Jongeren geven klassiek concert In afwachting Abseilen Renessedag Trio Ernest Arrendell speelt 'De Wetlanden' Cruiseschip Rotterdam te duur voor Maasstad Zorgsysteem moet zich aanpassen aan patiënt Schoolrouteverkenning VVN jaarlijks project INGEZONDEN In kader Zeeland Natuurmaand Zaterdag 7 juni in de Grote kerk van Brouwershaven Leerlingen voortgezet onderwijs Oefening voor Omroep Zeeland Rampenzender is binnen vijftien minuten paraat 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Ik ben nog steeds erg kwaad over het artikel in de Nieuwsbode van 12 mei over het abseilen tijdens de Re nessedag. Er staan een aan tal onwaarheden in het ver slag. Punt 1: Mijn zoon'heeft on danks zijn achtjarige leeftijd enige ervaring in het absei len. Hij is regelmatig actief in klimhallen in Heerlen en Aken. Punt 2: Ik, vader Jo, heb nooit of te nimmer mijn zoon alleen gelaten. We zijn samen begonnen met abseilen. Punt 3: Volgens de organisa tie was het abseilen absoluut niet'gevaarlijk, dankzij een dubbele beveiliging. Dat is r op de foto in de krant ook goed te zien. Punt 4: Al had mijn zoon het op een bepaald moment een beetje moeilijk, dan is het nog niet nodig een jongen van acht jaar zo af te kraken in de krant. Dat is voor mij een bewijs van weinig vak manschap van degene die dit artikel heeft geschreven. Ik ben trots op mijn zoon en houd van hem. Een excuus in de krant is wel het minste. J. BECHOLTZ Kerkrade (Naschrift redactie) Dat 'af kraken' valt Volgens ons wel mee. Wel hebben we bewon dering voor een vader die op deze manier voor zijn zoon opkomt. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle heeft in het kader van de Zeeland Natuurmaand in juni de voorstelling 'De Wetlan den' en twee rondleidingen op het programma staan. .Het Trio Ernest Arrendell speelt zondag 1 juni 'De Wet landen' in de heemtuin van het Zeeuws Biologisch Muse um aan de Duinvlietweg. Drie percussionisten creëren een speciale sfeer rondom de natuur. In dit klankverhaal worden via allerlei waterge luiden en percussie-effecten de gebeurtenissen in de Wet landen, van 's morgens vroeg tot diep in de nacht, weerge geven. Deze voorstelling, die vooral bedoeld is voor kinde ren, begint om 15.00 en duurt tot 16.00 uur. Het museum geeft zaterdag 7 juni in samenwerking met Staatsbosbeheer de rondlei ding 'Reeën en andere zoog dieren' Onder leiding van een boswachter wordt een wandeling gemaakt door het gebied De Manteling. Omdat reeën en andere zoogdieren zich overdag niet laten zien hopen de deelnemers op een vroeg tijdstip, tussen 6.00 en 8.00 uur, een aantal zoogdie ren te kunnen observeren. Rugzak Woensdag 11 juni staat de rondleiding 'Met de rugzak op pad' gepland. Onder lei ding van een gids wordt met behulp van diverse onder zoeksinstrumenten als een opzetloep, verrijker en ver grootglas het bosgebied bij het museum verkend. De rondleiding is van 14.00 tot 15.30 uur. Voor nadere inlich tingen of aanmelding: 0118- 582620. ROTTERDAM (ANP) - Een tekort van 50 tot 136 mil joen gulden maakt een einde aan de droom van Rot terdam. Het gelijknamige cruiseschip komt niet naar de Maasstad als het aan het college van burge meester en wethouders ligt. Te duur, zo luidt maan dag de conclusie in een brief aan de gemeenteraad. Het in 1958 gebouwde vlag- geschip van de Holland- Amerika (HAL) verkeert nog in goede staat, maar de hui dige eigenaar wil haar van de hand doen vanwege nieuwe, verplichte veiligheidsinves teringen. Het waren volgens het college grote horeca-on- dernemers zelf die de ge meente vorig jaar benader den om het schip naar Rotterdam te halen. De band met de Maasstad, waar de „Grand Dame" ooit van sta pel liep, is er nog steeds. Bo vendien wil de gemeente meer toerisme naar het wa- tgr lokken. De oude Rotter dam als hotel- en congres schip en als toeristische topattractie lag voor de hand. De HAL vróeg een prijs van 21 miljoen dollar. De gemeente was bereid 0171 het schip te kopen, af te me ren, te verbouwen en vervol gens te verhuren aan de hore- ca^exploitanten, onder wie .Van der Valk. Maar het college verkeek zich op de kosten van de ver bouwing. In het hele schip zit asbest dat voor 25 miljoen gulden verwijderd moet wor den om nieuwe indelingen in het schip mogelijk te maken. Het alternatief om de Rotter dam goeddeels in de motten- ballen te leggen en alleen toe gankelijk te maken als museumschip, vindt geen weerklank bij het college. „De bedoeling is dat wij er iets mee doen", schrijf het college aan de raad. Een drij vend museum was ook de laagste investering van 56 miljoen gulden. Een „con gresschip" kost 174 miljoen gulden. Na aftrek van de be zoekersinkomsten en de op brengst uit verhuur blijft er een tekort over van respec tievelijk 50 tot 136 miljoen. De horeca-ondernemers voel den er weinig vóór om bij ,te springen, zo'blijkt uit de rap portage aan de gemeente raad. Zij vonden de huur al aan de hoge kant. Het idee om onder de burgerij een col lecte te houden, zoii hooguit een paar miljoen opleveren. De hele exércitie met de Rot terdam heeft het college ir? ieder geval de nodige' inzich ten gegeven om ,,te blijven ij veren voor een aantrekkelij ke uitbreiding van het Rotterdams toeristisch pro duct". AMERSFOORT (ANP) - Steeds weer blijkt dat pa tiënten een ander beeld van goede zorg hebben dan hulpverleners. Hulpverleners beseffen ook steeds beter dat het zorgsysteem zich aan de patiënten 'moet aanpassen en niet andersom. Dat verklaarde minister Borst van Volksgezondheid dinsdag op een symposium in Amersfoort over zelfbe schikkingsrecht in de gezondheidszorg. Op het symposium praten zorgver- leners, vertegenwoordigers van patiëntenverenigingen, beleidsmakers en verzeke- faars over rechten en verant woordelijkheden van zorg- I verlener en zorgvrager. Pa tiënten willen dat hulpverle ners hen serieus nemen en goed bejegenen. Dat hoort net zo bij goede zorg als bij voorbeeld goede medicatie, aldus Borst. Patiënten hebben recht op goede infor matie, zowel over hun ziekte beeld als over de behande lingsmogelijkheden, aldus de minister. r BROUWERSHAVEN - Hoewel Barokmuziek onder jongeren niet de hoogste plaats inneemt zullen bin nenkort vijftig jongeren uit Schouwen-Duiveland en Goeree Overflakkee samen een concert geven waarin deze muziek een belangrijke rol speelt. Het concert wordt gegeven op zaterdagavond 7 juni om acht uur in de St. Nicolaaskerk van Brouwershaven. Een aantal kleine vokale ensembles zal te horen zijn, daarnaast zullen verschillende jongelui zich la ten horen op orgel, clavecimbel, viool, blokfluit en andere instrumenten. Bijzonder is het feit dat alle concertgevers leerlingen zijn, of tot voorkort waren, van de Chr. Scholengemeen schap Prins Maurits te Mid- delharnis. Tijdens de Cere mony of Christmas Carols was de organist van de St. Nicolaaskerk te Brouwers haven, Prosper Sevestre de kwaliteit van de diverse ko ren opgevallen. Nu hij tevens organisator is van een con certreeks in de kerk van Brouwershaven nodigde hij Mar van der Veer, leraar mu ziek aan de eerder genoemde scholengemeenschap, uit een officieel concert in de prach tige akoestische ruimte te ge ven. Mar van der Veer besloot om dit keer niet met het grote Prins Mauritskoor te komen, maar met een aantal kleinere ensembles, vokale solisten en begaafde instrumentalis ten. Muziek speelt een belangrij ke rol op de Prins Maurits. Het vak muziek wordt be trekkelijk weinig als exa menvak aangeboden op scho len. Maar dat een school leerlingen van IVBO VBO, MAVO, HAVO en Atheneum de mogelijkheid geeft mu ziek in het examenpakket op te nemen is vrij uniek. Het gevolg is een levendige mu ziekcultuur op de scholenge meenschap. Regelmatig kan men er musicerende en zin gende leerlingen aantreffen. Tijdens schoolonderzoeken in het laatste leerjaar zijn de leerlingen verplicht concer ten te geven. Naast de instrumentale afde ling is er ook sprake van een vokale traditie. Al vanaf 1980 bestaat er een groot schoolkoor. Een tweede koor is het bovenbouwkoor, ook wel genoemd Nuove Pri- mavera. Dit koor bestaat vooral uit examenleerlingen. Uit beide koren worden soms weer kleinere ensem bles gevormd. Regelmatig worden er uitwisselingen ge organiseerd met buitenland se koren. De laatste keer was dat met het koor Gaudea uit het Tsjechise Liberec. In deze dagen wordt de hand gelegd aan een Tsjechisch-Neder- landse dubbel-cd die in sep tember zal worden gepresen teerd. Ook leerlingen die examen gedaan hebben blijven op de een of andere manier kon- takt houden met de scholen gemeenschap. Het gevolg is dat er een groep van begaaf de jbngelui bestaat, die mu zikaal begaafd is en waaruit bij speciale projecten geput kan worden. Ensembles Een voorbeeld van zo'n pro- jekt is het concert in Brou wershaven. Drie vocale en sembles werken mee: het kleinkoor, het bovenbouw- koor en het examenkoor dat vorig jaar de school verliet. Het kleinkoor bestaat uit ge lijke stemmen, de andere en sembles bestaan uit gemeng de stemmen. Op het programma staan voor koor werken van de Duitse componisten Hein- rich Schütz (o.a. het Vater Unser), Bach (enkele delen Een deel van het Prins Mauritskoor uit Middelharnis doet zaterdag 7 juni mee aan een klassiek concert in de Grote Kerk van Brouwershaven. (Foto: Joop van Houdt) uit cantates), Handel en Bux- tehude. Met begeleiding van twee violen en clavecimbel zal de cantate Nichts soli uns scheiden uitgevoerd worden. Dezelfde componist staat ook als laatste op het pro gramma. Alle koren samen zullen dan het vijfstemmige Magnificat zingen, eveneens met begeleiding van twee violen. Vivaldi De instrumentale solisten zijn onder meer Annette Kik uit Bruinisse die samen met Wanda'yan Maanen een dub belconcert van Vivaldi uit voert. Alike van Dieren en Jantien van der Wende spe len een werk voor twee blok fluiten en clavecimbel. Uit latere tijd zal het beken de Laudata Dominum van Mozart klinken. Soliste is hierbij Corine Molanaar. Voorts zijn er orgelsoli van o.a. Pieter Verhage en Ar thur Alderliesten uit Middel harnis en Rinus Boot uit Nieuwerkerk. Arthur Alder liesten speelt het indruk wekkende orgelwerk Lita nies van de componist Jean Alain. Mar van der Veer zal deze avond de koorleiding voor zijn rekening nemen, terwijl muziekdocent Sietse van Wijgerden de instrumen tale solisten begeleidt. Ook staan er werken voor en kele stemmen op het pro gramma zoals het driestem mige motet Lobe den Herren meine Seele. Zeeuwse componist Een ander opvallend pro grammapunt is de uitvoering van enkele Franstalige psal men van een Zeeuwse compo nist uit de 18e eeuw, Joost Reynvaan. Dankzij de Zeeuwse musicoloog dr. Al- bert Clement, die uit een bi bliotheek de originele uitga ve op wist te diepen, zullen deze psalmen na enkele eeu wen voor het eerst weer klin ken. Solisten hierbij zijn Helma Boot, Corrie de Bruin en Corine Molenaar. Het concert zal gehouden worden rondom het clave cimbel in de ruimte onder het orgel. De kerk is vanaf half acht geopend. WEMELDINGE - Veilig Verkeer Nederland district Zeeland gaat jaarlijks een aantal scholen begeleiden met de opzet van een schoolrouteverkenning. De ba sisscholen in Wemeldinge en Heinkenszand hebben positief gereageerd. Het project schoolroutever kenning richt zich op de school-thuisroute van kinde ren die naar het voortgezet onderwijs gaan. Waar kinde ren voortgezet onderwijs gaan volgen is voor de mees ten wel bekend. Maar hoe ze daar veilig moeten komen? Op basis van ervaringen die opgedaan zijn in Reimers- waal gaat de projectgroep jaarlijks een aantal scholen begeleiden. Verkeerslessen Het project omvat het via dia of video verkennen van de heen- en terugweg, met zo wel de veilige als onveilige situaties op die route, tussen huis en school. In de ver keerslessen worden die situ aties besproken, waarna de meest veilige routes in kaart worden gebracht. Uiteinde lijk wordt de route ook gere den. De meeste basisscholen zien de noodzaak van een route verkenning wel in', maar het ontbreekt vaak aan tijd om iets dergelijks te organise ren. De bedoeling is dat, na een intensieve begeleiding door VVN, de schoolroute verkenning jaarlijks op het programma komt te staan. MIDDELBURG - Omroep Zeeland heeft bijna een kwartier nodig alvorens operationeel te kunnen zijn als rampenzender. Dat is de conclusie van een - on voorbereide - oefening die donderdagavond plaats vond. De oefening, die tot doel had de omroep als rampenzender te testen, begon voor de be trokken omroepmedewer- FOTO MARIEKE MANDEMAKER kers onverwachts. Alleen de directeur was op de hoogte. Met uitzondering van twee dienstdoende redactie-mede- werkers was er geen perso neel meer aanwezig op het moment van alarmering. Uitgangspunt bij de oefening was een treinongeval in de omgeving van Kapelle, waarbij een gevaarlijke stof in de lucht vrijkwam. Vanuit het provinciehuis in Middel burg werden berichten opge steld door een oefenstaf en een voorlichtingseenheid. Per fax kwamen deze berich ten bij de omroep aan. Ver volgens duurde het nog één tot twee minuten voor de me dedelingen op de zender kwamen. In totaal waren zo'n twintig mensen bij de rampentest betrokken. Naast de omroepmedewer kers vervulden ook voorlich ters en rampendeskundigen een rol. Overeenkomst De provincie Zeeland, de Zeeuwse gemeenten en de. Stichting Omroep Zeeland hebben een overeenkomst waarin is vastgelegd wat de verplichtingen en verant woordelijkheden zijn als de regionale omroep de taak van rampenzender vervult. Het is voor het eerst dat een dergelijke oefening is gehou den. QUATRE MAINS MIDDELBURG - Bij vol doende belangstelling wordt in Zeeland een quatre-mains- groep voor niet-professione- le pianisten opgericht. Belangstellenden dienen eni ge jaren pianoles te hebben gehad. Verder is het wense lijk dat zij één middag of avond per week of per veer tien dagen beschikbaar zijn voor het samenspel. Als er genoeg belangstelling voor bestaat wordt een bestuur gevormd en een eerste muzi kale bijeenkomst georgani seerd. Voor nadere inlichtin gen of aanmelding (na 18.00 uur): telefoon 0118-613907.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6