Natuurfreak Ed Dijst zint op groot Kikkertje SUPER SALE! Kunstwerken in Vierschaar Fysiotherapeut past ook Chinese geneeskunde toe ^voor 1 jOO m Kleuretsen van Anneke Visser VADERDAG-TIP: elk 2e overhemd HET EXTRA NIEUWSBLAD WOENSDAG 28 MEI 1997 HÈT GRATIS NIEUWSBLAD VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 200 Melka overhemden deurloo Mdkaf APPIE EN FLAPPIE ZIERIKZEE - Het clownsduo Apple en Flappie treedt zaterdag 7 juni op in sportcentrum Onderdak. Het optreden houdt ver band met het 25-jarig be staan van Onderdak, dat op die dag wordt ge vierd. Het jubileum-mid dagprogramma is gro tendeels gericht op de jeugd. Het optreden van Appie en Flappie is gra tis toegankelijk. Kaar ten voor het evenement, dat om 14.00 uur begint, zijn gratis af te halen bij de kassa van het zwem bad. Ondernemers spelen in op evenement Dreischor Bloemendorp DREISCHOR - Het karakeristieke ringdorp Drei schor is komende maand Bloemendorp. Rondom het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde zijn er allerlei activiteiten georgansieerd. Bij deze krant vindt u hierover een speciale bijlage. Een van de deelnemers aan Dreischor Bloemendorp is Ed Dijst: natuurhovenier, natuurkunstenaar en boven al natuurfreak. Maar Dijst is ook eigenaar van het vijver- en vissencentrum 't Groene Kikkertje in Dreischor. Wat ooit begon als hobby groeide uit tot een levendig bedrijf. Dijst hoopt in de nabije toe komst fors uit te breiden. Een educatief natuurcen- trum is zijn doel. De bezoeker van 't Groene Kikkertje wordt via een bruggetje de groene wereld van het bedrijf van Dijst bin nengeleid. „De schakel tus sen jullie èn mijn wereld," aldus de hovenier zelf. Direct bij "binnenkomst" valt er voor de bezoeker al flink wat te beleven. Naast het vele vijvergroen en de vijvervis- sen, is er een natuurtuin aan gelegd en zijn er verschillen de dieren te horen en te zien. Behalve de - in een grote vol ière - rondscharrelende vo gels, lopen er onder meer sa lamanders en groene kikker tjes rond. Kikkers die - zo blijkt bij een korte demon stratie - spontaan in de hand van de ondernemer springen. ,,Ik ben een echte natuurfre ak en heb een heel speciale band met de natuur," licht Dijst toe. De eigenaar van 't Groene Kikkertje is oorspronkelijk hovenier van beroep. Hij is zich in de loop der jaren steeds meer toe gaan leggen op natuurtuinen en de vij vers met vissen zijn daar on derdeel van. De natuurtuin die hij zelf. rijk is, wordt door de bezoe kers van zijn bedrijf steevast aangedaan. Dijst hoopt zijn grond met ongeveer een hec tare uit te breiden, zodat hij onder meer ruimte krijgt voor de aanleg van een grote re tuin. ,,Ik wil daar een edu catief centrum inrichten met een vijvergebied, opslag plaats en nog een. gedeelte voor het aanplanten van bos. Het is hier trouwens al sterk informatief geworden, met bordjes en folders die overal hangen," geeft hij aan. Basisprincipe De natuurtuin berust, vol gens de specialist, op een zeer eenvoudig prinicipe. „Het gaat om de juiste planten op de juiste plaatsen in de juiste grond." Een tien centimeter dikke laag' boomschors voor komt dat de grond uitdroogt en zorgt voor herstel van het ecosysteem. De kleur van planten komt beter uit en de lichtverende laag houdt on kruid op ongewenste plaat sen weg. „Een natuurtuin kost geen werk. Deze tuin kost me een uurtje onder houd in de week. En wat nog belangrijker is, je kunt het onderhoud uitstellen. Dus je bent geen slaaf meer van je eigen tuin," zegt Dijst. Zijn omvangrijke assorti ment van bijna vierhonderd vijverplanten omvat weinig bloemen, omdat het veelal om bies- en grasachtige plan ten gaat. In de natuurtuin naast het bedrijf treft de be zoeker echter wel vele bloe men aan. Zoals bijvoorbeeld de boompioen, die slechts tien dagen per jaar bloeit, en de zeldzame Portugese springbalseming. Kleuren Ook hierin houdt Dijst prin cipes aan die overeenstem men met de natuur. „Je moet geen schreeuwerige kleuren gebruiken, maar wijkende kleuren zoals wit, roze, blauw, violet en paars. Die houden de tuin rustig." Ui terst tevreden is hij dan ook met de keuzes die gemaakt zijn voor de perken rond de kerk. Iets waar hij als lid van de adviesbeplantingscom- missie ook in betrokken is geweest. „Die kerk is zo prachtig mooi, die moet op een ereplaats blijven staan. Schreeuwende, felle kleuren van de bloemen rondom lei den alleen maar af De Ring „Ik denk wel dat het mensen trekt. Je ziet de laatste jaren toch al dat het dorp steeds meer in de belangstelling komt. Een paar geleden was het vaak nogal stil in Drei schor, maar dat is voorbij." Dat zegt Wim Klippel uit Dreischor. Zijn café is even eens betrokken bij Dreischor Bloemendorp. De brug voor het bedrijf van Ed Dijst vormt de schakel tussen jullie en mijn wereld Samen met echtgenote Anne ke zorgde hij er in april 1996 voor dat Dreischor weer een eigen dorpscafé kreeg. Op de Ring. De kersverse eigena ren waren in eerste instantie helemaal niet van plan een café te beginnen. Ze zochten eigenlijk alleen maar een mooi oud huis in een sfeer volle omgeving. Het werd een café dat in een jaar tijd werd omgevormd tot Her berg De Ring. Eén van de meest opmerke lijke zaken in het uit 1796 da terende monumentenpand is de luxe rode damestoiletpot, gedecoreerd met bloemen. Naar verluidt zou ooit konin gin Wilhelmina van die toi letpot gebruik hebben ge maakt. Bij de (herjopening van de herberg kreeg het echtpaar Klippel van de be woners van Dreischor een soortgelijke toiletpot, maar dan in het blauw, aangebo den. In krap een jaar tijd werd het interieur van het oude pand je flink onder handen geno men. Het magazijngedeelte werd bij het café getrokken en de enorme bar werd inge ruild voor een ouderwetse toog. In de tuin achter het be drijf werden twee kamers ge realiseerd. In het zomersei zoen kunnen gasten buiten eten: in de tuin of op het ter ras aan de Ring. Arrangement Herberg De Ring vervult ook (Foto: Marieke Mandemaker) een rol in het door Streek- en Landbouwmuseum Goe- manszorg opgezette arrange ment Natuurlijk Dreischor. In het kader van dat arrange ment is een wandeling uitge zet door het dorp, kunnen mensen een bezoek brengen aan kaasboerderij De Stolpe, Vis- en vijvercentrum 't Groene Kikkertje en natuur lijk het Streek- en Land bouwmuseum. In de herberg kan de lunch worden ge bruikt. DUURZAAM GOES - Aan de Houtkade 7b in Goes wordt vrijdag 30 mei het Informatiecentrum duur zaam bouwen VIBA-zuid- west gevestigd. Belangstellenden kunnen daar terecht voor adviezen en voorlichting op het gebied van duurzaam bouwen en wonen. Het centrum is be doeld voor particulieren, ge meenten, woningbouwver enigingen, architecten, aannemers, materialenhan- delaren, projectontwikke laars en makelaars. Het cen trum is geopend op afsraak via 0113-213953. KOEKVERKOOP BRUINISSE - Op initiatief van het Open Jeugdwerk Bruinisse wordt vrijdag 30 mei in dit vissersdorp een een koek-verkoopactie ge houden. De lekkernij wordt huis-aan-huis aangeboden van 18.30 tot 20.00 uur. Advertentie zZ meubalc^ntrum jgpnv 3000 m'woonplezier ZIE ONZE ADVERTENTIE IN DEZE KRANT Industrieterrien Delta Haven Stellendam Jan de Jonge: 'Ik wilde graag wat meer hulp geven.' (Foto: Marieke Mandemaker) Expositie ten bate van galerie/atelier verstandelijk gehandicapten ZIERIKZEE - In de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis is van zaterdag 31 mei tot en met vrijdag 6 juni een expositie van kunstwerken, gemaakt door Zeeuwse kunstenaars, die voornamelijk afkomstig zijn van Schouwen-Duiveland. Het betreft een initiatief van waar verstandelijk gehandi- de Ladies' Circle Schouwen- Duiveland in oprichting. De service-organisatie wil geld bijeen brengen voor gale rie/atelier 'De Kaai' in Goes, capten de mogelijkheid krij gen om zich via tekenen en schilderen te uiten en te ont plooien. Daarom wordt na afloop van de expositie, op zaterdag 7 juni in de Vier schaar een veiling gehouden, waarbij een aantal kunst werken wordt geveild voor het goede doel. De kunstwer ken werden door de kunste naars gedoneerd voor het goede doel. De veiling wordt geleid door notaris mr W. H. Klaassen en begint om 15.00 uur. De expositie omvat wer ken van Theo Voorzaat. Ar jen de Jonge, Emma Alma. -Els van Baarle, Bertus Tee- ken, David Vanderkop, Eric Odinot, Elly Mes, Saskia Eg- gink, Sophie Hendriks, Tes sa Braat, Harrie Koster, Joep Luyckx. Marian van Puijvelde, Carmen Milhaus en Anneke Schenk. De expositie in de Vierschaar is dagelijks te bezichtigen van 10.30 tot 16.30 uur. Be halve op zondag. 'Praktijk Jan' in Zierikzee Expositie bij kapper/gaierie Rik en Riek ZIERIKZEE - Na een aantal jaren te hebben ge werkt als fysiotherapeut besloot Jan de Jonge uit Nieuwerkerk om aan de universiteit in Utrecht de opleiding traditionele Chinese geneeskunde te gaan volgen (TCM). Nu hij bijna is afgestudeerd, opende hij aan de Venkelstraat.in Zierikzee 'Praktijk Jan' Een praktijk waar mensen behalve voor fysiotherapie ook terecht kunnen voor massage, kruidenkunde, voetzoolreflexologie, acu punctuur, acupressuur, la serpunctuur en sportverzor ging. „Als fysiotherapeut kom je in aanraking met mensen die je met fysiothe rapie alleen niet afdoende kunt behandelen. Ik wilde graag wat meer hulp geven", verklaart De Jonge zijn be sluit om opnieuw in de col- lgebanken te gaan zitten. De totale mens De traditionele Chinese ge neeskunde sprak hem aan omdat het een 'holistische' therapie is. Dat wil zeggen dat niet alleen de klachten worden onderzocht en behan deld, maar de totale mens. „Zoals de Chinezen zeggen: Als een boom ziek is moet de geneesheer niet alleen de slaphangende bladeren on derzoeken. Ook de wortels kunnen ziek zijn." De werkwijze van De Jonge is gebaseerd op sterke per soonlijke aandacht en een uitgebreide en grondige ana lyse van de klachten waar mee mensen komen. Daar voor stelt hij veel vragen en observeert onder meer li chaamshouding en gelaats kleur. Ook uit het bekijken van de tong en voelen van de pols trekt hij conclusies. Energiebanen Aan de hand daarvan wordt een energetische diagnostiek opgestelt. Een geneeswijze waarmee de energiebanen worden beïnvloed die door het lichaam lopen. „Ziekte is een stagnatie van deze ba nen. waardoor de energie slecht wordt verdeeld door het lichaam. Hoofdpijn bij voorbeeld, komt meestal voort uit stagnatie van de le verenergie." Zo'n slecht functionerde lever kan weer het gevolg zijn van nieren die niet goed functioneren. „Bij klachten is het bijna nooit zo dat één orgaan ziek is. Meestal gaat het om een groep organen die met elkaar samenhangen." Om de blok kade van de energiestromen op te heffen past De Jonge ac cupunctuur toe. Door middel van druk, laserstralen of dunne naalden stimuleert hij punten in het lichaam, die in verbinding staan met de slecht functionerende orga nen. Kruidenkunde Verbetering van de klachten is ook mogelijk via kruiden kunde. De fysiotherapeut schrijft voedingssuplemen- ten voor, die zijn vervaar digd uit Chinese kruiden. „Het betreft natuurlijke middelen waarin geen li- chaamsvreemde, chemische stoffen zitten. Daarom heb ben ze weinig .bijwerkin gen." Van groot belang vindt De Jonge ook de adviezen over voeding en leefwijze die hij verstrekt. „Mensen moeten leren om zelf aan hun gezond heid te werken. Ze hebben daar grote invloed op door de wijze waarop ze leven. Be halve goede voeding is ook ontspanning van groot be lang. Men moet de tijd nemen om te ontspannen en fixaties los te laten." Aanvulling De Jonge ziet zichzelf niet als een altrnatief voor de huis arts, maar wil graag een aan vulling zijn voor de reguliere geneeskunde. „Er zou meer samenwerking moeten zijn; integratie van de natuurge neeskunde in de reguliere ge neeskunde. Zodat de huis arts met de patiënt alle therapiën bespreekt die mo gelijk zijn, waarna ze in overleg een keuze maken." De Jonge houdt praktijk op afspraak. „Ik werk niet op vaste tijden. Mensen kunnen hier altijd terecht, ook 's avonds en in het weekeinde. 'Praktijk Jan' is telefonisch bereikbaar via 0111-420709. ZIERIKZEE - Kinderspelen, zoals kaatseballen en hinkelen, staan centraal bij een expositie van kleu retsen van Anneke Visser-Somsen uit Zierikzee, die tot en met donderdag 14 augustus is te zien bij kap per/galerie Rik en Riek aan de Melkmarkt in Zie rikzee. De expositie omvat vijftiefi der meer maakte vanuit haar etsen die de kunstenares on- herinnering aan de spelletjes in haar jeugd. Anneke Vis ser-Somsen leerde de tech niek van het etsen van Peter Jansen uit Zierikzee. De techniek boeit haar buiten gewoon. Zij is lid van een ets- groep aan de Vrije Academie in Rotterdam, waar ze wordt begeleid door Lydia Oerle- mans. Kleuren én de sfeer van de natuur zijn belangrijke in spiratiebronnen voor Anne ke Visser. Door middel van de kleuren op haar etsen brengt zij de gevoelens tot ui ting die de verschillende landschappen bij haar oproe pen. Het betreft daarbij niet alleen Nederlandse land schappen, maar ook de sfeer van het buitenland die zij er vaart tijdens vakanties. De kunstenares vindt ook in spiratie in het samenzijn met mensen. Zij beeldt via haar etsen uit wat hen beweegt in saamhorigheid; wat hen een moment of langer tot elkaar bepaalt en hoe ze als mens een eenheid vormen. De. ex positie is op dinsdag, woens dag en vrijdag te zien van 8.00 tot 17.00 uur. Op dondér- dag van 8.00 tot 20.00 uur en op zaterdag van 8.00 tot 15.00 uur. De kleurets 'ballen' van Anneke Visser-Somsen. BANDJESBAL ZIERIKZEE - Volksdansver eniging Nehalennia houdt vrijdag 6 juni een Bandjesbal in De Driehoek aan het Kerk hof Noordzijde in Zierikzee. Het is de bedoeling dat men sen cassettebandjes mee brengen met hun eigen lieve- lingsdansen. De zaal is om 19.15 uur open, de aanvang is om 19.30 uur. Voor nadere in lichtingen: telefoon 692124.m

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1