die van buiten gaar le ken maar van binnen nog week waren. Bij het brou wen van bier werd deze weke binnenkant gemengd met water, waarna het mengsel aan het' gisten werd ge bracht. De herbergen waar dit bier werd geschonken werden meestal geleid door vrouwen. Ook in onze streken brouwt wordt sinds onheuglijke tij den bier gebrouwen. Een Griekse ontdekkingsreiziger vertelde dat de Germanen bier brouwden uit gierst en honing. Echt lekker hebben de Grieken, en later de Ro meinen, dit bier nooit gevon den. Zij dronken liever wijn. Het Germaanse bier zal ook wel niet overal hetzelfde ge weest zijn, aangezien elk ge zin voor zichzelf brouwde wal het nodig had. Dit is lange tijd zo gebleven. Tot ver na de Middeleeuwen was bier een alledaagse drank: het was veiliger dan water (dat zat vol ziektekie men) en goedkoper dan wijn. Men kon het met eenvoudige middelen zelf brouwen van goedkope granen en kruiden. Zo hoorde het bier brouwen tot de dagelijkse taken van de huisvrouw. Geen wonder dat vrouwen een belangrijke rol speelden bij het ontstaan van kleine, ambachtelijke brouwerijtjes. Degene die het bier tapte, was ook degene die het had gebrouwen. Wat eeuwenlang een gewone dagelijkse bezig heid was voor huisvrouwen, is tegenwoordig voorbehou den aan professionele brou werijen. Toch is dat niet no dig. Ook amateurs kunnen een heel smakelijk bier thuis brouwen. De grondstoffen zijn nog steeds eenvoudig en voor iedereen beschikbaar: gerst, hop, gist en water. Bo vendien hebben amateur brouwers het voordeel dat ze niet hoeven te bezuinigen op de kwaliteit van de grond- stoffen of op de factor ar beid. Wie bier brouwt uit liefheb berij, kan elke dag iets aan zijn of haar brouwsels doen: er naar kijken, het suikerge halte meten, hevelen, botte len en drinken. Iemand die zelf bier brouwt zal veel be wuster proeven, ook van het bier dat hij koopt. Wanneer men hen in een café een bier zou voorzetten waar iets aan mankeert, merken zij dat eerder dan iemand die niet zelf brouwt. Dat komt door het vele proeven dat een zelf- brouwer thuis ook doet. Zoals professionele brouwe rijen tegenwoordig steeds meer de mogelijkheden ont dekken van speciale smaken en biersoorten, zo kan de zelfbrouwer zijn bier aanpas sen aan de eigen smaak. Door te experimenteren met ande re granen, vruchten en krui den kan de amateur een uniek eigen bier scheppen. Sinds I januari 1992 is het de amateur bierbrouwer toege staan voor zichzelf en zijn ge zin bier te brouwen zonder dat daarover accijns moet worden betaald. Men mag ongeveer 100 liter per maand accijnsvrij brouwen. Nadere informatie over zelf bier brouwen via telefoonnum mer 0113-382614.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7